RIJKSIDENTIFICATIEDIENST MAAKTE ERNSTIGE FOUTEN Revolutie in Bolivia mislukt Bredase gevangenisleiding was eveneens in gebreke i SNIPPER NIEUWS1 Provinciale volksdanscursus begint Zaterdag te Vlissingen Zal kolonel Soegeng zijn functie toch neerleggen PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND WOENSDAG 1 JANUARI 1052 Openhartige uiteenzetting van Minister Donker De schijnwerper op Tholen. Scholingsmogelijk heden voor emigranten Meningsverschil tussen ge allieerden en stadsbestuur Ruiterfeest te Zaerikzee Uitgavet Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. DO, TeL 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelbu Korte Voordstraat 85. TeL administratie 2009, TeL redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26—28 ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2870 Abonnementsprijs j 0.44 per week. 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers IS cent Advertentieprijs 20 cent per m m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; B. Zuiuema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan: Donderdag: Zon op 8.46 u., onder 16.47 u. Maan op 1.00 u., onder 11.28 u. Hoogwater Donderdag 8 Jan.: Vlissingen: 6.48 u. 1.43 m., 19.19 u. 1.47 m. Terneuzen: 7.14 u. 1.66 m., 19.42 u. 1.71 m. Wemeldlnge: 8.23 u. 1.28 m., 20.48 u. 1.44 m. Zierikzee: 8.00 u. 1.08 m., 20.31 u. 1.24 m. (Van onze parlementaire redacteur). Vooeen uitverkocht buis hield gistermiddag mr in 't Veld in de Eerste Kamer zijn interpellatie over de ontsnapte gevangenen uit de Bredase ge vangenis. Zelden hebben wij zo'n grote belangstelling voor de debatten in onze Senaat meegemaakt. De interpeilant wees er terecht op, dat nooit een ontvluchting zoveel beroering heeft veroorzaakt. Er heerst verontwaardiging en verontrusting. Hij gunde deze sadisten en landverraders niet, dat zy nu weer in vrijheid rondlopen. Vooral niet, omdat de ontsnapping niets te maken heeft met vakmanschap en scherpzinnigheid. Integendeel, in deze zaak spelen verslapping van de waakzaamheid en het gebruik van een illegale organi satie een grote rol. Minister Donker gaf een openhartige uiteenzetting, waarin op ondubbel zinnige wijze werd aangetoond, dat er vele fouten zijn gemaakt. Zoals zo vaak wordt de put gedempt, als het kalf verdronken is. Nu is de wacht in de gevangenis versterkt met 25 man, gewapend met traangasbommen. Er is een plan gemaakt om mitrailleurposten op de muren te zetten en alle Duitse oorlogsmisdadigers, op vijf na, vertoeven nu in Breda. Het meest schokkende was misschien nog wel, dat minister Donker eerst op Zaterdagmiddag omstreeks vier uur (de ontsnapping was Vrijdagavond) van de buitenwacht iets over het ge beurde vernam. Ogenblikkelijk heeft hi) zich toen naar de gevangenis bege ven om een aantal maatregelen te tref fen. Dit was nodig, want de bevoegde autoriteiten schenen ervan overtuigd te zijn, dat haastige spoed zelden goed was. Zate. na Kerstmis hebben de ambtenaix.. ...et gewerkt. OOK AL VACANTIE. Maar wellicht nog erger waB het, dat ook de Rtiksidenuficatiedienst deze Kerstdag vierde, alsof elke misdaad of ontsnappingspoging uitgesloten zou sjjn. Deze dienst moest een extra poli tieblad maken. De betrokken chef was met vacantie en zijn plaatsvervanger kon eerst des morgens vroeg bereikt worden om de doodeenvoudige en men selijke reden, dat hij zijn telefoon niet in de slaapkamer had. De telefoniste, alleen 's nachts in het gebouw, kon hem niet wakker krijgen! De Kamerleden maakten haar daarvan geen verwijt. Wèl deden zij dat ten aanzien van de leiding van deze dienst. Maar goed. Zaterdagavond kwam het politieblad klaar. Eerder kon niet het wordt haast eentonig want de Landsdrukkerij werkte deze Zaterdag niet. Men heeft toen maar een drukke rij in Utrecht opgezocht, die wel werk te. Met de Zondag in het vooruitzicht wist men niets beters te doen dan de bladen te posten, zodat zij in de loop van Maandag kwamen, waar zij wezen moesten. GEEN SIGNALEMENTEN. Daarnaast bleek ook nog, dat de Rijksidentifieatiedienst wel over de foto's, maar niet over de signalementen beschikte. Daarvoor moest weer con tact met Breda worden opgenomen. Geen wonder, dat de heer YVendelaar opmerkte, dat wij blij mogen zijn de afgelopen feestdagen zo goed te zijn 'borgekomen. Was de waakzaamheid op het departement van Oorlog ook zo grootGelukkig dan maar, dat er geen tanks over de grens zijn gerold. ZEVEN SIGARETTEN BLEVEN OVER Minister Donker vertelde verder, dat een bewaker een tip van een gedeti neerde had gekregen, dat een ontvluch tingspoging werd voorbereid. Ogen blikkelijk werd de directie gewaar schuwd en de buitenwacht betrok haar yost. Deze wist niet, of alle gevangenen binnen waren. Om geen ongerustheid te wekken, werd eerst om half negen een pauze in het programma ingelast. Vier dozen van 50 sigaretten werden open gemaakt en iedere gevangene kreeg één sigaret. Er bleven er zeven overOgenblikkelijk werden de be voegde autoriteiten gewaarschuwd. De ontsnapping heeft ca. kwart over ze ven plaatsgevonden, maar eerst om vijf voor elf ging het telexbericht over de ontsnapping de wereld in. Nog later ging men de buitenmuren onderzoeken en men vond de trappen en de rubber ing, waarmede de gedetineerden wa ren ontvlucht. DE FILM GING DOOR. Terecht noemde de minister de eer ste reactie na het binnenkomen van de tip beslissend. Wèl zyn toen onmiddel lijk de posten uitgezet, maar de film ging aoor. De gevangenisdirectie maak te hij niet teveel verwijten. Dat is ach teraf gemakkelijk, zo zei hij. Zy krijgt vaak berichten over ontsnappingspo gingen en bovendien bevond zij -zich wel in een zeer moeilijke situatie. Het was by na uitgesloten, zo dacht men oorspronkelijk, dat de ontsnapping al had plaatsgevonden. Door al te streng optreden vreesde de directie onrust te zullen verwekken. Deze vrees was niet ongegrond, als men weet, dat negen bewakers toezicht moesten houden op al de gevangenen, van wie er 111 levenslang hebben en 63 de Duitse nationaliteit bezitten. VIJF FOUTEN. Vijf tekortkomigen somde de minis ter op: de piketregeling by de Ryks- identificatiedienst was onvoldoende, de uitgifte van het extra politieblad kwam te laat, de dienst had wel foto's maar geen signalementen, de beloning had eerder uitgeloofd moeten worden en de buitenlandse politie werd veel te laat gewaarschuwd. Deze punten zyn een les voor de toekomst. Ook op het régiem in de Bredase gevangenis had de minister eritiek. In de eerste plaats moet men aan zulke zware gevange nen niet de positie van stoker geven, ten tweede moeten er geen films in het donker worden vertoond en ten slotte moet de bezoekregeling niet zo danig zijn, dat er afspraken gemaakt kunnen worden. HELPERS. Drie personen hebben bekend be hulpzaam te zijn geweest bij de ont vluchting. Zij zijn verhoord en weer op vrije voeten gesteld, daar preventieve hechtenis niet mogelijk is. Gerechte lijke vervolging zal echter niet uitblij ven. Eén ding stond voor de minister vast: de ontsnapten èn de helpers heb ben weinig hersens, maar achter deze hele zaak hebben hersens gezeten. Er moet daarom rekening mede gehou den worden, dat er illegale organisaties bestaan met vertakkingen in bet bui tenland! Toch wilde de minister het huidige systeem van ons gevangeniswezen door dit gebeuren niet opzij zetten. Sinds 1945 hebben er 202 ontsnappingen plaatsgevonden. Daarbij is de tijd van de kampen inbegrepen. De laatste ja ren zijn er maar 7 ontvlucht, waarvan 3 uit een ziekenhuis. TWEE MOTIES. De communist Brandenburg kwam met twee moties voor de dag. O.a. eis te hy het aftreden van minister Don ker. Daar moest de Kamer hartelijk om lachen. Beide moties werden met 28 tegen 2 stemmen verworpen. Het valt echter niet te ontkennen (de heer in 'tVeld wees erop bij de replieken), dat er een gevoel van onbehagen blijft bestaan. Het is moeilijk om aan het personeel een hoog cijfer voor waak zaamheid te geven, zo vond hij. En hy besloot met de opmerking, dat het Ne derlandse volk zekerheid moet hebben, dat er maatregelen worden getroffen om herhaling te voorkomen, ook al kost dit veel geld. (Zie ook de artike len op pag. 4 en 5). ZEELAND SCHIJNT over ver schillende „vergeten gebieden" te beschikken. Op Schouwen en Duive- land kan men nogal eens de opmer king horen, dat aan dit eiland veel te weinig aandacht wordt besteed en wie op Tholen zyn oor te luisteren legt, verneemt hetzelfde. Wat ervan waar is, laten wij nu maar in het midden! In ieder geval gaan wij de komen de tijd veel aandacht aan Tholen be steden. Eén onzer redacteuren heeft er een serie reportages over geschre ven. Het zijn verhalen over alle ge meenten op Tholen, artikelen over algemeen Thoolse onderwerpen en er komt ook nog wat, dat een meer beschouwend karakter zal dragen. Misschien is het zelfs mogelijk en kele dingen te zeggen over de toe komst, althans enige aanduiding te geven van de richtingdie Tholen het beste kan inslaan om de grote problemen, waarvoor het staat, tot een Oplossing te brengen. Natuurlijk hopen wij in de eerste plaats, dat de Tholenaren zélf van wat er geschreven wordt goed ken nis zullen nemen. Maar wij zouden toch ook wel de mensen van de an dere delen van Zeeland willen vra gen de artikelen niet over te slaan Want wij zijn allen Zeeuwen en niemand mag alleen maar belang stelling hebben voor zijn onmiddel lijke omgevingl Evenals voorgaande jaren brengt H. M. de Koningin de wintervacantie met de drie oudste Prinsessen door in St. An ton, waar zij met haar gevolg is gelo geerd in „Hotel Post". Het Harmonie corps van het dorp bracht haar een muzikale hulde, waarvoor zij zeer er kentelijk bleek. De Koningin op het bordes van Hotel Post, tijdens de aubade, die haar werd gebracht. De Prinsessen Beatrix en Irene luisterden achter haar moeder staande, aandachtig mee. Burgers en officieren wilden pro-communistische ministers verwijderen De Boliviaanse regering heeft bekend gemaakt, dat zij een revolutionnaire beweging, die gereed stond om Dinsdagmorgen tot handelen over te gaan, heeft vernietigd. Volgens een in New ïork ontvangen bericht waren de op- standigen van plan ministers, die met het communisme sympathiseren, te verwijderen. Zij hadden de minister van Boeren- zaken, Chavez, en de chef van de gene rale staf, kolonel Ayllon, reeds gearres teerd en voorts getracht kolonel For- tun, onderminister van Defensie, aan te houden. Volgens de regering hadden twee burgers (Hugo Robert, een voormalige minister van Pers en Propaganda, en Nare gevolgen van een hoestbui. WINKELBEDIENDE WERD DOOR AUTO „GESCHEPT". Een hoestbui kan nare gevolgen heb ben. Dat bleek Dinsdagmiddag op de Stadionweg te Rotterdam, waar een automobilist door een hoestbui werd overvallen, waardoor zyn auto op het fietspad terechtkwam. Een 33-jarige kantoorbediende, die daar reed, werd opeens door de auto „geschept" en be landde met zijn fiets op de motorkap. De fiets gleed er meteen weer af en twintig meter verder kwam de be diende weer op de weg terecht. De auto reed nog even door. De echtgenote van de bestuurder verloor haar tegenwoordigheid van geest niet. Zij duwde haar man's voet van het gaspedaal en remde, zodat de wagen tot stilstand kwam. De bediende moest met inwendige kneuzingen in het Zuiderziekenhgig worden opgenomen. Professor Zuckermann uit Oost- Dultsland gevlucht. Professor Leo Zuckermann, de vroe gere leider van de kanselarij van de Oostduitse president is drie weken ge leden met zijn gezin naar West-Berlijn uitgeweken, zo verneemt het Westduit- se persbureau D.P.A. Ongeveer twee jaar geleden trad prof. Zuckermann onverwacht af als kanselarij chef. Na geruime tijd in ongenade geweest te zijn, hervatte hy zijn openbare acti viteit. Hij werd in November j.l. be noemd tot directeur van het instituut voor rechtswetenschappen in Potsdam Babelsberg. Zuckermann wordt ervan beschul digd samen met Merker gewerkt te hebben voor „Zionistische agentschap pen". r A Sir Brian Robertson, opperbevelheb ber der Britse strijdkrachten in het Midden-Oosten, is in Kenia aangeko men om zich op de hoogte te stellen van de toestand. De Perzische Twee de Kamer heeft Dinsdag met 64 tegen nul stemmen bij eén onthouding haar vertrouwen geschonken aan Mossadeq. Volgens een woordvoerder van het Amerikaanse achtste leger neemt de gevechtsactiviteit aan het Koreaanse front toe. Maandagavond sloegen de troepen der V.N. een Noordelijke aan val op de Jane-Russell-heuvelformatie af. De verdediger van de Rosenbergs, die op beschuldiging van atoomspion- nage ter dood zijn veroordeeld, heeft medegedeeld, dat het echtpaar Zater dag president Truman om gratie zal verzoeken. De Joodse organisatie in West-Berlijn is gereed om de toevloed van Joodse vluchtelingen, die worden verwacht, te helpen. Zij zal een uitweg door Zwitserland en andere landen naar het Westen organiseren. Na de verdachte te hebben gehoord, heeft de Haagse rechtbank in de raadkamer ge vangenhouding van de Russische jour nalist Pissarev voor de tjjd van 80 da gen bevolen. Penazola, een leider van de huidige re geringspartij) en vijf legerofficieren de leiding van de opstandige beweging. Volgens latere berichten is de toe stand rustig, hoewel alle winkels en kantoren gesloten zyn. President Estensoro, die in April 1952 na bloedige onlusten aan het bewind kwam, verklaarde, dat „reactionnai- ren" binnen zijn nationale revolution naire beweging hun idealen hadden verraden. De president en de minister voor Mijnbouw, Lechin, die tevens secretaris van de bond van mijnwer kers is, spraken vanaf het balcon van het regeringsgebouw een menigte toe. Met ingang van heden is de scholing op de Rijkswerkplaatsen voor vakont wikkeling opengesteld voor adspirant- emigranten, aldus heeft het commissa riaat voor de emigratie bekend ge maakt. Daarbij wordt voorrang verleend aan de beroepen: timmerman, metse laar, schilder, machinebankwerker en electro-monteur. De cursisten, voorzo ver zy naar Engels-sprekende landen willen emigreren, zullen bovendien En gelse vaktermen en maatvoering leren. De openstelling van de Rijkswerk- plaatsen geldt voor adspirant-emigran- ten, los van de vraag, of hun emigratie al dan niet met overheidssubsidie zal geschieden. Slechts met enige zeker heid moet kunnen worden aangeno men, dat zij binnen afzienbare tyd zul len emigreren. Aan de scholing dient het gebruikelijke psycho-teehnische onderzoek vooraf te gaan. Wèl of geen machinepistolen voor Westberlijnse politie? De drie Westelijke commandanten van Berlijn en het Berlijnse stadsbe stuur verschillen openlijk van mening over de wijze, waarop West-Berlijn te gen het optreden van Oostduitsers, die erop uit zijn personen te ontvoeren, moet worden beschermd. De Berlijnse burgemeester, Reuter, heeft de Westelijke commandanten verzocht de Westberlijnse politie uit te rusten, met machinepistolen. Thans zijn zy bewapend met pistolen en, by dienst aan de grens, met karabijnen. Verder acht men het noodzakelijk, dat de Amerikanen, Britten en Fransen samen met de politie gaan patrouille ren, precies zoals de Russen de Oost- berlijnerg begeleiden. De Westelijke commandanten vre zen echter, dat, wanneer de politie met machinepistolen wordt bewapend, dit aanleiding zal kunnen zijn tot vuurge vechten. Berlijn zou dan nog eerder dan thans het ontbrandingspunt voor een volgende oorlog kunnen zijn. Maandelijks verdwijnen 10 tot 15 mensen uit West-Berlijn. Dikwijls wor den leden van de Westberlijnse politie naar de oostelijke sector ontvoerd en na ondervraging vrijgelaten. GOEDE VORM VAN VRIJE TIJDSBESTEDING Als zij slaagt zullen andere activiteiten volgen. De jeugdherbergvader van „Schelde- stroom" te Vlissingen,- de heer J. Koops, heeft het iniuatief genomen tot het organiseren van een volksdanscur sus. De start is bepaald op Zaterdag a.s. in de Vlissingse jeugdherberg. De bedoeling is, dat ook in Februari en Maart een weekend wordt gehouden. Men zal er volksdansen en boven dien zuilen de deelnemers worden voorgeucüt over het ontstaan en de ontwikkeling van de volksdans in de loop der eeuwen. Voor het aantrekken van deelnemers is contact gezocht met de Padvinderij, C.J.M.V, C.J.V.F., Jon ge Strijd, A.J.C. en leden van de Ned. jeugdherbergcentrale in Zeeland. Voor het leiden van de cursus hebben de heer en mevr. Krug uit Kruiningen zich beschikbaar gesteld. De heer Krug, die reeds enkele keren een cursus heelt georganiseerd, is leraar aan de U.L.O school te Kruiningen. Reeds hebben zich voor het eerste weekend veertig deelnemers, afkomstig uit de gehele provincie, opgegeven. De organisatoren zouden niets liever zien dan dat er een provinciaal orgaan kon worden gesticht, dat meer initia tieven op het gebied van de vrije tijds besteding kan nemen. De voiksdans- cursussen zouden dan niet alleen op weekends kunnen worden gegeven, maar ook op avonden en in de gehele provincie. De bedoeling is allereerst kader te vormen, zodat men op tal van verenigingen zal kunnen volksdansen. Verder wordt gedacht aan cursussen in boetseren e.d. Wanneer blijkt, dat er voor de opleiding van kader ter bevor dering van de vrye tijdsbesteding der MUTATIES BIJ DE LANDMACHT GEëlST Benoeming van kolonel Sadikin veroorzaakte grote opschudding Volgens Aneta is het nog niet zeker, dat kolonel Bambang Soegeng, de fungerende chef-staf van de landstrijdkrachten, zich zal neerleggen bij het besluit van de Indonesische regering zfjn ontslagaanvrage niet te aan vaarden. Het is mogelijk, dat de kolonel het besluit tot aftreden zal herzien, indien de volgende stappen der regering in overeenstemming zullen zyn met zyn plannen. Hierbij wordt in het bijzon der gedacht aan mutaties bij de land macht. In kringen, die in nauw contact staan met kolonel Soegeng zei men, dat hij bij het besluit om overste Warouw te benoemen tot fungerende commandant van Oost-Indonesië welke benoe ming geschiedde vooruitlopend op een beslissing van het Kabinet werd ge leid door de overweging, dat Warouw de meest aanvaardbare figuur in het militaire territorium Oost-Indonesië is. Over de benoeming van kolonel Sa dikin zei de fungerende commandant van Oost-Java, dat deze grote opschud ding heeft veroorzaakt onder het volk en de in Oost-Indonesië gestationneer- de militairen. Volgens Soedirman, die AANVARING OP KANAAL TERNEUZEN—GENT. Dinsdagmiddag omstreeks half vijf zijn op het kanaal TerneuzenGent ter hoogte van het Zevenaardok bij Ter neuzen het Noorse stoomschip „Royal", metende 2051 brt en het naar Gent op varende Deense stoomschip „Betty Maersk", metende 6361 brt, met elkaar in aanvaring gekomen, waarschijnlijk doordat één der schepen uit zijn roer liep. De „Betty Maersk" liep in de voor steven een gat boven de waterlijn op. Van de „Royal" werd de voorsteven ge deukt en een anker beschadigd. De JBetty Maersk" is doorgevaren naar Gent, de „Royal" koos ligplaats bij de Westsluis te Terneuzen voor de schade- expertise. Persoonlijke ongevallen de den «lob niet voo». Middelburgse politie op de bres voor de dieren. Toen gistermiddag een jongeman op het politiebureau veerscheen met de mededeling, dat er een vogel op het ijs in het droogdok lag, aarzelde de Middelburgse politie geen ogenblik om de helpende hand te bieden. Zy trok er met niet alledaagse hulp middelen op uit: een lange stok, een touw en.... een afgedankte parapluie. Dit alles aan elkaar bevestigd vormde een uitstekend vistuig, al duurde het even voor de beide politiemannen de vogel een merel, die bewusteloos op het ijs lag hadden -opgepikt. Hun po gingen bleken echter vruchteloos.... het diertje bleek tijdens de reddings pogingen door de koude te zyn gestor ven. Dat dit ongewone schouwspel veel bekijks had spreekt vanzelf. Overigens moet dit voorval een aansporing zijn om in deze koude dagen niet alleen te denken aan de warme kachel, maar ook aan de dieren, vooral de vogels, voor wie het thans al heel moeilyk is hun kostje op te scharrelen! de installatie van overste Warouw in Makassar bijwoonde, heerst de mening, dat de regering zeer ontactisch heeft gehandeld door kolonel Sadikin van ijorneo naar Oost-Indonesië over ,te plaatsen. GEWEIGERD? Dinsdagochtend circuleerden berich ten, dat Sadikin zijn benoeming gewei gerd zou hebben, in regeringskringen sprak men dit bericht echter tegen. De gaullistische fractie in de Franse Nationale Vergadering heeft besloten haar steun aan Réné Mayer te verle nen. Hij heeft nu opdracht gekregen een Kabinet te vormen. Nederlandse H.C. in Indonesië aangekomen. De nieuwe Nederlandse Hoge Com missaris in Indonesië, mr W. F. L. Graaf van Bylandt, is Dinsdagmiddag in Djakarta aangekomen, waar hy werd opgewacht door vele functiona rissen van het Hoge Commissariaat, met inbegrip van de commissarissen buiten Djakarta, die zich thans voor een bespreking in de hoofdstad bevin den. AANVARING VOOR IJMUIDEN Gistermiddag zijn de treiler Katwijk 76 „Excelsior III" en de kustvaarder „Frederik" uit Kampen op 7 mijl bui ten de kust bij IJmuiden met elkaar in aanvaring geweest. De kustvaarder is later gezonken, maar de bemanning van zeven koppen is gered. De „Excel sior" is later in zinkende toestand IJ muiden binnengesleept. Burgemeester van St. Annaland op 1 Mei met pensioen. Bij K.B. is aan de heer M. Boogaard, op zijn verzoek, met ingang van 1 Mei 1953 eervol ontslag verleend als bur gemeester der gemeente Sint Anna- land. jeugd, al of niet georganiseerd in ver enigingen en clubs, behoorlijke belang stelling bestaat, zal men niet schromen om bij enkele gemeenten aan te klop pen om gelden voor dit werk. De Gewestelijke Bond van Lande lijke Ruiterverenigingen Zeeland hield gisteren in de „Prins van Oranjezijn jaarvergadering onder leiding van ir J. D. Dorst. Tijdens de Z.L.M. dagen te Zierikzee, zo werd meegedeeld, zal 19 Juni, de dag die in het teken van het paard staat, een concours gehouden worden om een kampioenschap. In aansluiting op deze dag wordt gedurende het weekend een ruiterkamp gehouden in de duinen by Renesse. Het programma voor de dag te Zie rikzee bestaat uit des morgens voor- wedstryden en 's middags demonstra ties. Ook zal dan de speciale renwagen van prof. Gallwitz getoond worden. Half Juli worden de Zeeuwse kam pioenschappen gehouden in Kruinin gen of Zevenbergen. De verenigingen uit Zevenbergen en Willemstad zullen nL ook dit jaar weer met de Zeeuwse verenigingen meedoen. Tenslotte hieid ir Dorst nog een praatje over zijn reis dwars door de V.S. en Canada, verlucht met prachtige lantaarnplaatjes. Het jaarverslag van de penningmees ter vermeldde een batig saldo van f72.27. L.J.G. afdeling opgericht voor Zak van Zuid-Beveland. In een gisteravond te Oudelande ge houden vergadering ia een afdeling van de Landbouw Jongeren Gemeenschap opgericht voor de Zak van Zuid-Beve land. Er traden veertien leden toe en er werd een voorlopig bestuur ge vormd, bestaande uit de heren A. Zweemer, Borssele, voorzitter; C. Sin- ke, Baarland, secr.-penningmeestec en J. Steketee, algemeen adjunct. Zilveren jubileum bij de Vitrite te Middelburg. Gisteren herdacht de heer J. Schui- tema, chef van de electronische werk plaats, het feit, dat hy 25 jaar geleden in dienst trad van de N.V. Vitrite Fa briek te Middelburg. Tijdens een bijeenkomst heeft de di recteur, de heer B. A. Hesselink, de ju bilaris geluk gewenst en hem bedankt voor de toewijding, waarmee hjj zijn taak heeft vervuld. Ook ir J. P. Berde nis van Berlekom memoreerde de ver diensten van de jubilaris en wees erop, dat dank zij zyn kennis verschillende problemen konden worden opgelost en vele verbeteringen tot stand werden gebracht. Hoe de directie het werk van de jubilaris op prijs stelt, blijkt uit zyn huidige functie, waarbij hy eveneen» met het toezicht op het machinepark en de technische installaties is belast. Ir van Berlekom bood een enveloppe met inhoud aan. Na hem spraken ir G. Kranen, be drijfsleider, de chef der mechanisch» werkplaats, de heer W. C. Kunst en da voorzitter van de Personeelsraad, de heer P. Meliefste. Als oudste medewer ker bood de heer L Caljouw gelukwen sen aan. Namens de collega's overhan digde hij de heer Schuitema enkele boekwerken. De heer A. C. Bernard feliciteerde namens de beambten en bood een ge combineerde rooktafel-boekenmolen aan, alsmede een boekenbon. De jubi laris sprak een dankwoord. Het jubi leum werd verder in de huiselijke kring gevierd. DE BILT ZEGT: Aanhoudende vorst. Weersverwachting geldig tot vanavond Veranderlijke bewolking met plaat selijk wat lichte seeuw. Meest matige Oostelijke wind. Overwegend lichte vorst.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1