POLITIE SPEURT NAAR ZEVEN ONTSNAPTE GEVANGENEN Einde watersnood in zicht Generaal Winkelman overleden Koningin en Prinsesjes in Sankt Anton aangekomen Nieuw plan van Eisenhower Nationale herdenking op de Dam ?ftOTESrAHTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND f Duizend gulden beloning Tot levenslang veroordeelden verdwenen tijdens filmvoorstelling uit strafgevangenis te Breda Koningin-Moeder van Denemarken overleden Rijkswaterstaat meldt Maar het water in de IJssel stijgt nog steeds SNIPPER h jJi NIEUWS Gaullist Soustelle geeft pogingen op Gevallen Indië- strijders herdacht Oud-opperbevelhebber van Land- Zeemacht en Twee auto's in volle vaart op elkaar Uitgave! Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor! Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingeni Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelbu gt Korte ^oordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 2628 ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2363 Abonnementsprijs j 0.44 per week, ƒ1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 eent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord asT' MAANDAG 29 DEC. 1952 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE - Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Krulningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz. Mid delburg; Ds A. Grappen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d Wiel Tholen; R. Zuiaema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maant Dinsdag! Zon op 8.48 u., onder 10.37 u. Maan op 15.33 u., onder 8.41 u. Hoogwater Dinsdag 80 December Vhsslngen; 1.12 u, 1.85 m. 13.27 u. 1.88 m. Terneuzen! 1.40 u. 2.04 m., 13.45 u. 2.07 m. Wemeldinge: 2.51 u. 1.65 m. 15.07 u. 1.62 m, Zierikzee: 2.37 u. 1.41 m., 14.55 u 1.37 m. Snel gebruik makend van de duisternis tijdens een filmvertoning naar thans bekend werd, zeven tot levenslang veroordeelde politieke delinquenten in de avond van de tweede Kerstdag uit de strafgevan genis te Breda ontsnapt. Zij zijn nog steeds voortvluchtig. Alle poli tiebureaus en grensposten zijn gewaarschuwd en er is een beloning van duizend gulden uitgeloofd voor aanwijzingen, die tot aanhouding van een of meer der ontsnapten kunnen leiden. De namen van de ontsnapte delin quenten luiden als volgt: H. Bikker, 87 jaar, geboren te Wijn gaarden; S. Borgere, 35 jaar, geboren te Nieuwleusen; K. C. Faber, 30 jaar, geboren te Haarlem; J. de Jonge, 30 jaar, geboren te Den Ham; W. v. d. Neut 33 jaar, geboren te Nieuwkoop; W. A. Polak, 37 jaar, geboren te Am sterdam; A. Touseuil, 87 jaar, geboren te Breda. Zjj zjjn allen ongehuwd of geschei den. Het waren geen belangrijke figu ren in de kringen dergenen, die de be zetters in de donkere jaren van '40 '45 hulp hebben verleend. HOE ZIJ ONTVLUCHTEN. In het kader van de kerstviering was een gemeenschappelijke maaltijd ge houden, welke in de recreatiebarak buiten de koepel was aangericht. Na deze maaltijd zou, als onderdeel van de kerstviering, een filmvoorstelling worden gegeven, waartoe de gedeti neerden van de recreatiebarak naar de koepel werden geleid. Dergelijke bij eenkomsten worden meestal op het zgn. „vlak" gehouden. In een zgn. „koepelgevangenis" zoals ons land er drie kent, liggen de cellen langs een ronde muur, zodat In het midden een grote cirkelvormige ruimte is uitge spaard. Ongeveer 170 gedetineerden, onder wie de zeven vluchtelingen, zouden de filmvoorstelling bijwonen. Men heeft kunnen vaststellen, dat de zeven gedetineerden kans hebben ge zien via de stookkelder het gebouw te verlaten en zo op het buitenterrein te komen, dat omgeven is door een circa vijf meter hoge muur. Drie der ont snapte gedetineerden waren tewerk gesteld als stokers, waardoor ze ter plaatse zeer goed bekend waren. Om dat zij min of meer een vertrouwens positie hadden, genoten zij meer vrij heid, nodig bijvoorbeeld voor het sto ken, het halen van kolen en dergelijke bezigheden. In het ketelhuis stond water op de vloer, dat geregeld moest worden ultgepompt. MET LADDERTJE ONTKOMEN. De stokers gingen geregeld daar heen, reden waarom hun heengaan geen wantrouwen behoefde te wekken. In de duisternis, van de filmvertoning zijn de mannen waarschijnlijk in ge zelschap van de vier anderen opnieuw naar het ketelhuis gegaan. Gebleken is dat zij een hek van de kelder hebben geforceerd, waardoor zij op het buitenterrein konden komen. Zij boften bovendien omdat de vaste beambte-stoker wegens ziekte afwezig was en zijn plaatsvervanger uit de aaTd der zaak niet zo precies op de hoogte der omstandigheden was. Uit de kelder hebben de mannen een ladder tje, dat anders gebruikt werd om op de ketels te klimmen, meegenomen. Het was toen een gemakkelijk karwei de gevangenismuur te „nemen". Dat de ontdekking van de ontsnap ping vrjj snel geschiedde, is te danken aan het feit, dat het vermoeden had post gevat, dat er tijdens de voorstel ling wel eens iets kon gebeuren. In verband daarmede heeft men het per soneel aanstonds contróle op het bui tenterrein doen verrichten, doch daar bij is niets verdachts ontdekt. In een pauze van de voorstelling werden de bezoekers op het „vlak" geteld en toen bleek dat zeven hunner ontbraken. Aanstonds daarop is het politie-appa- raat in werking gesteld. 's Avonds is nog gewerkt met een politiehond, die op de Nassausingel, waaraan de gevangenis is gelegen, het bijster raakte, zodat het vermoe- post vat dat de ontsnapten van een voertuig gebruik hebben gemaakt. Op het ogenblik der ontsnapping stonden auto's in de nabijheid der ge vangenis. Deze waren kort nadien ver dwenen. Een waarlijk democrate. Gisterochtend Is te Kopenhagen overle den Koningin Alexandrine, de moeder van Koning Frederik, zij is 73 jaar geworden. Zij is deze maand, na verscheidene vroegere operaties wegens ingewands- en maagstoor nissen, geopereerd. Vrijdagnacht geraakte zij in een toestand van bewusteloosheid. Zij werd. als een der waarlijk democrati sche Koninginnen beschouwd. In 1898 trad zij op achttienjarige leeftijd in het huwelijk met Koning Christiaan, die in 1812 zijn va der Frederik de Achtste opvolgde en in 1947 overleed. Zij wijdde gedurende haar gehele leven haar aandacht aan de problemen van haar onderdanen en sprak met de mensen, op straat, in ziekenhuizen en bij hen thuis. In de eerste wereldoorlog opende zij een na tionaal fonds om Denen, die zwaar waren getroffen door de economische crisis, te helpen. Zij was een enthousiaste golfspeelster. Koningin-Moeder Alexandrine, dochter van Groothertog Friedrich Franz de Derde van Mecklenburg-Schwerin, zal Zondag 4 Januari in de kathedraal Roskilde, waar Denemarkens Koningen en Koninginnen hun laatste rustplaats hebben, worden be graven. Volgens de Rijkswaterstaat is het einde van de hoge waterstanden op de grote rivieren in zicht, als de vrij gunstige weerstoestand blijft aanhouden. De waterstand in de Rijn bij Lobith bedroeg Zaterdagmorgen 15.37 plns, maar het water zal langzaam vallen en vandaag beneden de 15 meter dalen. Op de IJssel, waar de stand in Eefde 5.90 bedroeg wordt nog 10 cm. was verwacht. Op de Maas is de topstand Grave gepasseerd. Boven Grave zijn alle waterstanden dalende. DE STRIJD OP KOREA. In de naaste omgeving van generaal Eisenhower wordt gezegd, dat de gene raal besloten heeft in de komende maanden „een groot strategisch plan" voor het gehele Verre Oosten uit te voeren, aldus meldt A.F.P. uit New York. Het doel van deze „aanvallende stra tegie" zou zijn de communisten in het defensief te dringen, te verhinderen dat zij op een nieuw front aanvallen, hen tot het tekenen van een „eerzame vrede" in Korea te knopen en de vrede in Indo-China en Malakka te herstel len, daarbij de veiligheid van Formosa, Japan en de Philippijnen verzekerend. Het is waarschijnlijk, zo wordt ver klaard, dat Eisenhowar Churchill van zijn plannen op de hoogte zal bren gen als deze hem in Januari bezoekt. Voordien werd uit Poesan gemeld, dat Eisenhower de Zuid-Koreaanse re gering heeft laten weten, dat hij de nota, welke hem tijdens zijn recente bezoek aan Korea door president Syng- man Rhee ter hand werd gesteld, „zorgvuldig zal bestuderen". Naar verluidt werden in de Zuid- Koreaanse nota, die zeven punten om vatte, o.m. de volgende voorstellen ge daan: een grootscheeps offensief in de richting van de Jaloe, een snelle uit breiding van de Zuid-Koreaanse strijd krachten tot een sterkte van twee mil- lioen man en de onmiddellijke sluiting van een verdrag voor het Stille- Oceaangebied, waarin Japan een ge ringe rol zou spelen. Door de zeer hoge stand van de rivier de IJssel is Zaterdagavond omstreeks negen uur de bedijking om de bouwput van het in aanbouw zijnde electrische gemaal „Baakse Beek" gelegen aan de weg van Baak naar Zutphen bezweken. Hetzelfde deed zich in de afgelopen nacht voor bij het gemaal „Grote Beek" bij Bronkhorst, gemeente Steenderen. Beide werken worden uitge voerd door de firma Beljon te 's Graven- hage in het kader van de dichting van de Baakse overlaat. De schade bedraagt vele duizenden guldens en de algehele dichting van de Baakse overlaat zal vertraging on dervinden. (Dit in aansluiting op hetgeen vermeld wordt op pag. 3.) De IJssel heeft ruim 5000 ha land onder de gemeenten Steenderen en Warnsveld ten Zuiden van Zutphen overstroomd. Gedu rende het weekeinde stuwde de rivier nog voortdurend via de Baakse Beek grote hoe veelheden water het land in, zodat nog meer wegen blank kwamen te staan en boer derijen werden geïsoleerd. De Gelderse tramwegen hebben derhalve de route van de busdienst Zutphen-Doetinchem moeten omleggen over Vorden. Vele boeren zijn verrast door het hoge water en hebben niet tijdig hun hooi en stro, alsmede hun voederbieten en aardap pelen in veiligheid kunnen brengen. Daar door is vrij veel verloren gegaan. IN NOORD-LIMBURG. In het Noorden van Limburg was de si tuatie door de watersnood zeer onplezierig. De dorpen Ayen en Bergen waren geïso leerd en het verkeer met de buitenwereld kon nog slechts met behulp van speciale Rode Kruisauto's geschieden. Een dame uit Siebengewald, die wilde proberen naar Bergen te gaan, is door de sterke stroom van de weg gesleurd en af gedreven. Een half ondergelopen weide- afrastering belette, dat zij nog verder zou In Februari 53.000 Amerikanen onder de wapenen. Het Amerikaanse ministerie van Defensie deelt mede, dat in Febr. a.s. 53.000 dienst plichtigen onder de wapenen zullen worden geroepen. Dit is het hoogste aantal per maand sinds twee jaar. Als verklaring hier voor wordt gezegd, dat de diensttijd van vele militairen, die na het uitbreken van de oorlog in Korea waren opgeroepen, afloopt dat hun plaatsen moeten worden bezet. De Koninklijke Shell-groep heeft een fifty-fifty overeenkomst gesloten met de sheik van Qatar om aardolie te gaan zoeken in een zeegebied in de Perzische Golf. De winst wordt na tuurlijk pas gedeeld als de olie gevon den, geboord en verkocht is. Israël is ongerust over de wapenleveranties door leidende Westerse mogendhe den" aan Egypte. Mosje Sjaret, de Is raëlitische minister van buitenlandse zaken heeft er zijn misnoegen over uit gesproken. Thans is officieel mede gedeeld, dat Rood China ih 1953 zal beginnen met de uitvoering van een vijfjarenplan. Veertien personen zijn om het leven gekomen toen een trans portvliegtuig van de Griekse lucht macht kort na het opstijgen in Zuid- Korea is neergestort. Zes maleise politiemannen, twee vrouwen, 'n kind en een chauffeur werden gedood toen op Malakka dertig communistische ter roristen het vuur openden op een auto waarin men uit een Moskee naar huis terugkeerde. In 1953 zullen waar schijnlijk de Amerikaanse luchtmacht eenheden, die in Engeland zijn gesta- tionneerd naar Spanje worden overge bracht. Men neemt thans aan, dat alle 20 opvarenden van de Duitse trai ler „Ebeling", die op 23 December ten westen van IJsland in een zware storm is vergaan, zijn omgekomen. De na sporingen, waaraan 20 treilers en ver scheidene vliegtuigen deelnamen, zijn gestaakt. gevoerd worden. Een politieman, die haar uit die benarde positie wilde bevrijden, on derging hetzelfde lot. Met lange touwen is de postcommandant erin geslaagd beide per sonen op het droge te brengen. De dame was enige tijd buiten bewustzijn, maar on dervond later niet te veel nadelen van dit hachelijk avontuur. FRANKRIJKS GROOTSTE IN- EN UITBREKER WERD GEGREPEN. Claudius Liogier, een bekende Franse in breker die er prat op gaat dat hij uit iedere gevangenis weet te ontsnappen, is Zater dagochtend vroeg gearresteerd, nadat hij voor de 18e maal was uitgebroken. Liogier zat een straf van 20 jaar dwang arbeid uit wegens het stelen van de kerk schatten van de kathedraal van Reims, toen hij op 8 November jl. slechts gekleed in een onderbroek, uit de gevangenis van Reims ontsnapte. Hij had de spijlen van zijn cel doorgezaagd en bralt vervolgens in de timmersmanswerkplaats van de gevangenis in, waar hij een ladder wegnam waarmee hij over de acht meter hoge gevangenismuur w' t te verdwijnen. Hij is nog nooit veroordeeld wegens in braak met geweldpleging. Zijn strafregister is echter het langste van het gehele Franse politie-archief. In het geheel heeft hij we gens 12 grote inbraken terechtgestaan. .Onder de voorwerpen, welke hij in 1948 uit de kathedraal van Reims had gestolen, bevonden zich een kopie van de kroon van Napoleon en de kroon van de Franse Ko ning Karei de Tiende. „ZUIVERING" BIJ DE E.V.C. Op het derde congres van de Eenheids vakcentrale, dat te Zaandam is gehouden is de heer F. Reuter uit Amsterdam gekozen tot voorzitter in de plaats van de heer B. Blokzijl. In een rede voor deze verkiezing is door een spreker tot uitdrukking ge bracht, dat „onvoldoende voorbereiding in de boezem van de E.V.C. de oorzaak is ge weest van het mislukken van verscheidene stakingen. Vooral in het hoofdbestuur wa ren tekortkomingen geweest. De post van voorzitter was door B. Blokzijl onvoldoende vervuld De Franse regeringscrisis. BIDAULT AANVAARDT OPDRACHT. Jacques Soustelle heeft zijn Gaullistische fractie en het partijbestuur medegedeeld, dat hij zijn pogingen om een Kabinet te vor men heeft opgeheven. Hij heeft President Auriol van zijn besluit op de hoogte ge steld. Voor een deel is de mislukking te wijten aan de weigering van de radicalen en ge- m-tigde conservatieven, om Soustelles for matie te steunen. President Auriol heeft thans Georges Bidault (M.R.P.) aangezocht om een rege ring te vormen. Deze heeft de opdracht aan vaard. Bidault is reeds twee maal premier ge weest. Sinds de bevrijding van Frankrijk behartigde hij gedurende vier jaar de por tefeuille van Buitenlandse Zaken. Hij heeft verklaard te zullen pogen om een regering op brede basis te vormen. COMMUNISTISCHE INFILTRATIE IN DE V. S. De commissie Inzake on-Amerikaan se activiteit uit het Amerikaanse huis van afgevaardigden heeft Zaterdag verklaard, dat zij „geschokt" is door de ontdekking, dat enige organisaties van arbeiders in fabrieken, die voor de defensie werken, overheerst worden door „de communistische samenzwe ring". In haar jaarrapport beveelt de com missie aan, het deel van de Taft-Hart ley wet, volgens hetwelk vakvereni- gingsfunctionarissen schriftelijk moe ten verklaren dat zij geen communist zijn, té schrappen, omdat deze bepa ling niet doeltreffend is gebleken. Koninklijke onderscheiding voor marine-onderofficieren. Bij K.B. is verleend de ere-medaille ver bonden aan de Orde van Oranje-Nassau in zilver met de zwaarden aan sergeant-elec- tromonteur G. van de Pas en aan sergeant- torpedomaker H. van den Ende. Deze ko- ninldijke onderscheiding is deze onder-offi cieren verleend als blijk van waardering voor hun doortastend optreden bij het uit breken van een felle oliebrand aan boord van hr ms onderzeeboot „O 21" bij een drukoefening op een diepte van ruim hon derd meter in Het Kanaal bi] Cherbourg op 11 Juni j.l. Zij hebben elf man door de vlammenzee geloodst en met vereende krachten de wa terdichte deur gesloten. Belde onder-offi- eieren hebben door hun optreden waar schijnlijk het schip voor ernstige schade we ten te behoeden. R. HAGOORT NAAR „DE ROTTERDAMMER". De Verbondsraad van het C.N.V. heeft, op diens verzoek, aan de heer R. Hagoort, secretaris van de redactie-commissie van „De Gids", het orgaan van het Verbond, ontheffing uit deze functie verleend. De heer Hagoort is benoemd tot sociaal-redac teur van „De Rotterdammer" en de daar mee verbonden bladen: „Nieuwe Haagsche Courant", „Nieuwe Leidsche Courant" en „Dordtsch Dagblad". Hij heeft deze benoeming aanvaard en zal per 1 Januari z(jn nieuwe werkzaamhe den aanvangen. Honderden hebben Zaterdagmiddag gedefileerd langs het nationaal monu ment op de Dam te Amsterdam ter gelegenheid van een nationale herden king van de in Nederlands-Indië ge vallenen. Het was op de dag af drie jaar geleden, dat Nederland de souve- reiniteit aan Indonesië overdroeg en het Veteranen Legioen Nederland, dat thans ongeveer een jaar bestaat, heeft het initiatief genomen tot een jaarlijk se herdenking van de in de jaren 1945 tot 1950 in de archipel gevallen leden van zee-, land- en luchtmacht. Op deze eerste herdenking van de 27e December kwamen de honderden genodigden en belangstellenden, onder wie talloze Ambonezen en in Neder land verblijvende Indonesiërs, eerst tezamen In de Nieuwe Kerk. Hier werd het woord gevoerd door de voor malige legerpredikant bij de Neder landse strijdkrachten in Indonesië Ds J. Jonker uit Amsterdam, door pater G. van Erp uit Amsterdam en door Ds W. H. Tutparima uit Ambon. Vervolgens verzamelden de aanwe zigen zich om en in het Damplantsoen voor het nationaal monument. Bij de Indonesische urn legde een deputatie, bestaande uit een lid van de lucht macht, van de marine en van de land macht, alsmede uit een Ambonees mi litair een krans. De voormalige com- Generaal H. G. Winkelman, oud-opperbevelhebber van land- en zeemacht, is Zaterdag te Soesterberg in de ouderdom van 76 jaar overleden. De crematie zal Dinsdagmorgen te 11 uur te Westerveld geschieden, op uitdrukkelijke wens van de overledene in alle stilte. Henri Gerard Winkelman is op 17 Augus tus 1876 te Maastricht geboren. Hij bezocht de K.M.A. te Breda en werd in 1896 be noemd tot tweede luitenant bij het vierde regiment infanterie. In 1901 volgde zijn benoeming tot eerste luitenant, in welke functie hij o.m. werk zaam was bij het departement van Oorlog, afdeling generale staf. April 1913 werd hij kapitein bij het eerste regiment infanterie; enige maanden later volgde zijn overplaat- Na nachtelijke treinreis Na een nachtelijke treinreis is H. M. de Koningin, met de drie prinsessen Beatrix, Irene en Margriet gisterochtend in Sankt Anton gearriveerd. Als gasten van het Koninklijk gezin reis den mede, burgemeester jhr mr C. J. A. de Ranitz van Utrecht en diens echtgenote. Zij vertrokken Zaterdagavond om 6 uur uit Utrecht waar zij bij hun aankomst wer den begroet door de president-directeur van de N.S., de heer F. Q. den Hollander. De trein waarmee het Koninklijk gezin en de gasten reisde bestond uit een rijtuig eerste en tweede 'klasse, het koninklijk rij tuig en een bagagerijtuig. Hij werd getrok ken door twee locomotieven. De heer Den Hollander bleek zeer ver heugd, dat deze reis weer per spoor werd gemaakt. „Men ziet dan weer eens, dat de spoorwegen er ook nog zijn", zei hij verge noegd. Opzettelijk is met stoomlocomotie ven gereden, omdat deze voor dergelijke ritten het meest betrouwbaar zijn en nimmer problemen ten aanzien van de verwarming opleveren. De Koningin was gekleed In een bruine bontmantel en droeg een kleine groene vilt- hoed en met bont gevoerde schoenen. De Prinsesjes waren gekleed in groene mantel tjes en waren blootshoofds. In Sankt Anton, waar de trein gisteroch tend om 8.53 uur arriveerde was geen of ficiële ontvangst! de Koningin wil deze reis zo eenvoudig mogelijk houden. In hotel „Post" werden de gasten welkom geheten door de directeur, de heer Schuier en diens echtgenote. De Koningin en de Prinses sen nebben dezelfde apartementen betrok ken, welke zij h(j een vorig bezoek aan Sankt Anton bewoonden. De morgen werd besteed met koffers uit pakken en een wandelingetje in de omge sing naar het zesde regiment en op 2 Juni 1916 werd hij werkzaam gesteld bij de Generale Staf. In December 1923 werd de heer Winkel man bevorderd tot majoor. In deze rang is 'hij o.a. sous-chef van de staf van het hoofd kwartier van het veldleger geweest. Spoedig daarop, in Mei 1926, werd hij bevorderd tot luitenant-kolonel bij de gene rale staf. De ie November 1928 werd overste Winkelman bestemd tot chef van het hoofdkwartier van het veldleger; 17 Januari d.a.v. volgde zijn bevordering tot kolonel bij de generale staf. Na in Augustus 1931 te zijn benoemd tot commandant van de vierde divisie, met ge lijktijdige bevordering tot generaal-majoor, verliet de heer Winkelman in 1934 de dienst als luitenant-generaal. Bij de mobilisatie van 1939 keerde de heer Winkelman in militaire dienst terug als commandant van de luchtverdedigings kring Utrecht—Soesterberg. In Februari 1940 werd hij benoemd tot opperbevelheb ber van land- en zeemacht, als opvolger van generaal Reynders. Hij heeft de oor logsjaren als krijgsgevangene in Duitsland doorgebracht Na de oorlog heeft generaal Winkelman zitting gehad in een der bijzondere gerechts hoven. Op 14 April 1946 is hij benoemd tot Grootkruis in de orde van de Nederlandse Leeuw, TEXTIELARBEIDER VERDRONKEN. De 59-jarige textlel-arbeider W. B. Jan sen is ter hoogte van zijn woning te Groot Angelo in het kanaal Almelo-Nordhorn ge raakt en verdronken. mandant van de 7-December-divisie, generaal-majoor H. J. J, W. Dürst Britt en overste W. Romswinckel, waarne mend voorzitter van het Veteranen Le gioen Nederland, voerden hier het woord. Een schat van bloemen en kransen werd tot slot tijdens het défilé doof velen der belangstellenden bij de urn neergelegd. Ongeval bij Lewedorp liep goed af» De heer P. J. Geijsen, directeur van Wasserij „De Zon" te Goes en zijn ge zin zijn gisterenmiddag ternauwernood aan de dood ontkomen toen hun auto in volle vaart werd aangereden door een tegenligger. Het ongeval gebeurde omstreekt kwart over drie bij Lewedorp. De heer Geijsefl was met zijn echtgenote, zijn moeder eh vier kinderen op weg naar Middelburg. Van de tegenovergestelde zijde naderde eed auto bestuurd door de fotohandelaar Mat zure uit Middelburg, die vergezeld werd door zijn vrouw, twee kinderen en eeii Duitse dame. Deze fotohandelaar moet, naar men ons mededeelde, plotseling onwel geworden zijn en de macht over het stuur verloren heb ben. In volle vaart beide wagens reden ongeveer 80 km per uur schoten de wa gens op elkaar in. De wagen van de heer Geijsen werd aan de zijkant geramd, ver loor een wiel en scheurde open. De auto schoot rechts van de weg af, en vloog op een boom. De inzittenden op de achterbank werden daarbij met bank en al naar buiten geslingerd. Zij liepen geen letsel opl De heer Geijsen was er het slechtst aan toe. Hij bleek zijn bovenarm te hebben ge broken en klaagde over pijn in de borst Een- passerend automobilist, de heer Ver- schoore uit Goes, heeft hem en zijn zoontje Peter, die een shock bleek te hebben opge lopen, alsmede de Duitse dame die haar voet bleek te hebben bezeerd naar het ziekenhuis St. Joanna te Goes vervoerd. De Duitse is later weer naar Middelburg teruggekeerd. De heer Geijsen maakt hel vrij wel. Zijn- auto zal waarschijnlijk niet meer hersteld kunnen worden. Ook de an dere wagen was zeer ernstig beschadigd. DIEFSTAL VAN 1000 Uit een schrijfbureau staande in het la boratorium van een Haags ziekenhuis is een biljet van f 1000 ontvreemd. In Italië hebben de rivieren op vele plaatsen een gevaarlijk hoge stand be reikt door sneeuw- en regenval. Op Sardinië is de Temo buiten haar oevers getreden. Te Nieuw Delhi is Zondagnacht een aardschok van gemiddelde kracht ge voeld, die bijna een minuut duurde. De beving is ook te Patiala geregistreerd. Bij de Coöperatieve Beetwortelsuiker fabriek te Sas van Gent werden in 73 da gen, die de campagne dit jaar telde, on geveer 140 millioen kilo bieten aange voerd, waaruit plm. 17 millioen kilo sui ker werd geproduceerd, benevens millioen kilo melasse, 50 millioen kilo natte pulp en plm. 4 milloen kilo suiker- pulp (met 30 k 35 pet. suikergehalte). DE BILT ZEGT: Noord-Oostelijke wind. J. was per rijwiel dat naast het water werd aangetroffen. Het onderzoek van de Rijkspolitie van Ootmarssum naar de oor- ving. Het weer is prachtig'en er ligt veel I zaak van het ongeval wordt nog voortge- sneeuw, |zet. J. was ongehuwd. Over het algemeen veel bewolking met een kans op enige regen of sneeuw. Matige tot krachtige noordoostelijke wind. Middag- temperaturen iets boven het vriespunt

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1