„Klipfontein" voor de kust van Oost-Afrika gezonken Nederlandse afgevaardigden pleiten voor snelle economische eenheid Soekarno sprak tot het Indonesische parlement Alle opvarenden behouden aan boord van Brits schip Si? Instelling van een gemeentelijke voikscredietbank voor Middelburg FRANKRIJK HEEFT WEER EEN NIkUWE RnoEKHNG PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Roofoverval op Boeren leenbank te Blaricum Schip stootte op voorwerp onder de zeespiegel m k SNIPPER NIEUWS' Onrust in Friesland duurt voort Uitgave! Stichting „Zeeuwsch Dagblad? Hoofdkantoor: Goes, L. Voratstr. ÏO, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelbu g: Korte Moordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 2628 ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2372 VRIJDAG JAN. 16S8 Abonnementsprijs j 0.44 per week, ƒ1.85 p. maand, ƒ5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; 3. Huqssen, Terneuzen; Ds J. Kareise, Goes; Drs 3. Kwekkeboom, Goes; 3. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiaema, Goes. Op- ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 8.46 u., onder 16.50 u. Maan op 3.32 u., onder 12.02 u. Hoogwater Zaterdag 10 Jan.: Vlissingen: 8.40 u. 1.23 m., 21.28 u. 1.39 m. Terneuzen: 9.03 u. 1.44 m., 21.51 u. 1.61 m. Wemeldinge: 10.04 u. 1.16 m., 22.51 u. 1.36 m. Zierikzee: 9.44 u. 0.97 m., 22.34 u. 1.17 m. De „Klipfontein" was op weg naar Lorenzo Marques en had vol gens de maatschappij 30 passagiers aan boord. Volgens een Reuterbe- richt zouden zich echter 103 passa giers aan boord hebben bevonden en het Franse persagentschap noemt zelfs een aantal van 116. De beman ning bestond uit 118 koppen De aandacht wordt er op gevestigd, dat het zeer goed mogelijk is, dat in de verschillende tussenhavens passagiers zijn bjjgeboekt, waarvan het kantoor in Amsterdam pas na afloop van de reis opgave ontvangt. Niets gered. Veronderstelt wordt, dat de „Klip- fontein" op een gezonken schip is gestoten. Blijkens officiële gegevens is indertijd in de omgeving, waar het ongeluk plaats vond, een schip ge torpedeerd door een Duitse duikboot. Dit gebeurde in betrekkelijk ondiep water. Na de schok deed zich op de „Klip fontein" een ontploffing voor in een olietank en de boeg van het schip zak te diep in bet water. De hutten liepen snel onder en de passagiers, die al hun bezittingen verloren, werden bevolen op dek aan te treden met niets anders dan hun paspoorten en belangrijke pa pieren. Zij bleven kalm en zongen, terwijl zfj wachtten tot de boten waren gestre ken. Toen alle opvarenden aan boord van de „Bloemfontein Castle" waren gebracht, is op bet schip een dank dienst gehouden voor de behouden red ding. f 17.000.— gestolen. Te Blaricum is gisteravond een roofoverval gepleegd in de Coöp. Boerenleenbank. De kassier, die met een revolver werd bedreigd, werd gedwongen zijn kas af te geven, waaruit de overvallers, twee man nen, een bedrag van f 17.000 mee namen. Een bedrag van f 20.000.— dat zich ook in de kas bevond, werd ongemoeid gelaten. Over de toedracht valt het volgende te melden. Om tien minuten over half negen kwamen twee mannen de bank binnen. Voor het loket stond de Blarieumse bloemengrossier L. Toen zij voor het loket kwamen, trokken de beide man nen plotseling een masker voor hun ogen en een hunner richtte een revol ver op de kassier en de heer L. De an der kroop door het loket en eiste van de kassier, dat hij zijn kas zou afge ven. Deze probeerde nog de alarmin stallatie, die zich in de vloer bevmdt, in werking te stellen, doch de installa tie weigerde. Hij werd gedwongen zijn kas uit de safe te halen en ae inhoud om te keren in een actetas, die de ge maskerde man bij zich had. Vervolgens werd hem bevolen de toegangsdeur van het kantoor naar de hal te openen en werd hem en de heer L. gezegd drie minuten op de plaats te blijven, waar zij stonden en geen alarm te maken, tie „e—e overvallers verdwenen door de uuitendeur. Terstond maakten, de kassier en L, alarm, waarbij het toeval wilde, dat juist twee politie-agenten het bankgebouw passeerden. Ondanks dat de politie vrijwel direct na de overval ter plaatse was, is men er met in geslaagd de mannen te achterbalen. Op weike wijze zij zich uit de voeten hebben gemaakt, kon gisteren nog niet worden vastgesteld. De politie beschikt slechts over een vaag signalement, dat verspreid is Ook het zoeken met speurhonden heeft nog geen resultaat upgeleverd. v ^xvixLARING VAN BLANK. Theodor Blank, belast met de de fensie-aangelegenheden van de West- auitse bondsrepubliek, heeft Donder dag te München verklaard, dat meer dan 40.6(19 voormalige Duitse legeroffi cieren totnogtoe hebben gesolliciteerd naar posten in het Westduitse contin gent van het voorgestelde Europese le ger. Br zou ten minste een jaar na ratifi catie van het verdrag inzake het Euro pese leger voorbijgaan, alvorens de eerste Duitse soldaat zou kunnen wor- len gerecruteerd, aldus Blank. Naar Beira. De „Bloemfontein Castle" heeft daarna koers gezet naar Beira, waar het schip vandaag wordt verwacht. Zes lege reddingssloepen van de „Klipfontein" zijn op drift geraakt en leveren gevaar op voor de scheepvaart. Het gezonken schip ligt geheel onder water. In Johannesburg werd medegedeeld, dat de bemanning van de „Klipfontein" waarschijnlijk naar Zuid-Afrika terug keert om vandaag terug te gaan naar Nederland. De passagiers zuilen naar Beira worden gebracht en de gelegen heid krijgen met andere schepen hun reis te vervolgen. „Kiipfontein". De „Klipfontein" is in 1939 in de vaart gebracht en werd gebouwd bjj P. Smit en Co te Schiedam. Het schip heeft een passagiersaccomodatie voor ongeveer 136 eerste klasse passagiers Gisteravond is ons land opgeschrikt door het bericht, dat het 10.544 ton metende motorschip „KLIPFONTEIN" van de Ver. Nederlandse Scheepvaartmaatschappij te Den Haag en in exploitatie bij de Holland- Afrikalijn voor de kust van Portugees Oost-Afrika op een onbekend voorwerp vermoedelijk een klip of een gezonken schip is gestoten en gezonken. Gelukkig echter bleek er tijd genoeg voor de passagiers en beman ning om het schip te verlaten en dit geschiedde in alle rust Een half uur na het ongeluk verscheen het Britse motorschip „Bloemfontein Castle" op de plaats van de ramp en nam alle geredden, waaronder zelfs een hond, aan boord. Over de juiste toedracht van het gebeurde waren hedenmorgen vroeg nog slechts weinig gegevens binnen en ook het aantal passagiers, dat zich aan boord bevond, is niet precies be kend. en 60 in de toeristenklasse. Het vaar tuig heeft in de oorlogsjaren in de Pa cific dienst gedaan en van 1941 tot 1945 gevaren als troepenschip. Na de terug keer in ons land werd het geheel ge reviseerd. Het schip is op 5 December j.l. uit Amsterdam vertrokken om via Southampton langs de Westkust van Afrika naar Kaapstad te varen en was nu vandaar via Suez op de terugreis naar Amsterdam, waar het omstreeks 21 Febr. werd verwacht. Gezagvoer der is de heer Johan Oosterhuise. De „Bloemfontein Castle", een En gels 18.400 ton metend motorschip werd in 1950 voltooid op een werf te Belfast. Het schip heeft maar één klasse en kan 739 passagier vervoeren. Het vaartuig wordt op 10 Februari a.s. te Londen verwacht. BRIEF VAN OllENHAUER AAN ADENAUER. Olienhauer, voorzitter van de West duitse sociaaldemocratische (oppositie) partij heeft kanselier Adenauer schrif telijk de voorwaarden, waarop zqn partij zou instemmen met herbewape ning van West-Duitsland, doen toeko men. Voor Kerstmis bad de kanselier de socialistenleider hierom verzocht en deze had in het begin van deze week het partijbestuur bijeengeroepen om de voorwaarden op te stellen. De persdienst van de vice-kanselier Blüehers vrije democratische partij (F.D.P.) noemde Donderdagavond Ol- lenhauers schrijven teleurstellend. Ollenhauers schrijven zou geen ver klaring bevatten, die op het ogenblik mogelijk hoop zou kunnen geven op overeenstemming met de sociaal-demo- craten over belangrijke kwesties der buitenlandse politiek. C' f v&m MMMK iiii m - Rr >ri ct-,- KL; r 7* "V De chef van de afdeling „Algemeen Beheer" van het Oostduifse departe ment van Handel en Bevoorrading, dr Brandes, is naar West-Berlijn uitgewe ken. Brandes behoorde tot de leidende medewerkers van de in December van zijn functie ontheven minister Ha- mann. DE GRONDWETSVERGADERING IN STRAATSBURG Zal men een beroep doen op Frankrijk en Duitsland de onderhandelin gen over het Saargebied te hervatten? In de Europese grondwetsvergadering te Straatsburg hebben gisteren de Nederlandse afgevaardigden mede aangedrongen op spoedige tot stand ko ming van een economische unie. Het waren de heren dr Brains Slot (A.R.), mr f. A. tsiaisse van de K.V.P., Nederhorst van de P.v.tLA., Vixseboxse van de C.H.U., Korthals (V.V.D.) en mej. Klompé van de K.V.P. Het socialistische lid van het parlement van Saarland, Braunz, heeft de vergadering gisteren verzocht op Frankrijk en Duitsland een beroep te doen om de onderhandelin gen over net Saargemed te hervatten. garantie is voor een werkelijke econo mische integratie. De heer Korthals (V.V.D.) wees er op, dat een economische eenheid paral- iel moet gaan met een politieke een heid. Tenslotte pleitte ook mej. Klom pé voor spoedige economische eenheid. Twee Markers hebben gisteren als eer sten een tocht op de schaats over de Gouwzee van Marken naar Monniken dam gemaakt. Zij hebben ongeveer 6 a 7 meter naast de vaargeul van de tramboot, die nog steeds vaart, gereden. Links Kees Roos (14 jaar) en rechts Jan Springer (18 jaar) bij hun aan komst in Monnikendam. Overeenkomst tussen Australië en Engeland en V.S. inzake uranium. De Canadese radio meldt, dat Austra lië met Engeland en Amerika een overeenkomst beeft gesloten voor de levering van uranium. Krachtens deze overeenkomst, die tien jaar geldig is, zullen Amerikaanse en Engelse geolo gen en technici naar Australië gaan om te helpen bij het onderzoeken van de uraniumrjjke gebieden. De mogelijkheid bestaat dat deze ge bieden, die in het Noorden van Austra lië liggen, tot de rijkste ter wereld be horen. De eerste schepen met uranium en uraniumerts zijn al naar Amerika en Engeland onderweg. De ontginning van het Australisch uraniumgebied wordt door Amerikaanse en Engelse deskundigen beschouwd als het werk dat voorrang boven alles hebben. Tijdens de debatten heeft mr Blaisse gezegd, dat onvoldoende economische bevoegdheden aan een federatieve 'autoriteit zijn toebedacht. Het econo mische vraagstuk, in het bijzonder de vorming van een eenheidsmarkt en een tolunie, moest volgens hem voor een volgende vergadering opnieuw bestu deerd worden. De heer Nederhorst pleitte op zyn beurt voor meer naaruk op de economische bevoegdheden van de Europese autoriteiten. De nationale souveremiteit, aldus de P.v.d.A.-woord- voerder is uitgehold door de kolen- en ataalgemeenscnap, maar de Europese souveremiteit is nog niet voltooid. Hij vond, dat minstens de eerste stap moet worden gezet naar een ruimere Euro pese marrit, hetzij door verdere vrqma- icing van de handel of door verlaging der invoerrechten. De heer Vixseboxse (C.H.Ü.) ver klaarde aaarna, dat geen Nederlandse regering naar eigen moeizame econo mische herstel in de waagschaal zal stellen, wanneer er geen behoorlijke i i Schiphol zat gisteravond weer pot dicht. Er hing zo'n dichte mist over de luchthaven, dat geen vliegverkeer mo gelijk was. Bij een zeepfabriek te vVoxmerveer zullen 100 werknemers moeten worden ontslagen in verband met de economische omstandigheden. Te u 1st is een achtjarig jongetje door het qs gezakt en verdronken. Vanaf heuen zal wegens het ijs op het fJsielmeer ue bootdienst van N.S. Enk huizenstavoren, worden gestaakt. «- Tijdens ue vergadering van de Haagse gemeenteraad is meegedeeld, dat de Destaande plannen voor de bouw van een stadion te Scheveningen thans doorgang kunnen vinden. Op bijna YO-jarige leeltijd is te Amsieraam orerieuen de heer G. Warning, in leven oud-directeur en commissaris van de Twentscne Bank. De netto-opbrengst van de collecte op de Nationale Ke- classeringsdag 1952 bedroeg f257.489,21. In 1951 was de opbrengst f 12.684.93 minder. "Van Maandag 12 tot en met Donderdag 15 Januari zullen in Twen- the legeroeieningen worden gehouden. Daaraan zal worden deelgenomen door een deel van de parate troepen der Kon. Landmacht, geformeerd in een gevechtsgroep. De oefening draagt de naam „Polsstok". Bij een ongeluk met een autobus in Buenos Aires zijn 12 mensen levend verbrand. Slechts vier van de inzittenden konden worden gered. Woensdagavond is in de staat Washington (V.S.) een viermotorig passagiersvliegtuig tegen een berg ge vlogen en uitgebrand. De zeven inzit tenden kwamen op het leven. Schip op het IJsselmeer in moeilijkheden? In Uitdam werden gisteravond her haaldelijk fluitsignalen gehoord, waar schijnlijk afkomstig van een schip, dat zich op het IJsselmeer in moeilijkhe den bevindt. Men vermoedt, dat de signalen afkomstig zijn van het vracht- motorschip „Nijverheid dat gisteren van Urk naar Amsterdam is vertrok ken en tot heden nog niet is aange komen. De sleepboot „Dieuwertje" is voor zien van een jjsploeg uitgevaren, doch heeft urenlang tevergeefs naar een schip gezocht. De reder heeft het voor nemen bü goed weer hedenmorgen een vliegtuig een verkenningstocht boven het IJsselmeer te laten maken. Proces tegen functionaris van de Amerikaanse Inlichtingendienst, Voor een gerechtshof van de Ameri kaanse hoge commissie in Duitsland te Berlijn, is het proces begonnen tegen Michael R. Rothkrug, hoofd van de af deling documentatie van de Ameri kaanse inlichtingendienst te Berlijn. Hij wordt er onder meer van beschul digd geheime documenten aan de Duit se autoriteiten te hebben gegeven en meineed gepleegd te hebben. B. EN W. STELLEN DE RAAD VOOR» Sociaal euvel als het afbetalingssysteem moet bestreden worden Na Vlissingen, waar het instituut al een paar jaar met succes werkt, hebben B. en W. van Middelburg de raad een voorstel voorgelegd, waarin de instel ling van een Gemeentelijke Voikscredietbank wordt aanbevolen. B. en W. achten het noodzakelijk, gezien de ervaring van de Gemeentelijke Dienst voor de Maatschappelijke Zorg, dat door middel van een dergelijke bank het sociale euvel, dat steeds gevaarlijker de kop opsteekt, tw. het afbetalingssysteem wordt bestreden. De werkelijke noodgevallen worden nu nog opgevangen door de gemeente lijke dienst in samenwerking met de Burgerlijke Instelling. Dit is naar de mening van B. en W. niet de juiste methode. Tegen de werking van het hetaal- zegelbedrijf hebben B. en W. algemeen dit bezwaar, dat het niet sociaal geori ënteerd is. De consument is tevens veelal in de keuze van de winkelier be perkt. DE WERKING. B. en W. wijzen er op, dat ook de regering een poging in de richting heeft gedaan om de minvermogenden te helpen door het zgn. consumenten- crediet. Een groot aantal mensen, dat ondersteuning ontvangt, blijkt, volgens de rapporten van Maatschappelijke Zorg een schuld te hebben, waarvan 't wekelijks of maandelijks afbetalings bedrag niet zelden 25 procent van het inkomen bedraagt. Bteeds talrijker worden voorts de aanvragen, die bij de Dienst binnenkomen om een voorschot voor schulddelging. De speling tussen kosten van levensonderhoud en lonen, aldus B. en W., is miniem en bij tegen slag door ziekte of anderszins zou over reserves beschikt moeten kunnen wor den. Deze zjjn er practisch niet. - B. en W. geven toe, dat het kopen met geleend geld maatschappelijk vaak niet is te verantwoorden; anderszqds kan het college de ogen niet sluiten voor de noodzaak, dat bijv. op het bed van de kinderen voldoende dekking aanwezig is. De Dienst voor de Maat schappelijke Zorg constateert tegen woordig meermalen het tegendeel. NUMMER ACHTTIEN SINDS 1944 Bidault volgt Schuman op als minister van Buitenlandse Zaken Frankrijk heeft weer een nieuwe regering. Het is het achttiende Kabinet sinds de oorlog. René Mayer is er in geslaagd een regering te vormen, be staande uit 23 ministers. De belangrijkste wijziging in het Kabinet verge leken met de regering van Pinay is wel, dat de minister van Buitenlandse Zaken Robert bchuman wordt opgevolgd door zijn partijgenoot Georges Bidault, die overigens ook geen onbekende figuur is. Over het algemeen, en vooral in Bonn bij de West-Duitse regering, wordt het niet terugkeren van Schuman op deze post betreurd. De partij ven. Kabinet is: zeven radicalen, zeven ge matigd conservatieven, zes volksrepu blikeinen (M.R.P.), twee links radica len en een afvallige Gaullist. De mi nister van staat Henri Queille zal als vice-premier optreden. René Pleven keert terug als minister van Defensie en Jean Letourneau zal zich evenais ia het Kabinet-Pinay met de Indociu- nese aangelegenheden bezig houden. in het nieuwe De minister van Financiën, de 39-jarige EEN VERRE VAN ACTUELE REDE Besprekingen over handhaving der Nederlandse militaire missie korte tijd uitgesteld De president van de republiek Indonesië, Soekarno, heeft gisteren to Dja karta een rede gehouden voor het Indonesische parlement ter gelegenheid van de opening van het nieuwe zittingsjaar. Over de verhouding tot Neder land zei Soekarno: „Er worden voorbereidingen getroffen voor een hervatting van de onderhandelingen om de betrekkingen tussen Indonesië en Nederland, die gebaseert zijn op het Uniestatuut, te vervangen door betrekkingen op basis van een gewone internationale overeenkomst, teneinde de R.T.C.-overeenkom- sten, die nadelig zijn voor het land en het volk, te kunnen opheffen. Natuurlijk bracht Soekarno Westelijk Nieuw-Guinea ter sprake. Hij zei, dat het vanzelfsprekend de grootste aan dacht van de regering zai hebben de strijd voor de de facto invoeging van West-Irian in het Indonesische gebied voor te zetten. Over de 17 October-affaire merkte de president op, dat de regering zich gedrongen gevoelt als haar overtuiging uit te spreken, dat deze geschiedenis zo goed mogelijk wordt opgelost. Aan het eind van zijn rede riep Soe karno op tot het dragen van verant woordelijkheid. Het eigenaardige van de gehele rede was, dat er met geen woord gerept werd over enige actuele gebeurtenis, zoals bijv. het aftreden van de minister van Defensie. De ope- ningszitting werd tevens bijgewoond door de vice-president Hatta, het ge hele Kabinet en verschillende militaire autoriteiten, zoals de chef-staf kolonel Sugeng. De militaire missie. In Den Haag is gisteren officieel medegedeeld, dat de Nederlandse en Indonesische regering na onder ling overleg zijn overeengekomen, dat de besprekingen over de hand having van de Nederlandse militai re missie in Indonesië voor korte tijd worden uitgesteld. Over deze aangelegenheid heeft Soekarno in zijn rede voor het parlement gezegd, dat er overeenstemming is bereikt, dat voor eind Maart besprekingen zullen worden gevoerd over de Ne derlandse militaire missie. Bo urgesMaunoury heeft sinds 1948 in acnt regeringen zitting gehad. Hoe wel de orthodoxe Gaullisten wel hun steun aan Mayer hebben toegezegd, maken zij geen deel uit van de rege ring, Wei hebben zij bewerkt, dat een afvallige Gaullist in het Kabinet werd opgenomen. BRANDSTICHTING EN ARGÊN JL'INIë? Plaatselijke autoriteiten in Buenos Aires hebuen Donderdag een aantal branden, die oogs.cn en te velde staan de gewassen in een gebied van duizen den hectaren hebben verwoest, toege schreven aan een uitgebreid plan om de productie te saboteren. In een officiële verklaring in de stad Eva Peron, genoemd naar de vorig jaar overreden echtgenote van presi dent Peron, worat melding gemaakt van honderd branden. Drie nieuwe branden verwoestten Woensdag bijna tienduizenden hecta ren met graangewassen. Zestienjarig meisje vermist te Schiedam. Sinds Woensdagochtend wordt te Schiedam vermist de 16-jarige Cor nelia Kremmenhoek. Zij verliet de ouderlijke woning, voorgevende naar haar werk te Viaardingen te gaan, waar zij op een fabriek zou werken. De Schiedamse politie zoekt nu naar haar. DE BILT ZEGT: Meer wind. In de ochtend hier en daar wat mist. In de loop van de dag toenemende be wolking met in het Noorden en Wes ten van het land enige sneeuw. Tot ma tig of vrij krachtig toenemende wind tussen Zuid en Zuid-West. Overwegend lichte vorst. Natuurlijk aal slechts crediet worden verschaft ais gebleken is, dat de nood- taak aanwezig is en verstrekking vindt alleen plaats als het om gebruiksgoe deren gaat. Voorts willen B. en W. de mogelijkheid openen, dat hulp verleend wordt aan hen, die door bestaande schulden in moeilijkheden verkeren door sanerend en schuldbemiddelend werk. Ter dekking van de credietbehoefte voor het eerste jaar hebben B. ea W, gerekend op een bedrag van f 2O.U0O. (100 credieten van gemiddeld f200). De administratie zal worden gevoerd door de Dienst voor de Maatsehappe- lqke Zorg. Voor de werking van de bank willen B. en W. zich laten advi seren door een commissie, waarin zit ting zullen hebben 2 ambtelijke (de wethouder van Soc. Zaken en ae direc teur van de Dienst voor de Maatschap pelijke Zorg) en 5 niet-ambteljjke per sonen, die door de raad worden aange wezen op voordracht van B. en W, Door de mogelijkheid voor te behou den van het cederen van loon of kin derbijslag, willen B. en W. het risico zo klein mogelijk houden. Als rente vergoeding heeft het college voorge steld te nemen 3 procent boven het wisseldisconto van de Ned. Bank, dat momenteel 3 procent bedraagt. Voor vergoeding van administratiekosten zal een percentage van het nominale cre diet wórden geheven. Over het aan gaan van overeenkomsten met de win keliers zal de in te stellen commissie dienen te adviseren. Ook de midden standers, die deelnemen, zullen voor administratiekosten een kleine ver goeding moeten betalen. Nog steeds is het niet rustig in en kele friese dorpen, waarvan arbeiders oq de coöperatieve fabriek voor meik- prouucten „De Ommelanden" te Gro ningen wera.cn. De politie is steeds met exua mansenappen aanwezig wanneer ae „ommeumuenous" in de dorpen van ue gemeente Acntkarspelen aankomt, Oox is net weer tot een handgemeen genomen tussen stagers en werkwilli gen. voigens de Algemene Nederlandse Beui'jjisoond zouaen werkwilligen een Dana van ae auto van de ataningslei- anig neouen doorgesneden, terwyi vol gens ae airectie van „De Ommelanden" twee werkwiiugen door de stakers zq» misnanaeid. Ook kwam het tot relle tjes m Z waag-W esteinde, waar de be volking stenen naar de autobus gooido. De aistrictscommandant van ae Rijks politie te Leeuwaraen werd door het publiek tegengewerkt, toen hq één der uaders wilde grijpen. Door tactvol op treden van de politie kon erger worden voorkomen. Het hoofdbestuur van de A.N.A.B. heeft zich m een schrijven tot de be volking van Achtkarspeien gericht, waarin zij mededeelt, dat „dank zq de standvastige en waardige houding wel ke men tot nu toe in de gemeente Achtkarspeien heeft aangenomen, tot op dit ogenblik het aantal onderkrui pers uit Friesland beperkt is gebleven tot vier personen".

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1