kan nog 30 woningen gebruiken. Nieuws uit de Provincie. VALDA Er bestaat een actief verenigingsleven. Actief gemeentebestuur met vele zorgen. Zeeuwse C* B, Te Be neemt stelling tegen pachtvoorwaardene „Industrie in meer dan één gemeente." E.H.B.O.-wedstrijden te Middelburg. Inplanten van gerooide bomen. Meer dan duizend huis vrouwen verwacht. Middelburg. Goes. Mededeling van drs J. J. Knibbe op vergadering van afd. Zuid-Beveland. Dokter L. G. Gelderman overleden. Gaat Middelburgse Raad in beroep tegen Wegschap? Kuïne der meeirabriek te MiddeiOUfg wordt verkocht. Woensdag 1-} Januari 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Eén der uurigste wen sen van het gemeente bestuur van Poortvliet is een spoedige en grondige restauratie van de toren der Ned. Herv. Kerk, die de laatste jaren bedenke lijke tekenen van ver val vertoont. „DE GROOTSTE ZORG VAN HET GEMEENTEBESTUUR T DAT IS DE WONINGBOUW OF BETER GEZEGD: HET ONTBREKEN DAARVAN Dit antwoord, uit de mond van burgemeester W. J. van Doorn van Poortvliet, is duidelijk en concreet. Dat het niet zo maar een exclamatie is, blijkt ai spoedig uit de cijfers, die de burgemeester noemt. En uit de mededelingen, die hy doet over de Inwoningen, welke vele gezinnen beletten zich werkelijk als gezin nen te ontplooien. In de oorlog verloor Poortvliet, dat 1715 inwoners telt, 17 huizen. Vier krotwoningen zijn onbewoonbaar. Na de bevrijding kreeg de gemeente in totaal 20 woningen toegewezen. Offi cieel en theoretisch is er dus nog één huis tekort. Maardan zou er geen enkele trouwcandidaat moeten zijn en dan zou men ook niet moeten denken aan de mensen die al jarenlang ergens inwonen. Zoals dat gezin, dat al zeven jaar de voeten by een ander onder de tafel moet steken en waar kinderen van vgf en zes jaar zgnOp een gegeven ogenblik werd voor een gezin met zeven kinderen de toestand zö onhoudbaar, dat ingegrepen moest worden. Aange zien er geen bouwvolume was, werd een noodwoning opgetrokken. Daar woont dat gezin nu al geruime tijd. Er is zelfs nog over gedacht om woningzoekenden in het gemeentehuis onder te brengen, maar dat was om practische redenen onmogeiyk. „Als wij de komende jaren 30 hui zen mochten bouwen, dan was het wo ningvraagstuk opgelost", zegt burge meester van Doorn. Maar daar lijkt het nog niet op, want een dringend ver zoek aan het Prov. Bestuur om toe wijzing van bouwvolume bracht geen resultaat. Het gemeentebestuur heeft enkele aannemers bereid gevonden op voordelige wijze goede woningen te bouwen, waarvan de financiering niet veel moeilijkheden zal opleveren. De voorbereidingen zijn gereed, het wach ten is slechts op bouwvolume Een vierjarenplan Poortvliet heeft een vierjarenplan voor de verbetering van de straten en de wegen. Voor dit jaar staat 10 mille op de begroting, welk bedrag februikt zal worden voor de verhar ing van wegen en voor een gedeelte, dat nog slecht- een slijtage heeft. Vele verharde wegen hebben dringend ver betering nodig, maar dat moet nog even wachten, want met 10 mille is men vlug uitgestudeerd. Een vurige wens van het gemeente bestuur is, dat nu zo spoedig mogelijk wordt begonnen met de aanleg van de rondweg rond Poortvlietdie de smal le straten, met levensgevaarlijke boch ten, enorm, zal ontlasten. De plannen van de Prov. Commissie voor de Werkgelegenheid zijn reeds goedge keurd. Maar er zijn nog meer problemen in Poortvliet. Daar is b.v. de onmoge lijke toestand van de watergang, waarop de riolen uitmonden en die vooral des zomers een ondragelijke stank oplevert. Tussen polder en ge meente is omtrent de verbetering over eenkomst bereikt. De watergang moet, met een aantal sloten in het dorp, worden gedempt en er zal een andere wijze van waterlozing worden toege past. Nog meer wer j. Grote zorgen geeft ook de toestand, waarin de oude toren verkeert. Als die zo nog twee jaar blijft staan, zal het verval zodanig zjjn voortgeschreden, dat de restauratiekosten enorm veel hoger zullen zyn. De toren staat op de voor lopige lijst van Monumentenzorg en het gemeentebestuur hoopt nu maar, dat spoedig een gunstige beslissing om trent een snelle restauratie wordt ge nomen. Electrificatie van diverse delen der gemeente is een andere wens. Daar voor komen in aanmerking het ge hucht Strijenham, Weihoek-Blauw- bloem en een gedeelte Oud-Kerkhof. De PZEM toont een bepaalde bereid heid, maar er moet nog overeenstem ming worden bereikt over de kosten verdeling. D 'c verenigingsleven De Stichting Dorpsgemeenschap Pooiicliet ontplooit ook dit seizoen weer activiteit door het organiseren van diverse culturele avonden, o.m. met op hoog peil staande lezingen. Be halve de verschillende jeugdverenigin gen bestaan er een bloeiende gymna stiek-, een goede muziek- en een ac tieve schietvereniging, waarvan ook een juniorenafdeling in oprichting is. En het is prettig om te horen, dat Poortvliet hoegenaamd geen „jeugd probleem" kent. Tal van pogingen om de jeugd te ontwikkelen en te ont spannen worden ondernomen. Er be staan b.v. plannen om tot aanleg van een sportterrein te komen. Het was jammer dat de korfbalvereniging moest ophouden wegens het ontbreken B- -meester van Doorn. Burgemeester van Doorn formu leerde zijn antwoord op vragen, die wü hem omtrent industriali satie en emigratie stelden, als volgt: „Naar mijn mening zijn de Tho- lenaren in het algemeen nog niet rijp voor overplaatsing. Zij wen nen moeilijk aan een ander milieu en hebben sterke familiebanden. Men kan hen moeilijk vergelijken met de kern van stoere werkers, die b.v. naar Wieringermeer en Noord Oostpolder trokken. Ik re ken op een grotere werkloosheid in de toekomst. Aantrekken van industrie is dus noodzakelijk. De ze dient m.i te worden ingesteld op de behoeften van het eiland zelf. Bewerking, verwerking en veredeling van landbouwproduc ten is hier op haar plaats. Zit er niets in de vervaardiging van jute zakken Dat is een artikel dat op Tholen bij duizenden nodig is. En als er industrie komt, dan moe ten méér gemeenten daarvan pro fiteren. Dat wil zeggen, dat niet alleen in de stad Tholen, maar b.v. ook in Sint Maartensdijk of nog dieper het eiland in bedrij ven hun kans moeten krijgen". staat ook op het verlanglijstje, van een terrein. Een verenigingslokaal In het belang der jeugd. Dat er voor de jeugd veel wordt gedaan in deze prettige gemeente, wordt ook bewezen door de grote verbeteringen, die de laatste jaren in de openbare school tot stand kwamen. Duizenden guldens stelde de raad be schikbaar om het gebouw op te knap pen, enhet resultaat mag ieder zienNu is er weer f 1500 uitgetrok ken voor het opknappen van het grote gymnastieklokaal waarvan ook andere verenigingen gebruik zullen kunnen maken. Ook de toestand van de school met de Bijbel is goed. Kleuteronderwijs kent Poortvliet helaas nog niet. Tientallen kleuters (en nog meer moeders!) wachten er op. Er wordt aan gewerkt, maar het blijkt niet gemakkelijk een compromis te vinden. Van het Groene Kruis is bijna iedere bewoner lid. De afdeling heeft een goed geoutilleerd wijkgebouw, dat in het ge meentehuls Is ondergebracht en waarin ook de wijkzuster woont. Gezinszorg is er helaas niet. Zy ls zeker nodig, maar men begrypt, dat de gemeente het al leen niet kan betalen Laten we met „de politiek." eindir gen: de raad bestaat uit 3 C.H.-, 2 A.R.- en 2 S.G.P.-vertegerrwoordigers, die prettig met elkaar samenwerken in het belang van de gemeente. Nieuwe overwinning voor OostkapeUe. Maandagavond vond in de Bogard- zaal te Middelburg een districtswed strijd van de E.H.B.O. plaats, waar aan werd deelgenomen door de ploe gen uit Vlissingen, OostkapeUe en Middelburg. De Middelburgse arts, dokter C. F. Frumau, had de opgave samengesteld. Behandeld moest worden c_n land'.ou- wersknecht, die van een hooiberg was gevallen en daarbij een hersenschud ding en een shock had opgelopen. Zijn baas, die het ongeval bemerkte en hard kwam aanlopen, viel, brak zijn knieschijf, verstuikte zijn pols en liep nog enkele verwondingen op. Het was de ploeg uit itkapele, die met de eer ging strij'en het beste de gewon den te hebben behandeld. De eerste ploeg van Middelburg werd tweede, Vlissingen derde en de tweede ploeg uit Middelburg vierde. Dokter van Gelderen, die als jurylid de uitslag be kend maakte, besprak de fouten en gaf nog enkele tips. Volgens ec.i mededeling van het Bedrijfschap voor Groenten en Fruit is besloten dat degene, die een boom gaard rooit, thans vier jaren het recht heeft een zelfde oppervlakte wederom in te planton. Het is echt-r nodig, dat fruitkwe kers welke hiervan gebruik wensen te maken, dat direct na het rooien op geven aan het bureau van de Prov. Voedselcommissaris, afd. Tuinbouw. Voorheen had men slechts geduren- ,Ce een jaar na het rooien het recht om weer in te planten. Aangezien het gewenst is na het rooien van boom gaarden de grond enkele jaren voor land# of tuinbouw te gebruiken, is de nu genomen beslissing zeer toe te juichen. Zeeuwse fruitavond te Leiden. Op de Zuid-Bevelandse veilingen worden thans do 'aatste voorbereidin gen getroffen om op 16 Januari a.s. de huisvrouwen in L ..on en omge ving te laten zien welk fruit Zeeland heeft. Er zal een zeer aardige expositie van fruit en fruitdelicatessen komen. Deze wordt ingericht in de Stadsgehoorzaal te Leiden, 's Middags worden de leer lingen van de huishoudscholen en hoogste klassen der Middelbare scho len uitgenodigd om te komen kijken naar wat Zeeland ko.i bieden op fruit- gebied. 's Avonds kan deze tentoon stelling door de huisvrouwen worden bezichtigd. Om 8 uur begint dan de eigenlijke fruitavond met vele mede werkenden. De belangstelling voor deze avond is in Leiden zeer groot. Er worden meer dan 1000 huisvrouwen verwacht. Als attractie zullen zfj allen een luxe doos met appels krijgen. De organisatie berust bij de kring Zeeland der N.F.O., de Zeeuwse Vei lingen en de Rijkstuinbouwvoorlich- tingsdienst. Grond voor tweede volkstuin vereniging. Blykens een mededeling van B. en W. aan de gemeenteraad heeft het college grond aan de Lageweg in pacht gegeven aan de Volkstuinvereniging „Onze Tuin". Deze vereniging wordt gevormd door een groep buurtbewo ners uit deze omgeving. De raad komt bijeen. Dinsdag a.s. 's middags om twee uur zal de raad bijeenkomen. In de eerste plaats zal de burgemeester de gebrui kelijke nieuwjaarsrede uitspreken, waarna een agenda van 19 punten zai worden afgewer11. Vergadering Bond van Platte landsvrouwen. De Bond van Plattelandsvrouwen afd, Zeeland, hoopt Dinsdag a.s. een vergade ring te houden van het Provinciaal be stuur in „De Prins van Oranje" te Goes. Op de agenda komen o.a. de volgende punten voor; Bespreking agenda hoofd bestuur met provinciale besturen; mede delingen over het werk van de Vrouwe lijke Vrijwillige Hulpverlening; bespre king voorjaarsvergadering te Oostburg; bespreking Landbouwtentoonstelling te Zierikzee tijdens de Z-L.M.-dagen en ver kiezing dagelijks bestuur. BRUINISSE De heer Hoogerheijde overleden. Op 87- jarige leeftijd overleed Zondag te Brui nisse de heer C. Hoogerheijde Zzn., in zijn tijd een bekend mosselhandelaar te Bruinisse. De heer Hoogerheijde was lid van de gemeenteraad voor de A.B.-partij van 1908 tot 1933 en was ouderling der Geref. Gemeente van 1926 tot 1947. Culturele vereniging. In navolging van andere gemeenten zal ook te Bruinisse getracht worden om te komen tot oprich ting van een culturele vereniging, een vereniging die zich ten doei stelt, gedu rende het winterseizoen lezingen te or ganiseren op cultureel gebied. Zaterdag 17 Januari zai de bekende verkeersvlieger-schrijver A. Viruiy een causerie houden getiteld: .,25 jaar ver keersvliegers". Tot de initiatiefnemers van deze nieuwe vereniging behoren on der meer burgemeester H. K. Miehaelis en dokter Quaak, alsmede andere notabe le personen. C OU JNSPLAA T Jaarvergadering N.C.L-B. In de jaarver gadering van de N.C.L.B. werd de voor zitter, de heer J. van Gilst, bij acclamatie herkozen. In de plaats van de heer Jac. de Fouw, die zich niet meer herkiesbaar stelde, werd gekozen de heer Jac. Visser. De vereniging telt momenteel 68 leden. Het ligt in de bedoeling op 26 Januari a.s. een filmavond te houden en 4 Februari a.s. een feestavond- Voor deze avond is door het hoofdbestuur reeds een spreker toegezegd. KAPELLE Het snoeien van de vrye spil. Maandag middag hebben de heren L. C. Oele en D. de Pundert van de Kijjrsiuinbouw- voorlichtingsdienst, een demonstratie ge geven in het snoeien van de vrije spil op het bedrijf van mevr. de wed. H. A. Nijs- sen aan de Wemeldingseweg te Kapelle. De belangstelling hiervoor was over weldigend groot. Zeer duidelijk bleek, hoeveel aandacht de fruitkwekers beste den aan de vrije spil, dat is een boom- vorm welke de laatste jaren speciaal naar voren is gekomen. Men heeft echter nog weinig ervaring met deze nieuwe boomvorm, waarbij gewerkt wordt op productie en kwaliteit. Vooral de snoei van deze boomvorm is niet gemakkelijk en daarom was het een goede gedachte van de afd. Kapelle-Bie- zelinge en Omgeving van de N.F.O. en vereniging van oud-leerlingen van tuin- bouwwintercursussen om hiervan een de monstratie te geven. In het bijzonder werd de aandacht ge vestigd op de vele fouten welke nog ge regeld worden gemaakt bij het opkweken. De resultaten die met de vrije spil zijn behaald, zijn van dien aard, dat algemeeft de gedachte leeft, dat hiervan zeker voor sommige appelrassen iets goeds verwacht kan worden. KORTGENE „Uitvoering Zanglust". Onder grote be langstelling gaf op 10 Januari j.l, in de „Korenbeurs" de vereniging „Zanglust' haar jaarlijkse uitvoering. De kleine kin deren brachten een aantal liederen ten gehore, terwijl de groteren daarna op voerden de operette Prinses Rozelijn". Na afloop werden de leidsters, de dames A. Cijsouw-de Winde en T. C. Schot- Louwerse gehuldigd, Jeugdkerk De kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente heeft besloten met in gang van 11 Januari 1953 een Jeugdkerk in het leven te roepen voor de leeltijd van 1216 jaar. Propaganda-avond Ned. Blindenbond. Uitgaande van de Ned. Blindenbond werd alhier een propaganda-avond gehouden, die door burgemeester A. A. Schuit werd geopend. De bondspropagandist, de heer Joh- v. d. Berg, hield een rede over de werkzaamheden van de bond. Voorts droeg de heer v. d. Berg voor ,,De Bruid" en „Rotterdam" van Jan Prins. Het Herv. kerkkoor verleende medewerking. De be langstelling was matig. De opbrengst van deze avond was f 88,15. Een dergelijke avond werd ook te Kats en Colijnsplaat gehouden- Te Kats be droeg de opbrengst f 104,50 en te Colijns plaat f 16,25 Te Colijnsplaat ontstonden enkele strubbelingen, doordat het kerkkoor van de Ned. Herv. Kerk zich te elfder ure had teruggetrokken. Dit werd opgelost, doordat de zangvereniging „Ons Genoe gen" te Kats, onder leiding van de heer Platsehorre haar medewerking verleende. KOUDEKERKE Opbrengst ,,'t Is feest". Vorige week werd de opbrengst van de drie bonte avonden ten bate van de Chr. kleuter school, die het vorige jaar in November werden gehouden, overgedragen aan het bestuur. De opbrengst bedroeg f212,36. Hierdoor is reeds een flink deel van het tekort van 1700,gedekt- O.- EN W.-SOUBURG Zanguitvoering. Zaterdagavond a.s geeft de zangvereniging ..Uitspanning door In spanning" haar jaarlijkse uitvoering in ,De Zwaan". Voor de pauze zuilen een tiental nummers ten gehore worden ge bracht met pianobegeleiding van mevr M. A. C. de Volkere. Na de pauze zal een toneelstuk worden opgevoerd, getiteld: „De boksende kan- geroe", een klucht van Peter van Molen- beke. RETRANCHEMEN T Goed afgelopen. Zaterdag maakte de 87 jarige J. de Hullu, een fietstochtje. Door de gladheid van de weg kwam hij te val len. Hij werd per -ziekenauto naar het ziekenhuis te Oostburg gebracht voor een nader onderzoek. Hierbij bleek, dat hij van de val weinig hinder had ondervon den- De volgende dag mocht hij reeds weer naar huis terugkeren. Kerkeiyke verkiezing. Tot ouderling werd gekozen de heer J. Goossen en tot diaken de heer J. P. Visser. RlLLAND-EATH Mooi succes. Op de bondskampioenten- toonstelling van gekleurde vogels te Ber gen op Zoom behaalde de heer W. West- strate een eerste prijs met zijn grote par kieten en met zijn grasparkieten en voorts nog verschillende ereprijzen. ST. ANN ALAND IJspret. Zaterdag werd op de ijsbaan te St. Annaland van de ijspret genoten, daar genoemde baan Vrijdag opengesteld was. Daar inmiddels de dooi intrad, was het ijs van slechte kwaliteit, zodat het voorlopig een korte ijspret is. Mocht er nog ijs komen, dan staan er wedstrijden voor de jeugd op het programma. ST. LAURENS Vergadering A.R. kiesvereniging. In de vergadering van de A-R. kiesvereniging bracht de heer S. M. Haverhoek verslag uit van de te Middelburg gehouden ver gadering der Centrale A.K. kiesvereni ging. Vervolgens behandelde de heer J. Roo- de het onderwerp „Verkiesbaarheid van de vrouw voor de vertegenwoordigende lichamen". De voorzitter vertelde hierna het een en ander over de behandeling van dit onderwerp op de vorige week te Utrecht gehouden vergadering van net Centralen Convent. WtZLvmLDlNGE Uitvoering „Mandolineclub „TO.G.O.". Vorige week Vrijdag- en Zaterdagavond had in "liet Ned. Herv. jeugdgebouw te Wemeldinge de jaarlijkse uitvoering plaats van de Mandolineclub „T.O.G.O." onder leiding van de dirigent de heer B. Leijs. In zijn openingswoord sprak de di rigent over de ups en downs op het ge bied van het verenigingsleven. Ook deze vereniging heeft met een inzinking te kampen, doch spr. had goede hoop, dat de vereniging deze wel te boven zal ko men. Het gezelschap bracht daarna een zestal nummers ten gehore, die bij het publiek goed in de smaak vielen. Ook werd een toneelstukje opgevoerd. YERSEKE Brandweer. In de functie van brand- weermeester, in de plaats van de heren C. Kosten en H- Slabbekoorn. die be dankten, zijn benoemd en beëdigd de he ren P. van de Berge en J. Laban. Als on derbrandmeesters fungeren de heren F. Bustraan, L. Wisse, A. Steketee en P. Hoogstrate. Men streeft er naar de brand weer zo veel mogelijk uit jonge mensen te doen bestaan. Ongeval. Bij het sleetje rijden achter een auto kwam de 15 jarige B. d. K. te vallen waardoor hij zijn hand ernstig kwetste. Ingezonden Mededeling (Adv.) De uitgifte van nieuwe gronden, De C.B.T.B. heeft gemeend stappen te moeten ondernemen tegen de pacht- voorwaarden zoals die gelden bg de uitgifte van nieuive gronden. Boven de toch al hoge pachtprijs moeten ook begreppeïing, drainage en egalisatie worden betaald en dat loopt voor de individuele pachter ook nog eens in de dui zenden. Aldus heeft de secretaris van de C.B.T.B., drs J. J. Knibbe, medegedeeld op de vergadering van de afd. Zuid-Beveland, die gisteren in de „Prins van Oranje" te Goes ls gehouden. „De C.B.T.B, acht deze toestand on juist", aldus drs Knibbe. „Hier wordt misbruik gemaakt door de overheid van het gebrek aan cultuurgrond. Noch in de Wierigermeer, noch in de N.O.P. kwamen deze bijkomende kos ten voor rekening van de pachter. Het is hier meten met twee maten". Er zijn stappen gezet bij de Grond#- kamer voor Zeeland. Tevens is hier van aan een bevriend Kamerlid de heer Biewenga mededeling gedaan oip deze zaak met de Minister van Fi nanciën op te nemen. De C.B.T.B. achtte het tot haar taak om hier de waarschuwende vinger op te heffen omdat hier een precedent wordt geschapen voor de nog uit te geven nieuwe polders, zoals de Braak man. Hoewel de heer Knibbe er zijn vreugde over uitsprak, dat er alle maal Zeeuwen zijn geplaatst vroeg hij zich toch af, of het wel juist is mensen van buiten Zeeland te laten inschrijven en hen kosten te laten maken, ais ze toch geen kans krij gen. Krachtige steun werd ook ver leend aan de plannen tot oprichting van de Chr. Landbouwhuishoud- school te 's-Heer Arendskerke. Men kwam er achter, dat aan de Minister van Onderwijs afwijzend was gead viseerd, doch wist, na overleg met het gemeentebestuur van 's-Heer Arendskerke en de inspectrice voor het landbouwhuishoudonderwijs, een geargumenteerd en gedocumenteerd schrijven aan het Ministerie te zen den. De actie had succes. Enkele weken geleden kwam de Koninklgke goedkeu ring af tot de oprichting van de school. De bouwplannen zijn al ingediend en men hoopt op I September te kunnen starten. De heer Knibbe, die zijn jaarver slag begon met een woord van be zinning, noemde het afgelopen jaar een jaar, dat reden gaf tot grote dank baarheid. Het ledental van de organisatie groeide tot 180 en er zijn nog volop uitbreidingskansen. Verschillende voor lichtingsvergaderingen werden en worden gehouden. De oprichting van een melkafzet- organisatie voor Zuid-Beveland werd in 1952 een feit. De C.B.T.B. verleende aan de oprichting haar medewerking. „De tijd dat de boer niets te zeggen heeft over de afzet van zijn product is voorbij. De melkafzetorganisatie be oogt het dienen van Uw belangen, werkt er aan mede", aldus drs Knibbe. Met de Chr. agrarische jongerenor ganisatie en de Ch. Plaltelandsvrou- wenbond wordt een goed contact on derhouden. Zo wordt o.a. ieder jaar een gecombineerde vergadering ge houden. Deze zal dit jaar op Dinsdag 3 Fe bruari a.s. plaats hebben. Daar zal ge- Togezonden Mededeling ie- Neem een doos echte PA STILLES y V00RK0MINGVAN GRIEP 3- JAAR PRACTIJK OP N OORD -BEVEL AND. In de ouderdom van 73 jaar is Zon dagnacht na een korte ziekte in het ziekenhuis Oostwal te C oes overleden dokter L. G. Gelderman te Kortgene. Zes en dertig jaar heeft dokter Gelder man op Noord-Beveland zijn dokters- practijk uitgeoefend. De laatste vijf jaar was hij nog werkzaam als contro lerend geneesheer van Centraal Be heer voor Zuid- en Noord-Beveland. Naast zijn arbeid als arts, bekleedde hij verschillende functies in het ver enigingsleven. Hij was voorzitter van het Brugcomité, voorzitter van de plaatselijke afdeling en hoofdbestuurs lid van „Het Groene Kruis" en vele jaren consul van de A.N.W.B. voor N.- Beveland. De overledene, die officier in de or de van Oranje Nassau was, had ook zitting in het bestuur van de stichting ..Het Zeeuwse Landschap" en in het bestuur van de Ned. Vereniging tot Bescherming van Vogels. De teraardebestelling zal morgen te 2 uur plaats vinden op de begraaf plaats te Kortgene. VOORBARIG BERICHT. Het bericht over de erkenning van de Chr. Kweekschool te Krabbendijke blijkt voorbarig te zijn geweest zo deelde men ons mede van de zijde van het Ministerie van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen. Gezien de nieuwe Kweekschoolwet dient een nieuwe aanvraag om erkenning te worden ingediend. Hierover is met de minister van gedachten gewisseld. Als de aanvraag aan de gestelde vereisten voldoet en daaraan twijfelt men in Krabbendijke niet zendt de minis ter deze om advies naar de onderwijs raad en pas daarna neemt hij een be slissing. Van een toezegging van de minister kan op dit ogenblik dus nog geen sprake zijn. sproken worden over de plaats van de vrouw in het agrarisch bedrijf en de plaats van de man in het agrarisch bedrijf, resp. in te leiden door een in- leidster en een inleider. De geldinzamelingsactie ten bate van het Reservefonds van de Zeeuw se C.B.T.B. is in Zuid-Beveland eer succes geworden. Een bedrag van ruim f 1.640 kwam reeds binnen. Uit het financieel verslag bjeek, dat de afdeling thans een batig slot van f 461,87 in kas heeft. Bij de hierna volgende bestuurs verkiezing werden de heren I. de Dreu te Driewegen en A. J. de Jager te Nieuwdorp herkozen. In de plaats van de heer D. M. Rouw werd ge kozen de heer A. C. Oele te 's-Gra- venpolder. Na de afdoening van de huishou delijke zaken heeft de heer J. de Ja ger uit Kapelle een interessante cau serie gehouden over: „Onze land- en tuinbouw in de nationale economie". Hij besprak hierbij in grote lijnen de ontwikkeling van de land- en tuin bouw in de loop der eeuwen. (Ingez. mededeling, adv Verhoogt het aanzien van Uw - handen. Altijd gaal, zacht en welverzorgd Het is de Hamamelis die het'm doet B. en W. van Middelburg deelden de raad mede, dat voor de leden ter inzage ligt een ontwerpbrief, zoals die naar de mening van het college zou kunnen wor den gezonden aan de minister van Ver keer en Waterstaat en waarin de bezwa ren tegen net Wegschap Walcheren wor den kenbaar gemaakt. Het college wijst erop, dat door de Sta ten bij de vaststelling van het reglement voor het Wegschap niet aan de bezwaren van Middelburg is tegemoet gekomen. B. en W. geven de raad dan ook in over weging de bezwaren thans ter kennis te brengen van de minister, die H. M. de Koningin inzake de goedkeuring van de besluiten der Staten adviseert. Daar het hier weliswaar formeel de oprichting en reglementering van een waterschap be treft, maar in feite gaat om de financiële verhouding der gemeenten onderling, zijn B. en W. voornemens een afschrift van de brief aan de minister van Verkeer en Waterstaat met- een begeleidend schrij ven toe te zenden aan de minister van Binnenlandse Zaken, zo deelt het college tenslotte mede. Een goede oplossing, ÉR ZAL EN SILO WORDEIN GEBOUWD. Het einde van hetgeen is overgebleven van de voormalige meelfabriek aan de Kieverskerkseweg zal eindelijk gaan ver dwijnen. Zoals bekend weru de fabriek kort voor de bevrijding van 1944 door brand groiendeeis verwoest toen een mu nitieschip, dat in hel kanaal bij de fa briek lag, werd getroffen en in de lucht vloog. Het overblijfsel, dat nu niet be paald een sieraad betekent voor de stad, zai waarschijnlijk grotendeels worden af gebroken en er zal een nieuwe silo ver rijzen. In een raadsvoorstel delen B. en W. mede, dat de Silovereniging „Middelburg" i.o. gevestigd te Kortgene reeds eerder belangstelling voor het object heeft ge koesterd. Aangezien men toen in onder handeling was met de N.V. Houthandel v/h Alberts en Co. over het bij de fa briek liggend industrieterrein en de N.V. bij aankoop ook de ï'ume wilde kopen, konden de onderhandelingen met de Silo vereniging niet worden voortgezet. Nu de houthandel zich niet op het industrie terrein gaat vestigen, zijn opnieuw onder handelingen gevoerd met de Silovereni ging. B. en W. stellen thans voor het overblijfsel van de fabriek, alsmede een strook grond te verkopen resp. voor f20.000,en f7,50 per vierkante meter. De Silovereniging krijgt het recht van overgang naar de tegenover liggende los- wal. Gemeenteraad KATTENDIJKE. De heer H. J. Entink benoemd tot gemeente-arts. In de gemeenteraadsvergadering van Kattendjjke werd het overleden raadslid de' heer J. A. v. d. Kempe, herdacht. In de plaats van de heer K. H. Wou- da, die eervol ontslag werd verleend als gemeente-arts, werd benoemd de heer H. J. Entink te Kloetinge. Met ingang van 1 April zal aan mej. a. Meijaard op haar verzoek eervol ontslag worden verleend als onderwij zeres van de o.l. school. Burgemeester A. Schipper werd be noemd tot afgevaardigde voor het Prot. Streekziekenhuis op Zuid- en Noord-Beveland. Met de N.V. Bank voor Nederlandse gemeenten werd een rekening-courant overeenkomst aapgegaan tot een be drag van f 30.000. Het bedrag per leerling van de o.l. school werd voor 1953 vastgesteld op f 58.96. Besloten werd over te gaan tot de aankoop van bouwterein voor de heer A. A. de Wilde te Middelburg voor 'f 1.15 per vierk. m.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 2