EEN NIEUWE TEKENSERIE Amerikaanse schreef een S.O.S. met lippenstift r Radicaal René Mayer aanvaardt opdracht Als Raadsheer-Commissaris meineed gepleegd 1 Auto slipte tegen boom» vrouw en dochtertje gedood A'i' Oorlog en vrede Zo maar een plaatje VANDAAG Meer deviezen voor emigratie 1 SNIPPER NIEUWS PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND DRAMA IN DE LUCHT Passagier doodde piloot en steward om vliegtuig in handen van communisten te spelen Een der ontsnapten nog in ons land? Doden, gewonden en vermisten in Valparaiso Ongeveer hetzelfde programma, maar steun van zijn partij Prins naar Canarische Eilanden Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. BO, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelbu g: Korte Moordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 2628 ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2360 VRIJDAG 2 JANUARI 1853 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per man. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiaema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maant Zaterdag: Zon op 8.48 u, onder. 16.41 u. Maan op 20.22 u., onder 10.30 u. Hoogwater Zaterdag 3 Januari i Vlissingen: 3.44 u. 1.95 m., 16.07 2.02 u. Terneuzen: 4.15 u. 2.13 m., 16.36 u. 2.20 m. Wemeldinge: 5.35 u. 1.62 m., 17.52 u. 1.76 m. Zierikzee: 5.18 u. 1.36 m., 17.40 u. 1.50 m. DANK ZIJ de koelbloedigheid van een vrouwelijke passagier Is de opzet van een Chinese communist mislukt om een vliegtuig van de Philippijnse luchtmacht, dat van Java op weg was naar Manilla, in handen van de communisten te spelen. Het toestel, eeu D.C. 3, had een beman ning van drie koppen en zeven passagiers aan boord. Eén van de passagiers, de Chi nese communist, dwong de piloot onder be dreiging van twee revolvers koers te zet ten naar Amoy In communistisch China, De piloot kon niet anders doen dan ge hoorzamen maar toen het toestel boven Formosa vloog werd van een vliegveld op de zuidpunt van Formosa bevel gegeven te landen. De nationalistische autoriteiten van het vliegveld zonden, toen ze geen gehoor kre gen, jagers uit om het vliegtuig te onder scheppen en het desnoods met de wapens te dwingea De piloot van de D.C. 3, die gehoor wilde geven aan de order van de jagers werd door de communist neergescho ten. De steward, die de piloot te hulp kwam eveneens. Miss Mary Ireton, een Amerikaanse uit Bethel in de staat Ohio, hield echter, toen de Chinees het toestel in zijn macht tracht te tekrijgen, een met lippenstift geschreven S.O.S. tegen een ruit toen een Chinees na tionalistisch vliegtuig in de omgeving was. De jagers werden daardoor gewaar schuwd niet te vuren. Ze wisten toch het Nieuwjaarsboodschappen. In alle delen van de wereld zijn gisteren weer Nieuwjaarsboodschappen uitgespro ken. We geven ze hier weer, in verkorte vorm. Truman: „De kansen om tot vrede te komen en de koude oorlog te beëindigen Zijn op het ogenblik groter dan vorig jaar". Churchill: „Het oorlogsgevaar is afgenomen sedert in Groot-Brittannië de Conservatieven aan het bewind zijn". Generaal Ridgway, opperbevel der strijdkrachten van het Atlantisch Pact fa Europa: „De nieuwe schakel in de keten die de N.A.V.O. als een defensie van onze vrijheid en beschaving smeedt, zal niet be swijken. Deze schakel dient gesmeed te worden met de hamer van onze trouwe toe gewijdheid aan de plicht". President Auriol van Frankrijk: „Ik wens, dat verantwoordelijke staatslieden zullen beginnen met een bespreking van de vraagstukken, die de wereld verdelen". Generaal Franco: „1952 was een Jaar van Spaanse triomfen op binnen- en Buitenlands gebied". Paul Ruegger, voorzitter internatio nale comité van het Rode Kruis: „De toe stand van de wereldvrede blijft zorgelijk". P1 e c kpresident van Oost-Duitsland: .Ratificatie van de conventies tussen Weit- Duitsland en de westelijke geallieerden zal onmiddellijk de oprichting van een modern Cost-Dults leger tot gevolg hebben". Tsjiang Kal Sjek, leider Chinese nationalisten: „De voorbereidingen voor een tegenaanval op het Chinese vasteland wor den in 1953 voltooid. toestel tot landen te dwingen. De tweede piloot zette het vliegtuig aan de grond. Na de landing verkeerde de Chinese pas sagier in de waan dat het toestel op com munistisch grondgebied was geland. Toen hij zijn vergissing bemerkte en weer snel in wilde stappen, werd hij gearresteerd. Ook de steward is aan zijn verwondingen be zweken. JAARWISSELING IN KOREA* GRANATEN. In de nacht van Woensdag op Don derdag is het aan het gehele Koreaan se front buitengewoon rustig geweest. Ter gelegenheid van de jaarwisseling openden alle batterijen artillerie van het Amerikaanse achtste leger om één minuut over twaalf het vuur op de communistische stellingen. Vliegtuigen van het Amerikaanse vliegkampschip „Badoeng Strait" heb ben troepenconcentraties aan de Ko reaanse Westkust aangevallen. Vjjftig gebouwen, waarin communistische troepen waren ondergebracht, werden vernield. Mej. Jansje van Wijk, lokettiste op het station te Hengelo, zegt dat zij Maandag morgen vroeg een kaartje naar Zwolle heeft verkocht aan een nerveuze, sjofel ge klede man die op Sander Borgers lijkt, een der zeven ontsnapten uit Breda. Borgers komt wt Nieuwleusen, waar nog familie van hem woont. De man was omstreeks half zes al aan het loket Een paar uur later zag mej.. Van Wijk in een krant de foto's der ontsnapte politieke delinquenten: een hunner, Borgers, herkende zij toen als de man die 's morgens het kaartje naar Zwolle had gekocht De Hengelose politie waarschuwde alle stations langs de spoorlijn naar Zwolle, maar van de gezochte ontbreekt elk spoor. Het Tweede Kamerlid N. van den Heu vel (K.V.P.) heeft aan de ministers van Ju stitie en van Buitenlandse Zaken schriftelijk vragen gesteld over de ontsnapping van de zeven oorlogsmisdadigers. ,Kan de minister mededelen, wat er juist is van berichten, welke de Indruk wekken als zou onvoldoende bewaking en vooraf gaand gelegd contact met de buitenwereld deze ontvluchting hebben mogelijk ge maakt?" zo vraagt hij ondermeer, SOEBROTO WEIGERT COMMANDO. Kolonel Gatot Soebroto, de voor overste Warouw van zijn functie ontheven militaire commandant van Oost-Indonesië, heeft ge weigerd het commando weer op zich te ne men. Hij wenst gepensionneerd te worden en heeft hiertoe reeds driemaal een verzoek ingediend, aldus heeft de woordvoerder van het territorium Oost-Indonesië aan Aneta medegedeeld. COMMUNISTEN IN DIENST DER V. N. In een Donderdag gepubliceerd rap port van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken worden de na men genoemd van 38 voormalige en huidige Amerikaanse functionarissen bij de Ver. Naties, die naar men ver moedt communisten zijn of die onder communistische discipline staan. Volgens het rapport, afkomstig van de senaatscommissie voor binnenland se veiligheid, staan elf van bovenge noemde personen nog in dienst van de Ver. Naties. Volgens de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Acheson, heb ben deze niet-loyale staatsburgers de nationale veiligheid niet in gevaar ge bracht. Acheson verklaarde, dat op het ogenblik de beveilingsmaatregelen op het State Department zo streng zijn, dat zelfs hjj geen geheim document mee naar huis kon nemen om het te bestuderen. MIJNEN LEVERDEN MEER KOLEN. De productie der gezamenlijke Limburgse steenkolenmijnen heeft in 1952 naar schat ting ongeveer 12.517.000 ton bedragen. In 1951 bedroeg zij 12.424.167 ton, zodat i.u 1952 een meerproductie van plm. 93.000 ton werd behaald. De staatsmijnen produceerden in 1952 on geveer 7.500.000 ton; de particuliere mijnen ongeveer 5.000.000 ton. In 1951 waren deze cijfers resp. 7.801.000 en 4.623.000 ton. De productie der staatsmijnen ging dus met ongeveer 300.000 ton achteruit; die der par ticuliere mijnen steeg met ongeveer 375.000 ton. De achteruitgang der staatsmijnen is een gevolg van het feit, dat deze mijnen in 1952 zijn begonnen met het ontginnen van min der goede koollagen. DUITS MOTORSCHIP VERMIST. Sedert 21 December wordt het 6367 ton metende Duitse motorschip „Melanie Schui- te" vermist. Het was op weg van Narvik naar Mobile in de Verenigde Staten. Het schip heeft een bemanning van 36 koppen aan boord. Het vervoerde een la ding erts. De „Melanie Schulte" had opdracht van de rederij om zich om de andere dag via de radio te melden. In het laatst ontvangen bericht dat van 21 December, meldde de „Melanie Schulte", dat het weer slechter werd. Het schip bevond zich toen 90 mijlen ten Westen van de Hebriden. Het Nederlandse vrachtschip „Hydra" (3918 ton) is op 110 mijl ten Zuidoosten van Kaap Hatteras (aan de Amerikaanse Oostkust) in moeilijkheden gekomen door een defect aan de schroefas. Er stond een sneeuwstorm, doch de „Hydra" verkeerde niet in gevaar. Uit New York is een sleepboot naar de „Hydra" onderweg. OPSLAGPLAATS DE LUCHT IN. Veertig personen zijn om het leven gekomen, vijfhonderd werden er ge wond en honderd vijftig personen worden er vermist tengevolge van een geweldige ontploffing in Valparaiso, de voornaamste havenstad van Chili waar een opslagplaats met-ontplofbare stof fen in de lucht is gevlogen. Een func- tionnaris, die belast is met het beheer van de opslagplaats is gearresteerd. De meeste slachtoffers zijn brandweer lieden en politie-agenten, die bezig waren met de bestrijding van een brand in een houtopslagplaats. Deze brand was de oor zaak van de explosie in de opslagplaats. Er zijn ook honderden feestvierders ter ge legenheid van Nieuwjaar in de omrin gende straten gewond. De ontploffing deer' zich na middernacht voor. Een groot gebiec is verwoest. Behalve dynamiet gingen, ook zuurstof- cylinders de lucht in. i in Italië. „Gelukkig Nieuwjaar Honderden Italianen zijn bij de In trede van het nieuwe jaar naar het ziekenhuis gebracht, omdat het verbod van de politie om vuurwerk en revol vers af te schieten en aardewerk uit de ramen van de eerste en hogere etages van de woningen te werpen op het ogenblik van de jaarwisseling op grote schaal is overtreden. De politie maakte bekend dat het grootste deel van de in het ziekenhuis opgenomen personen gewond is door uit de ramen geworpen borden. In Napels kwam een 19-jarige jon geman bij het afschieten van vuurwerk om het leven. Zo maar 'n plaatje. Tan twee kleuters in het Vendelpark. De weg Is nog lang. Niet alleen voor die twee; dék voor ons, zoals we nu staan aan hel begin van het nieuwe jaar. Nu Bidault heeft gefaald Op verzoek van president Auriol heeft René Mayer (radicaal) er in toegestemd pogingen te doen een kabinet te vormen. Mayers program zal niet veel afwijken van het program, waarop Bidault faalde, doch hij zal de steun van zijn eigen partij, de radicale, hebben, die Bidault niet kon verwerven. Hij zou Bidault de portefeuille van Bui tenlandse Zaken willen geven, hetgeen hem wellicht de steun der Gaullisten zou op leveren. Deze vertrouwen er n.l. op, dat Bi dault geen ratificatie van het Europese le- gerverdrag zal afdwingen. Mayer heeft Donderdagochtend een be zoek gebracht aan Bidault. 's Middags voerde hij besprekingen met de voormalige ministers Schuman, Pleven en Marle. Men verwacht dat Mayer vandaag bij president Auriol verslag zal uitbrengen. Mayer behoort tot Frankrijks vooraan staande financiële experts. Hij speelde een voorname rol bij de opstelling van het plan (F'' Iedereen weet iets van Amerika. Er zijn boekdelen vol geschreven over de grootheid van dat land en misschien ook wel over het verfoeilijke, dat dei Ver. Staten niet minder dan welk ander land ook aankleeft. En zo bewondert de een dit land en dit volk terwijl de ander er geen goed woord over wil spreken. Amerika neemt een uitermate voorname positie in in de wereld en daarom is het goed iels van land en volk te begrijpen. Kan men dat op betere wijze verkrijgen dan door de geschiedenis van dit land te bestuderen? Dan Immers weet men pas hoe dit volk groot geworden is en wat het tot die Immense krachtsinspanning heeft geprikkeld, waaraan het zijn grootheid te danken heeft. In dit blad beginnen we met een nieuwe tekenserie, waarin de geschiedenis van Amerika behandeld zal worden. Uiteraard beperkt het verhaal zieh tot de voornaamste gebeurtenissen; we maken ken nis met Indianen, pelsjagers, pioniers, ontdekkingsreizigers, cowboys en goudgravers, landverhuizers, negerslaven, de Eu Klux Elan, Mor monen en dollarkoningen en we krijgen een indruk van de levens verhoudingen der pioniers en van de vrijheidsoorlogen. Deze serie geeft slechts een greep, maar een goede greep. De directeur van de Deense opleiding voor speciaai-onderwijs, Jens Sigsgaard, schreef de tekst en hg is geen onbekende op dit gebied, want hij heeft de Ver. Staten in alle richtingen doorkruist en zijn boek over de geschiedenis van dit werelddeel be- hoort tot de beste der wereld. En ook de tekenaar is niet over één nacht jjsi gegaan: Borge Pramvig heeft er grondige historische studies voor gemaakt. Het wereld-copyright berust bij World Press Syndicate. Inc., Kopenhagen, het Zeeuwsch Dagblad heeft het alleen-publicatierecht voor Zeeland. Als grappige bijzonderheid kan vermeld worden, dat dit Deens verhaal zelfs door Amerikaanse kranten wordt gepubliceerd 1 voor europese economische samenwerking, Van 1945 tot 1946 was hij commissaris voor Duitse en Oostenrijkse aangelegenhe den. In November 1947 werd hij minister van Financiën en Economische Zaken, In deze functie voerde hij vergaande hervormingen in, waartoe het uitschrijven van een ver plichte lening en de devaluatie van de franc behoorden. HUIS UITGEBRAND DOOR KORTSLUITING. Gisteravond te ongeveer acht uur is, tengevolge van kortsluiting, brand uit gebroken in de woning van de heer M. Tesselaar aan de Dorpsstraat te Warmenhulzen. Drie jonge kinderen, die in bed lagen, konden met moeite gered worden. Een Britse „Meteor" straaljager ls nabij Little Rissington op een voetbal veld van de Britse luchtmacht, waar juist een wedstrijd werd gespeeld, neergestort. De piloot kwam om het leven en twee voetballers werden ge wond. Wethouder te Bloemendaal gedagvaard Mr F. F. Th. Rohling, wethouder van Bloemendaal, voormalig raadsheer bij het Amsterdams Bijzonder Gerechtshof, waarbij hij tevens enige tijd de functie van advocaat-fiscaal heeft verricht, en raadsheer-commissaris in 1946 in de saak-Menten, is door de Officier van Justitie bij de Amsterdamse recht bank, Jhr Mr A. Reigersman, gedagvaard om zich op 17 Maart as. voor de vierde kamer van deze rechtbank te verantwoorden wegens meineed. UITVLOEISEL VAN ZAAK-MENTEN Een andere dan de kamer van het Bijz. Gerechtshof, waarin Mr Rohling zelfs als raadsheer zitting had, behan delde in 1949 de zaak tegen de heer Menten, die van collaboratie met de vijand werd beschuldigd. Als getuige werd toen o.a. Mr Rohling gehoord, die zieh in 1946 als raadsheer-commis saris met het vooronderzoek in de zaak-Menten bezig had gehouden. In de dagvaarding, die thans tegen Mr Rohling is uitgebracht, wordt hij er van beschuldigd onder ede valse ver klaringen over dit vooronderzoek te hebben afgelegd. Naar aanleiding van het gerechte lijk vooronderzoek, dat thans tegen Mr Rohling zelf gaande is, is bovendien een kennisgeving van verdere vervol ging tegen hem uitgebracht aangaan de valsheid in geschrifte, die hij zou hebben gepleegd bij het opmaken van authentieke acten in de zaak-menten, t.w. in een proces-verbaal. Mr P. J. Witteman en Mr C. Rein- ders Folmer, de raadslieden van Mr Rohling, hebben echter intussen zowel tegen de dagvaarding als tegen de ken nisgeving van verdere vervolging een bezwaarschrift ingediend bü de Am sterdamse arrondissementsrechtbank. Auto-ongevallen te Goes. Oude jaarsmiddags omstreeks drie uur had bij de overweg bij café „Nieuw Goes" een ongeluk plaats, dat vrij goed is afge lopen. De heer M. J. de J. uit Ovezande sloeg met zijn auto komende uit de richting Kloeönge, links af de overweg oveT. Hij werd aangereden door de wagen van de heer E. L. de K. uit Kruiningen, die rijdend uit dezelfde richting, vlak achter de eerste auto reed. Niemand werd gewond. Ongeveer anderhalf uur na dit ongeval reden niet ver van deze plaats op de Wil- helminastraat de auto's van de heer v. d. S. uit Rotterdam, komend van Kloetinge, en van de heer K. uit Rotterdam, komend uit de tegenovergestelde richting op elkaar. De oorzaak van dit ongeval is de gladheid van de weg. Er ontstond materiële schade. SPELEND IN DE SNEEUW OVERREDEN. Op de eerste dag van het nieuwe jaar is onder de gemeente Rosmalen een ernstig auto-ongeluk gebeurd dat twee mensenle vens heeft gekost. Een personenauto, be stuurd door de heer B. uit Nijmegen, die in gezelschap van zijn echtgenote en 3 kinde ren was, nl. een jongetje van zes, en twee meisjes van 12 en 14 jaar, slipte met grote vaart tegen een boom. De ongeveer 40- jarige mevrouw B. werd op slag gedood. De vier andere inzittenden werden met ver wondingen naar het grote ziekengasthuls te Den Bosch overgebracht, waar enige tijd later het 12-jarige dochtertje nog aan de ge volgen is bezweken. De anderen werden later naar Nijmegen overgebracht. Te Nijmegen is de 10-Jarige G. W. Otten met zijn slee van het trottoir gegleden en onder een vrachtauto gekomen. De jongen kreeg het rechter voorwiel over het hoofd en werd op slag gedood. Voor het 12-jarig meisje S. G. J, N. is het oude jaar wel heel slecht geëindigd. Toen het op het Beukenplein te Amsterdam glijbaantje speelde, gleed het van het trot toir de rijweg op, juist onder de achterwie len van een passerende vrachtauto. Met twee gebroken benen werd het ldnd dbor de G.G.D. opgenomen. DOOR TREIN GEGREPEN EN GEDOOD. De laatste trein, die gisteravond om 11.55 u. in Goes moest arriveren, liep pas binnen om 12.45 u. De oorzaak van deze vertraging was o.m. een kwartier oponthoud te Maarheeze, waar een, tot nu toe onbekend geble ven. man, die zich op de spoorbaan be vond, werd aangereden en gedood. De trein was om 20.50 uit Weert vertrok ken. „Dit zal worden behandeld door de. ci viele kamer van de rechtbank onder presidium van Mr V. G. A. Boll", zo deelde de Officier van Justitie. Jhr Mr Reigersman, het A.N.P. desgevraagd mede. „Volgende week zal deze kamer de stukken bestuderen. Voorlopig zal nog wel geen definitieve beslissing be kend worden, want indien de civiele kamer van de rechtbank al binnen en kele dagen uitspraak zou doen, dan kunnen de raadslieden van Mr Rohling of ik nog in appel gaan." Hoewel dus Mr Rohling gedagvaard is om op 17 Maart te verschijnen, staat thans nog niet vast of deze berechting inderdaad doorgang zal vinden. De mogelijkheid bestaat, dat hij nog bui ten vervolging zal worden gesteld. Mocht dit niet geschieden, dan zal Mr Rohling op 17 Maart voor een strafkamer van de Amsterdamse recht bank moeten verschijnen. DE WERELDRAAD VAN KERKEN. Dr W. A. Visser 't Hooft, de Nederland,- se algemene secretaris van de Wereldraad van Kerken, heeft op de conferentie vaa de Wereldraad, die op het ogenblik te Lucküow in India wordt gehouden, in een rapport verklaard dat de Wereldraad c«a bijdrage zou kunnen leveren voor het hel pen oplossen van het Zuidafrikaanse ras senprobleem. In het rapport wordt gezegd dat de com missie voor internationale zaken van dn kerken zich had ingelaten met het „staakt het vuren' in Korea, en de problemen van de ontwapening en dat zij de vraagstukken van technische hulp, de voedselvoorziening en de landbouw had overwogen. De commissie had, aldus het rapport, geen uitnodigingen aanvaard voor confe renties van een Vredesraad omdat deze wa ren gebaseerd op „grondbeginselen die niet in overeenstemming zijn met die welke door de Wereldraad zijn vastgesteld. In het rapport van dr Visser 't Hooft wordt verder gezegd dat de Raad zich niet beschaamd behoeft te gevielen voor mis lukkingen bij het vinden van gemeenschap pelijke oplossingen voor brandende inter nationale vraagstukken, omdat de kerken het zelf over belangrijke punten niet eens zijn. Maar het is de plicht van de «iriste nen alle uiteenlopende meningen ten spijt zonder ophouden te streven naar het be houd van de eenheid van geest, aldus dr Visser 't Hooft Met ingang van 1 Januari 1953 wor den aan emigranten in verband met hun vestiging in het buitenland rui mere faciliteiten verleend met betrek king tot de overmaking van gelden uit eigen in Nederland achtergebleven ver mogen en de besteding daarvan voor de aanschaffing van bedrjjfsinventaris en/of een montage woning. Voorwaarde voor het verkrijgen van deze faciliteiten is, dat de emigranten na 31 December 1949 zijn vertrokken en kunnen aantonen, dat zij het geld dan wel de goederen nodig hebben voor de zelfstandige uitoefening van hun beroep, respectievelijk voor eigen huisvesting. Tot voor kort was het voor zelfstandige beroepsbeoefenaren alleen mogelijk bedrijf sin ventaris tot een waarde van 8000 gulden te laten over- A Gelukkig Nieuwjaar. Heeft U er om gedacht op Woensdagnacht om 12 uur precies nog even de dikte van de sneeuwlaag te meten? De Bilt heeft er om gevraagd, via de radio, 't Was om de invloed van de duinen, bossen en steden op het weer te bepalen. Alle Nederlanders met lineaaltjes in de sneeuw. Een bravo voor de Rode Kruiscolonne in Gennep. Anderhalf jaar lang hebben da mannen van die colonne gebouwd aan een eigen zie kenauto, want er een kopen werd te duur. Hij is Woensdag officieel in ge bruik genomen. Nog een bravo. Dit maal voor de afdeling Aalsmeer van het Rode Kruis. Samen met de Aals- meerse bakkers heeft men daar een oliebollen-actie ontketend, met 't ge volg, dat in deze gemeente niet min der dan 23.000 oliebollen van een dub beltje per stuk zijn geconsumeerd. Ze zijn netjes op Oudejaarsavond thuis bezorgd. Bakkers en Rode Kruis deel den de opbrengst. De televisie komt er wel in. Volgens het N.I.P.O. althans. Meer dan een derde van ons volk heeft nu al eens een uitzending gezien. Mr H. J. M. Loeff was gisteren 30 jaar burgemeester van Den Bosch. Hij is door H. M. de Koningin benoemd tot Ridder in de Orde van de Nederandse Leeuw. komen of een bedrag van 1520 gulden te doen overmaken. Voorts kon men. een montagewoning ter waarde van f 10.000 meenemen of laten nazenden. Nu kunnen zjj bedrijfsinventaris tot een bedrag van f 25.000 en/of een mon tagewoning (ter waarde van f 15.000) laten overkomen of ineens een bedrag van f 15.000 naar „niet-dollarlanden" of f 9000 naar „dollarlanden" laten over maken. NIEUWJAARSWENS PER TELEFOON. Prins Bernhard is gisteren per vliegtuig naar de Canarische eilanden vertrokken voor het voorgenomen korte vacantiever- blijf. Hij arriveerde gisteravond in Cassa- blanca. Door de slechte weersomstandigheden moest de Prins af zien van zijn voornemen op oudejaar naar Sankt Anton te vliegen. Met haar dochters en haar overige gezel- schap heeft H. M. de Koningin toen eerst een deel van de avond doorgebracht in de z.g. „Bierkeller" van het hotel, waar ook de andere hotelgasten bijeen waren. Om half twaalf begaven de Koningin, de Prin sessen en de overige reisgenoten zich naar de eigen vertrekken van de Vorstin, waar men gezamenlijk op de gebruikelijke w^ze de overgang van oud naar nieuw herdacht Het was uiteraard een teleurstelling, dat de Prins de jaarwisseling niet met zijn gezin kon vieren, maar klokke twaalf was er een telefonisch contact tussen Soestdijk en Sankt Anton en werden de heilwensen over de lijn gewisseld. DE BILT ZEGT: Droog weer met flinke opklaringen. Zwakke tot matige Noordoostelijke wind. In de vroege ochtenduren plaat selijk matige vorst, overigens lichte vorst tot temperaturen om het vries punt.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1