EEN BEWOGEN KERKELI|K |AAR OUDEJAARSAVOND-MIJMERING van zegeningen en teleurstellingen. Vertrouwend de toekomst tegemoet. Een waar verhaal met een ongeloof waardig slot. Het geloof en de brandende liefde bleven en de Kerk groeide tegen de verdrukking in. Monument van eenheid. Het jaar van de nieuwe burgemeesters. 1943 1944 D Woensdag 31 December 1952 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina Schilderen wij de taferelen, die zich het afgelopen jaar op het kerke lijk erf hebben afgespeeld, dan mceten wij dat in sombere kleuren doen. Maar hoe donker van toon ons schilderij ook mag zijn, zij wordt overglansd door een licht van boven, dat weerkaatst wordt tot in de duistere hoeken. Want het is zo, dat God Zich heeft ontfermd over het klein-menselijke gedoe van de kerkleden en Zich over ons heeft neergebogen. In veel kerken en kerkelijke groeperingen hebben zich dit jaar meer dan andere jaren tegenstellingen geopenbaard, die fel waren en soms destructief van karakter, maar talrijk waren ook de zegeningen, die zo licht vergeten worden, waarin God Zijn aanschijn over ons heeft doen lichten. We zgn geneigd om te zeggen, dat er een verwarring van geesten heerst in de Protestantse Kerken van Gereformeerde Confessie. De Ned. Herv. Kerk is nog steeds als gevolg van de totstandkoming van de nieuwe Kerkorde in een Ïtrijd gewikkeld en de controversen tussen de richtingen zijn niet verminderd, tond de besluiten van de Generale Synode van de Gereformeerde Kerken traden spanningen op evenais dit het geval was rond de besluiten van de Synode van de Gereformeerde Kerken (onderh. art. 31). Maar wjj mogen ons niet blind staren op deze dingen of andere nare zaken, die zich dit jaar voor deden. Dat zou van een minder gelovige houding getuigen en we zouden geneigd zijn feiten te verdoezelen. Ei.iGE uuiiuaiUiAG. Op 30 Januari plaatste Ds J. P. van Heest, president der Evangelisch-Lutherse Synodezijn handtekening onder de herenigings- acte, welke eveneens werd getekend namens de Hersteld Evangelisch Lutherse Kerk. Ds van Heest trad ook op als president der verenigde synóde. Want boven dit alles uit torent als cm monument van. reformato rische eenheid de nieuwe Bijbelverta ling, die dit jaar gereed kwam en die de Kerken werd aangeboden. De dankstond die in Amsterdam werd ge houden was een dankstond van heel Protestant Nederland. Een blijde jubel klonk door alle Kerken. En het was óok dit jaar dat de hereniging tussen de beide Lutherse kerkgroepen tot Stand kwam. Sinds 1792 waren deze Kerken gescheiden geweest. De Heili ge Geest werkte dwars door alles heen. Zending en Evangelisatie werkten vruchtbaar. De Kerk liet haar licht in de duistere wereld schijnen. Zij was fen stad op een berg. In Den Haag legden 44 voorheen buitenkerkelijken Belijdenis af. Aan 13 volwassenen en 10 van hun kinderen werd de Heilige Doop bediend. En in het buitenland? De Protestan ten in Spanje worden met de nek aan gekeken, maar hnn aantal groeit tegen de verdrukking in. Het ledental van de Protestantse Kerk in Rusland nam on danks alles toe tot 3.300.000. En wat een wonderen gebeuren er niet op de ■endingsvelden. Het leeft en beweegt in de ker ken. De activiteit is groot. Berichten van grote offervaardigheid bereik ten ons van veel kanten. De jeugd toont zich geïnteresseerd en het or ganisatieleven bloeit over het alge meen. Neen, het is niet te stout beweerd, dat over de menselijke slagschaduwen Gods Genade-licht rijk schijnt. Ncd. Herv. Kerk. Het hoofdvraagstuk in de N»d. Herv. Kerk was ook dit jaar dat van de verschillende richtingen of liever het vraagstuk van de. modaliteiten. Een vraagstuk dat nog benadrukt Werd door de invoering van de nieuwe Kerkorde, waartegen nog al bezwaren rezen. Zo deden zich in enkele ge meenten conflicten voor, die ernstig Van aard waren. Orthodoxen en vrij zinnigen stonden tegenover elkaar maar ook wisten deze twee groepen elkaar te vinden. In vele gemeenten wordt in har monie naast elkaar geleefd en gewerkt in het kerkverband. Elders in de Ned. Herv. Kerk vonden de Gereformeerde Bonders en Orthodoxen elkaar in het Verband van Hervormd Gereformeer de Predikanten. Dit Verband keert zich tegen de gang van zaken in de kerk sedert de invoering van de Kerkorde. Uit het een en ander bleek duidelijk, dat de Hervormde Kerk in een over ga -d verkeert, een overgangs- REUGIEUSE ONTWIKKELING INNEDERL. toestand, die typerend is voor verdere opbouw en uitbouw van de kerk. Dit opbouwend werk van de Kerk geldt in het bijzonder voor de bouw en het herstel van de kerken. In Mid delburg werden twee in de oorlog voor een groot deel verwoeste kerken,, de Nieuwe Kerk en de Koorkerk weer in gebruik genomen. De kerkvoogdij en hielden zich vaak bezig met de oude monumentale kerken, die geres taureerd moeten worden. Binnenkort zal begonnen worden met de restau ratie van de kerk te Noordgouwe. Het werk van de jeugdverenigingen verminderde niet. De organisaties toon den zich zeer actief. Enthousiast ver vulde men de taak onder de massa- jeugd. Plannen werden op touw gezet en uitgevoerd. Zo werd in Goes een prach tig jeugdhonk in gebruik genomen. Ook het brede kerkewerk ging door. „Kerk en Wereld" stelde een heel pro gram op en tal van Wika's begonnen hun moeilijke, maar zegenrijke arbeid. De kerkeraad van Middelburg on derhield contact met die van Brugge. Het gevolg van dit contact was, dat ds Y. van de Schoot uit Brugge in de Zeeuwse hoofdstad op een gemeente avond sprak. Gereformeerde Kerken. De besluiten van de Generale Synode van de Gereformeerde Kerken stemden tot blijdschap. Men sprak uit, dat er geen genoegzame gronden bestaan om het recht van medewerking aan de ver kiezing van ambtsdragers aan vrouwe lijke leden in de gemeente te onthou den. De reacties in de plaatselijke ker ken bewijzen, dat het vrouwenkies recht in de Gereformeerde Kerken voor een groot deel is Ingevoerd. Ook besloot de Synode, dat de Depu- taten zullen nagaan op welke wijze de bundel „Enige Gezangen" herziening be hoeft en de mogelijkheid van uitbreiding van deze bundel onder de loupe te nemen. Het hoofdstuk van de agenda „Her stel Kerkelijke Eenheid" telde niet minder dan 80 punten. Er waren er, die teleurgesteld waren over de be sluiten van de Synode, die de toenade ring tot de Gereformeerde Kerken (onderh. art. 31 K.O.) betroffen. Dr Schelhaas gewaagde in „Waarheid en Eenheid" van een isolatie, waarin de Synode „ons" heeft gebracht en hij concludeerde „Het herstel van de ker kelijke eenheid is verder van ons af dan tevoren". Daarom spreekt hij van een verstikkende benauwdheid en er is bij hem vrees, dat „Rotterdam koerst naar een nieuwe schemering". Het gesprek rond „Thijs Booy" bracht veel leven in de brouwerij. Be halve de boeken „Gereformeerden, waarheen" en „Gereformeerden, waar om", verscheen thans „Gereformeer den, wat nu?" Het jeugdleven ging gestaag verder. Het Goese Jeugdverband onderhield nauw contact met de Antwerpse jeugd. In tal van plaatsen bloeit de Evange lisatie en onvermoeid deden de huisbe zoekers en -bezoeksters hun moeilijk werk. Gereformeerde Kerken (Onderh. art. 31 K.O.) Het leven van de Gereformeerde Kerken (onderh. art. 31 K.O.) stond voor een groot deel in het teken van het overlijden van Prof. Schilder en Prof. Holwerda. Het verlies was zwaar en de droefheid in vele gezin nen was niet te peilen. De Synode te Berkel benoemde als hoogleraren ds L. Doekes en ds H. J. Schilder. Het kerkelijk enthousiasme verflauw de niet. Veel predikanten traden even als andere jaren meer dan twee. keer per Zondag op. Ontroerend was de of fervaardigheid van dikwijls kleine ge meenten, die een predikant wisten te beroepen. De Theologische Hogeschool dag te Kampen trok meer bezoekers als tevoren. Een zeer moeilijke kwestie, die de Synode te Berkel te behandelen kreeg, was de zaak-Kralingen. Tijdens de debatten kwam een tweeërlei opvat ting over het kerkrecht naar voren, vertolkt door Prof. P. Dedden's en ds D. van Dijk. Een ander belangrijk agendapunt was de kwestie-ds W. G. F. van Her- wijnen. De kerken in Zeeland confor meerden zich aan de besluiten van de Synode behalve de Kerk van Zoute- spui, die haar standpunt handhaafde. Chr. Geref. Kerken. De Christelijk Gereformeerde Ker ken mochten dit jaar herdenken, dat zij 60 jaar in haar tegenwoordige vorm zelfstandig voortbestaan. De jaarlijkse Hogeschooldag te Arnhem stond in het teken van deze herdenking. Dit jaar verbrak ds J. G. van Min nen te Huizen (N.H.) het kerkver band en stichtte een zelfstandige ge meente. Een minderheid uit Kerke raad en gemeente stelde zich achter, hem. Ds E. du Marchie van Voorthui zen ging over naar de oud-Gerefor meerde gemeenten. In Eindhoven ver lieten 16 gezinnen het kerkverband. Het grootste gedeelte van de gemeente te Puttershoek voegde zich bij de oud Gereformeerde Gemeente. Op enkele plaatsen had de samen- spreking met de Gereformeerde Ker ken (onderh. art. 31) voortgang. Dit was het geval te Emmeloord, Lutten, Meppel en Onstwedde. De Rotterdamse Kerkeraad protes teerde tegen de vertoning van de film „David en Bathseba". De Kerkeraad van Den Haag sprak uit, dat vrouwen en meisjes met gedekt hoofd in de eredienst moeten verschijnen. De kerk van Zaamslag mocht haar veertig jaar bestaan herdenken. Evangelisch Lutherse Kerk. De beide Lutherse kerkgroepen in ons land, die sinds 1792 gescheiden leefden, kwamen tot volledige over eenstemming. De hereniging werd in het begin van het jaar een feit. Binnen het kerkverband leeft even wel nog steeds de tegenstelling tussen orthodoxen en vrijzinnigen. De toena dering tussen de beide groepen heeft grote aandacht van de kerkelijke in stanties. Aan de Synode werd het afgelopen jaar een concept-catechisatieboek aan geboden. De geestelijke verzorging van de verstrooide gemeenteleden werd in tenser ter hand genomen. Voor de le den op Zuid-Beveland wordt in het gebouw van de Doopsgezinde Kerk aan de Westwal te Goes kerkdiensten gehouden. Gereformeerde Gemeenten. In het midden van de Gereformeerde Gemeenten deden zich geen schokkende gebeurtenissen voor. De Classis Tholen besloot medewer king te verlenen aan de op te richten school voor B.L.O. en de H.B.S. in het Westen van Brabant. De Classis Dor drecht besloot, dat vrouwen met kort haar geen Belijdenis mogen doen en hun kinderen niet ten doop mogen houden, omdat zich in het korte haar een wereldse geest openbaart. De Classis Goes sprak uit dat een post ambtenaar, die soms dienst op Zondag moet doen geen lid van de kerk kan zijn. In Arnemuiden en Biezelinge wor den nieuwe kerken gebouwd en in Goes viel het besluit om over te gaan tot de bouw van een nieuwe kerk. Het chronisch gebrek aan voorgangers werd niet verminderd. De gemeenten in Amerika hiejden in Juni hun tweejaarlijkse Synode te Grand Rapids. Bond van Vr. Evang. Gem. De Bond van Vrije Evangelische Ge meenten ontplooide op verschillend ge bied activiteit. De jaarvergadering te Rotterdam besloot een organisatie voor „Kind en Gezin" te stichten. Deze stichting zal kinderen van ouders, die uit hun ouderlijke macht zjjn ontzet in gezinnen onderbrengen. In October was het een eeuw gele den, dat de gemeente Goes, de oudste IN LUISTER HERSTELD. In October konden de gerestaureerde Abdijkerken te Middelburg weer in gebruik worden genomen. Ook de radio schonk aan deze belang rijke gebeurtenis grote aandacht. gemeente in het kerkverband, gesticht werd. De plechtige herdenking ging gepaard met het in gebruik nemen van een nieuw orgel. Ds J. Karelse te Goes trad op als redacteur van „Ons Orgaan" en de heer C. Duvekot te Goes werd gekozen als lid van het comité van de Bond. Al deze feiten, die we in deze kro niek hebben opgesomd, geven een zeer gevarieerd beeld van het kerkelijk gebeu- van dit jaar. Heel het kerkelijk le ven konden we niet memoreren. Alleen konden we een indruk geven van alles, wat zich voordeed. Deze indruk zal niet onverdeeld kunstig geweest zjjn. Veel was er waarover we big konden zjjn, maar ook was er veel, dat tot droef heid stemde. Deze kolommen lenen zich er niet. voor om bepaalde conclu sies te trekken. Temeer, daar vele fa cetten van het kerkeljjk leven zich onttrokken aan ons gezichtsveld. Wél weten wij, dat het leeft en be weegt in de kerk en in eigen kring bemerkten we een brandende liefde voor de zaak des Heren. Het kan don ker zijn op het kerkelijk erf en aan de kerkelijke horizon stapelen zich soms donkere wolken op, maar het ge loof in Christus blijft, Die gezegd heeft „En ik bid niet alleen voor de zen, maar ook voor hen, die door hun woord in Mij geloven, opdat zij allen één zijn, gelijk Gij Vader, in Mij en Ik in U, dat ook zij in Ons zijn, opdat de wereld gelove, dat Gij Mij gezonden hebt". En wij weten, dat uit veel hui zen een stil en hunkerend gebed stijgt, vertolkt door W. A. P. Smit: „Wij bidden bevend dit alleen, Wat duizelend ons hart bezint, Maakt Gij de duizenden tot één, Ut omnes, omnes, unum sint!" Wij weten, dat dit een roep om een éénheid is, welke volgens de Schrif ten is. Zo kunnen we volvertrouwen 1953 tegemoet zien. de J. In het jaar 1953 hebben niet min- der dan twaalf Zeeuwse gemeenten een nieuwe burgemeester gekregen. Verschillende omzettingen vonden plaats. Van de twaalf burgervaders waren er zeven uit Zeeland zelf af komstig. Op 1 Maart ging de benoeming in van mr W. J. E. Crommelin uit Was senaar als burgemeester van Domburg. Mr H. J. M. Stieger uit Goes ging op dezelfde datum naar Hoedekens- kerke. De heer J. v. d. Bos kwam op 16 Maart uit Sprang-Capelle naar Arnemuiden. In de heer S. W. A. Laurense uit Wassenaar ontving Oos- terland op 1 April een nieuwe burger vader. Op 16 April was de vacature van Borssele vervuld door de komst van de heer P. J. Dominicus uit Yer- seke. De heer W. N. van Liere ver liet op 16 Mei Vrouwenpolder om de burgemeestersstaf van Baarland en van Oudelande te gaan zwaaien. Op de zelfde dag verwisselde Kerkwerve's eerste burger, de heer W. Baas, deze gemeente voor Sint Laurens. Poort vliet zag op 1 Juni de heer W. J. van Doorn uit Hulst binnen zijn poorten. Op 16 September had Kerkwerve reeds een opvolger in de persoon van de heer S. Francke uit Sint Laurens En Vrouwenpolders burgemeestersze tel was per 1 October reeds weer be zet door de heer A. de Kam uit Grijpskerke. Brouwershaven kreeg per 1 December in de heer J. L. van Leeuwen, vroeger te Vlissingen, daar na te Scheveningen, zijn nieuwe bur gemeester. De heer B. Funk zei Heinkenszand op 1 October vaarwel, omdat hij was benoemd tot burge meester van Oudenbosch. VERNIEUWING IN TERNEUZEN. Op Donderdag 3 April mocht de Geref. Kerk van Terneuzen haar geheel vernieuwd kerkgebouw in gebruik nemen. Het interieur is veel lichter dan voorheen, er is centrale verwarming gekomen, de preekstoel heeft een verandering ondergaan en de jeugd schonk een nieuw doopvont. W/AT EEN ENKELE NIEUW- VV JAARSGROET soms niet kan doen. „Eiri glückliches Neues Jahr wünscht Familie Ebner". Een simpele kaart uit Todtnau, dat kleine berg dorp in het Zwarte Woud, maar een kaart, die plotseling een herinnering wakker heeft geroepen. Kom, schik U rond de kachel, dan zal ik U erover vertellen. Het is nu negen jaar geleden. Twin tig jaar lang had ik het Oudejaar thuis gevierd, maar toen, in de win ter van 1943 op 1944 zouden we het vieren in het lager. Met nog vijftig Hollanders. O, het zou beslist gezellig worden, hadden we afgesproken. We hadden het lager versierd met dennegroen en van de nonnetjes uit het ziekenhuis, schuin tegenover het lager, hadden we allerlei versiersels gekregen om het nog gezelliger te maken. Eén van de jongens, die bakker was, had bij een bevriende bakker in het dorp een taart mogen maken, zo groot als een wagenwiel met appels erin. We had den zelfs een paar flessen landwijn op de kop getikt. Maar toen de avond viel en de sneeuw op de berghellingen wit op lichtte tegen de donkere hemel, toen viel ineens het woordje „thuis". Ik weet niet, wie het in de mond nam, maar het was er. Het stond ineens tastbaar voor ons. We zaten in groep jes rond de grote kachel, die lustig brandde op de blokken, die we 's mid dags in de bossen hadden verzameld en luisterden naar één van de jongens, die een verhaal vertelde. Net in een pauze, waarin iemand een ketel op de kachel zette, hoorden we het duidelijk: thuis Een bonk van een kerel zei het zachtjes na. Hij ontving maar zelden post, dat weet ik nog en pakjes nog minder. Hij kon vaak erg ruw zijn en vloekte dan hartgrondig, maar nu was hij als een lam. „Thuis" zei hij zacht: „Ja jonges, daar zitte we nouen hij snoof luidop, wreef met zijn vuile knuist over zijn voorhoofd en gromde, dat hij last van de rook had. Ik kreeg het opeens benauwd. En terwijl de gesprekken weer verder gingen, iemand een grapje verkocht, waarover de anderen hard mis schien iets te hard? begonnen te' lachen, ben ik stilletjes het lager uit- geslopen. DE avond was stil en helder. Rond om het dorp stegen de besneeuw de berghellingen op naar de hemel waarin vriendelijk en vertrouwd de sterren stonden. Automatisch richtte ik mijn schreden naar de berghelling aan de Noord-Westkant van het dorp. Onder de brug, die ik moest passeren „Thuis", zei hij zacht. „Ja jonges, daar zitten we noul" ruiste de beek. Wild en wit oplichtend soms, stroomde het water. Waarheen? Even keek ik het na. Door het Wiesen- tal zou het stromen. Naar Basel en de Rijn in en met de Rijn naar Hol land. Naar huis Waarom zou ik het óók niet doen? Boven lokte de top van de Hasenhorn. Daarboven een wijds uitzicht naar het Noordwesten. Automatisch liep ik verder. Tot aan het smalle pad dat naar de top leidde. Twee uur klimmen. Zou ik? Maar ik aarzelde niet lang en begon te klimmen. Traag eerst, toen steeds vlugger en vlugger. Mijn adem stootte Nee, zo ging het niet. De sneeuw was te dik. Mijzelf bedwingend liep ik kalm verder, stap voor stap. Eerst door het woud van gladde beuken daarna door de dennen. Na een uur zag ik de gladde heuvelhelling met op de top, heel in de hoogte de eenzame den, mijn einddoel. Ik verliet het pad. Tot over mijn knieën zakte ik in de sneeuw. Traag klom ik hoger en ho ger. Beneden mij lag het dorp als een donkere schim. HOOG EN STOER stond de den over mij heen. Ik leunde tegen zijn ruwe stam. Er lag maar weinig sneeuw onder en de mosachtige grond was omgewoeld door reeën. Het waa half twaalf. Rond en glad verdween de helling voor mij in de diepte naar het Wiesental. Hier kon mijn blik vér uitdwalen. Daarginds achter die verre bergrug moest Basel liggen en nog verder, meer naar links misschien lag Holland. Lag Zeeland. Wat zouden ze thuis doen? Zo zat ik daar. Rond me de onein dige stilte. Boven me de beschutting van de den en daarboven de 'oneindig heid van de hemel met de zilveren sterren. Toen voelde ik plotseling iets vreemds. Een onbestemd gevoel was het, een gevoel, dat ik niet kon be vatten. Er was iets. Er was een levend wezen, dat me vanachter naderde. Ik voelde geen angst. Ik bleef zitten. Ach ter mij knerpte zacht de sneeuw, alsof ze beroerd werd door zachte kleine voetstappen. Nóg bleef ik zitten, roer loos. Ik hoorde een licht gesnuif en toen ineens was het daar. Trots, de ranke hals rechtop, stond het op een meter of drie naast me. Ik durfde mijn hoofd niet te bewegen maar zag het langzaam in mijn ge zichtsveld komen. Nu stond het voor mij en kwam langzaam op me toe. Ik heb nimmer in mijn leven zo iets moois gezien. Het snuffelde op de grond en schraapte zacht met een poot in de sneeuw. Hoe lang het daar stond weet ik niet. Ik weet alleen, dat een warm gevoel van blijdschap me doorstroomde. Zó maar, om dat mooie dier. Toen beneden in het dorp de klokken het nieuwe jaar inluidden hief het plotseling de kop omhoog en luis terde. Bewoog ik mij? Ik weet het niet. Maar ineens gaf het dier een korte schreeuw en sprong weg. Met sierlijke grote sprongen verdween het de hel ling af. Toch voelde ik me niet langer alleen. RIE WEKEN NADIEN kreeg ik een brief van thuis. „Ik heb een vreemde Oudejaarsavond gevierd" schreef mijn vrouw. „Ik ben namelijk alleen thuis gebleven. Om tien uur ben ik bij de kachel in slaap gevallen en heb toen iets heel vreemds gedroomd. Ik zag jou boven op een bergtop zitten. Je leunde tegen een den en had je handen rond je knieën geslagen. En achter je stond een prachtig hert. Op dat moment was ik heel dicht bij je

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 11