de loupe Nederland zou aanbod van dollar- hulp moeten weigeren* D;t: Trom bij de bleekneusjes* De koopman moet het doen. Sociale zekerheid. Ter wille van de smeer Voorbereiding van herbewapening voltooid. De Amerikaanse hulp aan Europa. Daarom 1 plakte U Kinderzegels FEUILLETON Zaterdag 3 Januari 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Onder Ir H. J. Keus, de directeur van de Heemaf te Hengelo, heeft de goede ge woonte op de eerste werkdag van het nieuwe jaar al zijn personeel bij el kaar te roepen en dan een overzicht te geven van het wel en wee van deze belangrijke onderneming. Ir Keus is een zeer kundig man en de analyse die hij in die toespraken pleegt te geven van de economische situatie, verdienen altijd de aandacht. Ditmaal heeft hü iets verteld over de moeilijkheden van het afgelopen jaar, die een gevolg zijn van de economische kentering. En hij vervolgde: „Welnu, die economische kentering Is er; de ondernemer, is niet meer al leen de leider van het productie-appa raat, maar tevens de koopman van wel eer. De periode van wind in de rug is voorbij: het hangt weer van zijn beleid en dat van zijn naaste mede werkers af, of de schoorsteen kan blij ven roken. Terwille van de continuï teit maakt hij winst of neemt hij voor- gecalculeerd verlies, waarbij zijn er varing hem doet aanvoelen of de kos ten alsnog kunnen worden gedekt. Er varing en intuïtie vormen zijn kompas naar het gestelde doel: bestendiging van een zo groot mogelijke werkge legenheid!" Wij hopen dat deze woorden in grote kring ernstig overdacht worden, want ieder kan er zijn voordeel mee doen. Zij die leiding moeten geven aan welke onderneming ook, kunnen er van leren hoe groot de verantwoordelijkheid is voor hun eigen personeel en voor het gehele land die op hun schou ders rust. De economen in Den Haag kunnen, dit overdenkende, misschien wel tot de conclusie komen, dat een grotere mate van vrijheid voor de on dernemer wel zeer gewenst is; juist omdat een koopman nu eenmaal voor een groot deel op zijn intuïtie moet afgaan en niet altijd te werk kan gaan volgens een „planmatige berekening". En de grote groep van werknemers mag hieruit afleiden, dat de zo be geerde verantwoordelijkheid heus geen sine cure is en dat men zeker de mede zeggenschap niet al te ver moet door voeren. Want dat zou snijden in eigen vlees betekenen! Wegens verbetering van de valuta-positie, Anders wordt de aanvraag toch afgewezen. iiiiniil Ir Keus kondigde aan, dat in het ko mende jaar in zijn bedrijf de onderne mingsraad zal worden ingevoerd. „Als het belang van de continuïteit bij alle vertegenwoordigers voorop staat, is welslagen verzekerd!" aldus de heer Keus. „Want door continuïteit wordt de zekerheid het best gediend: sociale zekerheid is in wezen immers economi sche zekerheid!" Als dit besef, het weten dat die op zichzelf mooie sociale voorzieningen alleen maar waarde hebben, als er ook voldoende verdiend wordt om die voorzieningen te betalen, zowel bij werkgever als bij werknemer leeft en als beide partijen er ook naar hande len, dan kan het komend jaar, waarin immers de wet op de ondernemings raden effect zal gaan sorteren, voor de menselijke verhoudingen een gunstig jaar zijn! B. en W. van Middelburg (of laten we niemand onrecht doen: een meer derheid in dit college) wil de belas ting op bepaalde „vermakelijkheden" verminderen. Deze vormen van ver maak zijn dan: sensatiesport, café- chantant, dansgelegenheden en wat dies meer zij. Niet omdat men zo ge steld is op dit schoons (dat nemen we ten minste aan!), maar omdat men hoopt dan althans nog iets van deze vermakelijkheidsbelastingen binnen te krijgen. Uiteraard is het de plicht van dit college het welzijn van zijn stad te bevorderen. En daarvoor is geld nodig. Evenmin ligt het op de weg van het stadsbestuur bepaalde soorten van ver maak, ook al is men er zelf allerminst op gesteld, te verbieden, zolang in deze gelegenheden de openbare orde en de goede zeden geen geweld wordt aangedaan. Formeel is dit vorstel dus volkomen in orde. Maar het is wel droef als een stads bestuur meent op deze wijze aan het benodigde geld te moeten komen: door zulke „vermakelijkheden" te stimule ren, want daar komt het toch eigen lijk op neer! Hier wordt, enkel ter- wille van de smeer, de overtuiging van een niet onaanzienlijk deel van de Middelburgse ingezetenen geweld aan gedaan. Ziet men werkelijk geen kans op een andere manier aan de f 1400 te komen? Dan is het met de Middel burgse financiën èn met de energie en vindingrijkheid toch wel slecht ge steld. We hopen van harte, dat de Raad wat meer ruggegraat toont dan deze meerderheid van B. en W.! Het bureau voor Wederzijdse Be veiliging heeft Nederland de gelegen heid geboden spontaan van de dollar hulp voor de 30 Juni a.s. eindigende jaarperiode af te zien, zo verneemt de „New York Times" vau zijn corres pondent te Den Haag. De Nederlandse regering heeft nog geen beslissing ge nomen ten aanzien van dit aanbod, doch zij schijnt geneigd te zijn van de gelegenheid geen gebruik te maken. De dollarschenking, die door Ne derland zou moeten worden gewei gerd, bedraagt 15 millioen dollars. Dit bedrag is Nederland voorlopig toe gewezen uit het nog steeds niet ver deelde steunfonds voor de verdediging dat bestemd is voor het lopende be lastingjaar. De onverwachte verbete ring van de Nederlandse harde-valuta- positie is voor de Ver. Staten aanlei ding geweest te trachten da dollar hulp voor Nederland te doen ver vallen. De „New York Times" merkt op, dat het vrijwillige karakter van het gebaar, dat Nederland volgens de Amerikaanse suggestie sou moeten maken, wel enigszins wordt beperkt door het feit, dat al zou Nederland zijn aanvraag om toewijzing van hulp niet intrekken deze in ieder geval toch zou worden afgewezen. Het Bureau voor Wederzijdse Bevei liging heeft tot wijziging van zijn aanbeveling inzake het verstrekken van economische hulp aan Nederland besloten wegens de stijging van Ne derlands goud- en dollarvoorraad se dert September j.l. Deze stijging is Rapport van Lovett. Robert Lovett, Amerikaans minister van Defensie, heeft Donderdag in zijn halfjaarlijks rapport over het belas tingjaar verklaard, dat de V.S. de voorbereidende phase der herbewape ning hebben voltooid. Wat de man schappen betreft waren de voorlopige doelen voor de strijdkrachten bereikt. De V.S. zijn tevens in staat ingewik kelde wapens en uitrusting in grote hoeveelheden te produceren, aldus Lovett. De grootste moeilijkheid is echter de huidige voorgang vol te houden. Hij waarschuwde tegen wij zigingen in de begroting, welke een nadelige invloed zouden hebben op de militaire hulp aan het buitenland. De defensie-inspanning mag niet verslap pen. Spaak wil dit jaar de beslissing laten vallen. Spaak heeft een vergadering van overtuigde voorstanders van een Euro pese Unie bijeen geroepen teneinde te bewerkstelligen, dat 1953 een be slissend jaar zal worden in de stichting van de Verenigde Staten van Europa. De vergadering zal Dinsdag te Straatsburg aan de vooravond van de opening van de preconstituerende Al gemene Vergadering van de landen van het Plan-Schuman België, Frankrijk, Italië, Luxemburg, Neder land en West-Duitsland, worden ge houden. SpaaK zal voorzitter van de ver gadering zijn. Men verwacht, dat op deze bijeen komst leden van de Raadgevende ver gadering van de Raad van Europa met Pan-Europese sympathieën overeen stemming zullen nastreven over een gemeenschappelijk beleid tegenover de gematigde leden van dit orgaan. De Raadgevende Vergadering zal la ter in deze maand bijeenkomen. Oostduitse deserteurs. De Westberlijnse politie heeft Woens dag bekend gemaakt, dat in 1952 bijna tweemaal zoveel leden van de Oost- Duitse politie in West-Berlijn om asyl hebben gevraagd dan in het voorgaan de jaar. Van de 2.350, die in het afge lopen jaar naar West-Berlijn zijn uit geweken behoorden er 1.440 tot de in de kazernes ondergebrachte politie, de nieuwe militaire strijdmacht. In September overschreed het groot ste aantal Oostduitse politiemannen de grens, namelijk 380. volgens de „New York Times" het resultaat van dollarovërmakingen uit Indonesië, die in sommige kringen worden geraamd op 120 millioen dol lars voor 1952, en die het resultaat zouden zijn van te grote Indonesische disposities van Europese valuta, in het bjjzonder sterling, in Nederland. De nieuwe regering van generaal Eisenhower heeft een rapportont- vangen, waarin gevraagd wordt om een campagne ter bevordering van Amerikaanse investeringen in de geïndustrialiseerde landen van West-Europa en Japan. Deze lan den kunnen dan kapitaal uitvoeren naar de te weinig ontwikkelde ge bieden der wereld, zoals Azië, Afri ka en Latijns-Amerika. In het rapport wordt gezegd: Ten zij het internationale kapitaal-verkeer in deze zin wordt hersteld zal het probleem van de verschaffing van voldoende buitenlands kapitaal aan de te weinig ontwikkelde gebieden niet worden opgelost. Het rapport over een programma tot vergroting van de particuliere Amerikaanse investeringen in het buitenland werd samengesteld voor het Bureau voor Wederzijdse Beveili ging, het departement van Handel en de administratie voor technische sa menwerking van het departement van Buitenlandse Zaken. Twee andere aanbevelingen in het rapport zijn: 1. de export-import bank moet bij het gebruiken van haar fond sen actief samenwerken met Ameri kaanse maatschappijen om deze er toe te bewegen haar werkzaamheden in het buitenland uit te breiden en moet tevens meer leningen verstrek ken aan buitenlandse maatschappijen voor economische ontwikkeling, doch zonder de gebruikelijke voorwaarde, dat de buitenlandse regeringen de leningen moeten garanderen; 2. een ander doel zou zijn niets minder dan het herstel in de V.S. van een brede markt voor buitenlandse aandelen en obligaties. 5 Op 12 October 1492 landde Columbus, in een scharlakenrood admiraalsuniform, op het eiland San Salvador. Knielende kuste hij de grond, ont plooide de Spaanse banier en nam het land voor Spanje in bezit met deze woorden: „De poort die toe gang geeft tot goud, parels, specerijen en vele andere kostbaarheden is nu geopend". Columbus had een In disch tolk meegenomen, want hij was uitgevaren om Indië te ontdekken.de man kon in het nieuw ont dekte land echter niet veel uitrichtenI 6 Met zijn drie schepen, de „Santa Maria", de „Nina" en de „Pinta" kuiste Columbus rond de nabijgelegen eilanden. Na enige tijd liet de „Pinta" de beide andere schepen in de steek en voer op eigen gezag verder. Erger verging het de „Santa Maria": in de buurt van Haiti leed het schipbreuk en met moeite konden de opvarenden gered worden. In een met scheepskanonnen bewapend blokhuis werd 44 man achtergelaten en deze nederzetting, de eerste in de nieuwe wereld, kreeg de naam „La Navidad" (Kerstmis). Ingezonden Mededeling (Adv Tijdens een bijeenkomst met de En gelse vakverenigingsleiders, die namens 600.000 ambtenaren optraden, hebben onderhandelaars van de Britse rege ring geweigerd de gevraagde loonsver hoging toe te staan. President Truman betreurt beperkingen op de zuiveliavoer. President Truman heeft een verklaring afgelegd, waarin hij dat deel van de wet op de defensieproductie, dat de minister van Landbouw noodzaakte Dinsdag de in voer van gedroogde volle melk, gedroog de karnemelk en gedroogde room te be perken, ernstig veroordeelde. Hij zei, dat de beperkingen zeer weinig invloed van de Amerikaanse markt zouden hebben, maar onze vrienden in Nederland, Zweden, Nieuw-Zeeland en een aantal andere landen zouden treffen. Die landen zullen daardoor minder Ame rikaanse agrarische producten kunnen ko pen en ook minder geld kunnen besteden aan hun defensieinspanningen. Dit soort wetten maakt het werk van de propagan- da-deskundigen van het Kremlin veel ge makkelijker, zo verklaarde hij nog, en gaf verder als zijn mening te kennen, dat de oplossing zou zijn, deze bepaling van de wet in te trekken. Gezondheidskolonies t nuttig en nodigt Heerlijke weken voor zorgenkinderen. (Van onze speciale verslaggever). Eindelijk heb ik hem teruggezien. Toen ik een jongen was, kende ik hem heel goed. Ik volgde hem op zijn wegen en genoot van zijn avonturen. Later verdween hij uit mijn gezichtskring. Maar nu, na ja ren, ontmoette ik hem weer. Na melijk in de kindergezondheids- kolonie „Ons Genoegen" te Oost- voorne. Ik vond hem terug tussen de „bleekneusjes". Wie? Dik Trom. Dik Trom was in mijn jongenstijd de verpersoonlijking van „een kwajongen met een goed hart". Hij mocht dan door aller lei dolle streken het dorp op stelten zetten, in de grond van de zaak was hij een bo- venstebeste kerel. Ziehier wat mij van Dik Trom's karak ter nog in het geheugen hing. Aangaande zijn signalement vermocht ik mij te herin neren, dat hij om het maar correct te zeggen niet tot de magersten behoorde. „Het is een bijzonder kind, dat is ie", placht vader Trom met betrekking tot zijn zoon op te merken. Bijzonder naar karak ter en naar lichaamsomvang. Deze persoonlijkheid dan zag ik na ja ren te Oostvoorne weerom. Kwajongens ook welkom. Nee, niet in levenden lijve. Want hoe gaarne men ook genoegens beleeft op „Ons Genoegen", genoegelijke dikkerds als gezegde Trom behoeven te Oostvoorne niet om asyl te komen vragen. Zij zullen niet verder komen dan de voordeur. Niet hun kwajongensstreken versperren hier de weg. Er zitten daar wel meer kwa jongens en oproerige meisjes. Voor de- Heeft U in de afgelopen weken Kinderpostzegels geplakt? Eigen lijk is deze vraag overbodig, want XJ zult zeggen: „Natuur lijk". Wellicht heeft U er niet zo direct bij nagedacht, dat van de opbrengst ook duizenden bleek neusjes -in gezondheidskolonies kunnen worden opgenomen. Door het plakken van de Kinderpost zegels heeft U op prettige en goedkope manier het geroep van deze duizenden mee helpen ver stommen. Vier soorten mensen beleef den er in de afgelopen weken plezier van, dat er Kinderpost zegels werden geplakt: degenen, die de postzegels verkochten, de genen, die er van zullen profite ren, degenen, die ze plakten (daar behoort U bij) en degenen, die post met Kinde ->gels ont vingen (daar hoort eveneens bij en anders moet V dw kennis senkring eens herzien!) zulken heeft men te Oostvoorne een be kwaam leidsman en wel de tuinbaas. Die verschaft de onstuimige bengel wel een karweitje waardoor hij zijn overcompleet aan energie lozen kan In Oostvoorne en in andere gezond- heidskolonies worden alleen kinderen op genomen die moeten aansterken. En wat men ook van Dik Trom zeggen mocht versterkende middelen behoefde hij niet te gebruiken. 69 Deze kolonisten, zei dominee Wyckoff later eens, deden alles met gebed en psalmgezang. En de kerk verrees in een snel tempo. Twaalf bij twintig meter was ze, met aan beide zijden ramen, aan de ene korte kant een deur, een dak van houten dakpannen met een schoorsteen in het midden. Het werk werd in de puntjes verzorgd; het al lerbeste is nauwelijks goed genoeg voor 's Heren huis. Anton had het goedgevonden in het laatst van de week aan de kerk te bouwen. Hij ging Dinsdagsmorgens naar Jan Rabbers. Het was rustig in het bos. Het was een van die zeld zame dagen dat zelfs geen zuchtje wind door de pijnbomen ritselde. Anton ging op het geluid van stem men af en vond Jan in druk gesprek met de heer Fairbanks en nog twee Amerikanen. Ze zagen hem aankomen en begroetten hem hartelijk. „Ik ben bezig hun mijn plannen uit te leggen", zei Jan Rabbers in het Hollands tegen Anton. „Maar dat valt niet mee!" En hij wiste het zweet van het voorhoofd. Toen wendde hij zich weer tot de Amerikanen en in een mengelmoes van Hollands en Engels, verduidelijkt door gebaren, bracht hij hun aan het verstand waar hij de dam had ge dacht en waar de zaag en waar de weg en hoe belangrijk de onderne ming wel zou zijn voor de kolonie. Anton liep met hen mee langs de snelstromende arm van de Zwarte Ri vier om Rabbers opzet te bekijken. Het benodigde timmerhout kon in vlotten over de Kalamazoo-rivier, langs de oever van het Michiganmeer en over de Zwarte Rivier hierheen gebracht worden. Ja, er zat wel veel werk aan vast. Er moesten heel wat bomen ge veld worden, maar de meesten kon den ze gebruiken. Fairbanks knikte; hij had het begrepen en vond het plan goed. En het resultaat was dat hij beloofde te zullen helpen. Als ze een zachte winter kregen zag hij niet in waarom de molen niet tegen het voor jaar kant en klaar kon zijn. Em tand, dat M U taifoen yal door Marian Schoolland Toen Fairbanks en de andere Ame rikanen vertrokken waren, wendde Rabbers zich' tot Anton. „Wat hebben wij veel aan Fair banks", zei hij. „Hoe zouden we ooit zonder hem op gang zijn gekomen? Het heet dat hij de Indianen moet on derwijzen, maar hij leert ons er bij. En hij als helpt, Anton, dan komt het vast klaar! Zou jij niet met me sa men willen werken, Anton? De kolo nie heeft evengoed een houtzaagmo len nodig als al het andere. Al ons timmerhout moet nu van Kalamazoo of Grand Haven komen en dat vlot- tevaren Is geen grapje." Zijn ogen schitterden toen hij van de bruisende rivier naar de donkere bossen keek. Hout genoeg wanneer de molen eenmaal draaide. „Dat is nü precies wat ik altijd wilde; een houtzaagmolen. Jan Rab bers' houtzaagmolen!" „Maar alleen lukt het me niet". vervolgde hij. „Ik moet geld gebrui ken voor timmerhout en onderdelen. En ik heb werklui nodig.... Maar dat geld komt er wel weer uit. Dat zie je zo! Een geldbeleggingHij keek weer naar het water en zag zijn molen al, zijn toekomst. „We bouwen niet alleen voor ons zelf", vervolgde hij weer tegen Anton: „Maar we zul len er zelf ook profijt van hebben, daar twijfel ik niet aan. Wat zeg je er van? Wil je het wagen? Je bent nog j°ng." Anton had nog wat geld over van de dollars, die hij van oom Hannes had gekregen. Moeder had er op aan gedrongen, dat hfj het zou bewaren om er iets mea te beginnen. En hier lag zijn kans. „Ik ben eigenlijk van plan een paar maanden naar Grand Rapids te gaan", zei hij bedachtzaam en beprakiseerde, dat het geld, dat hij daar kon verdie nen, dan in de huishouding kon ge stoken worden, zodat hü met een ge rust geweten het geld van oom Han nes in de molen kon steken. Hij zag de mogelijkheden. Het was een inves tering, die eigenlijk niet kon falen. De molen zou een goede verdienste opleveren in de toekomst en zou met een in een leemte van de kolonie voorzien. „Werk dan eerst een maand bij mij eer je weggaat", drong Rabbers aan. „Dan krijg je er een beter inzicht 111. i „Ik zal er een nacht over slapen beloofde Anton. „Ik heb eigenlijk nog niet besloten wat ik zal aanpakken. Mijn handel in dakpannen gaat wel aardig en ik heb wat verstand van timmeren. Ik kan ook boer worden. Maar de molen lijkt me toch niet gek." (Wordt vervolgd). Toch is hij er. Niet in persoon maar wel in boekvorm. Ik zag hem in een kastje op de eetzaal liggen en ik heb mfj gerui me tijd verdiept in zijn avonturen. Lag hij hier tot aanmoediging van de eetlust of tot opwekking van vrolijke dromen Want in de gezondhèidskolonie luiden de maaltijden de bedrust in. Een gezondheidskolonie is geen zieken huis. Dan zou de kolonie in Oostvoorne nooit „Ons Genoegen" kunnen heten. Want ook kinderen liggen niet voor hun genoegen in een ziekenhuis. Een gezondheidskolonie is evenmin een rusthuis. En het is nog minder een soort luilekkerland, waar men niet anders doet dan smullen van de smakelijkste spijzen. Te Oostvoorne en elders vertoeven kinderen, die op de een of andere manier versterking nodig hebben. Het zijn zorgen kinderen, in lichamelijk opzicht. Thuis ont breekt het vaak aan voldoende frisse lucht (hoeveel kinderen groeien niet op in etagewoningen in een nauwe straat?). Of het ontbreekt aan verstandige voeding, aan geregeld toezicht op de gezondheid, aan rust op gezette tijden. Wordt hier niet bijtijds Ingegrepen, dan zal het kind blootgesteld worden aan aller lei schadelijke invloeden. Zes weken ge zondheidskolonie kunnen veel voorkomen. Want daar is rust, spel, frisse lucht en goede voeding. Duizenden roepen Wat zou het fijn zijn als het werk in Oostvoorne en andere plaatsen er zijn enige tientallen gezond heidskolonies, voor allerlei gezind ten voortgezet en uitgebreid kon wordenl Er zijn immers zoveel kin deren itt allerlei bekrompen behui zingen geboren en opgegroeid, die daar nu de nadelige gevolgen aan den lijve van ondervinden. Maar voor al die kinderen is heus geen plaats. Daarom moeten er meer gezondheidskolonies komen en de bestaande inrichtingen dienen te worden vernieuwd en uitgebreid. DE DOLLAR OP DE VRIJE VALUTAMARKT. De Nederlandsche Bank deelt mede, dat zij met ingang van 2 Januari 1953 de U.S.-dollar heeft toegevoegd aan de valuta's die op de vrije valuta markt worden verhandeld. Met ingang van gisteren kunnen deviezenbanken derhalve termijn transacties in U.S.-dollars voor eigen rekening met haar cliënten afsluiten. De op de beurzen van koophandel te Amsterdam en Rotterdam gepubli ceerde koersen, zijn met ingang van 2 Jan. 1953 vastgesteld op 3.773,83. Maatregel tegen corruptie onder ambtenaren in Mexico. Alle Mexicaanse functionarissen moeten vóór 30 April uitvoerige gege vens verstrekt hebben over al hun be zittingen krachtens de nieuwe wet op de verantwoordelijkheid van functio narissen, die Dinsdag door het Mexi caanse congres op voorstel van presi dent Cortlnes is aangenomen. De regering behoudt zich het recht voor een onderzoek in te stellen naar gevallen waarin een ambtenaar boven zijn middelen zou leven. Degenen, die zich niet aan de nieuwe maatregel wil len onderwerpen, zullen, ongeacht hun positie, onmiddellijk ontslagen worden. Slachtoffers van het verkeer in de Ver. Staten. De Amrlkaanse nationale raad voor de veilighid heeft Woensdag bekend gemaakt, dat in 1952 bijna duizend burgers en honderden militairen bjj vliegtuigongevallen in de V. S. om het loven rijn gekomen. Het aantal slacht offers van het vervoer op de weg be droeg In 1952 ten minste 38.000. £te Radia foeruft om i i ZONDAG 4 JANUARI 1953. HILVERSUM I (402 m.) VARA 8.00 Nieuws en weerber.; 8.18 Gram.; 8.35 Orgelspel; 8.58 Sportmed.; 9.00 „Wat er groeit en bloeit", causerie; 9.15 Ka- merork., klein koor en solisten; 9.43 „Geestelijk leven", causerie; 10.00 Amusementsmuziek; 10.30 Met en zon der omslag; 11.00 Instrumentaal trio; 11.30 Progr. gewijd aan Jean Louis Pisuisse; AVRO: 12.00 Zuid-Amerik. en Spaanse muziek; 12.35 „Even af rekenen, Heren 1"; 12.45 Hammond orgelspel; 13.00 Nieuws en weerber.; 13.05 Med. of gram.; 13.10 „De Spoor wegen spreken"; 13.20 Promenade ork. en soliste; 14.00 Boekbespr.; 14.20 Ka merorkest; 15.15 Filmpraatje; 15.30 Blaaskwintet; 16.05 Lichte muziek; 16.30 Sportrevue; VARA: 17.00 Strijk- ensemble; 17.30 Voor de jeugd; 17.50 Sportjournaal; 18.15 Nieuws en sport- uitsl.; VPRO 18.30 Doopsgez. kerkd.j IKOR: 19.00 Voor de jeugd; 19.35 „Ge sprekken om de Bijbel", causerie; AV RO: 20.00 Nieuws; 20.05 Gram.; 20.30 Med.; 20.35 „Londen en Parijs", hoor- sp.; 21.15 Gev. progr.; 23.00 Nieuwsj 23.15 Reportage of gram.; 23.2524.00 Gram. HILVERSUM U (298 m.) KRO: 8.00 Nieuws en waterst.; 8.15 Gram.; 8.23 Hoogmis; NCRV: 9.30 Nieuws en wa terst.; 9.45 Omroepork.; 10.00 GereL kerkd.; 11.30 Gew. muziek; 11.45 Orgel, viool en hobo; KRO: 12.15 Apologie; 12.35 Gram.; 12.55 Toespraak door Z. E. mr J. M. L. Th. Cals, minister van O. K. W.; 13.00 Nieuws en Katb, nieuws; 13.10 Amusementsmuz.; 13.40 Boekbespr.; 13.55 Voor de jeugd; 14.53 „De Wereld is de Akker", klankbeeld; 15.20 Strijkork. en solist; 16.10 Kath, Thuisfr. overal!; 16.15 Sport; 16.30 Vespers; IKOR: 17.00 Kerkd.; 18.00 Ned. Herv. Zangd.; 18.45 Pastorale ru briek; .NCRV: 19.00 Vocaal ensemble, Bachorkest en solisten; 19.30 „Gelooft U dat Reformatorisch belijden; KR O: 19.45 Nieuws; 20.00—24.00 Gev. progr.; (Om 23.0023.15 Nieuws); HILVERSUM I (402 m.) VARA: 7.00 Nieuws; 7.13 Gram.; 8.00 Nieuws en weerber.; 8.18 Gram.; 9.00 „Onder de pannen", hoorsp.; 9.20 Gram.; (9.35— 9.40 Waterst.); VPRO: 10.00 „Voor de oude dag", causerie; 10.05 Morgenw.J VARA: 10.20 „Mijn Vader Pieter Jel- les", causerie; 10.40 Voor de ziekenj 11.40 Pianorecital; 12.00 Orgelsp.; 12.15 Dansmuziek; 12.30 Land- en tuinbouw- med.; 12.33 Voor het platteland; 12.38 Dansmuziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Com mentaar; 13.20 Metropole orkest; 13.55 Voor de Middenst.; 14.00 „Het vlees is duur", causerie; 14.15 Sopraan en pia no; 14.45 Gram.; 15.00 Gev. progr.j 16.00 Gram.; 16.45 Vragenbeantwoor- ding; 17.15 Dansmuziek; 17.50 Mil. commentaar; 18.00 Nieuws; 18.15 Pia noduo; 18.30 Parlementair commentaar 18.45 Voor de jeugd; 19.45 Regerings- uitz.: Landbouwrubr.; 20.00 Nieuws; 20.05 „In Holland staat een huis", hoor spel met muziek; 20.35 Aetherforum; 21.15 Dansmuziek; 21.40 „Het Wel vaartsplan van het N.V.V.", causerie; 21.55 Gram.; 22.00 „Voor en achter het voetlicht"; 22.20 Radio-Philh. orkest, groot koor en solisten; 23.00 Nieuws; 23.15 Orgelsp.; 23.4524.00 Gram. HILVERSUM U (298 m.) NCRV: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.15 Ochtend- gymn.; 7.30 Gram.; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws en weerber.; 8.10 Sportuitsl.; 8.20 Gram.; 8.23 Ge wijde muziek; 8.45 Gram.; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Voor de vrouw; 9.35 Gram.; 10.30 Morgend.; 11.00 Alt en piano; 11.30 Gram.; 12.25 Voor boer en tuinder; 12.30 Land- en tuinbouwmed.; 12.33 Orgelconcert; 12.59 Klokgelui; 13.00 Nieuws; 13.15 Lichte muziek; 13.45 Gram.; 14.00 Voor de kinderen; 14.30 Gram.; 14.45 Voor de vrouw; 15.15 Gram.; 15.25 Pianokwintet; 16.00 Bijbel!.; 16.30 Instrumentaal trio en soliste; 17.00 Voor de kleuters; 17.15 Gram.; 17.30 Voor de jeugd; 17.45 Re- geringsuitz.: Mr H. L. de Vries: „1953, Jaar van beslissingen"; 18.00 Harmo nie orkest; 18.20 Sport; 18.30 Zigeuner kwintet; 18.45 Engelse les; 19.00 Nieuws en weerber.; 19.10 Harp-en- semble; 19.30 „Volk en Staat", cause rie; 19.45 Lichte muziek; 20.00 Radio krant; 20.20 Lichte muziek; 20.50 „Kruistocht om het eiland", hoorspel; 21.50 Gram.; 22.05 „Rijkdom onder de grond", causerie; 22.15 Koor en blok fluitkwartet; 22,45 Avondoverd.; 23.00 Nieuws en S.O.S.-ber.; 23.15 „Man en vrouw", causerie; 23.3024.00 Gram. BRUSSEL (Vlaams 324 m.) 11.45 Gram.; 12.30 Weerber.; 12.34 Voor de landb.; 12.42 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Pianospel; 13.30 Gram.; 13.45 Pianorecital; 14.00 Orkestconcert en so- listen; 15.00 Orkestconcert, koor en so listen; 16.15 Orkestconcert; 16.45 Gram. 17.00 Nieuws; 17.10 Lichte muziek;

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 3