Er wacht hier werk voor vele Nederlanders, ZIJ, DIE ZEELAND IN 1952 ONTVIELEN Walcheren: Na het Streekplan het Wegschap. Op Tholen werd de toestand in 1952 niet rooskleuriger. Duizenden brachten er een rustige vacantie door. De Polder Walcheren heeft het financieel zwaar te verduren. Een jaar wel en wee op Zuid-Beveland. Zo maar een greep uit wat Goes beleefde. Het wachten is op het rapport der ontwikkelingscommissie. Woensdag 31 December 1952 Pagina Moeilijk jaar (door de verkaveling) voor de boeren. Was het jaar 1951 voor Walcheren het jaar van het Streekplan, 1952 kan worden gekarakteriseerd als het jaar van het Wegschap. Dit wil niet zeggen, dat het Wegschap even belangrijk en ingrijpend is als het Streekplan. Verre van dat. De gewone man zal er weinig van merken, wie het beheer en het onderhoud van de wegen heeft. Hoogstens voelt hij het in zijn portemonnaie, want de gemeenten zullen het geld gedeeltelijk moeten krijgen uit de op brengst van een straatbelastingHoe het zij, het wegennet is nu uit stekend en dat is ook wat waard. Interesseert het Wegschap niet ieder een, met de herverkaveling is dat an ders. De boeren hebben het ook dit jaar niet gemakkelijk gehad door de werkzaamheden, die deze herverkave ling meebracht. En zij gaan een min stens even moeilijk jaar tegemoet. Maar deze bezwaren moeten genomen worden, willen zij over enkele jaren een beter bestaan hebben op Walche ren. Over de verwaarlozing van som mige gronden hebben wij al meer ge schreven. En toen gezegd, dat zij, die zich daaraan schuldig maken, een kortzichtige politiek volgen. DE NOORD-OOSTPOLDER. Dit jaar is de laatste groep Wal- cherse boeren naar de Noord Oost Polder vertrokken. Het moet ernstig worden betreurd, dat de 3000 ha, die speciaal voor de Walchenaren was gereserveerd, maar voor ruim tweederde is opgenomen. Hoewel minister Mansholt zeer duide lijk had laten weten, dat de mogelijk heid daar een bedrijf te pachten de- SOCIAAL WERK. De Stichting voor Maatschappelijk Werk en Gezinszorg op het platteland van Walcheren blijkt steeds meer in een behoefte te voorzien. In 1952 breidde het werk zich enorm uit. De Stichting Verpleeg- en Rusthuizen Walcheren kwam met concrete plan nen te voorschijn om Iepenoordtot een tehuis voor imbeciele kinderen te maken. DE VERSCHILLENDE PLAATSEN. In Domburg werd in Januari het ver grote gemeentehuis betrokken. Sou burg kreeg op 30 Januari een mo dern badbedrijf. In Ritthem werd op 15 Februari een dorpshuis geopend en Arnemuiden kreeg een nieuwe kerk der Geref. Gemeente, die 28 Februari werd geopend. De raad van Arnemui den nam afscheid van gem.-secretaris J. J. Huyssen, die de gemeente niet minder dan 33 jaar had gediend. Op 10 Mei vond de officiële opening plaats van het jeugdcentrum in Domburg. Het Groene Kruis in Arnemuiden be- finitief was afgesloten, hebben de stond op 21 Juni 50 jaar./ landbouworganisaties nog eens gepro- Veere was in Juli schitterend ver- beerd de termijn van opgave te ver-1 licht. In October werd de gerestau- lengen, omdat op het laatste nippertje reerde Herv. Kerk van Sint Laurens bleek, dat nog een aantal boeren j in gebruik genomen. Tenslotte: Wal- graag wilde vertrekken. De minister I cheren kreeg een comité van actie moest voet bij stuk houden: nu nog- voor een chr. H.B.S. En in Rammekens maals de boeren een kans voor de wordt met de teelt van champignons N.O.P. geven zou betekenen, dat de begonnen, toewijzing der gronden op Walcheren e,'lV™ kopergeschal tot fikse zoen. dat was niet verantwoord. Een volkomen begrijpelijk en te bil lijken standpunt. De boeren hebben dit aan zichzelf te wijten. En ook, dat de te verdelen koek voor de achterblij- venden aanmerkelijk kleiner is ge worden. I Op Zuid-Beveland begon Het nienwe POLDER EN BEPLANTING. Paar raet kol>ergeschal in Wemeldinge waar een muziekloos tijdperk in de Voor de Polder Walcheren was het Ned. Herv. Kerk ten einde was. De ook nu weer geen gemakkelijk jaar. kerkgangers gingen zingen op baznin- Het dijkgeschot moest opnieuw wor- muziek en in een bijzondere dienst heeft den verhoogd, om het allernoodzake- ds J. G. van Ieperen uiteengezet waar- lijkste werk aan de oeververbinding te om en hoe men een eind aan Vrouwe kunnen uitvoeren. Tot overmaat van Maria's Cooman's testamentaire wils- ramp ontstond tijdens de November- beschikking ging maken. De kerk heeft storm ernstige schade aan de dijk tus- I nu een Mannborg-zwelorgel aangekocht. sen Westkapelle en Domburg. Helaas staat nog steeds niet vast, of en zo ja, I. 9P 2"^ei?,rua^ werd te 's-H. Arends in hoeverre het Rijk de Polder finan- kerke <*e Chr Lagere Landbouwschool cieel zal willen helpen. De zee vreet Slopend. Eind Februari at de raad de duinen bij Oostkapelle weg en dat ya,n pe le champignon s, die door tegen te gaan kost ook kl vele millioe- burgemeester Van Suylekom ge en kweekt waren onder het stadhuis. Op Ooit'in 1952 werd de beplanting van 2? Maart-werd iri Heinkénszand het het eiland voortgezet. Op i November I nieuwe badhuis en de woningen voor werd „Der Boede" ingeplant door le- v.an dagen geopend. Op 20 Mei den van de vroegere mariniersbrigade v°lëde m Nieuwdorp de opening van en op dezelfde dag werd ook het voor- eelPtachtige nieuwe school, met ver beeldbedrijf in Hoogelande, dat op erugingsgebouw en badhuis. In Yer- 28 Mei door minister Mansholt was seke werd een prachtige maquette van geopend, in de bomen gestoken. De Oosterschelde in gebruik gesteld. Stichting „Nieuw Walcheren" bekos- ®en ,mI Jia ,e Y ar?Plaatselijke mid- tigde dit alles weer. Voor het vol- denstand, dat hulde verdient, gende jaar heeft zij grootscheepse ,e melkveehouders op Zuid-Beve- plannen op stapel staan ter viering staken dit jaar de hoofden bij- van het gereedkomen van weder- ee" en stichtten een coöperatieve af- 1 zetorgamsatie. Op 18 September kreeg de Geref. Gemeente te Biezelinge haar nieuwe kerk. In October schreef het Rode Kruis- corps zijn 10.000ste lid in. Het was de heer H. Polderdijk uit Lewedorp, lid van de afd. Zuid-Beveland-West, die van de commandant Lt Generaal H. van Oyen op het hoofdkwartier in Den Haag een fraaie tas ten geschenke kreeg. Trouwens, niet alleen het Ro de Kruis was actief, ook de vereni gingen voor E.H.B.O. zetten hun beste beentje voor. In October was het ook feest in Ka- \pelle. Niet minder dan 50 weduwen ontvingen van een rijke, onbekende Amerikaan een prachtig pakket. De weduwe Arjaantje Kloet-WUlenstein gaf onder grote vreugde de heer Koop man, secretaris van de Hollandse afde ling van de Jeugdvrienden Associatie, die de pakketten kwam uitreiken een stevige klapzoen. Met die zoen willen we ook dit overzicht besluiten. „Bouwen, bouwen, bouwen, bou wenDat was ook de leus in Goes. Hallen voor de industrie en woningen bij tallen. Bouwplan-Oost kreeg nieu we scholen en men bouwt er nog steeds door. En er zijn nóg heel wat plannen. Men sloot er zelfs een lening voor. Ambachtsschool- en vakschool- bouw kosten zo een half millioen, maar „de cost gaet voor de baet uyt" dus dat bouwen gaat men doen! Ook in 't Westen ging men bou wen, komen nog steeds huizen bij. 'n Nieuwe zuiveringsinstallatie maakt vuil water moddervrij. De Rijksweg kwam er, mooie lichtjes en een mo derne Koepoort, waar men met een rood-groen stoplicht ieder leert hoe of het hoort. Voor een markt op Zater dagavond voelde men op 't land geen steek. En men voerde hevig actie, zei „dat 't nergens op leek". Ook de woningbouw geldlening, in gevoerd uit burgerzin, ging er bij de Goese burgers maar heel erg matig in. 't Was een feest in 't kleine straat je, toen de Ned. Herv. Kerk, 't nieuwe jeugdhonk openstelde. Dat was weer bést kerkewerk. 't Bioscoopconflict trok aandacht en de boze exploitant sloot de deuren en zijn kassa en dat kwam toen in de krant. In de nachtelijke stille Kerkstraat, loeide plots op 13 Maart laaiend vuur heel hoog ten hemel,maar de brand weer was paraat. Lang is en wordt nog gesproken over 't nieuwe ziekenhuis, dat men voor de streek wil bouwen. Kom, de handen fluks ineen, met elkaar ver trouwen! Nationale feestdagvreugde bracht een parachuutjes-race. Mensen holden, renden, fietsten, draafden, kropen, werden moemaar de prijs, een fijne vliegtocht, kwam toch weer -een dame toe! Het probleem der havendemping stond opnieuw in 't volle licht. Mop perend Heemschut zond protesten, maar de raad is pas gezwicht, toen de schatkist op de kop ging, want er viel geen stuiver uit. „Veren plukken van een kikker? Neen!" zo klonk het raadsbesluit. Een succes werd de Hajuto. Geen attracties, toch publiek! 33531 bezoe kers. t Was een feest met veel mu ziek. Daarna kwam toen de Lumato, luchtvaartshow en een prestatie. En nu denkt men al weer verder, aan een Zeeuwse manifestatie. Dat was zo een greep in Goes, niet volledig, maar komaan, 'k wens U nog een zalig Nieuwjaar, beste groeten, Adriaan. WERKBEZOEK AAN ZEEUWSCH-V LA AN DERENIn October bracht Prins Bernhard een werkbezoek aan Zeeuwsch-Vlaanderen. Het was een zwaar programma dat Z. K. H. te verwerkè\i kreeg, maar hij volbracht het met opge wektheid en.hij bleek terdege op de hoogte te zijn. Zeeuw sch-Vlaandèren had belangstelling genoeg In West vorderde de herbouw, in Oost de industrialisatie. Ook beneden de Wester-Schelde was het jaar 1952 vol van gebeurtenissen. Deze streek, die in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen steeds meer een industriëel karakter gaat dragen, ontwikkelt zich in een flink tempo. Hier is nog geen sprake van werkloosheid. Integendeel. Er is voor nog vele Nederlanders werk, getuige het feit, dat de industrie nog altijd een beroep moet doen op Belgische arbeidskrachten. In het kader van onze nationale industrie speelt Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen een belangrijke, rol. Behalve dat, mag ook de landbouw worden genoemd. Tijdens de Z.L.M.-dagen in het vooruit strevende Axel, begin Juli, werd op overtuigende wijze gedemonstreerd tot welk een hoog peil landbouw en veeteelt zijn geklommen. En wat West betreft: de herbouw is in 1952 goed gevorderd. De onthulling van het Een hoornmonument in Oostburg op 29 November was terecht een symbool van de vastberadenheid en het doorzettingsvermogen van de Zeeuwschvjaamse bevol king. In 1952 onderging het wegennet, zo vaak het voorwerp van critiek, en kele belangrijke verbeteringen. Op 9 Januari werd een moderne verkeers weg tussen Oostburg en Waterland- kerkje geopend en op 15 November volgde de weg HulstGraauw. Het laat zich aanzien, dat binneh afzienbare tijd het rootwaterprobleem tot het verleden zal behoren. Op 20 Ja nuari werd een studiecommissie ge ïnstalleerd en in November begonnen bevloeiingsproeven in Koewacht, waar van volgend jaar de resultaten bekend zullen zijn. ACTIEF TERNEUZEN, Terneuzen ging stap voor stap ver der op de weg naar een goed verzor gingspeil. Op 18 Januari werd aan de Molendijk een moderne kleuterschool geopend en een maand later kreeg de stad de Eerste Zeeuwse Schippersbeurs, die in een grote behoefte $leek Ae voorzien. Op 3April werd dg ingrij pend verbouwde Geref. Kerk weer 4n gebruik genomen. Hard werd'dit jaar gewerkt aan de plannen voor een christelijke B.L. O.-school. Br werd toezegging van Rijkssubsidie ontvan gen. Een hoogtepunt vormden de feestelijkheden naar aanleiding van het- feit, dat 100 jaar geleden Konin gin Victoria de stad bezocht. Deze ge beurtenis werd nu gereconstrueerd. Aart. de bouw van het prot. chr. ziekenhuis werd hard voortgewerkt en reeds kon de Commissaris der Koningin de vlag hijsen op het betonskelet. Op 24 Oc tober werd een Muziekschool geopend en op 21 November aanvaardde de raad de plannen tot aanleg van een groot en modern zwembad. De raad handhaafde de (kwijnende) kermis. In Oost-Z.-Vlaanderen ontstond nog al wat deining door het bekend wor den van een brief, die een ambtenaar van de Centrale Dienst aan de Ter- neuzense raadsleden had gezonden. De daarin geuite critiek was lang niet mals. GEBEURTENISSEN IN WEST. De kuststrook trok ook dit jaar weer duizenden badgasten. Het actie ve gemeentebestuur van Groede had verschillende verrassingen in petto. Op 26 Juli werd een fraaie expositie van glas geopend en op 13 September deed de Drui venkoningin haar intocht. Fel ageerde Groede tegen de voorgenomen grenswijziging met Breskens. Op 23 Februari kreeg deze gemeente een nieuw Groene Kruisgebouw. Oostburg, waar de herbouw steeds meer vordert, kreeg op 22 Februari een nieuw P.Z.E.M.-gebouw en op 25 April een nieuwe Techn. School, die een aanwinst voor heel W. Z. Vlaanderen is. Zuidzande mocht een nieuwe Herv. Kerk in gebruik nemen op 5 Juli en in IJzendijke werd op 20 Augustus het fraaie nieuwe raad huis geopend, compleet met carillon. Een uitstekende tentoonstelling van schilderijen was eraan vastgekoppeld. Na een grondige restauratie werd op 30 Augustus het schilderachtige dorps- pleintje van Sint Anna ter Muiden geopend. Van het 'Zwin kwam goed nieuws: voldoende water stroomt het natuurreservaat nu binnen. Het chr. rusthuis „Rozenoord" te Sluis opende óp 22 September een nieuwe vleugel en op 26 September werd de eerste steen gelegd voor de Boerenleenbank in Oostburg. Axel kreeg op 23 Mei een grote graansilo van de C.B.T.B. eh op 10 Mei een nieuwe jëugdherKei'g, „Bleije Haghe". In Hulst werd op 13 Septem ber- het nieuwe stadhuis geopend. Op 24 October volgde de r.k. B.L.O.- school. - Wil of geen ontwikkelingsgebied? Het leven op Tholen is in 1952 rustig zijn gang gegaan. Tè rustig zou men bijna geneigd zijn te zeggenNiet, dat er voor dit Zeeuwse eiland geen belangstelling bestond. Er wordt veel gepraat en geschreven over de moeilijkheden, die op Tbolen wel bijzonder groot zijn, maartot heden gebeurde er concreet nog bijna niets. En dat is ernstig te betreuren, voor de Tholenaars zelf in de eerste plaats. Honderden zijn werkloos of vinden als de landbouw hen niet meer nodig heeft, bij grondwerken op Schouwen of Walcheren een bestaantje. Nee, over Tholen kunnen helaas in dit jaar overzicht geen optimistische klanken worden vernomen. En het is te be grijpen, dat zij, die leiding hebben te geven aan het leven daar, somber zijn gestemd. mensen nodig zijn. Wij hoorden b.v., dat een nieuwe machine voor het oogsten van zilveruien het werk van 80 arbeidskrachten overnam en dat' deze machine, wanneer zij het vol gende jaar geperfectionneerd is, het werk van 200 mensen overbodig zal maken. Wat dat betekent kan degeen, die in de uien de laatste jaren een goed stuk brood verdiende, het best beoor delen. WEINIG GEBEURTENISSEN. Veel belangrijke gebeurtenissen, die Tholen „in het nieuws" brachten, wa ren er niet in het afgelopen jaar. De voornaamste noemen we even. In de eerste plaats was daar de officiële opening van de verbouwde openbare school te Stavenisse door ae Commis saris der Koningin op 28 Januari. Op 6 Februari werd het dertigjarig be staan van de busdienst Stavenisse— Tholen herdacht. Die dag was er vrij reizen! Laten we tenslotte er nog aan herinneren, dat de Geref. Kerk van Poortvliet op 5 November een nieuw kerkgebouw in gebruik mocht nemen. Dat er aandacht bestaat voor de noden van het eiland, kan niemand ontkennen. In Augustus hebben Ged. Staten een ontwikkelingscommissie geïnstalleerd, die een diepgaand on derzoek instelde naar de mogelijkhe den, die er" in verschillend opzicht bestaan. Deze commissie is, als wjj goed zijn ingelicht, zo goed als gereed met haar werk. Nog altijd wordt er gewacht op een rapport van het E.T.I., dat de basis van het uiteindelijke ver slag zal worden. In dit verband moet worden opge merkt, dat de verwachting, uitgespro ken in ons overzicht van 1951, niet in vervulling is gegaan, n.l. dat in 1952 reeds de beslissing zou vallen omtrent de vraag, of Tholen al of niet tot ont wikkelingsgebied zou worden ver klaard. Dit bleek, mede door het ge degen onderzoek der commissie, nog niet mogelijk. De beslissing zal nu on getwijfeld in het komende jaar door de regering worden genomen. RUILVERKAVELING. Zeer belangrijk waren de onlangs door een lid van Ged. Staten gedane mededelingen over de mogelijkheid het gehele eiland te gaan verkavelen. Het moet worden geloofd, dat het Pro vinciaal Bestuur reeds nu het initiatief heeft genomen tot dit enormewerk. Het wachten is op aanvragen uit het eiland zelf. Want volgens de ruilver- kavelingswet moet de streek zélf be slissen. Men kan alleen maar hopen, dat de Tholenaars de kans met beide handen aangrijpen. Een definitieve op lossing zal deze ruilverkaveling wel niet geven, maar zij betekent dan toch, dat gedurende vele jaren er geen werklozen zullen zijn. Eveneens stemt het tot verheuging, dat de Prov. Commissie voor de Werk gelegenheid. plannen heeft uitgewerkt i voor enkele belangrijke projecten zoals de rondweg rond Poortvliet en de drin gende noodzakelijke doorbraak in de stad Tholen zelf. Verwacht mag worden, -dat deze 1p 1953 hun beslag zullen krijgen. DE LANDBOUW. De landbouw op Tholen heeft ook in het afgelopen jaar weer haar (be langrijke) bijdrage geleverd in de voedselvoorziening van ons land. De mechanisatie nam toe. Deze verlaagt de productiekosten, maar betekent aan de andere kant, dat er steeds minder Een minder aangename St Nicoiaas- vcirassing voor Zierikzee was het hoge- water. Vooral het verkeer n;:ar do Pro vinciale boot ondervond veel hinder van deze surprise. Het is lang niet doods op Schouwen. Over Schouwen en Duiveland in 1952 is weinig te verteUen. Dit eiland, door zijn geïsoleerdheid een bijzonder karakter dragend, moet het vooral van de landbouw hebben en in weinig plaatsen Wordt over industrie ge sproken. Zierikzee heeft een grote onderneming van bakkerijgrondstoffen, aan de noordkant van het eiland bestaat een niet te verwaarlozen vlas nijverheid en Bruinisse leeft voor een groot gedeelte van de mossels. Dit zijn wel de voornaamste facetten van het beeld, dat dit noordelijkste ge deelte van Zeeland biedt. Isolement blijft een rem» Dit wil natuurlijk niet zeggen, dat het doods is op Schouwen. Verre van dat! Maar de landbouw vraagt een maal nooit zo de aandacht als de in dustrie. Overigens heeft het gemeente bestuur van Zierikzee in Februari het initiatief genomen tot de oprichting van een industriecommissie, die moet nagaan welke mogelijkheden er lig gen om de bestaansbasis van de stad en daarmede ook die van de omgeving te verbreden. HET VERKEER. Op verkeersgebied is het heel wat rustiger geweest dan ia 1951, toen de drie letters: R.T.M., op de Schouwse bevolking werkten als een rode lap op een stier! De critiek is niet verstomd, al zijn de allergrootste bezwaren weg genomen. Met name richtte die cri tiek zich tegen de toestand aan het veer ZijpeAnna Jacoba Polder, waar Januari 8. Mevr. E. M. Goote—'Landman, Vlissingen, 101 jaar. Zij was de oud ste inwoonster van de Scheldestad. 14. Mevr. P. Pouweis—Tieleman, Kloosterzande, bijna 104 jaar. Zij was de oudste inwoonster van Zeeland. 22. C, J. L. Sitsen, Vlissingen, 78 jaar. Onderwijzer. Was geruime tijd werkzaam in Istanboel. 25. Mej. dr E. Dingemanse, 65 jaar, Nieuw- en St Joosland. Zij was doc tor honoris causa in de scheikunde aan de Universiteit te Amsterdam en zeer bekend door haar onderzoekingen op het gebied van hormonen en vita minen. 31. C. Zweedijk, Wemeldinge, 90 jaar. Oud-Atjehstrijder tijdens het laatst van de vorige eeuw, drager van enige hoge onderscheidingen. Februari 1. J. J. Bijl, Vlissingen, 69 jaar. Eén der oudste soldaten van het Leger des Heils in Vlissingen. 9. S. van Hoeve, Zaamslag, 67 jaar. Van 1935 tot 1949 was hij bur gemeester van Zaamslag. 14. C. Korsbuize, Colijnsplaat. Directeur Ned. Herv. Kerkkoor en bestuurslid muziekgezelschap „Wilhel- mina". Maart 19. H. Zuring, Goes, 69 jaar. Oud leraar H.B.S., later Goese Lyceum. 22. H. Minkema, Zierikzee, 54 jaar. Technisch hoofdambtenaar P.Z.É.M. Speelde belangrijke rol in illegaliteit op Schouwen (clandestiene telefoon verbindingen). 23. A. J. van Ockenburg, Vlissin gen, 78 jaar. Apotheker, oud-voorzit ter dep. Zeeland der Kon. Ned. Mij. tot bevordering van de pharmacie. 31. J. Philipse, Middelburg, 67 jaar. Oud-directeur van de Co^p. Ver. „Eiland Walcheren". April 8. H. Koole, Halfweg, 89 jaar. Vele jaren waterbouwkundig ambte naar waterschdp Ellewoutsdijk en be kende figuur in Zeeuwse waterstaats kringen. 10. Ds J. W. Boogaard, Hurwenen, 75 jaar. Geboortig van St. Annaland en vele jaren Ned. Herv. predikant te Burgh. 13. Ds Chr. W. Bastiaanse, Hoorn, 68 jaar. Geboortig uit Middelburg en vele jaren Ned. Herv. predikant te Gapinge. 14. J. Mesu, St Laurens, Aanne mer, bestuurslid Chr. school en oud- kerkeraadslid Ned. Herv. gemeente. 19.. A. J. Koppe, Yerseke, 48 jaar. Directeur Bank voor Zeeland te Goes, ouderling Geref. Kerk, A.R.- raadslid, voorzitter A.R. Kiesver. en tweede penningmeester van „Vrede rust". Mei 16. S. den Hollander, Oostkapelle, Gemeente-ontvanger van Oostkapelle en Vrouwenpolder, diaken Geref. Kerk, werkzaam op C.B.T.B.-Boek- houdbureau. 20. A. M. Wessels, Goes, 57 jaar. Tweede secretaris Chr. Lyceum en be kend publicist van Zeeuwse histori sche boeken en artikelen. 24. A. C. van der Have, Ooster- land, 65 jaar. Van 1926 tot 1952 bur gemeester van Oosterland en Sir Jans- land. Juni 11. O. Wolterman, Goes. Admini strateur van de Vakschool. 24. J. Fanoy, Axel, 51 jaar. Nota ris. Oud-raadslid voor de A.R. en bestuurslid Rode Kruis en Chr. Natio nale School. Juli 11. Dr J. Tazelaar, St Maartens dijk, 71 jaar.'Sedert 1906 arts in de Thoolse gemeente. Ook was hij voor zitter van het Groene Kruis en het Rode Kruis. Augustus 20. H. de Bruin, Kamperland. Be stuurslid van diverse christelijke orga nisaties en verenigingen. 23. K. J. Huineman, Terneuzen, 65 jaar. Deurwaarder Kantongerecht. Was zeer bekend als kunstschilder. Werkte o.m. in Scandinavië, Frankrijk en Italië. September 23. C. Bakker, Goes, 47 jaar. Ad ministrateur N.A.K. Keuringsdienst Zeeland. 25. J. C. E. Massee, Kloetinge, 73 jaar. Oud-directeur Handelsmij. Mas see en Zn N.V., oud-lid Kamer van Koophandel en van 1937 voorzitter Zeehospitium „Zonneveld" te Oost kapelle. 26. Mr Jan Smit, 82 jaar. Oud directeur N.V. Kon. Mij. „De Schel de" te Vlissingen tot 1931. October 4. J. Polderman, St. Maartensdijk, 86 jaar. Was van 1918 tot 1937 bur gemeester dezer gemeente. November 18. A. C. Julianus, Middelburg, 63 jaar. Bekend figuur in de Zeeuwse zwem wereld, bestuurslid van de Tech nische school en erelid „Handelsbe lang". 27. J. Ermerins, Heinkenszand, 71 jaar. Van 1916 tot 1938 burgemeester van Baarland en van 1938 tot 1946 burgemeester van Hoedekenskerke. December 1. P. A. Jens, Amsterdam, 73 Jaar. Was gemeente-arts in Axel en daarna controlerend geneesheer van het zie kenfonds van „De Schelde" te Vlis singen. 10. M. Franken, Goes, 63 Jaar. Was directeur van de Fa. Franken en van Weel. 14. Ds D. van Leeuwen, 63 jaar, predikant der Oud-Geref. Gemeente te SL Philipsland. 23. J. Schipper, Goes, 55 jaar. Sedert 1936 veilingmeester bij de veilingvereniging „Zuid-Beveland". 24. E. C. van Dissel, 86 jaar, notaris te Goes. 24. M. Oggel, Axel, 78 jaar. Van 1910—1939 A.R.-gemeente- raadslid en sedert 1919 wethouder. Voorzitter en later erelid van de Chr. Nat. School en van tal van an dere organisaties. ■1 vaak lange wachttijden moesten wor den gemaakt en waar de zijlading van het schip tal van bezwaren oplverde. Ook dit jaar werd er bij vele gelegen heden op aangedrongen zo spoedig mogelijk tot koplading over te gaan. Maar dat kost een kapitaal en de R.T. M. is voorshands niet bereid om over de brug te komen. Steeds sterker wordt de wens het veer in handen van de provincie te ge ven, maar dat verbiedt de eeuwig durende concessie aan de vervoermaat schappij. Wanneer zal eindelijk eens een oplossing gevonden worden voor een wat afdoender op heffing van het isolement van Schouwen en Duive land? Laten wij ons maar niet aan voorspellingen wagen. DE VERKAVELINGEN. Een geheel ander onderwerp, voor het eiland van het grootste belang, is de ruilverkaveling der polders. In het afgelopen jaar zijn weer millioenen uitgegeven voor de ontsluiting van honderden ha land, die practisch on toegankelijk en zeer vruchtbaar waren. De kosten, die nu worden gemaakt, zullen er ruimschoots uitkomen. De afwatering zal zijn verbeterd, de toe gangen tot de percelen zullen gemak kelijker zijn, de ernstige versnippering der gronden zal tot het verleden be horen, kortom: de landbouw op Schou wen en Duiveland zal in de verkavel de polders tot een veel hogere pro ductie komen dan tot heden het ge val was. HET TOERISME. Hoe langer hoe meer badgasten komen naar de Westhoek van Schou wen. Haamstede, Renesse en omge ving, het wordt er elke zomer druk ker. Ook dit jaar hebben duizenden mensen hier hun vacantie in alle rust doorgebracht. De Schouwse dui nen worden steeds meer bekend in binnen- en buitenland. Voor de plaat selijke middenstand is dat erg prettig, maar door degene, die de stilte zoekt, wordt deze ontwikkeling niet zo toe gejuicht. Al is de capaciteit van de Schouwse stranden en duinen voor lopig nog voor duizenden mensen meer toereikend. Een voor het gehele eiland belang rijke gebeurtenis vond op 10 Mei plaats, toen in Zierikzee de school voor buitengewoon lager onderwijs werd geopend. Enkele jaren hadden de voorbereidingen geduurd, maar het resultaat, dat werd bereikt, stemde tot tevredenheid. Door samenwerking van gemeenten en van Kerken kon ein delijk deze arbeid in het belang van de geestelijke normale jeugd worden begónnen. WAT ER VERDER GEBEURDE. Van hetgeen in de afzonderlijke ge meenten gebeurde stippen we tenslot te het volgende aan. In Dreischor werd op 16 Februari het fraai gerestaureer de gemeentehuis geopend. Bruinisse kreeg er op 5 April een gloednieuwe Hervormde Kerk bij. Op 30 Juni werd een veerdienst ScharendijkeOuddorp geopend. Ook dit jaar kwam Prinses Beatrix weer naar Schouwen. Met en kele vriendinnen bracht zij in Haam stede een onbezorgde vacantie door.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 15