Woningnood 't allesbeheersende probleem van Sint Maartensdijk. Zal de ambachtsschool op 1 Sept. a.s kunnen starten? Eenmaking van West-Europa in critiek stadium/' Winterhanden Ik voetbal liever dan voor koning studeren» Een fraai décor bedekt lelijke dingen Zes en veertig duizend gedeserteerden. American-Hotel door Deen opgelicht* tr Schepen met emigran ten naar Canada» Engelse tanks voor Nederlandse leger. Electriciteit uit atoom energie. Dinsdag 13 Januari 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 4 OP THOLL-7 is er geen mens, die Sint Maartensdijk zegt. Dat woord is veei te lang en daarom wordt er Smerdlek van gemaakt. Een dorp is deze gemeente allerminst. Officieel heet het een smalstad, maar omdat dit woord een beetje te officieel klinkt, kan men maar hét beste van stadje of stedeke spreken. Zo op het oog ziet Smerdlek er fris en verzorgd uit. Van de oorlog heeft het hoegenaamd geen weet gehad. Maar: de onde geveltjes, die er staan, vormen in vele gevallen alleen maar het (fraaie) décor, dat de lelijke din gen achter de schermen aan het oog onttrektHet stadje heeft een ont stellend aantal krotwoningen en dientengevolge is het aantal crepeergevallen zeer groot. Wie nü in St. Maar tensdijk komt ziet de toren der Ned. Hero. Kerk in de steigers staan. Als de drin gend noodzakelijke restauratie achter de rug is, zal de uit het begin der 15e eeuw daterende toren er heel wat fraaier uit zien. Dat brengt ons onmiddellijk op hèt grote probleem van Sint Maartensdijk; de woningnood. Er zijn heus niet zo veel woningen nodig om de zich uit breidende bevolking onderdak te ver schaffen. Want die bevolking is vrij stationnair. Zij bedraagt ongeveer 2700 zielen, hetgeen wil zeggen, dat deze centrumgemeente van Tholen na het stadje van dezelfde naam de meeste inwoners telt. Men weet, hoe er door de instanties, die over de toewijzing van bouwvolume te beslissen hebben, wordt geredeneerd: als een bevolking niet vooruitgaat en er is geen indus trievestiging te verwachten, dan is er geen reden om tot woningbouw van enige betekenis over te gaan. Een be langrijke factor wordt daarbij over 't hoofd gezien: de dringende noodzake lijke opruiming van krotten, die juist in plaatsen als Sint Maartensdijk eigenlijk geen dag langer kan wach ten. Strijd op twee „fronten". Nu er voor deze gemeente zeer be langrijke toekomstmogelijkheden zijn geschapen, doordat een flinke land bouwindustrie binnen korte tijd hier gaat beginnen, mag worden verwacht, dat dit ook op de woningbouw van gunstige invloed zal zijn. Sint Maar tensdijk zal dan op twee „fronten" ac tief moeten zijn: enerzijds zullen de krotwoningen zo spoedig mogelijk mor den geliquideerd, anderzijds zal met de uitbreiding van het woningareaal worden begonnen. Niet alleen de woningen, maar ook de straten, de toren en het gemeente huis stellen het gemeentebestuur voor vele vraagstukken. Verbetering is hard nodig, maar voor een aanpak in groot verband ontbreken de middelen. Ge lukkig is nu enige tijd geleden een be gin gemaakt met de restauratie van de toren. Als die eenmaal achter de rug is, zal het oude carillon weer wor den opgehangen. De klokken, die door de Duitsers werden geroofd, zijn te ruggevonden in het schip, dat op het IJsselmeer tot zinken was gebracht, om te verhinderen, dat de klokken in Duitsland terecht kwamen. De ambachtsschool. Het is weer al geruime tijd geleden, dat er iets bekend werd over de plan- Truman en MacArthur wisselen beschuldigingen uit. Onlangs heeft President Truman in een vraaggesprek met een Amerikaan se journaliste politieke aanvallen op zijn Koreaanse politiek de schuld ge geven van de 47.000 gevallen van de- fertie, die in de Verenigde Staten aan het licht zijn gekomen. De president, aldus deze journaliste, beschuldigde de „Chicago Tribune" de bladen van Scripps-Howard en Hearst en „Hun Held", generaal T.:cArthur van deze aanvallen. Generaal MacArthur had een slecht voorbeeld gegeven, aldus Truman, door zijn opperbevelhebber niet te ge hoorzamen. Deze verklaringen van Truman zijn door het Witte Huis bevestigd. Generaal MacArthur heeft nu op zijn beurt verklaard, dat indien er „bui tengewoon" veel gevallen van deser tie bestaan, de politiek van president Truman hiervoor verantwoordelijk is. De generaal, die sprak over het bankroet van Trumans politiek in het Verre Oosten, hekelde de „barbaarse methoden" van de president en diens „klaarblijkelijke wrok" tegen hem, Mar Arthur. Het Amerikaanse leger heeft me degedeeld, dat van de 46.000 gedeser teerde soldaten er 35.000 waren opge spoord of zich uit eigen beweging hadden gemeld. nen tot stichting van een ambachts school in Sint Maartensdijk. Dat die zouden doorgaan, stond vast, maar wanneer de school kon gaan draaien, was nog niet te zeggen. De voorbereidingen lopen thans op een eind. Het gemeentebestuur zet ai- les op alles om op 1 Maart tot de aan besteding te kunnen overgaan. En op 1 September a.s. hoopt men met de lessen te kunnen beginnen. Er is voor de school een uitstekend terrein gevonden, n.l. „Onder de lin den" bij de begraafplaats. Voorlopig zal les worden gegeven in de vakken timmeren en bankwerken. Het streven is gericht op de totstandkoming van een modern, goed geoutilleerd gebouw. Men kan er rustig van uitgaan, dat de nu nog niet sterk levende belangstel ling voor het technische onderwijs automatisch zal toenemen, wanneer de school er eenmaal staat. Er worden leerlingen verwacht uit heel Tholen, misschien voorlopig nog met uitzon dering van Tholen-stad en Oud-Vos- semeer, van welke gemeenten de jon gens meestal naar Bergen op Zoom gaan. Een mat verenigingsleven. Met het verenigings- en organisatie leven in Sint Maartensdijk is het niet al te best gesteld. Jeugdverenigingen, van het allergrootste belang voor de vorming en de ontwikkeling van de komende generatie en een onmisbaar element voor 'n levend gemeenschaps besef, zijn er practisch niet. Wel is er sedert ruim een jaar een flinke gymnastiekvereniging, die in ledental nog toeneemt. De afdeling van het Nut verzorgt enkele malen per seizoen culturele avonden. Er be staat een Stichting Gemeenschap Sint Maartensdijk, die aanwezige leemten tracht op te vullen en coördinerend werkt. Deze Stichting heeft ook een sportveld gesticht Op het ogenblik zijn er plannen in de maak voor een verenigingsgebouw, waaraan grote be hoefte bestaat. Bü enkele ingezetenen is de gedach te gerezen aan een klein recreatieter rein aan de zeekant, met een zwembad en een restaurant. Deze gedachte ver dient alle steun, want recreatiemoge lijkheden z(jn er voor de bevolking van Smerdlek nog niet al te veel. Wèl bestaan er (en dtrt is verheu gend) twee bloeiende zangverenigin gen. De muziekvereniging leidt helaas een kwijnend bestaan. Het onderwijs. Het stadje bezit een grote openbare school, waaraan negen leerkrachten zijn verbonden en die er na de res tauratie bijzonder fraai uitziet. Een christelijke school bestaat er niet. De aardige kleuterschool is nog niet zo lang geleden geheel gemoderniseerd. Het Jeugd Roode Kruis zorgde voor een frisse meubilering. De afdeling van het Groene Kruis is zeer actief. Prac tisch de gehele bevolking is er lid van. Er zijn nu plannen tot het stichten van een wijkgebouw. Op kerkelijk gebied bestaat er in Sint Maartensdijk een bijzondere situa tie. Er is een Hervormde gemeente (hoofdzakelijk Geref. Bond), maar bo vendien bezit het stadje nog twee ge heel zelfstandige kerkelijke gemeen schappen, die niet in enig kerkver band leven, n.l. de Oud Geref. Ge meente en de Oud Geref. Kerk, die ter onderscheiding van elkaar in de volksmond worden aangeduid met de voornamen der beide voorgangers. Tenslotte is er nog een zeer actieve evangelisatie, die uitgaat van de Ver. „Rehoboth" en waarvoor vaak beken de predikanten uit het gehele land optreden. De „politiek" Officiële kiesverenigingen kent Sint Maartensdijk niet. In de gemeente raad hebben drie leden van de Partij van de Arbeid zitting, is er één ver tegenwoordiger van Gemeentebelang en zijn er drie leden van de z.g. recht se groep. Men kan niet zeggen, dat zij daar zitten namens één of meer der drie prot. christelijke patijen. En evenmin mag men concluderen, dat hier de scheidingsmuur tussen bedoel de partijen al zijn opgeheven en dat de drie raadsleden optreden namens de Prot. Christelijke partij, wantdie bestaat (nog) niet, ook niet in Smer- diek! Een chique geklede 26-jarige Deen uit Kopenhagen, die als beroep „tand arts" invulde op het overnachtings formulier, heeft het „American Hotel" in Amsterdam opgelicht voor f400 en bovendien van een vooraanstaand Amerikaans zakenman, die een kamer naast de zijne had, een schrijfmachine, .een klokje en een camera gestolen ter waarde van f 1000. Toen de Deen voor het laatst het hotel verliet gaf hij de portier een gesloten enveloppe en maaktedeze daarbij duidelijk dat er 1000 dollar in zat. Toen de Deen niet terugkwam kreeg men argwaan. In de enveloppe zat een waardeloos stuk papier. HET SECRETARIAAT VAN HET I. C. V. Naar wij vernemen heeft de heer R. ten Heuvelhof te Rotterdam, penning meester en vrijgestelde van de Ned. Bond van Chr. Overheidspersoneel voor zijn benoeming als secretaris van het Internationaal Chr. Vakverbond (I. C. V.), met stardplaats Brussel, be dankt. Minister Mansholt: Geëmigreerden kunnen met vacantie naar Nederland, Teneinde geëmigreerde Nederlanders in Canada, die de a.s. zomervacantie in ons land wensen door te brengen, in de gelegen heid te stellen de reis naar Nederland recht streeks van Canada uit te maken, heeft de Holland—Amerika Lijn besloten het toe ristenklasseschip „Rijndamop 20 Juni a.s. van Montreal te laten vertrekken. Het schip zal op deze reis ook Southampton en Le Havre aandoen en wordt op 29 Juni d.ar te Rotterdam verwacht. Soldaat gedood bij overnemen van de wacht. Naar eerst thans is bekend gewor den is op 8 Januari de 24-jarige on gehuwde soldaat le klasse J. G. J. Ppu- lussen uit Hemmen (Gld.) toen bij 't overnemen van de wacht op het vlieg veld Volkel een pistool afging, dode lijk getroffen. Het onderzoek in deze zaak is nog gaande. Het slachtoffer zal heden ter aarde worden besteld. De voormalige troepentransportsche pen „Groote Beer" en „Waterman", die de regering heeft laten ombouwen tot emigrantenschepen en die door de rege ring in beheer zijn gegeven bh Neder landse scheepvaartmaatschappijen zullen ook dit jaar weer verscheidene emigran ten naar Canada kunnen vervoeren. De .Groote Beer" zal in 1953 tien maal uit Rotterdam vertrekken. Voor deze af vaarten zijn de volgende data vastgesteld. 26 Januari, 20 Maart, 17 Maart, 1 en 30 April, 25 Mei, 19 Juni, 17 Juli, 10 Aug en 22 September. De .Waterman", die vgf keer de reis naar Canada zal maken, vertrekt uit de Maasstad op: 24 Maart, 15 April, 8 Mei, 6 Juni en 2 Juli. Daarnaast maken de schepen „Rijndam Maasdam" en „Veendam" van de Hol- iand-Amerika Lijn, die ook de reizen van de regeringsschepen voorbereidt en ver zorgt, vaarten naar Canada. Het is mogelijk, dat zich in dit vastge stelde reisprogramma veranderingen kunnen voordoen. Tri-„Tonden Mededeling (adv.l. Don Juanito. de toekomstige monarch van Spanje: Onbezorgde jeugd van scholier voorbij. (Van onze Parijse correspondent.) Als ge met een jeep over de hob belige, modderige wegen van Span je kraakt en ge niet al te veel pech hebt, maakt ge een mooie kans op ongeveer twintig kilometer van Ma drid een villa te zien, die zich van de andere onderscheidt door grote re pracht, heerlijker lijnenspel en meer treffend rococo. Moet ge de spaarzame bewoners in de bosrijke en bergachtige omgeving geloven, dan heeft in deze villa van de fami lie Jardilla al eeuwen het hart van Spanje geklopt. Koningen en prinsen, staatslieden en diplomaten, generaals en admi raals hebben er vergaderd, hebben er geschiedenis geschreven. Maar dat ze ':ans weer in het centrum der belangstelling staat, ligt minder aan haar rijke historie, haar fraaie stijl en haar tuinen dan aan het feit, dat nu in dit gebouw geen ge schiedenis wordt geschreven doch toekomst gemaakt. Immers, hier, verscholen achter groen, bergen, meertjes, vijvers en fonteinen woont TON Juanito, de toekomstige ko ning van Spanje OP DE TROON. „Si Dios Quiere" zeggen de Span jaarden. „Als God het wil" zal Don Juanito over weinige jaren de troon zijner voorvaderen bestijgen. Generaal Franco en zijn vader, Don Juan, zijn dit onlangs immers overeengekomen en sedertdien is er in het leven van de 13-jarige knaap heel wat veranderd. Voorlopig vindt Juanito de verandering echter geen verbetering. Immers, hij had het zo uitstekend naar de zin op het gymnasium te Freiburg (Zwitser land). Hij was daar een doodgewone scholier, zoals er twaalf in een dozijn gaan. Steevast had hij voor aardrijks kunde onvoldoende en tot drie keer toe liet hij in zijn tentamen geschiede nis zijn beroemde voorvader Karei V sterven op zijn geboortedatum. Maar in voetballen was hij de beste van het juniorenelftal. Al maanden had hij gedroomd aanvoerder te worden, doch toen de kansen gunstig stonden, kwam de secretaris van zijn vader hem ha len.... Juanito's onbezorgde jeugd was voorbij want ook een toekomstig koningschap werpt zijn donkere scha duw vooruit. Tijdens de herdenking van de sterf dag van Juanito's grootvader, koning Alfonsus III, is de vroegere spil van het Freiburgse juniorenelftal voor het eerst in het openbaar opgetreden. In de schitterende kapel van het Escu- riaal werd ter dezer gelegenheid een plechtige H. Mis opgedragen. Franco was daar aanwezig. Don Juanito ook. De generaal had plaats genomen in een koorstoel, rijk bewerkt met ivoor, waarin vorsten en keizers hebben geze ten. Ernstig, een beetje in elkaar ge bogen, luisterde hij naar de woorden van de priester. Nu en dan dwaalden zijn blikken af op het grote Christus beeld, dat omgeven was met wierook dampen. In een andere stoel van dezelfde voorname makelij, enkele meters voor een rij met zorg gekozen getrouwen bad Don Juanito. Hij zat rechtop en onbeweeglijk. Zijn goudblonde krullen vormden een lichte vlek in de grauwe schaduw van de antieke kapel waar een Philips II zijn gebeden deed. Na de dienst werd de toekomstige mo narch voorgesteld aan Franco's doch ter, Carmencito. Na een intieme feestmaaltijd, waar- 1 'j Don Juanito tussen generaal Franco en Carmencito was gezeten, is de toe komstige koning weer terug gebracht naar de villa van Jardilla om zijn ko ningsstudies voort te zetten. De knaap is drie dagen heel stil en droevig ge weest. Het grote-mensen-spel had hem veel pijn gedaan. Doch in Jardilla is Juanito al aardig ingeburgerd. Vrijwel het hele gebouw is pensionaat geworden. Acht kinderen van zijn eigen leeftijd, behorende tot verschillende maatschappelijke klas sen, zijn hier eveneens opgenomen. Vincente Leal, de zoon van een Spaan se koopvaardijkapitein, is zijn beste makker. Met Jaime Carvalja, hertog van Fontenas ligt hij echter perma nent over hoop. Dik bevriend met de toekomstige monarch zijn ook Juan Macaya, zoontje van een boekbinder en .Alfonsus Alvarez de Toledo. Twee 'leraren waken over het kleine groepje belhamels n.l. Jose Carrido en de gees telijke Don Ignatio Zuletco. EN DANVOETBALLEN! Voetballen is nog steeds zijn meest geliefde sport en hij heeft nu al ge vraagd om nog een paar leerlingen op te zoeken, die hier willen komen stu deren, want uit negen man kun je nu eenmaal geen elftal vormen, zeker niet als er bovendien nog „krukken" bij zijn zoals Vincente Leal, maar Dom Ignatio heeft Juanito al gezegd, dat ook al komt er mettertijd een elftal, hij zelf in geen geval aanvoerder mag zijn, want een mens moet eerst leren gehoorzamen, alvorens hij geschikt is om bevelen te geven. Aardrijkskunde is nog steeds zijn zwakke zijde. Altesse 'tis tijd voor de aardrijks kundeles. Waar ligt de Mississippi- rivier?" In Klein-Azie, Don Ignatio." i.Neen, Altesse, de Mississippi ligt toevallig in Amerika." „Voortaan beter opletten, Altesse. Maak nu eens met deze stok een reisje over de aardbol, die je voorvaderen zulke goede diensten heeft bewezen." Maar zodra men spreekt over zijn voorvaderen steekt de jongen minach tend een pruillip naar voren en als hij zo kijkt lijkt hij verrassend veel op zijn moeder, Maria Nercedes, prinses van Bourbon. En achter zijn hand fluistert hij te gen Alfonsus: „Ik voetbal liever dan voor koning te studeren. Ik wou, dat die aardbol een voetbal was." Nederlandse coaster na aanvaring gezonken. Naar het Noorse kuststation Farsund meldt is het 3.800 ton metende Noorse ms .Lyngenfjord gisterochtend bij de kust van Zuid-Noorwegen in aanvaring gekomen met het Nederlandse schip Stella Maris". Het Noorse schip heeft alle opvarenden van de „Stella Maris" aan boord genomen. Het Nederlandse schip is gezonken. De Stella Maris" is een kustvaarder van 619 ton en is eigendom van de rede rij Theodora te Uithoorn. Het vaartuig was op weg van Newcastle naar Kris- tiansand (Noorwegen). De bemr ming van de „Stella Ma- ris" is gisterochtend in Kristansand aan wal gebracht. De kapitein van de „Stella Maris" verklaarde, dat de „Lyngenfjord" in dichte mist zijn schip aan stuurboord, bijna mid scheeps, raakte. De „Lyngenfjord' bleef, met de „Stella Maris" tegen de boeg gedrukt, langzaam opstomen tot dat de bemanning van het Ncderlar Ise schip via een touwladder aan boord van de „Lyngenford" had kunnen klimmen. Korte tijd later zonk de „Stella Ma- ris". Conferentie over agrarische integratie der zestien landen in Maart te Parijs. In politieke zin zal liet eerste halfjaar van 1953 critiek zyn voor de integratie van West-Europa, aldus de opvatting van minister S. L. Mansholt. Jij] gaf tUdens een persconferentie ais zjjn mening te kennen, dat een politieke inte gratie weinig of geen zin zal hebben, Indien daaraan niet een economische integratie vooraf gaat. Op economisch terrein speelt de integratie van de landbouw naast de kolen- en staalgemeenschap een belangrijke rol. ïn de komende maanden zal moeten blijken of in Europa voldoende be langstelling en bereidheid, ook tot het brengen van offers, zal bestaan om de bestaande plannen te verwezenlijken. Minister Mansholt zal vandaag en morgen te Kopenhagen met zijn Deense collega en met de wederzijdse medewerkers confereren. Nadien be zoekt hij zijn Duitse ambtgenoot dr Niklas te Bonn. Zeer waarschijnlijk zal ook overleg met bondskanselier Adenauer worden gepleegd. Aanstaan de Zaterdag heeft de heer Mansholt een bespreking met de heer Monnet in Luxemburg. Iiy deelde mede, dat de conferentie over de agrarische integratie der 16 West-Europese landen waarschjjniyk in Maart te Parys zal worden gehouden. Voordien ligt het in de bedoeling een bespreking tussen de ministers van Landbouw der Schuman-landen te be leggen. Uit deze laatste conferentie zal waarschyniyk weinig definitief resul taat komen, omdat de agrarische in tegratie niet alleen een kwestie van de ministers van landbouw is. In de plannen om tot een West- Europese landbouwgemeenschap te ge raken, komt thans tekening. Het Franse standpunt, dat slechts voor een beperkt aantal producten overeenkomsten moeten worden ge maakt is verlaten. Een studiecommissie te Parijs heeft overeenstemming be reikt voor ongeveer 75 percent der producten, waarvoor een vrije markt moet worden gecreëerd. Vraagstukken van markt, productie en organisatie zijn nauwkeurig bestudeerd. By integratie tossen de zes lan den dient voorop te staan, dat voor tal van producten overgangs perioden voor kortere oflangere reek sen van jaren moeten worden voorbe houden. Zulks inpliceert bescherming, die echter niet zal mogen uitgaan van Met behulp van een drijvende bok heeft men gistermiddag aan de Mer- wehaven te Rotterdam de eerste drie centuriontanks gelost, die met het door de Nederlandse regering gechar terde Duitse 299 brt metende kust vaartuig „Traute Sarnow" uit Enge land in ons land arriveerde. In de loop van 1953 zullen enige honderden tanks worden verscheept naar Nederland en Denemarken, die aan Nederland worden geleverd als Amerikaanse bijdrage in de gemeen schappelijke beveiliging dus op condi ties van het „Mutual Defence Assis tance Program", terwijl zij in en voor West-Europa worden vervaardigd. Centuriontanks worden gebruikt bij het tankbataljon als onderdeel van de infanteriedivisies en bij het tankseska dron als onderdeel van het infanterie- regiment. Deze Engelse tanks zijn in productie bij Vickers Armstrong te New Castle, in samenwerking met een aantal an dere bedrijveij en wegen ieder 48 ton. De Centurion is bewapend met een 20 ponder en een 7.92 mm mitrailleur en uitgerust met twee gyro-stabilisato- ren, die de vuurmond tijdens de be weging in het terrein gericht doen blijven op het doel. Vier man bedie nen de tank, die gedreven wordt door een opgevoerde 12-cylinder Rolls- Royce Meteor motor van 640 pk. De tank kan een maxim ie snelheid van ongeveer 35 km. per uur bereiken. Van stoom naar kernsplitsing. Zoals bekend, heeft Nederland plannen om een energie-reactor te bouwen, waar mee men atomen wil splitsen, teneinde electriciteit op te wekken. Dit betekent een belangrijke stap. Men heeft berekend dat onze huidige koienvoorraden nog zo on geveer een mensenleeftijd mee gaan en als deze energie-voorraden zijn uitgeput, zal de kern-enc.gie eèn levensvraag voor ons land zijn. Hoe werkt nu zo'n reactor? Het is ge bleken dat enkele zeer zware elementen, waarvan uranium wel de bekendste, in 2 helften uiteen vallen, wanneer deze door ...utronen worden beschoten. (Neutronen zijn deeltjes van de atoomkern). Bij het uiteen vallen van uranium nu, (het be roemde splitsen) treedt een grote kracht op, die men in hoofdzaak in de vorm van warmte terug vindt Met deze warmte zou men dan stoom kunnen verkrijgen, zodat men de rest van de electrische centrale op de bekende wijze kan bouwen. Het ken merkende van een energie-reactor is wel het feit dat deze. wanneer zij eenmaal is gestart met splitsen, zelf er voor zorgt dat er weer volgende splitsingen voorkomen. nationale regering, maar van een to vormen hoge politieke autoriteit van West-Europa. Hieruit blijkt ook weer, dat dit hoogste politieke orgaan der zes landen niet slechts politieke en mi litaire, doch zeker ook economische be voegdheden zai moeten hebben. Hier mee staat en valt, naar oordeel van de heer Mansholt, de landbouvv-lnte- gratle. De gedachten gaan verder uit naar een gezamenlijke investeringspolitiek en naar het verlenen van wederzijdse technische hulp bij de ontwikkeling van de landbouw en ziektebestrijding. Brand aan boord van de „Sommelsdijk". Omstreeks kwart over tien is gister morgen brand uitg-broken in de ma chinekamer v n het in de Rijnhaven liggende m.s. „Sommelsdijk" van da H.A.L. Werklieden waren Iczig ge weest met een snij apparaat een gat ta boren, waardoor een kist, vlam vatte. Binnen een half uur was men het vuur meester. De schade is niet groot en het afvaartplan van het schip zal ook geen wijziging behoeven te ondergaan. De „Fauzon" binnengesleept in haven van Vlissingen. De sleepboten as" en „Schelde" van L. Smit en Co.'s internationala sleepdienst hebben tezamen met twea Belgische sleepboten e-i het bergings vaartuig „Walrus" het 4345 brt. me tende Franse m.s. „Fauzon", eigen dom van de Cie de Navigation d'Or- bigny te Parijs, naar Vlissingen ge sleept. De „Fauzon" is ter hoogte van de West Goodwin aanvaring ge weest. Gistermorgen is men veilig te Vlissingen aangekomen. Chinese passagier van Nederlands schip vermist. De politie van Hongkong is een on derzoek begonnen naar de verdwij ning van een 52-jarige Chinese 'Boed dhistische kloosterzuster die, met het Nederlandse schip „Tjiluwan" op weg naar Communistisch China, overboord gesprongen is. Functionarissen van da rederij, de „Royal Interocean Lines" verklaarden, dat de kloosterzuster te zamen met 199 andere Chinezen als dekpassagier de reis van Indonesië en. Malakka naar Hongkong met de „Tjiluwan" maakte. „Sneeuw" in Lutterade was geen sneeuw. Op het stikstofbindingsbedrijf te Lut- terade-Geleen is een ketel met staalzuur- anhydride ontploft waarna de anhydride zich met geweldige hoeveelheden in de vorm van sneeuw over Lutterade en Ge leen en zelfs tot in Brunssum verspreid de. De anhydride is licht vergiftig en verwekt bij aanraking blaren op het lichaam. Men was aanvankelijk van plan een geluidswagen rond te laten rijden om de bevolking te waarschuwen. De directie van de Staatsmijnen deed evenwel de ge ruststellende mededeling, dat zulks niet nodig was. In de straten van Geleen en Lutterade bereikte de „sneeuw" zelfs een flinke dikte. STRAATVERLICHTING BIJ GRENSKANTOOR. Putte blijft 's nachts branden. Het gebeurt dikwijls, dat bij het grensstation Putte, de Nederlandss grensovergang in de route Bergen op ZoomAntwerpen, chauffeurs van. vrachtauto's hun wagens gedurende de nacht moeten parkeren, omdat zij te laat zijn voor grenscontrole. De auto's worden onverlicht achtergelaten, daar op dit punt straatverlichting aanwezig is. Deze wordt echter om 12 uur ge doofd, als gevolg waarvan de auto's in het donker staan, hetgeen gevaar op levert voor het verkeer, aldus de toe ristenbond A.N.W.B. De Bond heeft thans evenwel in overleg met de rijkspolitie bereikt, dat het gemeentebestuur van Putte heeft toegezegd, dat de verlichting bij het grensstation de gehele nacht zal blij ven branden, en dat indien de fi nanciën dit veroorloven nog een drietal lichtpunten zal worden bijge plaatst. Sluitzegelpropaganda voor Ver. Europa. Een inwoner van Heilo (N.H.) heeft het initiatief genomen tot de oprichting van een onafhankelijk van de Ned. Raad van Europa staande „Stichting Sluitzegelpropaganda" die, zonder winst te beogen, de Europese eenheidsgedach te door middel van sluitzegels wil ver breiden. De Nederlandse Raad der Europese Beweging heeft haar morele steun toegezegd. Kardinaalsverheffing te Rome. Gisteren heeft, voor de tweede maal tijdens het pontificaat van Paus Pius de twaalfde, in een geheim consistorie de verheffing van 24 nieuwe kardina len plaats gevonden, onder wie aarts bisschop Stepinac van Zagreb en aartsbisschop Wyszynsky yan War schau, welke twee echter niet in Ro me aanwezig zijn. De consistoriale plechtigheden der creatie omvatten het geheim consisto rie, waarop de Paus de verheffing der nieuwe kardinalen aan de zittenden le den van het college meedeelde, voorts de overhandiging van de rode baret aan de nieuwgekozenen, hetgeen Maandag geschiedt in de zgn. troon zaal van het Vaticaan en tenslotte het plechtig openbaar consistorie waarop de nieuwe kardinalen de rode hoed krijgen opgezet en dat Donderdag in de Sint Pieter wordt gehouden. De rode kardinaalshoed, welke tij dens deze laatste ceremonie de kardi nalen op het hoofd wordt geplaatst, wordt nimmer gedragen, doch na het overlijden van de kardinaal boven zijn grafstede gehangen. Op X Februari zal de Japanse radio be ginnen met het uitzenden van televisie programma's- Het aantal ontvangtoestel len wordt geschat op 4000, waarvan de meeste in de V.S, zijn gebouwd.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 4