In Flevoland-Oost wacht de boer 54000 ha prachtige grond Ontsnapte misdadigers in Duitsland gearresteerd Socialisten tegen Bidaults program Het water daalt „Faustus" zakt langzaam in onwillige kleibodem 1 SNIPPER NIEUWS' De „Piet Hein" in Maart weer thuis Ontplofte ketel vloog door muur Ds H* Schut bevestigd als missionnair predikant FROTESTAKTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAHD Millioenenproject onder de golven Zuiderzee-centrum Lelystad krijgt meer dan 30,000 inwoners Nadien echter weer in vrijheid gesteld ZUIGER WERKT NU MET SUCCES Uitgave t Stichting „Zeeuwach Dagblad" Hoofdkantoor! Goes, L. Vorststr» 00, TeL 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen! Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelbu gt Korte Ntoordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dij kstraat 2628 ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2864 DINSDAG 30 DEO. 1952 Abonnementsprijs j 0.44 per week, ƒ1.85 p. maand, ƒ5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per man. Rubriek Kabouters 10 et. per woord Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. O. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Grappen, BiezeUnge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Hufjssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiuema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan: Woensdag! Zon op 8.48 u, onder 16.38 u. Maan op 16.41 u., onder 9.22 u. Hoogwater Woensdag 31 Deo.: Vlissingem 1.55 u. 1.95 m., 14.11 U. 1.99 m. Terneuzen i 2.26 u. 213 m.. 14.39 u. 2.17 m. Wemeldinge: з.40 u. 1.68 m., 15.55 u. 1.70 rh. Zierikzee: 3.26 u. 1.42 m., 15.43 1.44 m. Niet minder dan 54.000 ha. nieuw land wacht de Nederlandse boer in Flevoland-Oost. In 1955 zal met het afmalen van deze nieuwe pol der, aan het water van het IJsselmeer ontrukt, worden begonnen. Veel moet er nog gebeuren, maar straks zal daar het hoofdcentrum van de Zuiderzeepolders verrijzen: Lelystad. Een stad, die zo groot zal worden als Alkmaar of Zwolle en waar minstens 30.000 mensen zullen wonen. DE FRANSE KABINETSCRISIS. De Franse socialisten hebben Bidault, die door president Auriol werd aangezocht een regering te vormen, Maandag medegedeeld, dat zij zijn program onaanvaardbaar vinden. Maandagavond deelde Bidault mede dat hij, indien hij er in zou slagen een kabinet te vormen, de afgevaardigden zal verzoeken vergaande nieuwe be voegdheden voor de regering goed te keuren. Deze nieuwe bevoegdheden Zouden voornamelijk het gebied van de economie betreffen. Over het Europese legerverdrag zei- de Bidault dat het „uit de ijskast" ge haald moet worden. Hij achtte het toe voegen van nieuwe bepalingen aan 't verdrag denkbaar. TREINVERVOER MET DE JAARWISSELING. N.S. rekent op 60.000 militairen. Ter gelegenheid van de jaarwisse ling zullen de dienstplichtige militai ren in het algemeen weer een verlof kunnen genieten, dat Ingaat op oude jaarsdag na 1 uur des middags en dat eindigt op 5 Januari in de ochtenduren. Voor het hieruit voortvloeiende mas sale vervoer zetten de Nederlandse Spoorwegen weer een aanzienlijk aantal extra treinen in. Op Oudejaars dag begint dit vervoer dus na 1 uur en het aantal speciale militaire verlof- gangerstreinen zal dan 29 bedragen. De terugkeer vangt aan op 5 Januari na het forensenvervoer, dat wil dus zeggen te ongeveer 9 uur. Ook voor dit yervoer wordt een groot aantal extra treinen ingelegd, n.l. 22. Er wordt ge rekend op ongeveer 60.000 militaire reizigers. FORMELE UITLEVERING VAN ADONIS GEVRAAGD. Gelijk bekend heeft de Amerikaanse regering aan Nederland onlangs aan houding ter fine van uitlevering ge vraagd van de heer Adonis. Een woord voerder van buitenlandse zaken deelt thans mede dat gisteren door de Ame rikaanse ambassade de formele uitle vering is gevraagd onder overlegging van de authentieke documenten. Hier in wordt omkoping ten laste gelegd. Noorse kreeften naar Nederland, België en Frankrijk, Volgens het Noors telegraaf-agent- schap zijn dezer dagen verscheidene tonnen kreeften per vliegtuig naar Ne derland, België en Frankrijk gezon den. Vandaag en Woensdag zullen nog meer kreeften met speciaal gecharter de toestellen der Sabena uit Stavanger verzonden worden. Maandag heeft een K.L.M.-toestel drie ton kreeften mee genomen. Deze zendingen houden ver band met de jaarwisseling. Tijdens de twee en zeventigste jaar vergadering van de afdeling voor bouw- en waterbouwkunde van het Kon. Instituut voor Ingenieurs, die gis teren in Den Haag is gehouden, heeft een drietal medewerkers van de Dienst der Zuiderzeewerken een en ander over de wording van de nieuwe polder verteld. De hoofdingenieur, directeur van de Dienst der Zuiderzeewerken, ir J. F. R. v. d. Wall, vertelde over Flevoland- Oost als onderdeel van de inpolderin gen in de Zuidelijke kom van het IJsselmeer. De landbouwkundige werken in Fle voland-Oost vergen na aftrek van de baten een bedrag van driehonderd vijf tig millioen gulden. De kosten voor de waterbouwkundige werken belopen 'n bedrag van twee honderd negentig mil lioen gulden. De kostprijs per hectare in de nieuwe polder bedraagt onge veer f 11.000 a f 12.000, zo vertelde hij. NIEUWE FOLDERTECHNIEK. Ir A. Volker, ingenieur bij de dienst der Zuiderzeewerken, gaf een uiteen zetting over het randmeer langs de Veluwse kust als nieuw element in de Nederlandse poldertechniek. Door de uitvoering van het rand meer ontstaat n.l. ondermeer de moge lijkheid een belangrijke hoeveelheid drinkwater aan de Veluwe te onttrek ken. Onderzoekingen hebben voorts' aangetoond, dat bij enkele dieper in het land gelegen gronden op de Velu we, na de totstandkoming van het meer van een verhoogde productiviteit sprake zal zijn. Ir F. L. van der Bom, hoofdingenieur Zuiderzeewerken, vertelde dat de grond voor 88 procent klei en zavel bevat, welk percentage uit landbouw kundig oogpunt belangrijk genoemd mag worden. De bouwvoor is rijk aan kali en fosfaat, een omstandigheid waarvan de boer die hier zal zaaien, met vreugde kennis zal nemen. Een hoog percentage van de polder zal als landbouwgrond worden ge bruikt. Er zijn bedrijven geprojec teerd, variërend naar grootte van 10 tot 60 ha. DE DORPEN. De omvang van de te vestigen dor pen vormt een nieuw vraagstuk. Ge dacht is om elk dorpsgebied een opper vlakte van 45 vierkante kilometer te geven. Het aantal inwoners zou dan 3000 kunnen bedragen, waarvan er 1600 in de kern zouden wonen. De uiterste afstand van rand naar kern zou niet meer dan 5 km. mogen be slaan. Men is het er thans vrijwel alge meen over eens, dat het minimum in wonertal van een gemeente 8000 10.000 moet bedragen. In de nieuwe polder zouden dus drie dorpsgebieden één gemeente kunnen vormen. Lelystad zal voor de omgeving vele functies te vervullen krijgen, zoals die van verzorgingscentrum, economisch centrum, cultureel centrum en niet te vergeten, die van hoofdstad. VLUCHTHEUVEL. Met de oorlogsjaren en een ver nielende bezetter als waarschuwende herinnering op de achtergrond en het feit, dat de stad straks gebouwd zal worden op een gebied, waarvan het maaiveld 4 meter beneden N.A.P. ligt, bestaat het plan midden in de stad een vluchtcentrum aan te leggen. Hier zal de bevolking in tijden van nood en overstroming letterlijk het hoofd bo ven water kunnen houden. Het vaartenstelsel krijgt in Flevo land iets grotere mazen dan in de N. O.-polder. Dat kan omdat het wegver keer grotere omvang zal hebben. De mogelijkheid wordt opengelaten om in de verre toekomst eventueel 'n spoor weg aan te leggen. De spreker betreurde, dat er nog steeds niet een beslissing is genomen over de vraag of de polders delen van provincies zullen worden, dan wel sa men de twaalfde provincie van Neder land zullen vormen. De waterstanden, op de Rijn zijn nu overal sterk aan het dalen. Te Lobith, waar de waterstand gistermorgen 19.45 plus bedroeg, wordt bij aanhouden van de huidige weersomstandngheden een daling van ongeveer 40 cm. per dag verwacht. Op de IJssel is gisteren de topstand Deventer gepasseerd. De aan vankelijk langzame daling zal geleide lijk groter worden. In verband hier mede wordt in de loop van de dag de hoogwaterberichtgeving voor de Rijn opgeheven. Voor de Maas is de be richtgeving opgeheven, zo vernemen we van de Rijkswaterstaat. GESNEUVELD IN KOREA. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen op 24 Decem ber j.l. in Korea gesneuveld is de soldaat J. M. ter Ellen, geboren 26 Februari 1930, legernummer 300226118. De soldaat Ter Ellen was afkomstig uit Baarn. Hij was ongehuwd. Bij Berg en Dal over de grens Naar het A.N.P, van de politie te Kleef verneemt, zijn de zeven uit de Bredase gevangenis ontsnapte gevangenen gisteren in Kranenburg door de Duitse douane gearresteerd en vervolgens in Kleef bij een func tionaris van de Duitse politie geleid. Zij zijn echter nadien weer vrij gelaten. METER VOOR METER. Hoewel de situatie op het ogenblik zodanig is dat het hoogste punt van het wrak van de „Faustus" tussen de havenhoofden van Hoek van Holland nog pas drie meter onder de allerlaag ste stand van het water is, kan er sinds enige dagen worden gesproken van 'n groot succes bereikt bij de poging om het wrak verder in de zeebodem te doen verdwijnen, zo deelt men ons van de zijde van het Ministerie van Ver keer en Waterstaat mede. De methode van werken is als volgt: Nadat men eerst de zandzuiger „Ahoy" met zijn vergrote zuigbuis aan de zuid zijde van het wrak aan het werk heeft gezet, is men er nu inderdaad in ge slaagd door de daar aanwezige zeer zware kleilaag heen te komen. Voort durend werden kettingen van laadbo men van de „Faustus" naar boven ge zogen, zelfs een stuk van een stalen deur. Maandagmorgen zijn, waarschijn lijk van het dek van de „Faustus" af komstige kledigstukken van de beman ning mee naar boven gekomen. GEULEN ZUIGEN. Blijkens voortdurende peilingen bij de „Faustus" heeft men redenen om aan te nemen te zullen slagen in deze opzet: men is nu begonnen te trachten de zeer zware kleilaag die zich aan de noordzijde van het wrak bevindt even eens met behulp van de „Ahoy" te on dergraven en op deze wijze geulen CANADESE SLEEPBOOT VERMIST. Naar te Vancouver is gemeld wordt dg sleepboot „Petrel" uit Vancouver met zeven opvarenden in de Golf van Georgië aan de Canadese westkust vermist. Canadese militaire vliegtuigen en sleepboten die op zoek waren gegaan, hebben geen spoor van sehip of be manning gevonden. Zaterdag moest de „Petrel" bij het eiland Quadra aankomen. Sedert Za terdag werd echter niets meer van het vaartuig vernomen. onder de kiel van de „Faustus" te zui gen. De uiteindelijke bedoeling hier van is dat de stroom dan door deze geulen zal gaan gieren en een sterk uitschurende werking op de bedding van het wrak zal uitoefenen. Slaagt men in deze opzet, dan zal dus het zuigen door de „Ahoy", n.l. om geulen tot stand te brengen, slechts de begin- faze vertegenwoordigen van een uit schuringsproces van de bedding van 't wrak, waardoor het zakken van de „Faustus" uiteindelijk moet worden verkregen. De „Ahoy" zuigt thans op een diepte van ongeveer drie en dertig meter on der de waterspiegel. Vergeleken bij hetgeen ongeveer een week geleden is medegedeeld kan nu worden gezegd, dat het wrak reeds enige meters is ge zakt. l'i'i In Urk is gisteren de 5000ste inwo ner geboren. Het is Trijntje, dochter van Lubbert Romkes en Aaltje Hak- voort. De gelukkige vader, die zijn derde kind kwam aangeven kreeg van de gemeente een spaarbankboekje en ook vele geschenken. Tot directeur vqn de Staatsmijnen is gisteren be noemd bij K.B. de hoofdingenieur A. Hellemans. Hij is 38 jaar. Met Ne derlandse emigranten vertrekt op 8 Januari het s.s. Zuiderkruis naar Kaap stad. De Wate*man vertrekt op 3 Ja nuari uit Rotterdam met enige hon derden militairen bestemd voor Suri name en Korea. Op 5 Januari zullen op het baanvak ArnhemZutphen electrische tremen gaan rijden. Rei zigers, die gisteren met de trein uit Bayonne waren vertrokken, zijn aan te dood ontkomen toen in de vroege ochtend de trein ontspoorde op de rand van een afgrond. Enkele wagons kan telden maar bleven net op het randje op een muurtje hangen. Volgens de chef van de Amerikaanse luchtmacht staf, Hoyt Vandenberg, hebben de Russen sinds 1947 vijf maal zoveel vliegtuigen gebouwd als de V.S. Ge woon voor de vrede. De reportage-afdeling van de N.C, R.V., die gisteren in haar radiokrant melding maakte van de arrestatie, deelde ons mee nader uit officiële Ne derlandse bron in Bonn te hebben ver nomen, dat de vluchtelingen door de justitiële autoriteiten zijn vrijgelaten, na betaling van een boete wegens ille gale grensoverschrijding. De vrijlating geschiedde op grond van een Duits wetsartikel, dat asylrecht geeft aan po litieke vluchtelingen. Inmiddels is komen vast te staan, dat de zeven misdadigers, nog op de avond van hun ontvluchting de Duitse grens in de omgeving van Berg en Dal heb ben overschreden. De auto's zijn aan de Nederlandse zijde van grens ach tergelaten. Over hun ontsnapping vernemen we nog het volgende: Bikker, die de reputatie bezat een krachtpatser te zijn, moet met een Ijze ren staaf de kelderdeur geforceerd I Geallieerde marine-bevelhebber vol lof. De Nederlandse torpedobootjager „Piet Hein" zal, na negen maanden dienst in de Koreaanse wateren, de thuisvaart naar Nederland aanvangen, waar hij drie Maart wordt verwacht. Vice-admiraal Robert Briscoe, de be- velhebbeh der verbonden marine- strijdkrachten in Koreaanse wateren, heeft de commandant van de „Piet Hein" een afscheidsboodschap gezon den, waarin hij o.m. verklaart, dat de 200 opvarenden van de Nederlandse torpedobootjager „een prachtige een heid in het geallieerde verband vorm den. De bevelhebber van de marine- strijdkrachten der Verenigde Naties in Koreaanse wateren was er trots op de „Piet Hein", met zijn heldhaftige be manning, onder zijn bevel te hebben. „Ik betuig officieren, onder-officieren en manschappen mijn zeer grote waar dering en bewondering voor de doel matige wijze, waarop zij alle aan hun oorlogsbodem toevertrouwde opdrach ten ten uitvoer hebben gelegd Russisch journalist nog 6 dagen langer „in bewaring". Omtrent de zaak van de wegens ver denking van spionnage gearresteerde Rus Pissarev vernemen wij, dat de in- bewaring-stelling van P. met 6 dagen verlengd is. Hierna zal de rechtbank beslissen of hij gevangen gehouden zal worden. Van de resultaten van het voor-onderzoek zal afhangen of P. zich voor de Nederlandse strafrechter zal hebben te verantwoorden. De beslis sing hierover ligt bij de Officier van Justitie te 's-Gravenhage. hebben. Met de zes anderen kroop hij met behulp van een laddertje en een stuk gummislang over de drie en een halve meter hoge muur. Ze kwamen toen in de tuin terecht van de onder directeur Soons, vanwaar ze, na een kruiptocht door een kippenhok, het poortje van de voortuin bereikten, dat naar de Nassausingel leidt. Daar ston den de drie auto's klaar. De film, die de gevangenen hadden uitgekozen, is een Duits product: „Ein Himmel auf Erden". Het projectie- cherm was geplaatst m de koepel en de gevangenen konden, op de diverse gaanderijen vóór hun cellen gezeten, de vertoning volgen. Toen een cipier hen miste waar schuwde hij de onderdirecteur. Eerst geioofde men niet dat ze weg waren, maar men had een probaat controle middel: er werden sigaretten rondge deeld. Na de uitdeling bleven zeven pakjes over. Onmiddellijk werden de andere gevangenen In hun cellen ge jaagd en toen bleek al gauw welke cellen leeg stonden. Op grond van diverse inlichtingen kan vastgesteld worden, dat de bewa king in de gevangenis zeker niet ge ring is. Men zal zich bovendien her inneren, dat de bezetting van de Bre dase strafgevangenis onlangs is ver groot met zestig politieke delinquen ten (allen zware gevallen) uit Norger- haven. Het bewakingspersoneel Is toen dienovereenkomstig uitgebreid. VLISSINGS ACTIEFONDS ACTIEF. Het bestuur van het Vlissings actie fonds heeft in zijn eerste officiële bij eenkomst de functies verdeeld. Voor zitter werd de heer J. L. Verhagen, secretaris de heer M. C. van der Maden en penningmeester de heer C. J. Doek- heer. Tweede voorzitter, secretaris en penningmeester werden resp. de heren W. J. Berg, H. A. BosBhardt en C. J. Janssen; alg. adjunct de heer S. M. Hoohdonk. Na uitvoerige bespreking werd door het bestuur vastgesteld, dat de door het actiefonds in de toekomst te ontwikkelen activiteiten zodanig ge richt zullen worden, dat elke bevol kingsgroep en ook iedere groep uit de middenstand er zonder enig voor behoud deel aan kan hebben. Het fonds telt op het ogenblik reeds 59 leden-deelnemers. Op korte termijn zal een propaganda-actie worden ge voerd en in de loop van Januari wordt voor alle belanghebbenden en belang stellenden een vergadering belegd, waarin de plannen nader uiteen gezet zullen worden. Reeds kan worden mee gedeeld, dat het In de a.s. zomer te vieren gouden jubileum van het zee vaart-onderwijs In Vlissingen door het actiefonds zal worden voorzien van 'n passende omlijsting. Besloten werd enige commissies van bijstand in te stellen o.m. voor de propaganda, voor het contact met Belg» en voor Illumi natie van de stad. Br Alain Bombard uit Monaco, die met een rubbervlot de Atlan tische Oceaan is overgestoken om aan te tonen, dat schipbreukelin gen kunnen leven van de op brengst van de zee, is na 'n tocht van 2700 mijl te Barbados aange komen. Links het rubbervlot waarmede de tocht werd onder nomen; rechts de avontuurlijke Dr Bombard, kort na zijn aan komst te Barbados. EEN DODE, TWEE ZWAAR GEWONDEN. Te Delft is gistermorgen een ernstig ongeluk gebeurd, dat aan een persoon het leven heeft gekost, terwijl er twee zwaar en drie licht werden gewond. Te omstreeks half elf ontplofte in de machinekamer van de pletterij, voor heen L. I. Enthoven en Cie, een hoge- druk luchtketeL De ketel sloeg dwars door de muur, vloog ongeveer 20 me ter door de lucht en kwam in de was serij terecht. De muur van de machine kamer en het dak werden verwoest. De gevolgen waren zeer ernstig. De 63-jarige klinker G. Steenbergen uit Delft werd op slag gedood. Verder werden zwaar gewond de schaver Da niels uit Delft en de hulp-electricien Schrevelius uit Den Haag. Licht ge wond werden de arbeiders Mol, Bos- schaart en Reizenweber, allen uit Delft. De gewonden werden naar het Oude en Nieuwe Gasthuis vervoerd, waar zij ter verpleging zijn opgeno men. Het werk in de fabriek zal als gevolg van de grote schade ongeveer veertien dagen moeten stilliggen. De oorzaak van de ontploffing is on bekend. Een geluk werd genoemd dat verscheidene arbeiders met vacantie Noorse kustvaarder te Zierikzee binnen gesleept. Door het m.s. Olga van de heer J. Berrevoets te Zierikzee en het motor- vissersvaartuig Z.Z. 8 van de heer B. W. Schot Jaczn. werd gistermorgen de kustvaarder Bertrand, behorend aan een Noorse maatschappij, die in de nacht van Zondag op Maandag stuur loos ter hoogte van de zandplaat Ban- jaard had rondgedreven, binnenge bracht in de haven van Zierikzee. De bemanning bestaande uit Engelsen met een Duitse kapitein is aan boord ge bleven. Het schip zal waarschijnlijk in Dordrecht of Rotterdam gerepa reerd worden. OOK DAAR.... In het „Suid Afrikaanse Spoorweg- nuus" van October 1952 staat onder de kop: „Selfs waarskuwingskloklie en vlagmanneke kan ongelukke niet ver hoed nie" geschreven: „Gedurende die loop van vanjaar is 79 motorbestuurders wat in ongelukke by spoorwegoorgange betrokken was, deur die hof skuldig bevind. Wat mis kien selfs betekenisvoller is en die ge vaar by spoorwegoorgange beklem toon, is dat daar gedurende die boek jaar 1951-'52 elf voetgangers by spoor wegoorgange gedood en ses ernstig beseer Is. By almal behalwe drie van die oorgange was waarskuwingstoe» stelle in werking toe die ongelukke plaatsgevind het. DE BILT ZEGT: Toenemende kans op regen. In de ochtend lichte vorst met plaat selijk mist. Overigens half tot zwaar bewolkt met later enige regen, voor namelijk in de Noordwestelijke helft van het land. Zwakke tot matige wind draaiend naar westelijke richtingen. Ongeveer dezelfde middagtemperatu- ren als gisteren. BLIJDE DAG VOOR GEREF. KERKEN IN HET ZUIDEN, Op 23 Januari hoopt hij naar Indonesië te vertrekken Het was een blijde dienst die gisteravond in de Hofpleinkerk te Middel burg werd gehouden. Van die blijdschap getuigde niet alleen de smaakvolle verslering van het kerkgebouw, maar bovenal het woord, dat werd gespro ken. Ds H. Schut, laatstelijk te Montfoort, werd bevestigd als missionnair predikant van de Geref. Kerk te Middelburg, in samenwerking met en namens alle gereformeerde kerken in Zeeland, Brabant en Limburg, voor de arbeid in Blora op Java. Na zijn bevestiging door ds P. van Til te Middelburg deed ds Schut zijn intrede. In het goedgevulde kerkge bouw waren, behalve vele gemeente leden, aanwezig afgevaardigden van kerkeraden en zendingscommissies in de drie zuidelijke provincies, zendings- deputaten en predikanten. Ds Schut hoopt op 23 Januari a.s. met de „Wil lem Ruys" te vertrekken. Hij zal In Blora arbeiden in samenwerking met de kerk aldaar. De Geref. kerk van Middelburg heeft, na een lange tijd van onderbreking, thans weer een vierde predikant in deze dienaar des Woords. Ds van Til had tot tekst voor de be- vestigingspredicatie gekozen Matth. 2 vers 11, waarin verteld wordt van de aanbidding en de hulde der wijzen uit het Oosten aan Christus. Ds van Til zei, dat hier, kort na de geboorte van Jezus, de vreemdelingen reeds heilbe gerig en aanbiddend toevloeien en daarmede Gods plan, namelijk dat de heidenen hun schatkamers zullen ope nen, vervullen. Ook thans moeten èn missionnair predikant èn gemeente het visioen van Gods raadsplan in hun hart dragen. Er is veel défaitisme op zendingsgebied. Dat komt omdat wij alleen maar realisten zijn. Dit is ver keerd, want wij hebben niet -alleen Christus' bevel maar ook Zijn belofte. Daarna las de predikant het beves tigingsformulier en na het antwoord van ds Schut zong de gemeente hem Psalm 121 vers 3 en 4 toe. PREDICATES Ds SCHUT. Ds Schut preekte daarna over Matth. 14 vers 15—18, de wonderbare spijzi ging der vijf duizend. Christus wijst de o zo logische klinkende nuchterheid der discipelen om de mensen maar weg te zenden af, en zegt tot hen: „Geeft gij hun te eten". Ontferming en liefde, centraal en radicaal, met het woord en met de daad, is niet alleen voor de discipelen maar ook voor de zendingsarbeiders onmisbaar. Zij moe ten geven wat zij zelf niet bezitten, Maar Jezus Christus brengt het won der, Hij neemt de leiding en Hij ge,- brulkt mensen om Zijn Woord door te geven. Ook in Blora, waar Christus' kudde nog zo klein is, maar waar reeds na vijftig jaar Salatiga-zending de monu menten van Zijn ontferming staan. Ds Schut wees er op, dat reeds ten tjj4ö van de O.I. compagnie de Classis Wal cheren predikanten- en cathegiseer- meesters uitzond naar de Molukken en naar Ambon. Met grote dankbaarheid memoreerde hij het werk van ds Mer- kelijn en ds van Nes, die in het Mage- langse, het vroegere zendingsterrein van de zuidelijke provincies, hun vaak eenzame strijd moesten strijden. TOESPRAKEN. Na de dienst werden verscheidene toespraken gehouden. Ds H. Veldkamp sprak namens de kerk van Middelburg zijn grote blijdschap uit over het feit, dat er, na een zeer lange onderbre king weer een eigen missionnair pre dikant kan worden uitgezonden. De zending is geen appendix in het kerke lijke liohaam, maar zijn de longen, waardoor de kerk kan roepen„Zie hier is Uw God!" 't Beste geschenk, dat ds Schut meegegeven kan worden is de toezegging voor hem te bidden. Na mens de Generale zendingsdeputaten sprak ir. P. Ph. Steneker te Souburg. Hij wees er op, dat wij niet mogen blijven staan bij de politieke moeilijk heden in Indonesië, maar alleen moe ten letten op Christus' bevel en steun. Ds E. Heintze uit Utrecht voerde na mens de Salatigazending het woord. Hij heeft geruime tijd in Blora ge werkt. Hij wenste Ds Schut de gezind heid van Jezus Christus toe. Nadat ds van Til een brief had voor gelezen van ds D. Bakker, die werk zaam is op het zendingsterrein van Magelang, gingen ds en mevr. Schut naar de consistorie waar velen afscheid van hen namen. In het Nederlands koffiehuis vond tenslotte een samenkomst plaats, met de zendingsmensen van het thuisfront. Daar zijn nog vele goede woorden ge sproken door ds Heintze en ds Vogel te Lutterade namens de kerken van Brabant en Limburg, de heer J. W. Kögeler namens het gemeentebestuur van Middelburg, dokter H. H. Merke- lljn te Vlissingen, zoon van wijlen ds Merkelijn en ds C. Streefkerk te Veere, die met ds Schut iegerpredikanf in Indonesië is geweest. Ds W. J. Meis ter te Middelburg eindigd® met dank gebed.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1