SPORT en SPEL. 0e Radio Ooiengt U Nederlandse militaire missie wordt door Duitse vervangen» N* C» G.V. hield jaarvergadering» Sen Ccuidj Centrale Comité van de Wereldraad van Kerken vergadert. Auto reed op lijkwagen in. en veiling FEUILLETON Woensdag 31 December 1952 ZEEUW5CH DAGBLAD Pagina 5 Voorstelling van „Merdeka". „Het grote Indonesië laat zich. niet door het kleine Nederland voor de gek houden." Het blad „Merdeka" voorspelt binnenkort aanzienlijke wijzigingen in de buitenlandse politiek van de Indonesische regering. Deze wijzi gingen zouden verband houden met besprekingen, die de minister van Buitenlandse Zaken, de heer Mukarto in Bonn met Adenauer en in Washington met Acheson heeft gevoerd. Duitsland zou een grotere plaats gaan inemen in de opbouw van Indonesië. De rol van Duits land zou daarbij waarschijnlijk niet beperkt worden tot het economi sche terrein, doch wellicht zou de Nederlandse militaire missie ver vangen worden door Duitse militaire instructeurs. Ook zou Indonesië in Moskou een ambassade openen. In Djakarta wilde :rien van offi ciële zijde deze berichten noch be vestigen, noch ontkennen. In een hoofdartikel schrijft „Mer deka", dat er tekenen zijn waar te nemen, dat de Indonesische regering bezig is een nieuwe politiek ten aan zien van Nederland voor te bereiden, die gericht zal zijn tegen de economi- iche belangen van Nederland in In donesië. „De verwaande houdmg van de Ne derlandse regering betreffende West- Irian kan men in Indonesië schijnbaar niet uit de gedachten bannen, zodat men zich genoodzaakt voelt maatrege len te treffen om dat kleine land op de juiste plaats te zetten. Om dit doel te bereiken dienen stappen te worden genomen, waarvan het effect zwaar op Nederland zal drukken, zoals het ver minderen van het bordje rijst voor de Nederlanders in Indonesië", aldus „Merdeka", dat verder o.a. zegt, dat vooral na de October-affaire het dui delijk is, dat de Nederlandse regering zo veel mogelijk voerdeel wil trekken vit de verwarde situatie in Indonesië. „Wij kunnen, zonder ons gezicht te verliezen tegenover andere volkeren de toestand - niet laten voortbestaan, dat het kleine Nederland het grote Indonesië voor da gek kan houden, zonder dat het een klap in het gezicht krijgt". Volgens „Merdeka" heeft Indonesië Nederland te vee? vertrouwen ge schonken. „De chaotische toestanden op verschillend gehied in Indonesië, waarbij Nederland al dan niet direct betrokken is". De Nederlandse militaire missie zou volgens het blad voor de Nederlandse regering met gemak dienst kunnen doen als een inlichtingenbron over In donesië. „Merdeka" vervolgt dan met Tweede assemblee wordt voorbereid. Van 31 Dec. tot 9 Januari wordt in Lucknow in Noord-India de vergadering van het Centrale ComFé van de Wereld raad van Kerken gehouden. Het comité bestaat uit 90 leden, maar het aantal deelnemers zal waarschijnlijk groter zijn, daar verscheidene kerken la Azië ge vraagd hebben waarnemers te mogen sturen- De Aziatische toestanden, vooral op kerkeljfk gebied zullen dan ook bij zondere aandacht hebben. Het voornaamste agendapunt zal echt- ter zijn de voorbereiding van de tweede assemblée van de Wereldraad, die in Augustus 1954 in Evanston in de Verenig de Staten zal worden gehouden. Andere agendapunten zijn: de bespreking van het Zuid-Afrika-rapport van de secreta ris-generaal van de Wereldraad dr Vis ser 't Hooft en het voorstel van de Re monstrantse Broederschap om de basis formule van de Wereldraad te verande ren. De Ned. Herv. Kerk is ditmaal niet vertegenwoordigd door prof. Berkel- bach van der Sprenkel, maar door diens plaatsvervanger ds Th. B. W. Gramberg, vroeger te Bali, nu predi kant van de „Presbyterian Church" in Kandy, Ceylon, daar arbeidend na mens de Ned. Herv. Kerk. Uit Indone sië hoopt te komen ds Probowinoto uit Salatiga. Ds Gramberg en ds Probo winoto waren in 1947 de leiders van respectievelijk de Nederlandse en de Indonesische delegaties, die op de be kende Kwitangconferentie het eerste officiële contact legden tussen de ker ken van de republiek in Indonesië en de Hollandse kerken en de richtlijnen vaststelden voor de toekomstige zen dingsarbeiders in Indonesië. Zij zullen nu beide op hoger kerkelijk niveau weer kunnen samenwerken. te zeggen, dat de verhouding tussen Indonesië en Nederland de mogelijk heid openlaat zo seherp mogelijke maatregelen tegen de Nederlandse economische belangen in Indonesië te treffen en de Nederlanders in Indone sië te dwingen zo spoedig mogelijk het land te verlaten. „Sympathie is gevoel, dat de Ne derlanders niet kennen, omdat zij de goodwill, die wij tonen slechts als zwakheid beschouwen". Het blad be sluit, dat Indonesië niet kan voortgaan „gentlemanlike tegen Nederland op te treden" en stelt de regering voor zo scherp mogelijke maatregelen tegen Nederland te nemen. KERK EN SCHOOL Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Eèmnes-Buiten, W. de Bruyn te IJsselmuiden; te Lage Vuur- sche, W. Vroegindewey te Bleïswijk; te Meerlandbroek. J. C. Terlouw te Ot- terlo. Beroepbaarstelling: F. N. M. Njjs- sen, vic. te Delft Geref. Kerken. Tweetal te Amsterdam, wijk 5, T. H. van Andel te Vlaardingen eri J. H. Mulder te Voorburg. Bedankt voor Andjjk, vac. H. R. Groenevelt, H. van Benthem te Hol- werd. Geref. Kerken (art 31 K.O.) Beroepen te Middelstum, H. Scholte te Nieuw-Leusen. Bedankt voor Rozenburg, N. Bruin te Beverwijk-Santpoort; voor Katwijk- Valkenhurg, K. J. Kaptein te Nijkerk; voor Rotterdam-Charlois, K. Drost te Veendam. Chr. Geref. Kerken. Beroepen te Haarlem-Centrum, W. F. Laman ta Rotterdam-West Geref. Gemeenten. Bedankt voor Rilland-Bath, J. Zwe- rus te Middelharnis. Te Haamstede is gistermiddag op so bere wijze het stoffelijk overschot van zr. C. Weverink, oud-directrice van het Koningin Emmaziekenhuis te Ba tavia, ter aarde besteld. Ds J. H. Meijer. Geref. predikant ta Haamstede, leidde de rouwdienst Het oud-be stuurslid G. J. Gerritsen sprak aan de groeve. Ongeluk te Bergen op Zoom, Omstreeks hnlf acht ls Maandag morgen op de weg van Bergen .op Zoom naar Roosendaal ter hoogte van de melkfabriek een luxe auto bestuurd door de heer de K. nit Vllsaingen in volle vaart op een lijkwagen gereden. De lijkwagen werd totaal vernield. Beide voertuigen reden ln de richting van Roosendaal. De koetsier J. M. uit Wouw moest het stoffelijk overschot gaan halen van de landbouwer van E., dat te Wouw zou worden begraven. De koetsier werd door de schok van de bok geslingerd en het paard sloeg op hol. M. werd bij omwonenden binnengebracht, waar hij werd verbonden. De luxe.auto liep eveneens ernstige schade op en moest met een kraanwagen worden weggesleept De inzittenden kregen schaaf- en «nljwoa- den. Het paard was de weilanden in ge rend en kon pas omstreeks twaalf uur in de omgeving van Roosendaal ln een wei van de landbouwer H. worden gegrepen. De politie stelt een onderzoek ln naar de schuldvraag. Volgens het Amerikaans* tijdschrift „News and World Report" zouden de in Mei 1951 verdwenen Britse diplomaten Maclean en Burgess zich te Moskou be vinden, bezig met propagandawerk. Naar het Zuidslavische persbureau Tanjoeg meldt, hebben de regering van Zuid-Slavië en Griekenland besloten met Ingang van 30 Dec. de wederzijdse lega ties tot ambassades te verheffen. De ge zanten der beide landen zullen d* rang van ambassadeur krijgen. In Februari op het televisiescherm. Ledental gestegen tot 50.000. (Van onze speciale verslaggever). Oudergewoonte heeft het Ned. Chr. Gymnasöek-Verbond kort na het Kerstfeest zijn jaarlijkse algemene vergadering gehouden te Utrecht, die eveneens over eenkomstig de traditie zeer druk bezocht was. Sedert lange tijd was het niet de heer J. J, Adriaanse, die de voorzittershamer hanteerde, maar de heer A. F. den Boeft te Rotterdam, welke de eerstgenoemde als president is opgevolgd. Wel had de heer Adriaanse als erevoorzitter achter de bestuurstafel plaats genomen. De nieuwe voorzitter herinnerde in zijn openingswoord aan het Kerstfeit en trachtte een verbinding te leggen tussen de geboorte van Christus en het N.C.G.V. De naam christelijk legt op ons een zware verantwoordelijk heid, zei de heer Den Boeft. Ik doe een beroep op het hele N.C.G.V. om zich in te zetten voor het verbond, zo ging hij voort. De velden zijn wit om te oogsten ma-r de arbeiders zijn wei nig. De vergadering hield zich vervolgens bezig met zaken van intiem belang. Vrij langdurig werd gesproken over „Het Christelijk Turnblad". De kring Utrecht van het N.C.G.V. had een schrijven ingezonden waarin werd voorgesteld om een nieuw en beter blad uit te geven, aangezien het tegenwoordige orgaan allerminst de tevredenheid van de leden kan oogsten. Aangezien dit stuk te laat was bin nengekomen en het hoofdbestuur zich niet over het voorstel had kunnen be raden, stelde het bestuur voor nu niet op het voorstel in te gaan maar vol gend jaar een uitgewerkt plan ter ta fel te brengen. JAARVERSLAGEN. Achtereenvolgens kwamen de jaar verslagen van de verschillende honds- functionarissen en commissies aan de orde; de voorzitter sprak bij die ge legenheid een woord van warme waar dering aan het adres van de secreta ris, de heer T. ter Steege te Groningen en de penningmeester M. Z. de Pagter te 's-Gravenhage. Op de middagvergadering kwam een ingewikkelde kwestie aan de orde, namelijk de toelating van de vereniging S.I.O.S. te Dordrecht tot het verbond. Er waren indertijd be zwaren tegen het aanvaarden als bondslid van deze vereniging. Een commissie te dezer zake benoemd, kwam tot de conclusie, dat geen ter men meer aanwezig waren om S.I.O.S. te weren. Als gewoonlijk leverde de cproep om weldadigheid ten pleziere van het Steun- en Toestellenfonds weer geest driftige toezeggingen van grote en kleine giften op, zodat de beheerder van het fonds, de heer J. de Haas te Groningen, de handen vol had met no teren. Het N.C.G.V., dat momenteel 60.090 leden telt, heeft door de televisie een kans gekregen om propaganda te ma ken. In Februari zullen opnieuw en kele aangesloten verenigingen voor het scherm van de N.C.B-V. komen. Ingezonden Mededeling (Adv.) •ANNO 1690 WAT LEVERT LEVERT IS GOED! DAMMEN. Om dc persoonlijke damtitels. De voorronde om de persoonlijke dam kampioenschappen van Zeeland werd in de hoofdklasse beëindigd. De laatste uit slagen waren: D. TrielierJ. Bisschop 2 0; D. Trielier—P. Maas 11; D. Trielier E. Schuitema 02. De eindstand is nu: W. Heydra 7II; D. Trieller 79: Iz. Porrey 79; E. Schuitema 77; P. Maas 77; J. Bisschop 7—5; L. Goedbloed 7—5; D. Davidse 73. In de finale plaatsten zich dus de he ren W. Heydra, Vlissingen; D. Trieller, Domburg; Iz- Porrey, Vlissingen; P. Maas, Vlissingen en E. Schuitema, Goes. Ds barage-partü tussen J. Bisschop en L. Goedbloed om de zesde plaats in de fina le werd door J. Bisschop uit Goes gewon nen, zodat deza zich eveneens een plaats in de finale verwierf. De andere finalis ten zijn de heren N. Corstanje, H. de Vlieger en G. M. v. d. Voorde, allen te Vlissingen; C. P. de Vos en H. Meerman, beiden te Middelburg en P. Brasser te Kleverskerke. In de Walcherse eerste klasse waren de uitslagen: I. VinkeH. Overtveld 11; W. KooleP. van Boven 02. De stand is hier: L. Davidse 79; P. van Boven 79; J. v. d. Berge 7—B; J. den Hollan der 68; P. van Belzen 68; J. Vader 78; H. Overtveld 65; J. Coppoolse 7 5; I. Vinke 8—5; W. Koole 7—2. In de Bevelandse eerste klasse werd slechts één wedstrijd gespeeld. J. Schot won van W. P. Breel en klom daardoor een plaatsje op de ranglijst omhoog. Ook voor de Walcherse jeugdkampioen schappen werden de laatste wedstrijden gespeeld. De uitslagen warem A. Geldof C. van Rijswijk 02; A. BrasserA. de Buck 02. De eindstand is hier: A. de Buck, Koudekerke 713; mej. Kasse, Kle verskerke 710; H. Mes, M'burg 78; C. v. Rijswijk, Souburg 78; J. Koppejan jr., Koudekerke 77: A. Brasser jr., Koude kerke 7—5; W. Vogel, Middelburg 7—5; A. Geldof, Middelburg 7O. De jeugdige A. de Buck jr uit Koude kerke is dus eerste geworden. Op de tweede plaats eindigde de enige vrou welijke deelneemster, Marietje Kasse, die op wel zeer onfortuinlijke wijze ver loor van de Buck. Beiden mogen nu met de twee Bevelandse finalisten uitkomen in het tournooï om het jeugdkampioen schap van Zeeland. De schaakcompetitie. In de Zeeuwse schaakcompetitie werd in de afgelopen week slechts één wed strijd gespeeld. Het was de ontmoeting in de eerste klasse tussen Vlissingen en Middelburg II en deze bracht nog geen belissing. Twee partijen moesten worden afgebroken en twee zullen er moeten worden gearbitreerd. Vlissingen heeft voorlopig met 42 de leiding. VOLLEYBAL. Scholierentournooi. Op Maandag 5 Januari wordt te Vlis- singen een scholieren volleybaltournooi gehouden, waaraan door een groot aantal schoolploegen zal worden deelgenomen. Districtswedstrijdexi te Haarlem. Op 24 Januari zullen te Haarlem de ■districts-volley balwedstrijden gehouden worden. Het district X, waarbij ook Zee land is ingedeeld, zal aan deze wedstrij den deelnemen met één dames- en één herenteam. Voor de samenstelling van deze ploe gen worden op 17 Januari te Breda se lectie-wedstrijden gespeeld. Ook te Vlis singen zullen selectie-wedstrijden worden gespeeld en wel op 10 Januari in de Pr. Willemschool. MOTORSPORT. Oriënteringsrit „De Dolphijn". De autoclub „De Dolphijn" hield een oriënteringsrit door Walcheren over een afstand van 70 km- De uitslag was: 1. echtp. Coolman, 134 p.; 2. echtp. Fran ke 264; 3. Schuitemaker-Germing, 312; 4. 'Deodatus, 356; 5. Ballintijn-Hornstra, 372; 6. mevr. Okker en partner, 372; 7. mevr. Meertens en partner, 378. De prijzen voor deze rit bestonden uit wild. De uitslag van een aan deze rit ver bonden limmerick-wedstrjjd was: 1. Ger- ming-Schuitemaker, 1350 p.; 2J echtp. Mal- jers, 900; 3. echtp. v. d. Sluys, 500; 4. Aertsen-Maldegem, 500; 5. Ballintijn- Hornstra, 450. Acties tegen Nederlandse bedrijven in Indonesië? De verschillende afdelingen van de Sobsi in Indonesië willen acties be ginnen tegen de Nederlandse bedrij ven, als represaille tegen de houding van. de Nederlandse regering inzake de uitwijzing van de heren Go en Su- nito en het niet-toelaten van de he ren Njoto en Aidit. De afdelingen Su- rabaja en Semarang hebben zulke ac ties aangekondigd, zonder te vermel den de datum, waarop zij deze acties zullen beginnen, of waaruit déze ac ties zullen bestaan. Departement van Maatschappelijk werk. Verschenen ls een organisatiebeschik king van het departement van Maat schappelijk Werk. Deze gaat 10 Ja nuari in. De volgende afdelingen zijn dan gevormd: algemene zaken, stu die, planning en. documentatiewetge- ving, juridische en economische za ken, maatschappelijk gezinswerk, maatschappelijk opbouwwerk, alge mene maatschappelijke zorg, bijzon dere maatschappelijke zorg, maat schappelijk werk voor Nederlanders in Indonesië, verdeling woonruimte, lan delijk contact (buitendienst), com missaris voor Ambonnezenzorg, comp tabiliteit, personeel. Het verongelukken van de Nederlandse Catalina-vliegboot. Het voorlopige onderzoek heeft uitge wezen. dat het verongelukken van de Catalina „V.P. 211" van de Marine Luchtvaartdienst in de Libanon niet kan worden geweten aan fouten of gebreken van het materieel. Het is wel zeker, dat de slechte weersomstandigheden in eerste instantie het ongeval hebben veroorzaakt Commissie achterstallige betalingen gereed. Wij vernemen, dat dc commissie, achter stallige betalingen met haar verslag is ge reed gekomen en dit ter bevoegder plaat se heeft ingediend. Deze commissie werd ingesteld bij be sluit van de staatssecretaris voor Unie zaken en Overzeese Rijksdelen d.d- 4 De cember 1951 om een onderzoek in te stel len naar de schaden, die door Indische gerepatrieerden werden geleden onder meer als gevolg van het feit, dat door de Indonesische regering na de souvereini- teitsoverdracht de rehabilitatieregelingen voor Indonesische oorlogsslachtoffers niet werden uitgevoerd. Tevens werd aan de geleden materiële oorlogsschade aandacht gewijd op grond van de destijds in de Tweede Kamer -aangenomen motie-de Graaf. De commissie, die uit vijf ambtelijke en vijf niet-ambtelijke leden bestond, heeft na een jaar intensieve arbeid de omvang rijke stof geordend en voorstellen gedaan om tot herstel van de geleden schade te geraken. Dr Alan Nunn May vrijgelaten. Dr Alan Nunn May, die in 1946 op be schuldiging van atoomspionnage tot tien jaar gevangenisstraf was veroordeeld, is Maandag, na zes jaar en acht maanden in gevangenis te hebben doorgebracht, in vrijheid gesteld. Nunn May was veroordeeld wegens het verstrekken van inlichtingen aan een Russische agent in Canada. Hij is wegens goed gedrag eerder uit de gevangenis van Wakefield in Noord-Engeland ontslagen. Hij is de eerste, die wegens atoomspion nage is veroordeeld. Truman oefende critiek op Amerikaanse zakenlieden. President Truman heeft in een Maan dag gepubliceerde brief aan da commis saris voor federale handel Spingarn enige kringen uit de Amerikaanse zakenwereld er van beschuldigd te trachten regerihgs- bureau's te beheersen door het oefenen van druk en het aanjagen van vrees- De Amerikaanse president beschuldigde in het bijzonder oliemaatschappijen van be ïnvloeding van de regeringsbureau^. Truman zeide in zijn brief, dat dit even erg is als het pogen een door omkoperij invloed uit te oefenen op een rechterlijk vonnis. Maandag is het recordaantal van 1.300 vluchtelingen uit Oost-Duitsland naar West-Berlijn gekomen. DE HEER A. D. LITTOOIJ NAM AFSCHEID. Van de instelling voor maatschap pelijke zorg te Middelburg. Gisteravond hebben de bestuursle den van de burgerlijke instelling voor de maatschappelijke zorg te Middel burg afscheid genomen van hun mede lid de heer A. D. Littooij. Deze heeft 35 jaar lang onafgebroken zijn krach ten gegeven aan de verzorging van hulpbehoevenden. Hij heeft 5 jaar da instelling geleid als voorzitter. Juist in de bewogen dagen van 1942 werd hij tot deze functie geroepen, die hij tot 1947 waarnam. In verband met zijn leeftijd meende hij zich thans niet meer herkiesbaar te moeten stellen. Het was de tegenwoordige voorzitter de heer A. J. Berenpas, die de figuur van de heer Littooij belichtte en uit deed komen, wat de scheidende voor de maatschappelijke zorg, vr—B. A. geheten, in de loop der oe- tekend heeft. Hoe hij met de stec„„ ver anderde omstandigheden meeging en waardoor zijn oordeel over en inzicht in maatschappelijke problemen steeds fris bleef. Als aandenken bood hij na mens de bestuursleden een album aan voorzien van een door het bestuurslid J. M. Hertogh gecaligrafeerde oorkon de en verluchtigd met foto's van d« gebouwen waarin de kantoren van da instelling de laatste 32 jaar waren on dergebracht. Als wethouder van so ciale zaken vertolkte hij tenslotte da dankbaarheid van het gemeentebe stuur voor het vele verantwoordelijk* werk dat de heer Littooij verricht heeft. Na hem spraken da heren J. W, Kögeler en J. C. F. van Kamer, als bestuurslid en secretaris eveneens woorden van waardering en dank. Da heer Littooij dankte in zijn antwoord allen, die deze avond tot een voor hem onvergetelijke hadden gemaakt. VAN MARKT GOES, 30 Dec. Exportveiling: Cox AA 62, A 60.05, BC 42 20 I grot 56, I- 38.30 II 11; Goudreinetten AAA 23, A 21, BC 13 I grof 18.40, I 14.60, II 6.70; Jonathan A 20, BC 22, I grof 23, I 14, IX 7.30; Golden Delicious A 32, I grof 33, I 21—27, H 8f Doyenné du Cornice I 53.7055.70, II 45} Hard fruit: Cox 1834; Jonathan 419; Pondspeer 3—5; Kleipeer 8-12; Goudrei netten 515; Zure Bellefleur 4; Gieseif Wildeman 6—20; Doyenné 31—45, alles per 100 kg. Prijs voor verse kippeneieren f2-83 per kg. Voor vuilschalige en gewassen eieren wordt twee cent per stuk minder betaald. MIDDELBURG, 30 Dec. Fruit; Doy enne du Comuce 2652; Golden Deli cious 1330; Jonathan 630; Giesc* Wildeman 523; Goudreinette 919; Bellefleur 47; Fr. Borgia 10; Winston 814; Appels val en kroet 310; Con ference 1020; Comtesse de Paris 4— 12; Beurré Alex. Lucas 19; St. Remy 1011; Jodenpeer 4; Peren kroet 37j Groenten: Bloemkool A 2155; idem B 2837; idem C 1030; idem D 816J Spruiten 2963; Savoyekool 7.5025J Kroten per kg. 515; Kroten per boa 3; Rodekool 715; Bospeen 17; Andij vie 52—89; Boerekool 211; Prei 11— 24; Witlof 60—94; Wittekool 10; Uien per kg. 223; Veldsla 2933; Sla 14 —15. TERNEUZEN, 30 Dec. Bloemkool A 55, C 2830, afw. 11; Boerekool 10— 13; Kroten 8; Rodekool 11; Savoyekool 713; Wittekool 69; Waspeen 10— 18; Prei 2030; Knolselderij 9—14; Spruiten 4448; Uien afw. 11; Witlof 83, afw. 52; Bramley Seedling 3—4; Golden Delicious AA 37, A 31, fabr. 812, K 17; Goudreinette Hl 12, K 9, fabr. 6; Jonathan A 23, K 20; Overigé appelen fabr. 48; Pondspeer K 9; St. Remy fabr. 7, K 11; Overige peren fabr. 4—8. VISMIJN. VEERE, 30 Dec. 18 kg. export gar nalen 80; 41 kg. sardijn 25. 67 o Er is gefluister. Hier en daar een onderdrukte snik. Van Raalte be heerst zichzelf weer. Rustig besluit hij zijn gebed. De preek dringt door tot in de har ten. De dood zweeft over hen allen. Niemand weet wie er in het graf ge legd zal zijn voor de week voorbij is. Durven we de rechter van heme: en aarde ontmoeten met bittere op standigheid in onze harten? We heb ben niets verdiendniets! Onze goede werken zijn onnut. Er is maar één weg tot verzoening met God: door Zijn Zoon. In Hem zijn onze zonden vergeven, in Hem hebben wij het eeuwige leven. Hij heeft de dood over wonnen. Dood, waar is uw angel? Anton en Jacob lopen haastig naar huis. Maar een enkeling blijft nog onderweg praten. Moeder ligt op haar knieën naast Tineke's bedje wanneer Anton en Jacob binnenkomen. Vader staat naast haar. Marietje in haar tafelstoel kijkt met bange ogen van de een naar de ander en houdt zich stil. Op het geluid van de deur kijkt moeder op. Ze wenkt de jongens. Hansko zit aan het voeteneind van het bedje en ziet hen aan met betraande ogen. Tineke ligt doodstil, haar magere gezichtje onbeweeglijk, de ogen dicht. Anton knielt neer en strijkt haar over het voorhoofd. De donkere wimpers bewegen even. Ze kijkt op en glim lacht. „Jezus", fluisteren de bleke lipjes. Ze blijven bij haar bedje, maar ze slaat de .jen niet meer op en zegt niets meer. De laatste ademtocht is eea hijgen. Hansko barst in tranen uit. „Nu hoeven we niet meer voor haar te bid den!" snikt hij. Een frisse bries brengt die Maandag morgen verkoeling. Anton en Jacob gaan er op uit om 'hout te zoeken. Ze hebben een hamer en spijkers bij zich, zodat ze hun werk kunnen verrichten buiten het gehoor van moeder. Als ze :i dat 9& U w-ifyen yxt door Marian Schoolland terug komen dragen ze een kistje van ruwe planken tussen hen in. Moeder heeft Tineke's lichaampje in een om- dagboek gewikkeld. Het is haar beste en ze kan niet weer een kopen, maar Als Anton het ruwe deksel op de kist legt valt er een schaduw door de deuropening. Daar is Huisman. Hij ziet wat er gaande is en komt behoed zaam de kamer in. Hij blijft even naast het kistje staan, de hoed in de hand. En dan geeft hij zwijgend moe der, vader en Anton een handen haast zich naar buiten. Zijn gezicht is verwrongen van smart. Zijn eigen ver lies is zo vers. Vijf minuten later is hij er weer. In de deur praat hij even met Anton. „Ik moet naar Allegan", zegt hij fluisterend. „Heb je een boodschap? Heb je iets nodig?" Anton schudt het hoofd. „Nee, niets, 't Is vriendelijk aangeboden". Als Huisman vertrokken is herin nert Anton zich dat hij hem brieven mee had willen geven. Nu ja, dat doet er niet toe. Die brief aan Marinus kon wel overgaan. En die aan Anna kon later wel. Van Raalte staat aan het open graf en spreekt van de belofte der opstan ding. Anton ziet hem aan en weer ziet hij het licht van geloof en hoop aan gloeien ln zijn ogen. En in zijn hart voelt hij weer de oude verknochtheid. „Ik heb eenmaal gekozen deze ge lovigen te volgen en ik trek me nu niet meer terug", denkt hjj. DEEL III. ZEGENING. HOOFDSTUK I. Anton bleef stil liggen op zijn. stro zak. De warmte en het gevoel van tevredenheid waren als een lauw bad. Het is goed langzaam wakker te wor den na een ongestoorde slaap. De ne vel van de sluimer zweeft weg en langzamerhand dringt de realiteit van het leven door. En toch blijft de nevel nog hangen rond de werkelijkheid en neemt er de scherpe kanten van weg. Van beneden kwam psalmgezang: moeders stem. Ja, moeder kon weer zingen! Het was weer als vroeger in Arnhem, toen ze altijd zong onder het werk. Anton had zelf teveel in de put gezeten de laatste weken om het mis sen, maar nu genoot hij er weer van als van de mooiste muziek. Het leven is toch goed. God is goed. Gisteren was het een Ideale Zondag geweest. De open plek was opnieuw vol kerkgangers. Nieuwe hoop en fris se levensmoed hadden de boventoon- in de dienst. Uitbundige zonnestralen filterden door de rode en gouden bla deren. Het was alsof de hemel zelf een heilig licht neerzond om de men sen opnieuw te verzekeren van Gods zegen, (Wordt vervolgd). DONDERDAG 1 JANUARI 1953. HILVERSUM I (402 m.) AVRO: 800 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Morgenwijding; 9.15 Koor en orgel; 9.30 Waterst.; 9.35 Gram.; 10 20 „Uit het Bedrijfsleven"; 10.30 Volkszang; 11,00 Amusementsmuziek; 12.00 Groeten van Zeevarenden en gram.; 12.25 „In 't spionnetje"; 12.30 Amuse mentsmuziek; 13.00 Nieuws en weerber.; 13-05 Med. of gram.; 13.20 Amusements muziek; 14.00 ,,Een beetje philosophie over het vliegen", causerie; 14.15 Disco causerie; 15.00 Voor de zieken; 15.30 Gram.; 15.35 Voor de padvinders; 16.00 Radio Philh. orkest en solist; 17.10 Voor de jeugd; 17.40 Gram-; 17.45 Sportrevue; 18.00 Nieuws; 18.15 Regeringsuitz.: Prof. dr K. A. H. Hidding: „Javanen en de Ja vaanse tijdrekening"; 18.30 Gram. en groeten van Zeevarenden; 1910 Gespro ken brief uit Londen; 19.15 Klassieke mu ziek; 20.00 Nieuws; 20.05 Amusements muziek; (In de pauze: Hammondorgel spel); 20.50 Terugblik op de dertiger ja ren; 21.15 Gev. muziek; 21.40 Zang; 22.00 Dansmuziek; 23.00 Nieuws; 23J.5 Sport- actualiteiten; 23-3024.00 Gram. HILVERSUM H (298 m.) NCRV: 8.00 Nieuws; 8.15 Gewijde muziek; IKOR Nieuwjaarswensen; 9.00 Causerie; KRO: 9.30 Nieuws; 9.40 Gram.; 9.55 Hoogmis; li.30 Gram.; 11-40 Strijkork. en soliste; 12.30 Kerstliederen; 12.50 Gram.; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws; 13.10 Lunchconcert; 13.45 Oude Kerstliederen; NCRV: 14-00 Marinierska pel; 14.30 Emigranten-samenkomst; 15.30 Gram.; 15.35 Kamermuziek- 16.00 Bijbel lezing; 16.30 Salonork.; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Gram-; 17.40 Voordracht; 18.00 Kamermuziek; 18.35 „Op de stel ling"; 18.45 Gram.; 19.00 Nieuws en weer ber.; 19.10 Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord; 19.30 Gram-; 20.00 Radiokrant; 20.20 Radio Philh. ork. en solisten; 21.25 Lichte muziek; 21.45 „Vragen aan voorbijgangers"; 22.15 Gram. 22-45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten; 23.15—24.00 Gram. BRUSSEL (Vlaams 324 m.) 12.00 Stu dio orkest; 12.30 Weerber-; 12.34 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 14.00 Kamer muziek; 15.35 Voor de padvinders; 16.00 Omroepork.; 17.00 Gram-; 17.15 Voor de kinderen; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.30 Gram.; 20.00 Koorzang; 20.20 Verzoekprogr.; 21-00 Voor de vrouw; 21.45 Verzoekprogr.; 22.00 Nieuws; 22.15 Zang en piano; 22.45Gram.; 23.00 Nieuws; 23-0524.00 Dansmuziek. Waar zijn VRIJDAG 2 JANUARI 1953. HILVERSUM I (402 m.) VARA: 7.00 Nieuws; 7.13 Gram.; 8.00 Nieuws en weer ber.; 8.18 Gram.; 8 50 Voor de huisvrouw; 9.05 Gram.; 9.35 Waterst.; 9.40 Voor de kleuters; VPRO: 10.00 „Thuis", causerie; 10 05 Morgenwijding; VARA: 10.20 Gram.; 10.50 Radiofeuületon; 11.10 Vocaal dub- belkwartet; 11.25 Orgel en zang; AVRO 12.00 Lichte muziek; 12.30 Land- en tuin- bouwmed.; 12.33 Sport en prognose; 12.48 Gram.; 13-00 Nieuws; 13J5 Med. of gram.; 13.20 Dansmuziek; 14.00 Kookpraatje; 14.20 Orgelconcert; 14.50 Voordracht met muziek; 15.10 Motetten; 15.30 Lichte mu ziek; VARA: 16.00 Gram.; 16-30 Voor de jeugd; 17.00 Orgelspel; 17.20 Muzikale causerie; 18.00 Nieuws; 18.15 Felicitaties; 18.45 Denk om de bocht"; 19.00 Kinder koor; *19.15 „Het volle pond" causerie; VPRO: 19-30 .Vreugde en verdriet", cau serie; 19.50 Berichten; 20.00 Nieuws; 20.05 Boekbespr.; 20.15 Zang en piano; 20.30 Benelux; 20.40 „Aanpassing", causerie; VARA: 21.00 Operettemuziek; 21.30 Ca baret; 22-00 Buitenl. weekoverz.; 22.15 Dansmuziek; VPRO: 22.40 „Vandaag", causerie; 22.45 Avondwijding; VARA: 23.00 Nieuws; 23.15 „In huwelijk en ge- n", causerie; 23.30—24.00 Gram. HILVERSUM H (298 m.) KRO: 7.00 Nieuws; 710 Ochtendgymn.; 7.30 Oude madrigalen; 7.45 Morgengebed en liturg, kalender; 8.00 Nieuws en weerber.; 8.15 Gram.; 8.00 Voor de huisvrouw; 9.35 Strijkkwartet; 10.05 Promenade orkest en solist; 10-30 Zangvereniging, harmonie ork. en solisten; 11.00 Voor de zieken; 11.40 Kamerkoor; 12.00 Angelus; 12.03 Amusementsmuziek; 12.30 Land- en tuin- bouwmed.; 12.33 Lichte muziek; 12.55 Zonnewijzer; 13-00 Nieuws en Katholiek nieuws; 13.20 Actualiteiten; 13.25 Piano duo- 13.45 Voor de vrouw; 14.00 Kamer muziek; 14.45 Gram.; 15.30 Pianotrio; 16.00 Voor de zieken; 17.00 Voor de jeugd; 17.15 Kinderkoor; 17.35 Metropole orkest; 18.00 Marine-overzicht 1952; 18.10 Instrumentaal octet en solist; 18.30 Lichte muziek; 18.52 Actualiteiten; 19.00 Nieuws; 19.10 Regeringsuitz.: Verklaring en toe lichting; 19.30 Gram.; 20-25 De gewone man; 20.30 Omroeporkest en solist; 21.20 „Een nieuwe hoed", causerie; 21.35 Ka merorkest, koor en solisten; 22.00 „Om de toekomst van Nederland", klankbeeld; 22.20 Gram.; 2225 Sport; 22.35 Gram.; 22 45 „Ik geloof in ene, heilige Kath. kerk", causerie; 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Gram. BRUSSEL (Vlaams 324 m.) 11.45 Om roeporkest en solisten; 12.30 Weerber.; 12 34 Gram.; (Om 12.50 Koersen); 13.00 Nieuws: 13.15 Orgelspel; 14.00 Gram-; 16.00 Litterair-muzikaal progr.; 17.00 Nieuws; 17.15 Gram.; 18.10 Cello en pia no; 18-25 Causerie; 18.30 Voor de sold.; 19.00 Nieuws; 19.40 Gram.; 19.50 Cause rie; 20.05 Gram.; 20.15 Symphonie orkest en solist; (In de pauze: Kunstoverzicht) 21.45 Gram.; 22.00 Nieuws; 22.10 Kro niek van de Staten-Generaal der Oud- GA naar Drogheda. strijders; 22.15 Intern. Radio-Universiteit; 22.45 Gram.; 22.5523.00 Nieuws; KRO TELEVISIE-UITZENDING. 20.1521.45 „Amahl en de nachtelijk* bezoekers", televisie-opera. Op- en ondergang van Zon en Maant Vrijdag: Zon op 8.48 u., onder 16.40 u. Maan op 19.10 u., onder 10.14 u. Hoogwater Vrijdag 2 Januari 19531 Vlissingen: 3.09 u. 1.97 m., 16.32 u. 2.02 m. Terneuzen: 3.39 u. 2.17 m., 14.01 u. 2.20 m. Wemeldinge: 4.58 u. 1.65 m., 17.17 u. 1.75 m. Zierikzeej 4.43 u. L39 m., 17.06 u. 1.49 m. „onze schepen' GROTE VAART. MOLENKERK AmsterdamO.-Afrika p. 29 QuelimaneBeira; RIJNDAM Rotter damNew York 29 120 m. Z.O. kp Race; WESTERDAM Rotterdam—New York 29 150 m. Z W. Valentia lerl.; KLIPFON TEIN 30 v. East Londen te Durban; LIN- DEKERK 29 nm. v. Mena al Ahamadi Kuwait; ORANJEFONTEIN 31 v. Port Elisabeth te Kaapstad verw.; SINGKEP 29 v. AmurangBitung (bij Menado); SOESTDIJK 29 v. New Orleans te Lak* Charles; AAGTEKERK 29 van Japan- Rotterdam; AALSDIJK 29 van Rotterdam —New York; ABBEKERK 29 nm. v. Pe- nangAden; AKKRUMDIJK 30 vm. t* Colombo; AMSTELDIJK 30 vm. te Le Havre; BLOEMFONTEIN O.-Afrika— Amsterdam 30 v. Antwerpen; GROOTS KERK 30 v, Antwerpen te Ymuiden; DIEMERDIJK 28 v. Rotterdam te Van couver; DONGEDIJK Vancouver—Rot terdam 28 v. Los Angeles. HAVEN VAN VLISSINGEN Te Vlissingen aangekomen 29 Dec.: ANTARIS van Antwerpen; 30—12 ALLE- GRA van Antwerpen. Van Vlissingen vertrokken 29 Dec.: HOOP OP ZEGEN naar Londen. Gepasseerd naar Antwerpen 29 Dec.: VIRGO van Rotterdam; 30—12: ERKA- LIN van Rotterdam; EMERGO van Cor- sor. Gepasseerd van Antwerpen 29 Dec.: MAATJE naar Nakskov; CONDOR naar Londen; HELENA naar Amsterdam; MEIKE naar Slijo; FRANCA II naar Djeppe- BALTIC 'naar Koogzaandijk; 3012 BRINIO naar Kopenhagen; BETA naar Londen van Gent; GROOTEKERK naar Amsterdam; STIENTJE MENSIN»

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 5