HAKgggL vDümumia Oproep tot bezinning op de prediking. C. J. M.V. gaat eeuwfeest vieren in Den Haag. <ÖDhe"pt SIROOP PRIN-EXPELLER ir AKKERTJES Beklaagden ontkennen of beroepen zich op het „bevel"* Scherpe critiek op de O* E* E* S* Eisen inzake garantieprijzen moeten redelijk zijn, anders gaat vrijheid teloor. ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Aan de candidaten dienen eisen gesteld te worden op het gebied der belijdenis. Hef bloedbad in de kerk. Op Hemelvaartsdag aanbieding van het cadeau van leden en oud-leden. ZWARE HOEST, BRONCHITIS! SLUM-OPLOSSEND Bijzondere tuinbouwteelt- vergunning. Quakers gaan nood in Korea lenigen» Verpleegsters krijgen het wat gemakkelijker. Snel o/i ctfdöMcuz. FEUILLETON &en land, dat 9& U uufóeii yat Maandag 19 Januari 1953 He tv. Gere/, predikanten vergaderden In het Ned. Hervormd wykgebouw orde het oude standpunt van het „in te Utrecht heeft Vrijdag het Verband van Hervormd-Gereformeerde predikan ten een vergadering gehouden voor ambtsdragers, die met de grondslag van het verband accoord gaan. Zoals e- kend is het doel van het verband de Schriftuurlijke bezinning aangaande on ze roeping en taak, n.l. de kerk in de huidige situatie op te roepen tot waar achtige bekering, waartoe het by de ge hele kerk en haar organen dient te ko men, en in deze weg practisch by te dragen tot bewaring der kerk by Schrift en belydenis". De goedbezochte vergadering werd geleid door Ds J. J. van der Krift te Katwijk aan zee. In zijn openingswoord zeide deze o.m., dat het op 4 October 1952 dertig jaar geleden was, dat een vergadering van Ger. Herv. predikan ten werd samengeroepen. Sindsdien is er veel gebeurd in de vaderlandse kerk. Toen leefde men nog onder het kerkreglement van 1816. De vergade ring leidde tot de stichting van kerk- herstel. Maar met dit herstel is het niet gegaan, zoals wij ons dat hadden voorgesteld, zo zeide Ds van der Krift. Er is integendeel reden tot gro te verontrusting over de koers der kerk. Over het doel van het Verband spre kend, deed hij uitkomen, dat het Ver band niet het privilege der veront rusten bij uitstek heeft, maar dat het toch de roeping bezit van verontrust te zijn. Het is het doel de Kerk in de prediking te doen komen en het bely- den der belijdenis. Daarvoor is gron dige bezinning nodig. Thans worden de fundamenten der kerk aangetast door het sacramentalisme. Spr. vestig de voorts de aandacht op de samen werking in het Ikor met hen, tegen wie ons vuur gericht is. Spr. merkte ook op, dat er inderdaad verontrusting bestaat en geen ongeduld, hoewel men de toestand meer dan moe is. BELIJDEN EN BELEVEN. Ds Kievit van Woerden sprak over „Belijdenis en beleven in het Kerkelijk leven" en constateerde een steeds groeiende afstand tussen het belijden en de belijdenis in de Ned. Herv. Kerk. Het „in gemeenschap met" houdt lang niet altijd het „in overeenstemming met" in, als over de belijdenis der va deren gesproken wordt. De Woordbediening is vaak niet meer centraal in de kerk. Het liturgisch streven voert ons Rome in de armen en brengt ons af van de weg der re formatie, zo zei hij. De actuele preken en speciale diensten trekken de men sen wel ev~n, maar zij stichten niet. Men krijgt soms de indruk, dat de ge meente op een prettige en vlotte wijze door een „kerkelijke conferencier" wordt beziggehouden. In deze predi king wordt alle nadruk gelegd op de relatie tot de naaste, maar niet op de relatie tot God, die toch centraal moet worden gesteld en waardoor ook de eerstgenoemde relatie wordt be heerst. ONGEDULD Vaak wordt ons ongeduld verweten, aldus spr., maar actie is nodig als uit niets blijkt, dat onder de nieuwe Kerk- geest en hoofdzaak" onderschrijven der belijdenis zich zelfs maar begint te wijzigen. In dit verband wees hjj op de candidaten in de Ned. Herv. kerk. Tjjdens de vrij emotionele discussie werd enerzijds opgemerkt, dat al deze dingen in de kerk gezegd behoorden te worden, terwijl anderzijds Ds L. J. van Beesd er zijn spijt over uitsprak, dat men destijds de classis Bommel al leen heeft laten staan bij het proces tegen de invoering van de Kerkorde. Pas nu wat hij noemde de „satanische gevolgen" van dit instituut aan het licht treden, gaat men samen optrek ken. ORGANISATIE. In de middagvergadering bezon men zich op de organisatorische vorm van de te voeren actie. Het bestuur zal overwegen naast predikanten ook an dere ambtsdragers als lid tot het Ver band toe te laten. Tot dusver kon den deze slechts begunstiger zijn. Men besloot aan de synode kennis te geven van het bestaan van het Verband. Een studiecommissie zal richtlijnen samenstellen ter voorlichting van af gevaardigden naar kerkelijke verga deringen. Ook het gewone kerkvolk moet bereikt worden en in de toekomst kan wellicht een blad worden uitge geven. Voorts zal men trachten een contact commissie te vormen, waarin zowel de Gereformeerde Bond als de Con fessionele Vereniging vertegenwoor digd zijn. Ingezonden Mededeling (Adv.) Verjaagdat lu stoort gevoaLMeem-nXKKERTJF om WW montot on tri» te worden en/ misschien een griep te voorkomen.! helpen direct f Dulles en Stassen naar Adenauer. Op uitnodiging van Bondskanselier Adenauer worden de nieuwe Ameri kaanse minister van Buitenlandse Za ken Dulles en het hoofd van het bu reau voor wederzijdse beveiliging Stas sen op 5 Februari te Bonn verwacht voor besprekingen met de Bondskan selier. Het proces-Oradour. Voor het gerechtshof van Bordeaux is het proces voortgezet tegen zeven Duitsers en veertien Elzassers, die ervan worden beschuldigd betrokken te zijn geweest in de masamoord, welke in Juni 1944 door leden van de Duitse S.S.-divisie „Das Reich" op inwoners van het dorpje Oradour-sur-Glane werd gepleegd, en die aan 642 personen het leven kostte. Zes en tachtig leden dezer S.S.-divisie die ook schuldig worden geacht, konden niet worden opgespoord, daar zij of gesneuveld, of vermist zijn. Zij, die konden worden verhoord, wierpen alle schuld van zich of beriepen zich op het „bevel". Griepepidemie in Frankrijk. In verscheidene steden in Franse provincies heerst griep. In Elz'as-Lotha- ringen moet de helft van de schoolkin deren wegens griep verzuimen. Er heerst in dit gebied ook typhus en roodvonk. Drie provinciale scholen en inrich tingen van hoger onderwijs zijn Vrij dag, in verband met een toeneming van het aantal grieplijders, gesloten. In Clermont-Ferrand, in Midden-Frank rijk, lijden meer dan 130 werknemers van de P.T.T. aan griep. Vele slachtoffers bij ontploffing in Zuid-Slavië. Bij een hevige ontploffing in een mi litaire inrichting in de omgeving van Serajewo zijn Vrijdag 21 mensen om het leven gekomen. Vijftig personen werden zwaar gewond. Een commissie van onderzoek, die onmiddellijk naar de plaats van het ongeluk werd gezon den, heeft de oorzaak van het ongeluk nog niet kunnen vaststellen. Serajewo is de hoofdstad van Bosnië en Herze- gowina. Uitgebreid programma Het Christelijk jongemannen verbond en pijpercorpsen en praalwagens dwars (Tngez. mededeling, adv.) Elke land- of tuinbouwer, die als be- drijfsgenoot A Ja aangesloten by het Bedrijfschap voor Groenten en Fruit, kan thans tot 15 Februari a.s. bjj de Provinciale Voedselcommissaris een by- zondere tuinbouwteeltvergunning aan vragen voor de teelt van vroege aard appelen met of zonder nacultuur. Dit geldt voor hen, die een bedrijf hebben dat niet groter is dan 5 ha. Als na- cultuur mogen in dit geval geteeld worden spruiten, bonen en bloemkool. Zij, die een bedrijf hebben dat groter ia dan 5 ha en zijn aangesloten ais be- drijfsge oot A. kunnen een bijzondere vergunning aanvragen, uitsluitend voor de teelt van vroege aardappelen. In Cit geval zonder nacultuur. Ook deze aanvrage moet vóór 15 Februari wor den ingediend. DE ARRESTATIES IN WENEN. Uit Wenen wordt gemeld, dat Ernest Tislowitz, een Amerikaans onderdaan, voor ondervraging is aangehouden in verband met de eerder gemelde arres taties van Amerikaanse onderdanen. Volgens semi-offieiële bron zijn Lau- ber en de thans aangehouden Tislowitz nog niet in staat van beschuldiging ge steld. Verber en Ponger zijn, verdacht van spionnage, geboeid naar Washing ton overgebracht. De voor hen vast gestelde borgsom bedraagt 50.000 dol lar. Een functionaris van het ministe rie van Justitie zeide, dat de som zo hoog gesteld was met het oog op de ernst van de zaak en de ervaring met andere communistische beschuldigden. In Wenen gaat men voort met het ondervragen van Amerikanen. -emaal vier jaar geëist wegens roofoverval. Twee „zware jongens" een 33-jarige koopman uit Amsterdam en een 32- jarige slager uit Utrecht hoorden voor de Asser rechtbank een gevangenis straf van vier jaar met aftrek van voorarrest tegen zich eisen. In de nacht van 2 op 3 April 1952 pleegden zij een roofoverval in de woning van de 70- jarige Willem Zwerver te Zuidlaarder- veen. De bedstee, waarin Z. ziek lag, werd dichtgespijkerd en een huishoud ster en een dienstmeisje alsmede Z. zelf werden geboeid. De overvallers imeu f 300,— uit de brandkast mee. (C.J.M.V.) dat werd opgericht 28 Octo ber 1853, viert dit jaar zyn honderdjarig bestaan. Op 12, 13 en 14 Alei a.s. zuilen honderden jongelui van de C.JJMi.V.-ver- enigingen uit alle delen van het land in Den Haag byeen zijn. Dinsdag 12 Mei wordt in de Juliana- kerk te 's-Gravenhage de huishoude lijke vergadering onder leiding van de bondsvoorzitter, dr G. P. van Itterzon gehouden, voorafgegaan door een bid stond in dit kerkgebouw. Woensdag 13 Mei wordt het eeuw feest van de bond officieel gevierd met een bijzondere dienst in de Wil lemskerk en een receptie van het bondsbestuur in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen. Tijdens deze kerkdienst, waarin voorgaat Ds G. van Leeuwen, Ned. Herv. predi kant te Den Haag, zullen de ere voorzitter, Ds P. Veen uit Utrecht en de vice-voorzitter, Ds H. J. van Heer den uit Scheveningen, herdenkings redevoeringen uitspreken. De officiële herdenking wordt besloten met een ontspanningsavond in het gebouw voor K. en W. met toneel, volksdans, mu ziek en zang. De bondsdag op Hemelvaartsdag (14 Mei) wordt begonnen met kerk diensten in de Willemskerk, de Nieu we Kerk en de Grote Kerk, waarin resp. zulen voorgaan Ds G. van Leeu wen, Den Haag, Ds M. N. W. Smit, Den Haag en Ds F. Veldkamp, Den Haag. Na deze diensten vertrekken de C.J.- M.V.-ers in marsverband naar de houtrusthallen, waar na de opening van de ochtendvergadering, Dr G. P. van Itterzon d# bondsrede zal uit spreken. Voorts zullen namens de regering en namens de synode van de Ned. Herv. Kerh korte toespraken worden gehou den, waarna de aanbieding van een cadeau van de leden en oud-leden volgt. In de middaguren zal een spel wor den opgevoerd. De bondsdag eindigt met een mars van bondsbestuur, secre tariaat en bondsdaggangers, tamboer door Den Haag naar het Plein, waar met een massale taptoe van alle tam boer- en pijpercorpsen en een slot woord van de bondsvoorzitter het eeuwfeest zal worden beëindigd. Eind vorig jaar hebben twee leden van de Engelse en de Amerikaanse hulporganisaties der Quaker» een be zoek gebracht aan Zuid-Koi ea, om de mogelijkheden van een eventuele hulpverlening te onderzoeken. Er zijn plannen in overweging om op de Westkust van Korea, in de om geving van Koensan een ziekenhuis te stichten dat zal worden voorzien van een staf van doktoren, verpleegsters en ander personeel. Naast dit plan willen de Quakers, geheel onder eigen naam e;i voor eigen verantwoordelijkheid een hulppro gram voor de vluchtelingen in deze streek beginnen. De noden van de kinderen zijn het meest sprekend. Ze zijn „jammerlijk zwak". In sommige ziekenhuizen lig gen patiënten op stapels legerdekens op de grond en de toestanden in de kinderafdelingen waren jammerlijk. Naar schatting zijn er meer dan een millioen gevallen van t.b.c. Ongeveer 72.000 personen sterven jaarlijks aan deze ziekte. Bonn zal morgen over uitlevering beslissen. Het Westduitse Kabinet zal morgen beslissen of de naar Duitsland gevluch te Nederlandse gevangenen zullen worden uitgeleverd dan wel uitgewe zen, zo heeft een regeringswoordvoer der meegedeeld. Generaal Eisenhower heeft mevrouw Mary Lord aangewezen als opvolgster van mevrouw Roosevelt in de commis sie voor mensenrechten. De hoogste in rang onder de thans terecht staande beklaagden is de voor malige sergeant-majoor van de Duit se S.S. Karl Lenz, een veteraan van de strijd tegen de Russen, die in 1939 vrijwillig dienst nam. Hij wierp alle verantwoorlijkheid van zich. Hij zeide noch bij het met machinegeweren en automatisch vu rende geweren beschieten der slacht offers, noch bij het in de as leggen van de huizen van het dorp, waardoor do den en gewonden gelijkelijk verbrand den, betrokken, te zijn geweest, het geen de rechter bijtend deed opmer ken: „U was ongetwijfeld als toerist aanwezig, niet?" De voorzitter van de rechtbank bracht vervolgens in herinnering dat gebleken is dat Lenz zich voor de kerk heeft bevonden, waarin de bijeen gedreven vrouwen en kinderen met schoten werden gedood of gewond, waarna het gehele gebouw in brand werd gesloken. „En wat deed u daar dan?" luidde zijn vraag. „Luitenant Barth (een der 86 be klaagden, die bij verstek zullen wor den berecht) zeide mij te blijven waar ik was", antwoordde Lenz. „Hoe lang?" vroeg de voorzitter. „Een ogenblik maar", antwoordde Lenz. „Wel een zacht baantje", voor een sergeant-majoor, vindt u zelf niet?" vroeg de rechter vinnig. De Oostfront-veteraan bloosde tot achter zijn oren, doch antwoordde niet. De voorzitter van de rechtbank merk' te vervolgens op dat sergeant Boos, een der twee vrijwillig bij de S.S. in dienst getreden Elzassers (de overigen hebben verklaard hiertoe te zijn ge dwongen) heeft verklaard dat Lenz het bevel voerde over een terechtstel- lingspeleton. Lenz had eerder toege' geven na de schietpartij naar een schuur te zijn gegaan, waar hij een blik had geworpen op daarin gebrach te lijken. „Ik zag er ongeveer twintig", verklaarde Lenz, toen hem dit in her innering werd gebracht. Hij bleef ech ter ontkennen aan de moordpartij in de kerk te hebben deelgenomen. Een andere beschuldigde, de voor' malige soldaat Herbert Daab, ver klaarde dat Lenz' verklaringen juist waren. Een volgende beklaagde, de gewezen soldaat Degenhardt, zeide echter Lenz' verklaringen niet te kun nen ontkennen of bevestigen, daar hij in het geheel niet te Oradour was ge weest Slechts één vrouw wist, met bran dende kleren, aan het bloedbad in de kerk van Oradour te ontkomen, door zich door een venster te werpen. Vele vrouwen en kinderen, die door de scho ten slechts gewond waren, vonden de dood in de vlammen, toen de kerk in brand werd gestoken. De soldaat Fritz Pfeufer gaf toe deel te hebben uitgemaakt van een tereelit- stellingspeleton, dat een groep van twintig boeren in een schuim had neer geschoten. Hij zeide dit te hebben ge daan op bevel van kapitein Kahn, die eveneens bij verstek wordt berecht. „Na de terechtstelling in de schuur gelastte kapitein Kahn het in brand steken van het gehele dorp", vervolg de Pfeufer. „Ik ben echter op straat gebleven. Ik zag, hoe andere soldaten de huizen binnendrongen en ze in brand staken". Zekere Hermann Frenzel, die 17 jaar was, toen hij bij het gebeurde te Ora dour werd betrokken, verklaarde dat kapitein Kahn het bevel had gegeven het dorp te omsingelen. In antwoord op een vraag van de voorzitter verklaarde Frenzel dat ka pitein Kahn en een onder-officier de gewonden hadden afgemaakt, naar hij meende met een schot in de nek. Hij verklaarde tenslotte nog, toen hem werd gelast te vuren, dit te heb ben gedaan, zonder op een der slacht offers te mikken. Ondanks de vermoeiende arbeid, die het menslievende werk der ziekenver pleging vaak met zich medebrengt, was het tot dusver nog niet mogelijk in verplegingsinrichtingen de in het algemeen gebruikelijke 48-urige werk week in te voeren. Het grote perso neelstekort in de ziekenhuizen maakte het onmogelijk de destijds op dit punt reeds gedane toezegging tot uitvoering te brengen. Bij de behandeling van de Rijksbegroting in de Tweede Kamer heeft de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid onlangs echter medegedeeld, dat hij voornemens is te bevorderen, dat op 1 October a.s. voor het personeel in verplegingsin richtingen de 48-urige werkweek wordt vastgegield. Deze datum is ge kozen, omdat zich doorgaans juist in de zomermaanden de meesete leerlin gen aanmelden. Ook In ander opzicht is kortgeleden reeds een belangrijke wijziging tot stand gekomen. Kon men tot dusverre eerst op 23-jarige leeftijd examen doen voor het diploma A ziekenverpleging, thans is deze leeftijdsgrens verlaagd tot 22 jaar. Verwacht mag worden, dat boven staande maatregelen er toe zullen me dewerken de animo om in de zieken verpleging te gaan by de jonge vrou wen aanmerkelijk te vergroten. Straatsburg, Nederlander Korthals t „Weg met de tolgrenzen 1'* De raadgevende vergadering van de Raad van Europa heeft lang niet malse critiek geleverd op het werk van de Or ganisatie voor Europese Economische Samenwerking. Vooral de socialisten uit alle landen Heten zich niet onbetuigd en de Nederlandse V.V.D.-er Korthals sloot zich by hen aan. De Britse labour-afgevaardigden zet ten de aanval in. Mr Brown noemde de O.E.E.S. een „postkantoor, dat be heerd wordt door ouderwetse en ste riele economen"! De Duitse professor Noelting wilde omschakeling naar een politiek van volledige werkgelegen heid. „Als we dat niet doen zal Euro pa nooit uit de Amerikaanse rolstoel komen en zal de O.E.E.S. spoedig half stok moet gaan vlaggen!" En de Noor Finnmoe: „Terwijl wij ons beklagen over de invoerrechten der V.S. zijn wij bezig nieuwe belemmeringen voor onze onderlinge handel op te werpen!" Daarna was het woord aan de Neder lander Korthals, die een aanval op de tolgrenzen wilde inzetten en krachtig pleitte voor een inschakeling van han del en industrie in de voorbereiding van de economische integratie. Hij wil de een directe discussie tussen landen van Europa en de Ver. Staten over de uitbreiding der economische samen werking der Atlantische landen In grote meerderheid verklaarde de vergadering zich tenslotte accoord met het door de economische commissie opgestelde commentaar op het rapport van de O.E.E.S. Daarin wordt het nood zakelijk genoemd, een investeringspro gramma voor energie, staal en voedsel te ontwerpen en daarvoor kapitaal aan te trekken, de handelsbelemmeringen te verminderen en door meer efficiënte productie meer exportkansen te ver werven op de Amerikaanse en Cana dese markt. Voorts sprak de vergade ring de wens uit, dat de dollarbedra gen, die ter beschikking van overzeese gebieden worden gesteld, voortaan ook in Europese landen zouden kunnen worden besteed. De Nederlander Fens verklaarde, dat hij zich van stemming zou onthouden, daar het rapport zo laat was ontvangen, dat er niet vol doende tijd voor studie was geweest. Ingezonden Mededeling (Adv.) 77 „Zoveel heb ik er precies", bekende Jacob. En hij vervolgde trots: „Kom maar eens kijken." Het nest was een toonbeeld van te vredenheid. Zulke onschuldige we zentjes konden toch onmogelijk her rie veroorzaken. Neeltje bewonderde ze naar behoren. Maar haar ogen be gonnen weer te schitteren en ondanks zichzelf barstte ze weer in lachen uit. En Jacob niet minder. „Ik was net onderweg naar vrouw Keppel", zei Neeltje, toen ze weer iets kon zeggen. „Ik moest voor moeder de koffiemolen lenen." „Dan gaan we samen", zei Jacob, i maar...." en hij keek naar zijn kle-1 ren en handen. „We zullen je een beetje opknap pen", bood Neeltje aan. Ze wist een beekje, waar hij zijn handen kon was sen en zij veegde de meeste modder en bladeren van zijn kleren. Toen overtuigde hy zich, dat het geïmpro viseerde hok goed was en samen gin gen ze óp stap. Vrouw Keppel verwelkomde hen vrolijk. „Wel, wel wel!" „Ja!" haastte Neeltje zich uit te leg gen. „Ik kwam Jacob tegen op het pad, en o, wat was hij ,Ik was onderweg naar huis, vrouw Keppel, en we hebben heus geen tijd....", viel hij Neeltje ijlings in de rede. Maar Neeltje was niet te houden. Ze gaf een zo levendige beschrijving van het gebeurde, dat vrouw Keppel zich met de schort de tranen moest afve gen. Jacob lachte maar mee. Neeltjes beschrijving maakte de situatie nog eens zo belachelijk dan hij gedacht had. „Maar wat ik zeggen wilde", zei vrouw Keppel plotseling ernstig, „mijn man had het er vanmorgen net over dat hij een paar biggen wilde hebben!" „Fijn!" zei Jacob, „ik wil hem graag twee of drie of vier verkopen!" En nadat hij zo lang mogelijk bij Neeltje was gebleven om niet in het bos door de duisternis overvallen te worden met zijn nieuwkoop, stapte Jacob naar huis met onder elke arm een big, de eenzame zeug op zijn hie- door Marian Schoolland len en tien dollars in de zak! Hansko was direct bereid een hok van takken te maken en hij buitelde in het gras toen Jacob hem het klein ste biggetje, de druktemaker, als be loning gaf. HOOFDSTUK 3. Lente 1848 in Arnhem. Regen, regen en nog eens regen. Vrouw Bommelman kwam bij Douwe Faber het huis uit, en de tranen op haar wangen schenen slechts ver dwaalde regendruppels te zijn die af gedwaald waren van de overvloed, die voor haar neus neerkwam. „God zij met je, Anna", zei de oude vrouw en keerde zich nog even om. „Ik ben blij, dat je gaat. Wat zal An ton blij zijn!" Toen ze weg was zonk Anna ver moeid in een stoel in de ontluisterde, kleine woonkamer. „Ik wou dat ik daar zeker van was", zuchtte ze. Tante Lucy, die druk bezig was borden van fijn aardewerk in te pak ken, die verkocht waren, antwoordde zonder op te kijken: „Als ik Anton Berghuis ken, wacht hij. Dat heeft hy toch in zijn laatste brief geschreven, niet?" „Ja." „En jij hebt hem nadien tweemaal geschreven? „Ja, maar „Je bent toch niet te bescheiden ge weest in het uitdrukken van je gevoe lens voor hem, hoop ik?" „Nou nee", zei Anna aarzelend. Nu keek tante Lucy op. „Anna, als hij niet op je wacht is dat je eigen schuld. Hoe kan hij weten dat je van hem houdt als je het hem niet ver telt?" Maar toen Anna begon te schreien sprong tante Lucy op en knielde naast haar neer. „Je bent moe, arme stakker. Ik meende het niet, hoor Anna. Èust jij nu even, dan pak jk dit nog even in. En wat betreft die lange reis om een man op te zoeken van wie je niet ze ker bentwel, je krijgt nooit ze kerheid als je er niet heengaat en het hem vraagt. Zo denk ik er over. Hij zal er wel niet op aan willen drin gen dat je over moet komen als de toestand er half zo slecht is als som migen beweren. En jij hebt hem ge zegd niet te wachten. Hm, ik zeg maar zo: als hy de goede man is, dan zou ik de hele wereld afreizen met hem of naar hem toe en als hy de ware Jozef niet was, zou ik er geen stap om verzetten." (Wordt vervolgd). Het vissersvaartuig „l'Espadon", welks schipper de Coelaeanth gevan gen heeft, is - in een wervelstorm ge zonken. Truman over de hulp aan het buitenland. In een brief aan het Congres heeft President Truman verklaard, dat de programma's voor hulp aan het buiten land niet langer als noodmaatregelen kunnen worden beschouwd, maar als maatregelen moeten worden gezien die onmisbaar zijn voor de eigen veilig heid. Er dienden plannen op lange termijn te worden gemaakt. Akkerbouwconferentie C. B. 7. B. (Van onze Utrechtse correspondent.) Na de veehouderij-conferentie be legde de Ned. Chr. Boeren- en Tuin- dersbond op zijn conferentie-oord „Birkhoven" bij Amersfoort ook een bijeenkomst voor de akkerbouw. Op deze vergadering, die geleid werd door de heer J. B. Colenbrander te De Krim werd o.a. het vraagstuk van de prijs politiek aan de orde gesteld. De heer B. Heeringa, hoofd van de Afd. Ak kerbouw, veehouderij en zuivel van het ministerie van Landbouw, hield hierover een referaat, waarbij hij er uitdrukkelijk op wees, dat hij slechts zijn persoonlijke visie wenste te geven. De heer Heringa knoopte aan bij de wens, die ook in de Stichting voor de Landbouw leeft, n.l. garantieprijzen op lange termijn voor de basisproducten. Hierbij wordt dan een minimumprijs, die gelijk is aan de kostprijs vermeer derd met 10 pet ondernemersloon als wenselijk gezien. Spr. wees er echter op, dat dit niet zo eenvoudig is, als het lijkt. Als de overheid z'n garantie geeft, moet vaststaan, dat zy ook in tijden van laagconjunctuur in staat moet zijn om aan haar verplichtingen in dit op zicht te voldoen. Voor producten als tarwe en suikerbieten is de situatie niet zo moeilijk. Het verbouwde wordt hier in eigen land verbruikt en door middel van maatregelen aan de grens kan men de prijs en de hoeveelheid van de geïmporteerde producten in de hand houden. Moeilijker wordt het al by de voe- dergranen. Ook hier is wel van im port sprake, maar als hier maatrege len aan de grens getroffen wórden, komt de prijs boven de wereldmarkt prijs te liggen. Dit heeft onaanvaard bare consequenties voor de veehoude rij, die dit voer moet kopen en die haar product op de wereldmarkt moet brengen. Nog moeilijker is het bij de con sumptie-aardappelen, want als hier van een overschot is, doet hetzelfde zich voor in de ons omringende landen zodat geen afzetgebied kan worden ge vonden. Om de prijsafbraak in één slecht jaar op te vangen, zou f 25 mil lioen nodig zijn, waarvan onder de be kende regeling van het aardappelfonds dus f 12% millioen door de Nederland se producenten in dit fonds zou moe ten zijn gestort. IS DAT BILLIJK De heer Heringa vroeg zich af, of die vraag om een minimumprijs, gelijk aan de kostprijs plus 10 pet. wel bil lijk is in de akkerbouwsector. Als b.v. de gerst slecht in de markt ligt en de andere producten goed, moet de over heid dan zorgen dat de boer op dat ene product zelfs zijn ondernemers- loon niet verliest? Zijns inziens gaat dat te ver. Bovendien dreigt hier het gevaar, dat de akkerbouwers niet snel genoeg omschakelen naar beter in de markt liggende producten, als alle risico voor hen verdwijnt. Tenslotte roept een dergelijke garantieregeling als het ware om maximumprijzen, waardoor de terecht door de Stichting ook gevraagde vrijheid van de boer in het gedrang komt. CONCLUSIE. Op grond hiervan raadde spr. de akkerbouwers aan de moed op te brengen om by de gewettigde vraag naar garanties slechts redelijke eisen te stellen. Een systeem van garanties op lange termijn voor basisproducten is gewenst, mits gepaard gaande met een prijspolitiek, waardoor de produc tie aan de afzet kan worden aangepast. De betreffende producten zullen een belangrijk onderdeel moeten vormen van de verbouw op de verschillende bedrijfstypen in ons land. Door de ga ranties moet een snelle omschakeling naar beter in de markt liggende pro ducten niet worden tegengehouden. Tenslotte riep spr. de georganiseerde landbouw op tot grotere zelfwerk zaamheid, zoals ook de Deense land bouw ten toon spreidt. In de plannen van de Stichting wordt nog te veel het accent gelegd op de overheid. „Zelf doen" moet het parool zijn en de Re gering moet slechts gezien worden als de wachter op de achtergrond. Bij de discussie kwamen nogal wat bezwaren los tegen sprekers inzichten. Als middel om tot grotere zelfwerk zaamheid te geraken, werd het Land bouwschap genoemd, dat hopelijk spoedig aan het werk zal kunnen gaan. PROF. Dr W. M. VAN DER SCHEER GEHULDIGD. Prof. Dr W. M. van der Scheer, oud hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Groningen en thans adviseur bij het Ministerie van Sociale Zaken en Volks gezondheid voor de actievere behande ling van geestelijk gestoorden, is op 27 December j.l. zeventig jaar gewor. den. In een bijeenkomst in het provin ciale ziekenhuis te Santpoort, waar van hy van 1921 tot 1930 eerste ge neesheer-directeur was, is hij Zaterdag gehuldigd. De staatssecretaris van Volksgezondheid, Dr P. Muntendam, bood als voorzitter van het huldigings comité namens alle psychiatrische in richtingen in Nederland, aan de pro vincie Noord-Holland een beeld van Prof. van der Scheer aan. Dit beeld is vervaardigd door de beeldhouwer Titus Leeser te Eerde. Verslag 1952 Rotterdamsche Bank. Der gewoonte getrouw is de Rotter damsche Bank N.V. te Rotterdam de eerste der grote bankinstellingen, die haar verslag over het afgelopen boek jaar publiceert. De directie acht de winst wederom bevredigend. Zij vermeldt echter, dat de resultaten over het tweede halfjaar bij die van de eerste helft ten achter bleven. Zoals bekend wordt een dividend van dertien achtnegende procent voor gesteld, waarvan elf éénnegende in aandelen en twee zevennegende in con tanten (vorig jaar negen procent con tant). Het kapitaal is hierdoor op f 50 millioen gebracht. De open reser ve bedraagt f 25 millioen. Naar nieu we rekening gaat over f 305.685 (f 312.909.) Oesterexport naar Engeland vry Naar wij vernemen circuleert er onder de oes terexporteurs een adres van het bedrijf schap Visserijproducten te Den Haag, om met ingang van 1 Februari a.s- de export van oesters naar Engeland vrij te geven. De gebundelde export is dit seizoen een teleurstelling gebleken, daar er van 15 September tot 31 December 1.1. nog geen 200,000 oesters naar Engeland gingen.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 3