Hrs Houghton genoemd ambassadrice der Y.S. als de loupe Frans dorp werd platgebrand en uitgemoord „Toen zoende Koningin Juliana mij op beide wangen." loods beroep op Ver» Naties» Tribunaal besloot: Ook Elzassers zullen terecht staan. ZEEUWSCH DAGBLAD „Deze bourgeois' Jood**/' Daden noodzakelijk» Eisenhower aan de leiband van Amerikaanse vrouwen. Belasting verlaging» Bescherm Uw Kinderen Bedrijfsunie over werktijdenbesluit» Het drama van Oradour. Verlies „Klipfontein kost ca f 10 millioen» Nieuwe hoofdbestuur voor Chr. Metaalbewerkersbond. Utrecht wil Nederlands „vergaderstad" blijven» Digestif Rennies om Zuurbrand te blussen; Overeenstemming tussen regering en chef-staf Sugeng 1 Wat brengt de radio? FEUILLETON dal 9& U w-ifam %a& Donderdag 15 Januari 1953 Pagina 3 Omtar Nog maar net is de stem van de Tsjechische aanklager in het proces tegen Slansky en zijn medebeklaagden verstomd of de stem van een andere aanklager wordt aangekondigd, dit maal in Moskou. Een andere stem en da beklaagden zijn andere personen maar het geluid zal piet veel ver schillen: „Deze bourgeois-Jood!" zal de diepste kern van de beschuldiging zijn! Door de eeuwen heen is het Joodse volk gehaat geweest al eerder we zen wij daarop en wij herinnerden toen aan die vreselijke uitroep: ,,Zjjn bloed kome over ons en over onze kinderen!" Maar daarmee alleen is men niet klaar. Van de menselijke zijde bezien ligt er nog een ander facet ten grondslag aan deze Joden haat. Dat is de haat van de mens, zeg van de duivel, tegen ieder schepsel dat zijn vertrouwen op God stelt en die in dit leven Gods geboden wil be waren. Want het Joodse geloof kan bij velen nog zo verwaterd zijn, die trouw aan de Bondsgod is bij de orthodoxe Jood niet gestorven. En dat wekt de haat op van ieder, die de mens als het hoogst denkbare wezen beschouwt. Deze Jodenhaat en Jodenvervolging is in diepste wezen de haat van het hei dendom tegen God en de poging van satan om Gods werk te vernielen. Dit dient men goed te beseffen, als men over deze nieuwe uitbarstingen van Jodenvervolging spreekt en denkt. En het Christendom als geheel is in deze zeker niet klaar met het betuigen van medelijden en eventuele pogingen om de nood van deze slachtoffers te lenigen. Krachtiger dan ooit moet het communisme bestreden worden en vu riger dan ooit dient het onvervalste heidendom, dat zich hier openbaart, ontmaskerd te worden. Dit is een gees telijke strijd, waarin de kerk geen ogenblik mag verflauwen. De Westerse mogendheden zullen met de daad weinig kunnen doen te gen 'het komende proces in Moskou zomin als zij iets kunnen doen voor Slansky en Clementis. En met de daad zullen de kerken nog minder kunnen doen voor deze bij voorbaat ter dood veroordeelden. Maar wat de mogend heden en de kerken wèl kunnen waken tegen communistische onder graving. In diverse staten doet men dit met grote voortvarendheid, tè grote voortvarendheid zelfs, zoals men wel eens moet opmaken uit de Ameri kaanse communistenjacht. Maar de kerken? In de Ned. Her vormde Kerk treft men nog altijd een dominee Hugo van Dalen waarom handhaaft men deze man toch, terwijl zijn communistische sympathieën toch wel vaststaan, al gaan die schuil ach ter een z.g. vredesbeweging? En hoe veel medestanders heeft deze man, het zij in de Ned. Herv. Kerk, het zij in andere Kerkgenootschappen? En hoe staat met het de kerken in andere landen? Zijn er niet velen van wie sommigen een eerste viool spelen in de Wereldraad van Kerken die mis schien niet met het communisme sym pathiseren, maar die toch wel bereid zijn ermee te coquetteren en zeker geen onverzoenlijke houding wensen aan te nemen? Zij spelen met vuur, c.mdat zij trachten een menselijke brug te slaan tussen de macht van de boze en Gods Kerk. Laat men de zaken zuiver zien en dienovereenkomstig handelen. Met daden! Krijgt Nederland een Amerikaanse ambassadrice? Mrs Dorothy Cole Houghton, een bekende society-figuur uit Washington, presidente van de algemene federatie van Amerikaanse vrouwenclubs èn bovendien een actief republikeinse, wordt de laatste tijd hardnekkig genoemd als candidate voor deze functie. De vrouwenbeweging ln het Midden-Westen heeft deze candi- datuur gelanceerd en gepouseerd met alle middelen van de Amerikaanse publiciteit zó zelfs, dat een uitblijven van deze benoeming niet alleen voor mrs Houghton, maar niet minder voor Eisenhower's kabinet een pijn lijke geschiedenis zou worden.... Het schijnt ernst te zijn met het voornemen der regering om met nieu we belastingplannen te komen en dat die plannen een verlaging zullen be tekenen wordt duidelijk uit minister van de Kieft's anjwoord aan de Eerste Kamer, waarin hij meedeelt, dat hij nog niet kan zeggen welke conse quenties dit zal hebben voor de uitga venzijde der begroting. Uiteraard is het nog te vroeg om te juichen, want de plannen zijn nog niet in concreto uitgewerkt en ter ken nis gebracht. Wel is er reden om te juichen dat men het starre standpunt van prof. Lieftinck verlaten schijnt te hebben (uit het antwoord blijkt ook, dat deze bewindsman op de lopende rekening van 1951 ruim een en een kwart millioen gulden heeft overge houden!). Wij hebben reden om aan te nemen, dat deze koerswijziging voor e n groot deel het werk is van minis ter Zijlstra. Sommigen gaan zelfs al zover, dat zij hem de sterke man uit dit kabinet noemen! De waarheid hier van moet uiteraard nog blijken maar over de koerswijziging die zich schijnt te voltrekken mag men zich oker verheugen! Het Amerikaans-Joodse arbeidscomité, lat ongeveer 500.000 Joodse leden van de Amerikaanse vakverbonden C.I.O. en A. FL. vertegenwoordigt, heeft de Ver. Na ties verzocht op te treden „tegen Stalin's jongste daad van genocide tegen de Jo den", In Maart 1951 heeft het comité reeds een schrijven over „Sowjet-genoci- le tegen het Jodendom in Oost-Europa" an de commissie der V. N. inzake de bten van d« mens doen toekomen. Tegenover de New Yorkse corres pondent van de „Telegraaf" heeft zij verklaard, dat zjj een benoeming met de grootste vreugde zal aanvaarden. Officieel wist zij echter nog van niets. Dat Nederland wel eens teleurstel lend zou kunnen reageren op een dergelijke benoeming, hebben de vrouwen uit het Midden-Westen niet kunnen voorzien. Zij konden ook niet weten, dat men hier een der gelijke benoeming beschouwen kan als een aanwijzing dat Amerika ons landje maar van geringe betekenis vindt, net als Luxemburg en Dene marken, waar Truman respectieve lijk Perle Mesta en Eugenie Ander son met de functie van ambassadrice heeft beloond. Daar staat echter tegenover, dat niet alle carrière-diplomaten, die naar het Haagje zijn gezonden aan hoge verwachtingen hebben beantwoord. Het gaat hier immers maar om de persoon. HARTELIJKE BANDEN. En wat dat betreft bestaan, aldus de „Telelgraaf", bijzondere hartelijke banden tussen het Nederlandse Hof en mrs Houghton. Toen zij met een 40- tal leden van vrouwenclubs in 1950 West-Europa bezocht, werd zij door H. M. de Koningin op Soestdijk ontvan gen. Bij die ontvangst liet het gezel schap een gift in contanten achter voor een van Koningin Juliana's weldadig heidsfondsen. „Toen zij dit vernam", aldus mrs Houghton, „kwam de Koningin ons achterna, riep mij en zoende mij uit dankbaarheid op beide wangen". Via freule Röell bleef het contact tussen het Hof en mrs Houghton le vendig. Tijdens het koninklijk bezoek aan de V. S. in 1952 was mrs Hough i de gastvrouw van koningin Juliana in Washington tijdens een receptie van de -rikaanse vrouwenverenigingen. Kort daarna overhandigde ambassa deur Van Royen haar de onderschei ding van officier in de Orde van Oranje Nassau. Mrs Houghton eind 50, grijzend door het blonde haar heen, smaakvol doch niet opvallend gekleed, leven dige ogen achter brilleglazen is een bijzonder ontwikkelde vrouw, die aan de universiteit een graad behaalde in talen (hoofdvak Duits) en aan wie drie Amerikaanse universiteiten ere doctoraten verleenden. NEDERLANDS LEREN. „Als Eisenhower inderdaad wil, dat ik naar Den Haag ga, zal ik onmiddel lijk Nederlands leren", zei z«. „Mijn man, bankier in Red Oak (haar woon plaats in de staat Iowa), zal mij ver- gszellen. Twee van onze zoons zullen dan zi.i taak overnemen. Wellicht dat mijn dochter haar man ook naar Den Haag reizen". Op de vraag bij welke vleugel van de republikeinse partij haar sympa thieën lagen, antwoordde zij: „Ik ben voorstander van vrije handel. Dit klinkt wellicht vreemd, omdat de r~:es' republikeinen voor invoerrech ten zijn. Ik vind het schandelijk, dat er zulke hoge heffingen bestaan op Nederlandse bloembollen, die in de V. S. worden geïmporteerd. De steungel den, die de V. S. in Europa hebben besteed, zijn zeker niet nutteloos ge weest. Wellicht was een zuiniger be heer mogelijk geweest, maar de hoofd taak: herstel der economieën en het stuiten der Russen, is toch bereikt". Ingezonden Mededeling (adv Bij gevatte kou direct de Uw kind bedreigende gevaren bestrijden met:. OHIO WIL TOETREDEN TOT DE V. S. Tot grote verbazing van de con gresleden heeft een republikeinse af gevaardigde uit Ohio het Ameri kaanse congres verzocht zijn thuis- staat toe te laten tot de Unie. Hij verklaarde zijn opzienbarende resolutie met de toelichting, dat overijverige onderzoekers" zojuist hadden uitgeplozen, dat Ohio nooit officieel één der 48 staten der V.S. was geworden. Wel had het congres in 1802 de grenzen van Ohio vast gesteld en had een conventie een staatsgrondwet opgesteld en die in 1803 aan het congres toegezonden, doch dit had zich verder niet met de zaak bemoeid, aldus deze afge vaardigde. Hij verzocht dus om toelating van Ohio tot de Unie, en wel met terug werkende kracht tot 1 Maart 1803. RUMOER IN DE ITALIAANSE KAMER VAN AFGEVAAR DIGDEN. In de Italiaanse Kamer van afge vaardigden is het Dinsdag tot heftige tonelen gekomen, toen een voorstel, om het debat over de door de regering voorgestelde kieswet-wijzigingen te be korten, in stemming werd gebracht. Communisten sprongen uit hun ban ken en vormden een muur voor de stembus. Eén van hen wierp de bus van de tafel. Afgevaardigden van de middenpartijen slaagden er echter in, toch hun stem uit te brengen. De behandeling van de kieswether vormingen vordert inmiddels slechts langzaam. Sinds weken voeren de links- en rechts georiënteerde oppo sitiepartijen een felle strijd tegen het ontwerp, waarop reeds meer dan 2.000 amendementen en tegenamendementen zijn ingediend. De tegenstanders van het ontwerp voeren namelijk obstruc tie door het houden van buitengewoon lange redevoeringen. De schoondochter van de vroegere O. Duitse minister van bevoorrading Ha- mann, mevrouw Susanne Hamann, is Dinsdag naar West-Berlijn gevlucht. In het begin van Januari vluchtte haar man, Knut, met zijn moeder en drie kinderen van Oost-Duitsland naar het Westen. Van de oud-minister zelf en een dochter is niets meer vernomen na hun arrestatie in December. De Bedrijfsunie van de samenwer kende organisaties van Handels- en Kantoorbedienden, bedrijfscommissie détailhandel, heeft bij de Staatssecre taris van Sociale Zaken geprotesteerd tegen het feit, dat deze in verband met de koopavond een algemene vergun ning heeft afgegeven tot afwijking van enkele bepalingen van het werktijden besluit voor winkels. De bedoelde vergunning is namelijk afgekondigd, zo zegt de bedrijfsunie, zonder dat voldaan is aan het voor schrift van artikel 11, lid 5, van het werktijdenbesluit. Volgens die bepa ling hadden in het onderhavige geval de vakverenigingen van werkgevers en van werknemers in de gelegenheid moeten worden gesteld hun mening over de vergunning kenbaar te maken, voordat de beschikking werd afgege ven. De bedrijfsunie is voorts van mening, dat de vergunning slechts zou dienen te gelden in die gevallen, waarin aan het personeel een behoorlijke compen satie wordt gegeven voor de langere werktijd welke het gevolg is van een koopavond. Zij heeft er dan ook bij de Staats secretaris op aangedrongen alsnog met de betrokken organisaties van werk gevers en werknemers in overleg te treden, teneinde tot een gewijzigde vergunning te geraken. it Schadeposten voor verzekerings maatschappijen. Dit jaar is voor de Nederlandse koopvaardijvloot en daarmee tevens voor de schadeverzekeringsmaatschap pijen niet bijster fortuinlijk begonnen. De „Klipfontein", de „Oranje" en de .Willem Ruys" vertegenwoordigen n.l. een behoorlijke waarde. Het verlies van de „Klipfontein' komt Nederlandse en buitenlandse as suradeuren op zo'n slordige tien mil lioen te staan. Bovendien had het schip een lading koper aan boord van 1000 ton met een waarde van 2,5 mil lioen en een partij wol van naar schat ting f 50.000 tot f 100.000. Het bedrag is inmiddels aan de rederij uitbetaald. Sindsdien zijn schip en lading haar eigendom. Nadere gegevens ontbreken nog, doch er bestaat een kans, dat het schip geborgen kan worden. De even tueel daartoe uit te voeren bergings werken zullen, naar men aanneemt, worden opgedragen aan de Salvage Association in Londen. Wat de „Willem Ruys" en de „Oran je" betreft zal de Raad voor de Scheep vaart uit moeten maken, wie van bei de schepen eventueel de schade, toege bracht aan de ander, zal hebben te ver goeden. De taxatie van deze beide schepen ligt tussen de 30 en 40 mil lioen gulden, doch de vervangings waarde is uiteraard veel hoger. Toen de „Oranje" in 1935 nieuw in de vaart kwam had het schip een waarde van 12 millioen. Volgens een der grootste schadeverzekeringsmaatschappijen hier te lande zou het wel eens mogelijk kunnen zijn, dat door de aanvaring tussen beide schepen de schade 2 tot 3 millioen zou kunnen belopen. Voorts zijn, zoals bekend, nog enkele klei nere vaartuigen vergaan, zoals de R.P. S. met een verzekerde waarde van f 900.000 en een lading erts van ca. 100.000; de „Frederik" met een waar de van f 375.000 en de „Stella Maris" die verzekerd was voor f 750.000. (Van een verslaggever). Op de bondsvergadering van de Chr. Metaalbewerkersbond werd tot vice- voorzitter van deze organisatie benoemd de heer H. Bijker, thans reeds hoofdbe stuurslid. De heer Bijker zal de heer B. Roolvink opvolgen, die secretaris van het Chr- Nat. vakverbond werd. Aan de in Juni te nouden alg. vergade ring zat worden voorgesteld tot lid van het hoofdbestuur te benoemen de heer J. de Graaf, thans chef van de sociaal-eco nomische afdeling van het bondsbureau, en de districtsbestuurders, de heren C. Jaarsma te 's Gravenhage en L. v. d. Velden te Arnhem. De heer de Graaf werd reeds met de waarneming van het secretariaat belast. (Van een onzer verslaggevers). „Er zijn steden, die Utrecht zijn positie als de „vergaderstad" bij uitnemendheid benijden en deze houding leidt tot daden, die uit nationaal oogpunt bezien onjuist genoemd moeten worden". Dit deelde de burgemeester van de Domstad, jhr mr C. J. A. de Ranitz mee tijdens een perscon ferentie, die hij hield enkele uren, nadat hij in het gevolg van H.M. Koningin Juliana uit Sankt Anton was terugge keerd- Alleen reeds de geografische ligging maakt Utrecht het meest aantrekkelijk voor het beleggen van allerlei bijeenkom sten en de vergaderaccomodatie wordt steeds beter. Zo zal dit voorjaar ter ge legenheid van de 60ste Jaarbeurs op het Croeselaanterrein de grote machinehal m gebruik worden genomen, die zich ook uitstekend voor massale bijeenkomsten leent. Een zeer groot en modern hotel is in aanbouw om het tekort aan logiesge- legenheid te verminderen. De Utrechtse burgemeester opperde het plan, dat de Nederlandse „vergader steden" overleg zouden plegen om col lectief in het buitenland propaganda te maken voor het beleggen van internatio nale congressen in Nederland zodat men elkaar hierbij niet in de wielen rijdt. (Ingez. mededeling, adv.) óók om zuurbrand te voorkomen U hoeft niet meer tegen Uw maaltijden op te zien uit vrees voor zuurbranden op de maag. Met één of twee Rennies bij de hand blijft U iedere brand de baas en blust U de pijn bij voorbaat. Vraag Rennies bij Uw apotheker of drogist. (Van onze Parijse correspondent), BORDEAUX, Januari 1953. Op 10 Juni 1944, toen een deel van de wereld al droomde over de bevrijding, werd Oradour, een klein, rustig dorp in het Zuid- Westen van Frankrijk door een groep Duitse barbaren uitgemoord en verbrand. Driehonderd zes en negentig volwassenen, waaronder vrouwen, zieken en ouden van dagen plus tweehonderd vier en zestig schoolkinderen en zuigelingen werden neergeschoten of levend verbrand. Slechts één vrouw, die uit het raam van de kerk sprong toen de machinegeweren begonnen te ratelen, twee mannen en één schooljongen van tien jaar overleefden de massaslachting. Die jongen was Elzasser van geboorte. Toen hij hoorde, dat de Duitsers in aantocht waren raadde hij zijn vriendjes aan te ontvluchten. Ze lachten hem uit. Hij zei: „Ik ken de Duitsers, au revoir". Maar er is geen au revoir geweest. Toen de jongen terugkwam waren al zijn vriendjes dood. Toen de bevrijding in zicht kwam riep Londen de burgerbevolking op tot gewa pend verzet. De bevolking uit deze hoek van Frankrijk deed haar plicht. De S.S. divisie „Das Hecih", die op mars was van Toiuouse naar Normandie ondervond dit. Overal ontmoette zij weerstand. Een ba taljonscommandant, Kempfe, werd ont voerd en in de omstreken van Oradour werd een andere officier met zijn chauf feur gevangen genomen. Het vermoeden bestond bij de regimentsstaf, dat de beide officieren in Oradour gevangen werden gehouden. HOE HET BEGON. Vandaar, dat de officier Dieckmann opdracht kreeg met een compagnie naar Oradour op te rukken, de gevangenen op te sporen, verzetslieden te arresteren en deze uit te wisselen tegen de drie Duit sers. Dieckmann was voor deze taak niet berexend. Zelf bad Hij geen frontervaring en zijn kleine troep, grotendeels bestaan de uit te jonge Vollcsauitsers" evenmin. Hij liet het dorp bezetten en nam alle bewoners gevangen. Zieken werden uit hun bed gesleurd en de school werd leeg- gedreven. De volwassen mannen wer den opgesloten in enige schuren. Vrou wen, Kinderen en grijsaards werden in het kernje gedreven uxeckmann beval de terroristen uit te leveren, de. gevangenen over te geven en de wapenen in te leve ren. Toen trad de burgemeester naar vo ren; „Zoek in ieder huis. in iedere schuur naar wapenen en indien ge één. geweer vindt moogt ge mij en mijn gezin doden. Ik, mijn vrouw en kinderen zullen zich garant stellen. Laat de anderen in vrede gaan. Bevrijdt de kinderen. Ze zijn te jong...." Daarna bood de illegaliteit aan de drie Duitsers vrij te laten ln ruil voor de ge vangen bevolking van Oradour. Hiermee ging de officier niet accoord, omdat hij ook verzetslieden moest leveren. „Wijs ze aan", riep hij de burgemeester toeToen stapte de arts Dessourteaux met zijn vier zonen naar voren: „Wij zijn de verzets lieden van Oradour. Neem ons. Dood ons en laat de anderen vrij". Dieckmann had dus zijn opperofficieren meer kunnen leveren, dan ze geëist had den en toch verkoos hij zonder enige re denen dit dorp uit te moorden. DE MOORD BEGON. De deuren van het kerkgebouw wer» den geopend." Machinegeweren werden opgesteld. De moeders met hun babies in de arm, de gijzelaars, manken, blinden en ongelukkigen en alle schoolkinderen met hun onderwijzeres werden bijeengedre ven. Toen commandeerde deze beestmens vuur. De mittrailleurs ratelden. Vluchte- ten- Hun standpunt was, dat de Elzasser» gedwongen waren tot dienstname en tij dens de massaslachting opzettelijk te hoog hebben geschoten. Ondanks de bezwaren dezer Elzassers, ondanks de verontwaardiging in geheel de Elzas, heeft de rechtbank besloten, het proces niet „In tweeën te breken". Du» de Elzassers zullen terecht staan gelijk met de Duitse verdachten. De verdediger der Elzassers, André Schmidt, hield een hartstochtelijk plei dooi, waarin hij, met een beroep op de dertigduizend Elzassers, die in de oorlog het leven lieten voor Frankrijk, verklaar de; „Wij hebben het recht niet om thans deze Elzassers onder een met bloed be smeurde Duitse vlag te plaatsen en aan te klagen". De in rode toga geklede rechter onder brak hem echter; „Met stijgende emotie heb ik u aangehoord, maar wélke rol de ze lieden ook gespeeld mogen hebben in Oradour, ik zie thans voor mij een andere Elzasser. Ik zie voor mij Alphonse Adam, de eerste Elzasser, die door de Duitsers gefusilleerd werd, omdat hij weigerde, hun uniform aan te trekken". lingen werden door scherpschutters neer geschoten. Gelijkertijd vond een zelfde slachting plaats in de schuren, waar de mannen zaten opgesloten. Stelselmatig werden vervolgens de behuizingen van het dode dorp ondermijnd, de lijken wer den bedekt met stro en overgoten met benzine. Toen gaf Dieckmann nogmaals orders en zo verdween een dorp. Dat is het drama van Oradour. Aan zijn bevel hebber meldde Dieckmann, dat hij in Ora dour verzet had ontmoet en het dorp had moeten belegeren. Hij had de gewapende mannen standrechterlijk laten neerschie ten. De rest verzweeg hij. Toen de commandant het geval onder zocht en de vreselijke slachting aan het licht kwam, werd Dieckmann opgespoord. Hq zou voor een Duitse militaire recht bank moeten verschijnen, docb voor men het monster kon grijpen, was hij in Nor- mandië gesneuveld- De meeste zijner sol daten sneuvelden eveneens in Norman- dië, zodat thans slechts 21 overlevenden, onderofficieren en soldaten terecht kun nen staan. Hieronder bevinden zich bo vendien 12 bewoners uit de Elzas, toen tot dienstname gedwongen, thans weer Franse staatsburgers. Rond de ruïnes van Oradour werd later een muur gebouwd BEVEL IS BEVEL Maandag is een proces over deze slach ting te Bordeaux begonnen. De belang stelling was zeer groot. Men gelooft, dat de zittingen drie weken zullen duren. Er zijn vele Duitse waarnemers, o.a. vier Duitse advocaten, die door de regering te Bonn zijn aangewezen voor de ver dediging der negen Duitse verdachten. De Franse advocaten, die pleiten voor de Elzassers, trachtten de zaak te splitsen en hun cliënten afzonderlijk te laten bereeh- De Indonesische minister van voor lichting, de heer Mononutu, heeft na afloop van de Dinsdagavond gehou den vergadering van het kabinet aan de pers meegedeeld, dat met ingang van Dinsdag minister-president Wilopo vice-premier Prawoto vervangt als minister van Defensie a.i. Prawoto is opgetreden als minister van Defensie a.i., toen hij als vice-premier mr Wück po verving tijdens diens afwezigheid wegens ziekte. Minister Mononutu zei voorts, dat het kabinet geen aangelegenheden be treffende de 17 October-affaire had besproken. Waarnemers beschouwen dit als een teken, dat in dit opzicht reeds overeenstemming is bereikt met de fungerende chef-staf van de land macht, kolonel Bambang Sugeng. Van officiële zijde zijn echter hierover nog geen mededelingen gedaan. Elf doden bij vliegtuigongeval. Een viermotorig vliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht is Dinsdag, volgens te Marysville in de Ameri kaanse staat Californië ontvangen be richten, dertig km ten Noorden van deze plaats neergestort. Alle elf in zittenden kwamen om het leven. 74 -o— Toen hij die avond terugkwam stond Rabbers weer op de oever, net zicht baar in de gloed van zijn lantaarn. Anton riep hem. Maar het water overstemde hem. Zelfs toen ze naast elkaar stonden moesten ze roepen om elkaar te horen. Daar gaat hij!" zei Rabbers en had geen oog van de stroom af. Want de dam hield het al niet m'eer. Met een plons tuimelde de molen in het woe dende water. Latten en balken botsten tegen, elkaar in 't schuim. „Zo", zei Rabbers na een ogenblik van spanning. „We zullen opnieuw moeten beginnen." ,Wilt u het werkelijk weer probe ren?" vroeg Anton. Rabbers draaide zich met een ruk om. „Weer proberen? Natuurlijk! We moeten een molen hebben en wie zal hem anders bouwen?" en hij voegde er kalmer aan toe: „Maar ik zal moe ten zien meer geld te krijgen." De volgende avond waren Anton en Mina samen. Hij vertelde haar van de tweede teleurstelling met de molen. „En nu help je Rabbers toch zeker niet weer?" vroeg ze toen hij haar van Rabbers' plannen vertelde. „Ik weet het niet", antwoordde hij peinzend. „Zo gek ben je toch niet, Anton! Ga naar de stadik bedoel naar een grote stad als Grand Rapids, of Allegan. Als ik zie hoe moeder moet ploeteren moet ik niets van dit oord hebben. Het leven in de stad is veel leuker, Anton. Je hebt er zoveel ge makken en je kunt eens uitgaan. Er is van alles te beleven." Anton staarde in de rivier, naar water, dat met een vaart langs hun voeten stroomde terwijl ze samen op een boomstam zaten. Hij zweeg. „Ik woon veel liever in de stad", ging Mina door en keek van opzij naar zijn gezicht. „Jij vast ook". Cen tcmd, door Marian Schoolland Anton keek de andere kant uit, langs de rivier. Een paar mijlen voor bij die bocht was Jan Rabbers al aan de slag om te redden wat er te red den viel. Hij had niet alleen plan nen voor een nieuwe houtzaagmolen, maar voor een korenmolen bovendien. Anton had vannacht en vanmorgen geholpen met het bij elkaar zoeken van brokstukken. De toekomst van de kolonie hing uitsluitend af van man nen als Rabbers, die persoonlijke ver liezen en teleurstellingen niet toe lieten hen van hun doel en ideaal af te houden. Mina keek naar zijn achterhoofd en raakte voorzichtig zijn dichte, don kere haar aan. Anton, weet je wel, wat de men sen zeggen van jouw dommee? Ze zeg gen, dat hij een paus is en de leden van de kerkeraad zijn zijn kardina len. Hy wilde deze kolonie stichten om een koninkrijkje...." Anton draaide zijn hoofd om en schudde haar hand van zich af. „Zoiets moet je niet geloven, Mina", zei hij streng. Van Raalte is een voor treffelijk leidsman. Zonder hem zou de kolonie allang mislukt zijn. En hij is geen paus. Wij hebben immers onze volksvergaderingen, waar we onze besluiten nemen door stemming." Mina lachte spottend. „Maar jullie nemen de besluiten zoals hij wil. Zijn woord is wet. Dat weet jij ook wel. Weet je nog van die arme man, die twee hectare land kocht om er 'n brou werij te beginnen? Van Raalte wilde het niet en het ging over." „Dat was ook een besluit van de bevolking, Mina", antwoordde Anton scherp. „We willen niet, dat er in onze kolonie bier gemaakt en ver kocht wordt." Mina haalde de sehpuders op. „Jij zit ook al onder zijn invloed", zei ze. „Als je hier maar eerst van daan was." „Ik ben weg geweest. Ik hield niet van de stad en....". Anton stond op. „Kom, we gaan", zei hij. Haar be schuldigingen aan het adres van Van Raalte deden hem zeer. Hij liep voorop. Maar toen ze af scheid namen in de grijze schemering, nam ze zijn beide handen. „Het doet er ook niet toe, Anton", zei ze en keek hem vragend aan. „Je bent niet boos, op me, wel?" „Nee", antwoordde Anton kortaf. Maar zij hield zijn handen vast en keek hem in de ogen totdat een ver anderde uitdrukking haar verzekerde, dat hij het meende. Maar ze kreeg geen kus. Hij had haar trouwens niet weer gekust na die eerste keer. (Wordt vervolgd). VRIJDAG 16 JANUARI 1953- HILVERSUM I (402 m.) VARA: 7.00 Nieuws; 7.13 Gram.; 8.00 Nieuws en weer- ber.; 8.18 Gram.; 8-50 Voor de huisvrouw; 9.05 Gram.; 9.35 Waterst.; 9.40 Voor da kleuters; VPRO: 10 00 „Thuis", causerie; 10.05 Morgenw.; VARA: 10.20 Gram.; 10.30 Schoolradio; 10.50 Orgelspel; 11.25 Radiofeuilleton; 11.45 Vocaal dubbelkw-; AVRO: 12.00 Zigeunermuziek; 12.30 Land en tuinbouwmed.; 12.33 Sport en progno se; 12.48 Gram.; 13.00 Nieuws; 1315 Med. of gram.; 13.20 Dansmuziek; 14.00 Voor de huisvrouw; 14.20 Cello en piano; 14.50 Voordracht; 15-10 Knapenkoor; 15.30 Me- tropole orkest; VARA: 16,00 Gram.; 16.30 Voor de jeugd; 17.00 Gram.; 17.20 Muzi kale causerie; 18,00 Nieuws; 18.15 Felici taties; 18-45 V-oordracht; 19.00 Meisjes koor; 19.15 Causerie over consumenten belangen; VPRO: 19.30 „Vreugde en ver driet", causerie; 19.50 Bericliten; 20.00 Nieuws; 20.05 Boekbespr.; 20,10 Pianotrio; 20.30 Beneiux; 20-40 „Aanpassing", cau serie; VARA: 21.00 „Fidelio", opera (frag menten); 22.05 Buitenl. weekoverz.; 22.20 Dansmuziek; VPRO: 22.40 „Vandaag", causerie; 22.45 Avondw-; VARA: 23.00 „In huwelijk en gezin", causerie;' 23.30 24.00 Gram. HILVERSUM II (298 m.) KRO: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7-15 Ochtendgymn.; 7.30 Gram.; 7.45 Morgengebed en liturg, kalender; 8.00 Nieuws en weerber.; 815 Gram.; 9.00 Voor de huisvrouw; 9.35 Gram.; 9.45 Schoolradio; 10.00 Maastrichts Stedelijk orkest; 10-50 Gram.; 11.00 Voor de zieken; 11,40 Gram.; 12.00 Angelus; 1203 Lunchconcert; (12.3012.33 Land en tuinbouwmed.); 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en Kath. nieuws; 13.20 Ac tualiteiten; 13.25 Pianoduo; 13.45 Voor da vrouw; 14.00 Solistenconcert; (14.2014.40 Gram.; 15.00 Schoolradio; 15.30 Pianoreci tal; 16.00 Voor de zieken; 17.00 Voor de jeugd; 17.15 Kinderkoor; 17.35 Viool en piano; 18.00 Mil. causerie; 18.10 Amuse mentsmuziek; 18.30 Lichte muziek; 18-52 Actualiteiten; 19.00 Nieuws; 19.10 Rege- ringsuitz.: Verklaring en toelichting; 19.30 Gram.; 20.25 De gewone man; 20.30 Om roeporkest; 21-10 Brabants progr.; 21.40 Politiekapel; 22.05 „Om de toekomst van Nederland", klankbeeld; 22.25 Kamer koor;; 22.45 „Ik geloof in ene, heilige Kath. kerk", causerie; 23.00 Nieuws; 23.15 24.00 Gram. BRUSSEL (Vlaams 324 m.) 11.45 Gram.; 12.30 Weerber.; 12.34 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Orgelspel; 14.00 Schoolradio; 15.30 Gram.; 1600 Lyrisch progr.; 16.40 Gram,; 17,00 Nieuws; 17.10 Dansmuziek; 18.00 Kamermuziek; 18 30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.40 Gram.; 20.15 Orkest concert; (In de pauze: Kunstkaleidos- coop); 22.00 Nieuws; 22.10 Staten-gene- raal der Oudstrijders; 22.15 Intern, radio universiteit; 22.45 Gram.; 22.5523.00 Nieuws. NCRV TELEVISIE-UITZENDING- 20.1521.45 1. Journaal; 2. Zang en pia no; 3. Weerpraatje; Pauze; 4. Artis-vissen als televisie-acteur; 5- Dagsluiting,

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 3