KeAÈ en pending.. uit de leeuwsvieaiu Nieuws. Dokter L Btiskop gaat Oostburg verlaten* Vlissingen Goes. Zierikzee. St. Annaland kwam er financieel bovenop. ïlLemv-tfeJ man aMe Eilanden Verdere specialisatie in de narcose. Rotterdams Kamerorkest concerteerde te Oostburg. DE BEURS NOTEERDE GISTEREN 7 erneuzen. AANBESTEDING BURGERLIJKE STAINL, VAN MARKT en veiling i Dinsdag 13 Januari 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Paginu 2 ZüEUWSE BOND VAN O.L.B.'s OPGERICHT. Voor 1954 zal Rijkssubsidie aangevraagd worden. Vorige week werd op initiatief van de gezamenlijke Openbare Leeszalen en Bibliotheken te Middelburg, Vlis- singen en Goes opgericht een vereni ging dragende de ne-~* „Bond van Openbare Leeszalen i Bibliotheken in de Provincie Zeeland". Het deel van deze vereniging is de bevordering van de belangen van c; i de Provincie Zeeland gevestigde openbare leesza- 1 i en bibliothe' n en tevens de be vordering van de belangen op het ge bied der lectuurvoorziening van de in woners der Provincie Zeeland, wonen de in p' atsen, waar geen openbare leeszalen en bibliotheken en (of) open bare uitleen'.otheken zijn geves tigd. Aan de minister van Onderwijs, Kunsten cn Wetenschappen zal een rijkssubsidie voor 1954 worden ge vraagd ten behoeve van de lectuur voorziening op het platteland. De vereniging heeft een voorlopig bestuur, bestaande uit zes personen, namelijk twee uit elk van de bestu ren van de hiervoren genoemde Open bare Leeszalen. Het voorlopig secre tariaat is gevestigd te Vlisingen, Bou levard Evertsen 28. KAMER VAN KOOPHANDEL BIJEEN. Woensdag 21 Januari a.s. zal de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwse eilanden te Goes vergaderen. De vergadering wordt gehouden in hotel „De Korenbeurs" en begint om half elf. Geslaagd. Geslaagd voor 3e stuurman G.H.V., de heren F. Kwekkeboom en J. Meul- meester. Voor scheepswerktuigkun- dige diploma A, de heer D. de Baat, allen leerlingen van de Ruyterschool te Vlissingen. Uitvoering „Hooger Op". De muziekdub „Hooger Op" gaf Zater dag in de „Prins van Oranje" een geslaagde uitvoering. Deze nog jonge vereniging bracht een aardig programma bestaande uit muziek, zang, schetsjes en conferences. De zaal van de „Prins van Oranje" was ge heel gevuld. j ibileum. Op, 19 Januari a.s. hoopt de heer A. Kooman, briefbesteller alhier, de dag te herdenken waarop hij veertig jaar gele den in dienst trad bij de dienst der P-T.T. te Goes als telegrambesteller. Provinciale bestuursvergadering C. B. P. B. In de provinciale bestuursvergade ring van de Chr. Bond van Plattelands vrouwen, gehouden te Goes, werd tot presidente gekozen, mevr. P. C. op t HofFrederiksen te Biezelinge; tot penningmeesteresse, mevr. M. Besuyen Maas te Middelburg en tot secreta resse mej. S. C. de Regt te Hoek. Looddieven op heterdaad betrapt. Door de P.T.T. werd enige dagen ge leden aangifte gedaan van diefstal van ongeveer 3500 m kabellood ter waarde van f4000,De politie gelukte het al spoedig de daders in de kraag te grijpen. Men betrapte nl. de 34-jarige W. C. en de 38-jarige H. P., beiden uit Goes, toen zij bezig waren een tweetal zakken met lood te vullen in de opslagplaats van de P.T.T. aan de Wijngaardstraat. H. P. smolt het lood om en verkocht het door aan C. L. te Goes. Men heeft nog een partij lood kunnen achterhalen bfj een opkoper in Bergen op Zoom. I. stallatie gemeente-secretaris de heer H, Mulder. In een buitengewone raadsvergade ring, waarbij vertegenwoordigd wa ren personeel van diverse gemeente lijke instanties, alsmede van onder wijsinrichtingen, had Vrijdagmiddag j.l. de installatie plaats van de nieuw benoemde gemeentesecretaris, de heer H. Mulder. Nadat door een commissie uit de raad de heer en mevrouw Mulder wa ren binnengeleid, sprak de burge meester, Jhr Mr Schuurbeque Boeije, een woord van welkom. Spr. herinner de aan het afsch-id van de heer Grol- leman en legde nadruk op de toen reeds tot de heer Mulder ge- richtte gelukwensen en sprak als zijn overtuiging uit, dat de keuze tot benoeming van de heer Mulder een goede is geweest. V.rder wees spre ker op de verantwoordelijkheid van de gemeentesecretaris naar buiten, en de samenwerking tussen burgemeester en secretaris en de raad. Na de verzeke ring van de vriendschap van het col lege van B. en W. ging de voorzitter over tot de beëdiging. De heer Groenendijk sprak namens de raad en wenste de functionnaris Go s Zegen toe. Hierna rak de heer -u aer woorden van dank en erken telijkheid voer zijn benoeming. EREr'ONDS VOOR OUD- VERPLEEGSTERS. Opbrengst te Philippine f 400.—, De opbrengst van de rebusactie voor het erefonds voor Oud-verpleegsters bedraagt op het ogenblik meer dan f 80.000. Het erefonds streeft er naar de netto-opbrengst tot f 100.000 op te voeren. Er werken op het ogenblik 85 plaat selijke comité's. De gemeente Philip pine, die zich kort geleden aansloot, heeft reeds een actie gehouden, die net to f 400 heeft opgebracht. Deze ge meente telt slechts 1300 inwoners. UIT DE OESTERWERELD. De oesterexport in December was als volgt: Nederland België Duitsland Engeland Andere landen Frankrijk 1952 227.440 5.408.746 145.560 54.750 51.350 1951 227.367 4.609.494 160.860 96.250 26.930 19.490 5.887.846 5.140.391 (De export naar België is dus met 800.000 vooruitgegaan). De export gedurende het gehele jaar: Januari 1.986.711 Februari 1.957.181 Maart April Mei Juni Sept. Oct. Nov. Dec. 1.573.379 630.776 60.353 12.000 1.471.820 2.845.059 2.753.092 5.887.846 MOSSELEXPORT. Frankrijk heeft voor de maanden Februari, Maart en April de som van 150.000.000 F. fr. toegewezen voor de invoer van mosselen uit het buitenland. Men verwacht dat, het grootste deel hiervan (plm. 80.000 ton) voor Neder land bestemd is. Het is alleen de vraag wat kunnen Duitsland en Denemarken aanbieden. BURGEMEESTER BOOGAARD MET PENSIOEN. Zoals wij vok03 we-', reeds meldden is aan de burgemeester van St. Anna land, de heer Fr. M. Boogaard op zijn verzoek met ingang van 1 Mei a.s. wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd eervol ontslag ver leend. Burgemeester Boogaard is geboortig uit de gemeente, welke hij vele jaren in belangrijke functies heeft gediend. Na enige jaren volontair op de ge meente-secretarie te zijn geweest, werd hij op 1 Januari 1916 benoemd tot ambtenaar in vaste dienst en vier en half jaar later, per 1 Juli 1920 tot gemeentesecretaris. Deze functie heeft hjj enige tientallen jaren vervuld en terstond na de bevrijding werd hij bovendien belast met de waarneming van de functie van burgemeester-se cretaris van het naburige Stavenisse. Met ingang van 16 December 1945 werd hij benoemd tot burgemeester secretaris van zijn geboorteplaats en daar het ontslag voor Stavenisse pas op 22 December inging, is de heer Boogaard dus één week lang burge meester en secretaris van beide ge meenten geweest. In de lange reeks van jaren, dat de thans scheidende burgemeester Sint Annaland heeft gediend, eerst als se cretaris en daarna als burgemeester secretaris, is er in het dorp natuur lijk wel het een en ander veranderd. De heer Boogaard ziet als de belang rijkste verandering die in de financiële positie der gemeente, die van noodlij dend „self-supporting" werd. En met enige gerechtvaardigde trots wees hij er op, dat tal van openbare werken (o.a. de moderne bestrating) uit eigen middelen konden worden gefinancierd. Behalve burgemeester-secretaris is de heer Boogaard in zijn gemeente nog bestuurslid van de plaatselijke Groene- Kruis-afdeling en ontvanger-griffier van het "Waterschap Sint Annaland en van de polder MoggershiL Vier en twintig jaar huisarts. Dokter I. Buskop, die een 24-tal jaren als huisarts te Oostburg werkzaam is geweest en bovendien nog veel werk verrichtte In het Ziekenhuis aldaar, zal met ingang van 20 Januari a.s. zjjn praktjjk neerleggen. Op 17 Januari zal hjj in het Ziekenhuis afscheid nemen van zjjn patiënten. Hy zal zich voor lopig metterwoon buiten de provincie vestigen. Onder leiding van notaris J. Mys heeft zich een comité gevormd van oud- patiënten uit alle bevolkingsgroepen om hem op zyn afscheidsreceptie, die Zaterdag a.s. van 3 tot 5 uur gehouden zal worden een bewys van dankbaar heid aan te bieden. In een onderhoud dat we met dok ter Buskop hadden deelde deze mede, dat het na al deze jaren van ingespan nen arbeid noodzakelijk was, deze zeer drukke praktjjk aan jongere krach ten af te staan. Het afscheid van Oost burg valt hem zeer zwaar; hij heeft gewerkt in de intieme sfeer van de gezinnen en omdat zijn werk dit in tieme karakter droeg past het niet, hiervan bij zijn vertrek veel ophef te maken. Wat hij in Oostburg gepres teerd heeft .achtte hij niet meer dan zijn plicht en een logisch gevolg van zijn rusteloze geest waarmee God hem heeft bedeeld. Onder auspiciën van de Stichting Zeeuwse Volksuniversiteit trad Vrij dagavond onder leiding van Piet Ket ting het Rotterdams Kamerorkest op in het Ledel-Theater te Oostburg, met een programma gewijd aan klassieke romantici. Als fluit-solist trad op Jo- han Feitkamp. Het concert werd ingeleid door het statige Adagio maestoso van de D-dur Symphonie van Schubert, waarin ge toond, werd dat niet alleen hier supe rieure vaklieden achter hun instru menten zaten, doch ook kunstenaars, die onder de meesterlijke leiding van de dirigent een fijne en kunstzinnige interpretatie gaven van de zeer ver schillende scheppingen van het speels talent van een Mozart en van de ver fijnde Franse „esprit" van Fauré, om te eindigen met de ietwat banaler aan doende Opera-ouverture „La Fête du Village Voisin van Bouldieu. Tussen deze werken in kwam het solowerk van de bekende Johan Feit kamp, die het zware Concerto in G van Mozart vertolkte met het gevoe lige Adagio non troppo, dat de hoor der zich deed verbazen hoeveel uit drukking in een blaasinstrument Is de drukking in een blaasinstrument als de fluit gelegd kan worden. Ook gaf hij nog een korter werk van Camille Saint-Saens ten gehore (Odelette, op, 162). Na afloop werd het orkest gecom plimenteerd door de voorzitter van de Z.V.U., Mr Adriaanse te Middel burg. SLOTKOERSEN AMSTERDAMSCHE EFFECTENBEURS medegedeeld door d« AMSTERDAMSCHE BANK N.V. - INCASSO-BANK N.V., GOES. Nederland 1947 94 93% Dollarlening 1947 94% 93% Invest. Certif. 94% 94% Nederl. 1962-64 cum 95% 95% Grootboek 1946 94% 94 3%% K. Olie 1950 109% 109% M H 44?s 45% 97% 99 149% 149% 154% 1517% 263% 262% 99% 99% 117% 119 157% 158 105% 105% 155% 155% 154% 155 C. H. lnd. Bk Nat. Handelsbank Ned. Handel Mij A.K.U. Bergh's Jtirg. Ber^el's Fatent Calvé Delft Centrale Suiker Fokker Gelder Zonen Kon. Hoogovens Ned. Ford 181 Ned. Kabelfabr. 210% Philips' Gloeil. 161 Do 6 pet cum. pref. wd. 134% Unilever 18(j% VViiton-Feijenoord 165 Biliton 1 ïubr. Bilitou 11 rubr. Dordtsche Petr. 288% Ditc* pref. 301 182% 211 163% 134% 181% 165 242% 173 291% 301 Kon. Olie Dito, onderaand. Moeara Enim A'dam Rubber IJandar Rubber Deli Bat. Rubber Kendeng Lemboe Oost Java Rubber De Oostkust Serbadjadi Holl. Am. lijn Java Ch. Jap.lijn 116 Kon. Boot 136 Kon. Paketvrt 107% Kon. Rott. Lloyd 119% Ned. Sch. Unie Onmieren's Sv. St.v. Mij Nederl. H.V.A. Java Cult. N.I.S.U. Vorstenlanden Deli Bat. Mij Deli Mij Senembah Müller Co Amsterd. Bank 165% 166 Escompto Bank 5?% 60% 309% 310% 308% 301% 495% 497 79% 80% 84B 84% 84 85 58 58B 26 25B 78 78 39%B 39% 129 129 "7% 137% 120% 123% 155 139% 87% 79 15% 101% 73% 61 163 121% 154% 137% 85% 79% .15% 100% 72% 59% 166 Rotterd. Bank Twentsche Bank Overzeese Gas Borneo Sumatra Intematio Am. Radiator Am. Smelting Anaconda Copper Bethl. Steel Chrysler Ford Canada General Motore Hudson Motor Intern. Nickel Kennecott Rep. Steel Stand. Brande U.S. Steel North. Am. Cities Service Coait. Oil Midcont. Oil Philips Oil Shell Union Tide Water Baltimore Miss. K. ïexat New York Ctntr* 156(4 157 16454 on; 165 82 W/4 97 100 138% 137L 15% 14% 42% 42 43% 42% 55% 54% 90% 89% 65 63B 66% 65% 17% 17 46% 45% 78% 78 46% 45% 27 27 43 42% 23% 23exdiv 91% 91 „Wat ik heb kunnen doen, dank Ik ook voor een niet gering deel aan m\jn patiënten", aldus dokter Buskop. „zy schonken my hun volle vertrouwen en al heeit de geneeskunde de laatste ja ren Inderdaad vorderingen gemaakt, het persoonlek contact tussen de dokter en de gezinnen Is van meer belang dan veel drankjes." In Oostburg heb ik de beste jaren van mijn leven doorgebracht, en daar om zal ik Oostburg steeds blijven be zoeken." PLANNEN. Dit alles betekent echter niet, dat hij nu gaat rusten. Na een flinke vacantie hoopt hij verder een lang gekoesterde wens vervuld te zien in het zich verder specialiseren in de narcose. Misschien zal het mogelijk z\jn zich daarna aan een ziekenhuis te verbinden als narcotiseur, en dan wat kan men van een Zeeuw an ders verwachten liefst in Zee land. 61% 63% 60% 70 22 29 6% m 60% 62% 59% 69% 21% 6% Gemeenteraad BIERVLIET* Adres van classis IJzendijke der Ned* Herv* Kerk besproken* In de raadsvergadering van Biervliet werd een schrijven behandeld van de classis Uzendijke van de Ned. Herv. Kerk, dat gericht is tegen de openstel ling van winkels op Zondag. De voor zitter deelde mede, dat onder de plaat selijke winkeliers geen eenstemmig heidheid was t.a.v. dit onderwerp, hoe wel de winkeliersvereniging aan het gemeentebestuur heeft voorgesteldeen verordening hieromtrent te maken voor openstelling van de winkels des Zon dags va- 12 uur. Bedoeld adres is thans voor advies doorgezonden aan de winkeliersvereniging, waarna zonodig, de inmiddels goedgekeurde verorde ning, gewijzigd zal worden. Voorts gaf de voorzitter een over zicht over 1952. De wederopbouw werd krachtig voortgezet. Met de herbouw van 10 woningen werd begonnen, ter wijl vier boerderijen werden her bouwd.. Daarnaast zyn 8 landbouw- schuren en 9 woningen op boerderijen herbouwd en kwamen 11 nieuwe be drijfswoningen van boerderijen gereed, De voorzitter betreurde het, dat de financiering van herbouwgevallen zo traag verloopt. Er zijn 17 aanvragen binnengekomen voor een premie voor woningverbetering (Terlingenfonds), waarvan reeds 6 gevallen in uitvoering c.q. ten uitvoering gereed zijn. Voorts wees de voorzitter nog op het belang voor de voltooiing van de inpol dering van de Braakman, speciaal met het oog op de afwatering, verzilting, recreatie, verbindingen enz. De huurprys is voor woningwetwo ningen op Driewegen vastgesteld op f4,40 per woning. In principe werd besloten, in af wachting van het advies van de Ka mer van Koophandel, de kappersbe- dryven open te stellen tot half acht, terwyl de kappers hun klanten mog$n afhelpen tot 8 uur. In de rondvraag informeerde de heer van Hoeve naar nadere inlichtingen 34% over het beplantingsplan. BXÜIN1SSE De mosselhandel. De eerste week van het nieuwe jaar gaf in de mosselkwekers- branche weer een bevredigende bedrij vigheid. Terwijl meerderen een order tot levering kregen en om die reden naar de Waddenzee vertrokken, gingen weer an deren daarheen, om de mosselen op de percelen bijeen te zetten en om zeester ren te vissen- In deze week werden uit de Wadden zee aangevoerd en afgeleverd aan de handelaars te Tholen en Yerseke 5700 ton mosselen. Eveneens werden daarheen ver zonden 200 ton Zeeuwse mosselen. ELLEWOUTSDIjK Kerkelijke verkiezing. In de Ned. Herv. Kerk werden tot notabel gekozen de he ren P. J. Dieleman en P. v. d. Schraaf. GAPINGE Vergadering: A.K.-kiesvereniging In de vorige week gehouden vergadering van de AR.-kiesvereniging heeit de heer R. Zuidema te Goes gesproken over de wij ziging van de artikelen 15 van het Be ginselprogram. KATS Fropaganda-avond Blindenbond. In de zaai van de heer Versprille werd vorige week een propaganda-avond belegd met filmvertoning, uitgaande van de Ned. Blindenbond. Spreaer was de heer Joh. v. d. Berg. De zangverenigmg „Ons Ge noegen" verleende haar medewerking. O.- EN W.-SOUBURG Benoeming. De heer C. J. v. d. Boud, onderwijzer te Meliskerke is in gelijke betrekking benoemd aan „De school met de Bijbel" alhier. Uitvoering „Astrow". In „De Zwaan" hebben Zaterüag j-1. de adspirant-leden van de gymnastiekvereniging „Astrow", onder leiding van de heer D. Besuyen een goed geslaagde uitvoering gegeven. De signaalafdeling van „Astrow" open de en sloot de avond, OOSTKAPELLE Overdracht motorbrandspuit. Vorige week Donderdag werd in tegenwoordig heid van B. en VV. en vele genodigden de nieuwe motorbrandspuit overgedragen. De nieuwe spuit, welke een capaciteit heeft van circa 2500 liter water per mi nuut, wordt achter een trekker voortbe wogen- Bij proefdraaien aan de Aagte- kerkseweg, welke proef onder leiding van de labrikant, de heer Van Bergen uit Heiligerlee stond, werd getoond wel ke hoeveelheid water de nieuwe spuit kan leveren. De commandant van de brandweer van Oostkapelle, de heer J. Jobse Mm., bracht het gemeentebestuur dank voor de fraaie spuit. SEROOSKERKE V* ,,De nieuwe Bübeivertaling". Voor de Geret mannenvereniging „Sola Fide", hoopt Donderdag a.s. 's avond om half acht in de Geref. Kerk op te treden ds W. F. M. Lindeboom te Zwijndrecht met het onderwerp „De nieuwe Bijbelverta ling". 25-jarig jubileum hoofd der school. Op 3 Januari was het 25 jaar geleden, dat de heer J. de Wolf in dienst trad als hoofd van de school voor Geref. lager onderwijs te Serooskerke (W.). In verband hiermede zal op Woensdag a.s- te Serooskerke, des avond om half acht in het vergaderlokaal een bijeen komst worden gehouden met het bestuur der school alsmede met leden en oud- leerlingen der school. Bij deze gelegen heid zal de jubilaris worden gehuldigd. ST. ANNALAND 10 jaar „Landbouwbelang". Vrijdag a.s. hoopt de vereniging „Landbouwbe lang" te St- Annaland haar 60-jarig be staan te herdenken. ST. PHILIPS LAND Beentje gebroken. Zaterdag j.i. heeft het zoontje van de heer C. Verkerke een beentje gebroken, doordat het dochtertje van de heer C. Kempeneers, waarbij het achterop bij de tiets zat, kwam te vallen. ^/mviuLDINGE Uitvoering Mandolineclub „T.O.G.O.". Vrijdag en Zaterdag had* in het Herv. jeugdgebouw te Wemelamge de jaarlijk se uitvoering plaats van ue mandoline club „T.O.U.U-onder leiding van de di rigent, de heer B. Leijs. Het gezelschap brac-u een zestal num mers ten gehore die bij het publiek zeer in de smaak vielen. Daarna werd een to- achterop de fiets zat, kwam te vallen. Iractatie schoolkinderen. In verDand met het feit, dat dr Gnirrep Vrijdag j l. 65 jaar werd en pim. 35 jaar als zoaamg alhier werkzaam is, werden de leerlingen van de scholen getracteerd. Van versmal lende zijden werden bloemen en feiicita- tiën aangeboden. Naar men verneemt zal op 31 Januari a.s. de officiële huldiging worden gehouden. Bescherming Burgerbevolking* In het kader der Bescherming Burger bevolking is men te Terneuzen gestart met een nieuwe E.H.B.O-cursus, waar aan door een 25-tal personen wordt deel genomen, nl. door personeel der gemeen tesecretarie, van maatschappelijke zorg, van gemeentewerken en van het kantoor van de gemeente-ontvanger. Op de eerste bijeenkomst gaven burgemeester mr P. H. W. F. Tellegen, de gemeente-secreta ris de heer Dees en de heer Beynders, in specteur der politie en hoofd der B. B. blijk van hun belangstelling. AXEL Rijkspostspaarbank. Gedurende Decern ber 1952 werd op het postkantoor te Axel en de bijkantoren op spaarbankboekjes ingelegd 136.345,16 en terugbetaald f37. 267,72. Het aantal inleggingen bedroeg 348.' het aantal terugbetalingen 201. BRESKENS Rijkspostspaarbank. Aan het postkan toor te Breskens en het daaronder beho rende ambtsgebied werd gedurende de maand December ingelegd f 99689,96 en terugbetaald f 158450,58. Vismyn. Aanvoer 310 Januari. 360.000 kg haring 35—18; 37.472 kg schardijn 38 18; 826 kg schar 7446; 7 kg kabeljouw 94. SLUISKIL Van ladder gevallen. De op de stik- stoffenfabriek werkzaam zijnde arbeider R. uit Axel viel Donderdag tijdens zijn werk van een ladder. Hij kwam daarbij zo ongelukkig terecht, dat hij een her senschudding opliep en naar zijn woning moest worden overgebracht. Rode Kruiswedstrijden te Goes. Tijdens de Zaterdagmiddag te Goes gehouden Rode Kruiswedstrijden heeft de gecombineerde ploeg van Arnemui- den beslag gelegd op de beker. De herenploeg uit dezelfde gemeente wist een medaille te veroveren. De tweede medaille was voor de damesploeg van Middelburg. De kringcommissaris, mr J. A. Heyse uit Middelburg, reikte de prijzen uit. BEROEPINGSWERK. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Kampen, H. Stolk te Scheveningen. Bedankt voor Benschop, W. Vroeg indeweij te Bleiswijk; voor Zandvoort, dr H. v. d. Loos te Schoten; voor Wageningen, toez., W. L. Tukker te Delft. Geref. Kerken. Beroepen te im (Dr.), G. Oppe dijk, cand. te Kollum; te Utrecht, vac, H. A. L. v. d. Linden, A. Keijzer te Garijp; te Middelharnis, G. C. Mun- tingh te Bergentheim; te Warns, W. A. Jelsma, cand. te Amsterdam. Aangenomen naar Oud-Vossemeer, A. Koning te Barchem. Chr. Geref. Kerk. Tweetal te Ede, G. Blom te Meer kerk en W. F. Laman te Rotterdam- West. Geref. Gemeente. Beroepen te Dordrecht, D. L. Aan- geenbrug te Terneuzen; te Borssele, M. Heerschap te Wageningen. Oud.-Geref. Gemeente. Beroepen te Aalburg, T. Woudwijk te Rotterdam-Zuid. Vrij-Evang. Gemeente. Benoemd tot predikant in (ge- men* dienst, J. J. van Petegem te Apeldoorn. Aangenomen naar Canada (Presb. Church), H. H. W. Zegerius te Dor drecht. Ds S. D. A. Wartena. f In de ouderdom van bijkans 82 jaar is te Doorwerth overleden ds S. D. A. Wartena, em. predikant van dë Doops gezinde Broederschap. De overledene werd in 1894 proponent en aanvaard de 25 Nov. van dat jaar zijn ambt te Terschelling. Hij diende de gemeenten van Veenwouden, Zutphen, Heeren veen en Hallum, waar hij in 1936 met emeritaat ging en zich metterwoon te Heelsum vestigde. Zijn stoffelijk over schot is in alle stilte te Doorwerth Heelsum bijgezet. Generale Zendingsdeputaten. De generale synode der Geref. ker ken heeft benoemd tot nieuwe zen dingsdeputaten, ds H. v. d. Veen te Donkerbroek en ds G. v. Andel te Charlois. Dr C. J. Goslinga te Buiten post werd benoem# tot eerste scriba en ds J. C. Gilhuis te Watergraafsmeer tot actuarius, met opdracht alle cor respondentie met Indonesië te voeren. „Hervormd Frankrijk". De Ned. Herv. Gemeente in Frankrijk heeft met ingang van Januari 1953 een maandblad uitgegeven „Hervormd Frank rijk". Tot nu toe werden de mededelingen door de predikant van de gemeente, ds Ch- M. ten Kate, in een rondschrijven aan de in Frankrijk wonende Hervormde Ne derlanders toegezonden. In het blad vindt men o.a. mededelin gen over kerkdiensten *n bijeenkomsten, die in geheel Frankrijk overal waar zich een Nederlandse nederzetting bevindt, op geregeld* tijden worden gehouden. DE WERELDRAAD VAN KERKEN. Het centrale comité van de Wereld raad van Kerken heeft zijn zitting, welke negen dagen heeft geduurd. Donderdag beëindigd. Het liet drie kerkelijke organisaties toe als lid van de Wereldraad, welke in het vervolg meer dan 220 millioen protestanten zal vertegenwoordigen (158 kerkelijke or ganisaties in 49 landen). De volgende zitting zal in 1954 in Evanston in de Amerikaanse staat Illi nois worden gehouden. In een boodschap deed het comité een beroep op alle kerken in de wereld de Aziatische volkeren te helpen een behoorlijke levensstandaard te berei ken. Ds G. EGGINK GESCHORST. In de dienst des Woords van de Geref. Kerk van Munnekezijl is Zon dagmorgen door de voorganger, dr L, Praamsma van Groningen, mededeling gedaan door de kerkeraad, gecombi neerd met die van de genabuurde kerken, dat de predikant G. Eggink, aldaar, voor de tijd van drie maan den voorlopig in zijn ambtsbediening is geschorst. Deze schorsing geschied de op eenparig advies van de Com missie van Appèl, het moderamen van de particuliere synode van Groningen en van deputaten naar art. 49 K.O. Wij kunnen hieraan toevoegen, dat er reeds zeer geruime tijd in de ge meente van Munnekezijl moeilijk heden met de voorganger zijn van persoonlijke aard. Ds Eggink, die 40 jaar is, staat sedert 1946 te Munnekezijl. Interessante lezing te Goes van mejuffrouw Koolbrugge. Op uitnodiging van „In Dienst der Kerk" sprak gisteravond mejuffrouw Koolbrugge over „De Protestantse Kerk in Oost-Duitsland". Voor deze lezing, die in de bovenzaal van de Prins van Oranje" werd gehouden, was de belangstelling buitengewoon groot. Nadat de voorzitter, de heer J, J. Duvekot, deze avond geopend had, gaf hfj het wcord aan mejuffrouw Koolbrugge, die door de vlotte wijze waarop zij vertelde over de Kerk in Oost-Duitsland, de gehele zaal boeide. Na de pauze beantwoordde de spreek ster de haar gestelde vragen, waarna de voorzitter deze zeer interessante avond sloot. Deze lezing zal mej. Koolbrugge vanavond tevens houden in de Doops gezinde Kerk te Middelburg voor de Ned. Herv. Gemeente. Schoorsteenbrand te Middelburg. Gisterenmiddag bi-k in het pand van de heer C. aan de Vlasmarkt te Middelburg een sc'oorsteenbrand uit, die snel kon worden bedwongen. De brandweer, die met groot materiaal was uitgerukt, kon spoedig weer in rukken. De schade bleef beperkt. Over de oorzaak tast men in het duister. De heer L. verklaarde, dat i j in het najaar nog zijn schoorsteen had laten yegeo. Wel had hjj yeel hout gestookt. ERNSTIG AUTO-ONGEVAL. Op de Provinciale weg op de grens van de gemeenten Heinkenszand en 's Heerenhoek had een ernstig- auto ongeval plaats. Een personenauto, be stuurd door de heer J. V. uit Lewe- dorp, raakte van de weg, reed tegen een boom en kantelde daarna in de diepe sloot naast de weg. Een geluk kige omstandigheid was, dat de motor die in brand was gevlogen, door het sloot ..„ter werd geblust. Inmiddels wisten toegeschoten omstanders de bestuurder en de inzittenden, mej. M. Vuit 's Heerenhoek en de militair N.B. uit Lewedorp, te bevrijden uit de wagen. Dr Staverman uit Hein kenszand Verleende de eerste hulp. De beide mannen dden ernstige snij wonden aan handen en gezicht op gelopen. De dame liep een zwaar let sel aan de voet op. De auto was zwaar beschadigd. Verbetering weg Dreischor—Viane. Door de Prov. Waterstaat werd Vrij dag j.l. te Zierikzee aanbesteed het ver beteren van de weg Dreischor—^Sirjans- land-Nieuwerkerk-Ouwerkerlc-Viane (deel van weg no. 10, van het tertiare wegenplan, lang ongeveer 3411 m. Ingeschreven werd als volgt: M. de Oude, Zierikzee f 198.450; W. Rasen- berg, Breda f 197.800; G. van Herk- Nieuwerkerk a.d. IJssel f 188.888; J. D. Jansen, Kloetinge f 184.600; D. Ren tier, Noordgouwe f 183.000; A. W. Wandel, Nieuwerkerk f 179.900; L. van Popering, Bruinisse f174.500; M. van de Velde, Bruinisse f 165.300; A. van der Werf, Scherpenisse f 161.400; W, van Vossen, Sint Annaland f 159.000; Johs Moerland, St Annaland f158.000; Johs van Vossen, Sint Annaland f 157.385. O.- EN W.-SOUBURG. Geboren: Eli sabeth D. E., d. v. P. Looise en R. Wijsveld; Jozias J„ z. v. L. A. van de Wege en P. C. Kornelis; Jan K., z. v. P. Faasse en C. Heijmans; Cornells B., z. v. J. P. A. Henderikx en A. J. Reijerse; Paulus, z. v. J. C. Sinke en L. Meijers; Cornelis, z. v. J. Kloos terman en P. de Koeijer; Maatje A., d. v. W. Stroo en A. Labruijère. Ondertrouwd: B. Kroon, 24 j. en P. D. Strobos, 21 j.; J. de Kam, 22 j. en C. Coesijns, 21 Gehuwd: G. Dingemanse, 25 j. en N. Mauer, 24 j.; P. S. Marinussen, 27 j. en L. Koole, 24 j. Overleden: L. Vercouteren, 39 j.; S. Slokkers, 85 j„ wed. van C. Dogge; W. Kasteleijn, 81 j.; A. W. van Vlaande ren, 77 j„ echtg. van J. K. Fieterse. ST. ANNALAND. Geboren: Anna J d. v. L. F. Stols en P. Goedegebuure. Gehuwd: M. A. Kodde, 27 j. en C. Gun- ter, 20 j. Overleden: G. Heijboer, 68 j-, echtg. v. M. C. Kaashoek; P. Fase, 89 j., wed. van J. den Haan. STAVENISSE. Geboren: Jan, z. v. C. den Braber en W. Geluk; Jannetje J„ d- v. J. L. v. Eenennaam en P. J. Goedegebuu re; Pieternella J-, d. v. A. Heijboer en A. van Beveren; Cornelia N-, d. v. H. van Haaften en N. Barendse; Lisseija E., d. v. N. P. Priem en N. C. Potappel; Paulus. z. v. N. van Haaften en L. de Vos- Overleden; M Dorst, 73 j. ongeh.; W. Weeckers, 72 j.. echtg. van C. van Beve ren; J. D. Guéqquièrre, 81 j., wed. van A. C. van Dalen; P. v -d. Reest, 87 j., wedn. van J. Klippel; A. Luijt, 63 j wedn. van J. J. van Oost. (Zie ook pag. 5.) ST. MAARTENSDIJK. Geboren: Adriaan I., z. v. A. D. van der Ree en A. Jasperse; Maria J„ d. v. D. van Vossen en A. P. Hage. Ondertrouwd: A. C. Hoek, 22 j. en A. W. Bazen, 18 j. Gehuwd: G. H. van der Vliet, 25 j. en P. J. van der Werf, 26 j. Overleden: J. A. van de Vaate, 76 j., echtg. van W. E. van de Vate. VEERE. Gehuwd: A. J. de Gardeijn, 23 j. en J. Matthijsse, 18 j. Overleden: M. Caljouw, 65 j. ZAAMSLAG. Geboren: Suzanna M., d. van J. H. Dieleman en C. Riemens; Da niël, z. v. P. Geense en A. Hamelink; Erna C. P., d. v. D. de Winter en A. P. Vermue; Cornelia A-, d. v. F. K. Haak en A. C. Moens. Gehuwd: A. J. van Doeselaar, 23 j. te Axel en J. A. Dieleman, 22 j. Overleden: E. Dekker, wed. van J. L. Riemens; G. Willemsen, wed. van C. P. Oppe; J. W. Matthijs; C. Florussen, echtg. van Bakker; W. Meijer, wed. van P. Stoffels; R. Schroevers, wedn. van N. Geldhof. ZOUTELANDE. Geboren: Leuntje, d. v. A. de Kam en A. Jacobse; Jako- mina, d. v. P. Verhage en J. Janse; Pieternella W., d. v. P. Lous en S. Melis; Cornelis, z. v. J. Lievense en H. Verhoeven. GOES, 12 Januari. Spruiten A II 42 45; idem B II 25—26; Peen n 6—7; idem III 69; Groene savoye kool 8—13; Rode kool 7; Witte kool 5; Boerekool 1217; Andijvie 64. GRAANBEURS. ROTTERDAM 12 Januari. Binnenland se granen (officieuze noteringen per 100 kg franco Rotterdam). Tarwe, zonder vochtconditie, 25.50 27.05, op vochtconditie, tot 27. Voedergranen, flauw, behalve grove zomergerst, zomergerst 32-75—33.75, grove daarboven; wintergerst 31.0031.75; ha ver 24.7525.75. blanke daarboven; rogge 26.2526.75; maïs, geschoond, tot 35.75. Peulvruchten, erwten, kalm, 4555; schokkers, kalm, 4559.50; bruine bonen, bij klein aanbod vast, tot 84. AARDAFPELBEURS. ROTTERDAM, 12 Januari. Klei-aardap- pelen 35 mm opwaarts; eigenheimers 13 :,4; Bevelanders 13; Bintjes 11.5012; Usselster 910; Alpha's 1011; Meer- landers 10.5011; Furore 11.5012. Zandaardappelen 35 mm opwaarts. Noordeling 9.5010; Voran 8; Record 8; Industrie 8; Eigenheimers 8. Voeraardappelen 3.50. Prijzen berekend per 100 kg.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 2