Uilverkoop brengt in grote waren huizen reeks van diefstallen mee. GESCHIEDENIS VAN AMERIKA DROEVIG VERS Haar de admcheurs zijn op hun post. Doden bij vliegrampen in V.S. en Engeland. Verpakkingsbeurs 1953 werd in Amsterdam geopend* Krachtiger anti-communistisch blok in het Oosten „Ik laat mij niet langer door politiek delinquent beledigen*" maar.. Grote spruiten of... kleine spruiten... FEUILLETON Eeti tand, dat 9& U uüfyen pai Radio- (pienqt onó Zaterdag 10 Januari 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 1 ■■■ill (Van onze speciale verslaggever.) Het is weer Januari, de maand van de uitverkoop. In het holst van de nacht nemen mannen, vrouwen en kinderen al een plaatsje in voor de deuren van de grote warenhuizen, aangelokt door de jurk van drie kwartjes, het herencostuum van 95 cent en de andere „prijzenverplet- terende spotkoopjes" in etalages en advertenties. Geduldig zitten ze in de barre kou op stoven en klapstoeltjes, af en toe een slok nemend uit de thermosfles om de inwendige mens wat te verwarmen. Als de deuren 's morgens opengaan begint voor de verkoopsters weer een zenuwslopende dag van werken on der hoogspanning. Drommen kopers verdringen zich voor de toonbanken, waarop een bonte verzameling van begerenswaardige zaken tot kopen lokt. Maar helaas niet alleen tot ko pen, want de verwarrende drukte verleidt ook velen om zich zonder betaling een en ander toe te eigenen. De registers van de politie in de grote steden in het Westen vullen zich sneller dan men zou vermoeden met rijen en rijen namen van mensen, die de stelling bewezen hebben, dat de gelegenheid de dief maakt. De chefs van enkele grote warenhuizen heb ben ons hier sterke staaltjes van ver teld. In een middelgroot warenhuis in de Domstad kreeg de chef van de controle, een gepensionneerd briga dier van politie, al voor St. Nicolaas een aantal extra krachten en het bleek wel, dat dit geen overbodige maatregel was. Onopvallend bewegen deze recher cheurs zich tussen het kooplustige publiek en ieder, die zich enigszins verdacht gedraagt, wordt scherp in de gaten gehouden. Daar buigt een vrouw zich schijnbaar aandachtig over een tafel met handtasjes. Maar onder de tafelrand hangt haar bood schappentas half open. Een snelle handbeweging.... en het zwarte avondtasje vlak vooraan tuimelt naar beneden om in de boodschappentas tussen het eerlijk gekochte pak grutjes en de knotten breikatoen te belanden. Een echtpaar zoekt een pullover voor het hoofd van het gezin. De verkoopster beijvert zich om enkele exemplaren voor 's mans borst te houden om hem te laten zien, hoe ze „kleuren" bij zijn costuum. Maar ter wijl hij de aandacht van de winkel juffrouw opeist, graait zijn vrouw 'n stapel van 20 shawls van de toonbank, die in een oogwenk in de op een stoel geplaatste actetas verdwenen zijn. WELKE MENSEN? „Welke mensen komen nu tot deze daden?", zo vragen we aan de chef en het antwoord luidt: „Men sen uit allerlei milieux, van hoog tot laag, maar verreweg de meeste winkeldiefstallen worden toch door vrouwen gepleegd." De vrouw van het avondtasje be hoort tot de vrij kleine groep, die zonder oneerlijke bedoelingen het warenhuis binnenkomt, maar die voor de verleiding bezwijkt. Het dief ach tige echtpaar maakt deel uit van de grote groep, die er speciaal op uit gaan om wat „in te pikken" nu de kans daarvoor schoon is. Dan is daar de zielige kleptomaan, die aan zijn ziekelijke drang tot stelen geen weer stand kan bieden. Hiertoe behoort de welgestelde domineesvrouw, die op het stelen van babykleertjes werd be trapt. Thuis bleek zij er al een kast vol van te hebben. Kinderen zou zij nooit hebben en het hierdoor ont stane psychische conflict uitte zich op deze in-droeve manier. Ook de ouders, die op vrije mid dagen tegen hun kinderen zeggen: ,,'tls buiten te koud, maar ga maar na,ar het warenhuis dan ben je ten minste hier van de vloer", laden 'n grote verantwoording op zich. Veel kinderen van 8 tot 15 jaar worden hier temidden van al die begeer lijke zaken tot dieven gemaakt. HET DROEVE SLOT. Het slot van deze drama's is vrij wel altijd gelijk. Een rechercheur heeft de diefstal gezien of een ver koopster heeft er een glimp van op gevangen. In het laatste geval laat zij een bepaald nummer afroepen om een rechercheur te waarschuwen. En als de dieven zich al in veiligheid wa nen, vlak bij de buitendeur, worden sij op de schouder getikt: „Wilt u maar even meekomen?" Op het kantoor wordt dan de tas omgekeerd en komt het gestolene voor de dag. Kassabon en verpakking ont breken, maar de tranen meestal niet als het dievegges betreft. Als de dief stal duidelijk is aangetoond, worden de delinquent aan de politie over geleverd; in de uitverkoopdagen zijn het er soms in dit ene warenhuis vier, vijf of nog meer op één dag.' In bij zondere gevallen wordt soms van ver volging afgezien, maar voor alle ech te dieven is men onverbiddelijk. OP GROTE SCHAAL. In het grote warenhuis te Rotter dam is het nog veel erger met de dief stallen en de opsporing is hier dan ook noodgedwongen nog veel straffer georganiseerd. Hier patrouilleert het hele jaar door op iedere afdeling een rechercheur, die tevens onbezoldigd rijksveldwachter is en dus zelf pro ces-verbaal van aanhouding kan op maken, voor de dieven aan de politie worden overgedragen. Het vergt het talent van een to neelspeler om dagelijks langs dezelf de uitstallingen te lopen met de jas aan en de hoed op en dan toch nog voor het publiek de indruk te wek ken, dat men een geïnteresseerd ad- spirant-koper is. Maar de mannen verstaan deze kunst voortreffelijk, want als de chef van de recherche dienst ons zijn onderzaten niet had aangewezen, zouden we ze nooit her kend hebben. Dank zij deze voortreffelijke recher che-dienst komen notoire winkeldie ven hier zelfs in de uitverkooptijd practisch niet voor, hoewel er dan diefstallen aan de lopende band wor den gepleegd. „Vaak kom je voor verrassingen te staan. Mannen en vrouwen van goede familie, aan wie ik bij wijze van spreken mijn porte- monnaie zou hebben toevertrouwd, worden als dieven bij mjj voorgeleid", zegt de chef. Ook hier kwamen vreemde dingen voor. Een van diefstal verdachte man kon pas na een gevecht op straat worden overmeesterd, maar bleek bij fouillering niets bijzonders bij zich te hebben. Tenslotte kwam uit, dat zijn laren tas een dubbele bodem met een verborgen klepje bevatte en het ge stolene in die bodem verstopt zat. Ook werd eens een kleptomaan ge snapt, die voor een waarde van f 5000 aan vulpennen, camera's e.d. gestolen had in de loop van enkele maanden. Alles was thuis in een kast geborgen en hij had de buit gebruikt noch ver kocht. Deze man was al die tijd niet gesnapt omdat hij doodgewoon ach ter de toonbanken kwam en de spul len uit kasten en vitrines haalde. De verkoopsters en rechercheurs meen den, dat het iemand van de hoofd directie uit Amsterdam was en lieten hem ongemoeid. Tenslotte had één der rechercheurs de snuggere ge dachte hem eens te vragen in welke kwaliteit hij daar eigenlijk rondliep en toen was het uit met deze roof op grote schaal. VERLEIDING. De warenhuizen beschouwen de re cherche-dienst als een service aan het publiek. Want als een kleine dief niet onmiddellijk gesnapt en ernstig ge waarschuwd wordt door een proces verbaal en eventueel door een ver oordeling gaat het van kwaad tot erger. Het is nu eenmaal een grond beginsel voor een warenhuis, dat de artikelen zo verleidelijk mogelijk moeten worden uitgestald en dat kij ken tot kopen moet brengen. Vaak echter brengt het helaas tot stelen. Het warenhuis is dan ook verplicht dit ongelukkige gevolg van zijn za kelijke politiek zo mogelijk te voor komen en in ieder geval te trachten het kwaad te bestrijden. Gelukkig nemen de diefstallen in het algemeen en ook tijdens de uit verkoop dank zij de recherche-dien sten eerder af dan toe. Maar toch blijft het grote aantal dieven en dief jes en droevig begeleidend verschijn sel van dat heerlijk verschijnsel voor alle zuinige huisvrouwen: de uit verkoop. Bij Savannah in de Amerikaanse staat Georgië zijn twee superforten tegen el kaar gevlogen. Het ene toestel slaagde erin veilig te landen, maar het andere stortte brandend neer. Minstens vijf per sonen kwamen om. In Wales is een vliegtuig van de Britse luchtmacht neergestort- De bemanning van tien leden is om het leven gekomen. f 150.000 verduisterd? Een gevangenistraf van een jaar en drie maanden met aftrek is voor de Rot terdamse rechtbank geëist tegen de 30- jarige boekhouder J. A. M. van der Hulst uit Rotterdam, die er van verdacht werd op verschillende tijdstippen van 1947 tot en met Maart 1952 in totaal f150.000 te hebben verduisterd. Hét geld behoorde volgens de dagvaar ding toe hetzij aan een notaris- en advo catenkantoor, hetzij aan de stichting ad ministratiefonds Rotterdam of de Rotter damse stichting voor de rheumathiekbe- strijding, voor welke stichtingen het ge noemde kantoor het financiële beheer voerde. Verdachte was er als boekhouder werkzaam. Het vermiste bedrag is inmid dels weer aangezuiverd. Omwenteling op verpakkingsgebied, Achterstand op het buitenland ingelopen. (Van onze speciale verslaggever.) In het B.AX-gebouw te Amsterdam werd Donderdag de tweede Nederlandse Verpakkingsbeurs officieel geopend door ir A. E. Plate, directeur voor industrie en groothandel van het departement van Economische Zaken, die deze handeling verrichtte als plaatsvervanger van minister Zijlstra. Tijdens de rondgang langs de 160 stands a kregen autoriteiten en gasten een duidelijke indruk van de omwente ling, die zich op verpakkingsgebied aan het voltrekken is en van de vele nieuwe wegen, die op dit terrein worden ingeslagen, garen in 'n verbluffend tempo. Bij da mo dems verpakkingsmaterialen nemen de plastics een voorname plaats in. Een Am sterdamse firma brengt b.v. de handige „plastic-cap", die de lastige bliksluiting op jampotten, potten zuurwaren e.d. kan vervangen. Deze ,,eap" springt na één vingerdruk open, sluit toch luehtdicht af en verdraagt sterilisatie onder tempera turen tot 100 graden C. De beurs zal tot en met Donderdag 15 Januari geopend zijn. Ir Plate wees er in zijn openingsrede op, dat bij een toenemende concurrentie •P de binnen- en buitenlandse markten niet alleen de kostprijsverlaging, maar ook de aesthetisch verantwoorde verpak king van het hoogste belang is. Dit geldt vooral voor die fabrieken, die hun goede ren naar Amerika exporteren. De conserverende functie van de ver pakking wordt steeds belangrijker, nu Nederland op steeds verder afgelegen markten kopers voor zijn producten vindt, maar de verkoop-stimulerende functie moet evenmin worden onderschat. Er was hier enkele jaren geleden nog een duidelijke achterstand te constateren in vergelijking met het buitenland, maar op deze beurs blijkt duidelijk, dat we snel inlopen. Dit dank zij de uiterste in spanning van de Nederlandse verpak kingsindustrie, die in de rij van Neder landse industrieën de zevende plaats in neemt. Zij is nu b.v. in staat om 8000 van de 12.000 bekende papiersoorten te ver vaardigen en zij kan met verschillende producten onze buurlanden van dienst zijn. NIEUWE SNUFJES- In de verschillende stands worden de modernste snufjes op verpakkingsgebied getoond. Vernuftige machines vullen tu bes, maken rollen pepermunt, vervaardi gen dozen en zakken of banderolleren si- Volgens geruchten te Tokio zou er sprake zjjn van een belangrijke stap om de landen van het Verre Oos ten bijeen te brengen in een sterker anti-communistisch blok. Tezelfder tijd waren de Chinees- nationalistische minister van Buiten landse Zaken, Jeh, en de Japanse am bassadeur te Taipeh op weg naar To kio. Woensdag verliet de Zuidkoreaan- se president, Syngman Rhee, de Japan se hoofdstad. De diplomatieke activiteit werd in goed ingelichte kringen in verband ge bracht met berichten volgens welke Australië, Frankrijk, Groot-Brittannië en verscheidene landen in het Zuid- Oosten besprekingen zullen voeren over de defensie in het Westelijk deel van de Stille Oceaan. Jeh komt uit New York, waar hij een bezoek heeft gebracht aan de V.N. en Eisenhower. Te Tokio werd gezegd, dat het be zoek van Jeh en de ambassadeur aan aan Tokio misschien voortvloeit uit de de reis van Eisenhower naar het Verre Oosten. 9 In het begin van de 18e eeuw drongen Spaanse avonturiers, de zogenaamde Conquistadores diep het Amerikaanse land binnen. Enkelen ver overden enorme rijkdommen op de cultureel hoog staande Indianen. In 1539 landde de Spaanse edelman de Soto met 600 soldaten, geestelijken en handwer kers op de kust van Florida. Zij voerden paarden, bloedhonden en varkens met zich mee. f a Drie jaar lang baanden zij zich een weg door 1VJ. het oerwoud ondanks de bijna onoverkome lijke moeilijkheden. Aan veel gevaren waren zij blootgesteld. Het gelukte deze troep de Mississippi te bereiken, die men volgde tot aan de mond van de Ar- kanas. Daarna ging het in Westelijke richting, maar tenslotte, moesten de Soto en zijn mannen terugkeren. De Soto werd echter ziek en stierf. ■■WlllIHMHIBIIIIHie! Mr Rohling verklaartt Felle aanval op mr Kortenhorst. „Ik ben niet van plan mfl van mijn goede eer te laten beroven door een politiek delinquent en zjjn aanhang, ook niet als zich onder hen bevindt de voorzitter der Tweede Kamer, die zyn diensten bewjjst aan deze politieke delinquent, en die naar mjjn mening, op onwaardige en onbehoorlijke ma nier van zjjn politieke invloed, die hj| uit anderen hoofde heeft, gebruik maakt." Aldus verklaarde de wethouder van Onderwijs te Bloemendaal, mr F. P. Th. Rohling, voor het begin van een raadsvergadering naar aanleiding van wat hij noemde, „de verbijsterende gang van zaken en verdachtmakin gen", waarvan hij als oud raadsheer commissaris bij het bijzonder ge rechtshof de laatste tijd was „bloot gesteld". „Een vroegere inwoner van Bloe mendaal, P. M. Menten, is m.i. terecht door het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam en later door de Raad van Cassatie in Den Haag veroordeeld", zo vervolgde mr Rohling. „Hoewel ik zelf niet heb behoord tot degenen, die hem veroordeelden, heb ik in opdracht van prof. J. A. van Hamel, de president van het Bij zonder Gerechtshof te Amsterdam, aan het gerechtelijk vooronderzoek meegewerkt." „Na de veroordeling van Menten volgde een vloed van verdachtmakin gen en vuilspuiterij aan het adres van de Bloemendaalse B.S., de poli tie, het bureau van het Beheersinsti tuut, de destijds in Bloemendaal woonachtige advocaat-fiscaal, mr Be sier, de burgemeester van Bloemen daal en da Commissaris der Koningin. Zjj allen hebben zich volgens deze verdachtmakingen schuldig gemaakt aan diefstal, heling, verduistering, moordaanslag, meineed enz. Van dit alles is niets overgebleven. Nu wordt de hoofd- en waarschijnlijk slotaanval op mij als raadsheer-com missaris gericht. Mijn houding, die stetds lijdzaam is geweest, heb ik nu laten varen." „Ik verzet mij", aldus mr Rohling, „tegen de leugenachtige mededelingen van de door de substituut-officier van justitie te Amsterdam, jhr mr A. Rei gersman, aan de pers verstrekte in lichtingen. Tegen hem heb ik reeds 'n strafklacht ingediend bij de Officier van Justitie en een aanklacht bij de minister van Justitie. De Bloemen daalse raad zowel als de ingezetenen, die op zo schandelijke wijze zijn ge noemd, hebben er recht op, dat ik nu eindelijk eens iets van deze dingen zeg", aldus besloot mr Rohling zijn verklaring. DE TOESTAND TE BERLIJN Dr Walter Schreiber, de plaatsver vangende burgemeester van West-Ber- lijn, heeft Donderdag in het parlement van West-Eerlijn verklaard: „Wij ver wachten van de Westelijke geallieer den, dat zij alles wat in hun vermogen ligt zullen doen om onze bevolking te gen het gevaar van een vijandelijke bezettingsmacht te beschermen. Er zijn reeds teveel slachtoffers gevallen". Het parlement eiste opnieuw, dat de grenspolitie met machinepistolen wordt uitgerust. De zitting van het parlement werd bijgewoond door generaal-majoor Tim- bermann en generaal Manceau-De- miau, de Amerikaanse en Franse com mandanten van Berlijn. De Britse com mandant, generaal-majoor Coleman bevond zich niet in deze stad. Te Leeuwarden is gearresteerd een 31- iarige man, die er van verdacht wordt In 38 plaatsen van ons land zich te heb ben schuldig gemaakt aan diefstal, ver duistering en oplichting. Ingezonden Mededeling (Adv.) NIEUWE JACHTHAVEN VOOR BERGEN OP ZOOM. Het gemeentebestuur van Bergen op Zoom wil binnen afzienbare tijd geraken tot de aanleg van een nieuwe jachthaven op Halsters grondgebied Over de aanleg zijn met het bestuur van die gemeente onderhandelingen gaan de. Watersportliefhebbers van Bergen op Zoom e.o. moesten zich tot nu toe tevre den stellen met e enhaventje, dat lang niet aan alle eisen voldeed. Bij laag wa ter b.v. kwamen de scheepjes op het dro ge te liggen. De nieuwe jachthaven krijgt een z.g. „drempel", waardoor bij eb het water binnen de havenkom wordt gehou den. 74 o— Aller ogen waren gericht op het grote houten scheprad, dat de zaag in beweging bracht. Ze wachtten tot het wonder zou gebeuren. Rabbers hield zijn hand op de handle van de sluis deuren. „Daar komt het!" Het water stroomde binnen. Het rad begon te draaien. De zaag kwam in beweging, boem, boem. Rabbers, zijn gezicht rood van op winding, zag toe op de mannen, die de eerste boomstam onder de zaag hielden. „Hij doet het!" zei iemand bewon derend. „Hij werkt!"' „Maar niet zo hard", zei een ander sceptisch. „Dat weet ik wel", zei Rabbers. Maar hij kan nog beter. Ik heb al een idee." Nadat ze de eerste plank hadden zien maken, waren de kleinere jongens stroomafwaarts gelopen om het kokende water te zien. En plotse ling schrokken de mannen op van een luide kreet. „Daar verdrinkt er een!" riep een van hen en rende naar de jongens toe. Maar er kwam al een jongen naar de mannen toe en zijn gezicht stond eerder vrolijk dan angstig. „Vis!" riep hij. „Vis!" En hij hield een spartelen de vis in de hoogte. „Het scheprad slaat ze dood!" En meer jongens, elk met één of twee vissen in de handen, draafden naar de mannen toe. Anton liep met de anderen mee om de pret te zien. Jongens en ook meisjes waadden in het water en vingen met hun handen de vissen, die door het scheprad om hoog werden gegooid en flauw wer den geslagen. De meisjes hielden hun lange rokken op, maar ze werden toch nat en gingen dus gewoon verder. Hansko kwam aangerend en stopte n door Marian Schoolland Anton twee glibberige vissen in de handen. Zonder protest af te wachten draafde hij weer weg. „Stop ze maar in je zakken", riep hij. „Ik ga meer halen." „De vis trekt de rivier op om kuit te schieten", legde iemand uit. „Dat is een bijproduct van de molen, waarop Rabbers vast niet gerekend heeft." „En wat zullen ze thuis smullen", zei een ander. Hansko kwam thuis met zijn zakken en zijn handen vol vis. Daar ze de vis niet anders konden vervoeren had An ton ook maar zijn zakken laten vol stoppen. En wat was het die avond een feest! Antons aardappelen en bo tersaus en vis! „Zo, dus de houtzaagmolen is einde lijk klaar", zei Bertus. „Ik moet eens gaan kijken." Dat was na het eten, toen de klein sten op bed waren. „Ja, hij draait", zei Anton. „Lang zaam maar zeker. En Rabbers heelt al verbeteringen in de zin. Die man wil vooruit." Na een ogenblik vervolgde hij: „Va der, ik denk erover om mijn spaarpot erin te stekenals u het tenmin ste niet nodig hebt." „We verdienen nu vrij goed", zei vader. „Ik maak nu ook klompen en daar is genoeg vraag naar. Enkelen betalen met geld voldoende voor onze eerste behoeften Moeder en ik hebben het erover gehad, of we niet naar de stad zouden verhuizen, en de boerderij aan jou en Jacob over laten". „Dat lijkt niet zo gek, vader. En denkt u, dat het verstandig is mijn geld zo te besteden?" Vader knikte nadenkend. „Niette genstaande je er eerst aan verloren hebt, geloof ik toch dat het een goede belegging is." Rabbers was natuurlijk erg blij. Hij had geld nodig, veel geld voor de ver beteringen, die hij aan wilde brengen. „Maar man", zei hij en keek Anton scherp aan, „je kunt het toch beter gebruiken om je huis te bouwen? Die jongedame uit Nederland zal toch wel gauw overkomen?" „Nog niet", zei Anton en probeerde luchtig te lachen. Maar Rabbers bleef ernstig. „Kijk eens hier, jongeman", zei hij. „Ben je er zeker van, dat ze niet tot andere gedachten is gekomen? Er gaan heel kwade geruchten in Nederland, weet je. Als je al in een poosje niets van haar gehoord hebt, kan het best zijn, dat ze probeert op een gemakkelijke manier van je af te komen. Ze komt uit de stad, zeg je?" Anton knikte met tegenzin. Rabbers schudde het hoofd. „Een stadsjuffrouw past hier slecht. Dat weet je zelf. Je moet eerlijk tegenover haar zijn." (Wordt vervolgd). EEN C.A.O. VOOR HET KAPPERSBEDRIJF. De C.A.O. voor het kappersbedrijf U ingaande 1 Januari j.l. verbindend op gelegd. De volgende bepalingen zijn hieruit de voornaamste: Verplicht vak onderwijs voor leerlingen en aanko mende bedienden. Een vijftig-urige werkweek en beëindiging van de dag taak uiterlijk zeven uur 's avonds. Va- cantietoeslag van 1 pet. van het jaar loon. Bij ziekte van mannelijk perso neel wordt over de eerste 14 dagen het volle loon uitbetaald. Bij beëindiging van de dienstbetrekking behoudt het personeel aanspraak op alle nog niet genoten vacantie- en snipperdagen of uitbetaling daarvan. ZONDAG 11 JANUARI 1953. HILVERSUM I (402 m.) VARA: 8.00 Nieuws en weerber.; 8.18 Gram.; 8-30 Voor het platteland; 8.40 Lichte muziekf 8.58 Sportmed.; 9.00 Gram. met commen taar; 945 „Geestelijk leven", causerie; VPRO: „Geef het door", causerie; 10.05 Voor de jeugd; IKOR: 10.30 Ned. Herv, kerkd.; AVRO: 12.00 Lichte muziek; 12.35 „Even afrekenen, Heren!"; 12.45 Kront jong ensemble; 13 00 Nieuws en weerber.; 13.05 Med. of gram.; 13.10 Amusements muziek; 14.00 Boekbespr.; 14.20 Musette orkest; 14.50 Muzikale causerie; 15-35 To- neelbesch.; 15.50 Strijkkwartet; 16.30 Sportrevue; VPRO: 17.00 „Gesprekken met luisteraars"; 17.20 „Van het kerkelijk erf" causerie; VARA; 17.30 Voor de jeugd; 17.50 Sportjournaal; 18-15 Nieuws en sportuitsl.; 18.30 Pianosp.; 18.45 Volks zang; 19.30 Radlolympus; AVRO: 20.00 Nieuws; 20.06 Gev. muziek; 21.05 Med.: 21.10 „Johnny Appelzaad", hoorspel; 21.45 Habanera orkest; 22.00 Cabaret; 22-30 Vioolmuziek; 23.00 Nieuws; 23.15 Repor tage of gram.; 23.2524.00 Gram. HILVERSUM IX (298 m.) NCRV: 8.00 Nieuws en weerber.; 8.15 Gram,; 8.30 Morgenw.; 9.15 Gram-; KRO: 8.30 Nieuws en waterst.; 9.45 Gram.; 9.55 Plechtige Hoogmis; 11.30 Gram.; 1140 Viool en cla- vecimbel; 12,15 Apologie; 12.35 Gram.; 12.40 Lichte muziek; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en kath. nieuws; 13.10 Po pulair concert; 13.40 Boekbespr.; 13.55 Gram.; 14.00 Voor de jeugd; 14.30 Om roeporkest en solist; 15.35 „Eeuwfeest Kerkelijke Hiërarchie", causerie; 16 05 Gram.; 16.10 Kath. Thuisfr. overal; 16,15 Sport; 16.30 Vespers; IKOR: 17.00 Jeugd dienst; 18.00 Zangdienst; 18-45 Pastorale rubriek; NCRV: 19.00 Samenzang; 19.30 .Gelooft U dat?", eaujerie; KRO19.45 Nieuws; 20.00 Gram.; 20.26 De gewone man; 20.30 100 jaar Kromstaf; 20-45 De appel valt niet ver van de boom; 21.00 Promenade orkest en solisten; 21.45 Avondgebed en liturgische kalender; 23.00 Nieuws; 23.15—24.00 Kamerorkest, klei n solister 12 JAaUJUl lauo. Hilversum i (402 m) avro: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 8,00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Morgenw.; 9.15 Koorzang; 9-25 Voor de huisvrouw; 9.30 Waterst.; 9.35 Gram.; 11.00 „Als twee hetzelfde zeg gen" causerie; 11.15 Kamerorkest; 1200 Lichte muziek; 12.30 Land- tuinbouw- med.; 12.33 ,,ln 't spionnetje"; 12.38 Pia noduo; 13.00 Nieuws; 13.15 Med. en gram.; 13,20 Promenade orkest; 14.00 „Wat gaat er om in de wereld?", causerie; 14.20 Gram.; 14.30 Voordracht; 14-45 Zang en piano; 15.15 Voor de vrouw; 16.15 Gram.; 17.30 Voor de padvinders; 17.45 Gram-: 17.50 Mil. causerie; 18,00 Nieuws; 18.15 Orgelspel; 18.30 Accordeonmuziek; 19-00 Muzikale causerie; 19.15 Reportage of gram.; 19.25 Cabaret; 19.45 Regerings- uitz.: Ir P. J- Wijk Pzn., Rijkspluimvee- consulent: „De mogelijkheden voor da Nertz-fokkerij"; 20.00 Nieuws; 20.05 Car- navalsprogr.; 21.10 Med. 21-15 Disco-cau serie; 21.55 „De dood in de hand" hoor spel; 22.30 Hammondork.; 23.00 Nieuws; 23-15 Filmprogr.; 23.4524.00 Gram. HILVERSUM U (298 m.) NCRV: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.15 Ochtendgymn.; 7.30 Gram-; 7.45 Een woord voor de dag; .00 Nieuws en weerber,; 8.10 Sportuitsl.; 820 Gew. muziek; 8.45 Gram.; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Voor de vrouw; 9.35 Gram.; 10-30 Morgend.; 11.00 Gram,; 11.15 Cello en piano; 11.45 Gram.; 12.25 Voor boer en tuinder; 12.30 Land- en tuinbouw- med.; 12.33 Orgelconcert; 12,59 Klokgelui; 13.00 Nieuws; 13-15 Vocaal dubbelkwar- tet; 13.45 Gram.; 14.00 Schoolradio; 14.30 Gram.; 14.45 Voor de vrouw; 15.15 Gram-; 15.35 Pianokwintet; 16.00 Bijbellezing; 16.30 Bas-bariton en piano; 17.00 Voor de kleuters; 17.15 Gram.; 17.30 Voor de jeugd; 17.45 Regermgsuitz.: Drs R. Kool:- Arbeidsverhoudingen in Suriname; 18.00 Gemengd koor; 18.20 Sport; 18.30 Lichte muziek; 18.45 Engelse les; 19-00 Nieuws en weerber.; 19.10 Pianorecital; 19.30 „Volk en staat", causerie; 19.45 Spirituals; iO.OO Radiokrant; 20.20 Meisjeskoor en in strumentaal ensemble; 20.45 „Indische Nederlanders kleumen in de kou", klank beeld; 20-55 „Johannes Brahms", hoorsp.: 21.55 Gram.; 22.15 Kamerkoor; 22.45 Avondoverd.; 23.00 Nieuws en S.O.S-be- richten; 23.15 „Man en vrouw", causerie; 23.3024.00 Gram, BRUSSEL (Vlaams 324 m-) 11.45 Gram.; 12.30 Weerber.; 12.34 Voor de landbfj 12.42 Gram.; (Om 12.50 Koersen)13.00 Nieuws; 1315 Orkestconcert; 13.45 Gram.; 14.00 Kamermuziek; 14.40 Gram.; 15.30 Kamer muziek; 15.55 Gram.; 17.00 Nieuws; 17,10 Lichte muziek; 18.00 Franse les; 1815 Gram.; 18.25 Financiële kroniek; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.40 Gram.; 20.00 Kamermuziek; 2100 Gram.: 22.00 Nieuws; 22.15 Orgelspel; 22.5523.00 Nieuws.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 3