PLAATS VAN BEZINNING EN BEZIELING. VAN NELLE Jongeren uit de gehele wereld naar New York* Centrum van Prot. geestelijke verzorging. vloeitjes Ds Steenhuis pleit. Nieuw Amerikaans- Indonesisch verdrag* Nieuwe legerkorpsen volkspolitie. Lijk van vrouw gevonden. Koning Haakon opent parlement. Nieuwe maatregelen ter bestrijding van mond- en klauwzeer* Japan waarschuwt Rusland. Soekarao heeft een zoon. Woensdag 14 Januari 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 4 BEUKBERGEN Het hart van veldprediker ds Steenhuis klopte wel wat sneller, toen hij onlangs de stenen treden van de stoep voor het huis van een grootindustrieel opliep. Hij had een plan; een gedurfd plan, waarover de veldpredikers jaren geleden in krijgsgevangen schap al hadden gesproken. Het was nu 1948. Zou het ideaal van de geestelijke verzorgers van Land-, Luchtmacht en Vloot ver wezenlijkt worden? ,,Komt U verder", nodigde het meisje, dat de grote deur op het welluidende geklingel van de bel geopend had. ,,Ik zal mijnheer even vragen Een ogenblik later zat ds Steen huis tegenover een van de grootste fabrikanten, die Nederland kent. Op gloedvolle toon legde hij zijn plannen voor aan de man, die ach ter het bureau zat. We leven in een tijd, waarin de faitisme en nihilisme hoogtij vieren. In de militaire dienst dreigen geva ren van vervlakking en geestelijke af stomping. Dat de gesprekken in de kazernes op zeer laag niveau liggen, weet u. De militaire dienst werkt op pervlakkigheid, geestelijke interesse loosheid en materialisme in de hand. We moeten daar iets tegen doen. In Engeland zijn conferentie-oorden ge sticht waar doctoren, professoren, ^predikanten en officieren onderwer pen behandelen, die de geestelijk-mo rele vorming van de soldaat betref fen. In kleine groepen komen de mi litairen daar bij elkaar om te discus siëren over onderwerpen van geeste lijke, culturele en maatschappelijke aard. Een dergelijk conferentie-oord moeten we in Nederland ook hebben. Onze jeugd moet gevormd worden in de geest van het Evangelie van Jezus Christus. De man achter het bureau lachte. „Dat is allemaal prachtig, dominee, maar waarom komt u daarvoor bij mij. Ik geloof zelf niet!" Daarmee was ds Steenhuis niet van zijn stuk gebracht. „Gaat het u dan niet aan, dat de jeugd van Nederland bedreigd wordt door gevaren als defaitisme; dat de jongens onder dienst gevaar lopen verzeild te raken in het vaarwater van onverschilligheid? Laat het u koud, wanneer de jongens er geeste lijk op achteruit raken? Ik weet ze ker, dat u ook ten opzichte van onze militairen verantwoordelijkheid ge voelt De man achter het bureau was za kelijk, zeer zakelijk zelfs. „Hoeveel dacht u nodig te hebben, dominee?" Ds Steenhuis aarzelde. Het was een moeilijke vraag. Om te beginnen zeker 40.000 gulden, meende hij. De fabrikant stond op. „Ik zal eerst even contact moeten opnemen met mijn bankier", sprak hij. „Wanneer u morgen even terug komt Samenwerking. De volgende dag zat ds Steenhuis opnieuw tegenover do industrieel ach ter het bureau. „Veertigduizend gulden, had u ge dacht, dominee Maar u begrijpt toch wel, dat daar niets van komen kan Veertuig duizend gulden „Er moet minstens S a 4 ton ko men Wonderlijk werd het werk van de legerpredikanten gezegend. De groot industrieel stelde zich in verbinding met andere fabrikanten om hen voor het plan op te warmen. De ene toe zegging tot financiële steun na de andere kwam binnen. Enorm was de medewerking van de groot-industrie van Nederland. Sommige bedrijven gaven een be drag ineens. Andere fabrieken ver bonden zich om jaarlijks een steentje... wat zeg ikeen muur bij te dra gen. Sommen tot 10.006 gulden werden royaal voor hef prachtige doel be schikbaar gesteld. Het landgoed „Beukbergen" te Huis ter Heide, dat in de rustige, bosrijke omgeving van Zeist ligt, werd opge knapt en tot conferentie-oord inge richt. Allerminst een kleinigheid, want na de Duitsers hadden de Cana dezen geruime tijd het huis bewoond, beiden in het besef van de tijdelijk' heid van hun verblijf. Er werd echter niet op een dubbeltje gekeken om van het gebouw een ge zellig en stijlvol conferentie-centrum te maken. Eind 1949 werd het in gebruik ge nomen. Aanvankelijk werden er enkele weekend-conferenties gehouden, doch de Ministeriële Beschikking van 1 Dee. 1949 maakte het al heel spoedig mo gelijk om het voor „Beukbergen" on ontbeerlijke uitzonderingsverlof te verlenen. Sedert die tijd .wordt er week in week uit op „Beukbergen" geconfe reerd. ^5 DE WAARD Tweede centrum. In October van het jaar 1952 bleek het noodzakelijk een tweede confe rentie-oord in gebruik te nemen. De „Ingeborg" te Amersfoort werd voor dit doel ingericht. Het is de bedoeling om medio 1953 op „Beukbergen" twee conferenties gelijktijdig te houden. Kol. ds A. T. W. de Kluis is voorzit ter van het bestuur van de Stichting tot Steun van de Protestants Geeste lijke Verzorging van het Nederlandse Leger. Lnt. Kol. ds H. Steenhuis is secreta ris en de financiën worden beheerd door de heer A. van Borselen. In het bestuur van de stichting hebben ver der zitting: Kol. ds J. H. Sillevis Smitt, C. J. Collot d'Escury, Mr J. Meynen, ir F. J. Philips en mr G. Vixeboxe. Een conferentie duurt drie dagen. Onder leiding van de legerpredikant komen telkens groepen van 40 jon gens of meisjes naar „Beukbergen". De groepen komen uit één legeron derdeel, zodat er in de kazernes en kampen nagepraat en gediscussieer?} kan worden. De band tussen de pre dikant en de mannen wordt hiermee versterkt. Een keur van sprekers weet de in gedommelde interesse van de militai ren op doeltreffende wijze wakker te schudden en nieuwe belangstelling aan te kweken. Jongens, die zich nooit verdiept heb ben in geestelijke vraagstukken, wor den geconfronteerd met God, de Bij bel, de zin van het leven. De gemoedelijke sfeer, de gezellige rustige inrichting van het huis, maar bovenal de liefde, die op „Beukbergen" wordt gevonden voor het individu, werken er aan mee, dat iedereen zich volkomen geeft bij het bespreken van de onderwerpen. Het is verbazingwekkend hoe snel de jongens in de discussiegroepen los komen met hun vragen, opmerkingen maar ook critiek. 120 sprekers. Meer dan 120 sprekers, waarvan ve len meer dan eens, hebben op „Beuk bergen" onderwerpen behandeld van geestelijke, politieke, militaire, sexu- ele en culturele aard. „Beukbergen"' leeft in ons voort als een zoete droom", schreef een confe rentieganger laatst aan ds Steenhuis. Wie iets van het werk op „Beuk bergen" gezien heeft, begrjjpt dat. Het zijn heus niet enkel de vorste lijk verende bedden, de kostelijke maaltijden, en de biljart- en tafel- tennisspelen, die de jongens met heimwee aan „Beukbergen" doen te rug denken. Het is voornamelijk de liefdevolle sfeer, waarin de gesprek ken gevoerd worden, die de johgens enthousiast voor dit conferentie-oord maakt. De geest in de kazerne is vaak ruw, hard en bot. Vrijwel niemand doet er iets vrijwillig, maar op „Beukbergen" is het niet nodig, een lijstje op te hangen, wie bordenwassen moet. Op „Beukbergen" leren de jongens elkaar van een geheel andere kant kennen. „We hebben dingen bespro ken, waar we meestal in de kazerne niet aan toe komen of die we niet goed durven aanroeren", schreef een soldaat. Zelden is er iets georganiseerd, dat zo doeltreffend is als dit conferentie oord. De bezoekers komen uit alle Protestants-kerkelijke gezindten en zijn dikwijls niet-kerkeljjk. Gemiddeld geven van elke confe rentie 25 tot 30 pet. van de deelnemers op geen godsdienst te bezitten. Gedurende het verlof tjjdens de christelijke feestdagen, staat „Beuk bergen'' als verlof-centrum open voor alle militairen, die om de een of an dere reden niet in een huiselijke fa miliekring worden opgenomen. „Beukbergen'' is dan altijd tot de nok toe vol. Lnt. kol ds Steenhuis is naast secre taris van de Stichting ook directeur van het conferentie-oord. Steeds is hij druk in de weer, want het vereist een enorme organisatie om de snel op el kaar volgende conferenties vlot te doen verlopen. Zijn vrouw staat hem in dit meoilijke werk trouw bij. Majoor ds J. de Waard is voorname lijk met de zorg voor de troep belast tijdens de conferenties. Vaderlijk troont hij bij de maaltijden aan het hoofd van de eetzaal. Na enkele uren is hij bij de jongens al populair. Sallie en Gerrit zorgen tezamen met een paar hofmeesters van de Marine, dat de maaltijden in bediening kunnen concurreren met het duurste hotel. Geen enkel legeronderdeel wordt voor „Beukbergen" vergeten. Aan het kader en het toekomstig kader van Land-, Luchtmacht en Marine wordt veel aandacht besteed. In bonte volg orde lossen de groepen elkaar af. Commandotroepen, Marva's, Huzaren, Mariniers, Intendance-troepenal lés krijgt een beurt. Zelfs de generaals hébben op „Beukbergen" geconfe reerd. De invalide militairen van het Militair Herstellingsoord „Aarden burg" en de mannen uit het Militair Sanatorium Amersfoort waren er meermalen present. Op geen stukken na kan aan alle aanvragen worden voldaan. Er zijn legercommandanten die ongeduldig hij de veldprediker in formeren of hun jongens haast niet weer aan de beurt zijn. Op dit ogenblik draagt het Rjjk on geveer de helft bjj in -de jaarlijkse exploitatiekosten. Er moet echter door particulieren behoorlijk wat worden opgebracht. Kosten, zoals aankoop van conferentie-tehuizen en verbou wingen moeten uit donaties worden bestreden. De conferentie is voor de militairen kosteloos. Alleen de reiskosten komen voor hun rekening. Het Is dus duide lijk, dat de Stichting iedere gift dank baar accepteert! Ingezonden Mededeling (Adv.) Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft medege deeld, dat een nieuw Amerikaans- Indonesisch verdrag is gesloten, vol gens hetwelk Indonesië militaire uit rustingen kan kopen. Dit verdrag komt in de plaats 'van hetgeen een jaar ge leden werd gesloten en volgens het welk Indonesië militaire uitrustingen voor zijn program voor binnenlandse veiligheid als gift ontving. Dit bracht de Indonesische regering ten val, om dat, zo meenden critici, het de Indo nesische neutraliteit compromitteerde. Het nieuwe verdrag is van kracht ge worden, nadat een aantal nota's uitge wisseld was 'tussen de Amerikaanse ambassade in Djakarta, Merle Cochran, en de Indonesische minister van Bui tenlandse Zaken, Mukarto. Dg technische en economische hulp zal voortgezet worden. De jeugdconferentie van de „N.Y. Herald Tribune". Binnenkort zal te New York de jeugd-conferentie van de „New York Herald Tribune" beginnen, waar scholieren uit verscheidene landen vriendschapsban den zullen aanknopen en hun kennis over de democratische ophouw van het land en z\jn instellingen zullen verrijken. Nederland wordt vertegenwoordigd, zoals is gemeld, door de heer Th. P. Hm. van Lohuizen. Gedurende hun verblijf van twaalf de conferentie bekostigd wordt. Het „1J- TT 1 In Afx l'ri elft ffolorfonTlOlfl +D weken in de Verenigde Staten zal iedere deelnemer achtereenvolgens de gast zijn van vijf Amerikaanse leer lingen van middelbare scholen en zal hij in elk gezin twee weken doorbren gen. Er zal voor worden gezorgd, dat de „gastvrouw" of „gastheer" onge veer even oud is als de gast. Zij gaan naar school en nemen vanzelfsprekend deel aan het Amerikaanse gemeen schapsleven. De overige leerlingen komen uit Bel gië, Frankrijk, Duitsland, Australië, Canada, Denemarken, Griekenland, In dia, Indonesië, Iran, Israël, Italië, Ja pan, Korea, Liberië, Noorwegen Pa kistan, de Philippijnen, Singapore, Zweden, Thailand, Turkije, de Unie van Zuid-Afrika, het Verenigd Ko ninkrijk, Uruguay en Venezuela. VOOR DE TELEVISIE. Tijdens hun verblijf in de V.S. zul len de leerlingen als gast optreden voor een televisie-uitzending, die door Sowjetrussische militaire adviseurs hebben het opperbevel van de Oost- duitse volkspolitie opdracht gegeven dit jaar twee nieuwe legerkorpsen, een korps „Midden" en een korps „Zuid" op te richten, aldus is in West-Berljjn ver nomen. Het verleden jaar gevormde eerste legerkorps, het korps „Noord" in het gebied van Mecklenburg, bestaat vol gens deze berichten uit drie divisies, negen regimenten infanterie en drie tankregimenten, volledig uitgerust met Russische wapens en onder bevel van generaal von Pasewalk. Een „territoriaal bureau" is reeds met de organisatie van de achttien divisies van de Volkspolitie in het midden en het Zuiden van Oost- Duitsland begonnen. De zetel van de staf voor de opbouw van het korps „Midden" is te Kochstedt bij Des sau gevestigd en In Dresden en Leipzig is men reeds begonnen met de bouw van grote kazernes, aldus deze berich ten. doel is de gasten in de gelegenheid te stellen een uitgebreide kring van Amerikaanse luisteraars een en ander over hun land te vertellen. De afge vaardigden ter conferentie zullen van 16 tot 24 Januari gezamenlijk een be zoek brengen aan Canada, waar zij de gast zullen zijn van de Canadese ver eniging van de Verenigde Naties. Van 22 tot 28 Februari zal een bezoek ge bracht worden aan Washington, d.c. en aan Richmond en Williamsburg in Virginië. Tijdens deze gezamenlijke reizen zulen de jongens en meisjes een goede gelegenheid hebben vriend schapsbanden aan te knopen met hun mede-gedelegeerden. De bijeenkomst op 21 Maart in het Waldorf-Astoria hotel zal een van de belangrijkste gebeurtenissen van de conferentie vormen. Men ver wacht dat ongeveer 2.000 Ameri kaanse leerlingen van middelbare scholen zullen luisteren naar de uiteenzettingen van de jeugdige be zoekers over wat zij in Amerika hebben geleerd en wat naar htm mening Amerika van hun eigen land kan léren. Het verslag van de zitting zal onverkort in de „N.Y. „Herald Tribune" worden opgeno men, terwijl de belangrijkste ge deelten door de „Stem van Ameri ka" naar alle delen van de wereld zullen worden uitgezonden. Een speciale „krant", die op initia tief van de gedelegeerden is opge richt, wordt nu elk kwartaal naar alle gedelegeerden van vroegere conferen ties gezonden om hen op de hoogte te houden van wat er door anderen op de conferenties besproken wordt. Tijdens de oorlog gedood. In Schoondijke is, bjj het opruimen van de resten van een in de oorlog verwoeste woning, het stoffelijk over schot van een oude vrouw gevonden. Hoewel niets werd gevonden waaruit de identiteit van de vrouw kon worden vastgesteld, is beleend dat op 11 Octo ber 1944 de 79-jarlge weduwe de V. tijdens een luchtaanval ter plaatse werd gedood. De Officier van Justitie te Middelburg heeft een onderzoek ge last. Het stoffelijk overschot werd in de kelder onder het puin gevonden, toen men bezig was met het bouwrijp ma liën van het terrein waarop de ver woeste woning heeft gestaan. Onteigening van boerenbedrijven in Oost-Duitsland. De secretaris-generaal van de S. E. D., Ulbricht, heeft in „Neues Deutseh- land" aankondiging gedaan van de grootste onteigeningsactie tot op he den in de Sowjet-Russische zone van Duitsland. Dit zal de hoeven betref fen van alle zogenaamde grote boeren met een bezit van meer dan twintig hectaren die niet aan hun inleverings plicht kunnen voldoen. Deze bedrijven zullen worden aangesoten bij het col lectieve bedrijf. Noorwegen blijft actief. De 80-jarige koning Haakon heeft gisterochtend het nieuwe zittingsjaar van het Noorse parlement geopend. In zijn troonrede verklaarde hij, dat het instellen van een permanente Noorss vertegenwoordiging bij de Europese ko len- en staalgemeenschap een der ta ken voor 1953 was. Noorwegen zou actief deel blijven nemen aan de internationale samen werking in de Verenigde Naties en an dere internationale organen ter be scherming van de vrede. Ter voorkoming van oorlog en ter verzekering van de vrijheid van het land zou de regering ook de samenwer king binnen het atlantisch pact en ds opbouw van de strijdkrachten in over eenstemming met het reeds goedge keurde drie-jarenplan voortzetten. Britse bomme .werper neergestort. Negen doden. Te Sjalloefa nabij Suez is Maandag een bommenwerper van de Britse lucht macht neergestort. Negen inzittenden kwamen om het leven, aldus heeft een Britse militaire woordvoerder Dinsdag bekend gemaakt. Communistische demonstratie te Tel Aviv. Een groep van ongeveer 1000 com munistische betogers heeft te Tel Aviv gedreigd met een staking op grota schaal als protest tegen de economische politiek van de Israëlische, regering en tegen onlangs ingediende voorstellen voor een loonstop. De demonstranten droegen borden met anti-Amerikaanse leuzen en een communistische spreker betichtte da regering er van, dat zjj liever gelden gebruikte voor de bouw van Ameri. kaanse bases dan voor de uitvoering van nationale projecten. Marktverbod voor niet geënt vee. De persdienst van het ministerie van Landbouw meldt: bij het uitbreken Van het mond- en klauwzeer in 1952 is de Nederlandse veestapel op grote schaal ingeënt. De onvatbaarheid van het rundvee is thans, als gevolg van de niet onbeperkte werkingsduur van het vaccin aanzienlijk verminderd, zodat het enten thans weer noodzakelijk is geworden. Dit blijkt ook uit het voor komen van gevallen van mond- en klauwzeer, die in de afgelopen weken in enkele delen van het land zijn gecon stateerd. Aangezien is komen vast te staan, dat de besmetting zich hoofd zakelijk heeft voorgedaan bij rundvee, dat korte tijd daarvoor op markten is aangekocht, is minister Manshalt van plan met ingang van 1 Februari 1953 Tegen schendingen van het luchtruim. De Japanse regering heeft Dinsdag de Sowj et-Unie gewaarschuwd in ver band met schendingen van het lucht ruim van het Noordelijke Japanse ge bied, het eiland Hokkaido. In een ver klaring werd ge?egd, dat „noodzake lijke maatregelen zouden worden ge troffen, in samenwerking met de Amerikaanse strijdkrachten, om in de toekomst dergelijke schendingen te voorkomen. In de laatste maanden hebben Rus sische luchtpatrouilles verscheidene malen het Japanse luchtruim bij Hok kaido gesehonden; het jongste incident dateert van 7 October jj., toen op ra darschermen kon worden waargeno men, hoe een Russische jager een Amerikaanse bommenwerper neer schoot. Tot op heden is de verdediging van Hokkaido geheel in handen van de Amerikaanse strijdkrachten, overeen komstig de bepalingen van het Japans- Amerikaanse veiligheidsverdrag. De Verenigde Staten beschikken op Hok kaido over vier grote luchtbases,- aldus voegt A.F.P. hieraan toe. Japan heeft geen luchtmacht, doch een woordvoerder van het Japanse mi nisterie van buitenlandse zaken ver klaarde, dat Amerikaanse piloten ge vraagd zou worden vreemde vliegtuigen die boven Japans gebied vlogen neer te schieten, indien zij weigerden beve len op te volgen. Japanse piloten zou den hierbij helpen, zo voegde de woord voerder hieraan toe. Hij zei, dat sedert verleden jaar zo mer 20 tot 30 Russische vliegtuigen boven Japans noordelijkste gebied had den gevlogen. De woordvoerder verklaarde, dat binnenkort langs diplomatieke weg zou worden geprotesteerd tegen de schen dingen. Na de bekendmaking door de Ja panse regering heeft het hoofdkwar tier van generaal Clarck, V.N.-opper- fcevelhebber in Korea, bekend ge maakt, dat instructies waren uitgege ven ter voorkoming van toekomstige schendingen van de Japanse veiligheid of handelingen die de Amerikaanse strijdkrachten in gevaar zouden kun nen brengen. Een woordvoerder van de Ameri kaanse ambasade verklaardse, dat ge neraal Clark en de ambassade instem den met de Japanse verklaring. een vervoersverbod af te kondigen voor rundvee met uitzondering' van dieren, die minstens veertien weken geleden en hoogstens zes maanden geleden zijn ingeënt. Men late dus tijdig inenten, De uitzondering geldt eveneens voor kalveren beneden de zes weken. Het ligt bovendien in de bedoeling van d« minister de vergoeding voor koelen, die op een nader vast te stellen datum wegens besmetting met mond- en klauwzeer worden geslacht, met 20 pet, te verminderen. De maatregelen heb ben tot doel weder optreden van het mond- en klauwzeer in ons land zo grondig mogelijk te voorkomen. De echtgenote van president Soe- kamo heeft gisterochtend het levea geschonken aan een zoon. Moeder en kind maken het goed. Mond- en klauwzeer te Eede. Op een boerderijtje in het dorp Eeda behorende tot de gemeente Aarden burg en bewoond door A. Verstraete, werd bij een tweetal koeien mond- en klauwzeer geconstateerd. Dit is het eerste geval in dit seizoen in de ge meente Aardenburg. Er werden krach tige maatregelen genomen. S.s. „Oranje" Zaterdagochtend in Tandjong Priok verwacht. Het m.s. „Oranje" wordt Zaterdag ochtend in Priok verwacht. Van de zij de van de maatschappij „Nederland" verneemt Aneta, dat gehoopt wordt, dat het schip 27 Januari, dus na 10 lig dagen, de thuisreis zal kunnen aan vaarden. Omtrent de juiste datum van vertrek kunnen begin volgende week nadere mededelingen verwacht wor den. Gewoonlijk gaan de immigratie- autoriteiten reeds in Belawan, de ha ven van Medan) aan boord, waardoor de formaliteiten bij aankomst in Tandjong Priok tot een minimum be perkt worden. Maar, daar zoals reeds is gemeld Belawan niet is aangedaan, kunnen de immigratie-auto riteiten thans eerst na aankomst in Tandjong Priok met hun werkzaam heden beginnen. De afhalers, die in steeds groter getale op de kade van Priok aanwezig zijn, wanneer schepen uit Nederland binnenkomen, zullen ditmaal enige uren geduld moeten be oefenen, voordat zij aan boord kunnen gaan. Er werd weer heel wat verscheept door kanaal erneuzenGent. In 1952 hebben in totaal 4491 zee schepen met een tonnage van 5.210.222 brt het kanaal TerneuzenGent ge passeerd, tegen 4412 met een tonnage van 5.214.438 brt in 1951. Het aantal binnenvaartschepen dat in 1952 het kanaal passeerde, bedroeg 38.856, met 12.015.798 ton, tegen 34.610 met 11.306.651 ton in het jaar daarvoor. Het goederenvervoer met zeesche pen bedroeg voor Terneuzen, Sluiskil en Sas van Gent tezamen 440.144 brt., tegen 416.458 in 1951. Het goederen vervoer met binnenvaartschepen in de haven van Terneuzen bedroeg in 1952 totaal 505.852 ton en in 1951 517.254 ton.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 4