ZAL „KLIPFONTEIN" MET LADING KUNNEN WORDEN GEBORGEN Kaderconferentie van de C.B.T.B.-jongeren Nederlander zal rapport opstellen over oplossing van het Saarvraagstuk Passagiers vol lof over optreden van de kapitein en bemanning Economische bevoegdheden van iluropees gezag weer in studie PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND De meest confortabele schipbreuk Canadese vrouw wegens moord terecht gesteld „Onthulling" van lndonesiscn blad Montgomery voor britse aeeiname aan D. G. Vrije Universiteit gaat verhuizen. Verzet der Franse socialisten Brits schip gezonken, 20 opvarenden verdronken Vragen over ruilver kaveling Kruiningen Uitgavet 8tiohting „Zeeuwsch Dagblad* Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 80, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelbu g: Korte "loordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26—28 ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2373 ZATERDAG 10 JAN. 1958 Abonnementsprijs 6.44 per treek, ƒ1.85 p. maand, ƒ5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per nun. Bnbriek Kabouters 10 ct. per woord Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr IV. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds 3. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiaema, Goes. Op- en ondergang ven Zon en Maan. Zondag: Zon op 8.44 u., onder 16.53 u. Maan op 6.09 u., onder 13.06. N.M. 15 Jam. Hoogwater op Zondag 11 Jan.: Vlissingen: 9.54 u. 1.29 m., 22.39 u. 1.46 m. Terneuzen: 10.18 u. 1.50 m., 23.05 u. 1.67 m., Wemel- dinge: 11.19 u. 1.20 m., u. m. Zierikzee: 11.02 u. 1.02 m., 23.50 u. 1.19 m. In Kaapstad is verklaard, dat er hoop bestaat, dat tenminste een deel van de lading van het motorschip „Klipfontein", dat Donderdag voor de kust van Oost-Afrika is gezonken, zal kunnen worden geborgen. Het schip zonk op minder dan 16 km. uit de kust. Er staat ter plaatse bijna geen stroom en het water is er ongeveer 40 m. diep. Bovendien bevindt zich één der nieuwste Britse bergingsvaartuigen bij Zuid-Afrika. Men koestert zelfs enige hoop, dat het mogelijk zou zijn de „iriipfontein" te behouden. Het schip had 1000 ton koper aan boord voor een waarde van 2.5 milhoen en 100 balen wol, waarvan de waarde op 50 tot 100.000 gulden wordt geschat. In Beira is alle beschikbare hotel ruimte volgeboekt om de 116 passa giers, waaronder zich 14 Nederlanders bevinden en 118 leden van de beman ning onder te brengen. De „Blaemron- tein Castle" werd vannacht met de ge redden in Beira verwacht. Alle passa giers, die voor Europa bestemd zyn, zullen overstappen op de „Europa", die vandaag uit Beira vertrekt VOL GOEDE MOED. Hoewel de meeste passagiers van de „Klipfontein" al hun bezittingen op het gezonken schip moesten achterlaten, toonden zij aan boord van de „Bloem fontein Castle", dat zij de moed niet verloren hadden. Het werd zo prettig mogelijk gemaakt en allen waren reeas in het bezit van kleren en toiletartike len gesteld. De bemanning van de „Bloemfontein Castle" is bij de redding tewerk ge gaan, alsof het een dagelijkse bezigheid betrof. Zonder twijfel heeft het feit, dat de passagiers, gezamenlijk Neuer- landse zeeliedjes zongen, toen zij op het dek van het zinkende schip ston- den, er veel toe bijgedragen om de orue en rust te bewaren. Gisteren konuen de geredden zich nauwelijks meer voorstellen een ramp te hebben over leefd. LOF VOOR DE KAPITEIN. Zowel de passagiers als de beman ning waren vol lof voor het optreden van de kapitein. Dat er geen doaen te betreuren zijn schrijft men toe aan De 43-jarige mevrouw Arthur Pitre is gisteren te Montreal opgehangen wegens haar aandeel in het verongelukken van een Canadees passagiersvliegtuig op 9 September 1949 door een tijdbom. Zij was ter dood veroordeeld wegens moord op mevrouw Rita Morel Guay, een van de 23 passagiers die bij het ongeiun om het leven kwamen. Twee mannen zun reeds in verband met deze kwestie te rechtgesteld, nl. Albert Guay, die zijn vrouw uit de weg wilde ruimen teneinde het geld van de op haar naam gesloten levensverzekering 10.000 dollar te kunnen innen en mevrouw Pitre te kun nen trouwen, en de broer van mevrouw Pitre, een invalide horlogemaker, die de bom had vervaardigd. Mevrouw Pitre had verklaard, niet te hebben geweten, dat het pakket, dat zij op verzoek van Guay aan boord van bet vliegtuig bracht, een tijdbom bevatte. ONZINNIGE FANTASIE. Er zou onrust op Nieuw Guinea heersen. Het te Djakarta verschijnende dag blad „Sumber" publiceert een bericnt van een „medewerker op West-Irian", volgens welke daar thans ongerustheid in Nederlandse militaire kringen heerst. „De scheepsverbinding tussen Neder' land en Irian is stopgezet, aangezien men bevreesd is, dat van deze verbin ding gebruik zou worden gemaakt om op grote schaal naar Nederland te vluchten, aldus dit bericht, dat ver volgt: „De terugtrekking van Neder landse troepen uit Irian geschiedt thans per vliegtuig, waarbij ais reden wordt opgegeven, dat zij cursussen in Neder land moeten volgen. Men vecht om prioriteit te krijgen voor de vliegtuigen die deze maand vertrekken. De bin nenkort Irian verlatende troepen gaan zich in de cantines te buiten aan ster ke drank, maar zij kunnen siechts tot 9 uur 's avonds hun lusten botvieren, aangezien daarna de deuren gesloten worden uit vrees voor aanvallen door guerilla-troepen, die meestal 's avonas hun slag slaan". Het bericht in „Sum ber" zegt voorts, dat Nederlandse func- tionnarissen in Den Haag en Hollandia elkaar over en weer beschuldigen, zeg gend, „dat het Iriaanse gouvernement niet goed functionneert, aangezien de topposities bekleed worden door on betrouwbare en onkundige Indo-Euro peanen, terwijl de uitgezonden „vol bloed Nederlanders" het niet lang kun nen vol. -.en en zo spoedig mogelijk wensen ,e repatriëren. De Ambonne- zen wensen niet meer als werktuig te worden gebruikt en sluiten zich liever aan bij de guerilla-troepen", aldus het bericht van het dagblad „Sumber", dat we niet anders kunnen zien dan als on zinnige fantasie. BUND DEUTSCHER JUGEND VERBODEN. De socialistische regering van de Duitse staat Hessen heeft de rechtse jeugdorganisatie „Bund Deutscher Ju- jend" verboden. Volgens de regering verstoort deze organisatie de openbare orde en streeft grondwetschennis na. Het hoofdkwartier van de B.D.J. in Frankfort is door de politie bezet. het gedisciplineerd optreden en de kalmte van de kapitein en zijn be manning. Een ervaren zeeman, die m de oorlog tweemaal schipbreuk heeft geleden, noemde het vergaan van de „Kliptontein" zijn „meest conforta bele schipbreuk". De kapitein heeft gisteren de passa giers toegesproken en gezegd, dat alles gedaan zal worden hen scnadeloos te stellen. Al hun persoonlijke bezittingen zijn verloren gegaan. Een meisje uit Amsterdam, dat op weg was naar Mombassa, waar zij zou trouwen, ver loor haar gehele unzet. Enige emigran ten verloren hun hele hebben en hou den en een boer uit Kenia zag zijn waardevolle landbouwwerktuigen, die hij in Engeland was gaan kopen in de golven verdwijnen, uon enke.e uejaui-e mensen, die op weg waren naar Enge land om daar hun laatste levensjaren te slijten, verloren met één slag al nun bezittingen. Staf-chef van het Indonesische leger blijft. Op de gisteren te Djakarta gehouden vergadering van de territoriale com mandanten van Indonesië hebben zij Bambang Sugeng, de chef-staf van de landmacht verzocht te blijven. Sugeng, die zijn ontslag heeft ingediend, heeft beloofd aan dit verzoek te zullen vol doen. Veldmaarschalk Lord Montgomery, plaatsvervangend geallieerd opperbevel hebber in Europa heeft er tegenover een gezelschap van 26 Britse parlementsleden op het hoofdkwartier van de Shape te marijs op aangedrongen, dat Groot-Brit- tannië toestreedt tot het Europese leger en het leiderschap van het vasteland op zich neemt. Hij zeide, dat hij vroeger té gen Britse deelneming aan net Europese leger was geweest, doch er nu vóór was. Montgomery zei. dat Duitse deelneming aan de Westerse defensie onmisbaar was. Er waren twee manieren mogelijk om dit te bereiken, nl. de Duitse herbewapening in het kader van de Noordatlantische ver dragsorganisatie of het Europese leger. De laatste oplossing was de enige, daar Frankrijk zich wel zou verzetten tegen Duitsland's toetreding tot de NAVO, De moeilijkheden zouden echter uit de weg geruimd worden, wanneer Engeland tot het Europese leger wilde toetreden- AANVULLING VAN HET E.V.G.-VERDRAG Initiatief tot onderhandelen moet van Frankrijk uitgaan Een Westduitse regeringswoordvoerder heeft medegedeeld, dat de Franse Hoge Commissaris in West-Duitsland, André Francois Poncet, heden naar Parijs zal vertrekken, waar hij overleg zal plegen met de nieuwe Franse minister-president, René Mayer. Tevoren had Poncet een belangrijke bespre- kinj met Bondskanselier Adenauer. E antwoord op vragen zeide hij dat de Westduitse regering onder bepaalde om..-—.uigneden nereid is te aanvaarden hetgeen, volgens de berichten, Mayers plan zou zijn om het E.V.U.-verdrag aan te vullen en nader te om schrijven. Doch de Deginselen van de overeenkomsten van Bonn en van het E.V.G.-verdrag moeten behouden blijven, verklaarde hij. „Het initiatie! hierin moet echter, evenals voor een hervatting der be sprekingen over het Saargeoied, van Frankrijk uitgaan", vervolgde de woordvoerder. De woordvoerder was van mening dat, indien de regering-Pinay aan het bewind was gebleven, de Erans-West- duitse besprekingen over het Saarge- bied reeds zouaen zijn hervat, nij voegde hieraan toe dat net er naar uit zag dat de f ranse regeringswisseling ook vertraging zou geven bij het her zien van de r'rans-baarlanuse econo mische betrekkingen. Aan een Neaeiianus lid van de Raad van Europa is verzoent een rapport op te stenen over de wjjze, waarop z.i. Frankrijk en West-Duitsland hei best overeenstemming over een opiossmg van het Saarvraagsiuk zouaen kunnen bereiken. De woordvoerder zeiae dat de Westduitse regering noopt, dat deze vertegenwoordiger van het neutrale Nederland nieuwe denkbeelden voor een regeling aan de hand zal doen. In antwoord op andere vragen zei de woordvoerder dat West-Duitsiand zeer waarschijnlijk ook met voorstellen zal komen, wanneer het met de vijf an dere É.V.U.-landen tot besprekingen over aanvulling of naaere omschrijving van het verdrag komt. Van gewoonlijk betrouwbare zijde Spinnerij -vlasrabriek „Dinteloord' in bedrijf. Bij gelegenheid van de ingebruikne ming der nieuwe spinnerij van de Coöp. viasj-aoriek Dinteloord" te bteenbergen, is door de ere-voorzitter van het coope- ratie-bestuur, de heer P. Sneep, een ge denksteen onthuld, die is aange Dracht in de gevel van het nieuwe bedrijf. De „Din teloord" is de eerste vlasrabriek in Din teloord die het product zelf gaat spinnen. Dat men van de spinnerij veel goeds ver wacht, mag wel meruit Mijnen, dat de gebouwen uiterst royaal zijn opgetrok ken. Zo nodig kan net aantal macnines nog verdubbeld worden. Het spinnen van vias zal, meer dan voorheen, in eigen land kunnen geschie den, Tot nu toe werd veel vlas naar het buitenland geëxporteerd, waar het werd verwerkt. Het gerede product werd dan weer in Nederland ingevoerd. Eervoile opdracht voor ir Rothuizen. De directeuren van de Vrije Universi teit te Amsterdam hebben aan de archi tecten ir A. Rothuizen te Middelburg en de heer J. H. Groenewegen te Amsterdam opdracht gegeven om plannen te maken voor de bouw van twee medische klinie ken. Deze klinieken zijn bestemd voor de medische faculteit met name voor de in terne geneeskunde en de chirurgie. Wanneer de onderhandelingen over de gronden voor het gehele ^Universiteits- complex met het gemeentebestuur van Amsterdam tot een goed einde zijn ge bracht kan eerst met de bouw van de kli nieken begonnen worden. Het ligt nl. in het voornemen van de directeuren van de Vrjje Universiteit om de gebouwen aan de Keizersgracht te Amsterdam, waar de Universiteit sedert de oprichting is gevestigd, te verlaten. Men heeft het oog geslagen op percelen aan de Amstelveenseweg ter hoogte van het Olympisch Stadion. De twee klinie ken zuilen een onderdeel uitmaken van het gehele universiteitscomplex. wordt te Bonn vernomen dat dr Ade nauer voorstander is van een nadere oespreking der overeenkomsten van Bonn en het E.V.G.-verdrag ia bijeen komsten van de ministers-presidenten der zes betrokken staten, die van tijd tot tijd zouden moeten worden gehou den en waarop op niet-officiële wijze van gedachten zou kunnen worden ge wisseld. Donderdagavond is door twee mannen een roofoverval gepleegd op de Coöpe ratieve Boerenleenbank te Blaricum. Eén van hen bedreigde de kassier met een revolver, zodat deze geen gelegen heid kreeg de alarminstallatie in wer king te stellen, én de ander drong door een loket het kantoor binnen. Zij na men f17.000 aan bankpapier mee. De kassier voor het loket, waardoor één van de mannen kroop (foto links). Het gebouw waarin de Boerenleenbank waar de overval plaatsvond, is ge vestigd (rechts). Nieuw plan: DEFENSIE VAN HET MIDDEN-OOSTEN. Bevoegde kringen te Londen heb ben Donderdagavond medegedeeld, dat hoge Britse en Amerikaanse func- tionnarissen een nieuw, uitgewerkt plan voor de verdediging van het Midden-Oosten hebben opgesteld. Het plan zou de basis zijn van de stap,die Groot-Brittannië binnenkort bü Egypte zal doen om over het dode punt te komen in de besprekingen over het Britse garnizoen in de zóne van het Suezkanaal. Als de belangrijkste punten van het plan worden genoemd; Ten eerste; Een nieuwe uitnodiging aan Egypte om deel te nemen aan het b-oogde geallieerde opperbevel voor de verdediging van het Midden- Oosten. Ten tweede: De terugtrekking van lie ruim 50.000 Britse troepen uit de zone van het Suezkanaal, r..its Egyp te er mee instemt, dat de inrichtin gen van de steunpunten in de een of andere vorm blijven bestaan. Ten derde: Militaire hulp aan Egypte. Ten vierde: Economische hulp om Egypte te helpen uit zijn huidige moeilijkheden op het gebied van de financiën en handel te komen. NEDERLANDSE MOTIE TE STRAATSBURG AANVAARD De Europese vergadering voor de samenstelling van een ontwerp- grondwet heeft gistermiddag op voorstel van de Nederlandse afge vaardigde mr T, A. Blaisse beslo ten haar werkcommissie op te dra gen het vraagstuk van de economi sche bevoegdheden van een Euro pees gezag opnieuw in studie te ne men. De grote meerderheid der ver gadering sprak zich uit voor een motie van de heer Blaisse, waarin de nadruk op het belting van eco nomische bevoegdheden van de po litieke gemeenschap werd gelegd. Het grootste gedeelte der Nederland se afgevaardigden had tijdens het alge mene debat met kracht gepleit voor be voegdheden van het politieke gezags orgaan om de eerste stappen te doen naar de vorming van een eenheids- markt in Europa. De f ranse socialisten verzetten zich bij monde van hun leider Mollet tegen het Nederlandse voorstel. Wanneer men van de landen zou eisen, afstand van de economische souvereiniteit te doen, zou dat volgens Mollet een tot standkoming van een politieke autori teit en daarmee van de defensiege meenschap nog moeilijker maken. Het Nederlandse standpunt werd in het kort debat, dat aan de stemming voorafging, gesteund door de Duitser Brentano en de Belg Metz. „Wij zijn MELK VAN ARABISCHE GOM EN SODA. In Mexico is men een ernstige melk- vervalsing op het spoor gekomen- Een Mexicaanse fabrikant en een schei kundige hadden tezamen een formule op gesteld, waardoor zij in staat waren, met aanwending van bepaalde hoeveelheden Arabische gom, olie, druivensuiker, vet en scherpe soda een mengsel te vormen, waarvan 400 liter 5000 liter ,,melk" op leverde, die ook bij het eerste onderzoek in laboratoria niet van echte melk te on derscheiden viel. Het ergste van deze vervalsing is, dat deze als „goed" beschouwde ,,melk" in de staatsfabriek voor het vervaardigen van gepasteuriseerde melk met goede melk werd vermengd en voor het gepas teuriseerde product gebruikt. In de omgeving van Mexico stad is een uitstekend uitgerust laboratorium aange troffen, waar dit gevaarlijke vervalsings product werd vervaardigd. De schuldigen zijn voortvluchtig. het niet met de opvatting eens, dat men slechts naar de defensie moet zien teneinde het Duitse leger veilig op te bergen. Wat zij doen gaat niet verder, dan wat onze regeringen tot nog toe hebben gedaan. De noodzaak der eco nomische eenheid is immers in de be staande Europese verdragen, uitdruk kelijk neergelegd,- evenals in de op dracht die de ministers aan de grond- wetsvergadering hebben gegeven", zo zei de heer Brentano. De Nederlander Korthals verklaarde: „De heer Mollet gaat uit van nationale politieke doel einden, doch w\j zitten hier om Europa één te maken. De economische eenheid is daarbij een zeer essentiële vraag". Bij ongeregeldheden te Karatsji zijn een groot aantal personen gedood of gewond. De relletjes worden geweten aan communistische activiteit. Er wordt op grote schaal geplunderd en de toestand spitst zich steeds verder toe. GESLAAGDE EERSTE DAG Leerzaam referaat van drs J. J. Knibbe over de „coöperatie" De eerste dag van de kaderconferentie van de jongeren afdeling van da C.B.T.B., die gisteren in het Gereformeerd Jeugdgebouw te Middelburg werd gehouden, kan reeds een succes worden genoemd. Op deze eerste kaderconfe rentie heeft drs J. J. Knibbe uit Goes gerefereerd over het coöperatiewezen. De levendige bespreking, die op dit leerzame referaat volgde heeft bewezen, dat ook de CH.T.B.-jongeren zich Interesseren voor de actuele en dikwijls moeilijke problemen, die zich in de tegenwoordige maatschappij voordoen. En dat deze jongeren een warm hart hebben voor hun eigen organisatie is gé- bleken uit de nuttige discussie, die men 's avonds hield over het verenigings leven. Drs J. J. Knibbe sprak in zijn ope ningswoord over de snelle ontwikke ling van het platteland, riet platteland is m de wereiahuishouding opgenomen en dit heeft met zich meegebracht dat het een woordje meespreekt. Men vraagt de mening van de landbouwen de stand over bepaalde problemen en ze wordt in zekere zaken gekend. Ook net orgamsatieleven heeft zich snel ontwikitelt. Het gevoig van dit alles is, dat in de eerste piaats een kadervorming nodig is. nauervorming, omdat men ook in ue toekomst kan meeaoen en meepra ten en invloed kan doen gelden. Drs Knibbe deelde mee, dat plannen bestaan om een landbouwontwikke- iingscentrum in het levyj te roepen, directeurs van iandbouwwinterscholen en de landbouworganisaties hebben contact opgenomen. De C.B.T.B. heeft echter gemeend niet mee te kunnen doen, omdat men onderwerpen heeft voorgesteld te bespreken, die princi piële vragen met zich meebrengen. De C.ri.X.B. achtte een gesprek over prin cipiële vraagstukken met andere ge zindten in een bepaald klimaat niet op zijn plaats. COÖPERATIE. Drs Knibbe schetste in zijn referaat de grote en belangrijke plaats, die de coöperatie in de landbouw heeft inge nomen. De coöperatie heeft een alge hele opheffing van de landbouwende stand betekend. Evenwel moet de co- operatie niet overdreven worden. Een monopoliepositie van de coöperatie is zeker niet gewenst. Daarom moet de zelfstandige handel en industrie een piaats innemen naast de coöperatie, riet concurrerend element mag niet verdwijnen. De federatie van de coöperaties Provinciale Staten op 21 Januari a.s. weer bijeen. De Commissaris der Koningin heeft aan de leden der Prov. Staten meege deeld, dat au aan H. M. de Koningin machtiging neeft gevraagd om de Sta ten in buitengewone zitting bijeen te roepen. Deze zitting zal worden ge opend op Woensdag 21 Januari a.s. In deze zitting zullen worden behandeld enige zaken met een spoedeisend ka rakter, die niet meer op de agenda van de zitting van vorig jaar konden wor den geplaatst, alsmede de punten, die in de op 23 December j.l. gehouden vergadering van de agenda werden af gevoerd. Vijf scheepsongevallen op Stille Oceaan, Het Britse stoomschip „Santander" is Donderdag in een zware storm voor de kust van Columbia vergaan. Twin tig personen zijn verdronken. Ver scheidene overlevenden zijn opgepikt door een vrachtschip, „Rose Marie" genaamd, dat de noodseinen van de „"antander" had opgevangen. Op de Stille Oeeaan zijn Doi. 'erdag vijf schepen In nood komen te ver keren. Het 10.000 ton metende Zweedse vrachtschip „Avanti" is ten Zuiden van Japan in tweeën gebroken. Elf leden van de bemanning bevonden zich, althans voorlopig veilig, op het drijvende achterschip. Acht man be vonden zich op het losgeslagen voor schip en 21 man dreven in een sloep rond. De „Avanti" behoort aan de „Rederi a/b Fraternitas" te Gothen burg. Zij werden allen gered door 'n Brits vrachtschip. Bjj het eiland Oceaan, 3200 km ten Noordoosten van Australië, is het De Hollandse aanneming maatschappij is met een groot baggerwerk bij Cock- burn Sound in de buurt van Freemantle (Australië) begonnen. Dit Werk, dan on geveer 20 milhoen gulden kost, omvat het graven van een vrije haven, waartoe o-m. twee zware zandbankendienen te worden opgeruimd. britse vrachtschip „Kelvinbank" ge strand. Midden in de Stille Oceaan, 970 km ten Noorden van Midway, is het Pa namese vrachtschip „Sandapesto" in zware storm onklaar geraakt. Het schip, dat 7189 ton meet, was op weg van Japan naar Portland. Op 480 km ten Noordoosten van Honoloeloe drijft het Britse schip „King Edgar" (7074 ton) stuurloos rond. Het zal trachten Honoloeloe te bereiken. Bij de kust van Oregon heeft de Amerikaanse schoener „Cynthia 01- sen" zijn deklading hout verloren. :~>t schip is op weg naar San Fran ce co en heeft om assistentie gevraagd. Aan de candidaat In de psychologie W. F. van Eekelen, student aan de Amster damse gemeente universiteit, is in de aula dezer universiteit een gouden me daille uitgereikt als beloning voor zijn ingeleverde studie over de historische en sociaal-psychologische aspecten van het zg. England-Spiel, De Koninklijke Ned. schaatsenrijders- hond maakt bekend, dat in verband met de ontvangen weerberichten de Interna tionale wedstrijd In Nederland met de kernploeg van de K.N.S.B, en voor welke wedstrijd ook enkele Noorse rijders wa ren uitgenodigd, niet kan doorgaan- brengt het gevaar met zich mee, dat het eenvoudige lid van de coöperatie het geheel niet kan overzien en niet meer weet wat er precies met zijn geld gebeurt. Ook in dit verband pleitte dra Knibbe voor een kadervorming. Ver der zag drs Knibbe in de coöperatia een waardevol tegenwicht tegen dé trusts en kartels. Het vraagstuk principieel beschou wend, merkte drs Knibbe op, dat ook het terrein van de coöperatie niet neu traal is. Ook dit terrein valt onder da geboden Gods. Samenwerking met an deren is op velerlei terrein mogelijk en ook in de coöperatie is het samengaan met anderen gewenst. Een klemmend# voorwaarde blijft dan, dat we de ogen open houden voor de gevaren die zich op het gebied van de coöperatie voor doen. Deze geslaagde eerste dag van da conferentie werd afgewisseld met het gebruik van thee, koffie en gezamen lijke broodmaaltijd. Vandaag zal men spreken over de Christelijk sociale ge dachte. Baron van der Feite: Het Tweede Kamerlid, mi W. F. E, Baron v. d. Feltz heeft aan de minister van Landbouw,Visserij en Voedsel voorziening de volgende vragen ge steld: 1. Is het de minister bekend, dat onder de belanghebbenden bij de ruilver kaveling te Kruiningen grote onge rustheid is ontstaan omtrent de ver rekening der financiële lasten, wel ke op de desbetreffende eigenaren zullen drukken, en de trage wijza van afwerking? 2. Is de minister niet van oordeel, dat de gedane toezegging, dat practisch alle kosten dezer ruilverkaveling, gezien de bijzondere omstandighe den door het Rijk zouden worden gedragen, dient te worden nageko men en meer gelet op de slechte technische uitvoering van een be langrijk deel der werken als drai nage? 3. Is de minister niet van oordeel, dat aan de betrokken plaatselijke com missie de gelegenheid dient te wor den verleend van alle werken, op deze ruilverkaveling vallende, en da wijze, waarop deze worden gefinan cierd, kennis te nemen en deze com missie de nodige ruimte dient te worden gelaten om, met inachtne ming der in de tweede vraag gestel de toezegging, de min- of meerwaar de der percelen vast te stellen? 4. Is de minister bekend, dat juist door de totstandkoming dezer ruilverka veling de polderlasten ten aanzien van de betrokken percelen in strijd met de toezegging in vraag 2, reeds abnormaal hoog zijn en nog ver hoogd zullen worden? 5. Is de minister bereid te bevorderen, dat de vaststelling der kosten van de ruilverkaveling van het blok Krui ningen zal geschieden overeenkom stig de toezegging van de minister, in vraag 2 bedoeld? Schip omhooggevaren in Keeten. Het 943 ton grote motorschip „Brinze" kapitein Engels, van Van Ommeren's scheepvaartbedrijf te Rotterdam, met benziile op weg van Pernis naar Ant werpen, is gistermiddag in het Keeten omhooggevaren en blijven zitten. Ter plaatse zijn aanwezig: het motorschip „Belgia" van dezelfde maatschappij en het bergingsvaartuig „Walrus" van Van der Tak's bergingsbedrijf. Zij zou den trachten het schip vlot te trekken. DE BILT ZEGT: Lichte dooi. Veel bewolking met hier en daar wat motregen en op vele plaatsen mist. Zwakke tot matige Westelijke wind. Lichte dooi.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1