Het nieuwe Amerikaanse zijn zitting Congres begon ONGEREGELDHEDEN IN PERZIË Vismeelfabriek m Arnemuiden? Brit in Kanaalzone door messteken gedood Korea-vrijwilligers keerden terug in het vaderland PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND De vouwstoel was niet meer nodig Dixiecraten zullen waarschijnlijk de republikeinen steunen Dodge directeur voor Amerika's begroting Motorboot met 170 passagiers vergaan Een nieuwe Ameri kaanse emigratiewet 1 SNIPPER i\'j< i A NIEUWS k Kottnauer vraagt asyl in Zwitserland Gezin van dr Hamann naar West-Berlijn ontkomen Zij zou vele inwoners werk verschaffen Vestiging in N.-Caledonië en N.-Hebriden Uitgave) Stichting „Zeeuwsch Dagblad* Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 80, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelbu g: Korte Voordstraat 35. Tel. administratie 2009, TeL redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 2628 ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2868 MAANDAG 6 JANUARI 1951 Abonnementsprijs j 0.44 per week, ƒ1.85 p. maand, ƒ5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per man. Rubriek Kabouters 10 et. per woord Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Grappen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiuema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan: Dinsdag! Zon op 8.48 u., onder 16.44 u. Maan op 23.51 u., onder 11.05 u. Hoogwater Dinsdag 6 Januari: Vlissingen: 5.29 u. 1.72 m, 17.54 u. 1.77 m. Terneuzen: 5.58 u. 1.90 m„ 18.19 u. 1.96 m. Wemeldinge: 7.14 u. 1.43 m., 19.31 u. 1.61 m. Zierikzee: 6.53 u. 1.19 m., 19.16 u. 1.38 m. De zitting van het nieuwe Amerikaanse Congres is Zaterdag officieel geopend. De nieuwe Senaat zal bestaan uit 48 republikeinen en 47 demo craten. Senator Wayne Morse uit Oregon, die tijdens de verkiezings campagne uit de republikeinse partij trad, heeft verklaard, dat hij als onafhankelijk lid in de Senaat zitting neemt. Toen hij met een vouwstoel m de vergaderzaal verscheen voor het geval geen van de partijen hem in haar rijen een zitplaats zou willen geven, Heten de republikeinen hem zijn oude plaats op de eerste rij in hun gelederen weer innemen. De 20 leden tellende groep van zuidelijke van de republikeinen te krijgen bij democraten, ook wel dixiecraten genoemd, neemt in de nieuwe Senaat een sleutelposi tie in. Het schijnt echter, dat deze groep, althans wat binnenlandse aangelegenheden betreft, met de republikeinen zal meegaan. Er bestaat nl. een streven in de Senaat om aan de mogelijkheid, door op onbeperkte schaal redevoeringen te houden obstructie te voeren paal en perk te stellen. Het zijn vooral de dixiecraten, die naam hebben ge maakt door het toepassen van deze tactiek in hun strijd tegen de plannen van Truman om volledige burgerrechten aan de negers te geven. Een poging van hoofdzakelijk de mocraten uit het Noorden om steun Elsenhower beeft de bankier Joseph Dodge uit Detroit benoemd tot direc teur voor de federale begroting in de nieuwe republikeinse regering. Dodge zal de Kabinetsvergaderingen bij wonen. Hij is 62 jaar tn was verbindingsman op belastinggebied tussen Eisenhower en de aftredende regering-Truman. Dodge werkte reeds samen met zijn voorganger, Lawton, de opsteller van de begroting, welke Tru man Vrijdag bij het Congres zal indienen. Het is bekend, dat Dodge en andere ad viseurs reeds bezig zijn middelen te vinden cm de nieuwe begroting, die 80 milliard dollar zal belopen, te verminderen, zodra de generaal zijn ambt aanvaardt Eisenhower heeft verder drie advocaten aangewezen als medewerkers van Brownell, de minister van Justitie. Het zijn Warren Olney, hoogleraar aan de Universiteit van Californië, J. Lee Rankin uit Lincoln (Ne braska) en Warren E. Burger, hoogleraar in Minneapolis. SPOORWEGONGELUK IN KOREAt 29 DODEN. Een Zuidkoreaanse goederentrein op de lijn Seoel-Poesan is Vrijdagavond in een rivier gestort tengevolge waarvan 29 Zuid- •oreaanse soldaten, die met de trein hadden gelift om het leven kwamen. Dertig ande ren werden zwaar gewond. Het Zuidkoreaanse ministerie van Ver keer deelde mede, dat de snelheid van de trein te groot was voor de brug, die voor lopig gerepareerd was. Bjj het eiland Oeboe (Philippjjnen) is Vrijdag een motorboot met 170 pas sagiers aan boord in ruwe zee ver gaan. Meer dan 80 opvarenden zijn verdroi.ksi, aldus is te Manilla ver nomen. Volgens sommige berichten mocht het scheepje slechts 40 passagiers ver voeren. en ligt de schuld van de ramp bij de officieren van de motorboot. De meeste slachtoffers waren onderwij zers en hun gezinsleden, die na de va- cantie naar huis terugkeerden. hun streven om een dergelijke tac tiek in het nieuwe Congres onmoge lijk te maken, is op niets uitgelopen. Door het afwijzend antwoord der re publikeinen zijn deze Senatoren de dixiecraten nader gekomen. HET HUIS VAN AFGEVAARDIGDEN. In het Huis van Afgevaardigden is de verhouding als volgt: republikeinen 221 ze tels,- democraten 211 zetels. Verder zijn er een onafhankelijke afgevaardigde en twee vacante zetels, die zeker de democraten zul len toevallen. De bijeenkomst van Zaterdag was gewijd aan de officiële overdracht der leiding van de democraten aan de republikeinen en het installeren van 16 nieuwe Senatoren en 81 nieuwe leden van het Huis. Het nieuwe Congres telt 12 vrouwelijke leden, het hoog ste aantal in de Amerikaanse parlementaire geschiedenis. De republikeinse afgevaardigde Martin deed, nadat hij uit handen van de democraat Sam Rayburn de voorzittershamer van het Huls had gekregen, een beroep op allen om gelijkelijk met de nieuwe regering „de taak, die voor ons ligt" te aanvaarden. Hij zei van mening te zijn, dat generaal Eisen hower zal helpen de juiste arbeidsbetrekkin gen'tussen de uitvoerende en de wetgeven de macht te herstellen. Herbertus Bikker bKjft in voorarrest Herbertus Bikker, de uit Breda ontvluchte gevangene, die in Duitsland weer gearres teerd is, zal volgens een beslissing van de Officier van Justitie in voorarrest worden gehouden totdat een beslissing is genomen over zijn uitlevering. MAARSCHALK MALINOFSKY IN KOREA? Volgens het te Londen verschijnende blad „Sunday Times" heeft de Russische opper bevelhebber in het Verre Oosten, maar schalk Malinofsky, een inspectiereis iangs het Koreaanse front voltooid. Dit bezoek valt samen met berichten, dat Russische en Chinese troepen zwaar worden versterkt in Noord-China en Korea, aldus het blad, zulks met het oog op een gevreesd offen sief van de troepen der V.N. na de ambts aanvaarding van Eisenhower. Toelating voorgesteld van 500.000 buitenlandse arbeiders. Jacob Javits (republikein) heeft in het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden een wetsontwerp ingediend, volgens hetwelk de wet-McCarran-Walter, die voorschrijft, dat buitenlandse zeelieden in Amerikaanse ha vens aan de tand gevoeld worden voordat zij mogen passagieren, veranderd zal wor den. Hij heeft nog een wetsontwerp inge diend, volgens hetwelk in de komende drie jaar 500.000. buitenlandse arbeiders toege laten zullen worden. Deze arbeiders zouden die kundigheden moeten bezitten, waaraan de V.S. behoefte hebben. Javits heeft ook voorgesteld, dat aan emi granten uit Oost-Europese landen en uit landen, die meewerken aan het Europese herstelplan en het plan voor wederzijdse be veiliging, voorrang wordt verleend. Tsjoeikof wil Russisch oorlogs monument in W.-Berlijn herstellen. Het hoofd van de Russische contröle- commissie, generaal Tsjoeikof, heeft in een brief aan de plv. Amerikaanse Hoge Com missaris, Reber, het recht opgeëist om een Russisch oorlogsmonument in de Ameri kaanse sector van Berlijn, dat anderhalf jaar geleden moedwillig door de West-Ber- lijners werd beschadigd, te laten herstellen. Tevens protesteerde de Russische generaal opnieuw tegen „het provocerende optreden" van de West-Berlijners. Bezoeker van Weense „vredescongres" keerde terug. TWEEDE KAMER GING ONDER GROOT RUMOER UITEEN Zaterdag hebben zich te Koem, 140 km ten Zuiden van Teheran, hevige botsingen voorgedaan tussen aanhangers van de Toedeh-partij en leden van godsdienstige genootschappen. Zondagochtend duurden de Incidenten voort. Tot dusver zijn naar schatting een honderdtal personen gewond, van wie drie ernstig. Productie is te laag, MOSKOU MAANT OOST-DUITSLAND. De Sowjet-Unie heeft Oost-Duitsland me degedeeld, dat de productie vergroot moet worden, daar anders de fabrieken weer overgenomen zullen worden. Volgens de West-Berlijnse „Neue Zeltung" is dit ulti matum aan de pfv. minister-president Hein- rich Rau overhandigd. Rau zou tot 1 Mei tijd gekregen hebben om de productie-quota voor 1952 van het vijfjaren-plan te berei ken. AMERIKAANSE DIPLOMAAT GESCHORST. In. beschonken toestand met geheime papieren op stap. Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft de diplomaat Roy Kohier van zijn post bij het politieke plan bureau ontslagen en hem voor dertig dagen geschorst met inhouding van salaris, omdat hij op 6 December in beschonken toestand met zijn auto tegen een telefoonpaal reed, terwijl hij geheime papieren bij zich had. Kohier wordt beschouwd als een voor aanstaand persoon in de Amerikaanse bui tenlandse dienst. Hij bekleedde posten in Boekarest, Athene, Cairo, Londen en Mos kou en is ook hoofd van de „Stem van Amerika" geweest. Aanleiding tot de ongeregeldheden, tij. dens welke winkels werden geplunderd en de politie van haar wapens gebruik moest maken, was de terugkeer van een religieuze afgevaardigde naar het vredescongres te Wenen. Leden van de Toedeh-partij wilden een betoging houden, doch ondervonden verzet van „niet-progressieve" religieuze elementen, Winkels van zakenlieden, die van religieuze lauwheid verdacht worden of niet Mohammedaan zijn, zijn vernield. De Perzische Tweede Kamer Zondag onder groot rumoer uiteen gegaan, nadat pogingen waren gedaan om een motie te bespreken, volgens welke Mossadeq, op grond van de wet op buitengewone bevoegdheden, geen wet zal goedkeuren, die de sluiting van de huidige Kamer tot gevolg zou hebben. DE KWESTIE-ROSENBERG. De Amerikaanse rechter Kaufman heeft Vrijdag een beroep om de van spionnage op het terrein van de atoomonderzoekingen beschuldigde Julius en Ethel Rosenberg niet terecht te stellen, van de hand gewezen. Het echtpaar Rosenberg bevindt zich in de Sing-Sing gevangenis en zal op 11 Januari worden terechtgesteld door middel van de electrische stoel. De rechter zeide: „Ik ben nog steeds van oordeel dat hun misdaad erger is dan moord". De bijzetting van de Deense Koningin-Moeder. De Koningen van Denemarken, Noorwe gen en Zweden en leden van vele Europese vorstenhuizen hebben Zondag de plechtig heid, verbonden aan de uitvaart van de Deense Koningin-Moeder Alexandrine, in de slotkerk van Kopenhagen, bijgewoond, Tienduizenden stonden in de besneeuwde straten van Kopenhagen om de overleden Koningin de laatste eer te bewijzen. De kist werd door de binnenstad naaf het station gereden om naar Roskilde gebracht te worden, de rustplaats van de Deense vor sten, waar het stoffelijk overschot is bijge zet. De commandant van de Amerikaanse strijdkrachten in Duitsland, generaal Eddy, heeft de Sowjet-autoriteiten verzocht twee Amerikaanse soldaten, die sinds 26 Novem ber in Oost-Duitsland worden vastgehou den, vrij te laten. Zes leden van een „Westberlijnse bende, die door haar optre den de vrede in gevaar brengt", zijn in Oost-Berlijn samen tot 47 jaar gevangenis straf veroordeeld. 2500 vreemdelingen, merendeels Chinezen, die na het verlopen van hun tijdelijke verblijfsvergunning op de Philippijnen zijn gebleven, zullen het land uitgezet worden. Bij een brand te Poesan zijn 50 houten woningen en 50 tenten met een houten geraamte in vlammen opgegaan. 3 personen kwamen om het leven, 5 wer den zwaar gewond en 1300 werden dakloos. Het onafhankelijke Egyptische blad „Akhbar El Yom" schrijft, dat Egypte in 1953 een republiek zal worden met generaal Naguib als eerste president. Bij het neer storten van een rots bij het stadje Urgup in de Turkse landstreek Anatolie zijn tenmin ste 8 personen om het leven gekomen. De traditionele Vierdaagse afstandsmarsen zul len ook in 1953 wederom te Nijmegen door de N.V.B.L.O. worden georganiseerd. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag is op de Scheveningseweg te 's-Gravenhage de 47- jarige voetganger J. A. L. A. uit Den Haag dodelijk aangereden door een personenauto. Er kon niet over de motie, die door 15 af gevaardigden was ingediend, worden ge stemd, daar vele afgevaardigden de verga dering verlaten hadden. De Perzische minister van Financiën, Ka- zemi, heeft de eerste sluitende begroting in vijf jaar ingediend. Hij verklaarde, dat deze mogelijk was zonder de inkomsten uit de oliewinning. De begroting beloopt een totaal bedrag van ruim 9 milliard rials (ongeveer 1 milliard gulden). De binnenlandse post- en teIegraaftarie- ven zullen wbrden verdubbeld.Verder zal de eigendomsbelasting worden verhoogd, terwijl nieuwe belastingen op auto's en ra diotoestellen zullen worden Ingevoerd. André Marty, de voormalige com munistische leider, is uit de Franse communistische partij gestoten. In September j.l. werd Marty van zijn partij functies ontheven. Volgens een officiële communistische verklaring weigerde hij „zelf-critiek" te oefenen en beantwoordde hy oproepen om voor zijn partijcel te verschijnen met beledigingen. VERBODEN GEBIED IN KENIA. De Britse autoriteiten hebben het gebied in Kenia, waar Donderdag twee blanke ko lonisten werden gedood door leden van de Mau Mau, tot verboden gebied verklaard. Het omvat een deel van de Arberdarebos- sen en andere bosrijke gebieden. Alle Afri kaanse gezinnen zullen naar kampen over gebracht worden, totdat het gebied „gezui verd" is. Twee blanke vrouwen, die een afgelegen boerderij in het Njeri district in Kenia be wonen, hebben bij het afslaan van een aan val op de boerderij drie Kikoejoes gedood en één gewond. ZEVEN DODEN BIJ ONTPLOFFING IN VENETIE, Te Venetië heeft zich een zware ontplof fing voorgedaan op een lichter, die geladen werd met kisten met handgranaten. Zeven arbeiders zijn om het leven gekomen en vier worden vermist. Men vreest, dat ook zij het leven verloren hebben. Negen arbeiders zijn gewond. De boot zonk binnen enkele se conden. Men neemt aan, dat een kist, die in de boot getakeld werd, omlaag is gestort en de ontploffing heeft veroorzaakt. De internationale schaakmeester Kottnauer, Tsjechisch kampioen en 42 jaar oud, heeft om asyl in Zwitser land gevraagd. Kottnauer verbleef in Luzern, waar hij deelnam aan een internationaal tournooi, dat bij won. Hij deelde de organisatoren mede, dat hij niet naar Tsjecho-SIowakije wen ste terug te keren. Kottnauer was werkzaam bij het ministerie van Opvoeding te Praag, waar hij speciaal de belangen van het schaken behartigde. Hij vertelde, dat hij zijn beslissing na rijpe over weging had genomen. Hij wil zich in 3/uid-Amerika vestigen. Het is niet uitgesloten, dat Kott nauer naar Nederland zal komen om deel te nemen aan het Hoogoven Schaaktournooi, dat te Beverwijk zal worden gehouden. De echtgenote van dr Karl Hamann, tD onlangs ontslagen Oostduitse minis ter voor de Voorzieningen is met vier kinderen naar West-Berüjn uitgewe ken. Het oudste der kinderen is 12 jaar. Volgens functionarissen van de West- Berlijnse liberale partij werd Hamann gearresteerd, toen hij vorige maand naar West-Berijjn trachtte uit te wij ken. In een onbevestigd bericht van hot Westduitse persbureau D.P.A. is gemeld, dat de ex-minister en zijn dochter ongeveer vier weken geleden werden aangehouden. De nieuwe president van de V.S., Eisenhower, bereidt thans zijn bewind voor. In Hotel Commodore te New York heeft hij aan een lunch met de republikeinse leiders besproken, hoe hij het beste met het Congres zal kun nen opschieten en over het program met betrekking tot de belangrijkste binnen- en buitenlandse vraagstukken. Van links naar rechts: Senator Saltenstall (Mass.), Brownell, toekomstig min. van Justitie, Senator Bridges (New Hampshire), Eisenhower, Senator Taft (Ohio), Gouverneur Adams (New Hampshire), Senator Young (Noord- Dakota) en Tom Stevens, een lid van Eisenhowers staf. Gelukkig geen munitie-industrie Naar wij vernemen bestaat er goede kans, dat in Arnemuiden een industrie zich gaat vestigen, die van groot belang is voor het dorp, zijn inwoners en voor de visserij. In het fabriekscomplex, dat toe' behoorde aan de N.V. Philips- Van Houten en kort voor de oor log werd gesticht, zal hoogstwaar schijnlijk een vismeelfabriek worden gevestigd. De Vitrite Fabriek zal het gebouw, dat de glasovens van het bedrijf binnen zijn muren heeft, ontruimen. Er worden momenteel onderhandelingen gevoerd met een bedrijf van buiten Zeeland, dat grote interesse heeft zich in hef vissers dorp te vestigen. Het welvaartspeil zou door de komst van de fabriek aanmerkelijk süjgen. Een flink aantal inwoners zou er werk kunnen verrichten. Voor de visserij is het van groot belang, dat allerlei afvalpro ducten direct en nog wel in de eigen ge meente zullen kunnen worden verwerkt. TOESTAND SPITST ZICH WEER TOE Is er een guerilla-oorlog te verwachten? Een Britse militaire woordvoerder te Cairo heeft verklaard, dat Vrijdag het lijk van een burgerlijke employé van het ministerie van Luchtvaart in één der buitenwijken van Ismailia, in de Kanaalzone, gevonden is. De em ployé, John Stratchan Thomson, had een aantal dodelijke messteken, De woordvoerder zei, dat de Britse mili taire politie tesamen met de Egyptische po litie een onderzoek heeft ingesteld. Alle troepen onder Brits bevel moeten voortaan na zonsondergang binnen blijven. Hij ontkende, dat de dood van Thomson een gevolg was van Mau Mau activiteit, zoals het Egyptische blad „Al Ahram" had verklaard. Het aantal Kikoejoes in het Britse Oostafrikaanse contingent is uiterst gering. Het bericht, als zou een officier door leden van de Mau Mau vermoord zijn, werd een verzinsel genoemd. GUERILLA-OORLOG? De Egyptische minister van Staat, Fathy Radwan, heeft verklaard, dat de belangrijkste militaire en politieke adviseur van Naguib, kol. Gamal Ab- del Nasser, de algemene neiging om schreef, toen hij zei, dat de Egypte- naren hun toevlucht zouden nemen tot guerilla-oorlog, als de Britten zich niet uit de zone van het Suezkanaal zouden terugtrekken. Deze politiek werd nog scherper omschre ven in vertrouwelijke pamfletten van de „vrije officieren", een groep, die Koning Faroek van de troon stootte en Naguib aan de macht hielp. De meeste leden van de groep zijn thans stafofficieren van het leger. „NIET UIT ZUCHT TOT AVONTUUR". Blijde en enthousiaste ontvangst in Roosendaal (Van één onzer redacteuren.) Alsof het een gewoon werkappèl gold, zo commandeerde de kap. J. M. Geverdinck uit Harderwijk Zaterdagmorgen in de cantine van de Engel- brecht van Nassaukazerne te Roosendaal zijn manschappen in de „geeft- acht"-houding en meldde hij zijn compagnie aan de generaal-majoor J. G. Warringa, commandant van het Derde Militaire°Gewest. Alles leek zo ge woon militair, maar in werkelijkheid betekende dit appèl voor de 137 man nen, die enige uren tevoren met de trein in het vaderland waren aangeko men, de afsluiting van een dienstperiode van een jaar of langer in Korea. Tijdens dit appèl presenteerde kap. Gerverdinck zijn jongens door middel van generaal-majoor Warringa aan het Nederlandse volk, dat hen had uit gezonden naar het front in Korea om daar te vechten voor zijn rechten en vrijheid Vrijdagmorgen werd dit Korea- detachement in Marseille, waar het met het Deense m.s. „Skaubryn" was aangekomen, samen met een detache ment Franse Korea-stijders gedebar- keerd. Luit.-kol. A. C. A. Oomen van de inspectiè Verkeerswezen was daar ter begroeting aanwezig. Met hun Franse wapenbroeders, met wie zij schouder aan schouder aan het front hadden gevochten, reisden de Neder landse soldaten naar Parijs. Bij wijze van afscheid boden de Franse kameraden de Nederlanders nog 37 flessen champagne aan en toen begon het laatste traject van de reis van 25 dagen naar Neder land door de nachtelijke dreven van Frankrijk en België. De vermoeienissen van de lange treinreis waren nauwelijks te zien op de gezichten van de jongens, toen de Parijse trein even over achten in Roosendaal stopte en zij voor het eerst weer voet zetten op Nederlandse bo dem. Vrolijk klonken de tonen van het trompetterscorps van de Huzaren van Boreel uit Amersfoort en onder de juichenden, die de strijders op wachtten, merkten we o.m. op de hoofdlegerpredikant ds A. T. W. de Kluis en de kapitein van der Meer van de Commandotroepen. In de cantine van de Engelbrecht van fassaukazerne heerste een onge dwongen, haast uitbundige stemming. Ontroerende begroetingen van familie leden hadden reeds plaats gehad en de eerste ervaringen waren uitgewis seld. Onder de gelukkigen zagen we de familie ds D. J. Couvée uit Axel, welke zojuist ds J. Couvée, Geref. predikant te Roodeschool, had begroet, die als veldprediker een jaar lang het wel en het wee van de jongens had meegemaakt aan het front. „Mijne vrienden", zo sprak gen.- maj. Warringa de soldaten toe, „namens het Nederlandse volk en het Neder landse leger roep ik U bij Uw behou den terugkeer een hartelijk welkom toe. Gij hebt de grote taak, om de vrede in de wereld te winnen, begre pen en bij het vervullen van deze taak zijt gij een groot voorbeeld ge weest voor vele recruten. Gij bent niet uit zucht tot avontuur naar het strijdtoneel getrokken, maar omdat g(j een hoge opvatting had van Uw plicht. Tot h van het Nederlandse volk hebt gij een groot offer gebracht en grote persoonlijke moed aan de dag gelegd." Na gesproken te hebben over de moeilijkheden thris, die misschien kunnen wachten, vroeg gen.-maj. War ringa twee minuten stilte om de ge sneuvelde makkers te gedenken „in een gebed of op andere wijze". Tenslotte reikte hij voor de betoon de moed en trouw het Kruis van Recht en Vrijheid uit en drukte persoonlijk iedere Korea-strijder de hand. AFNOKKEN. Toen was het eindelijk „afnokken" geblazen, maar eerst kon nog „poen" gebeurd worden en kregen allen een speciale herinneringsspeld op initia tief van hun vroegere commandant in Korea, luitenant Kristan. Nog enkele krachtige en welge meende groeten aan elkaar met uit roepen als: „Over veertien dagen ver trek ik weer naar Korea" of „Mij er in geen honderd jaar meer gezien", gingen de Korea-soldaten met auto's en bussen eindelijk naar huis. In een taxi, die richting Zeeland reed, stapten sergeant F, v, d. Meyden uit Goes, korporaal V. K. Panhuyzen uit Vlissingen en sergeant Klaasman uit Vlissingen. Juist Zaterdagmorgen vertrok van het station Roosendaal een contingent vrijwilligers, dat Zaterdagmorgen aan de Lloydkade te Rotterdam aan boord ging van de „Waterman", bestemd voor Korea en Suriname. De „Water man" vaart via West-Indië naar Ko rea. Het ligt in de bedoeling, dat het schip op de thuisreis weer Korea-vrij willigers meeneemt. De Vitrite Fabriek, die het gebouw ge deeltelijk exploiteert voor de glasovens, Is in Middelburg nog altijd druk doende met de nieuwbouw van het fabriekscomplex. Op de duur zal men de „dépendance" te Arne muiden kunnen verlaten en dan staat er een groot complex gebouwen zonder bestem ming. Naar wij vernamen werd eerst over wogen om de' fabriek in te richten voor het vervaardigen van munitie. Ongetwijfeld had ook dit aan tal van inwoners werk verschaft, maar zij zullen toch vermoedelijk liever in een vismeelfabriek gaan werken. Hoe het ook zij. iedereen hoopt van harte en het gemeentebestuur met burgemeester J. v. d. Bos aan het hoofd het meest, dat de onderhandelingen tot een goed einde zul len worden gebracht. Misschien een kans voor Indische Nederlanders. Het Hoge Commissariaat te Djakarta deelt mede, dat de Nederlandse rege ring, met het oog op de bij velen on der de in Indonesië en Nederland ge vestigde Indische Nederlanders be staande drang tot emigratie, besloten heeft een onderzoek te doen instellen naar de vestigingsmogelijkheden voor deze groep in Nieuw-Caledonië en de Nieuwe Hebriden. „PRAWDA" CRITISEERT HETi ONDERWIJS. De „Prawda" heeft critiek geleverd op het Russische schoolstelsel wegens het onvoldoende opvolgen van de richt lijnen, die in October door het 19da communistische partijcongres zijn vastgesteld. De eritiek geldt de orga nisatie van het vervoer van kinderen, die in afgelegen streken wonen en de oprichting van kostscholen. Door de tekortkomingen konden vele kinderen met het aanbreken van de winter niet meer naar school gaan. Verder criti- seert het blad het onderricht en het peil van het onderwijs op vele scholen, in het bijzonder dat in de landstalen en de wis- en natui -kunde. OOSTBERLIJNS POLITIEMAN GEARRESTEERD. Op Oudejaarsavond heeft de Westber lijnse politie in de Britse sector Paul Zacha- rias, een commissaris van de Oostberlijnse volkspolitie gearresteerd, terwijl hij bij ken nissen oudejaar vierde. Hij wordt ervan verdacht de Westberlijnse Hans Aalders in 1950 ontvoerd te hebben. Volgens de po litie vond men op Zacharias een aanteken boekje, waarin allerlei gegevens, opgete kend in een privc cjeheiinschrift, over zijn „verradersactiviteit" stonden. Verklaring van Juin: EUROPESE LEGER IN ETAPPES. De Franse veldmaarschalk Juin is van mening, dat het verdrag betref fende het Europese leger wijziging be hoeft, alvorens het wordt geratificeerd. Het verdrag is met het oog op zijn samengesteld karakter niet onmiddel lijk in zijn geheel uitvoerbaar, aldus Juin. Hij stelde daarom voor, dat het in stadia van kracht zou worden. Des kundigen zouden moeten uitmaken welke gedeelten onmiddellijk in wer king zouden kunnen treden en welke nog nader bestudeerd zouden moeten worden. Het feit, dat de Navo erop staat uit sluitend een defensieve organisatie te blijven, is z.i. een ernstige handicap. Er zijn in Thuri..gen, 150 km. ten Oos ten van de Rijn, Sowjet-strijdkrachten, die als „een pistool op het hart van Frankrijk" zijn gericht. DE BILT ZEGT: Opklaringen. Overwegend droog weer met enkele op klaringen. Matige tot zwakke wind hoofd zakelijk tussen Oost en Noord. Weinig ver andering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1