ZJADANOF IS AAN ONGENEESLIJKE KANKER GESTORVEN UtirvteA. in YledeAlcunxL Minister Kernkamp zal trachten de wagen weer in het spoor te krijgen „Herrezen Middelburg' doet beroep op middenstand Zweedse professor, die hem behandelde, stelt Russische beschuldigingen aan de kaak MIJNRAMP IN BELGIË k SNIPPER NIEUWSk Gered I Aan de middengroepen wordt aandacht besteed FRUITTEELT KIND VAN DE BENELUXREKENING PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND De moeilijkheden in Rusland „De KX.M, heeft de boot gemist" Dr Drees over de West Uitgave! Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. BO, TeL 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, TeleL 2754, Mlddelbu g: Korte 'Voordstraat 35. TeL administratie 2009, TeL redactie 2347; Ter- neuzen: Dykstraat 26—28 ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2377 Abonnementsprijs 0.44 per week, 1.85 p. maand, f 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord DONDERDAG 15 JAN. 1953 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Krulningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuictema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 8X1 u., onder 16.59 u. Maan op 9.21 u., onder 18.20 u. Hoogwater Vrijdag 16 Jan.: Vlissingen: 2.07 u. 2.14 m., 14.82 u. 2.26 m. Terneuzen: 2.38 u. 2.34 m., 15.04 u. 2.46 m. Wemeldinge: 4.01 u. 1.76 m., 1 .23 u. 1.91 m. Zierikzee: 3.47 u. 1.50 m., 16.13 u. 1.65 m. Volgens het Zweedse blad „Aftonbladet" heeft de Zweedse profes sor Elis Berven in Januari, bij zijn terugkeer uit Moskou, aan collega's verteld, dat de Rus Zjdanof aan een ongeneeslijke vorm van kanker is gestorven. Berven, die op het ogenblik in India is, werd destijds naar Moskou ont boden by een hooggeplaatste patiënt. Hy wilde toen de naam niet bekend maken. De Zweed was er volgens „Aftonbladet" verbaasd over geweest, dat ny by een patient was geroepen, die door geen dokter ter wereld gered kon worden. Voordat Berven uit Moskou vertrok vroegen de Russische autoriteiten van hem de verklaring, dat Zjdanofs ziekte ongeneesiyk was en dat geen enkele Russische arts by de behandeling een fout had gemaakt. Zjdanof, de stichter van de Comin- form, is een van de Russische leiders, die genoemd zijn als slachtoffers van de medische moord. De Israëlische medische vereniging heeft gisteren een beroep gedaan op alle medische verenigingen ter wereld om een internationaal lichaam te vormen, dat een onderzoek zou moe ten instellen naar de door de Sowjet- autoriteiten uitgebrachte beschuldigin gen jegens vooraanstaande Russische geneesheren. „De beschuldigingen zijn fantas tisch en een belediging voor alle ge neesheren ter wereld. Daar vijf van TITO TOT PRESIDENT GEKOZEN. Maarschalk Tito is gisteren door de Zuidslavische Nationale Vergadering met 568 voor, één tegen gekozen tot eerste president van de Zuidslavische federale republiek. Na zijn verkiezing verscheen de Maarschalk in de Nationale Vergade ring om de eed af te leggen. Hy werd met luid gejuich begroet. Tito ver- verklaarde, dat de tyd voor revolu- tionnaire handelingen had plaats ge maakt voor consolidatie van het so cialisme. Hy zei, dat elk onwettig ge bruik van macht door de autoriteiten nu niet slechts overbodig, doch nadelig is, en de verdere ontwikkelingsgang zou vertragen. In 1967 atoomvliegtuigen. Maar er is nog geld voor de tweede boot. „In 1967 zullen de eerste vliegtui gen met atoomenergie in de lucht zyn", zo heeft gisteravond de direc teur van de K.L.M., dr Plesman, ver klaard. „Zy zullen in staat zyn enige malen rond de aarde te'vliegen zon der brandstof op te nemen. Dan zal het dus practisch zo zijn, dat vlieg tuigen onafhankelijk zyn van hun brandstof en in dit opzicht zal de luchtvaart dan een decentraliserende invloed op de wereld hebben, omdat dan afstanden feiteiyk niet meer be staan." Sprekende over de toekomst van de luchtvaart, zei hij, dat de positie van Engeland in dit opzicht thans zeer goed is. „Misschien heeft de K.L.M. de boot gemist," zo zei hy, „maar als men de boot mist en nog steeds zyn geld in de zak heeft, kan men altijd nog de tweede boot nemen." De president-directeur wilde hier mede tot uitdrukking brengen, dat, wat betreft het vraagstuk „passagiers vliegtuigen met straalmotoren", de K.L.M. nog geen beslissing heeft ge nomen, maar wel nauwgezet de ont wikkeling in het oog houdt. Zyn me ning was, dat in de jaren 1957, '58 en '59 het aantal burgervliegtuigen met straalmotoren een enorme vlucht zal hebben genomen. de negen beschuldigden Joden zyn, gevoelen wy ons als Israëlische dok ters in het byzonder beschuldigd", al dus het beroep der Israëlische medi sche vereniging. De „Vereniging voor Brits-Sowjet- russische vriendschap" heeft gisteren te Londen een verklaring uitgegeven, waarin onder meer wordt gezegd, dat anti-semitisme in de Sowjet-Unie bij de wet is verboden. Dit in tegenstel ling tot de stand van zaken in Groot- Brittannië en de Verenigde Staten. Voorts wordt verklaard, dat de Zio nistische leiders zich reeds sinds 1917 hebben overgegeven aan tegen de Sowjet-Unie gerichte propaganda, welke in felheid niet onderdoet voor de meest heftige aanvallen van andere zijde op Sowjet-Rusland. ZUIVERINGEN IN O.-DUITSLAND. De Oostduitse minister van Gezond heid, Steidle, die lid is van de Oost duitse C.D.U. (Christen-Democratische Unie), is met verlof gezonden. Het bestuur van de S.E.D. (Socialistische Gedeelte van tankschip „War Diwan" wordt weggesleept. Een gedeelte van het Engelse tank schip „War Diwan", dat in de oorlog in de Wielingen is gezonken, zal over enige weken in de smeltkroezen lig gen. Zoals bekend werd het vorige jaar een gedeelte van de „War Diwan" met behulp van lucht gelicht. Deze methode, die in Nederland slechts zel den wordt toegepast, werd in dit ge val gebruikt door de Berger W. van Wienen. Het wrak werd daarna naar de Vlissingse buitenhaven gesleept, waar het na tal van mislukte pogin gen eindelijk in de juiste stand kon worden gelegd. Daarna werd het ver kocht. De koper zal thans de weinig elegante klomp ijzer uit de Vlissingse haven als schroot naar het buitenland doen verslepen. Het tweede stuk van de „War Di wan" is nog steeds niet gelicht. Eenheidsparty) had hem onlangs be schuldigd van nalatigheid by de leve ring van geneesmiddelen aan devolks- politie en de Sowjet bezettingstroepen. Het Westduitse persbureau D.P.A. meldt, dat de directeur en twee an dere leidende functionarissen van een fabriek van hijs werktuigen in de Oostduitse plaats Eberswalde zijn ge arresteerd. De directeur, dr Reich, wordt verweten, dat de productie van herstelbetalingsgoederen voor de Sow jet-Unie te laag is gebleven. 13 arbeiders gedood. In een mijn te Wasmes in België zyn by een mijnontploffing 13 myn- arbeiders gedood en- 16 gewond. De ontploffing deed zich Dinsdagavond omstreeks negen nur voor op een diepte van 1040 m. Een arbeider bracht de laatste la dingen in een gang, die men bezig was aan te leggen, tot ontploffing. Hier door ontbrandde echter een opeen hoping van myngas. Een werkman, die zich op 250 m afstand achter een mijnwagen bevond, werd, evenals tien andere arbeiders, op slag gedood. Der tien arbeiders werden ernstig gewond. Door de ontploffing werden geen grote instortingen veroorzaakt. Red dingsploegen konden onmiddellijk de slachtoffers bereiken en het is uitge sloten, dat zich in de mijngang nog mijnwerkers bevinden. Volgens de New York Times zou de nieuwe Amerikaanse president Eisen hower Dulles en Stassen naar Europa zenden omdat hy ernstig bezorgd is over de vertraging, die zich de laat ste tijd in de Europese defensievoor bereidingen heeft voorgedaan. Vandaag zal de raad van ministers van de Europeses Kolen- en gemeenschap voor de vierde keer te Luxemburg byeenkomen. DE BILT ZEGT: Weersverwachting, geldig tot van avond. Overwegend droog weer, met in het binnenland nog plaatselijk mist. Zwak ke tot matige Zuidwestelyke wind. In het binnenland lichte vorst, langs de kust temperaturen iets boven het vriespunt. HET PROCES-ORADOUR. Op de derde dag van het proces tegen 21 leden van de voormalige S.S., die hebben deelgenomen aan de uitmoording van de bevolking van het Franse plaatsje Oradour, heeft zich gisteren een nieuw incident voor gedaan van procesrechtelyke aard. Het ging om sergeant Boos, een El- zasser, die vrijwillig tot de S.S. was toegetreden. De regeringscommissaris eiste dat Boos tezamen met de ande ren berecht zal worden. De advo caat Laborde was er tegen. (Zie ook pagina 3.) 66 pet van inter-Europese handel is geliberaliseerd. In Den Haag is een zevenjarig meisje door een bus overreden en gedood. Een krachtige cycloon heeft Dinsdagavond de West kust van Madagascar en de stad Ma- junga voor tweederde verwoest. Ten Zuiden van Patna in India is Dinsdag een autobus tegen een boom gebotst. De bus vloog in brand. Negen inzittenden kwamen in de vlammen om. 18 passagiers werden gewond. Paus Pius de twaalfde heeft gisteren aan zestien nieuwbenoemde kardina len de rode bonnet en de purperen schoudermantel als teken van hun waardigheid overhandigd. (Van onze parlementaire redacteur.) In zijn antwoord op de algemene politieke beschouwingen heeft minister president Drees gistermiddag nadere mededelingen gedaan over de onder handelingen die door de ministers Kernkamp en Luns zyn gevoerd en over de houding, die het Kabinet naar aanleiding hiervan heeft aangenomen. Achteraf is gebleken de eerste discussie schijnt niet diep te zyn gegaan dat by sommige leden van het Kabinet sterke bezwaren tegen de gang van zaken leven. Deze hele kwestie werd niet in het Kabinet besproken voor het optreden van minister Kernkamp in de Tweede Kamer, omdat de tyd daarvoor ontbrak. Bovendien zyn er van de zijde der Antillen bezwaren naar voren gebracht om zelfs maar over het recht van afscheiding te reppen. Men stelt zich daar op het standpunt, dat eventuele overeenkomsten door alle drie partyen aanvaard moeten worden. Het gaat dus niet aan, zo redeneert men daar, dat het recht op afscheiding slechts door twee partners wordt overeengekomen. Dit alleen al, aldus dr Drees, maakt nader beraad nood zakelijk. De „Stella Maris", een Nederlandse kustvaarder van 4.991 ton, eigendom van de rederij Theodora te Uithoorn is by de Zuidkust van Noorwegen in aan varing gekomen met het Noorse schip „Lyngenfjord". De Coaster zonk, doeh de opvarenden werden gered. Onze telefoto toont de geredde opvarenden aan boord van de „Lyngenfjord". Minister Kernkamp zal nu een nota voor zyn ambtgenoten schrijven over de vraag wat er gebeuren moet. De vijf punten waarover overeenstem ming is bereikt, zullen zonder toe lichting dienen als richtlynen voor het Statuut. Met nadruk werd door de heer Drees ontkend, dat er sprake zou zijn van geheime overeenkomsten of bedoelingen, zoals de heer Gerretson (C.H.) trachtte te suggereren. Volgens de heer Drees zal Suriname in het Koninkryk willen blyven. Men wil daar echter het recht van afscheiding om duidelyk te kunnen maken, dat er by de onderhandelingen beslist spra ke is van vrijwilligheid. Goede hoop had hij, dat we uit deze moeilykheden zullen komen. Minister Kernkamp zal opnieuw proberen voor de tweede maal om de wagen weer in het spoor te krygen. Uitvoerig heeft dr Drees uiteraard nogmaals een uiteen zetting van de geschiedenis van deze zaak gegeven, zonder dat daarbij nieu we gezichtspunten naar voren kwa men. MIDDENGROEPEN. De Ministerraad heeft een voorlopi ge beslissing genomen over de maxi- N.F.O. IS ZEER ONTEVREDEN De Nederlandse fruittelers blyken allerminst te spreken over de gang van zaken in Beneluxverband. Men noemt in de bestuurskring van de Ned. Fruittelersorganisatie, N.F.O., de tulnbouw-uitvoer naar België ronduit een lydensgeschiedenis. „Hoe lang nog zal de Nederlandse fruitteelt het kind van de Beneluxrekening zijn?", zo vraagt men zich af. België heeft ook weer in het lopende seizoen de invoer van Nederlandse appelen en peren sterk belemmerd. Hoge minimumprijzen, werden gevolgd door invoerverbo den voor appelen en peren, resp. op 6 October en 18 September. Tot nu toe werd alleen het verbod voor een soort appelen opgeheven. voorts: De Belgische autoriteiten heb ben by herhaling verklaard, dat by de totstandkoming van een volledige economische unie met Nederland, het landbouwprotocol behouden moet blij ven. Laten onze Zuiderburen zich niet vleien met dé gedachte, dat een der- gelyke economische unie voor land en tuinbouwend Nederland aanvaard baar zou zyn. Zy zullen goed doen ermede rekening te houden, dat agra risch Nederland zich met hand en tand zal verzetten tegen handhaving van het landbouwprotocol. Geconstateerd is, dat de Belgische I Zulks ging, naar de Nederlandse op vatting, ten koste van de Nederland se uitvoer. Men is zich ook in agrarische krin gen volledig bewust van het feit, dat in Beneluxverband nog andere, dan tuinbouwbelangen in het spel zyn. Aan de bovengeschetste gang van za ken sedert 1947 moet, aldus het be stuur van de N.F.O., echter een einde komen. Het bestuur van de Ned. Fruittelers organisatie noemt de manier, waarop in Beneluxverband met de Nederland se tuinbouw wordt gesold, een aan fluiting van het beginsel van een economische unie. In onze kringen, aldus de N.F.O., is een groeiend pro test merkbaar tegen de wijze, waar op België de bepalingen van het land bouwprotocol toepast. Men vindt inde N.F.O. dus dezelfde opvattingen, als in de vakkringen van de Nederlandse bloemisterij, die in December, evenals trouwens de Stichting voor de Land bouw, hun ongenoegen met de gang van zaken kenbaar maakten. tuinbouw zich in de laatste jaren door Het bestuur van de N.F.O. zegt ten de bescherming van het protocol be- aanzien van het landbouwprotocol l langryk heeft kunnen uitbreiden. E.V.G.-VERDRA© FRANSE MINISTERRAAD GEPAS SEERD. In een toespraak voor de Britse- Amerikaanse persvereniging te Parijs heeft de Franse premier Rene Mayer nog eens verklaard, dat zijn regering het E.V.G.-Verdrag aan de Nationale Vergadering ter bekrachtiging zal voorleggen en besprekingen zal voe ren over wijzigingen in het verdrag. Mayer zei: „De regering heeft be sloten het verdrag onverwyld aan de Nationale Vergadering ter bekrachti ging voor te leggen. Om een ratifica tie onder bevredigende omstandig heden te verkrygen is het echter no dig, dat sommige bepalingen van het verdrag, die zyn gecritiseerd als on- duidelyk of onnodig hinderlyk voor Frankryk, als dit land het nodig oor deelt zyn troepen in de Franse Unie te gebruiken, in toegevoegde proto collen worden verduidelykt". mum grens van de pensioenen. Daar over wordt nu gesproken in het ge organiseerd overleg. Ook behandelt het Kabinet thans het vraagstuk van de ambtenarensalarissen. H"1p aan de zelfstandige middenstand wordt, zo zeide dr Drees, al iets moeilyker. De Overheid kan iets doen door aandacht te schenken aan de liquiditeitspositie en aan de credietverlening. Directe maatregelen om tot vergroting van het inkomen te geraken it -L niet mo gelijk. Niet moeilyker ligt het pro bleem der middengroepen in het vrye bedryf. Hier rust een grote verant woordelijkheid op t beclrijfsleyen. De S.E.R. bestudeert momenteel dit vraagstuk. Betreffende de werkeloosheid was minister Drees niet al te somber, ge stemd. Weliswaar is het aantal werkv- lozen thans groter dan verleden jaar, maar anderzyds zyn er verschillende gunstige factoren. Zo zal byv. de bouwnijverheid toenemen zodra hei weer beter wordt en by de beoorde ling van de cyfers moet men ook niet vergeten, dat 30.000 arbeiders in de D.U.W. betaalde en nuttige arbeid vei> richten. Wy moeten nu al het moge- lyke doen, aldus de minister-president. Een groot deel van de debatten werd beheerst door prof. Gerretson^ die twee uur lang over de onderhan delingen met de West sprak. Dez0 hoogleraar, die bijna nimmer namens zijn fractie spreekt, maakt van deze zaak een soort detective-story, maar gelukkig is hij altyd in staat de klu wen te ontwarren. Van een C.H.IL minister had hy niet verwacht, dat deze het recht van afscheiding zou gebruiken. Want secessie is de rotte vrucht van de boom der revolutie. In New York zijn de ministers Kern kamp en Luns overstag gegaan, zo zeide hy. Het recht van afscheiding zou in het Statuut worden opgenomen. De zaak moest echter geheim gehou den worden. Ook voor het Parlement. Want als het bekend werd zou het zoveelste Kabinet-Drees zakken als "n baksteen. Net zo goed als het Kabinet- Beel gevallen zou zyn als de geheime notulen van Linggadjati bekend ge worden waren. Het is geen wondes, dat we prof. Beel nu als vice-minister- president terugzien. ER MOET EEN TON OP TAFEL KOMEN De Stichting „Herrezen Middelburg" heeft zich gisteravond met haar plan nen voor Juli a.s. tot de middenstand gewend. Het zag er, gezien de reactie^ naar nit, dat men begint te ontwaken. De voorzitter van de Stichting, de heer B. Jacobsen, gaf een uiteenzetting van de plannen en wees op het garantiefonds waarin met de gelden, die door particulieren te leen zijn gegeven, in het totaal f 100.000.moet komen om te kunnen starten. De burgemeester, mr dr N. Bolkestein, deed een dringend beroep op de midden stand om mee te werken en zijn krachtig pleidooi vond weerklank. De heer Jacobsen gaf een overzicht van de voorgeschiedenis, die tot op richting van de Stichting leidde. De middenstandsorganisaties bleken be reid medewerking te verlenen. Maar om wrijving te voorkomen zijn de in het bestuur opgenomen middenstan ders niet als vertegenwoordigers van de organisaties benoemd. Wat het vreemdelingenverkeer betreft, zei hy, dat de kans groot wordt, dat minder in plaats van meer vreemdelingen naar Middelburg zullen komen als er niets georganiseerd wordt. De vreem delingen gaan plaatsen opzoeken waar men ontspanning biedt. Vandaar, dat voor de tyd van 29 Juli tot en met Augustus een attractief programma is ontworpen. Er is samenwerking met „Uit het Volk, Voor het Volk", dat zo moge- lyk een optocht en vuurwerk zal or ganiseren. Er zullen op zeer korte ter- myn contracten worden afgesloten zo dat met het storten van garanties spoed moet worden betracht. Zo is reeds een contract voor de feesttrein afgesloten. Deze rijdt 7% ion door de stad en verbindt de plaatsen waar attracties worden gehouden. Als erevoorzitter sprak de burge meester nog over de tentoonstelling 1953. Hy wees er op, dat behoudens de bekende feiten, waardoor de ten toonstelling niet doorgaat, er ook ge brek aan enthousiasme was. Boven dien bleek dat dergelijke tentoonstel lingen, mits zij niet iets zeer bijzon ders brengen, niet meer slagen. Daarom moet naar iets anders wor den gezocht. Een combinatie van de plannen van „Nieuw Walcheren" en de Stichting biedt een oplossing. Over het vreemdelingenbezoek merkte de burgemeester op, dat dit alleen geen fleur aan de stad geeft, maar ook een bestaansmiddel is ge worden. Hij wees er op, dat de zaak alleen kan slagen als allen en voor al ook de winkeliers mee willen wer ken. De middenstanders, zo vervolgde hij, hebben energie genoeg in hun zaken, maar zy moeten die ook op brengen om nu ook eens samen iets te doen, want aan dit laatste ontbrak het maar al te vaak. Men moet het geheel zakelijk bekijken. Op gestelde vragen deelde de voor zitter mee, dat er dagelijks tijdens de feestelijkheden een krantje zal ver- sehynen in drie talen, waarin de voor naamste feiten van iedere dag staan. De laatste spreker, de voorzitter van „Handelsbelang", mr M. A. Terwoerd, deed nog een practische suggestie door de winkeliers te vragen uit te zoeken wat ze jaarlijks aan de toe risten verdienen en aan de hand van dit bedrag de deelname in het geran- tiefonds te bepalen.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1