DE EUROPESE GRONDWET IS IN GROTE LIJNEN GEREED Nederlandse oorlogsmisdadiger vond asyl in het Duitse Parlementsgebouw Vijf kinderen door het ijs gezakt en verdronken Zinkend Frans schip be reikte Vlissingen niet iVi OMSLAAN VAN VEERBOOT EIST 249 DODEN Ds. J. S. Hartjes heeft tegen 1 Mei emeritaat aangevraagd Uitvoerende Raad, die grote bevoegdheden heeft, overkoepelt de K. S. G. en de Defensiegemeenschap k SNIPPER NIEUWS''' Dr Mende, afgevaardigde in de Bondsdag, gaf ontsnapte Bredase gevangene inlichtingen PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Geraamte van ingewikkeld bouwwerk opgetrokken Meer dan dc helft Nederlan ders fietst naar het werk. j Raadsel zonder bevoegde oplosser* Predikant met zeer brede belangstelling Nat* Schrijfwedstrijd Februari 1953* Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, by geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelbu g: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 2628 ZEEUWSCH QAGBLAD 3e JAARGANG No, 2374 MAANDAG 12 JAN. 1953. Abonnementsprijs 0.44 per week, ƒ1.85 p. maand, ƒ5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A, v. d. Wiel, Iholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 8.44 u., onder 16.54 u. Maan op 7.19 u., onder 14.02 u. Hoogwater op Dinsdag 13 Jan.: Vlissingen: 12.07 u. 1.08 m., u. m. Terneuzen 0.09 u. 1.87 m., 12.33 u. 1.88 m. Wemeldinge: 1.16 u. 1.50 m., 13.42 u. 1.48 m. Zierikzee: 0.59 u. 1.28 m., 13.28 u. 1.25 m. De Grondwetmakende vergadering van Straatsburg heeft Zaterdag haar voorlopige vergadering over de hoofdlijnen van een Europees Statuut beëindigd en het gehele project teruggezonden naar haar werk- commissie, die het ontwerpstatuut verder zal uitwerken vóór de ver gadering begin Maart weer bijeen komt. Beslissinge.. over het ko mende ontwerp zijn in deze zitting niet genomen. In grote lijnen heeft men aangegeven hoe de Europese „regering" er uit zal zien volgens de voorgestelde Grondwet. Het geraamte van een ingewikkeld bouw werk is opgetrokken! Er zal volgens de vergadering een Europese Uitvoerende Raad moeten worden Ingesteld, die de Kolen- en Staalgemeenschap en de Defensie- gemeenschap onder zijn vleugels zou moeten nemen en het werk dezer ge meenschappen zou moeten coördine ren met dat van de nationale regerin gen. De Nederlandse delegatie heeft in Straatsburg het beginsel doorgezet, dat de uitvoerende raad ook bevoegd heden zou moeten hebben om de weg naar Europese eenheid te openen. De president van het Uitvoerend Or gaan zal niet door de nationale mi nisters moeten worden benoemd, maar door de Europese Eerste en Tweede Kamer. De door deze president te vormen regering zou o.m. door beide Kamers worden bevestigd. Slechts beide Kamers gezamenlijk zouden door een votum van vertrouwen de rege ring of één der ministers tot aftreden kunnen dwingen. De presidenten van de Verdedi gingsgemeenschap en de Gemeenschap van Kolen en Staal, die ambtshalve Europees minister moeten worden, zouden echter slechts met 2/3 meer derheid kunnen worden afgezet. Wat de Kamer der Volken betreft, CHR. KWEEKSCHOOL TE KRABBENDIJKE OFFICIEEL ERKEND. Naar wij vernemen is de Chr. Kweek school te Krabbendijke officieel erkend. De ze erkenning, zal naar het zich laat aan zien vermoedelijk tot gevolg hebben dat de ichool rijkssubsidie verleend zal worden. In gezelschap van de Commissaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot zijn de heren P. Kuijt, hoofd van de Chr. Kweekschool, en G. van Velzen, voorzitter van het schoolbestuur in Den Haag ge weest voor het houden van besprekingen. Zoals bekend heeft het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen het verzoek om een officiële erkenning 15 Dec. j.L afgewezen, omdat de school toen niet aan de gestelde eisen zou hebben voldaan. Van een aantal jongens uit Volen- dam, dat zich Zaterdagmiddag per schaats op het ijs in de Gouwzee heeft gewaagd, dat zich in zeer slechte toe- Stand bevond, zijn er drie door het Ijs gezakt en jammerlijk verdronken. Op een gegeven moment zakten twee jongens ter hoogte van de dijk bfj Marken door het ijs. Vier vriendjes trachtten hulp te bieden. Twee hun ner zakten eveneens door het Ijs. Het gelukte de jongens één van het vier tal te redden. Het was evenwel niet meer mogelijk de overige drie te be reiken. Vier botters, die uit Volendam wa ren uitgevaren, hebben de drie lijkjes, die betrekkelijk dicht bij elkaar lagen, gevonden en geborgen. Gistermorgen zijn twee jongens uit Zwaagdijk, de 14-jarige J. G. Immink en de- 19-jarige Th. Sijm, bij het schaatsenrijden op de Grote Vliet bij Hoorn door het ijs gezakt en ver dronken. Een 15-jarig broertje van Sijm heeft nog geprobeerd de twee jongens te redden. Hij zakte zelf door het ijs en kon slechts met de grootste moeite de wal bereiken. oROTE BRAND TE ENSCHEDE Aan de haven te Enschede is Zaterdag namiddag brand uitgebroken in de opslag plaats van de N.V. Los en Laadbedrijf „Se sam". Drie loodsen, waarin katoen lag op geslagen, zijn geheel uitgebrand. De schade beloopt volgens de eerste berichten in de miilioenen. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Van de loodsen staan de wanden nog overeind, doch de daken zijn volkomen ver nield. Het dak is ingestort en ligt op de smeulende balen. De brand is ontstaan in een hoeveelheid ruwe katoen, welke buiten de fabriek lag opgeslagen. Door de hitte sprongen de ruiten van de loodsen en het vuur sloeg daarna over in de in de loodsen opgeslagen voorraad. adviseert de vergadering, dat deze zal worden samengesteld in verhouding tot het bevolkingstal der zes landen. Zij zou rechtstreeks moeten worden gekozen. De Senaat zou, volgens de meerderheid niet mogen bestaan uit vertegenwoordigers der regeringen, doch zijn leden zullen door de natio nale parlementen worden aangewezen. Van een paritaire vertegenwoordiging der landen in dit orgaan, zoals door de meeste Nederlanders en Belgen was verlangd, voelde de vergadering niets. Als vertegenwoordiging van de na tionale belangen, moet, volgens de vergaderingen vooreerst een minister - MIST IN HET WESTEN VAN HET LAND. Omstreeks tien uur gistermorgen schoof in het Westen van het land een zwaar mistgordijn voor het stralende winterzonne tje en verstoorde wreed de verwachting van een zonnige dag. In het Zuidwesten van het land deed de kille nevel zich reeds eerder gelden. Voor het scheepvaartverkeer bracht de mist vertraging en stagnatie en voor het luchtverkeer bleek hij een dermate grote handicap, dat Schiphol gistermiddag dicht zat. In het Zuiden, midden, Oosten en Noor den van het land was het de gehele dag stralend weer. Tegen vier uur trok de mist boven zee wat op, doch boven het land was er toen nog weinig verbetering te be speuren. raad blijven bestaan, wier controle rende bevoegdheden door de bestaan de of door nieuwe verdragen zouden moeten worden omlijnd. Vergadering van K. S. G.- parlement. Zonder Britse waarnemers is Zaterdag middag in Straatsburg de vergadering van het Parlement van de Kolen- en Staalge meenschap begonnen. De president van het grote gezagsorgaan, de Fransman Jean Monnet, zal vandaag in de vergadering het eerste verslag van het gezagsorgaan toe lichten en daarmee het algemene debat over het eerste werk van het Luxemburgse orr gaan inleiden. (Zie ook pag. 3.) Het Nederlandse Instituut voor de Pu blieke Opinie heeft onlangs aan vele Nederlandse mannen uit alle lagen van de bevolking de vraag gesteld: „Hoe gaat U (op het ogenblik) meestal naar Uw werk te voet, op de fiets, mef bus, tram of trein Dit zijn de resultaten: Per fiets (of bromfiets) 56 pet., te voet 17 pet., per büs 7 pet., per tram 5 pet., per trein 4 pet., per auto 5 pet werk aan huis en geen antwoord 17 pet. Meer dan de helft van de mannen gaat dus per fiets naar zijn werk. Een aantal mannen maakt echter gebruik van meer dan een vervoersmiddel om op het werk te komen, vandaar dat het totaal der ant woorden de 100 pet te boven gaat. Geallieerde vliegtuigen op Deense luchtbases? De Deense minister van Buiten landse Zaken, Krafte heeft Zaterdag bekendgemaakt, dat generaal Ridgway Denemarken heeft aangeboden 100 tot 150 geallieerde vliegtuigen in vredes tijd op Deense luchtbases te station- neren. Kraft verklaarde zich voor stander van aanvaarding van dit aan bod. Aanvaring in Nauw van Calais VAARTUIG OP DE WESTDUINERBANK GESLEEPT Het Costaricaanse schip „Aster" heeft gemeld, dat het Zaterdagmiddag in aanvaring is gekomen met Franse schip „Fauzon". De „Aster" is voor anker gegaan op ongeveer zes mijlen ten Oosten van de Goodwin zandbanken in het nauw van Calais. Het schip liep averij op. Beide schepen zijn lekgeslagen. De „Aster" aan bakboord, de „Fauzon" aan het voorschip. Bij het vallen van de nacht was de mist nog dichter geworden. Het zicht was beperkt tot slechts enkele meters. De „Fauzon" heeft gisteren getracht de gesleept, daar het onmogelijk bleek het reis naar Vlissingen voort te zetten. De „As ter" ligt nog steeds voor anker op ,de plaats van de botsing. Naar men ons uit Vlissingen meldt heeft men besloten de „Fauzon" op de Wenduiner bank voor Oostende neer te zetten. Het schip maakt water en men vreest dat het zinken zal als men niet tijdig maatregelen neemt. Uit Antwerpen is thans het grote bergingsvaartuig Salvor vertrokken om te trachten de „Fauzon" te bergen. Een Belgische loods is aan boord van één der sleepboten gegaan om de sleep naar de bank te koersen. De sleepboten „Goliath" en de „Maas" hebben de „Fauzon" op de Wenduinerbank In het ziekenhuis te Tegelen is een drieling geboren. Moeder en kinderen maken het goed. Ongeveer veertig kinderen uit Oosterbeek kunnen als gast van de Londense gemeente Wool wich de Engelse kroningsfeesten mee maken. Door hagelstenen als kip peneieren zo groot werd een Turks vliegtuig gedwongen weer naar Cy prus terug te keren. Twee gewa pende rovers hebben een overval ge pleegd op het K.L.M.-gebouw te New York. De buit was 2600 dollar. De Noorse schrijver Hans Aanrud is overleden. Het Nederlandse schip „Prinses Margriet" is bij Jutland ge strand. Door een brand te Amster dam zijn twee gezinnen dakloos ge worden. Een Franse fabriek heeft een fietsband in de handel gebracht, die geen binnenband heeft en dus niet kan springen. De band moet onver slijtbaar zijn. De Franse schrijver Gabriël Marcel is tot lid benoemd van de Franse Academie. Drama in Z.-Korea De politie van Poesan (Zuid-Korea) heeft bekend gemaakt, dat Vrijdag avond 249 personen zijn verdronken toen de veerboot tussen Poesan. en Yosoe omsloeg en zonk. Slechts zeven personen konden worden gered onder wie de kapitein, die is gearresteerd. Alle slachtoffers waren Koreanen. De veerboot, die 220 ton was, vervoerde 256 personen, met inbegrip van dj leden van de bemanning. Volgens de politie was het vaartuig slechts berekend op 100 passagiers. Behalve de pas sagiers had de veerboot 100 balen rijst aan boord. Het vaartuig ging tengevolge van hoge zeeën ten onder op een plaats, waar vorig jaar ook verscheidene veerboten zijn verongelukt, waarbij even eens vele slachtoffers vielen te betreuren. schip de haven binnen te brengen. De bemanning van de „Fauzon" trach- Ket is weer voorbij! KONINGIN EN PRINSESSEN VANDAAG TERUG IN NEDERLAND. Hoewel het weer de laatste dagen zfcer slecht is, met veel sneeuwval en bijna geen zon, hebben de Koningin en de Prinsessen geregeld skitochten in het bergland van Sankt Anton gemaakt. De Koningin, de drie Prinsessen en het overige reisgezel schap worden vandaag in de loop van de dag In Nederland terugverwacht. Zij maken de terugtocht per trein. Het vergaan van de „Avanti". Een Chinees nationalistisch schip I seft 29 bemanningsleden van de Zweedse „Avanti", die ten Zuiden van Japan in tweeën was gebroken, aan boord genomen. De sleepboot „Tawasa" is er in ge slaagd het drijvende achterschip van de „Avanti" op sleeptouw te nemen. De sleep is op weg naar een Japanse haven, aldus heeft Zondagmiddag de Amerikaanse marine bekendgemaakt. (r~- Richard, Bates en echtgenote, inwoners van' Washington, wer den op Oudejaarsavond 1952, te klokslag twaalf uur, verblijd met de geboorte van een nakomeling. De geneesheer, die mevrouw Bates bij de bevalling terzijde stond, gaf als geboortedatum op: „Klokslag twaalf uur, oudejaars avond 1952, te rekenen als de eerste Januari 1953". Doch zo eenvoudig was de zaak niet. Het geval wilde dat een aantal Washingtonse zakenlieden giften had beloofd voor de ouders van de eerste zuigeling, die in 1953 het levenslicht zou aanschouwen. De familie Bates kan hier echter alleen voor in aanmerking komen, indien in de geboorte-aangifte niet over 1952 wordt gerept. Indien het kantoor van de Washingtonse burgerlijke stand ahders zou beslissen, wacht va der Bates echter een „troost prijs", in de vorm van een ver mindering van zijn inkomsten belasting over het afgelopen jaar met zeshonderd dollar. Ambtenaren van het belasting kantoor zittqp thans met de han den in het haar. „Wij hebben 'n dergelijk geval nog nooit meege maakt", verzuchtte er een, „en wij kunnen niemand vinden, die hierin een beslissing kan nemen". NA 25 JAAR AMBTSBEDIENING IN VLISSINGEN Wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd heeft ds J. S. Hartjes, Ned. Herv. predikant te Vlissingen, emeritaat aangevraagd, ingaande 1 Mei a.s. Dit bericht overvalt uiteraard de Vlissingers niet onverwacht, want al ziet men Ds Hartjes zijn jaren niet aan hij dient zijn huidige gemeen te reeds sedert 1928 (dit jaar derhalve 25 jaar) en toen hij kwam stond hfl al 15 jaar in het ambt (dat is dus dit jaar ook nog een 40-jarig ambtsjubi leum!). In die 25 jaren in Vlissingen is zoveel lief en leed gepasseerd en heeft Ds Hartjes zich een zo eigen plaats in deze havenstad verworven, dat het scheiden zijn gemeente ongetwijfeld zwaar zal vallen. Zij hebben echter deze troost: Ds Hartjes is niet van plan Vlissingen te verlaten. Nieuwe Egyptische partij. Dc legerkringen te Cairo, die In Juli j.l. generaal Naguib aan de macht brachten, hebben een burgerlijke bevrijdingsorganisa tie opgericht als tegenhanger van de be staande politieke partijen. De organisatie zou in het bijzonder tegen de Wafd zijn ge richt, die zich nog steeds de grootste poli tieke partiij noemt. Generaal Naguib is uit genodigd het voorzitterschap te aanvaarden. ten de ondergelopen ruimen leeg te pompen, kreeg de doodstraf. Radio-Praag heeft Zaterdag bekend gemaakt, dat te Karlovy Vary (Karls bad) het proces is geëindigd tegen de groep agenten, die de ontsnapping per trein naar de Amerikaanse zóne van West-Duitsland in September 1950 had georganiseerd. Een der beklaagden Een veelbewogen leven Leeft Ds Hartjes achter de rug. Van geboorte is hij Amsterdammer en daar bezocht hjj ook het gymnasium. In Utrecht studeerde hij tot en met het kerke lijk voorbereidend examen. In Genève echter voltooide hij zijn studie waar na hij predikant werd van de Eglise Réformée Evangelique te Barnave- Ancelon in Frankrijk. Dat was in de jaren 1913 tot 1917; van '15 tot '17 was hij tevens aalmoezenier in het Franse leger! Na colloquim doctum werd hij in 1918 predikant te Hall bij Eerbeek. Tot 1925 want in dat jaar kwam hij naar Rilland-Bath, waar hij drie jaar heeft gestaan. In die tijd is daar de nieuwe Ned. Herv. Kerk gebouwd. In 1928 nam hij het beroep naar Vlissingen aan en sedertdien is hij de havenstad trouw gebleven. Zowel op kerkelijk terrein als in het maatschappelijk en cultureel leven van stad en provincie neemt Ds Har tjes een zeer vooraanstaande plaats in. Lange jaren was hij praetor van de ring Vlissingen en voorzitter van het Classicaal Bestuur van Zeeland, daarna lid van het Prov. Kerkbestuur van Zeeland en nu lid van de Prov. Kerkvergadering. Hq is praeses van de Visitatoren Provinciaal, gedelegeer de van Zeeland van de Commissie van gedelegeerden voor de toelating tot de Evangelie-bediening en lid der twee Kerkvoogdij-commissies. Van 1931 tot 1939 was hij plaatsvervangend vlootpredikant en van Sept. 1939 tot Juli 1940 veldprediker bij het Ille legercorps. GROTE MAATSCHAPPELIJKE BELANGSTELLING. Ds Hartjes is erevoorzitter van de vroegere Werkmansbond en dat eer bewijs heeft hij verdiend. Vele oude ren zullen zich nog zijn bemiddelings pogingen herinneren, toen in de der tiger jaren bij „De Schelde" gestaakt werd: hij diende een bemiddelings voorstel in (het ging om een vacan- tieregeling voor de metaalarbeiders) en zijn voorstel had sncces. Het werd niet alleen bij „De Schelde" maar later ook landelijk aanvaard! En nog meer strijd is er geweest in die 25 jaren: Ds Hartjes ijverde voor een Chr. ziekenhuis te Vlissingen. Er was enorme tegenwerking, maar dank zij een vorstelijke gift (van de heer en mevrouw BlumDe Niet) kon „Bethesda" gebouwd worden. Thans is Ds Hartjes nog voorzitter van de Diaconessenarbeid. Eveneens is hij voorzitter der drie Hervormde scho len in Vlissingen en hoofdbestuurslid van Chr. Volkse nderwijs. En ook daarmee is nog niet alles verteld over dit werkzame leven, want ook op sociaal terrein heeft Ds Hartjes zich vrij veel bewogen en heeft hij zich ingespannen voor de MERKWAARDIGE ONTMOETING. Dr Erich Mende, Vrij-Democratisch lid van de Westduitse Bonds dag, heeft te Bonn gezegd, dat hij in het geheim een ontmoeting heeft gehad met een van de uit de Bredase gevangenis ontvluchte Neder landse oorlogsmisdadigers. Deze ontmoeting had Vrijdag in het parle mentsgebouw plaatsgevonden. De Nederlandse zaakgelastigde in Bonn, dr Helb, zal de Bondsregering om inlichtingen vragen en, mocht de verklaring van dr Mende juist zijn, zijn verwondering er over uitspreken, dat diens ontmoeting met een der ge- vluchten in het parlementsgebouw mogelijk was. Het betrof hier de ge vluchte Touseuil. Hij zou met dr Mende gesproken hebben over de mogelijk heid, dat hij als politieke vluchteling beschouwd zal worden. Dr Mende, de Westduitse afgevaardigde, die het krachtigst heeft aangedrongen op vrijlating van alle oorlogsmisdadigers die naar Duitse opvatting niet schuldig zijn, verklaarde aan de correspondent van Reuter dat de betrokken gevluchte gevangene hem opgezocht had omdat hij meende dat dr Mende hem kon helpen. De ontvluchte ge vangene door dr Mende „een gedetineer de" genoemd zei dat hij en de anderen niet schuldig waren aan misdaden doch dat zij om politieke redenen veroordeeld waren. Dr Mende zeide, dr.'. de Westduitse justitiële autoriteiten zich met deze kwestie moesten bezighouden. Wan neer werd vastgesteld, dat de zeven mannen vanwege politieke misdrijven veroordeeld waren, zouden zij niet naar Nederland teruggestuurd kunnen worden daar artikel 16 van de West duitse Grondwet zegt dat „politiek vervolgden het recht van asyl beho ren te genieten". Dr Mende weigerde, om voor de hand liggende redenen, de haam van de betrok ken man te noemen. Hij zeide als parle mentslid niet verplicht te zijn de politie in lichtingen te verstrekken. Volgens hem was he niet duidelijk om de zeven ontvluchten de Duitse of de Nederlandse nationaliteit bezaten. Zijn bezoeker had hem gezegd, dat hij de Nederlandse nationaliteit tijdens de oorlog had en dat hem, toen hij bij de Waffen-S.S. diende, de Duitse nationaliteit beloofd was. Wanneer geconcludeerd zou worden dat de mannen Duitse burger» wa ren, zou het hele geval een ander aanzien krijgen. Dtr Mende is een 32-Jarige ex-majoor, die in de oorlog de onderscheiding ontving van het Ridderkruis bij het IJzeren Kruis. Hij zei de het van zijn bezoeker ontvangen mate riaal te zullen overdragen aan het West duitse ministerie van justitie, voor gebruik naar believen. Een functionaris van de Nederland se ambassade te Bonn verklaarde, dat het Westduitse n-Inisterie van binnen landse zaken heeft beloofd nieuwe in structies aan de politie te geven, waar in zal worden bevolen met meer ijver naar de ontsnapte Nederlandse gevangenen te zoeken. TIPS. Naar aanleiding van een mede deling in sommige bladen, als zou het departement van justitie reeds enige tijd vóór de ontsnapping van gevan genen uit de strafgevangenis te Breda op Tweede Kerstdag gew arschuwd zijn, wordt van de zijde van dat de partement het volgende medegedeeld: Omstreeks half October 1952 werd door de afdeling gevangeniswezen be richt ontvangen over een mogelijke poging tot ontsnapping van een be paalde gevangene, die niet tot de zeven ontvluchten behoort. Het be richt is terstond doorgegeven en in de strafgevangenis zijn daarom verschil lende maatregelen genomen, enerzijds van algemene aard, anderzijds betrek king hebbende op de bedoelde gede tineerde. Zoals bekend, is vervolgens met het oog op de overbrenging van de Duitse oorlogsmisdadigers naar Breda op 7 November j.l. nog een aantal belangrijke extra beveilings- maatregelen van algemene aard geno men. Overigens kan nog worden op gemerkt, dat aan tips, betrekking hebbende op bepaalde gedetineerden, welke tips wel meer voorkomen en vaak van twijfelachtige aard zijn, steeds de nodige aandacht wordt ge schonken. De overval op de Coöperatieve Boerenleenbank te Blaricum. De rijkspolitie van Blaricum heeft Zater- avond in samenwerking twee inwoners van Hilversum gearresteerd, die ervan verdacht werden betrokken te zijn geweest bij de overval op de Coöperatieve Boerenleenbank te Blaricum op Donderdag, waarbij een be drag van f 17.000 werd gestolen. Nederland voerde in 1952 bijna 1,4 milliard eieren uit. Volgens de door het Nederlandse Eier- contröle Bureau verstrekte gegevens be droeg de Nederlandse uitvoer van verse kippeneieren in 1952 1.345.649.383 stuks. Duitsland was de grootste afnemer met bijna 1,2 milliard stuks. reclassering. Ook was hij jarenlang bestuurslid van het Roode Kruis en. toen de secretaris (een Jood) moest onderduiken, fungeerde hij als secre taris. Van het zangkoor „Hoop op Zegen" is hij erevoorzitter en hh is commissaris van de Nutsspaarbank te Vlissingen. Dat de Duitsers een zo actief man liever niet vrij lieten, spreekt wel haast vanzelf. Niet alleen heeft hij enkele weken krijgsgevangen gezeten in Amersfoort, maar ook vertoefde hij van Mei 1942 tot Kerstmis 1943 als gijzelaar in een concentratiekamp. Van 1944 tot 1946 was hij uit Vlissin gen verbannen. Als voorstander van christelijke or ganisatie en dus ook van een christe lijke pers neemt Ds Hartjes reeds sedert de oprichting een zeer voor aanstaande plaats in in de Stichting Zeeuwsch Dagblad. Ons allen verheugt het daarom ten zeerste, dat hij ill Zeeland blijft wonen, want niet gaar ne zouden wij zijn steun en adviezen willen missen! Zoals reeds eerder aangekondigd, zal in de maand Februari een nationale schrijfwedstrijd worden gehouden voor leerlingen der 6e klas van de lag. school. Deze wedstrijd wordt georganiseerd door de „Vereniging van leraren schoon schrijven M.O., stenografie „Groote" en machinesehrijven", en is vooral bedoeld om de belangstelling voor het vak „schrij ven" te verhogen. Het gaat hier om de volgens de initiatiefnemers hoognodige verbetering van het Nederlandse hand schrift. Als alle scholen er aan meedoen zijn er plm- 200.000 leerlingen bi) betrok ken. Er bestaat voor deze wedstrijd zeer gro te belangstelling. Reeds zijn 200 fraaie prijzen beschikbaar gesteld door ver schillende vulpenfabrieken, uitgeverijen en drukkerijen. Vele leden van bovenge noemde vereniging hebben zich spontaan aangemeld om assistentie te verlenen bij het controleren van de tienduizenden schrijfproeven, die verwacht worden. Secretaris van de comissie van voorbe reiding is de heer Ant. H. van der Werf, C 207, Harmeien. DE RAMP VAN DE „KLIPFONTEIN". Naar de directie van de Holland- Afrika Lijn mededeelt staat thans vast, dat de gehele bemanning van dó „Klipfontein" te Kaapstad aan boora zal gaan van de Zuiderkruis en daar mee op 13 Februari in ons land zal terugkeren. Zaterdag is de „Bloemfontein Castle" te Beira aangekomen, waar de passagiers en de bemanning van de Klipfontein aan iand zijn gegaan. De kapitein van de „Klipfon tein", aldus verklaarden zij, had het zo druk gehad bij de evacuatie van zijn schip, dat hij zijn kanarie niet had kunnen redden. Doch deze vogel was dan ook het enige slachtoffer van de ramp. Een aantal passagiers zal met het Ita liaanse schip „Europa" de reis voortzetten. De „Europa" wordt binnenkort te Beira ver wacht. Anderen zullen met het Britse pas sagiersschip „Warwick Castle", dat op 17 Januari te Beira wordt verwacht, verder reizen. De bemanning zal naar Zuid,Afrika gaan. Vrijzinnig-Democratische Bond weer opgericht. Men deelt ons het volgende mede: Zateiv dag is in Utrecht in het gebouw voor Kun sten en Wetenschappen de Vrijzinnig demo cratische Bond her-opgericht. Deze stelt zich in zijn voorlopige beginselverklaring op de grondslag van de destijds opgeheven bond van dezelfde naam. Intussen is een commissie benoemd, die op korte termijn deze beginselverklaring zal aanpassen aan de evolutie, die zich inmiddels in de staat kunde heeft voltrokken. STRENGERE MAATREGELEN AANGEKONDIGD IN ACHTKARSPELEN. De burgemeester van de Friese gemeente Achtkarspelen heeft zich tot de bevolking gewend met een schrijven waarin hij de bevolking verzoekt rustig te blijven. Hij ver zoekt de bevolking in de acties zonodig po sitie te kiezen, maar ten alle tijde zorg te dragen voor de rust in de gemeente. Met ingang van de volgende week zullen exces sen, zo r.odig met gebruik van wapen», door de rijkspolitie worden tegengegaan. Dit is een gervolg, zo vernamen wij. van de herhaalde pogingen van de bevolking van Achtkarspelen om de busdienst van „De Ommelanden" met werkwilligen tegen te gaan. Men heeft stenen geworpen door de ruiten van de bus en zelfs een hamer door de voorruit, waardoor één der chauffeurs gewond werd. Ook van de zijde der politie verzekerde men ons, dat zeer streng zal worden opgetreden, wanneer zich weer rel letjes voordoen. De afgelopen week is door de bevolking van Achtkarspelen het samen scholingsverbod, dat door de burgemeester werd afgekondigd, met voeten getreden. bi Beroepen te Arnemuiden door de Ned. Herv. Kerk, H. N. V. Hensbergen te Schalkwijk. DE BILT ZEGT: Rustig weer met op vele plaatsen mist of tijdelijk laaghangende bewolking, elders tamelijk zonnig. In de ochtend vrijwel overal lichte vorst. In de namiddag temperaturen om bet vriespunt of lichte dooi.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1