Truman richt zich in zijn zwanenzang tot Stalin Verbod van samenscholing in Achtkarspelen Prijsbeheersing bij vervreemding van landbouwgronden kan verdwijnen'' Dit jaar 65*000 woningen De werkloosheid in December Zes bandieten gedood in vuur* gevechten te Havanna* PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND „De meesters van het Kremlin leven in vrees." Communistische leer moet gewijzigd worden naar de nieuwe werkelijkheid Gaullisten steunen tr. Mayei k SNIPPER i Vi NIEUWS Alfred van Sprang weer naar Zeeland? tt De heer Chr. van de Heuvel te Middelburg Onzinnige voorstellen van Duitse bond Uitgave» StisWtog „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, TeL 1438, bij geen gehoor voor advertenties 2870, voor redactie I486. Giro 274289. Kantorent Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 1754, Middelbu g: Korte Noordstraat 85. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 2628 ZEEUWSCH DAGBLAD Se JAARGANG No. 1871 DONDERDAG 8 JAN. 1951 Abonnementsprijs j 0.44 per week, ƒ1.85 p. maand, ƒ5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per man. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Grappen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuxen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zulaema, Goes. Op- e* ondergang van Era en Maan. Zon op 8.46 u., onder 16.49 u. Maan op 2.14 u., onder 11.42 u. N.M. 15 Jan. Hoogwater op Vrijdag 9 Januari: Vlissingen 7.38 u. 1.28 m., 20.16 u. 1.37 m. Terneuzen: 8.03 tl. 1.51 m., 20.37 u. 1.59 m. Wemel- dinge: 9.07 u. 1.19 m., 21.40 u. 1.36 m. Zierikzee: 8.46 u. 1.00 m., 21.28 u. 1.17 m. De aftredende president van de Verenigde Staten, Truman, heeft gisteren aan het Congres zijn politiek testament doen toekomen. In zqn zwanenzang doet Truman een beroep op Stalin om de orthodoxe communistische leer te wijzigen in het licht van de nieuwe werkelijk heid, die de wetenschap de mensheid heeft gebracht. „GtJ zegt, dat gij gelooft In de voorspelling van Lenin, dat een der etappes in de vestiging van de communistische maatschappij gevormd sal worden door oorlog tussen uw wereld en de onze", aldus Truman tot Sta- lin, „doch Lenin was een mens voor bet atomische tijdperk, die de maat schappij en de geschiedenis nog bezag met pre-atomische ogen". Sedertdien is de oorlog van aanschijn en afmeting veranderd. De oorlog brengt de ondergang voor uw regiem en uw vaderland. Zodra de commu nistische leiders deze waarheid willen erkennen, aldus Traman, zullen zij mis verlangend vinden verdragen te sluiten, die de wereld zullen behoe den voor de gevaren, die nu dreigen." In zijn boodschap zegt Truman met nadruk, dat een oorlog tussen de communistische landen en de vrije wereld het graf graaft niet alleen voor de Staiinnistische tegenstander maar ook voor onze eigen maatschappij. Ds door de V.S. ondernomen pogin gen voor een internationale overeen komst betreffende de atoomenergie moeten voc ';azet worden. De proefnemingen van Eniwotok op het gebied van de kernreactie betekenen een nieuwe stap in de sensationele ontwikkeling van de kennis van de atoomenergie. Er kunnen thans ontploffingen worden veroorzaakt, waarbij de paddestoe len van Hirosjima en Nagasaki wei nig zaaks zijn. Mensen, die nadenken, beginnen geen atoomoorlog. Maar wij kunnen niet veronderstellen, dat anderen niet sullen bezwijken voor de bekoring, welke de wetenschap thans biedt. „Aks wij voortgaan", zo iel Truman, „met de verwachting van de Sow- jets te verijdelen en onze wereld in kracht blijft toenemen, meer ver enigd, aantrekkelijker voor de mensen aan weerszijden van het IJzeren Gor dijn, zal onvermijdelijk het ogenblik aanbreken van een verandering in de boezem van de communistische we reld. Wij weten niet wanneer dit zal zijn noch of het zal gebeuren als geyolg van een weloverwogen beslis sing van het Kremlin, van eenstaatg- Volgt Bidault Schuman op? Concessies betreffende de E.D.G. Dinsdagavond laat hebben de Gaul listen als één man besloten Mayer te steunen in zijn pogingen tot het vormen van een Frans Kabinet. Mayer kreeg de steun van de Gaul listen nadat hij beloofd bad wensen van hen inzake de Europese integra tie tegemoet te komen. Met de meer derheid van de Nationale Vergadering van 314 stemmen kan Elayer nn ver der aan zijn plannen werken. Na de woorden „Geen Franse rege ring kan er aan ontkomen het in Mei in Parijs ondertekende E.D.G.-verdrag en het acoord van Bonn ter ratificatie aan het Parlement voor te leggen. AIz premier zal ik echter voor zorgen, dat zekere Fransen wensen in de protocols worden opgenomen. Ook moet getracht worden Engeland nauwer by het pro tocol te betrekken" kreeg Mayer een hartelijk applaus van de Assemblée. Waarschijnlijk om aan de wensen van de Amerikanen te voldoen is Mayer er voor nieftwe onderhandelingen met de E.D.G.-landen te beginnen en het B.D.G.-verdrag in de parlementaire commissie reeds aanhangig maken. Het was voor het eerst dat de Gaullis ten hun steun beloofden aan een pze- mier. Georges Bidault, leider der Katholie ke Volksrepublikeinen en voormalig premier en minister van Buitenlandse Zaken, heeft een voorstel van de for mateur om Robert Schuman (eveneens M.R.P.) als minister van Buitenlandse Zaken op te volgen, aanvaard. Schuman verklaarde, dat hij defini tief had besloten niet minister van Buitenlandse Zaken te bljjven in de nieuwe regering. greep, een revolutie, afvalligheid van de satelieten of een samenliep van factoren. Maar wanneer de commu nistische leiders begrijpen, dat zij niet met oorlog kunnen winnen en wan neer wij hun pogingen om door ondermijning de baas te worden, schpibreuk doen lijden, ls het niet overdreven te verwachten, dat wij de wereld van aanschijn zuEen zien ver anderen, haar plannen zien matigen en de communisten de koude oorlog opgeven." De meesters van bet Kremlin, aldus Traman, leven in de vrees, dat hun macht en positie zullen instorten wanneer hun eigen volk onze vrije maatschappij sou kunnen leren be grijpen. Het Kremlin hoopt, dat de eco nomische wederopbouw an de vrije wereld een hevige rivaliteit heeft geschapen tussen de landen die el kander markten en de wereld handel betwisten. Het Kremlin kan: zich vergissen, maar daarvoor is in de komende jaren verbeeldings kracht en veel moeite vereist. AFRIKA EN AZIË. Verder zei Truman, dat Azië en Afrika de zaken op politiek, econo misch en maatschappelijk gebied niet in een toestand van oorlog kunnen blijven. Het is een verschrikkelijk dringen de taak geworden te verhinderen, dat de gistingen daar worden uitgebuit ten voordele van de Sowjetrussische leiders. Mededeling aan de Eerste Kamer. In de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over de opmerkingen, die bij het vooronderzoek zijn gemaakt over de begroting wordt medegedeeld, dat in het kader van de werkgelegen- heidspolitiek de woningbouw zal wor den opgevoerd. Het ligt in de bedoeling van de re gering het in het programma voor 1953 genoemde aantal van 55.000 woningen te beschouwen als minimum. Maximaal zouden echter 65.000 woningen mogen worden gebouwd. Bij de realisatie van dit aantal mag zeker niet gezegd wor den, dat de woningbouwpolitiek geen verandering brengt in de nog steeds grote woningnood. De leden, die hebben gepleit voor 75.000 woningen wordt geantwoord, dat zij kennelijk uit het oog hebben verloren, dat de gebieden, waar grote werkloosheid heerst, dikwijls streken zijn, waar men de woningbouw niet sterk kan opvoeren. Men zou daardoor de kans lopen, dat er in die streken binnenkort woningen leeg komen te staan. ONRUST IN FRIESE GEMEENTE. Arbeiders, die bij „De Ommelanden" te Groningen werken worden lastig gevallen. De burgemeester van de Friese gemeente Achtkarspelen heeft een samen scholingsverbod afgekondigd voor de 27 dorpen, gehuchten en buurtschappen, die tot deze gemeente behoren. Het is verboden zich met meer dan vijf per sonen bijeen op de openbare weg te begeven en voorts mogen geen vergade ringen <5 openbare bijeenkomsten worden gehouden. De maatregelen werden genomen als gevolg van het feit, dat er zich regelmatig relletjes voordoen, omdat arbeiders uit de gemeente, die vroeger werkzaam waren bij de con- densfabriek .Friesland" te Leeuwarden, thans in dienst zijn getreden van de melkfabriek „De Ommelanden" in Groningen. De arbeiders uit Achtkarspelen worden 's morgens met een bus ge haald en 's avonds teruggebracht. In de avonduren staan er bij aankomst hon derden mensen op straat, die de arbei ders najouwen en het hen lastig ma ken. De Rijkspolitie is versterkt met 40 man personeel uit de omliggende ge meenten. VREEMDE TOESTAND. 25 werknemers van de „Friesland" hebben zich vorige week bereid ver klaard bij „De Ommelanden", waar sinds maanden een staking gaande is, te gaan werken. Toen de bus de eerste avond het dorp Achtkarspelen bin nenreed werd de weg versperd door een verontwaardigde menigte, die de arbeiders ziet als onderkruipers. De werkmensen werden uitgejouwd en er werden bedreigingen geuit. Hoewel gisteravond het samenscho lingsverbod reeds van kracht was, om zoomde toch een grote menigte de weg, die de bus volgde. Er deed zich geen enkel incident voor, hoewel de menig te vrij geladen bleek te zijn. De Rijks politie greep eehter niet m, doch had overal posten uitgezet, om als er zich iets voordeed, onmiddellijk krachtig te kunnen ingrijpen. De arbeiders werden bij hun wonin gen afgezet. Gisteravond werden alle werkwilligen door leden van het hoofdbestuur van de A.N.A.B., die de staking bij „De Ommelanden" leidt, be zocht om hen te bewegen niet in deze fabriek te werken. De politierechter te Groningen heeft gisteren zes stakers, die zich be ledigend hadden uitgelaten tegenover twee bedrijfsehefs van „De Ommelan den" veroordeeld tot gevangenisstraf fen en geldboetes. Libanese pers veroorzaakt moeilijk' heden met Syrië, Syrië heeft Woensdag de grens met Libanon gesloten als vergeldingsmaat regel tegen hevige aanvallen in de Li banese pers op kolonel Sjisjaklf, de Sy rische waarnemende premier en staf chef. Honderden Libanese vrachtauto's met fruit en andere produeten worden aan de grens opgehouden. Men verwacht echter, dat de toe stand heden weer normaal zal worden. Woensdag is tussen de regeringen van Syrië en Libanon contact opgenomen en dit heeft, naar gemeld wordt, tot beter begrip geleid. Naar verluidt be loofden de Syrische autoriteiten de grens weer open te stellen indien in de Libanese pers een andere toon zou worden aangeslagen. Tienduizend gulden voor hospitaalkerkschip. De nauwe betrekkingen tussen de gemeente Velzen en de visserij hebben et toe geleid, dat B. en W. van Velzen de raad hebben voorgesteld een bijdra ge ineens van 10.000 gulden te verlenen voor de bouw van een nieuw hospitaal- kerkschip. In Zeeland verdrievoudigd. Eind December stonden er bij de ar beidsbureau* 166.020 werkloze man nen geregistreerd, waarvan er 31.357 waren tewerkgesteld bij de D.U.W. Op 30 November bedroeg het aantal werk lozen 129.56Q, waarvan 30.186 D.U.W.- arbeiders. De normale seizoenstijging in December werd dit jaar nog ver sterkt door bet ongunstige weer. In Zeeland is het aantal werklozen tra opzichte van eind November bijna verdrievoudigd. Op 81 December telde ome provincie 4551 werklozen, tegen 1595 eind November. Het aantal werk lozen op bet einde van 1951 bedroeg 3377. ri De Nederlandse kustvaarder „R.P.S." is voor de Franse kust gezonken. De bemanning van tien koppen ie door een Franse treiler gered. Het m.s. „Sibajak" is gistermiddag met 950 emigranten aan boord van, Rotterdam naar Nieuw Zeeland vertrokken. Vandaag vertrekt de „Zuiderkruis' met ruim 600 emigranten naar Zuid- Afrika. Het meteriologische instituut te Ukkel in België meldde in de nacht van Dinsdag op Woensdag een aard schok, die. ten Zuiden van Brussel mu ren en vensters deed trillen. Ook het K.N.M.I. heeft de schok geregistreerd. Bij een ontploffing in een raffina derij van de Shell in Texas zijn vier personen omgekomen. In Amerika wordt weer een transportvliegtuig ver mist met 41 personen, voor het meren deel militairen, aan boord. Men ver moedt, dat het toestel is neergestort. In de Amerikaanse havenstad Philadel phia zijn de havenarbeiders in staking gegaan. Zij eisen hogere Ionen en bete re arbeidsvoorwaarden. DE „ORANJE" VAART DOOR. De directie van de N.V. stoomvaart maatschappij „Nederland" heeft mede gedeeld, dat uit een nadere mededeling van de gezagvoerder van het motor schip „Oranje", kapitein H. W. Hem mes, is gebleken, dat het schip alleen aan boeg en middenschip aan bak boordzijde schade heeft opgelopen. Na de aanvaring is brand uitgebroken in een bergplaats in het voorschip, die door de bemanning in korte tijd werd bedwongen. Zoals reeds is medege deeld, vervolgt het schip met enigszins verminderde vaart zijn reis. Na debarkatie van de passagiers en het lossen van de lading zullen voor lopige reparaties warden uitgevoerd. De datum waarop het schip de thuis reis zal aanvaarden moet worden uit gesteld. Op verzoek van vele lezers. Onze reizende correspondent, Al fred van Sprang, bij de lezers weibeker. 1 door zijn artikelen serie, is Maandag uit het Midden- Oosten in ons land teruggekeerd. Aangemoedigd door het verlan gen van vele abonne's en gezien het enorme succes bij zijn op treden in April van het vorige jaar, hebben wij het plan opge vat hem opnieuw uit te nodigen om de lezers van het „Zeeuwsch Dagblad", en natuurlijk óók an deren, die er belang in stellen, weer eens persoonlijk wat over zijn avonturen te vertellen. Ónderhandelingen cii hem te laten optreden in Goes, Middel burg, Tholen en Terneuzen, zijn inmiddels aangeknoopt. We hopen binnenkort de lezers hierover méér te vertellen. Redactie. H. M. Koningin Juliana, die met de oudste drie Frinsessen voor een winter- gport-vaeantie in Bankt Antra verblijft, heeft In de afgelopen week de Bonds kanselier van Oostenrijk en zijn echtgenote ia Hotel Post ontvangen. H. M. Koningin dineerde met dr Figl en zijn vrouw. Op de foto ie d« Koningin met Bondskanselier Figl hl gesprek. Onrust op Cuba. De politie van Havanna heeft in en munitie zijn in beslag genomen, al- Nederlander bij auto-ongeluk in Duitsland omgekomen. In de nacht van Dinsdag op Woens dag is een Nederlandse auto bestuurd door de heer J. A. A. uit Hilversum bij Bremen door het springen van een band over de kop geslagen. De auto kwam in een sloot terecht en vloog in brand. De bestuurder en een Duitse uit Hamburg, waarheen men op weg was, kwamen om het leven. Een derde inzittende, ook een Nederlander, kon door hulpbiedende automobilisten wor den gered. V.N.'FUNCTIONARIS NEEMT ONTSLAG. David Weintraub, directeur van de afdeling economische ontwikkeling bij de V.N., die door een Amerikaanse congrescommissie beschuldigd was van communistische sympathieën, heeft Dinsdag ontslag genomen. Hij wil vrij zijn „om de noodzakelijke bescher mingsmaatregelen tegen deze laster" te kunnen nemen. vuurgevechten zes mannen gedood bij een actie tegen „bandieten", die er van worden beschuldigd, moordaan slagen op leden der regering en an' dere politici te beramen. Volgens de politie zouden de betrokken ook van plan zijn bomaanslagen te doen ra bureaux van dagbladen aan te vallen. Onder anderen werd de „beruchte bandiet" Mauel Salgado gedood, die verantwoordelijk wordt geacht voor een grote bankroof. De secretaris-gene' raai van de bond van textielarbeiders, Linares, in wiens woning Salgado zich bevond, werd aangehouden. Een bom en een hoeveelheid dynamiet, wapens De Wereldraad van Kerken doet beroep op V.N. De centrale commissie van de WS' reldraad van Kerken heeft een beroep op de V.N. gedaan, om er op toe te zien dat het Koreaanse conflict zich niet uitbreidt. De commissie adviseert de V.N., om onophoudelijk te streven naar besprekingen, tot dat succes geboekt wordt. Zij beveelt verder aan, dat by internationale conferenties meer ge bruikt wordt gemaakt van een scheids rechter. Gedeputeerde de heer C. PhiHpset „Gevolgen zullen ernstig zijn voor de kleine boeren". De heer Chr. v. d. Heuvel, het Tweede Kamerlid van de A.R.-portlj en voorzitter van de C.B.T-B. in Nederland, heeft tijdens een gistermiddag te Middelburg gehouden vergadering van de Walcherse afdeling der CJÏ.T.B. betoogd, dat de prijsbeheersing bij de vervreemding van landbouwgronden kan verdwijnen. Bij hem woog het zwaarst, dat de voorschriften, die tot beden gelden, massaal worden ontdoken en hij vond het niet juist, dat de overheid voorschriften uitvaardigt, waarvan men tevoren weet, dat men er zich toch niet aan houdt. Het lid van G.8. de heer C. Philips® en de heer J. Geechiere J.Hxn. te Grijpskerke hébben zich hiertegen verzet en beiden betoogden, dat wanneer de prijzen bij verkoop van landbouwgrond vrij worden, hiervan hoofdzakelijk de kleine boeren de dupe worden. Nadat de vergadering door de voor zitter, de heer J. Bosselaar te Aagte- kerke, met Schriftlezing en gebed was geopend, sprak de heer v. d. Heuvel eerst over de pachtprijzen, waarbij hij commentaar leverde op de voorstellen, die door een commissie van de Stich ting v. d. Landbouw zijn gedaan om te komen tot wyziging van het Pachtbe- sluit 1951. Deze voorstellen worden thans door een commissie van de Soc. Economische Raad bestudeerd. DE PACHTPRIJZEN. De heer v. d. Heuvel noemde de jacht een zegenrijk instituut voor de andbouw. Men zoekt thans echter naar een andere methode voor de pachtprijs bepaling. Hij wees er op, dat pacht overeenkomsten om de drie jaar kun nen worden herzien, iets, dat door pachters en verpachters nogal eens over het hoofd wordt gezien. Langza merhand is een wanverhouding ont staan, doch door enkele maatregelen, door de regering genomen, zijn er de laatste jaren verbeteringen gekomen. Maar, zo zei de heer v. d. Heuvel, niemand beeft nog uitgemaakt wat nu eigenlijk de redelijke winst van de pachter ie, waarvan het Pachtbesluit spreekt. De commissie va* de Stichting d. Landbouw heeft nu een nieuw sy steem uitgedacht voor een rationale pachtprijsbepaling. In de eerste plaats zal de pachters een redely ke winst per ha dienen te worden verzekerd, maar daarbij wil men ook een maximum inkomen van de pachter vaststellen. Komt hjj daar boven, dan komt het meerdere mede aan de verpachter ten goede. Daarby komt nog, dat wil men de beide in komensgrenzen bepalen men over de bedrijfsresultaten dient te beschikken. Als bezwaren tegen deze gang van zaken voerde de heer v. d. Heuvel al lereerst aan, dat hier met twee beslis sende criteria wordt gewerkt, die op een bepaald moment tegenstrijdig kun nen zijn. Bovendien bad hij bezwaar, dat de overheid zou gaan uitmaken wat een minimaal en wat een maximaal in komen voor de pachter is. Een overmatig perfectionisme, waar door het geheel practisch onuitvoer baar wordt, zo concludeerde de heer v. d. Heuvel. Hy zag liever het bestaan de systeem, waaraan ook bezwaren kleven, verbeterd. De grondkamers zouden zich dienen te beperken tot het corrigeren van gemaakte fouten by contracten. KOOPPRIJZEN. In het tweede deel van zijn rede de koopprijzen voor landbouwgronden be sprekend zei de heer d. Heuvel; dat hij niet inzag waarom de koopprijzen moeten worden beheerst, nu de pacht prijzen zijn vrijgelaten. Hy rekende voor, dat het aantal ver kopen zeer klein is, t.w. hoofdzakeiyk emigranten of mensen, dia geen kinde ren hebben, waaraan zq de boerdery kunnen overdoen. Hy weeg er verder op, dat het ontbreekt aan maatstaven om de juiste koopprys te bepalen. Al leen de kapitalisering van de pacht is mogelyk. Men gaat dan echter iets biy- vends, als een koop toch is, baseren op iets, dat wisselt n.l. pachtprijs en ren testand. Er is momenteel al geen prys- beheersing meer, zo betoogde de heer v. d. Heuvel, want op grote ichaal wordt de beheersing ontdoken, zonder dat er iets aan te doen is. DISCUSSIE, Tydens de discussie bleek, dat men in Zeeland niet veel voelt voor het los laten van de prjjsbeheersing, een standpunt dat volgens de heer Bosse laar ook in het hoofdbestuur van de C.B.T.B. is naar voren gebracht. De heer Philipse wees er in verband met de vaststelling van de pachtprijzen op, dat de grondkamer in Zeeland meer doet dan wettelijk voorgeschreven, om dat men met de partyen rond de tafel gaat zitten om tot overeenstemming te geraken en zich geen excessen voor doen, dat men met pachtpryzen komt te zitten, die door verpachter of pach ter niet gewenst worden. De heer Philipse zei, dat in Zeeland voor de beste grond thans de pacht f 17 per ha mag bedragen, benevens maximaal f25.per ha voor onder houd van gebouwen. Hij meende, dat het paehtprijspeil op Walcheren op era te hoog niveau lag, vergeleken met an dere delen van Zeeland. De hem: Phi lipse meende evenals de heer Gesehie- re, dat vrijlating der koopprijzen ern stige gevolgen met zich zouden bren gen, doch zij waren het wel met de heer v. d. Heuvel eens, dat era beheer sing zo moet worden ingesteld, dat ont duiking, zoals thans plaats vindt, tot het verleden gaat behoren. dus de politie. De Cubaanse minister van voorlich ting, Ernesto de la Fe, zeide in een ver klaring, dat president Batista de strijd tegen de „bandieten" meedogenloos zal voeren. Ds minister legde verband tus sen de „bandietenactiviteit" en ds „grospen te Miami", waarbü hij ver- moedeiyk doelde op oud-president Car los Prio Socarras en zyn vrienden, die zich daar hebben teruggetrokken. So carras gaf onlangs te Miami een ver klaring uit, waarin hjj ontkende een omwenteling op Cuba voor te bereiden. Dót is brutaal! De „Bond van udt Nederland gewe zen Duitsers" heeft een beroep op het Westduitse ministerie van buitenland se zaken gedaan om de zeven Neder landse politieke delinquenten, die op Tweede Kerstdag uit de gevangenis van Breda xyn ontsnapt, niet aan Ne derland mt te leveren, alvorens onom stotelijk is komen vast te staan, dat het werkelijk oorlogsmisdadigers zijn. Volgens de Bond zyn de betrokkenen indertijd niet op grond van „betrouw bare bewijzen'* veroordeeld, daar lo dens de processen, „die meestal ge leid werden door Nederlandse verzets strijders", bekentenissen waren al- geperst door slechte behandeling en dwangmiddelen' Het verbond verzoekt het ministerie de Nederlandse regering „ter vrSfe van -een werkelijke gerechtigheid" het volgende voor te stellen: 1. „Nederlanders, die na de oorlog Duitse soldaten hebben vermoord ome- ten in staat van beschuldiging wor den gesteld." „Misdrijven, die na de oorlog jegens de 130.000 Duitsers en Nederlander* in de Nederlandse concentratiekam pen rite gepleegd, moeten door gewone Nederlandse rechtbanken worden be recht." 3. „De vonnissen van de 70 Duitse krijgsgevangenen, die thans nog in Breda worden vastgehouden, moeten worden herzien." 4. Van de rond 3000 Nederlanders, die zich thans nog in Nederlandse ge vangenissen bevinden, omdat zij in de Duitse weermacht hebben gediend! moeten diegenen worden vrijgelaten die tqdens de oorlog het Duitss staats burgerschap hebben verkregen." (Commentaar hierop is wel overbo dig. Red.) Algemene Bond van ouden. van dagen vraagt kolenbijslag. De voorzitter van het hoofdbestuur yan de algemene Bond van Ouden vaft Dagen heeft zowel aan de minister voor Maatechappeiyk Werk als aan diens ambtgenoot van Socials Zaken en Volksgezondheid een telegram ge zonden, waarin wordt aangedrongen op het nemen van maatregelen, opdat aan de ouden van dagen, die buiten elke toeslagregeling vallen, in deze koude dagen een kolenbyslag wordt gegeven. DE BILT ZEGT» Iets minder koud. Overwegend zwaar bewolkt met en kele verspreide opklaringen en voor namelijk m het Oosten van bet land plaatselijk wat lichte sneeuw. Overwe gend matige Noordelijke whtd. Lichte vorst tot temperaturen om bet vries punt.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1