JAAR VAN GELEIDELIJKE UITBOUW OP VELERLEI GEBIED. De balans van Zeeland in 1952. Hel Ontwikkelingsplan Zeeland kwam lol stand en een cullurele manifestatie bracht nauwere contacten met Oost-Vlaanderen Woensdag Jf December 1935 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina Het economische leven ontplooide zich* Er waren meer werk lozen dan in 1951* Successen aan het „industrialisatiefonds'* Belangrijke taak van het E* T* I* De Braakman werd afgesloten* Prins Bernhard bracht een werkbezoek aan Zeeuwsch Vlaanderen De Zeeuwse tentoonstelling* Oost-V laahderen vlagde in Middelburg* Voor het eerst? „Octobermaand Zeeuwse maand"* De Provinciale Stoombootdiensten* Gas- en electriciteits- voorziening* De trein en de telefoon* Controversen Nog enkele belangrijke gebeurtenissen* Wanneer de laatste dag van een jaar in zicht komt, is er alle aanleiding toe te trachten een balans samen te stellen. De overzichtschrijver, die zich tot taak heeft gesteld de balans over 1932 van de pro» vinde Zeeland op te maken, ziet zich al spoedig voor eigenaardige moeilijkheden gesteld. Hij moet n.l. een keuze maken uit de overstelpende hoeveel' heid zaken, die op alle gebieden van het provinciale leven dit jaar de aandacht vroegen. En het kan niet anders, of deze keuze zal een subjectieve ziin. Die echter aanmerkelijk wordt gecorrigeerd door de objectiviteit der feiten zelve. Een tweede moeilijkheid bij het schrijven van een overzichtsartikel is het vinden van een antwoord op de vraag, wat de gemiddelde Zeeuw dit jaar be» langrljk heeft gevonden. Heeft hij interesse gehad voor de gang van het provinciale leven, op econo' misch, cultureel, sociaal en bestuurlijk gebied? Daar' achter ligt de vraag, of hij zich zó Zeeuw gevoelt, dat deze Interesse een vanzelfsprekendheid is En hier moeten wij helaas een vraagteken zetten. Nog moeilijker wordt het, wanneer men voor een overzicht als dit gaat zoeken naar één allesbeheer' send element in de jaarkring, die thans wordt af gesloten. Wij hebben dit element niet kunnen vin den. En daarom is het ook niet gelukt een bevredi gende karakteristiek van Zeeland in het jaar 1952 te geven. Ongetwijfeld waren er feiten en gebeurte nissen, die, gezien op provinciaal niveau, naar voren sprongen. En dan denken wij op economisch terrein aan de totstandkoming van het Ontwikkelingsplan Zeeland, op cultureel gebied aan de grote Oost- Vlaamse tentoonstelling in Middelburg en verder aan de sluiting van de Braakman, aan het ministe riële besluit niet over te gaan tot invoering van tarieven op de Wester-Scheldeveren en zeker ook aan het bezoek, dat Prins Bernhard bracht aan Zeeuwsch-Vlaander en. En wil men toch een algemene kenschetsing van ons gewest in 1952: er was een geleidelijke uitbouw, zonder schokken, van talrijke zaken, waarvoor in voorafgaande jaren de basis was gelegd! Het economische leven in onze pro vincie kwam in 1952 ongetwijfeld tot meer ontplooiing. Wanneer wij hier Over economisch leven spreken, dan hebben wij daarbij bijzonder de in dustriële sector op het oog. Natuurlijk waren er tegenslagen. En dan denken wij o.m. aan de tijdelijke moeilijkhe den, die de Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen meemaakte door de slechte materiaalvoorziening. Daartegenover staat echter, dat dit bedrijf nog ruim van opdrachten is voorzien, die voor een ruim aantal jaren werk zullen ge ven. De Vitritefabriek in Middelburg bleek te lijden te hebben van een neergaande conjunctuur, maar de uit stekende outillage, verkregen na de moderniseringen der laatste jaren, ge ven dit bedrijf een goede concurren tiepositie. Zien wij naar het voornaamste Zeeuwse industriegebied, Oost Z. Vlaanderen, dan is er reden tot grote tevredenheid. Van geen enkele indus trie werden zorgwekkende klanken vernomen en evenmin vielen er ont slagen van enige betekenis. De Spie- gelglasfabriek schijnt momenteel met enkele moeilijkheden te kampen te hebben, die het niet onmogelijk ma ken, dat binnenkort een klein aantal arbeiders moet worden ontslagen, maar gehoopt wordt, dat deze tegenslag Slechts tijdelijk zal zijn. Arbeidsconflicten kwamen dit jaar in Zeeland niét voor. De sociale rust, die hier heerst, moet ten zeerste wor den gewaardeerd. Er kan zonder enige restrictie worden vastgesteld, dat tot heden communistische propaganda in onze provincie geen succes heeft ge had. Laten we hopen, dat het zo blijftl Al was het percentage werklozen in Zeeland groter dan in het voorgaande jaar, zorgwekkend mag het toch in het algemeen niet worden genoemd. Na tuurlijk ligt dit aan verschillende een voudig aanwijsbare factoren, waarvan met name moeten worden genoemd de grote cultuur-technische werken, die niet alleen op Walcheren, maar ook op Schouwen en Duivelend en op Tholen in uitvoering zijn. Bij elkaar vinden hier zeker enkele duizenden arbeiders werk, maar het mag niet worden ver heeld, dat, wanneer over enkele jaren dit werk minder wordt, velen zonder emplooi zullen komen. Wel in zeer bij zondere zin geldt dit voor Tholen. Wij stippen dit probleem slechts aan, om dat wij al meermalen hierover hebben geschreven en er in het komende jaar op hopen terug te komen. Met waardering moet worden gewe zen op hetgeen de Provinciale Commis sie voor de Werkverruiming dit jaar heeft gedaan. Er is gewerkt aan een serie projecten, die wanneer zij van daag aan de dag tot uitvoering zouden worden gebracht, niet minder dan 50 millloen gulden zouden vragen. Daar bij ie nog niet eens gedacht aan de ruilverkaveling van het gehele eiland Tholen, waartoe Ged. Staten het ini tiatief blijken te hebben genomen. Hoe het ook moet worden betreurd, dat voor de vrijkomende arbeids krachten geen normaal emplooi te vinden blijkt te zijn (althans nóg niet), dat zij niet ledig behoeven te lopen en in grondwerken een voorlopig bestaan kunnen vinden, stemt tot voldoening. Vraagt men, of er in het afgelopen jaar successen zijn geboekt aan het Zeeuwse „industrialisatiefront", dan mag men zonder meer een beves tigend antwoord geven. In de eerste plaats denken wjj aan de stichting van de „Zeeland-werf" in Hansweert, waar, als de voortekenen niet bedriegen, binnen afzienbare tijd onkele honder den arbeiders tewerk gesteld zullen kunnen worden. Reeds direct kreeg de gemeente Kruiningen bouwvolume voor 40 woningen. De werf blijkt reeds oiier enkele belangrijke op drachten te beschikken. Voor een groot deel van Oostelijk Zuld-Beve- land zal met de vestiging van dit bedrijf de dreigende en ten dele reeds bestaande werkloosheid zijn opgelost. Een ander succes was de toezegging van een ontwikkelingscrediet aan de N.V. Alginac te Kruiningen. Daarmede is de mogelijkheid geschapen, dat deze industrie zich in belangrijke mate kan ontplooien. En een groot voordeel van dit bedrijf is, dat de grondstoffen in onbeperkte mate te verkrijgen zijn. Met het oog op-een voortgaande in dustrialisatie moet het worden toege juicht, dat de Provincie bereid is fi nanciële steun te verlenen bij dé aan leg van industrieterreinen. Reeds drie gemeenten, n.l. Goes, Kruiningen en Terneuzen, ontwierpen plannen in deze richting. Natuurlijk moet men al tijd bedenken, dat de aanwezigheid van industrieterreinen allerminst de vestiging van industrieën betekent! Middelburg, met zijn uitstekende ter rein, kan daarvan meepraten.... In deze gemeente is kortgeleden een spe ciale commissie geïnstalleerd, die studie zal maken van alle factoren, welke met het aantrekken van industrie ver band houden. Wanneer met over het economische leven spreekt, moet vanzelfsprekend het E.T.X. worden genoemd. Gelukkig is de onprettige sfeer, die rondom dit voor Zeeland zo belangrijke instituut enige tijd bestond, verdwenen. De Prov. Staten liquideerden haar in de zomierzitting. De resultaten, die voor Kruiningen zijn bereikt, zijn voor een belangrijk deel aan de activiteit van het E.T.I. te danken. De service, die dit instituut geeft, wordt steeds meer ge waardeerd en de werkzaamheden ne men toe. Wij mogen zonder overdrijving vaststellen, dat de publicatie van het Ontwikkelingsplan Zeeland op 16 Sep tember een mijlpaal was in de eco nomische geschiedenis van onze pro vincie. Het E.T.I. had ook biervoor een enorme massa voorbereidend werk verzet. En het resultaat was een, op de agrarische sector na, volledige in ventarisatie van al hetgeen Zeeland economisch bezit. Met opzet heeft de directeur van het E.T.I. zich niet over gegeven aan voorspellingen en wens dromen. Hier en daar werd aan gegeven, in welke richting een oplos sing, een verdere ontplooiing dient te worden gezocht. Het is ontzettend moeilijk, juist om dat het eoonomisohe leven zo gecom pliceerd is, een vaste lijn aan te geven. Hoe het zij: Zeeland heeft thans een rapport ontvangen, dat een goede en stevige basis kan worden genoemd voor het uitwerken van projecten op lange termijn. En laten wjj nooit ver geten: uiteindelijk moet de particuliere ondernemer zélf beslissen, of hij er gens een nieuwe industrie wil begin nen. Als de voorwaarden daartoe gun stig zijn en dé medewerking van Rijks-, provinciale en gemeentelijke overheid wordt verleend, zal hij zélf nog moeten bepalen, welke risico hij loopt en of dit verantwoord is. In dit jaaroverzicht willen wij ook enkele opmerkingen maken over de inpolderingen. De indijking van de Braakman vordert dit jaar flink. On der grote belangstelling werd op 30 Juni de nieuwe polder van de zee af gesloten. Het was terecht een histo risch moment, toen de sirenes van de tientallen vaartuigen begonnen te loeien ten teken, dut weer een groot stuk cultuurgrond aan het water was ontnomen. Onmiddellijk werd het werk in de polder zelf aangepakt. Reeds komt er tekening in de situatie. En binnen afzienbare tijd zullen hier de akkers het koren dragen! Dan zal er weer voor een aantal boeren een goed bestaan zijn geschapen. De vraag, of er nu een secundaire weg in het Noorden of midden in de polder komt, is nog niet beantwoord. Ged. Staten belegden een samenkomst met de be langhebbende gemeentebesturen. In de nieuwe Sloepolder, die, als een herinnering aan het vele, dat de over leden oud-Commissaris voor Zeeland deed, de Quarlespolder zal heten, werden 10 boerderijen en 14 kavels de finitief toegewezen. De oogst was gun stig en het boeren op deze prachtige grond is een genot voor de' nieuwe pachters. Binnenkort komen de be drijfsgebouwen en de woningen ge reed, terwijl waterleiding en electri- citeit niet zullen ontbreken. De uitvoerige discussies in de Prov. Staten over het drie-eilandenplan werden na enkele maanden, volkomen onverwacht, gevolgd door de mede deling, dat de Rijkswaterstaat was begonnen met het doen .11 boringen en metingen, die vooraf moeten gaan aan het maken van een plan tot in poldering. Natuurlijk is hiermede niet gezegd, dat reeds binnenkort de aanbesteding van het gigantische werk zal volgen! Maar het is verblijdend, dat het Rijk een open oog blijkt te hebben voor de belangen van Zeeland en in dit drie- eilandenplan althans een reële moge lijkheid ziet. Over de bedijking van het verdron ken land van Saeftingen is nog niets te zeggen. Ook' deze zaak is onder de aandacht van minister Algera ge bracht. Hier liggen prachtige móge lijkheden. Wie weet, of_er volgend jaar niet meer over de plannen te vertel len zal zijn! En misschien ook over de schorren bij Ossendrecht. Een belangrijke gebeurtenis in het Zeeuwse leven en speciaal voor Zeeuwsch-Vlaanderen was het bezoek van Prins Bernhard op 15 en 16 Oc tober. Wie dit mocht meemaken, heeft niets dan Prettige herinneringen be waard. De wijze, waarop de Prins zich op de hoogte stelde, nam ieder voor hem in. Het is natuurlijk moeilijk te zeggen, af en, zo ja, welke concrete re sultaten dit werkbezoek heeft opgele verd, maar men mag rustig aannemen, dat de Prins verschillende problemen, die hem werden voorgelegd, op de plaats, waar zij thuishoren, ter sprake heeft gebracht of nog zal brengen! En één der voordelen van de trip was, dat Zeeuwsch-Vlaanderen een grote publiciteit in het gëhele land verkreeg. Overigens bemerkt men op zulke dagen pas goed, hoeveel proble men hier wel bestaan. In de economische rubriek hoort eigenlijk ook thuis al hetgeen op de ;rote Zeeuwse tentoonstelling voor .953 betrekking heeft. In de loop van het jaar werd het steeds duidelijker, HOOGTEPUNT IN HET SCHOOLLEVEN. Een der hoog tepunten voor het Zeeuwse school leven was ongetwijfeld de ope ning van het nieuwe gebouw voor het Christelijk Lyceum voor Zeeland te Goes. Na het einde van de zomervacantie werd het al in gebruik genomen de of ficiële feestdag viel echter op 15 November. Heel Zeeland kan hier trots op zijn! dat de kansen daarop uiterst gering waren. En tijdens een vergadering van de Kamer van Koophandel bleek in derdaad, dat van de organisatie moest worden afgezien. De oorzaken daarvan waren gelegen in het feit, dat de terreinen te Mid delburg niet gereed waren en in het gebrek aan medewerking van het be drijfsleven in Zeeuwsch-Vlaanderen. De gang van zaken is ernstig te be treuren, want wat ware mooier geweest dan dat Zeeland acht tot negen jaar na de oorlog zou tonen tot welke prestaties het in staat is? Naar onze mening zijn de kansen op een andere Zeeuwse manifestatie zeer gering. Natuurlijk is het mogelijk een zeer uitgebreide middenstandstentoon stelling te organiseren en daarbij ook de medewerking van enkele fabrikan ten te verkrijgen, maar daarom gaat het niet. De bedoeling van de tentoon stelling was een volledig overzicht te geven van al hetgeen onze provincie bezit en biedt, natuurlijk ook de land bouw. Zonder de steun van Zeeuwsch- Vlaanderen zal het niet gaan. Overi gens behoeft vooj; het ontbreken van 'evenementen in 1953 niet te worden gevreesd. Als de plannen van „Nieuw Walcheren" en „Herrezen Middelburg" doorgaan, zullen er tienduizenden naar Zeeland komen. Cultureel gezien was 1952 voor Zee land een zeer belangrijk jaar. En dan denken wij allereerst aan de schitte rende tentoonstelling „Oost-Vlaande ren vlagt", die van 12 tot 26 Juli in Middelburg werd gehouden en die een culturele Beneluxmanifestatie mag worden genoemd. Nog niet vaak was er zoveel schoonheid van vele eeuwen in Zeeland op één plaats bijeen. De be trekkingen tussen de genabuurde pro vincies hebben door deze gebeurtenis meer glans gekregen. Niet alleen op bestuurlijk niveau werden contacten gelegd, maar ook op het gebied van de landbouw en van de kunst. „Wat koopt men ervoor? zullen ongetwijfeld velen vragen. Een cultureel contact is nooit in geld uit te drukken! Hetgeen natuurlijk aller minst wil zeggen, dat het geen aanbe veling zou verdienen ook op econo misch gebied tot nauwere contacten te komen. In ieder geval mag men de Stichting Zeeland dankbaar zijn voor het prachtige initiatief, dat hier werd genomen. Enkele hoge Belgische on derscheidingen waren het (zeer ver diende) gevolg van de tentoonstelling. De zoëven genoemde Stichting Zee land voor Maatschappelijk en Cultu reel Werk heeft ook in hèt afgelopen jaar weer belangrijk werk gedaan. Er zijn weinig terreinen van het Zeeuw- se maatschapelijke leven, waar niet het advies of de steun van deze Stich ting wordt gevraagd. Het is ondoenlijk een opsomming daarvan te geven; la ten wij volstaan met te constateren, dat, indien de Stichting niet had be staan en zoveel coördinerend en sti mulerend werk had verricht, tal van zeer noodzakelijke instellingen nog niet hadden bestaan. Lag tot voor kort het accent van het werk der Stichting op het sociale, dit jaar werd ook meer aandacht geschon ken aan het sociaal-culturele en het culturele. Enige tijd geleden werd een Provinciale Zeeuwse Culturele Ad viesraad ingesteld, die het Stichtings bestuur zal hebben te adviseren bij de verdeling van gelden voor culturele doeleinden. Voorshands wordt spciaal gedacht aan muziek en amateurtoneel. Voor het eerst werd onder de leuze „OctobermaandZeeuwse maand" een actie ingezet tot het inzamelen van gelden in elke Zeeuwse plaats, met het doel de noden, die er in velerlei- opzicht bestaan, te lenigen. Voor dit jaar werden gekozen het maatschap pelijke werk, het kleuteronderwijs, speciaal de opleiding van de onder wijzeressen, welke opleiding in finan ciële moeilijkheden verkeert, de zang en de muziek en tenslotte de jeugd zorg. De actie is nog niet volledig afge sloten. De resultaten stemmen tot te vredenheid, vooral wanneer men er rekening mee houdt, dat dit de eerste maal was. Het is de bedoeling de actie elke Octobermaand tot een traditie te doen worden. „Door Zeeland, voor Zeeland", zo zou men haar ook kun nen noemen. Men mag hopen, dat één der bedoelingen, n.l. meer Zeeuws be sef te doen ontstaan, door deze jaar lijkse collecte wordt gerealiseerd En nu iets over de Prov. Stoomboot diensten. Als wij een maand geleden daarover hadden moeten schrijven, zou het heel anders zijn uitgevallen! Want GROOTSE MANIFESTATIE. De tentoonstelling „Oost-Vlaanderen vlagt in Middelburg" was niet slechts een grootse kunstmanifestatie, maar ook een bewijs van de verbondenheid met onze Zuiderburen. Het historische stadje Veere stak zich voor deze gelegenheid in feesttooi en trok duizenden be zoekers. juist in de laatste maand is een onver wachte en voor Zeeland gunstige be slissing genomen door de nieuwe mi nister van Verkeer en Waterstaat, mr Algera, die erop neerkomt, dat het heffen van tarieven voor de Wester- Scheldeveren of een uitbreiding daar van voorgoed van de. baan is. De nieu we bewindsman heeft daarmede een goed debuut gemaakt voor onze pro vincie. Wij zijn de tel kwijt geraakt van het aantal adressen en requesten, dat door verenigingen, organisaties en in stellingen van de meest uiteenlopende doelstelling naar Den Haag is gezon den om de regering te bezweren niet over te gaan tot het invoeren van ta rieven. Algemeen achtte men de kans verkeken, totdat minister Algera in greepAnderzijds was 1952 voor de Stoombootdiensten geen gelukkig jaar. Wanneer wij alle moeilijkheden, vooral aan het veer VlissingenBres- kens, moesten gaan opnoemen, zouden wij nogal wat ruimte nodig hebben. Naar onze mening mag van deze hin derlijke stagnaties, die de passagiers duizenden guldens schade opleverden, de leiding van de dienst geen verwijt worden gemaakt. Wantin negen van de tien gevallen lag de oorzaak bij de aanlegplaatsen, speciaal in Bres- kens. Opnieuw wreekte zich het dua lisme in het beheer en onderhoud tus sen het bootbedrijf enerzijds en de aanlegplaatsen anderzijds. Men mag slechts hopen, dat bij de nog altijd hangende wijziging van het régiem der Stoombootdiensten hiervoor een be vredigende oplossing wordt gevonden. Laten wij stilzwijgend voorbijgaan aan het bezoek, dat ex-minister Wem- mers begin Met aan Zeeland bracht en waarbij hij mededeling deed van het voornemen de tarieven in te voeren. Overigens zijn er nog meer onderwer pen te vinden, die hij zou bekijken, maar die hij moest laten rusten, omdat het uur van scheiden aldra voor hem was aangebroken. En de Zeeuwsvla mingen zijn al vergeten, hoe hij hen betitelde Nog even moet worden gewezen op de principiële discussie in de Prov. Staten over de Zondagsdiensten op de veren. Met een kleine meerderheid werd besloten Ged. Staten te verzoe ken meer boten in te leggen op Vlis singenBreskens. Het materiële be lang en de 'vrees, dat Zeeland schade zou ondervinden, wonnen het hier van het goddelijk gebod. De nachtboot KruiningenPerkpolder, die met in gang van 8 September werd ingelegd op verzoek van het bedrijfsleven, bleek geen onverdeeld succes. Uiteindelijk het bij een vervroegde boot geble ven. De lange afstandsgasvoorziening van Midden-Zeeland komt steeds dichterbij. Het gehele jaar door werd gewerkt aan het leggen van buizen en het treffen van andere noodzake lijke voorzieningen. De verwachting is, dat begin April 1953 deze leve ring een feit zal zijn. De productie bedrijven in de steden Goes, Middel burg en Vlissingen kunnen dan wor den opgeheven. Daarmede zal een hoofdstuk In de geschiedenis van ons gewest zijn afgesloten. Ook de uitvoering van de grote elec- trioiteitswerken ging geregeld door. Reeds het vorige -jaar kwam de kop peling met het Brabantse net tot stand. Vlak bij Vlissingen is de nieuwe cen trale verrezen, die al voor een be langrijk gedeelte gereed is. Als zié in 1953 geen tegenslagen voordoen, mag worden verwacht, dat de Centrale Zeeland in 1954 in bedrijf kan wordan gesteld. Dan zal in practisch onbeperk te mate stroom kunnen worden gele verd, ook aan de Zeeuwse Industrieën. De Ned. Spoorwegen gingen met in gang van de zomerdienstregeling op 18 Mei nog een stap verder en voerden op de Zeeuwse lijn een ononderbroken uurdienst in, zeer ten gerieve van het reizend publiek. Waarover men in Ze.eland ook klachten hoort: niet over het ontbreken van goede en comfor tabele verbindingen met overig Ne derland! Het personenvervoer op de spoorlijn HulstSt. Niklaas werd gestaakt en vervangen door busdiensten. Tegen deze beslissing kon niet veel bezwaar worden gemaakt, omdat de dienst enorme verliezen opleverde. Ook telefonisch werden de verbin dingen met overig Nederland beter. Op 16 Juni kwam de automatisering met Amsterdam en omstreken tot stand en op 21 Augustus volgden Utrecht en Amersfoort. En degenen, die de juiste tijd willen weten, kunnen terecht op K 02! Over de controverse, die gerezen ie tussen „Vrederust" en de Stichting Verpleeg- en Rusthuizen Walcheren, willen wij liever niet veel zeggen. En evenmin over de ernstig te betreuren impasse met betrekking tot de schooi en beroepskeuze, ontstaan door mis verstanden tussen de christelijke stichting en de algemene stichting. Slechts zij geconstateerd, dat er op dit punt een ernstige leemte blijft be staan. Een onderwerp, dat ook in Zeeland de tongen en de pennen in beroering braebt, was het optreden In Goes van de Duitse evangelist Hermann Zaiss. Felle pro's en contra's werden uitge sproken. Het zette de mensen aan het denken, maar of het resultaat een toenemend kerkbezoek was, valt he laas ernstig te betwijfelen. Wij willen dit jaaroverzicht, dat op volledigheid niet het minst aanspraak maakt, besluiten met het memoreren van enkele op zichzelf staande feiten. Dat ook de Zeeuwen het lot der oud verpleegsters ter harte gaat, bleek uit de oprichting van enkele plaatselijke comité's en van een provinciaal ere- fonds op 18 Juni. De werving op vrij willige basis van personen voor de Mijnenuitkijkdienst werd een misluk king. Het zal nu wel uitdraaien op het verplicht stellen. Op 19 Juli bestond de Zeeuwse Blindenvereniging 25 jaar. De derde Beneluxronde werd op 25' en 26 Juli verreden. Medio Augustus kwam er een einde aan het eerste be volkingsonderzoek op t.b.c. De mede werking was in bet algemeen goed, maar er bleven nog tè veel mensen weg. Een ontwerp van de Veerse gra ficus Dirk van Gelder voor een V.N.- postzegel verkreeg een eerste prijs. De Goesenaar M. v. d. Himst werd Eerste Kamerlid en mr W. F. E. Baron van der Feltz keerde terug in de Tweede Kamer. T-

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 13