Topfiguren in Sowjel-Unie zouden hun leven niet zeker zijn. E Ckefariite „4" Russische luchtmacht beschikt over 40.000 vliegtuigen. Negen professoren gearresteerd als „betaalde agenten". hiDE GESCMI IEDE Ni IS VAN :|A; M E I 11. Zwitsaletten GRIEPHOEST ABDIJSIROOP Zwevend trawlnet, dat zelf zijn diepte verraadt* lass meldt„complot ontdekt' BESTRIJD DIE GRIEP! i Opvarende van Nederlands schip overboord geslagen. Vier bondgenoten tegen pijnen en griep Vruchtboomkwekerij in moeilijkheden. Moderne toestellen worden in groot aantal vervaardigd. HIER FEUILLETON dat U uüypeJti yal Woensdag 14 Januari 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 De „Prawda", het dagblad van de communistische partij heeft een felle aanval gericht op de organen van de staatsveiligheidsdienst we- jens gebrek aan waakzaamheid. Door het Russische persbureau „Tass" is n.l. bekend gemaakt, dat een groep Russische medici is gearresteerd onder de beschuldiging enige Sowjet-politici naar het leven te hebben gestaan. Tass noemde de namen van neget professoren die zouden hebben bekend verantwoordelijk te zijn voor de dood van de voor' rnalige secretaris van het centrale comité van de Russische commu» listische partij en lid van het polit-buro, gen raai Andrei Alexandre- witsjh Zhdanof. Zhdanof overleed in 1948 aan een hart kwaal, maar volgens Tass hebben de ge vangen genomen medici bekend misbruik te hebben gemaakt van zijn ziekte. Ze hadden een verkeerde diagnose bekend gemaakt en de symptomen van zijn hart kwaal verzwegen. Later schreven zij een geneesmiddel voor, dat schadelijk was en waardoor Zhdanof werd gedood. De medici worden voorts beschuldigd van pogingen om een aantal militaire leiders van de Sowjet-Unie uit de weg te ruimen zoals de maarschalken Wassi- lefsky, Govorof en Konief, generaal Sjte- menko, admiraal Levtsjenko en anderen. Maarschalk Wassilefsky is sinds drie jaar minister voor het leger. Wegens zijn rol bij de verdediging van Stalingrad in 1943 werd hij benoemd tot chef van de generale staf. In Maart 1947 werd hij eerste plaatsvervangende minister van de strijdkrachten. Als chef van de generale staf werd hij toen opgevolgd door gene- raai Sjetemenko. Ook maarschalk Konief is door zijn prestaties in de tweede wereldoorlog, toen hij als bevelhebber van de Zuidelij ke vleugel van het Russische leger de be slissende doorbraak in Duitsland forceer de, op het eerste plan geraakt. Later werd hij Russisch vertegenwoordiger in de geallieerde controlecommissie te We nen, In 1946 werd hij benoemd tot opper bevelhebber van de Russische grond strijdkrachten. STALINS NAASTE MEDEWERKER. Op 31 Augustus 1948 meldde radio Mos kou, dat kolonel-generaal Zhdanof ,,na een ernstige ziekte" in de ouderdom van 52 jaar was overleden. Als een van de belangrijkste opstellers van de Buiten landse politiek van de Sowjet-Unie had hij in 1947 de leiding bij de oprichting van de cominform. Een jaar te voren tot secretaris van de Russische communistische partij be noemd, werd hij dikwijls beschouwd ais opvolger van Stalin, wiens naaste mede werker hij was. Volgens „Tass" konden de artsen wor den gearresteerd, voordat zij ,,hun doel" konden bereiken. Zij hadden hun daden bekend. De schuldigen werden ook be faalde agenten van buitenlandse geheime diensten" genoemd. GEHEIME ORGANISATIE Volgens „Tass" is de organisatie, waar toe de medici behoorden, door de Ameri kaanse geheime dienst opgericht z.g. om materiële hulp aan Joden in andere lan den te verlenen, „doch in werkelijkheid om spionnage, terrorisme en andere on dergrondse activiteit in een aantal lan den, waaronder de Sowjet-Unie, te lei den", Een der professoren. Vovsi ge naamd, had bij zijn arrestatie bekend, dat hij opdracht had gekregen „de leiding gevende figuren van de Sowjet-Unie uit de weg te ruimen". Dit bevel had hij van de organisatie „Joint" ontvangen via Sji- melowitsj en een arts uit Moskou en „een welbekende Joodse bourgeois-nationalist, Mihoels". „Het onderzoek zal spoedig zijn voltooid", aldus „Tass". Herbert Katzki, assistent van de Europese directeur van de Joodse „Joint distribution committee", heeft te Parijs de beschuldigingen „pure fan tasie" genoemd. „In 1938 heeft de regering van de Sowjet-Unie onze organisatie gelast haar bedrijvigheid te staken, aldus Katzki, en sedertdien hebben wij geen contact meer gehad met personen in de Sowjet-Unie". In Londense diplomatieke kringen ge looft men, dat de beschuldiging van de C.P.N.-RAADSLID MOEST VERDWIJNEN. Het communistische raadslid van Onst- wedde, de heer Kuiper, heeft de raad zaal moeten verlaten, nadat de raad in een motie hem de verdere aanwezigheid had ontzegd. De heer Kuiper wenste zich aan deze uitspraak niet te storen- Pas toen de politie in de zaal was verschenen, ging hij heen, gevolgd door zijn fractie genoten. Tijdens de raadsvergadering van Onst- wedde onstond een conflict tussen de heer Kuiper en de voorzitter burgemeester S. R. Knottnerus. Bij de behandelingg van de ontwerp-gemeentebegroting lanceerde de woordvoerder van de C.P.N. verschei dene opmerkingen over de landspolitiek. De voorzitter was van mening, dat de heer Kuiper hiermede geheel buiten de orde handelde- Nadat de voorzitter enkele malen de hamer gehanteerd had, ontnam hij de heer Kuiper het woord. De laatste zette zijn beschouwingen evenwel voort. Toen hij nogmaals tot orde was geroe pen, stelde de voorzitter voor de heer Kuiper wegens overtreding van het reg lement van orde de verdere aanwezig heid in de raad te ontzeggen. Dit voorstel werd met 12 tegen 5 stemmen aangeno men. Ingezonden Mededeling (Adv.) De tochtgenoten van de Soto hadden de Indianen wijs gemaakt dat de blanken onsterfelijk wa ren. Daarom probeerden zij zijn dood geheim te hou den, want de Spanjaarden waren bang dat de In dianen, als ze wisten dat de Soto dood was, de leger plaats zouden aanvallen. Een boom werd omgehakt en uitgeboord om als lijkkist voor de Soto te dienen. In het holst van de nacht werd het lijk naar de rivier gedragen en de kist werd er in gesmeten. ■j r\ Nu was het zaak om zo vlug mogelijk de vei- lige wereld weer te bereiken. In haast maak ten de handwerkers houten vlotten. Op deze vlotten voeren de Spanjaarden naar de mond van de Missis sippi. Na nieuwe tegenspoed bereikten de avonturiers een Spaanse kolonie in Mexico, waar zij met gejuich begroet werden. Eindelijk kon men eens op zijn ver haal komen en nieuwe krachten verzamelen. Meer dan de helft van de troep was omgekomen. De kapitein van het Nederlandse s.s. „Hermes" van de K.N.S.M. (2.746 ton) heeft gisterochtend vroeg gemeld, dat één der opvarenden ten Zuiden negen medici een voorspel is tot een met de snel en feilloos werkende: van de Azoren overboord is geslagen. proces, dat een der opzienbarendste se dert de oorlog zou kunnen zijn. Alle processen in de na-oorlogse jaren z|jn in communistische Oosteuropese staten gevoerd, aldus deze kringen. 'ti Z W/TSAL preparaat.' 1 Aan alle schepen werd verzocht, naar de vermiste uit te zien. De „Hermes" is op de thuisreis uit i de West. Ingezonden Mededeling (adv.). De 4 bestanddelen van Chelarine „4" tezamen in één tablet ver enigd vormen het beroemde ge neesmiddel, dat vaak uitkomst brengt, waar andere middelen (alen. BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET 'n 2${je doet wonderen i Op advies van de afdeling boomkwe kerij heeft het dagelijks bestuur van de Stichting voor de Landbouw zich met een schrijven tot de minister van Landbouw gewend, waarin de aandacht wordt ge vraagd voor de toestand waarin de vruchtboomkwekerij verkeert. In dit schrijven wordt er op gewezen, dat de financiële uitkomsten en de rentabiliteits- positie der vruchtboomkwekers zeer te leurstellend zijn. Dit alles heeft tot ge volg gehad, dat het vruchtboomkwekerij- areaal zeer sterk is ingekrompen in de laatste jaren, zo zelfs, dat het nu kleiner is dan in 1940. Als oorzaken van de moei lijkheden worden gezien het stopzetten van de export van vruchtbomen naar Duitsland, alsmede het wisselen van ad viezen van de voorlichtingsdienst, waar door de vruchtboomkwekers met hun productie geen gelijke tred kunnen hou den met de vraag. Bij dit alles komt, dat vruchtboomkwekers in afgelopen jaren, welke gunstig waren, niet in de gelegen heid waren om reserves te kweken voor slechtere jaren, aangezien fiscale maat regelen en andere op het bedrijf drukken de heffingen teveel van de winst afroom den. Op deze grond heeft het dagelijks bestuur van de Stichting voor de Land bouw aan de minister verzocht een be spreking over de vruchtboomkwekerij te mogen hebben, teneinde in gezamenlijk overleg tot een aanvaardbare oplossing van de moeilijkheden te kunnen geraken. Poolse c jeider verongelukt te Hoensbroek. De 29-jarige arbeider W. C. uit Kerk- rade is te Hoensbroek dodelijk veronge lukt, toen hij op de speelplaats van een schooi afbraakwerkzaamheden verrichtte aan het dak boven het overdekte gedeelte van deze speelplaats. Dit dak, dat uit he- ton bestond, was wankel geworden met het gevolg, dat het onverhoeds instortte. De arbeider liep bij zijn val zo ernstige kneuzingen op, dat hij even later over leed. C. was van Poolse nationaliteit. Hij was gehuwd en vader van een kind- MlG-15 met Polls Royce motoren.,. Hoewel er maar weinig tot ons doordringt van wat er achter het IJzeren Gordijn gebeurt, is over de Russische luchtmacht toch in het Westen wel iets bekend geworden. Want zoals in Engeland jaarlijks boven Farnborough de nieuwste snufjes van de Britse vliegtuigindustrie worden getoond, worden In Rusland jaarlijks boven het Moskouse vliegveld Tuschino ter gelegenheid van de „Dag van de Rode Luchtmacht'' de nieuwste producten van de Russische vliegtuigindustrie voorgevlogen. Deze dag wordt niet alleen door Stalin bij gewoond, doch blijkbaar ook door enige goede spionnen van Westerse landen, waardoor de vrije wereld op de hoogte blijft van de Russische vooruitgang op vliegtechnisch gebied. De Russische luchtstrijdkrachten ope reren onder de naam V.V.S. (Voenno Vozdushnie Sili). De V.V.S. is in ver schillende onderdelen gesplitst, zoals de „beschermende luchtverdediging", waarvan de zoon van Stalin, Vassili, commandant is; het „lange-afstands- luchtvaartcommando", die onder com mando van generaal Golovanov bom- bardementsvluchten moet uitvoeren en de „tactische luchtmacht", die be stemd is voor samenwerking met de grondtroepen en waarclver generaal Polkovnik Pavel Zhigarev het com mando voert. In de Russische luchtmacht doen waarschijnlijk veel vrouwelijke pilo ten dienst. De sterkte wordt algemeen geschat op 20.000 vliegtuigen „m de eerste lijn" en 20.000 in reserve, waar onder vrachtvliegtuigen en trainers. Hiermede is de Russische luchtmacht kwantitatief de sterkste. De Amerikaanse luchtmacht wordt geraamd op rond 8000 vliegtuigen „in eerste lijn". In verband echter met de enorme vliegtuigproductie in Rusland gaat de vliegtuigindustrie in Amerika weer op volle toeren draaien en 1000 militaire vliegtuigen per maand afle veren. De NATO-Iuchtmacht in Euro pa wordt op 4000 vliegtuigen gesteld Volgens Amerikaanse gegevens zijn van de 20.000 Russische toestellen „in eerste lijn" er 7.000 in Oost-Duitsland, 5.000 in het Verre Oosten en 8.000 in Rusland en Siberië gestationneerd. IN DE SATELIETSTATEN. De luchtmachten in de Russische satelietstaten, die voornamelijk met Russische toestellen zijn uitgerust, ope reren in samenwerking met de Rus sische luchtmacht. Hiertoe behoren Alabanië, Bulgarije, Tsjecho-Slowakije, Hongarije, Polen, de Chinese republiek. Vroeger behoorde Joego-Slavië er ook toe, doch hoewel diens luchtmacht is uitgerust met vele Russische toestel len, heeft Tito zich van Rusland ge- distancieerd. Ondanks dat de Russische lucht macht kwantitatief de sterkste ter we reld is, zijn veel van haar vliegtuigen sterk verouderd en staat zij kwanti tatief stellig bij die van de vrije we reld ten achter. De Russische vlieg tuigindustrie haalt haar achterstand echter snel in. De Russische straalja gers en straalbommenwerpers doen niet meer voor de Westerse lucht machten onder. Deze wetenschap heeft de Koreaanse oorlog de vrije wereld geleerd. Het moge vreemd klinken, doch de Russen danken hun succes in de eerste plaats aan Duitsland, maar ook aan Engeland. Tal van Duitse vliegtuigex- perts zijn, al of niet gedwongen, in Rus land gaan werken. In de nieuwste Rus sische machines zijn dan ook de Duitse invloeden duidelijk merkbaar, want zij hebben kenmerken van de uit de oorlog zo bekende Junkers en Messerschmidts. ROLLS ROYCE. Ook de Engelsen zijn verantwoor delijk voor het Russische succes. De bekende Russische straaljager MIG-15, die in Korea dienst doet en waarvan de Amerikanen onlangs een weinig beschadigd exemplaar in handen hebben kregen, ondanks het feit, dat deze toestellen niet boven de geallieer de gebieden mochten vliegen, is uit gerust met de bekende Engelse motor Rolls Royce. Engeland had kort na de oorlog enkele van deze motoren aan Rusland geleverd. De Russen hebben ze prompt nagemaakt en verbeterd. Met behulp van Duitse technici en dank zij Engelse straalmotor-vindin gen bouwt Rusland de modernste straaljagers en straalbommenwerpers. Bij de bommenwerpers zijn Ameri kaanse invloeden waarneembaar, door dat enkele Amerikaanse lange-af- standsbommenwerpers onlangs in Mansjoerije een noodlanding moesten maken. Ze werden door de Russen buitgemaakt en nagebouwd De Russen blijken weinig van zich zelf te hebben, want vooral de laatste tijd schijnt het „geleide projectiel" in Rusland alle aandacht te genieten. Men schrijft dit toe aan het feit, dat het grote Duitse raket-centrum Peene- münde, waar eens de V-2 werd ver vaardigd, door de Russen is bezet. Dit centrum heeft de aandacht voor dit soort wapens gestimuleerd. Tenslotte is ook bekend geworden, dat Rusland over lange-afstands-bom- menwerpers beschikt, die een acti- radius van 16.000 km hebben, onge veer gelijk aan de Amerikaanse lange- afstandbommenwerpers. Deze toestel len zouden bij de start gebruik ma ken van 20 startraketten en een be manning hebben van 22 koppen „LIFTEN". De Amerikanen onderschatten de Rus sische luchtmacht niet. Het Is n.l. be kend, dat ook de Russen in de lucht kunnen tanken, zodat ook zij In staat zijn hun vliegtuigen een vrijwel onbe perkt vliegbereik te geven. Interessant is ook, dat de Russen hun straaljagers onder de vleugels van de lange-afstands- bommenwerpers kunnen vervoeren. On der elke vleugel zou een straaljager kunnen worden bevestigd. De jagers gaan op eigen kracht onder de vleugel vliegen en zouden dan worden aange haakt; zij zetten hun motoren af en „liften" met de bommenwerpers mee, waardoor brandstof wordt bespaard. We mogen dan van de, Russische luchtmacht niet veel weten, we weten genoeg om niet te licht over de com munistische luchtstrijdkrachten te denken. De vrije wereld zal zyn lucht machten behoorlijk moeten prepareren en met het allernieuwste moeten uit rusten, wil het aan de luchtmacht van Rusland superieur blijven! Het hoofdbestuur van de P.T.T. heeft de Scheveningse beeldhouwer Th. van de Nahmer opdracht gegeven, een beeldhouwwerk te vervaardigen voor de hal van het radio-ontvangstation „Scheveningen Radio" op het sluis- eiland te IJmuiden. Het ontwerp geeft een impressie weer van de vonk, zo men wil de aethergolf, die voor het station P.C.H. het belangrijkste me dium is. Ingezonden Mededeling (Adv.) Wacht niet tot Uw griep* hoest tot eer» bronchitis is verergerd. Verdrijf, mèt het slijm, dat in Uw lucht* wegen vastzit, de ziekte kiemen die Uw ademha lingsorganen bedreigen. Neem onmiddellijk voor Uzelf en Uw kinderen: AKKER'S 't Werelds beste hoestsiroop - Haagse vinding. Geen haring kan ontsnappen De heer J. de Veen van het Rijks instituut voor Visserjjonderzoek uit Den Haag heeft een trawlnet ontwor pen waarmee men meer vis zal kun nen vangen dan tot heden het geval was. Dit net kan namelijk „op bevel" om hoog of omlaag komen teneinde een school haringen te verschalken die er anders onder door of er overheen zou zwemmen. Het geheim zit in twee zgn. „scheer- borden", zware houten of ijzeren vak ken, die voor de trawl uitlopen en de spreiding ervan voor him rekening nemen. en over de grenzen In de provinciale Buenos Aires zijn twaalf boeren en landarbeiders om het leven gekomen bij het bestrijden van branden in de te velde staande gewas sen. Velen moesten met brandwonden in ziekenhuizen worden opgenomen. Het wrak van het Amerikaanse transportvliegtuig, dat sinds Woens dag j.l. vermist werd met 37 uit Ko rea terugkerende militairen en een bemanning van drie leden, onder wie een stewardess is gevonden op een heuvelhelling ongeveer 65 kilometer ton Noord-Oosten van Logan in de staat Utah. Er waren geen overle venden. De Amerikaanse luchtmacht koopt in Nederland. Er is een groot aantal or ders geplaatst voor tankauto's, zgn. crash trucks die op de vliegvelden ge bruikt worden bij ongelukken b.v. brandweerwagens trailers en vliegtuig onderdelen. Voorts zijn reeds geruimen tijd een aantal Amerikaanse vliegtui gen in onderhoud op Ypenburg en Schiphol. De Europese raad voor kernonder zoek. heeft te Brussel een conferentie geopend over het Europese laborato rium voor kernonderzoek dat te Genève zal worden ingericht. Ons land is ver tegenwoordigd door de professoren dr S. R. de Groot en J. H. Bannier uit Utrecht. Te Deventer is 'n 23-jarige vertegen woordiger uit die stad gearresteerd, onder verdenking bij de firma S„ waar hij werkte, binnen korte tijd f 2.000 te hebben verduisterd. De Westduitse autoriteiten hebben heden voor invoer uit Nederland van diverse soorten karton een bedrag toe gewezen van 1,17 millioen dm, voorts een bedrag van 800.000 voor invoer eveneens uit Nederland van papierwa ren, 6.250.000 dm voor diverse oliën, 500.000 dm voor fruit, 500.000 dm voor groente en 250.000 dm voor vleeswaren. Er is reeds octrooi op aangevraagd, nadat de deskundigen hun bewonde ring voor deze uitvinding hadden uit gesproken. Het net dient in volkomen even wicht te water te liggen. Er moeten dus aan beide kanten van het net in vlerken, buik, rug en kuil, pre cies evenveel maZen verwerkt zijn, waardoor dit net duurder zal worden dan een normale trawl. De schipper op een treiler heeft wei nig aan zijn „zwevende" trawl, ais hij niet precies weet, waar het net op een goéd moment „uithangt". Met an dere woorden: als er dank zij bet echolood een school haring wordt ge signaleerd op bijvoorbeeld twintig m., dan moet de schipper er zeker van zijn, dat het net naar diezelfde diepte gecommandeerd kan worden, wil de vinding effect sorteren. Daartoe heeft de heer De Veen een vernuftig appa raat geconstrueerd, dat die diepte „verklikt". Het gebeurt aceoustisch de schipper hoeft maar even te luis teren en een toestelletje, dat aan de trawllijnen is gemonteerd, geeft het signaal, waaruit hij tot op de meter nauwkeurig kan afleiden, hoe diep de trawl zweeft. Ook op dat apparaatje is octrooi aangevraagd. 73 Tegen het einde van Mei zaten Ja cobs aardappelen in de grond en hij verlangde naar een milde regen. „Maar geen harde regen", zei hij lachend tegen Anton. „Een zacht buitje, weet je". En de volgende dag regende het. Het was een zachte regen, lauw en groeizaam. Moeder Liesbet stond in de deur, en snoof diep de frisse, schoon gewassen lucht op. ,Je kunt de dingen bijna horen groeien", zei ze tegen Jacob. De hele dag bleef het regenen. En de hele nacht. Toen Anton de volgen de morgen opstond viel de regen nog gestadig, alsof het nooit weer zou op houden. „Rabbers zal de sluizen web open gezet hebben", zei moeder, die aan ta fel zijn gedachten las. „Maar het ergste komt later", zei Anton, „Het water wordt eerst door struiken en bomen tegengehouden in de moerassen, en dan breekt het plot seling los en stort zich naar beneden. Dat zegt Rabbers tenminste. Hij kent de rivier nu wel". Dadelijk na het ontbijt haastte An ton zich naar de molen. Hij vond Rab bers aan de gezwollen, voortsnellen de stroom. Geen van beiden zei de eerste minuten iets. Het kolkende wa ter was fascinerend. „Wat denkt u ervan?" vroeg Anton eindelijk. „Wordt het nog erger?" Rabbers schudde het hoofd. „Ik weet het niet. Maar ik ben bang." Ze stonden weer zwijgend te kijken totdat Rabbers zei: „Kom, we gaan naar binnen. Het geeft toch niets of we ons hier al laten nat regenen." Anton ging met Rabbers in huis waar een behaaglijk vuur brandde. Zijn dochter Katrina zette koffie en de twee mannen zaten bij het vuur en warmden zich in- en uitwendig. „Kunnen we iets doen? Kunnen we niet de dijk versterken of zoiets?" vroeg Anton. Rabbers schudde opnieuw het hoofd, „Ik heb alles gedaan wat ik maar kon bedenken." Hij streek zich over de baard en £m tand, door Marian Schoolland leunde met zijn stoel achterover tegen de houten wand. Hij dacht na, maar leek niet overmatig ongerust hij wachtte alleen maar. Anton fronste zijn wenkbrauwen. Die kerel kon zich hevig opwinden wanneer alles goed ging, en kon ver bazingwekkend kalm blijven als het verkeerd ging! „U schijnt u geen zorgen te maken", probeerde hij tenslotte. Weer schudde Rabbers het hoofd. „Dat heeft geen zin. Ik weet wel, dat mijn geld erin zit, en het jouwe en dat van andere mensen. En ik hoop, dat de molen het houdt. Maar als het God goeddunkt.en hij haalde de schou ders op. Anton keek hem vragend aan en daarom vervolgde hij: „Och, jongen, wat zal ik ervan zeggen. Je kent de belijdenis: niets overkomt ons b\j toe val. Aljes, zelfs de onbeduidendste gebeurtenis, is in Gods hand. Dat is niet alleen een belijdenis. Het is een levenshouding." Anton zweeg. Rabbers ging verder. „Jaren geleden, Anton, heb ik ervaren, dat je je vol slagen over moet geven aan des Heren wil, als je een blij christen wilt zijn. Wat Hij doet is altijd goed en het beste voor ons. Zolang we dat gelo ven, en ernaar leven, kunnen we ge lukkige christenen zijn." De regen hamerde op het dak zodat het geknister van de vlammen in het lawaai teloor ging. Rabbers zette zijn stoel recht en leunde voorover om in de vlammen te staren. „Het goede nemen we met een blij gezicht van Hem aan. Moeten we dan ook niet de tegenslagen aanvaarden? Het is niet altijd gemakkelijk Anton dacht aan vrouw Rabbers, die stierf in een koude trein even voor Albany. „En zo is het ook met het gebed", voegde Rabbers er aan toe. „Menig gebed is verhoord. Maar ik moet ge loven, dat wanneer God niet geeft wat ik vraag, het zo beter is. Hij heeft er Zijn redenen voor." Anton stond op. „Het begint harder te regenen", zei hij. „Ik moet naar huis." „Als je zin mocht hebben vannacht hier te komen.Het zal vannacht wel op zijn ergst worden en dan kon ik hulp nodig hebben." „Goed. Ik kom wel", beloofde An ton. Terwijl de modder en de regen herfl om de oren vlogen op het doorweekte pad, dacht hij aan Rabbers' woorden, maar kon ze niet vatten. té (Wordt vervolgd). Australië volgt met belangstelling eventuele vervanging van Neder landse militaire missie. Autoriteiten van het Australische ministerie van Buitenlandse Zaken hebben medegedeeld, dat men in Australië met levendige belangstelling de onbevestigde berichten in een Indonesisch dagblad had gelezen, volgens welke Indonesië van plan is Duitse in plaats van Nederlandse mi litaire instructeurs te gebruiken. Deze belangstelling van Australië vindt haar oorzaak in het feit, dat een ver vanging van Nederlandse door Duitse instructeurs de Duitsers terug zou brengen hg de Australische kusten, evenals voor de eerste wereldoorlog het geval was toen zij op Nieuw Gui nea gevestigd waren. Wat brengt de radio? DONDERDAG 15 JANUARI 1953- HILVERSUM I (402 m.) AVRO: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; VPRO: 7.50 Dag opening; AVRO: 8.00 Nieuws en weer» ber.; 8.15 Gram-; 9.00 Morgenw,; 9.15 Koorzang; 9.25 Voor de huisvrouw; 9.30 Waterst.; 9.35 Gram.; 10.35 „Ik weet, ik weet wat U niet weet"; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Gev. muziek; 12.00 Orgel en piano; 12.25 „In 't spionnetje"; 12.30 Land» en tuinbouwmed.; 12.33 Lichte mu ziek; 12.50 „Uit het bedrijfsleven"; 13.00 Nieuws; 13.15 Med. of gram.; 13.20 Lichte muziek; 13.55 „Londen en Parijs", hoor spel; 14.35 Pianorecital; 15.00 Voor de zieken; 16,00 „Tussen vier en vijf"; 16.45 Voor de jeugd; 17.30 Mil. vraaggesprek; 17.40 Gram.; 17.45 Regeringsuitz.: Mr H. G. Quik; „Intern, technische hulp aan Zuid-Oost-Azië; 18.00 Nieuws; 18.15 Sport- probl.; 18.25 Lichte muziek; 18.55 Rep. of gram.; 19.00 Gesproken brief uit Lon den; 19.05 Jazz Sociëteit; 19.40 Jan Brusse introduceert de nieuwe Franse ster: Mou- loudji; 20.00 Nieuws; 20.05 Studentenork. en solist; (In de pauze: 21.0521.20 „Da werkers in het zesde werelddeel", cause rie); 22.05 Voordracht; 22.20 Gev. progr.; 23.00 Nieuws; 23.15 Sportactualiteiten; 23.3024.00 Gram. HILVERSUM U (298 m.) KRO: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.15 Ochtendgymn.; 7.30 Gram.; 7.45 Morgengebed en liturg, kalender; 8.00 Nieuws en weerber.; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de huisvrouw; 9.40 Gram.; NCRV: 10.00 Gew. muziek; 10.30 Morgend,; KRO: 11.00 Voor de zieken; 11.4o Gram.; 11.50 „Als de ziele luistert"; 12.00 Angelus; 12.03 Lunchconcert; (12.30 12.33 Land- en tuinbouwmed.); 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws; 13.20 Gram.; 13.35 Pianovoordr.; NCRV: 14.00 Metropole orkest en solist; 14.45 Voor de vrouw; 15.15 Kamerorkest; 15.50 Gram.; 16.00 Bijbellezing; 16.30 Ka mermuziek; 16.55 Gram.; 17,00 „Titus, de zoon van Rembrandt", hoorspel; 17.30 Gram.; 17.40 Voordracht; 18.00 Gram.; 18.35 „Op de stelling"; 18.45 Orkest van het Leger des Heils; 19.00 Nieuws en weerber.; 19.10 Levensvragen van aller lei aard en een pastoraal antwoord; 19.30 Gram.; 20.00Radiokrant; 20.20 Gev. pro gramma; 21.45 Vragen aan voorbijgangers; 22.15 Pianorecital; 22,45 Avondoverd.; 23.00 Nieuws en S.O.S.-ber.; 23.15—24.00 Gram. BRUSSEL (Vlaams 324 m.) 11,45 Gram.; 12 30 Weerber.; 12.34 Gram.; 12.50 Koer sen; 12 55 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 13.30 Zang en piano; 14.00 Engelse les; 1415 Gram.; 14.30 Franse les; 14.45 Gram 15.00 Orkestconcert; 15.55 Gram.; 17 00 Nieuws; 17.10 Gram.; 17.15 Voor de kinderen; 18.15 Hoornkwartet; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.40 Politie ke causerie; 19.50 Gram.; 20.00 Klankb.; 20.20 Verzoekprogr.; 21.00 Voor de vrouw; 21.45 Verzoekprogr. voor de vrouw; 22.00 Nieuws; 22-15 Gram.; 22.55—23.00 Nieuws.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 3