IN FEBRUARI EEN MARKT VOOR STEENKOOL etc- IN EUROPA Gezamenlijke markt voor staal wordt 10 April opengesteld Arbitrage oplossing van het conflict, zegt het C. N. V» Schakende dames MASSAMOORD TE ORADOUR WORDT BERECHT Afj Christelijke lagere school te Serooskerke geopend LEIDER VAN ONTVLUCHTE GEVANGENEN IN EMMERIK GESNAPT Gastheer van Faber: Jullie leverden Keizer Wilhelm ook niet uit SNIPPER NIEUWS 1 PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Monnet diende zijn verslag in JONGENS MAAKTEN EEN VUURTJE Voorstel om onpartijdige instantie te benoemen Proces gisteren te Bordeaux begonnen jjJ Vredesverdrag met Oostenrijk Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 00, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelbu g: Korte Voordstraat 35. Tel. administratie 2009, TeL redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26—28 ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2375 Abonnementsprijs j 0.44 per week, ƒ1.85 p. maand, ƒ5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DINSDAG 13 JAN. 1953 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruinlngen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Hutjssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiuema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 8.43 u., onder 16.56 u. Maan op 8.14 u., onder 15.17 u. Hoogwater Woensdag 14 Jan.: Vlissingen: 0.32 u. 1.85 m., 13.01 u. 1.91 m. Terneuze-.: 1.02 u. 2.05 m., 13.28 u. 2.11 u. Wemeldinge: 2.15 u. 1.60 m., 14.42 u. 1.65 m. Zierikzee: 1.59 u. 1.36 m., 14.30 u. 1.40 m. Charles Monnet, de president van het Gezagsorgaan voor Kolen en Staal, heeft gisteren te Straatsburg in de vergadering van het Europese Kolen- en Staalparlement meegedee d, dat op 10 Februari a.s. een ge zamenlijke markt voor de zes deelnemende landen zal worden open gesteld voor steenkool, metaalschroot en ijzererts en op 10 April a.s. voor staaL Lierdoor zal volgens Monnet aan de Europeanen een kans worden gegeven op het heroveren van hun plaatsen voor het spelen van hun rol in de vrije wereld. Monnet deelde aan de vergadering mede, dat de openstelling van een ge meenschappelijke markt zou betekenen, onmiddellijke opheffing van dou anerechten, van in- en uitvoerquota en van de dubbele prijzen. De voor bereidende phase van het werk van het Hoge Gezagsorgaan was thans bij na voltooid en men gaat nu de phase In van het op zich nemen van ver antwoordelijkheid. Een eerste gevolgtrekking, welke volgens Monnet bij de voorbereidende werkzaamheden van het Hoge Gezags orgaan kon worden gemaakt, was, dat Europa haar positie in de wereld niet handhaaft en nierdoor kunnen de lan den van Europa niet meer gewicht in de schaal leggen wat de wereldecono mie betreft in vergelijking met de Verenigde Staten thans en met de Sowjet-Unie, zoals dit land binnen enige Jaren vermoedelijk zal zijn. De oprichting van een grote internatio nale markt zal de Europeanen instaat stellen hun plaats te herwinnen en hun aandeel te hebben in de vooruit gang van de vrije wereld. Eerste verslag. Tevens hecfi Monnet gistermorgen het eerste verslag van het Geza orgaan aan het Kolenparlement aan geboden. Monnet hield een krachtig pleidooi voor de instandhouding en ontwikke ling van de nieuwe Europese instel ling. „Ik ben ervan overtuigd, dat een verzwakking van de landen van ons continent niet alleen te wijten is aan hun verdeeldheid, maar ook aan het gemak, waarmee zij hun instellingen op het spel zetten", zo zeide Monnet. De Europese landen moesten in dit opzicht een voorbeeld nemen aan Groot-Brittannië en de Verenigde Staten. Indien de landen van Europa zich niet meer in de wereldeconomie kun nen doen gelden, vergeleken bij de positie, die de Verenigde Staten thans innemen, of iret de positie, die de Sowjet-Unie binnenkort zal kunnen bezetten, dan hebben zij dit aan hun eigen verdeeldheid te wijten. Er was Vjlgens hem geen andere verklaring voor het lage peil van de consump tie in Europa, die wat staal betreft slechts het derde deel van die in de V.S. uitmaakt. Terwijl de Europese landen worstelen met problemen uit De brand in Enschedé. De politie te Enschedé stelt met grote voortvarendheid een onderzoek in naar de oorzaak van de brand bij de N.V. Sesam. Dit onderzoek gaat uit naar enkele jongens, die mogelijk door het stoken van .1 vuurtje de brand hebben kunnen veroorzaken. Op het ogenblik, dat de brand werd ontdekt, liepen n.l. enkele jongens hard weg. De Enschèdése brandweer heeft medegedeeld, dat uit de tot dusver ter beschikking staande gegevens kan worden opgemaakt, dat deze brand met grote mate van waarschijnlijkheid had kunnen worden voorkomen, in dien de directie van de N.V. Sesam de balen katoen, waarin de brand is ontstaan, had afgedekt met een tent zeil. Zulks is elders bij de loods ook geschied. Beter ware nog geweest, in dien de balen binnen waren opgesla gen. Het hoofd van de Enschedése brandweer heeft herhaalde malen de aandacht van de N.V. Sesam geves tigd op het gevaar van buiten het ge bouw opgeslagen katoenbalen, op een plaats, die betrekkelijk eenzaam is en waar iedereen zich tc-gang kan verschaffen. Naar aanleiding hiervan heeft het lid van de gemeenteraad, de heer A. van der Horst, aan het college van B. en W. de volgende vragen gesteld: een vorig tijdperk, ontwikkelen de V.S. en de Sowjet-Unie hun machtige markten met de kracht en de zeker heid, die uit hun getalsterkte en hun uitgestrektheid voortvloeien. Twist met Engeland. Dc twist tussen Engeland en het eerste Europese Gezagsorgaan broeit in Straatsburg en zal in de deze week te houden bijeenkomst van de raad gevende vergadering van de Raad van Europa worden uitgevochten. Leiden de figuren uit het Kolen- en Staal parlement, o-der wie de Fransman Paul Reynaud, zijn voornemens om 'n aanval In te zetten op het weinige maanden geleden door de raadgevende vergadering aangenomen „Plan-Eden". Monnet heeft zich lijnrecht tegenstan der verklaard van de plannen - om Britse waarnemers in het K.S.G.-par lement te ontvangen zolang de Brit ten geen vaste verplichtingen tegen over de gemeenschap op zich wensen te nemen. Al met al is de kwestie gisteren zeer heet geworden doordat president Spaak de Britse vertaling liet stopzetten, hetgeen door de in het gebouw aanwezige Britse politici als een slechte diplomatieke geste werd beschouwd. Na een debat over het rapport van Monet werd de vergadering tot vandaag verdaagd. Het algemene debat wordt dan gesloten. De vergadering werd bijgewoond door 77 mannen en een vrouw, het Nederlandse parlementslid, mej. M. A. Klompé. De aanhef van de toe spraak van Monnet luidde dan ook „Mijnheer de voorzitter, mejuffrouw, mijne heren". Verklaring van Adenauer. De Westduitse Bondskanselier, dr Adr-iaucr, heeft gisteren in een toe spraak tot Duitse journalisten ver klaard, dat de Westduitse regering onder geen beding een vertraging in de ratificatie van het E.V.G.-verdrag zal dulden omdat hierdoor de Russi sche hoop op een breuk in het Wes telijk kamp zou worden versterkt. Adenauer zeide nog nooit zo on gerust te zijn geweest over Duitsland en Europa als thans. Zolang het Ver drag voor een Europese verdediging gemeenschap en de conventies van Bonn niet ware-, bekrachtigd, bestond er nog steeds een mogelijkheid van overeenstemming tussen het Oosten en het Westen ten koste van Duits land. Adenauer zag geen enkel alter natief voor het E.V.G.-Verdrag, DE STAXING BIJ „DE OMMELANDEN" Het bestuur van het Christelijk Nationaal Vakverbond heeft ons het volgende medegedeeld: „Reeds meer dan vier maanden duurt het conflict van „De Omme landen" voort. Naar het oordeel van de Christelijke Vakbeweging zijn zowel door de Algemene Nederlandse Agrarische Bedrijfsbond als door de leiding van „De Ommelanden" ernstige fouten begaan niet alleen vóór het uitbreken van het conflict, maar ook tijdens de duur ervan. Het bestuur van het C.N.V. is van oordeel, dat het uiterste moet worden gedaan om dit conflict tot oplossing te brengen. Het C.N.V.-bestuur is dan ook bereid, daartoe het zijne bij te dragen. WORDT JOEGOSLAVIË DEMOCRATISCHER? Ontwerp-grondwet ingediend. De Joegoslavische plaatsvervangen de eerste minister en minister van Buitenlandse Zaken, Kardelj, heeft gisteren een ontwerpgrondwet bij de Nationale Vergadering ingediend, krachtens welke Joego-C'avië voor de eerste maal ee:i president zal krij gen. Volgens het Joegoslavische pers agentschap Tanjoeng zei Kardelj, dat de nieuwe grondwet niet alleen maar een herziening van de bestaande staatsinrichtir is, maar een wezen lijk nieuw stelsel inhoudt. Onder de nieuwe grondwet zal voo: laan alleen de federale nationale vergadering de bevoegdheid hebben federale wetten te maken, de leden van de meeste fe derale organen te kiezen, het federale economische plan en de begroting te ontwerpen en de hoofdlijnen van de buitenlandse t olitiek en andere pro blemen van staatsbestuur te bepalen. Het hoofd van de regering wordt 'n president, die de functies van eerste minister en voorzitter van het presi dium in zich verenigt. De ministeriële posten, worden krachtens het ontwerp vervangen door staatssecretariaten die verantwoordelijk zijn aan de fede rale uitvoerende raad. Met deze ver anderingen bewijst Joego-Slavië, al dus Kardelj, dat de regeringsvorm van de Sowjet-Unie helemaal geen onvermijdelijke vorm van het socia lisme is. Gisteren is de internationale achtkamp voor dames als onderdeel van het hoogovensehaaktournooi te Beverwijk geopend. Deze achtkamp zal tegelijk met het tournooi, op 18 Januari worden beëindigd. In de eerste partij, die Fenny Heemskerk speelde tegen mevrouw A. J. van Aalst van Duijnen— Montyn, kwamen de leiders van het schaaktournooi heren even de vorde ringen in ogenschouw nemen. V.l.n.r.: mevrouw A. J. van Aalst van Duljnen- Montyn, Fenny Heemskerk de landskampioene. Op de voorgrond O'Kelly; achter Fenny Heemskerk staat Donner. DUITSERS VERMOORDDEN 642 INWONERS Gisterenmiddag is te Bordeaux het proces inzake de massamoord op 10 ïuni 1944 te Oradour sur Glane begonnen. In dit plaatsje in midden-Frank rijk werden door een afdeling van de S.S. 642 van de 648 inwoners op wrede wijze omgebracht. Van de 150 daders kon men 22 voor het proces bijeenbrengen. Acht van hen zijn Duitsers. De overige veertien zijn Elzas- sers. Twee van deze traden vrijwillig tot de Duitse strijdkrachten toe, de overigen verklaarden dat zij gedwongen zijn geweest dienst te nemen bij de S.S. en dat zij aan de massamoord hebben deelgenomen onder de bedrei- gung van hun meerderen. De laatste twaalf Elzassers waren tot de dag, waarop de zitting begon, voorlopig in vrijheid. 1. Is het juist, dat de directie van de N.V. Sesam al enige malen ge waarschuwd is door brandweer en politie geen balen katoen onder 'n overkapping, die voor i- 'ereen te bereiken is, op te slaan met de motivering, dat hierdoor brand gevaar zou kunnen ontstaan? Is het juist, dat het niet nakomen van deze waarschuwing heeft ge leid tot de brand op 10 Jan. 1.1., die een schade van ca. vijf milli- oen gulden heeft geist? Kunnen B. en W. ook mededelen, of door deze brand stagnatie in de spinnerijen te Enschedé is ver oorzaakt? Blijkens de verkregen ervaringen zal in dit conflict de normale weg van onderhandeling waarschijnlijk niet tot voor een van beide partijen bevre digend resultaat leiden. Ook de be middeling van derden is een en an dermaal mislukt. Onder deze omstan digheden blijft er, naar het oordeel van het C.N.V.-bestuur, slechts één weg over: arbitrage. Staking en uitsluiting zijn machts middelen. Machtsmiddelen moeten ns gehanteerd wordéfï, maar zij geven nimmer de g, -antie, dat het gebruik ervan zal leiden tot een rechtvaardig resultaat. Alle verloren stakingen waren niet ongerechtvaar- digd en alle gewonnen stakingen wa ren niet gerecht /aardigd. Arbitrage, dat wil zeggen de uitspraak van een onpartijdige instantie, biedt een gro tere waarborg, dat het recht wordt betracht dan het proclameren of het doen voortduren van een conflict. Op grond van detze beweegredenen doet het bestuur van het C.N.V. een beroep op de strijde:-de partijen het geschil te onderwerpen aan de uit spraak van een onpartijdige instantie. Het C.N.V.-bestuur is bereid, het no dige te verrichten tot de benoeming van deze boven de partijen staande instantie. In afwachting van de beslissing der beide partijen zal het C.N.V. bestuur zich op het ogenblik onthouden van het geven van een -advies over de vraag, of het al dan niet gewenst is, dat de leden der Christelijke vak beweging bij „De Ommelanden" gaan werken. Het voorstel van het C.N.V. wordt vandaag besproken. De Britse ambassadeur te Cairo, sir Ralph Stevenson, heeft -isteren de Britse ontwerpovereenkomst inzake Soedan bij le Egyptische minister van Buitenlai J Zaken Mahmoed Fawzi, ingediend, een gemeenschappe lijk Brits-Egyptische communique. Prins Bernhard is gister:Idag van zijn reis naar de Canari-.'-e eilanden teruggekeerd. Drie Deense sleep boten hebben gistermorgen vroeg het Nederlandse motors-hip „Prinses Mar griet", dat Vrijdag bij Jutland is ge strand, vlotgetrokken. ■- In verschil lende delen van Zuid-Afrika heerst op het ogenblik een hittegolf. De droogte neemt ernstige vormen aan en verschillende boeren hebben reeds met hun vr" andere weideplaatsen moeten opzoeken. De vijf inzitten den van een Abessijns vliegtuig, dat Zondag In het Djebel Cora gebergte in Noord-Tur.esië is neergestort, zijn allen om het leven gekomen. Bij een ongeluk in een mijn te Oostrand in Zuld-Afrlka zijn Zaterdag negen inheemsen om het leven gekomen en acht andere en een blanke gewond. Vol; ns een bericht van A.F.P. heb ben" 32 Franse jachtvliegtuigen giste ren een belangrijke waterkracht-in stallatie In het door de Vietminh be zette gebieden ten Noorden van Ha noi verwoest. De aanval maakte deel uit van de economische oorlogvoering van de Franse luchtstrijdkrachten met het doel de rijstoogst in het gebied van de Vietminh, die in het droge seizoen afhankelijk is van kunstmatige bevloeiïng, te doen mislukken. Viermotorige bommenwerpers heb ben een aanval ondernomen op een grote dam in de buurt van eerder ge noemde Installatie. Oost-Duitsland heeft gister n ge waarschuwd van plan te zijn West- Berlijn als een ontsnappingsweg naar het Westen, vollediger van het ver keer met Oost-Duitsland af te snij den dan ooit tevoren. Het Oostduitse persbureau meldt, dat nieuwe maatregelen aan de grens tussen West-Berlijn en Oost-Duitsland zullen worden genomen, om de Oost duitse bevolking tegen het binnen dringen van terroristen te bescher men. Er werden geen nadere bij zonderheden gegeven. Het relaas van deze verschrikkelijke moordpartij laten we hier volgen: 10 Juni 1944 was een Zaterdag en toen de Duitsers het dorp binnen kwamen op weg naar het front in Normandië, was het etenstijd. De S.S.- ers stegen uit en enkele minuten later trok de omroeper het dorp door met de mededeling, dat alle inwoners zich zonder uitzondering op de markt moes ten verzamelen. Toen alle inwoners op het marktplein verzameld waren, omgeven door mitrailleurs, klonken er opnieuw orders. Daarop werd de bevolking in twee groepen verdeeld: aan de ene kant de mannen, aan de andere kant de vrouwen en de kin deren. Deze laatste groep werd door een tiental soldaten naar de kerk ge leid. De tolk zei vervolgens tegen de groep mannen, die achtergebleven was, dat er in het dorp geheime voor raden wapenen en munitie waren en dat de bevolking de Duitsers moest helpen bij het zoeken hiernaar. Toen er stilte bleef heersen, werden de mannen, in vier groepen verdeeld, weggevoerd en in zes schuren ge bracht, waaruit in sommige gevallen d? karren en de kruiwagens eerst ver wijderd moesten worden. Hier moes ten zij het resultaat van de huiszoe kingen afwachten. Bij de deuren stonden mitrailleurs opgesteld. Plotseling weerklonk een zware ont ploffing. Als gehoorzamend aan dit signaal begonnen alle mitrailleurs te vuren op de mannen, die in de schu ren verzameld waren. Sommigen vie len dood neer, de meesten waren ech ter gewond. Nog enkele salvo's, toen was alles weer stil. Met de revolver in de hand drongen de S.S.-ers daarop de schuren binnen, klommen over de lijken heen op zoek naar degenen, die nog bewogen. Daarop begonnen zij stro, hout, ladders en andere brand bare voorwerpen op hun slachtoffers te stapelen. Hierop staken zij de schu ren in brand. Van de honderdnegen tig mannen zijn er maar vijf aan deze hel weten te ontsnappen. Op hetzelfde ogenblik ongeveer be gon in de kerk het uitmoorden van de vrouwen en kinderen. In de kerk, waar de tweehonderd vijfenveertig vrouwen opgesloten waren, brachten de S.S.-ers rookbommen tot ontplof fing, waardoor de slachtoffers uit het schip naar -de zijkapellen vluchtten. De deur van de sacristie werd door de massa geforceerd. Hier zocht men zijn toevlucht. Maar achter de ramen lagen de S.S.-ers al op de loer met het geweer in de aanslag. Dit was het begin, van de moordpartij. De onge- lukkigen vluchtten terug naar de kerk, waar nieuwe salvo's hen op wachtten. Hierna werden, als in de schuren, stro, brandhout en zelfs kerk- stoelen op de doden en gewonden ge stapeld. De kerk brandde geheel uit. Na het vermoorden van de inwo ners zetten de Duitsers het gehele dorp in brand. De volgende dag keer den zij terug naar het nog rokende dorp. De slachtoffers werden in twee gemeenschappelijke graven bijgezet. Uitnodiging aan Moskou. De Britse, Franse en Amerikaanse ambassadeurs te Moskou hebben op het Kremlin nota's hunner regeringen overhandigd, waarin de Sowjet-Unie wordt uitgenodigd de onderhandelin gen over het sluiten van een Vredes verdrag met Oostenrijk te hervatten. In de nota's wórdt verwezen naar de op 20 December 1952 door de Al gemene Vergadering der Verenigd® Naties aanvaarde resolutie, waarin 'n beroep wordt gedaan op de vier mo gendheden, wier strijdkrachten Oos tenrijk thans bezet houden, de bezet ting spoedig te beëindigen en opnieuw krachtdadig te pogen overeenstem ming te bereiken over de tekst van een met Oostenrijk te sluiten vredes verdrag. In de nota's wordt ook verwezen naar de in 1943 te Moskou door de Duitsland bestrijdende mogendheden, waaronder de Sowjet-Unie, getekende overeenkomst, waarin plechtig werd verklaard, dat Oostenrijk na de oor log een onafhankelijke staat zou worden. DE BILT ZEGT: Weersverwachtig, geldig tot van avond. Later opklaringen. Vooral aanvankelijk plaatselijk mist of overdrijvende bewolking, maar la ter ook opklaringen. Zwakke tot ma tige wind uit Zuidelijke richtingen, temperaturen om het vriespunt tol lichte vorst. Toen het bestuur van de Ver. voor Chr. Volksonderwijs te Seroos kerke (W.) begin 1952 dacht, dat de kans op een nieuw schoolgebouw voor lopig verkeken was, omdat geen bouwvolume beschikbaar was, bleek er uitkomst te zijn. Er vielen nog enkele druppeltjes uit het Haagse bouw volumekraantje en Serooskerke kreeg één van deze druppels. Het resultaat is een pracht van een nieuwe drieklassige school, verrezen in een nieuwe wijk aan de burgemeester Dregmansstraat. Gistermiddag is het gebouw officiëel geopend in tegenwoordigheid van tal van autoriteiten. De voorzitter van. het schoolbestuur, ds F. H. A. v. d. Wind, opende de bijeenkomst in één der lokalen. In zijn openingswoord zei hij, dat een wensdroom van jaren thans in ver vulling is gegaan. Bijna 22 jaar heeft men gehuisd in het oude school gebouw aan de Dorpsstraat. Hij gaf Zondagavond laat is in Emmerik gearresteerd de uit de strafgevan genis te Breda ontsnapte gedetineerde K. C. Faber. Fabèr was de lei der van de ontvluchte gevangenen en heeft de ontsnapping georgani seerd. Hij werd gearresteerd in het huis van een Nederlander, die daar een snoepwinkel heeft. Faber is nu in de gevangenis te Kleef. Een Duitse rechtbank zal vermoedelijk later beslissen over een uitlevering aan Nederland. De andere in Duitsland aangehouden gevangene, Bik ker, wacht te Hamm op een dergelijke beslissing. Faber, die evenals de andere ont vluchten, zijn eigen weg zocht en over een eigen adres beschikte, n.l. de Kasstrasze 76 in Emmerik, was al vrij spoedig bij zijn gastheer. Faber heeft zich Zondaga -ond rus tig laten arresteren want, zo is zijn opvatting: „Uitleveren zullen ze me toch niet, krachtens de bepaling in de Duitse grondwet, dat politieke vluch telingen 'liet uitgeleverd worden". „Het was mijn. christe. plicht", zegt Schragmann, de gastheer van Faber. die katholiek is, in een onderhoud met een A.N.P.-redaoteur, „hem te helpen. Het betreft hier geen misdadiger, maar een politieke vluchteling". Schragmann zegt zelf geen lid van de partij ge weest te zijn. In het begin hadden de nazi's zelfs de zaak van zijn vader willen sluiten, maar omdat hij een vooraanstaand man was in de krin gen van de Duitse banketbakkers, en bovendien erelid van de Nederlandse Banketbakkersbond, liet men hem verder ongemoeid. Krasstrasze 76 is thans een kleine ruïne. De zaak zelf werd door een bombardement geheel vernield. In dit noodvertrek hangt de was van Faber nog te drogen. ,,Ik zou wel eens willen weten", zegt Maria Bruins, de zuster van Sonragmann, „wie hem verraden heeft". Schragmann geeft toe dat Faber straf heelt verdiend maar zo zegt hij, Faber zat in Nederland ze ven ja r en dat vindt Cchragm".nn rijkelijk genoeg. Als we hier allen, die in dienst van de S.S. zijn geweest, moesten opslui ten, zo zegt hij, hadden we geen ruimte meer in de gevangenissen. Faber is, volgens zijn voormalige gast heer, ook helemaal niet bang voor de Duitse politie, want wat hij heeft ge daan was in zijn ogen niet strafbaar. Faber heeft tegen Schragmann gezegd dat hij tijdens de bezetting „alleen maar bij de schietpartijen tegenwoor dig is geweest". Hij kon in Nederland niet blijven, omdat hij daar teveel op gejaagd zcu worden. Schragmann en zijn zuster hoorden het bericht van de ontsnapping op Zaterdag 27 December, in de uit zending van de Nederlandse radio nieuwsdienst. Er wordt in Emmerik veel naar de Nederlandse radiostations geluisterd. Schragmann had toen ge zegd: „Het zou mij niets verwonderen, wanneer Faber hier komt". Enkele dagen later kwam zijn zuster hem waarschuwen: „Je hebt gelijk gehad: Faber Is hier". .Jullie In Holland", zo zegt Schrag mann, „hebben in de eerste wereld oorlog Keizer Wilheli die werd be schouwd als „Kriegsverbrechter",- ge huisvest en niet uitgeleverd. Waarom Faber dan wel?" een overzicht van hetgeen heeft ge leid tot de oprichting van de nieuwe school. Op 1 Augustus 1952 werd hel gebouw aanbesteed voor f 47.440. Dank bracht hij aan allen, die mede werking hebben gegeven, die leidde tot de bouw van de school. Hij kon nog meedelen, dat de Stich ting „Nieuw Walcheren" de beplan ting zal schenken. Tenslotte herinnerde de predikant er aan, dat op de gedenksteen, die in de gang is aangebracht, de tekst: „Laat de kir, Jerkens tot Mij komen", staat. Het is daarom, dat het in onze school gaat, zo besloot hij. Een lange rij van sprekers bood hierna gelukwensen aan. Allereerst de burgemeester, de heer P. Dregmans, namens het ge.-.eentet-st--- daarna de heren M. D. A. Glerum, directeur van de Prov. Directie van de Weder opbouw en Volkshuisvesting in Zee land en C. A. Mantz, namens het be stuur van „Kinderzorg" dat uit het kindertehuis „Welgelegen" een grote „leveranci-van leerlingen is die een plaat aanbood. Namens de aan nemer, de fa de Kok te Vlissingen, bood de heer P. C. Kerkhoven een electrische klok aan. Vervolgens spra ken nog de heren A. A. Leenhouts, inspecteur van het L.O., J. D. P. de Smit, directeur van de Dienst van Bouw- en Woningtoezicht op Walche ren, Christiaanse nan.ens de Geref. schoclver., de Wolf, hoofd van de Geref. school, G. M. Schlüter, adj.- directeur van „Kinderzorg", Muize- laar, namens de Ned. Herv. kerkeraad en ds A. T. W. de Kluis, de hoofd- legerpredikant, die de oprichter was van de schoolvereniging in de jaren, dat hij predikant in Serooskerke was. Gisteravond kwamen de leden van de schoolvereniging en de ouders der leerlingen de school bezichtigen. Van middag zullen de k'nderen worden getracteerd als zij de nieuwe school betrekken.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1