Nieuws ui! de Provincie. Middelburg. Göes Zierikzee. -bed is ook voor LT ideaal! GEMEENTERADEN Winkels 's Zondags toch open* GRIEP 1 «K KERK E*V*C* ageert te Middelburg Geref. Kerk van Zierikzee 75 jaar QfJiwiyb o-rit Maandag 19 Januari 19f»i ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Ds Aalders sprak voor de Chr, Hist. Jongeren. Vrijdagavond heeft ds P. F. Th. Aal ders, Ned. Herv. predikant, voor de Chr. Historische Jongerengroep ge sproken over „Grondwetswijziging?" De predikant heeft er in zijn betoog de nadruk op gelegd, dat de C.H.U. volgens het beginsel-programma zal moeten komen met een principiële grondwetswijziging. Hij vergeleek het beginselprogramma o.m. met dat der A.R.-partij en .vees daarbij op de be langrijke verschilpunten. Voorts uitte de predikant critiek, vooral waar het gaat om het laten horen in de Kamer van een positief christelijk geluid. De ze tekortkoming was volgens hem ook aanwijsbaar in de Raad van Europa en in de Ver. Naties. In een korte inlei ding, die aan zijn causerie vooraf ging zei ds Aalders, dat z.i. een predikant zich niet kan opsluiten. Hij vond het noodzakelijk, dat ook de predikant van de politieke zaken op de hoogte is, al had hij tot op zekere hoogte bezwa ren, dat zij lid worden van de volks vertegenwoordiging. Er ontspon zich na de causerie een principiële discus sie, waaraan ook werd deelgenomen door het Tweede Kamerlid mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, die vooral op het punt van de practische politiek enkele van zijn beslissingen in de Kamer na der toelichtte. Dr Visser over „De Sovjet-Unie" Donderdag 29 Januari a.s. zal dr P. C. Visser, oud-gezant te Moskou, in „De Vergenoeging" te Middelburg spreken over „De Sovjet-Unie, zoals ik die leerde kennen". Inzameling voor de ontheemden. De Zaterdag voor de kampen met ont heemden in West-Duitsland gehouden in zameling van kleding, schoeisel e.d., heeft een grote hoeveelheid bruikbare goederen opgeleverd. Door de gehele stad trokken leden van de „Jonge Kerk" en andere jeugdgroepen met handkarren huis aan huis en het resultaat mocht gezien worden. Rest hen nu nog een en ander uit te zoeken en te verzenden, een karwei, dat nog vele han- den werk zal bezorgen. Voor hen, die Zaterdag niet thuis waren, zal er heden. Maandagavond, nog gelegen heid zijn goederen te brengen tussen 7 en 9 uur in de Oostkerk. Vergadering A*R,J,0*S. Op een vergadering van de A.R.J.O.S., die dezer dagen gehouden werd, leidde de heer J. Pieterse het onderwerp „Kerk en Staat'' in, waarin hij de verschillende menin gen over de verhouding tussen deze beide uiteenzette en aan de hand van Schrift en historie ook %deed uitkomen. ioe deze ver houding behx>rt te zijn. Niettegenstaande dit helder betoog, ble ken er nog verschillende vragen te zijn, waarover van gedachten gewisseld werd. Tijdens de verkiezing werd het bestuur als volgt samengesteld: H. I. Cornelisse (voorzitter), mej. E. Bets (secretaresse)* J. Pieterse (penningmeester), L. W. Boon (bibliothecaris) en W. Koster (alg. adjunct). Souburgs Mannenkoor zong in ziekenhuis. Zondagmorgen heeft het Souburgs Man nenkoor o.l.v. de dirigent de heer S. San ders, een bezoek aan het ziekenhuis ge bracht. Zowel in de hal als in de tuin bij de barak werd een aantal liederen ge zongen. Dit alles werd door de patiënten zeer op prijs gesteld. Jubileum bij de N.V. Boasson en Zonen. Zaterdag herdacht de heer J. W. Dier- aiansc het feit, dat hij 25 jaar geleden in dienst kwam bij de N.V. M. H. Boasson en Zonen te Middelburg. Hij werd tijdens een in de morgenuren gehouden bijeenkomst met het personeel, toegesproken door de directeur de heer B. Jacobsen, die hem dank bracht voor het werk voor de firma ver richt. De directeur prees vooral de prin cipiële houding van de heer Diermanse in de bezettingsjaren. Namens het bedrijf over handigde hij de jubilaris een enveloppe met inhoud. Namens de Maatschappij voor Nij verheid en Handel ontving de heer Dier manse een vererend getuigschrift Nadat ook nog namens het personeel was gesproken, waarbij een cadeau werd aan geboden, bracht de jubilaris met enkele wel gekozen woorden dank voor de huldiging. Stichtingsacte gepasseerd. Zaterdag is ten overstaan van notarjs B. A. van Verre de stichtingsacte gepas seerd van de Stichting „Herrezen Middel burg". Lenoemingen. Wegens periodieke aftreding van le den in onderscheidene commissies en functies zijn de volgende aanbevelin gen opgemaakt: Commissie van Toezicht op het Mid delbaar onderwijs: 1. Mevr. B. Gosses- Kamphuizen; 2. Mevr. A. G. Kronen- berg-Holthuis. Commissie tot wering van school verzuim: 1. H. W. Kramer; 2. J. M. Ka- kebeke; 1. A. A. Nederhand; 2. W. C. Geuze; 1. D. Faberij de Jonge; 2. J. Steketee; 1. A. J. Hendrikx; 2. J. H. H. Wiertsema; 1. W. J. Dominicus; 2. C. Post; 1. H. van der Veen; 2. M. G. van den linde; 1. J. de Kok; 2. J. Plouvier. Burgerlijk Armbestuur: 1. M. W. Knuist; 2. A. C. Burger. Gasthuisbestuur: 1. C. van Zweeden; 2. J. van Willigen. College van Curatoren van de Gym nasiale afdeling der R.H.B.S.: 1. Mr W. C. ten Kate; 2. Dr R. Suuren'oroek. Contactavond L. J. G. Er bestond, ondanks de mist nog be hoorlijke belangstelling voor de Vrij dagavond in „De Lanabouw" gehou den contactavond van de L.J.G.-streek Zuid-Beveland. De bijeenkomst, die geopend werd door de wnd streekvoorzitter de heer J. Markusse uit 's-Heer Abtskerke be gon met een film over de suikerindus trie, vertoond door de alg. secretaris van de L.J.G., ir J. Bos. De rest van cc avond werd gevuld met improvisa tie, hersengymnastiek en geheugen- estafette. De afd. 's-Heer Abtskerke voerde een kort schetsje op. Ir Bos en later ook streekvoorzitter Joh. Mol, heeft voorts aangedrongen op deelname aan de komende kader- dagen te Axel. Deze Dieden de deelne mers veel leerzaams. O-m. zullen hier het woord voeren drs Schiphorst (Eur. Jongeren Beweging), Thys Booy, mr Abbing (Nat. Coöp. Raad), Lou Ster man en mevr. HuismanGriep. Wie helpt? De Goese ouden van dagen vinden in hun sociëteit in de Keizersstraat veel gezel ligheid. Ze hebben een kamerbü'iard op de kop getikt en sparen nu voor een houten onderstel. De vervaardiging hiervan vraagt een flink bedrag, dat nog lang niet bijee, is gebracht. „Wie helpt ons", zc vragen nu de ouden van dagen. De heer L. Ope neer zal de giften in ontvangst nrmen. Zijn adres is: Groene Weidje 33. Goes. Spelend onder fiets geraakt. Zaterdagmiddag kwam het zesjarig zoon tje van de heer J. H., spelende in de Lange Noordstraat, onder het rijwiel van een tot nu toe onbekende dame uit de gemeente Dreischor. Aanvankelijk liet het zich niet ernstig aanzien en werd het kind door die dame geen schuld heeft aan dit ongeval, bracht. Daar het kind echter over pijn bleef klagen werd geneeskundige hulp ingeroe pen, waarbij bleek dat het rechtcronderbeen was gebroken. Uit een door de politie in gesteld onderzoek bieek, dat de bewuste dame geen schuld heeft aan dit ongeval. AXEL Na bedrijfsongeval overleden. De ongeveer 40-jarige chef-constructeur Kars Gübbeis uit Axel, die Vrijdag jJ. bij de Co. Néerlandaise de 1'Azote te Sluiskil van een steiger viel en daar door zeer ernstige verwondingen op liep, is in de nacht van Vrijdag op Za terdag overleden. Jeugdig „koopman" gesnapt. De 15-jari- ge T- uit Axel, werkzaam op een textiel fabriek te Hulst, had aldaar herhaaldelijk tussen minder courante textielgoederen pakken waardevolle kousen en sokken verborgen, die hij meenam naar zijn woonplaats en daar „tegen gereduceerde prijs" aan de man trachtte te brengen. De Rijkspolitie kreeg de zaak in handen. Rijd voorzichtigDe fabrieksarbeider van D. alhier, die per fiets van zijn werk te Sluiskil kwam, veroorzaakte door on oplettendheid op de Buthdijk een aan rijding met twee wandelende dames, mevr. N en mevr. E-, beiden uit Koe wacht die beiden kwamen te vallen. Me vrouw E. moest in het ziekenhuis worden opgenomen. ELLE WOUTSD1JK Het leven in „Vrederust". Vrijdag as. 's avonds om 8 uur, hoopt ds J. F. v. d. Berg in het M. J. van Hattumhuis te spre ken over het leven in „Vrederust". Ds v. Berg is geestelijk verzorger van de stichting „Vrederust" te Bergen op Zoom. KLOET1NGE De dorpsfilm. Naar men ons mededeelt is de opbrengst van de alhier vertoonde dorpsfilm niet bestemd voor het uniform- fonds van Excelsior", aangezien de gel den hiervoor reeds bijeengebracht zijn. Bovendien levert deze film de federatie van muziekverenigingen een tekort op van f400,zodat er niet van „baten" gesproken kan worden. BEROEMD Vanzelfsprekend was het moment nabij, dat alle plaatsen in de herberg be zet waren, maar toch stroomden steeds meer mensen naar binnen, die zich gaarne tevreden stel den met een staanplaats. Ook hier kwam echter een eind aan. De gasten zaten op raamkozijnen, op tafels, bij elkaar op schoot en op het buffet en in dubbele rijen stonden ze langs de kanten en in het portaal Ja, ze stonden zelfs in een lange rij voor de deur over elkaar schouders heenturend om toch maar iets van de feestvreugde op te vangen. De waard had nooit kunnen dromen, dat de drie klanten van vanmiddag hem nu daarbij nog een succesvolle avond zouden bezorgen. Hij stond in een hoekje van de zaal te schuddebuiken van het lachen. Voor de helft lachte hij omdat het allemaal zo leuk was, maar voor de andere helft omdat het geldlaadje achter het buffet voller en voller werd. Het ernstige klassieke karakter van Doremie had inmiddels weer de overhand ge kregen. Hij richtte met luide stem het woord tot de menigte en sprak; „U denkt misschien, dat mijn kleine vriend alléén maar vaderlandse- en pretliedjes kan spelen. Presto! Presto! Niets ervan. Luistert! Hier hoort U de beroemde violist Pieter Cannegieter. Hij speelt onder leiding van de niet minder beroemde heer Alfonso Macaroni Spagetti Doremie!" Toen zette hij Pieter boven op een tafel en nadat het publiek om de jongen was heengedromd speelde Pieter met zijn ogen dicht een schattig menuetje. Ingezonden Mededeling (Adv.) Lekker warm en volkomen geruislozè vering. Wai» KOUDEKERKS Het Ned. Roode Kruis. De transportver eniging van het Roode Kruis kwam in jaar- tevens feestvergadering bijeen, on der leiding van de voorzitter de heer A. Oste. Dit jaar zal met een nieuwe cursus worden begonnen, welke omstreeks Fe bruari zal aanvangen. Aanmeldingen voor deze cursus kunnen vóór die datum plaats hebben bij de heer P. J. de Potter en op het gemeentehuis. De avond werd gevuld door voordach ten. De voorzitter van de afd. Koudeker- ke Van het Ned. Roode Kruis, burgemees ter J. L. Dregmans, sprak een slotwoord en wenste de vereniging geluk met de be haalde resultaten. N1SSE P.Z.E.M.-demonstratie. Te Nisse gaf de P2ÜJM. een demonstratie electrisch ko ken, waarvoor 35 vrouwen hun belang stelling toonden. Aangetoond werd welke resultaten te bereiken zijn met een elec- trische bakoven. Mej. Ossewaarde, die raadde hoeveel stroom voor dit doel was gebruikt, kreeg een kleine verrassing in de vorm van een cake. OOSTKAPELLE Varkensfonds „Helpt Elkander". In de algemene vergadering van het varkens fonds „Helpt Elkander" herdacht de voorzitter, de heer A. Bimmel, in zijn openingswoord het overleden bestuurs lid de heer P. Wijkhuijs, die 25 jaar als bestuurslid het fonds heeft gediend. Aan de heer F. Boone, die 25 jaar als secre taris werkzaam is, werd een door de le den geschonken rooktafel aangeboden. Uit het verslag van de secretaris bleek, dat voor één gestorven varken vergoe ding was uitgekeerd terwijl 100 varkens werden aangegeven en 84 door de veearts ingeënt. De aftredende bestuursleden, de heren A. Bimmel, M. Boone en S. Roeise werden herkozen. Met algemene stemmen werd besloten de heer Klok als veearts voor het fonds aan te wijzen. De vereni ging telt thans 93 leden. Raadsvergadering, De gemeenteraad komt Woensdag a.s., 's avonds om half acht bijeen. R1LLAND-BATH Autobrand. Vorige week Donderdag werd de brandweer gealarmeerd. Een wagen, geladen met vlas en afkomstig uit St. Jansteen was op de Rijksweg in brand geraakt- Met emmers water werd ge tracht de brand te blussen, doch dit lukte niet. De brandweer, die hierna verscheen slaagde er in de vlammen met een schuimblusapparaat te bedwingen. Uitvoering. In „Land- en Scheldezicht" te Bath werd door de buurtvereniging „Onderlinge Vriendschap" een uitvoering gegeven. Opgevoerd werd het toneelstuk De klomp en de goudvis". SEROOSKERKE W De nieuwe Bijbelvertaling. Voor de mannenvereniging „Sola Fide" heeft ds Lindeboom, Geref. predikant te Zwijn- drecht gesproken over de nieuwe Bijbel vertaling. Spr. was van mening dat we, ondanks de steun die voorgaande geslachten kon den putten uit de Statenvertaling en het wantrouwen, waarmede men iets nieuws pleegt te begroeten, niet mogen aarzelen over te gaan tot gebruik van de nieuwe bijbelvertaling. Ook voor de jeugd en hen die aan het onderwijs zijn verbonden, ligt een taak te wachten. Na de uiteenzetting van ds Lindeboom werd over dit onderwerp van gedachten gewisseld. \VEMELDINGE Jaarvergadering „Helpt Elkander". In het C.J.M.V-gebouw vergaderde Don derdagavond de varkensvereniging „Helpt Elkander", onder voorzitterschap van de heer W. A. Zuiddijk. Uit de verslagen van de secr-penning- meester, de heer Jac. Oudeman Mz., bleek dat het ledental enigszins teruggelopen is van 42 tot 40 leden. De leden, wier var ken onder noodslaehting valt en goed gekeurd wordt, krijgen 90 pet vergoed. De rekening sluit met een batig saldo van f360,14 Verkiezing bestuursleden: Aftredend waren de heren D. Luteijn en A. de Groe ne Mz, welke bij acclamatie werden her kozen. Beiden namen onder dank hun be noeming aan. De contributie werd verhoogd van 15 tot 20 et. per week. Tot knipper werd aangewezen de heer W. A. Zuiddijk. AARDENBURG. W1SSENKERKE „Vooruitgang vergaderde'. Woensdag werd in de zaal van de heer Verburg eén jaarvergadering gehouden van de afd. der Z.L.M- „Vooruitgang". In de bestuursverkiezing werden de af tredende leden M. G. Hoveijn en Ant. J. Dieleman herkozen. Daarna gaf de heer J. Lekkerkerk, ass. van de Landbouw- voorliehtingsdienst te Wissekerke een uit eenzetting over vergelingsziekte bij sui kerbieten en sprak de heer J. A. van 't Leven uit Goes over Waterbeheersing en Verzilting. Genoten werd van een film over de oestercultuur te Yerseke. De heer M. de Regt deelde o.m. nog mede, dat ook een brandverzekering bij de Z.L.M. was ondergebracht. ZAAMSLAG Diefstal van ijzer- De opkopers de H. en H. uit Temeuzen kochten bij de land bouwer de K. een partij oud ijzer. Zij kwamen met een auto en laadden, zon der dat de K. 't wist, meer op dan bij de koop was bedongen. De benadeelde nam Donderdag de po litie in de arm, die het ijzer achterhaalde. De oneerlijke lieden zullen zich t.zt. moeten verantwoorden. Ingezonden Mededeling (Adv.) Mijnhardt's Grieppoeder*. Doos 47 .O In de raadsvergadering Aardenburg werd na opening door de voorzitter, burgemeester J. M. A. C. van Dongen, het nieuwe raadslid de heer P. M. de Vriend beëdigd. Er werd besloten om'een wachthuis je te plaatsen op de Markt voor de wachtende buspassagiers. De kosten zullen voor de helft door de gemeente en voor de andere helft door de S.B.M. worden gedragen. DE ZONDAGSRUST. Een drietal bezwaarschriften is ingekomen tegen de in een vorige raadsvergadering vastgestelde veror dening op de winkelsluiting en wel van de Classicale Vergadering der Ned. Hervormde Kerk, van de Gere formeerde Kerk te Aardenburg en van de gezamenlijke Aardenburgse predi kanten t.w. de Geref.-, Doopsgez.- en Ned. Herv. predikant. Uitvoerig werd hierover gesproken. De heer Catsman vond het noodza kelijk, dat de vastgestelde verordening werd herroepen. Spr. is voor Zondags heiliging en Zondagsrust en vindt, dat hier materiële belangen moeten wor den achtergesteld bij de Christelijke traditie. Mevr. van den Broecke (Gem, Belang) sluit zich hierbij aan en zei, dat de Zondagsrust dient te worden gehandhaafd. De heer Wijffels (Kath.) zei, dat de verordening is aangenomen in het belang van de middenstand en ter bevordering van het vreemdelin genverkeer. Het voorstel van de hees Catsman om de verordening te herroe pen, welk voorstel werd gesteund door Mevr. van den Broecke, werd met deze 2 stemmen en die van de heer Rosseel (Gem. Belang) voor verworpen. De an dere 8 leden stemden tegen. Aan de N.H. diaconie worden en kele percelen grond, waarop de kleu terschool en de 4 Diaconie-woningen zijn gebouwd overgedragen voor prij zen van resp. f2.07 en f2.94 per m". Het ontwerp-plan der beplanting van het „Verloren Kostje" kon de raad niet geheel bevredigen. Nader overleg zal nog worden gepleegd met het Staatsbosbeheer, dat het plan ont wierp. In ieder geval zal men trachten in het voorjaar de beplanting te doen geschieden. De Hazewegeling te Eede, de weg die het industriegebied met de Rijks weg verbindt, zal in het kader der ruilverkaveling worden verbeterd. Besloten werd eveneens de kom van het dorp Eede in de vuilnisophaal dienst te betrekken. De klokkestoel in de toren der Ned. Herv. Kerk te St. Kruis is zodanig ver sleten, dat de kerkeraad had besloten om niet meer te luiden, daar er ge vaar bestond, dat de stoel het begeven zou. Door de gemeente-opzichter werd een onderzoek ingesteld en het bleek, dat vervanging dringend noodzakelijk was. Daar de toren eigendom is der gemeente werd besloten bij de firma, die ook de klok leverde een nieuwe klokkestoel te bestellen, voor de prijs van f 575 waarbij dan alle bijkomende kosten zijn inbegrepen. DOMBURG. Afgelopen badseizoen was gunstig. Tijdens de dezer dagen gehouden raadsvergadering heeft burgemeester, W. J. E. Crommelin in zijn nieuw jaarsrede het afgelopen badsei zoen vrjj goed genoemd. De resultaten bij de Stichting Badplaatsbelangen waren aanmerkelijk gunstiger dan het vorig jaar. Met de woningnood is het nog heel erg. 't Waterlijdingbedrijf zal hopelijk in dit jaar overgedaan kunnen worden aan de W.M.Z. De voorberei dingen voor herstel van de Golfbanen zijn zo ver gevorderd, dat waarschijn lijk ook dit jaar met de werkzaamhe den begonnen kan worden. Meer aan dacht zal dank zij de medewerking van de Stichting Walcheren besteed wor den aan de plantsoenen. Hij sprak de hoop uit dat in de toekomst overge gaan zal kunnen worden tot het stich ten van een gymnastieklokaal. Wethouder J. de Visser dankte de burgemeester en wenste hem en zijn gezin namens de raad eveneens alle goeds toe. Een verzoek van Pro Rege om 2 ct per inwoner beschikbaar te stellen voor ontspanning voor militairen werd goedgekeurd evenals de premieregeling voor woningverbetering. Bij de rondvraag wezen de heren J, Warners, Joh. de Visser en W. Bos er op dat weinig aandacht is geschonken aan het schoonmaken van straten en wegen bij sneeuwval en strooien van zand bij gladheid. De heer Joh. de Visser verzocht, aansluitend aan de nieuwjaarswens van de burgemeester, de steeds ver, der gaande Zondagsontheiliging - tegen te gaan. Hij zal bij de behandeling van de verordening op de winkelsluitings wet een voorstel doen om op Zondag alle verkoop tegen te gaan. Hij is van mening, dat van kerkelijke zijde hier tegen meer gedaan moet worden. De voorzitter zegt dat in het alge meen in de gemeente voor de Zondags rust veel gedaan wordt maar dat ook met de vele andersdenkenden reke ning gehouden moet worden. Hierna heeft de heer J. L. L. Kapitz uit Middelburg een uiteenzetting ge geven over de Bescherming Burger bevolking. endin: De Eenheids Vakcentrale poogt munt te slaan uit het feit, dat de N.V. Vitrite Works te Middelburg wegens beper king der productie door exportmoei- lijkheden, genoodzaakt was, een vijftig tal arbeiders te ontslaan. Vrijdag kre gen de arbeiders aan de poort der fa briek een pamflet uitgereikt, waarin grove leugens stonden vermeld, zoals dat binnenkort nog wel meer werklie den zonden worden ontslagen. De ex portmoeilijkheden konden volgens de ze communistische propagandisten worden opgelost, als men maar wilde leveren aan de landen achter het ijze ren gordijn. De werklieden der Vitrite hebben zich intussen van deze agitatie weinig aangetrokken en negeren alle pogin gen der E.V.C. om onrust te zaaien. Filmavond N.C.G.O.V. De propagandist voor de Nat Chr. Ge heelonthoudersvereniging, de heer van Veen, is in de afgelopen week in verschil lende plaatsen in Zeeland opgetreden om door woord en film meer bekendheid aan het werk dezer vereniging te geven. Zo sprak hij namens de afdeling Goes in ge bouw „Tavenu" te Wolphaartsdijk. De tal rijke aanwezigen werd gewezen op het ge vaar dat bet gebruik van alcohol, in welke vorm ook, met zich brengt. In ons land zijn nog duizenden chronische alcoholisten; op gewekt werd met kracht de strijd aan te binden tegen de alcohol. Tninbouwvakonderwijzers hielden jaarvergadering. Van een actief verenigingsleven kon de secretaris van de vereniging -*'an Tuin bouwvakonderwijzers in Zeeland en West- Brabant, de heer A. van der Guchte, ge tuigen, toen hij op de Zaterdag gehouden jaarvergadering van deze vereniging zijn verslag uitbracht Er zijn thans 75 leden en tal van lezingen en excursies staan weer op het programma. Door een flink aantal leden wordt momenteel een cursus in wel sprekendheid gevolgd. Nadat de heer van der Guchte als secre taris was herkozen hield de heer A. van Oosten een lezing over moderne plant systemen. Hij besprak ontstaan, gebruik en voor- en nadelen van de verschillende boomvormen. Naar sprekers mening is de aanplant van spilvormen op bescheiden schaal door goede fruittelers verantwoord. Er volgde een uitvoerige bespreking. Jaarvergadering gewestelijke afdeling Chr. Reisvereniging* Zaterdagmiddag hield de afdeling Zee land-West Brabant van de Ned. Chr. Reis- vereniging haar jaarvergadering te Goes. De leiding berustte eerst bij de waarnemend voorzitter, de heer de Jongh uit Roozendaal, later bij de voorzitter, de heer van Donk. In het bestuur werden gekozen de heren Jacq. L. Everse uit Goes (tot penningmees ter) en de heer J. Wattel uit Middelburg. De dit jaar te maken excursies per auto en per bromfiets werden besproken. Ge tracht zal worden in het najaar een film avond te geven. Na •afwerking van de agenda werden enkele films vertoond* CENTRALE A*R* KIES VERENIGING TE GOES* Zaterdag hield de Centrale A.R. Kies vereniging in de Kieskring Goes een alge mene ledenvergadering, die zeer druk be zocht was. Dadelijk na de opening der ver gadering sprak de voorzitter, de heer Zui- dema, een herdenkingswoord, in verband met het ov.rlijden van de heer A. Koppe te Yerseke, wiens heengaan ook voor de A.R.-partij in deze omgeving en voor de Centrale KV. een zwaar verlies betekent. Deze woorden werden staande aangehoord. Een voorstel tot wijziging van de sta tuten inzake aFtreding van bestuursleden, •waardoor voorkomen wordt, dat steeds af gevaardigden van dezelfde kiesverenigingen in het bestuur zitting hebben, werd met al gemene stemmen goedgekeurd. Door de heer R. Buitenhuis werd verslag uitgebracht van de vergaderingen van het Centralen Convent te Amsterdam en te Utrecht, wat tot een levendige discussie aanleiding gaf. Vervolgens gaf de heer J. Hommes een kort overzicht van de in 1952 gehouden verkiezingen. Daar de tijd voor een rus tige bespreking van dit belangrijke onder werp te kort was, werd besloten de behan deling van dit punt in de volgende vergade ring voort te zetten. Subsidie voor de kankerbestrijding. G. S. hebben aan de Prov. Staten voor gesteld het verzoek van de Ned. Ver. tot steun aan het Koningin Wilhclminafonds voor de kankerbestrijding om een jaarlijks subsidie van een halve cent per inwoner, in te willigen. Dit komt voor de Provincie neer op een bedrag van f 137& Herdenkingswoord van Ds Tiemesma. In zijn predikatie na de viering van het Heilig Avondmaal heeft gisteren Ds. Y. J. Tiemesma, Geref. predikant te Zierikzee, het 75-jarig bestaan dezer kerk herdacht. Ds. Tiemesma bepaalde zijn gehoor by Lucas 15 vers 24a. Allereerst legde hy hierop de nadruk, dat de viering van het H. Avondmaal en het leven der Kerk beide gefundeerd zijn in Je zus Christus. Daarom is dankbaar ge denken alleen mogelijk door de dood en de opstanding van Christus. Teruggrijpend naar de historie schetste spreker de droeve achtergrond der afscheiding in 1834. Ook toen ging het evenals in heel de verdere ker kelijke strijd om Christus in Zijn dood en opstanding. Dit was niet nodig om Christus zelf maar tot bescherming van Zijn kinderen. In die strijd is er zeer zeker ook vals vuur op het altaar gebracht, maar de kerk kan alleen le ven bij de belijdenis van Gods Woord; alleen rondom het kruis kan de kerk bestaan. Daarom kunnen we dankbaar zijn dat er in de z.g. vaderlandse kerk reacties ontstonden tegen een staats- absolutisme en modernisme en er weer gegrepen werd naar en gebogen werd onder het gezag van Gods Woord, dat in de kerk de volle ruimte moet heb ben. Het gaat om de vraag of Gods Woord het laatste woord heeft! Met dankbaarheid constateerde Ds. Tiemesma een streven in de Ned. Herv. Kerk om dat Woord meer zeg genschap te geven. „Hierin willen we graag de hand bieden!" aldus spreker. In het verdere gedeelte van zijn pre diking over de verloren zoon schetste hij het beeld van de mens en de zoe kende liefde van God. „Vlucht dan tot de Vader tot Uw behoud, zonder welke alle strijd tevergeefs is!" Na de predikatie zong de gemeente hetzelfde vers, dat bij de stichting der kerk is gezongen: Psalm 134 vers 3. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Ermelo, W. de Bruyn te IJsselmuiden; te Ameide en Tien hoven L. Trouwborst t« Monster. 2te ïlacUo- DINSDAG 20 JANUARI 1953. HILVERSUM I (402 m.) AVRO; 7.00 Nieuws; 7-10 Gram.; VPRO: 7.50 Dag opening; AVRO: 8.00 Nieuws; 8,15 Gram.; 9.00 Morgenw.; 9.15 Gew. muziek; 9.25 Voor de huisvrouw; 9.30 Waterst.; 9.35 Gram; 10-50 Voor de kleuters; 11.00 Voor de zieken; 11.30 Alt en piano; 12.00 Orgel spel; 12.30 Land- en tuinbouwmed.; 12.33 Voor ons platteland; 12.40 Lichte muziek; 1300 Nieuws; 13.15 Med. of gram.; 13.20 Hammondork.; 13.50 Gram.; 14.00 „Zeg eens, Amerika14.30 Gram.; 14.40 Schoolradio; 15.00 Gram.; 15.15 Voor de vrouw; 15.45 Gram-; 16.30 Voor de jeugd; 17.30 Gram.; 17.45 Voor de jeugd; 18.00 Nieuws; 18.15 pianospel; 18-30 „Eisenno- wer - President", Klankbeeld; 18.50 „Pa ris vous parle"; 18.55 Fanfare ork.; 19.20 Verzoekprogr.; 2000 Nieuws; 20.05 Gev. progr.; 21-15 Lichte muziek; 21.35 Ik weet, ik weet, wat U niet weet"; 21.50 Dansmuziek; 22.30 Med.; 22,35 Lichte mu ziek; 22.45 Buitenl. overz-; 23.00 Nieuws; 23.15 „New York calling"; 23.20 Ralley van toonte Carlo; 23.30—24.00 Gram. HILVERSUM JI (298 m) KRO: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.15 Ochtendgymn.; 7.30 Gram.; 745 Morgengebed en liturg, kalender; 8-00 Nieuws en weerber.; 8.15 Amusementemuziek; (Intermezzo: Gram.) 9.00 Voor de huisvrouw; 9-35 Gram.; 9.40 „Lichtbaken", causerie; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Gram.; 11.00 Voor de vrouw; 11.30 Schoolradio; 1260 Angelus; 12.03 Gram.; (12.3012.33 Land- en tuin bouwmed.); -12-55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en Kath. nieuws; 13.20 „Stuur aan op een goede toekomst", causerie; 13.25 Lunchconcert; 14.00 Gev. progr.; 14-50 Tenor en orgel; 15.10 Residentie orkest en soliste; 15.30 „Ben je zestig?", klankb.; 1600 Voor de zieken; 16,30 Ziekenlof; 17.00 Voor de jeugd; 17.15 Felicitaties voor de jeugd; 17.45 Regeringsuitz.; Prof. dr C. G- G. J. van Steenis „Mens en piant in Nieuw Guinea; 18.00 Metropole ork. en soliste; 18.20 Sportpraatje; 18.30 Me tropole orkest en soliste; 18.52 Actualitei ten; 19.00 Nieuws; 19.10 Gram.; 19.15 „Uit het Boek der Boeken"; 19-30 Gram.; 20.25 De gewone man; 20.30 „De legende van da Antichrist", hoorspel; 22.45 Avondgebed en liturg, kalender; 23.00 Nieuws; 23.15 —24.00 Gram. BRUSSEL (Vlaams 324 m 11.45 Gram.; 12.30 Weerber.; 12.34 Gram.; 12.50 Koer sen; 12.55 Gram.; 13.00 Nieuws; 1315 Piano en zang;- 13.30 Gram.; 13.45 Piano en zang; 14.00 Schoolradio; 15.30 Orgelspel; 16-00 Gram.; 16.30 Orgelsp.; 17.00 Nieuws; 17.10 Gram.; 17.15 Voor de kleuters; 17-30 Gram.; 17.50 Boekbespr.; 1800 Voor de jeugd; 18.30 Voor de sold.; 19.00 Nieuws; 19.40 Gram-; 19.50 Causerie; 20.00 Om roeporkest en solist; 21.00 Gram.; 21.15 Ethnische muziek; 22.00 Nieuws; 22.15 Gev- muziek; 22.45 Gram.; 22.5523.00 Nieuws. AANBESTEDING Bouw woningen en schuren in Zuid-Sloe. De Dienst der Domeinen heeft Vrij dag aanbesteed de bouw van 8 arbei derswoningen en 2 landbouwschuren in de Quaiiespolder (Zuid-Sloe). Het is de bedoeling, dat deze objecten nog dit jaar gereed zullen komen. Destijds werd reeds de bouw aanbesteed van 10 boerenwoningen en 8 schuren, welke intussen nagenoeg gereed zijn geko men. Voor de bouw van de 4 dubbele ar beiderswoningen werd het hoogst in geschreven door P. F. Voet te Kloos- terzande voor f 153.900, en het laagst door J. M. J. Schrijver te Goes voor f 130.000. Voor de bouw van de 2 schu ren was P. F. Voet eveneens de hoog ste inschrijver met f 115.700 en J. M. J. Schrijver de laagste met f 96.500. De gunning werd aangehouden. Nagekomen Advertentiën Heden overleed zacht en kalm na een langdurig, doch geduldig gedragen lijden onze lieve Man, Pleegvader, Zwager en Oom FRANS MAAS, in de ouderdom van ruim 70 jaar. P. MAAS—DE BREE. Corrie. Serooskerke (W.), 17 Januari '53. Noordweg 50. De teraardebestelling zal plaats heben Woensdag 21 Januari om één uur. Heden vervullen wij-de treurige plicht U kennis te geven van het plotseling overlijden van onze lieve Vader, Behuwd-, Groot- en Overgrootvader GERARD DE JONGE, in de ouderdom van 78 jaar en 11 maanden. F. N. DEKKER—DE JONGE. M. L. DEKKER. J. M. DE JONGE. M. DE JONGE—BRAAM. M. ALLEMEKINDERS— DE JONGE. J. ALLEMEKINDERS. Klein- en Achterkleinkinderen. 's-Gravenpolder, 17 Januari 1953. De begrafenis zal plaats vinden op Dinsdag 20 Januari a.s., des mid dags te 12 uur te 's-Gravenpolder.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 2