VERSTERKT CORDON ROND GEVANGENIS TE BREDA „M heil en zegen Interpellatie over ontsnapte gevangenen Axel wil zich in tien jaar volledig uitbreiden Zes auto's op elkaar op Rijksweg Krabbendijke PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Meer ontsnapte misdadigers vonden onderdak in West~Duitsland Eén van de zeven misdadigers inmiddels weer gegrepen Eerst ter dood veroordeeld Anti-Russische demonstratie in West-Berlijn Twee gewonden V ermakelij kheids- belasting omlaag in Middelburg? Uitgave! Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, TeL 2438, by geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vïissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelbu g: Korte Voordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dykstraat 26—28 ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2365 WOENSDAG 81 DEO. 1952 Abonnementsprijs j 0.44 per week, ƒ1.85 p. maand, ƒ5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per man. Rubriek Kabouters 10 et. per woord Hoofdredacteur: 3. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. vl Burgeier, Kruiningen; A. I. Oatsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Grappen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vïissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijsfr' a, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Thoien; R. Zuiaema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maani Donderdag: Zon op 8.48 u., onder 16.S9 u. Maan op 17.54 u., onder 9.52 u. Hoogwater Donderdag 1 Jan.t Vïissingen: 2.33 u. 1.99 m., 14.55 u. 2.00 m. Terneuzen: 3.04 u. 2.19 m, 15.26 u. 2.20 m. Wemeldinge: 4.22 u. 1.68 m. 16.40 u. 1.73 m. Zierikzee: 4.08 u. 1.42 m. 16.30 u. 1.47 m. U ET OUDE JAAR spoedt ten einde. Het nieuwe jaar gaat beginnen. Dat kun je aan alles merken. Aan de couranten. Aan de voorbe reidingen in huis. Aan de predikbeur ten in de verschillende kerken. We zouden niet graag zo maar onbehol pen en eigengereid, van het ene in het andere jaar stappen. Vandaar in de couranten over wat 1952 ons bracht of niet bracht. Over wat we hopen, dat 1953 ons brengen zal. Thuis ruikt het naar oliebollen en chocolademelk. En in de kerken houdt men Oude jaar. Oudejaar, de protestantse gro te Verzoendag. We zouden die niet wil len missen. Vandaar dat er geen kerk is, die zich respecteert, of op Oudejaar is er dienst. Op Nieuwejaar is er ook kerk. Maar lang niet overal. En waar een dienst is, ie die zéér matig bezocht. /"\NZE VADEREN „vierden" geen v' Oudejaar. Ze kwamen op Nieuwejaar in de kerk. Ze kenden die protestantse grote Verzoendag niet. Pas na de Franse re volutie en na de Franse bezetting kwam de Oudejaarsavond naar voren en ging het winnen van de nieuw jaars-morgen. Na-kaarten ligt de mens beter, dan de koe by de horens pak ken. Wat kun je op Oudejaarsavond weemoedig denken en weemoedig voe^ Ion. Voorby, voorbyen we pin ken een traan weg. Dat doen we lie ver dan onze kracht verzamelen om de toekomst in te gaan. Dat doen we liever dan dat we ons laten wyzen op onze verantwoorde- ïykheid en op onze taak ten opzichte van de toekomst. \TEEL HEIL EN gEGEN I Zo klinkt het na de klokslag van twaalf. De radio staat natuuriyk aan om precies het moment te hebben. Niet te vroeg, niet te laat. Veel heil en zegen Niet: „Nou, wel gefeliciteerd hoor!" of Nou, prosit of Proficiat dan maar weer". Ik houd van het ouderwetse: „veel heil en zegen". Want daar kan een diepe betekenis in zitten. Daar ligt misschien een bede in. Daar wordt God zo niet by ge noemd, maar tóch stilzwygend in er kend. V Een van de zeven ontsnapte oorlogsmisdadigers, H. Bikker uit Al» blasserdam, is gisteren tegen de lamp gelopen, toen hij zich in Hagen in Noord-Rijnland-Westfalen bij een sociale dienst meldde om onder steuning. Hij werd gearresteerd op grond van een bevel tot inhechte nisneming, uitgegeven door de federale opsporingsdienst. De West- Duitse politie maakt nu ook jacht op de zes anderen. Over geheel West-Duitsland zijn de signalementen doorgegeven. UITLEVERING NIET ZEKER AT EEST AL 1*1 itftt nnze bedoelt men er mee, dat onze naaste in het komende jaar heil, geluk, vrede, voorspoed ten deel moge vallen. Ik denk erby altyd aan de pracht woorden uit Psalm 915-7. Zo heeft het waarde. Grote waarde. Want de deelnemende Uefde, de welmenende harteUjkheid drukt zich uit. Maar wat kan het oppervlakkig klinken! Want geen mens kan ons heil en ze gen geven. En we vinden de wens wel aardig, maar we bhjven er toch onaangedaan, een tikje onverschillig onder. V IJ ET IS, geloof ik, christeiyker om 11 by Oud en Nieuw niet alleen te denken aan ónze ervaringen, ónze be levenissen in het Oude en Nieuwe jaar. Niet: veel heil en zegen in 1953 al lereerst en allermeest. Maar het Nieuwe jaar zelf is de ze gen Gods. 1953 is zelf het bewys van het heil Gods. Want dèt het ons wordt gegeven, is genade Gods. In het nieuwe jaar, dat God ons schenkt, moet de genade Gods zich aan ons verheerlijken. Maar inmiddels is het kalf verdron ken en dempt men de put. Nu de ze ven boeven verdwenen zijn naar Duitsland, waar, naar thans de politie in het „Regierangsbezirk" Dusseldorp beeft medegedeeld, niet minder dan dertig min of meer zwaar veroordeel de, uit Nederlandse strafkampen en tuchthuizen ontsnapte, gevangenen verblijven, nü heeft men een detache ment van de Rijkspolitie laten aanruk ken om rond de gevangenis te Breda een gesloten cordon te vormen. Men verwacht dus wel degelijk nog meer ontsnappingspogingen. De Nederlandse autoriteiten bestu deren nu de vraag, wat er gedaan moet worden om de zeven boeven weer in handen te krygen. Voor de oorlog be stond een uitleveringsverdrag met Duitsland, maar de bestaande verdra gen zyn inmiddels geschorst en een vredesverdrag waarin dergeiyke kwesties zouden kunnen worden gere geld, is nog niet gesloten. De „Bundeskriminalpolizei" heeft desondanks toeh een bevel tot inhech tenisneming uitgevaardigd, omdat het ministerie van binnenlandse zaken van de bondsrepubliek als zyn mening te kennen heeft gegeven dat het hier gaat om criminele misdadigers. Waarom men echter dan de eerder ontsnapten, die straffen variërend van 10 tot 30 jaar hebben gekregen wegens dienst neming in de S.S., laat lopen, is een raadsel. Vyf van de ontsnapte boeven zyn ter dood veroordeelden geweest, wier vonnis later werd veranderd in levens lang. W. v. d. Neut was bewaker in Kamp Amersfoort en heeft gruwelijke mis handelingen gepleegd, te gruwelijk om op te noemen. W. A. Polak was lid van de Waffen S.S. en heeft deel genomen aan Silbertannemoorden. K. C. Faber maakte deel uit van een executiepelo ton in Westerbork en was voorts lid van de S.D. in Groningen. Antoine Touseul heeft als S.S.-er en lid van de S.D. vele gearresteerden de dood in gejaagd en vooral in Putten heeft hy velen mishandeld. Ook Bikker heeft als S.S.-er in tal van plaatsen in ons land moorden gepleegd. Sander Bor- gers nam deel aan Silbertannemoorden in Groningen en Purmerend. Evenals J. de Jonge, die mishandelingen in het kamp „Erica" te Ommen heeft ge pleegd, werd hy direct tot levenslang veroordeeld. De ontsnapte misdadigers moeten vanaf Woensdagnacht tot en met Za terdag in handen van de Duitse dou ane- en justitie-autoriteiten zyn ge weest. Kans genoeg dus ze te grypen. Inmiddels heeft de Nederlandse zaak gelastigde in Bonn getracht de uitwij zing der gevangenen te bewerkstelli gen. Men vraagt zich nu af, of de Engel se bezettingsautoriteiten by asylver- lening geen woordje hebben mee te spreken. De begrafenis van Bauer. De teraardebestelling van de door de Russen vermoordde Wesiberljjnse poli- tie-onderofficier, Herbert Bauer bij werd neergeschoten toen hij poogde 'n ontvoering van drie Westberlijnèrs te verhinderen ia gisteren uitgegroeid tot 'n machtige anti-Russische demon stratie. Voor het Westberlynse stadhuis werd een herdenkingsdienst voor de gedode Herbert Bauer gehouden, wel ke door 150.000 Westberlijners is by- gewoond en waarop het woord werd gevoerd door de burgemeester van West-Beriyn, professor Ernst Reuter. Van alle openbare gebouwen en van vele particuliere woningen -woei de vlag halfstok. Werkplaatsen, kan toren en winkels hadden vroeger ge sloten dan gewoonlijk, waardoor tien duizenden werknemers in de gelegen heid werden gesteld de herdenkings dienst voor het stadhuis by te wonen. Professor Reuter deed in zyn toe spraak onder meer een beroep op de „mogendheden, die ons beschermen", om maatregelen te nemen opdat het niet langer mogeiyk zal zyn, dat West- beriyners worden ontvoerd of doodge schoten. „wy zullen niet ophouden onze stem te verheffen, om de wereld om hulp te vragen, totdat wy de vrede verwezenlijkt zien, die wij wensen", verklaarde hy. Zeeland-boot had aanvaring. Bij Harwich is een Brits marine vaartuig gezonken na een botsing met de Prinses Beatrix, het passagiersschip van de Mij. Zeeland, dat juist in de mist uit de haven vertrok. Alle op varenden van de oorlogsbodem werden gered. De „Beatrix" liep lichte schade op. Churchill heeft zich gisteravond aan boord van de „Queen Mary" begeven voor zyn reis naar de V.S. EERSTE KAMER. NEEN. Een nieuw jaar is niet alleen maar een stukje levenstijd, ons door de natuur toebedeeld en af gemeten. Het is zelfs niet alleen maar een geschenk van GodB voorzienige goed held. Maar het is een genade-tijd. En het brengt ons een taak. Een plicht. „Laat hem nog één jaar", leest ge in de gelijkenis van de onvruchtbare vijgeboom. Eigenlek moest die boom omgehou wen en verbrand worden. Maar aan de voorspraak van Chris tus danken we „nog dit jaar". Door Gods genade nog één jaar, waarin we vrucht kunnen voorbrengen. EEN GENADE-JAAR moet gebruikt worden. We moeten er van profiteren. Niet, dat we ervan willen genieten. Niet om het met ere straks weer ten einde te brengen. Om het „door te komen". Maar om in dit genade-jaar vrucht te dragen. Daarom: veel heil en zegen! Om heil en zegen uit te dragen. Voor ons gezin. Voor ons werk. Voor onze Kerk. Voor de wereld in nood. Afschaffing omzetbelasting op tijdschriften aangenomen (Van onze parlementaire redacteur.) De Eerste Kamer behandelde gistermiddag een groot aantal wetsontwer pen, waarvan de meeste z.h.s. onder de hamer van voorzitter Jonkman doorgingen. Op 6 Januari a.s. zal zy weer byeen komen. Dan wordt er de interpellatie van oud-minister in 't Veld (Arb.) gehouden over de ontvluch ting van de «even gevangenen uit de gevangenis te Breda. Direct by de aanvang van de vergadering werd dit verzoek ingediend en enige uren later reeds toegestaan. De Ministers van Justitie en Buitenlandse Zaken zuilen dan achter de Regeringstafel verschijnen. De pensioenen van de Tweede Ka-1 Er zal echter geen omzetbelasting wor merleden worden verhoogd. Het maxi- den geheven gedurende de tyd tussen mum gaat nu f 3750 bedragen, terwyi 11 Januari en de inwerking treding van de oud-Kamerleden voor elk zittings- deze wet. Het Oudejaar spoedt ten einde, wat zal het nieuwe ons brengen? jaar f 207.50 ontvangen. Ook de afschaffing van de omzetbe lasting op tijdschriften werd aangeno men. Op een vraag van de heer de Vos van Steenwijk (V.V.D.) zeidde Minis ter v. d. Kieft, dat het ontwerp niet op 1 Januari van kracht kan worden. J. S. H. VI. KANS OP GRATIE VOOR ROSENBERGS? De federale rechter Kaufman heeft Dinsdag aan de verdediger van het echtpaar Rosenberg, dat in de week van twaalf Januari terecht gesteld zou worden, medegedeeld, dat hy voldoen de tijd zal geven voor het indienen van een verzoek om gratie by de pre sident. De atoomgeleerde Haroid Urey heeft in een brief verklaard, verontwaardigd te zijn over de „onevenredige straf" voor de Rosenbergs in vergelijking met de vonnissen, welke zyn uitge sproken over anderen, die op grond van beschuldiging van atoomspionnage zyn veroordeeld. BIDAULT GEEFT ZIJN POGINGEN OP. Georges Bidauit, leider der katho lieke M.R.P., heeft Dinsdagavond zijn pogingen om een nieuwe Franse rege ring te vormen opgeheven. De wyziging van de Noodwet Kin derbijslag Kleine Zelfstandigen werd aangenomen met 2710 stemmen. Te gen waren de A.R. en de V.V.D. De reden daarvan was de heren Schip per (A.R.) en Molenaar (V.V.D) wezen daarop dat 't amendement Schilt- huis (Arb.) aangenomen in de Tweede Kamer - geen genade kon vinden. De tegenstanders vonden het niet juist om nu nog wyzigingen in de ze Noodwet aan te brengen. Door het voorstel Schilthuis was de inkomens grens verhoogd tot f2800. Ook Minis ter Suurhoff was van mening, dat men er voor op moet passen om deze Nood wet niet zo ingrypend te wyzigen, dat de definitieve regeling geen verbete ring meer kan zijn. In zyn korte Oudejaarsspeech sprak voorzitter Jonkman de wens uit om de begrotingen in de eerste drie maan den van 1953 af te werken. GOED SKIWEERTJE IN SANKT ANTON. Prinsesjes maken grote tochten. De vacantia van H. M. de Koningin in Sankt Anton voltrekt zich onder gunstige weersomstandigheden. Hoe wel de zon niet voortdurend schijnt, heeft het sinds de aankomst van de vorstin niet gesneeuwd en regelmatig maakten de Koningin, de prinsessen en haar gezelschap skitochten in de omgeving. Vooral de drie prinsessen ondernemen grote tochten. De Konin gin werkt 's morgens in haar kamer van het hotel en wanneer haar dage- ïykse plichten volbracht zyn, bindt ook zy de ski's onder. H. M. is giste ren met een deel van het gezelschap de bergen ingetrokken en hoog boven in de sneeuw werden de lunchpakket ten aangesproken. Later op de middag heeft de Koningin een bezoek afgelegd by oude vrienden, die een deel van het jaar in een villa in Sankt Anton door brengen. De heer R. Hagoort, redactie-secre taris van het C.N.V.-orgaan „De Gids", heeft gisteren afscheid genomen van het C.N.V., aangezien hy 1 Januari te rugkeert in de dagbladjournalistiek als sociaal redacteur van het Rotter damconcern. Hy kreeg vele hartehjke toespraken en meteen ook talryke ca- deaux. 27 objecten op het programma Dr Hjalmar Schacht, de vroegere president van de Reichsbank, heeft met een voormalige directeur van de Reichsbank, Ludwig, een bankbedrijf geopend in de buurt van Hamburg. Men begint met drie jarenplan In de eerstvolgende vergadering zal de raad van Axel een voorstel bespreken tot goedkeuring van een kapitaalswerkenplan, waarvan de realisering een periode van tien jaar zal vergen, waarmee ettelijke mil lioenen zijn gemoeid en dat niet minder dan 27 objecten bevat. De voornaamste zyn het door trekken van het kanaal Axelse Sas sing, de aanleg van een parkeerterrein, de inrichting van een autobusstation, een afdoende verbinding Zuid-Noord, de bouw van een nieuwe werkplaats en garage voor gemeentewerken, de bouw van een landbouwhuishoud- school met gymnastieklokaal, de uit breiding van de R.K. en Chr. Natio nale Lagere Scholen, de bouw van een zuiveringsinstallatie en van een nieu we brandweergarage, de sanering van de riolering in de kom der gemeente en de aanschaffing van een huisvuil- auto. DRIEJARENPLAN. In de eerste drie jaar zal begonnen worden met het leggen van een stam- HET WAS GLAD EN MISTIG. MAN IN WILHELMINA- KANAAL VERDRONKEN. De 26-jarige arbeider A. van Son te Tilburg is in de afgelopen nacht, waar- schyniyk door de duisternis misleid, by een brug over het Wilhelmlnaka- naal te water geraakt en verdronken. Een voorbijganger, die het ongeval zag gebeuren, trachtte de drenkeling te te redden, doch slaagde daarin niet. De verraderlijke gladheid van de weg gisterochtend op vele plaatsen in ons land heeft de automobilisten par ten gespeeld. Zo ook op de Rijksweg tussen Krabbendijke en Kruiningen, waar niet minder dan zes auto's op el kaar vlogen. Twee personen werden gewond. Het begon, toen de heer M. uit Hon- tenisse, radend in de richting Kruinin gen, zyn auto stilhield om zijn voor ruit schoon te vegen. Een vrachtwagen uit Breda, bestuurd door A. M. de R., bemerkte de geparkeerde wagen te laat, remde, slipte en botste er tegen op. De chauffeur van een vrachtwagen met aanhangwagen van een blerbrou- wery uit Den Haag, die achter de an dere wagen kwam kon evenmin op tyd remmen en schoof op de beide veron- ongelukte wagens. De heer B. uit Ber gen op Zoom, die eveneens uit de rich ting Krabbendijke naderde slaagde er in zyn auto, een Citroën, op tyd stil te houden, evenals de Volkswagenbe rijder Mc. L. uit Rotterdam. Het hielp echter niet veel, want nauwelijks ston den zy stil of de heer A. R. uit Baren- drechten drukte vertwijfeld de rem men van zyn vrachtwagen in om de kluwen te omzeilen. Vergeefs echter, want hy slipte en schoof met Citroën en Volkswagen op de eerste drie auto's. De enige passagier in dit auto drama, mevr. B. uit Bergen op Zoom, werd gewond evenals de berijder van de Volkswagen. De materiële schade was overigens niet gering. riool in Plan West, waarvoor de kosten op f 120.000 zyn geraamd, het afgra ven van de Armendijk, waarvoor de kosten op f 110.000 zyn geschat en de riolering van de Zuidsingel, die ander halve ton zal kosten. Voorts wü men een rioolwaterzuiveringsinstallatie bouwen. Kosten f 250.000. Tenslotte wil men de riolering in de diverse straten vernieuwen. Kosten ruim f78.000. In de eerstvolgende raadszitting zal dit gehele plan onder de loupe worden ge nomen. DE BILT ZEGT i Geleideiyk zachter. Weersverwachting,geldig tot heden avond: Half tot zwaar bewolkt met plaat- seiyk enige lichte regen of sneeuw. Matige Zuidehjke tot Zuidwestelijke wind. Aanvankehjk in het binnenland temperaturen om het vriespunt, maar in de loop van de dag binnendringen van zachtere lucht. B. EN W. OP GLAD IJS. Inkomsten voor de gemeente sterk gedaald. De meerderheid van B. en W. van Middelburg gaat zich op glad ys wa gen met een voorstel, dat ongetwyfeld in de raad verzet zal oproepen, zy heb ben geconstateerd, dat sedert de ver makelijkheidsbelasting voor sensatie- sport, café-chantants en bals op 50 pro cent is gesteld, steeds minder van der gelijke „vermakelijkheden" worden georganiseerd. In 1949 bracht de belas ting op dit soort amusement nog f 2839.10 op, doch dit jaar was dat te ruggelopen tot f706.25. B. en W. heb ben naar motieven gezocht om een verlaging tot 25 procent te vinden en zijn daar h.i. in geslaagd. B. en W. verwachten, dat in 1958 de opbrengst van de belasting tot nihil zal dalen. Het gevolg daarvan is, zo schrijven B. en W. in hun voorstel aan de raad, dat de gemeente een aanmer kelijk bedrag aan inkomsten derft. Daarbij komt nog, dat het dansmin- nend publiek dansgelegenheden in een andere gemeente bezoekt, waardoor de inrichtingen in Middelburg, die toch al ïyden onder het verminderde be zoek aan vermakelijkheden, ook de in komsten van vertering door het pu bliek moeten missen. Het is daardoor volgens het college niet uitgesloten dat het in die inrichtingen werkende per soneel t.z.t. in de steun zal vallen. Naar B. en W. verwachten zal de be lastingopbrengst, indien het percentage tot 25 procent wordt verlaagd, door het organiseren van meer vermakelijkhe den, toch nog een bedrag van f 1400 in 1953 belopen. Verhoging van de vermakelijkheidsbelasting op toneel vertoningen en andere vermakelijkhe den wensen B. en W. achterwege te laten, omdat de raming reeds aan de hoge kant is.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1