HOUDING VAN TWEEDE KAMER BIJ KABINETSFORMATIE WAS FOUT Toenemende vervolging van Joden in Oost-Duitsland Nederlanders stellen critische vragen over de Europese K. S. G. Door het inschakelen van de fracties werd het staatsbestel ontwricht BOOTTREIN BIJ MAASSLUIS OP D.-TREIN GEREDEN SNIPPER AT4 A NIEUWSk Spoorwegstaking in Italië De haven van Vlissingen bereikt Gevolgen van de integratie van de landbouw voor Nederland PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Bewogen debatten in de Eerste Kamer Stalin wil zondenbokken hebben Dc ontvluchte oorlogsmisdadigers Treden er geen grote prijsverschuivingen op en is de kolenproductie de enige energiebron? Rally-Paper op Walcheren- Uitgave» Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. DO, Tel. 2438, bi) geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren» Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelbu g: Korte "ïoordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dij kstraat 2628 ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2376 WOENSDAG 14 JAN. 1953 Abonnementsprijs 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Grappen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 8.42 u, onder 16.58 u. Maan op 8.54 u., onde* 16.40 u. Nieuwe Maan. Hoogwater Donderdag 15 Jan.: Vlissingen: 1.20 u. 2.24 m., 13.47 u. 2.11 m. Terneuzen: 1.51 u. 2.18 m., 14.16 u. 2.30 m. Wemeldinge: 8.10 u. 1.70 m., 15.35 u. 1.78 m, Zierikzee: 2.55 u. 1.44 m., 15.24 u. 1.52 m. (Van onze parlementaire redacteur.) Gisteren is de Eerste Kamer begonnen met de algemene politieke beschou- Y.00l ee1"84 na de bevrijding was bet niet de nestor, prof. Anema 4A.K.), die het debat opende, maar de nieuwe oppositie-leider, prof. Moole- naar (V.V.D.). In deze debatten werd vaak op bewogen wijze gesproken over bet recht van christelijke partijvorming en over de verhouding chris tendom en humanisme. De senatoren konden er niet aan ontkomen om bun viste op de laatste kabinetsformatie te geven. Zij deden dit rustiger dan de collega s aan de overzijde van het Binnenhof, maar niettemin lieten de betogen aan duidelijkheid niets te wensen over. Prof, Moolenaar trachtte aan te tonen, dat de christelijke partijen door onenigheid over de praetische politiek steeds meer onder de invloed van het socialisme komen. Hij wenste duidelijkheid omtrent de aard van dit Kabinet, vooral nu de K.V.P. heeft laten weten zich niet gebonden te voelen aan de richtlijnen. Met hem spraken de heren Anema (A.R.), Kolif (C.H.) Kropman (K.V.P.) als hun oordeel uit, dat de gang van zaken bij de formatie onjuist is geweest. Prof. Anema zei zeer duidelijk, dat niet het overleg met de fracties, maar de concrete politieke situatie bepalend is voor de verhouding tussen Kamer en het Kabinet. Door het inschakelen van de fracties wordt ons staatsbestel uit zijn voegen gewrongen. Het enige resultaat van al dit wur men en wringen is geweest, dat de fractievoorzitters hun politieke vrij heid voorbehouden. Aan de hand van de debatten in de Tweede Kamer was het voor de heer Anema niet moei lijk om aan te tonen, dat dit Kabinet geen socialistisch stempel draagt. Hij ad er geen bezwaar tegen, dat per sonen uit de vakbeweging ministers worden. Men moet er voor oppassen, dat men deze mensen r'et als ver tegenwoordigers van een bepaalde maatschappelijke groepering gaat be schouwen. De heer Kolff (C.H.) vond het onjuist dat de V.V.D. buiten het overleg is gehouden. Het liefst had hh een nationaal Kabinet gezien. Naar zijn mening worden de formaties zo moeilijk, omdat de socialisten de mi nisters als commissarissen van de frac ties beschouwen. De C.H. is afkerig van sterke bindingen en zij zal zich krachte s haar fundamentele beginse len achter dit Kabinet scharen. De heer Kropman (K.VJP.) zei in de praetische politiek een heel eind met de socialisten te kunnen mee gaan. Zij stellen echter de geioofs- Het vleesrantsoen in Engeland wordt vergroot. Met ingang van 25 Januari a.s. zal de waarde van het vleesrantsoen in Engeland met 1 penny verhoogd wor den en gebracht worden op 1 shilling «n 9 pence. Dit is mogelijk geworden door de ondertekening van een over eenkomst tussen Engeland en Argen tinië over de levering van vlees. Vol gens regeringskringen bestaat de mo gelij' beid, dat de Argentijnse vlees- leveranties een verdere vergroting van het rantsoen mogelijk zullen maken. overtuiging naast de politieke over tuiging. De P. v. d. A. kan en mag de christelijke partijen niet volgen in de strijd om de verdediging van de hoogste goederen. Zij kan en mag dat niet doen door het gebrek aan ideaal van de socialisten om het Evangelie te ve breiden. Het gaat er eindelijk om of het christendom zich zal handhaven en dan niet alleen bin nen de kerkmuren. Oud-minister in 'tVeld begreep daar niet veel van. Hij betreurde het dat de verkiezingsuitslag icden is ge worden om met kracht tegen het hu manisme stelling te nemen. En hij verw ..derde zich er over, dat in het bijzonder in kerkelijke kringen zo weinig waardering is voor het huma nisme. Christendom en humanisme zullen de Westerse beschaving moe ten erdedigen. Op de interrupties of de humanist kan geloven in de God heid van Christus had de heer in 'tVeld geen antwoord. Het humanisme bestrijdt de kerk niet. Het consta teert alleen maar, dat het aantal bui tenkerkelijken steeds groter wordt. Wat het nieuwe Kabinet betreft merkte hij op, dat de socialisten dit Kabinet niet door dik en dun zullen steunen. Dat kan alleen ten koste gaan van een doelbewust beleid. Maar dat kan ook wel meevallen als het Kabi net zijn been stijf houdt. De V.V.D. gaat het beleid van dit Kabinet met critische zin volgen. De onderhandelingen met de West geven een goed aanknopingspunt voor cri- tiek. Prof. Mooi..,aar stelde niet ge heel ten onrechte enige lastige vragen over de gang van zaken tijdens de onderhandelingen in New York. De heer in 'tVeld kon niet geloven, dat Suriname zich zou willen afscheiden. Een principiële erkenning van dit recht is echter noodzakelijk als men het vrijwilligheidsprincipe wil hand haven. GOED AFGELOPEN WAGENBESTUURDER RAAKTE BEKNELD IN DE CABINE Tussen Maassluis en Vlaardingen is gisteravond omstreeks kwart voor acht de boottrein van Hoek van Holland naar Amsterdam ach ter op de D-trein naar Hamburg gereden. Tengevolge van deze aan rijding geraakte de wagenvoerder van de boottrein naar Amsterdam bekneld in de bestuurscabine. De reizigers bleven ongedeerd en kon den in het voorste gedeelte van de trein overstappen. De gevolgen van het ongeluk waren niet ernstig. 6 personen werden gewond. Da D-trein voor Hamburg stond om streeks kwart voor acht bij wachtpost 9 D op het baanvak Vlaardingen Maassluis stil voor een onveilig sig naal. Op dat moment naderde de boottrein uit Hoek van Holland. Op onverklaarbare wijze is de boottrein op de stilstaande D-trein gereden. De op dit baanvak toegestane snelheid bedraagt 90100 km. De ravage viel mee. Alleen de ach- „De toenemende vervolging van Joden achter het IJzeren Gordijn be rust niet speciaal, zoals onder Hitier, op aangewakkerde rassenhaat. De communisten hebben het meer voor zien op de klasse, die zij de naam van „Monopol Kapitalisten" hebben gegeven", zo vertelde gistermiddag de Duitse leider van de organisatie van vrije juristen te Berlijn, dr Theo Friedenau, op een persconferentie. „Ik geloof, dat de vervolging zich niet uitstrekt tot de werkelijke arme Joden", ging hij zoort. „De ondervin ding, die Moskou in de landen achter De Egyp.ische regering heeft giste ren de instelling van een commissie van 50 leden bekend gemaakt, die een nieuwe Grondwet moet opstellen ter vervanging van de constitutie van 1923, die vorige .naand door generaal Naguib werd afgeschaft. Wellicht zal Egypte, dat thans een monarchie is, onder de nieuwe Grondwet een repu bliek worden. Prof. Albert Einstein heeft president Truman verzocht het doodvonnis van het echtpaar Rosen berg, dat wegens atoomspionnage ver oordeeld is, te wijzigen. Minister Mansholt is gisteravond te Kopen hagen aangekomen, waar hij vandaag besprekingen zal voeren met de Deen se minister van landbouw. •- De kust wacht van Ameland heeft gistermor gen vroeg een ontploffing in Noord westelijke richting waargenomen. De „Holland" van de Fa Doeksen is uit gevaren en nog niet teruggekeerd. Op weg naar de plaats, waar men aan neemt dat de waargenomen ontplof fing is geschied, heeft de bemanning een Belgische sloep aangetroffen en opgevist. Nadere aanwijzingen van 'n ramp heeft men niet. Opnieuw zul- len de tulpen deze winter in de ruime hallen van het Hollands Bloembollen Genootschap te Lisse bloeien. Op Maandagmiddag 19 Januari zal de tweede „Bloemlust"-wintertentoonstel- ling van gebroeide bolbloemen worden geopend. het IJzeren Gordijn met Joodse leiders heeft opgedaan, was naar de mening van Stalin blijkbaar, dat onder hen teveel „Tito-istische krachten" schuil den. De verklaring voor de thans zo duidelijk wordende Jodr r-vervolgin gen vloeit daaruit voort. Enerzijds heeft Stalin weinig vertrouwen in velen van deze leidinggevende Joden. Anderzijds komt het hem goed van pas hen als zondebokken voor het forum van het publiek te halen en op hen de schuld van de vele binnen landse politieke en economische moei lijkheden af te schuiven." Het leek dr Friedenau niet onwaar schijnlijk, dat bij deze communistische compagne tevens wordt gepoogd de bij de Duitsers nog sluimerende, oude nazi-instincten van anti-semitisme op te rakelen. Hij noemde vele namen van voor aanstaande figuren uit het openbare leven in Oost-Duitsland, die thans door de Staatssicherheitsdienst nauw lettend in de gaten worden gehouden en gevaar lopen gearresteerd te worden. Daarnaast worden v Igp'-s dr Frie denau maatregelen van algemene aard tegen de Joden getroffen. Nagegaan wordt wie van Joodsen bloede is, ten tweede worden de Joodse vermogens geregistreerd en tot slot wordt ook al met postcensunr gepoogd te con troleren welke verbindingen zij heb ben met West-Duitsiand en verder met West-Europa. De organisatie van vrije juristen in West-Berlijn, waarvan dr Friedenau de leider is, stelt zich tot taak ge gevens te verzamelen over misdrij ven, die Oostduitsers thans begaan, opdat zij eens hiervoor terecht zullen kunnen staan. (Zie ook pag. 3.) terste wagen van de D-trein en het voorste deel van de boottrein zjjn be schadigd. Alle rijtuigen van de D trein en aVe treinstellen van de boot trein bleven in de rails. Met de boot trein, een electrische stroomlij ntrein, werden de reizigers, die met de dag boot uit Engeland in Hoek van Hol land waren aangekomen, naar Am sterdam .vervoerd. Twee militaire D-treinen en een D- trein voor Zuid-Duitsland ondervon den vertraging. De bestuurder van de boottrein was de heer J. van Tongeren uit Rotter dam. Hij is in het ziekenhuis te Vlaar dingen onderzocht. Onmiddellijk nadat het gerucht van het ongeluk was doorgedrongen kwam van alle kanten hulp opdagen. De Nationale Reserve, die juist een oefe ning hield, verscheen op de plaats van de botsing, evenals de politie, de brandweer en 'n Rode Kruis-colonne. Ouden van dagen adresseren. Het hoofdbestuur vr.n de Neder landse Bond voor Ouden van dagen heeft een adres gezonden aan de mi nister-president en aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezond heid. Daarin wordt verzocht om, wanneer de Noodwet Ouderdomsvoor ziening wijziging zou moeten onder gaan, tevens de leeftijd waarop we duwen en alleenstaande vrouwen een uitkering kunnen ontvangen, op 60 jaar te stellen. Thans is dit 65 jaar. PAUSELIJKE NOTA AAN TITO De Paus heeft 15 December j.l. een nota van vijfduizend woorden tot de Joegoslavische regering gericht, waar in deze ervan wordt beschuldigd te pogen alle godsdienstige denkbeelden en gevoelens onder het Joegoslavische volk te verstikken. De inhoud van de nota is eerst gisteren te Vaticaan stad gepubliceerd. Evacuatie in Oost-Duitsland bij Berlijn. Inwoners van Oostduitse plaatsen in de omgeving van Berlijn maken er melding van, dat alle woningen, die in een kring van ongeveer 1 km om Berlijn liggen, op bevel •■•an de auto riteiten moeten worden ontruimd. Het Oostduitse persagentschap ADN meldt, dat een aantal bewoners van plaatsen, die in de omgeving van Ber lijn gelegen zijn, spontaan gevraagd hebben om bescherming tegen de voortdurend uitdagende houding van de Westberlijnse politie. Nederland vraagt uitwijzing. De Nederlandse ambassadeur te Bonn, dr H. A. Helb, heeft Maandag middag bij het Westduitse ministerie van Buitenlandse Zaken de bevreem ding van de Nederlandse regering uit gesproken over de wijze, waarop de Duitse politie de opsporing van de uit Breda ontvluchte oorlogsmisdadigers ter hand heeft genomen. Aan Neder landse zjjde bestaat de indruk, dat het zoeken naar de vluchtelingen niet met de nodige energie wordt uitge voerd. Het ligt niet in het voornemen der Nederlandse regering een verzoek aan de Duitse regering te doen tot uitle vering van de in Breda ontsnapte oor logsmisdadigers. Een uitleveringsverzoek vereist een langdurige procedure, waarbij in Duits land vele instanties betrokken zijn. Daarom heeft Nederland de u i t w ij- z i n g der oorlogsmisdadigers gevraagd. Voor deze uitwijzing is in Duitsland een juridische beslissing nodig om de vraag of men hier al of niet met po litieke vluchtelingen te maken heeft. Zou de Duitse rechter deze vraag be vestigend beantwoorden, dan zou ar tikel 16 der Duitse Grondwet ook de uitwijzing verbieden. Bij het bezoek dat onze tijdelijke zaakgelastigde, dr Helb, aan de be voegde instanties in Bonn hefeft ge bracht, beloofde de Duitse regering een meer doortastend optreden om de ontvluchte oorlogsmisdadigers in han den te krijgen. Het wordt niet on mogelijk geacht, drt de Zondag plaats gehad hebbende arrestatie van Faber een eerste resultaat van het bezoek van dr Helb is geweest. Het spoorwegverkeer in Italië is gisteren tengevolge van een staking van naar schatting 200.000 spoorweg arbeiders, die aangesloten zijn bij het communistische algemene vakverbond, verlamd geweest. De enkele treinen die nog reden, voerden een politie- escorte mee. De staking gold voor 24 uur. Twintig personen liepen verwon dingen op, toen een speciale bus, die met arbeiders naar Rome reed, gister morgen in een sloot reed. De bus was een van de duizenden, die door de regering waren gevorderd om aan de vervoersstaking het hoofd te bieden. De stakers wensen een loonsverho ging van ongeveer 10 procent. Niet- communistische bonden hebben gewei gerd aan de staking deel te nemen en verklaard, dat zij ter bevordering van communistische doelen was afge kondigd. De" Italiaanse regering heeft Dinsdag ook vliegtuigdiensten georga niseerd ter vervanging van sneltrein verbindingen tussen Italiaanse steden en het eiland Sicilië. Tenslotte is ge bruik gemaakt van legervoertuigen en militaire treinbestuurders. Dit is de voorsteven van het Franse s.s. „Fauson" na de aanvaring met het Costaricaanse schip „Aster". Hoewel men vreesde dat de „Fouson" zou zinken slaagde men er toch in het schip naar Vlissingen te slepen. C.B.T.B.-CONFERENTIE REFERAAT VAN Mr B. W. BIESHEUVEL (Van een onzer verslaggevers.) In Parijs is men bijna gereed met de voorbereidingen voor een inter? nationale landbouwconferentie, die zal moeten beslissen over de vraag, ol het tijdstip gekomen is om over te gaan tot integratie van de West-Europese landbouw. Alleen de zgn. „Schuman-Ianden" (Frankrijk, Italië, West-Duits land en de Benelux-landen) bleken tot dusver bereid te zijn aan de vorming van een Landbouwgemeenschap medewerking te verlenen. Aan de vooravond van deze samenkomst werd op de veehouderij-conferentie van de Ned. Chr. Boeren- en Tuindersbond, die gehouden werd op het conferentie-oord van deze organisatie bij Amersfoort, het dus wel zeer actuele onderwerp aan de orde gesteld, welke gevolgen deze integratie voor de positie van de Nederlandse veehouders zou hebben. Mr B. W. Biesheuvel, alg. secretaris I geroepen. Het plan-Mansholt vormt van de C.B.T.B., leidde het onderwerp een goede basis voor de besprekingen, in en zei, dat het streven naar inte gratie past in het landbouwbeleid van de Nederlandse regering. Het schep pen van een grotere markt voor agra rische producten, het wegvallen van tariefgrenzen en contingenterlngs- bepalingen zijn van gj'ote waarde. Al- leen op deze wijze kunnen de prijs- en marktverhoudingen meer gestabili seerd worden. De productie achter beschermende tariefmuren is vrijwel steeds ondoelmatig en te duur. Bij het scheppen van een grotere markt zal het gevolg zijn, dat de doelmatige productie kan worden opgevoerd, dat de prijs verlaagd en de consumptie vergroot zal kunnen worden. Mr Biesheuvel wees er echter op, dat gewone overeenkomsten niet tot het gewenste doel kunnen leiden, om dat de historie wel bewezen heeft, dat de landen alleen in een tijd van hoog conjunctuur tot een samenwerking op deze basis bereid zijn. Het is dan ook noodzakelijk, dat de landen van de Landbouwgemeenschap ook op agra risch terrein een deel van htm sou- vereiniteit overdragen op een inter nationaal gezagsorgaan, op een Hoge Autoriteit, zoals die reeds bestaat in het kader van de Kolen- en Staal gemeenschap. Reeds thans is echter gebleken, dat Engeland niet wil toe treden en daardoor houdt Denemar ken als grootste leverancier van dit land zich ook nog afzijdig. Willen geen ongewenste verhoudingen ont staan, dan zal het daarom noodzake lijk zijn, dat de wel deelnemende lan den met deze afzijdigen regelingen treffen en overeenkomsten sluiten. Overigens beklemtoonde mr Bies heuvel, dat bij de landbouwintegratie met grote voorzichtigheid en stap voor stap te werk gegaan zal moeten wor den. Inschakeling van het bedrijfs leven is noodzakelijk en de macht van de Hoge Autoriteit zal met dezelfde waarborgen moeten worden omringd, die ook in de K.S.G. in het leven zijn BUS SLIPTE TE BIGGEKERKE. Gistermorgen om half zeven slipte een bus van de N.V. Stoomtram Wal cheren te Biggekerke. De weg bleek ter plaatse glad te zijn en de zware mist was mede oorzaak, dat de bus chauffeur nog niet op tijd een groen tewagen in de gaten kreeg. De be stuurder remde onmiddellijk, doch de bus slipte en kwam in een voortuin terecht. Er ontstond enige materiële schade. Niemand weird gewond. MONNET'S VERSLAG WAS WAT ONDUIDELIJK OOK BUITEN EUROPA. Hoewel Nederland thans 75 van zijn agrarische export afzet op Euro. pese markten, moet naar het oordeel van mr Biesheuvel ook in de toe komst het grote belang van markten, buiten Europa niet uit het oog wor den verloren. Vooral in de zgn. on ontwikkelde gebieden, in Z.O.-Azië ei) Zuid-Amerika liggen grote kansen, did in het oog gehouden moeten worden. HET PROCES-ORADOUR. Het proces tegen de 21 oorlogs misdadigers, die hebben deelgenomen aan de uitmoording van het Franse plaatsje Oradour-sur-Glane is giste renmiddag te Bordeaux hervat. Een advocaat van de Elzassers, Möser, verklaarde, dat hij en zijn confraters pleiten voor de verdediging van de toekomst van Elzas en die van Frankrijk. Daarom verzochten zij de Elzassers niet in bijzijn van de Duit sers te berechten. „Het gaat hier om een nationale zaak", aldus Moser. De president N. Nussy Saint Saens verklaarde, dat het tribunaal besloten had het proc:s niet te splitsen. Wel zullen twee afzonderlijke vonnissen worden uitgesproken. Bij de voortzetting van het debat over het verslag van het Gezagsorgaan der Kolen- en Staalgemeenschap heeft gistermorgen de Nederlandse afge vaardigde Nederhorst van de P. v. d. A., zich een voorstander verklaard van het openstellen van de kolen- en staalmarkt op de in het verdrag voorziene termijn, n.l. op 10 Februari voor kolen en op 10 April voor staal. Om duidelijk te maken, wat deze openstelling betekende, diende het gezags- aan- - zijn en of grote prasveranderingen zouden intreden. HU vroeg zich af of daaruit ook 'n aan- zienlUke wijziging van de debiteuren- en crediteuren-positie in de Europese betailngsunie zou voortvloeien en of de Eh.ïï. in staat zou zUn deze ver anderingen te verwerken. Pas wanneer men dit weet, zal men volgens de heer Nederhorst een indruk kunnen krijgen van de betekenis der invoering van de eenheidsmarkt. De heer Nederhorst vroeg zich voorts af, of men bij de instelling van de eenheidsmarkt reeds in elk opzicht zal kunnen spreken van evenwicht in vraag en aanbod. Op het gebied van kolen bestond dit evenwicht slechts dank zij de invoer van Amerikaanse kolen. Deze invoer was volgens de heer Nederhorst evenwel groter dan gewenst. Het Gezagsorgaan had geen rekening gehouden met de mogelijk heid van chemische verwerking van kolen, die nog in een aanvangsstadium verkeert en grote mogelijkheden in houdt Bovendien vroeg de heer Ne derhorst of het Gezagsorgaan zich wel rekenschap had gegeven van de mo gelijkheid om kolen te vervangen door De van de jde Vixseboxse hristelijk-ilistorlsche Unie, h-eft tot het Gezagsorgaan de vraag gericht, of kolen als energiebron in 9 komende tien jaren dezelfde be tekenis zullen behouden als tot dus verre. In het rapport was zijns inziens de samenhang tussen de kolenproduc tie en de andere energiebronnen niet voldoende in acht genomen. Hef is een open vraag of op de duur binnen de gemeenschap de kolensector niet tot een energiesector zal moeten uit gebreid worden, die het gehele terrein der energieproductie zou omvatten. Dit klemt temeer, daar de moge lijkheid van onderaardse vergassing van kolen wellicht een algemene ver andering in de kolenindustrie zal brengen, aldus de heer Vixseboxse. Wat het probleem der investeringen betreft, noemde de heer Vixseboxse de kern van het probleem de vraag of men in Europa voldoende midde len zou kunnen aantrekken. Hij vreesde, dat dit ten nadele zou kun nen gaan van andere takken van het bedrijfsleven. Het gemeenschappelijk onderzoek moest er op gericht zijn, met een minimum aan kapitaal het grootst mogelijke effect te bereiken. Gisteren is de zitting van het Par lement beëindigd. PAARDENSPORT. Zaterdag a.s. organiseert de Lande lijke Rijvereniging „Walcheren" bh goed weer, haar jaarlijkse Rally-Paper voor haar leden uit Nieuw- en St. Joosland, waaraan ook verschillende ruiters uit Serooskerke, Oostkapelle en omgeving zullen deelnemen. De ruiters zullen ongeveer om 12 uur vertrekken, met een tussenpoos van twee minuten, van de Markt te Middelburg, waar ook het einde van de 22 km. lai ge tocht zal zijn, indien men zo ^elukkig is de route geheel te vinden. Een van de instructeurs van de rijvereniging heeft ook dit jaar de gehele route uitgezocht en zal onge twijfeld weer voor een aantal proble men gezorgd hebben. GOES WINT BEVELANDSE E.H.B.O. DISTRICTS WEDSTRIJD. De E.H.B.O.-ploeg uit Goes heeft gisteravond de districtswedstrijd, die in „De Prins van Oranje" te Goes werd gehouden, gewonnen. De situatie, waarvoor de deelnemers zich quasi geplaatst zagen, was niet eenvoudig: Een auto was het trottoir opgereden en had een voetganger aan gereden. Het ongeluk was nog al aan gekomen, want de voetganger had n linker bovenbeen-br ik en was be wusteloos. De chauffeur bleek een wond aan het voorhoofd en een diepe snjjwond op de schedel opgelopen te hebben. Hij verkeerde in een shock toestand. Bovendien r as zijn rechter arm gebroken. De deelnemers wisten zich goed door de moeilijkheden heen te slaan. Er werd snel en accuraat gewerkt. De uitslag is: 1. Goes 149 punten, leider 41 pnt.; 2. Rode Kruis Goes, resp. 139 en 146 pnt. (buiten mede dinging); 3. Kloetinge 134 en 37; 4. Krabbendijke 127 en 29; 5. Yerseke II 122 en 36; 6. 's-Gravenpolder 119 en 40; 7. Yerseke I 101 27. DE BILT ZEGT: Aanhoudend rustig weer. Plaatselijk mist of wolkenvelden, maar hier en daar ook opklaringen. Zwakke tot matige wind uit Zuide lijke richtingen. Lichte vorst tot tem peraturen om het vriespunt.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1