„Centrum der wereldspanning ligt niet in Korea, maar in Europa" Réné Mayer aanvaardt op dracht tot Kabinetsformatie Wilde breda-boef auto stelen? V SNEPPER J NIEUWS Ned* Spoorwegen kunnen terug zien op zeer gunstig jaar" Westduitse politie speurt naar ontsnapte oorlogsmisdadigers PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Churchill, bij aankomst te New York: Amerika hield Engeland niet op de hoogte over de atoomwapens Geen verklaring van ramp mei „Koningin Juliana", Meer Oostduitse politie rond Berlijn De Rosenbergs kunnen gratie vragen A 1 t Ontslag van kolonel Soegeng niet aanvaard tt Voormalig Pakistaans generaal veroordeeld Uitgave! Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, TeL 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2433. Giro 274289. Kantoren! Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 27B4, Middelbu g: Korte Voordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 2628 ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2369 Abonnementsprijs 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord DINSDAG 6 JAN. 1958 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorpt J. Huijssen, Temeuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiuema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag! Zon op 8.47 u., onder 1&46 u. Maan op u., onder U.16 u. Hoogwater Woensdag 7 Jan.! Vlissingen: 6.03 u. 1.59 m,, 18.32 u. 1.65 m, Terneuzen: 6.31 u, 1.78 m„ 18.57 u. 1.86 m. Wemeldlnge: 7.44 u. 1.37 m., 20.06 u. 1.55 m. Zierikzee: 7.21 u. 1.15 m., 19.50 u. 1.34 m. De Bntse premier, Winston Churchill, is gistermorgen op de „Queen Mary" te New Vork aangekomen. Hij werd begroet door zijn New Yorkse gastheer, de bejaarde Amerikaanse staatsman Bernard Baruch. Op de kade hadden zich ongeveer 25 Amerikaanse Ieren met borden opgesteld. Op deze borden «ton- den slagzinnen zoals „Verenig Ierland!" Nadat de „Queen Mary" was vastgelegd, legde Churchill een lange ver klaring af voor een groot aantal journalisten, die zich aan boord van het schiD verdrongen. Volgens Churchill was niet Korea, doch Europa het centrum van de hui dige wereldspanning. Sprekend over de Britse atoombom, in vergelijking met die der Ver. Staten, zei Churchill: „President Roosevelt heeft mjj inder tijd toegezegd, dat de V.S. mij zo vol ledig mogelijk over hun kennis der atoomwapens zouden inlichten. Dit is echter niet geschied". Een verslaggever herinnerde Chur chill eraan, dat hij een jaar geleden had gezegd, dat de vooruitzichten voor vrede „zeer goed" waren en hij vroeg hem wat hjj in dit opzicht van 1953 dacht. „Zeker niet minder bemoedigend dan het vorige jaar", antwoordde de premier, die zich niet wilde uitlaten over de mogelijkheid van een ontmoe ting met Stalin. NIET IN CHINA. In antwoord op een vraag, of Enge land gekant is tegen een uitbreiding van de Koreaanse oorlog, antwoordde Churchill: „Het zou zeer te betreuren zijn, indien Amerikaanse of andere le gers der V.N. omzwervingen door het onmetelijke China zouden beginnen. Het zwaartepunt van 's werelds moei lijkheden ligt niet in China. Het cen trum der internationale moeilijkheden ligt volgens mij langs de grens van het „ijzeren gordjjn", in West-Europa, maar misschien ben ik wel vooringe nomen". Ook de Brits-Amerikaanse economi sche betrekkingen kwamen ter sprake. Churchill verklaarde hieromtrent: „Wü wensen niet op Amerikaanse kosten te leven. Wij willen de kosten van ons le vensonderhoud zelf verdienen". „WEL IN ORDE". Een Britse verslaggever herinnerde hem eraan, dat de nieuwe Amerikaan se immigratiewet een ondervraging vergt van alle bezoekers aan de V.S. om hun politieke antecedenten te kun nen beoordelen. Hjj vroeg: „Hebben ze u ook gevraagd of u soms communis- RAAD VOOR DE LUCHTVAART. De Raad voor de Luchtvaart heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak van het K.L.M.-vliegtuig „Koningin Juliana" dat op 22 Maart 1952 bij Frankfurt verongelukte. De raad is van oordeel gebleken, dat geen bevredigen de verklaring voor de ramp te vinden is. tische, atheïstische of in de richting van veelwijverij gaande neigingen hebt?" Churchill lachte hartelijk en zei na enig nadenken grinnekend: „Ze heb ben gezegd, dat het met mij wel in orde was". Gistermiddag had Churchill reeds een onderhoud met Eisenhower. De politiechef van Oost-Berlijn, Schmidt, heeft Maandag t.g.v. de be grafenis van de op 30 December bij een incident op de grens tussen de Franse en Sowjet-sector gedode Oostberiijnse politieman Just medegedeeld, dat nieu we politie-eenheden zullen worden ge vormd om een sterkere ring rondom Berlijn te leggen. De onlangs voorge komen schietpartijen aan de grenzen waren de aanleiding tot dit besluit. Justs kist was geplaatst op een poli- tie-auto en was gedekt door de zwart- rood-gouden viag van de Oostberiijnse republiek. Naast de kist waren twee brandende fakkels. De auto werd voor afgegaan door drie hooggeplaatste po- litie-officieren en gevolgd door drie honderd politiemannen in vijftien auto's. De drie westelijke commandanten van Berlijn hebben bekend gemaakt, dat intensiever met politie jeeps langs de grenzen van de westelijke sectoren gepatrouilleerd zal worden. Jnlius en Ethel Rosenberg, die, verdacht van atoomspionnage, ter dood veroordeeld zijn, zal, indien zij president Truman om gratie vra gen, uitstel van terechtstelling wor den verleend. Deze was bepaald op 14 Januari a,s. Vóór Zaterdag moet het Federale Gerechtshof worden meegedeeld, of gratie zal worden aangevraagd, aldus heeft de federale rechter Kaufman, die het echtpaar ter dood veroordeelde, be kend gemaakt. Hij deelde dit mede kort nadat een hof van beroep had besloten zich de uitspraak voor te behouden, of de te rechtstelling zal worden uitgesteld om da Rosenbergs in staat te stellen te trachten herziening van hun proces door het Oppergerechtshof te verkrij gen. Het uitstel van executie zou van kracht blijven tot vijf dagen nadat Truman een besluit zou hebben geno men. Daarna zou, als gratie zou worden geweigerd, een nieuwe datum voor te rechtstelling worden bepaald. ZUIVERING IN OOST-DUITSLAND? Weet-Berlfjnse functionarissen v wachten, dat er tegen het komende voorjaar in Qost-Duitsland een zuive ring of een staatsproces zal plaats vin den. Bjj dit proces zouden slechts tien of elf cor. munisten betrokken zijn en waarschijnlijk geen der zeventig lei ders van Oost-Duitsland en de commu nistische partij. VANDAAG DEBATTEN IN NATIONALE VERGADERING Standpunt der gaullisten nog onzeker Réné Mayer heeft de opdraeht tot het vormen van een Kabinet aanvaard. De Franse Nationale Vergadering zal van. middag bijeenkomen voor de debatten over de investituur. Mayer wil een coalitieregering vor men met een program van versobering en krachtige financiële maatregelen voor oplossing van de economische moeilijkheden. Gisteravond schenen zijn kansen van slagen bij het verkrijgen van de inves tituur onzeker. De R.P.F. (de partij van de Gaulle) beloofde haar steun slechts op voorwaarde, dat Mayer een confe rentie van de landen van het E.V.G.- verdrag zou bijeenroepen om te onder handelen over wijzigingen van het ver drag in die zin, dat de eenheid van het West-Duitsland wenst voortzetting van Amerikaanse hulpverlening. Naar aanleiding van een. bericht uit Washington, dat West-Duitsland in het begrotingsjaar 1953-'54 waarschijnlijk geen rechtstreekse steun in de vorm van doliarschenkingen meer zal ont vangen, heeft de vice-kanseiier der Bondsrepubliek, Blücher, verklaard, dat de Bondsregering het thans nog te vroeg acht voor een volledige beëindi ging van de Amerikaanse hulpverle ning. Hij zei te geloven, dat de Ameri kaanse economische deskundigen zich een te optimistische voorstelling van de economische situatie der Bondsre publiek maken, die niet met de werke lijkheid overeenkomt. Blücher merkte op, dat de economie van de Bondsre publiek nog in geen enkel opzicht het ontwikkelingspeil van dat der andere hulpontvangende landen heeft bereikt. West-Duitsland heeft, wanneer verder geen hulp in de vorm van dollarschen kingen kan worden verleend, voorlopig nog behoefte aan steun in andere vorm, zoals particuliere leningen. DE STRIJD IN KOREA. Twee Amerikaanse „Sabre"istraal- jagers hebben gistermiddag in een ge vecht met zes gevechtsvliegtuigen der communisten, een „Mig" omlaag ge schoten. Dit geschiedde juist ten Zui den van de Jaloe, op een hoogte van meer dan tienduizend meter, in een gevecht, dat slechts vier minuten duurde. Geallieerde jachtbommenwerpers hebben artilleriestellingen der commu nisten in de centrale frontsector aan gevallen. De resultaten konden, door overhangende wolken, niet worden waargenomen. NIEUWE LUFTHANSA WORDT VANDAAG OPGERICHT. Vandaag zal te Keulen een West- duitse maatschappij voor luchtvaart- materieel worden opgericht. Het is de bedoeling, dat deze maatschappij, die een kapitaal zal hebben van 6 miUioen D.M., zal uitgroeien tot een nieuwe Lufthansa. Zoals bekend koestert de Bondsrepu bliek plannen voor de oprichting van een grote luchtvaartmaatschappij, die zowel in als buiten Europa luchtdien- sten zal onderhouden. Het staat reeds vast, dat de concessies, welke de bezet- tingsautoriteiten aan buitenlandse luchtvaartmaatschappijen hebben ver leend voor diensten op Duitse steden, een jaar na de oprichting van de Duit se maatschappij van kracht zullen blij ven. Dodelijk ongeluk in Kaarsenfabriek te Gouda. Tengevolge van een ontploffing in de vetzuur- en distillatie-afdeling van de Kaarsenfabriek te Gouda is gistermor gen de 57-jarige Goudse ongehuwde schilder W. van Gelderblom door een weggeslingerd deksel van een ketel getroffen en zo ernstig gewond, dat hij korte t(jd nadat hij in het Van Itterson- ziekenhuis was opgenomen, is overle den. Een tweede schilder die naast het slachtoffer werkzaam was, werd bij deze ontploffing licht gewond. j J nationale leger en de integratie van de Franse Unie behouden blijven. Mayer zou voorstander van snelle ratificatie van het E.V.G.-verdrag zijn en in politieke kringen achtte men het onwaarschijnlijk, dat hij de Gaullist! sche eis zou inwilligen. CENSUUR IN EGYPTE. In Egypte is vanaf Zondagavond cen suur ingesteld op alle uitgaande en binnenkomende persberichten. Luit.- kol. Anwar Sadat, militaire woord voerder, verzekerde buitenlandse cor respondenten, dat zij volledige vrijheid zouden blijven genieten en ingelicht zullen worden over ev. doorhalingen. Men zal zich niet of slechts weinig met de kopy van buitenlandse corres pondenten bemoeien, behalve wanneer het om militaire aangelegenheden gaat. Inheemsen weigerden eed op de Mau Mau af te leggen. Bjj de voortzetting van het proces te Kapengoeria in Kenia tegen Kenjatta en vijf andere inheemse leiders is het bestaan onthuld van een genootschap van inheemsen, die weigeren de eed op de Mau Mau af te leggen. De Britse verdediger van Kenjatta, Pritt, toon de een Kikoejoe-blad, waarin op dit „genootschap van hen, die wachten" werd gezinspeeld. Het blad werd ge bruikt bij het kruisverhoor van een ge tuige, die toegaf lid van deze organisa tie te zijn, doch die geen verdere bij zonderheden kon meedelen. De fungerende stafchef van de Indo nesische landmacht, kolonel Bambang Soegeng, heeft zijn ontslag ingediend naar aanleiding van het Kabinetsbe sluit inzake het commando in Oost- Indonesië. Zij ontslagaanvrage is niet aanvaard. Kolonel Soegeng had overste ffa- rouw, die medio November de militaire commandant van Oost-Indonesië, kolo nel Gatot Soebroto, van zijn functie onthief, tot fungerende commandant van dat gebied benoemd. Deze benoe ming werd door een meerderheid van het Kabinet bekrachtigd, waarop de minister van Defensie, Sultan Hameng- koe Boewono, zich uit de regering te rugtrok. Het Kabinet benoemde daar op kolonel Sadikin, de commandant van Borneo, tot commandant van Oost- Indonesië. Overste Warouw werd als fungerende commandant met de lei ding belast tot de komst van kolonel Sadikin. Dit besluit is voor Soegeng aanleiding geweest tot het indienen van een verzoek om ontslag. GM&'en is het baanvak ArnhemZuüen in electrische exploitatie genomen, wat betekent, dat de streek tussen Arnhem en Zutfen een aanzienlijk betere spoorwegverbinding heeft gekregen. De energie voor de nieuw geëlectrifi- ceerde lijn wordt geleverd door de Prov. Electriciteits Mij. te Arnhem. In Mei 1953, als ook het gehele traject van het baanvak ZutfenZwolle klaar zal zijn, wordt het gehele traject ArnhemZwolle officieel in gebruik ge nomen met een feestelijke openingsrit. De eerste electrische trein uit Arnhem komt Zutfen binnen. Op de achter grond links de voetbrug en rechts de spoorbrug over de IJssel. Beschuldigd van samenzwering. De voormalige Pakistaanse chef van de generale staf, generaal-majoor Akbar Khan, is gisteren als hoofd- beklaagde in een proces tegen 15 personen, die van samenzwering be schuldigd worden, tot 12 jaar gevan genisstraf veroordeeld. Zijn echtgeno te werd als enige der 15 beklaagden vrijgesproken. Het proces is in Juni 1951 in het geheim bego.-nen. De beschuldigden waren merendeels voormalige hoge militairen. Zij zouden een staatsgreep beraamd hebben met het doel een regering naar communistisch voor beeld te vormen doch onder militaire controle. De ontdekking van de sa menzwering werd in Maart 1951 door de toenmalige Pakistaanse minister president Liaquat Ali Khan bekend gemaakt. De eerste arrestaties wer den in dezelfde maand verricht. Lia quat werd in October 1951 vermoord. Tot gevangenisstraffen van 4 tot 5 jaar zijn veroordeeld zeven hoge mi litairen. Luitenant-kolonel Nazir Ah mad zal gevangen zitten totdat het Hof de zaak heeft afgehandeld. De oud-hoofdredacteur van de „Pa kistan Times" is veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf en een boete van 500 ropijen, evenals de voormalige secretaris-generaal van de Pakistaan se communistische partij en een lid van het bestuur van de Pakistaanse communistische partij. BRITS VLIEGT UIG NEER GESTORT; 27 DODEN. Bij Belfast is Maandagavond een passagiersvliegtuig van de „British .European Airways" verongelukt, als gevolg waarvan 27 personen omkwa men en 8 zwaar gewond werden. Er waren 31 passagiers en een be manning van vier aan boord. Het toestel vloog tegen een baken van het vliegveld Nutts Corner en ver volgens tegen de controletoren. De pas sagiers werden eruit geslingerd. Wrak stukken van het toestel liggen over een groot gebied verspreid. Het vliegtuig een Viking was op weg van Londen naar Belfast. Op het ogenblik van de ramp regende het hard. Het wolkendek hing laag. Ir F. Q. DEN HOLLANDER: Wensen van Middelburg worden vervuld (Van onze Utrechtse correspondent). De Ned. Spoorwegen kunnen op een goed jaar terugzien. Het grote plan 19481952 kon worden voltooid en mede dank zij de tariefsverhoging van Februari 1952 kon een recordopbrengst van f345.000.000 worden geboekt, zo dat zelfs een bescheiden winst werd gemaakt. Met deze opgewekte woorden leidde de president-directeur van de N.S., ir F. Q. den Hollander, gisteren te Utrecht de traditionele Nieuwjaars-persconferentie in. Hij vertelde verder, dat nu aan een nieuw plan 19531958 wordt begonnen. Als dat voltooid is, zullen de Spoorwegen een zeer modem aanzien hebben gekregen. Onder het afgesloten vijfjarenplan werd 40 procent van de lijnen geëlec- trificeerd. Er rest nog slechts een klein gedeelte, zoals de lijn ArnhemZwol le, die op 15 Mei a.s. voor het eerst electrisch bereden zal kunnen worden. Een groot deel van het rollend mate rieel, 25 procent van de rails en een derde gedeelte van de dwarsliggers werd vernieuwd. In het nieuwe plan is voorzien in een snelle vervanging van de laatste hou ten rijtuigen, die nu nog lopen. Hier door wordt de veiligheid bevorderd en ook het comfort op de minder belang rijke lijnen in de provincie. Binnen vijf of zes jaar zullen vrijwel alle stoom locomotieven verdwenen zijn. Ir den Hollander is van mening, dat stoomtractie uit de tijd is en bovendien te veel kolen kost. Er zullen wel een hondertal locomotieven bewaard blij ven om in tijd van nood dienst te kun nen doen. Op niet-geëlectrificeerde lijnen wor- VREEMDE ONTMOETING BIJ RHENEN Winkelbediende werd plotseling aangevallen De 18-jarige G. uit Veenendaal, die Vrijdagavond voor zijn werkgever, een winkelier uit Rhenen, per auto bestellingen rondbracht in het onder deze gemeente gelegen Achterberg, is naar eerst heden bekend werd, door een man overvallen. Volgens G. was de overvaller de uit de Bredase strafgevan genis ontsnapte oorlogsmisdadiger Polak. G. was met zijn auto op een binnen weg je in de sneeuw vastgeraakt. Uit het bos kwam een man, die hem hulp aanbood. Toen zij er getweeën bjjna in geslaagd waren de auto vrij te krijgen, trachtte de man zich van het voertuig meester te maken. G. wist zich echter zó goed te verweren, dat de overvaller op de vlucht sloeg. De jongeman keer de daarna naar zijn werkgever in Rhe nen terug om het gebeurde te vertellen en ging vervolgens naar zijn woning in Veenendaal. In een radiorede tot het Perzische volk heeft Mossadeq verklaard, dat hij vandaag het parlement een vertrou wensvotum zal vragen. Gisteroch tend is het in Teheran tot een treffen gekomen tussen leden van de „Pani- raanse partü" en linkse elementen in de buurt van het parlement. Eén per soon heeft het leven verloren. Enkele personen zijn gewond. In de Brazili aanse staat Sao Paulo is een gele- koortsepidemie uitgebroken. In veer tig der negentig geconstateerde geval len zijn de patiënten overleden. Os car Charles Morland, ondersecretaris van het bureau van het Kabinet sedert 1950, is tot Brits ambassadeur te Dja karta benoemd. Hij volgt Sir Derwent Kermode op. Voor het controleren van het verkeer op de wegen van en naar de terreinen van de strafgestich- ten Norg zal te Veenhuizen tijdelijk een detachement Rijkspolitie, ter sterkte van 25 man, worden gelegerd. Bij de politie te Nijmegen is aangif te gedaan van diefstal van zes schilder stukken uit een kunsthandel aan de Molenstraat. De doeken bleken in de kunstafdeling der zaak uit de lijsten gesneden te zijn. ZAL BIKKER WORDEN UITGELEVERD? Er is nog geen enkel spoor gevonden De opsporing van de uit Nederland ontvluchte oorlogsmisdadigers wordt thans in West-Duitsland centraal geleid door de federale politie. Het is de eerste keer, dat de Duitse autoriteiten tot centralisatie van het onderzoek hebben besloten sedert, enkele maanden geleden, de opsporing van de daders van de aanslag op Bondskanselier Adenauer begon. Tot dusverre is van de zes nog voortvluchtige veroordeelden geen spoor gevonden. Op één der komende dagen zal be slist worden, of de in Hagen gegrepen Bikker als ongewenste vreemdeling over de grens zal worden gezet. Bikker zal daartoe verschijnen voor het „Ord- nungsamt" van de Landraad, een één- manskamer, die in besloten zitting zal uitmaken, of Bikker naar Nederland zal worden teruggezonden. De beslis sing wordt als een belangrijk precedent beschouwd en ondanks het feit, dat in het Duitse ministerie van Binnenland se Zaken de meningen verdeeld schij nen te zijn over de deugdelijkheid van juridische argumenten voor een uitzet ting, wordt de uitspraak door Neder landse waarnemers met vertrouwen te gemoet gezien. TEGEN UITLEVERING. Dat niet ieder het met een uitleve ring eens is, blijkt uit een hoofdartikel van het Akense blad „Achener Nach- richten", waarin het wordt voorgesteld, alsof de ontvluchte gevangenen beho ren tot de vrijwilligers der S.S., die ve len in Duitsland nog altijd beschouwen als de voorlopers van de toekomstige soldaten van een Europees leger. Vol gens het blad moeten de uit Nederland geïmporteerde groenten dan ook door de „uitleveringscampagne" „een bitte re bijsmaak" krijgen. „Het conflict is niet met juridische en politieke middelen op te lossen. Het kan sleohts worden opgeruimd, wan neer men zich in West-Europa herin nert, dat allen zich vergist hebben en dat meer mensen fouten hebben ge maakt dan slechts diegenen, die na de oorlog voor de tribunalen hebben ge staan", zo is de mening van dit blad. Peter Lütsches, de voorzitter van de Westduitse „Bond voor vrijheid en recht", een organisatie van anti-com munisten, heeft zich uitgesproken voor de uitlevering van de misdadigers. DE BILT ZEGT» Overwegend lichte vorst. Veel bewolking met kans op sneeuw, voornamelijk in het Westen van het land. Overwegend matige wind uit zui delijke richtingen.' In het binnenland lichte vorst. De Rijkspolitie te Rhenen werd ge alarmeerd en stelde ter plaatse een on derzoek in. Inmiddels had de overval ler al anderhalf uur voorsprong. G. wist alleen, dat hij in de richting Vee nendaal was vertrokken. De hele nacht van Vrijdag op Zaterdag is tevergeefs naar sporen gezocht. Toen men G. foto's van de zeven uit Breda ontsnap ten toonde verklaarde hü, dat Polak de overvaller moet zijn geweest. Minister Mansholt naar Denemarken, Minister S. L. Mansholt zal op 13 Ja nuari naar Kopenhagen vertrekken om daar met zijn collega de Deense minis ter van Landbouw J. Söndrup, bespre kingen te voeren over de integratie van de Westeuropese landbouw. Zoals men weet, heeft Denemarken in Europees organisatorisch verband reeds meer malen deelgenomen aan de integratie besprekingen. Tot dusverre hebben deze besprekingen voor wat Denemar ken betreft op organisatie-niveau nog geen vrucht afgeworpen. „The Dutch again!" ADMIRAAL EDELSTEN BEZOEKT ONS LAND. Admiraal Sir John Edelsten, com mandant van het „Channel Command" van de Britse marine, heeft gisteren een ontmoeting gehad met minister Staf, vice-admiraal H. C. W. Moorman, Staatssecretaris van Marine, en vice- admiraal A. de Booy, chef van de ma rinestaf. Aan het A.N.P. vertelde de admiraal, dat hij grote bewondering heeft voor de Nederlandse marine: „Ik denk er precies eender over als over onze eigen marine, en voor de koopvaardij geldt hetzelfde". Schertsend herinnerde hij aan de tocht naar Chatham van De Ruyter in 1667. Hij vertelde, dat in de laatste oorlog een Nederlands oorlogs schip bij het opvaren van de Theems een lichte aanvaring had met de aan gebrachte versperring. Toen de Neder landse kapitein zijn excuses aanbood, seinde de Engelse commandant terug: „The Dutch againl" (Alweer die Hol landers!). den de Jumbo's gedeeltelijk vervangen door diesel-electrische locomotieven, waarvan er thans reeds 240 in bestel ling zijn. LANGE AFSTAND. Gestroomlijnde electrische treinstel len worden voorlopig niet besteld. Deze stellen worden op de lange afstand zo veel mogelijk vervangen door de elec trisch getrokken en hyper-moderne stalen rijtuigen, de zgn. „turkooizen". De vrijkomende stroomliinstelleti gaan dan de nog uit 1924 daterende electri sche treinstellen van het „blokkendoos type" vervangen. Nieuw gestroomlijnd diesel-electrisch materieel is besteld voor personenver voer op niet geëlectrificeerde lijnen. Deze stellen kunnen 135 km. per uur rij den en zullen o.m. verschijnen op de lijn NijmegenVlissingen. OOK ZEELAND. Bij de verbeteringen wordt allereerst het oog gericht op de enorm drukke „oude lijn" AmsterdamDordrecht. Er staat o.a, een station Amsterdam-West (aan de lijn naar Haarlem) op het pro gramma en een oplossing voor de moeilijke situatie bij Schiedam. Ook voor de wensen van de minder dicht bevolkte gebieden hebben N.S. een open oog. De verbinding tussen Holland en de provincies Noord-Brabant en Zeeland zal aanzienlijk verbeterd worden, als de nieuwe Moerdijkbrug met dubbel spoor is voltooid. Zo zal er naar gestreefd worden Mid delburg op het plan van een provin ciale hoofdstad te brengen. Ir den Hol lander zegde toe, dat alle wenaea van B. en W., de Kamer van Koophandel en de Ver. voor Vreemdelingenverkeer hl deze stad zullen worden ingewilligd: de in- en uitgangen worden verbeterd, de perrons worden opgehoogd en or komt een overkapping boven het twee de perron. Terugkomend op het rumoer rond de bedrijfsongevallen in November en De cember j.L verklaarde ir den Hollan der, dat uit de statistieken gebleken it, dat 1952 een zeer gunstig jaar is ge weest. Hetzelfde geldt voor genoemde maanden. Helaas kwamen de ongevallen kort na elkaar, wat altijd sterk de aandacht trekt. Op een basis van 1950 100 was het aantal technische storingen nu 81 en het aantal ongevallen dat aan men selijke fouten te wijten ie 87. „Het spoorwegpersoneel verdient dus zeker een saluut", zo besloot de president directeur. Havenstaking te New York gedeeltelijk geëindigd. De staking in de haven van New York, waardoor het werk op zestig pie ren stil lag, is Maandag geëindigd. Bij slechts weinig pieren werd later nog gepost. Ongeveer 500 wegers en perso nen, die monsters trekken, eisten loonsverhoging. Zonder de hulp van deze personen kunnen schepen niet worden geladen en gelost. Andere ha venarbeiders bleven van hun werk weg en eerbiedigden de stakersposten. Bedrijfspensioenfonds voor het bakkersbedrijf. Op verzoek van de organisaties van werkgevers en werknemers in het bak kersbedrijf heeft de Staatssecretaris van Sociale Zaken per 1 Januari j.l. de deelneming in het bedrijfspensioen fonds verplicht gesteld voor de manne lijke werknemers in deze bedrijfstak, die de 19-jarige leeftijd hebben bereikt of overschreden en niet ouder zijn dan 64 jaar. Naar schatting zullen 30.000 werkne mers in dit bedrijfspensioenfonds wor den opgenomen.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1