Communisten buiten zorgelijke posities van Iran uit. "Oorlam Armoede en analphabetisme zijn vruchtbaar arbeidsterrein. Stemming is zeer anti-Westers» Oesterteelt in Z»A£rika Een aangrijpende aanklacht tegen de mens-onterende behandeling van chronisch-zieken* ©e Radio- fruencft o-nó Regeling van het Per zische oliegeschil in zicht? FEUILLETON £eti land, dat Bjü U uufeen fat Woensdag 24 December 1952 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Ingezonden Mededeling (adv.) (Van onze correspondent Alfred van Sprang). TEHERAN, December 1952. NOVOSTI DNA in Russisch en Perzisch staat dat boven de deur van een bescheiden winkelhuis op de hoek van de drukke Avenue Naderi in het hart van Teheran. Het is de zetel van de Internationale Organisatie voor Cultureel Contact: een van de vele communistische propaganda-lichamen. In die kleine ruimte binnen, waar een armzalige petroleumkachel tevergeefs een behaaglijke atmosfeer tracht te scheppen, staat een leestafel met communistische kranten en bulletins. Mannen en een enkele vrouw zijn erin verdiept. De wanden zijn versierd met kleurige posters van stralende jongeren onder een zee van wapperende vanen. In een hoek prijkt een bronzen borstbeeld van Lenin geflankeerd door rode vlaggen. Er boven kijkt een kolossale Stalin vaderlijk en verwachtingsvol op de bezoekers om de leestafel neer. En in de étalages trachten beelden van een trots en tevreden Russisch volk de belang stelling van de voorbijgangers op te wekken. het doek verscheen en het Perzische volkslied gespeeld werd. Vechtpartijen met koningsgezinde bioscoopbezoekers waren het resultaat en de politie en militairen zjjn tussenbeide moeten ko men om de orde te herstellen. Ook bij de feestelijke viering van de Sjah's drie-en-dertigste verjaardag is het tot demonstraties gekomen. In het stadion was een groot sportfeest voor de keizer en de keizerin georganiseerd. Om moeilijkheden te voorkomen wa ren er speciale toegangskaarten uitge geven. Desondanks hebben de com munisten kans gezien het stadion binnen te komen. Daar alle bezoekers aan de ingang gefouilleerd werden, waren zij echter niet in staat vuur wapenen en handgranaten mee te ne men. Met het schreeuwen van anti- monarchistische leuzen en het ver spreiden van foto's, waarop de keizer en zijn zusters in Europese nachtclubs afgebeeld zouden zijn, hebben zij toen getracht de feestelijkheden in de war te sturen. Dat is echter niet gelukt. Een van de communistische demon stranten trof het wel heel slecht door binnen het bereik te zitten van een Perzische tandarts, die tevens kam pioen gewichtheffen is. Deze kracht figuur greep de man beet, hief hem met twee handen boven zijn hoofd en stootte hem van zich af. De onfortuin lijke communist bleef voor dood liggen en de tandarts-gewichtheffer was de held van de dag. En toch was het nog niet zo lang geleden, dat deze man met de vlag met de hamer en de sikkel een communistische optocht door de straten van Teheran geleid heeft. Geen olie. En terwijl de verschillende machten in het land aan het werk zijn, ligt de kolossale olieraffinaderij in Abadan nog steeds stil. Het is al zo lang, dat de wereld bijna vergeten heeft hoe veel olie er vroeger vandaan kwam. Maar Perzië zelf wacht nog steeds met ongeduld op de oplossing van het voor haar zo uiterst belangrijke olie geschil. En ook sommige gasten in het Park Hotel in Teheran wachten met ongeduld. Het zijn de internationale aas gieren ui. Frankrijk, Zwitserland, Italië en Amerika, die de dag ver beiden waarop Abadan weer olie zal leveren. Dan hopen zij een goede slag te slaan bij het kopen van de eerste olie. Voorlopig valt er voor hen echter niet veel anders te doen dan de tijd te doden met schaken en aan de bar zitten. (NADRUK VERBODEN.) Het is moeilijk te weten te komen hoeveel succes de communisten heb ben. Vele Perzen beweren, dat er be trekkelijk weinig communisten zijn en ze voeren daarvoor het traditionele argument aan, dat communisme lijn recht in strijd is met het Mohamme daanse geloof. En als het Westen hen maar helpt over de huidige moeilijk heden heen te komen is er volgens hen weinig gevaar voor communistische invloed. Aan de andere kant zijn de omstan digheden voor de communisten gunsti ger dan ooit. Het land is altijd al arm geweest. Door het ontbreken van de In komsten uit de olie groeien armoede en werkloosheid. De anti-Westerse stem ming is de laatste tjjd van overheids wege krachtig aangemoedigd en heeft een climax gevonden in het verdrijven van de Britten. De communisten zouden geen betere hulp hebben kunnen wen sen. Het is niet zo moeilijk om een dood arm volk met weinig vertrouwen in een betere toekomst voor het commu nisme te interesseren. En zeker niet als dat volk voor de overgrote meer derheid niet kan lezen of schrijven en derhalve zelf moeilijk kan oorde len. Het is evenals elders: men gelooft niets te verliezen en alles te winnen te hebben. En dus luistert men naar diegenen, die de zegen van het com munistische systeem prediken. Armoede. Men hoeft maar naar de mensen op de Avenue Naderi te kijken om te be grijpen, dat er een vruchtbaar arbeids terrein voor de communisten braak ligt. Opvallend veel van hen zijn slecht gekleed. Men loopt in vele ma len opgelapte broeken en jassen en op totaal versleten schoenen. Som migen dragen lompen waar men een vogelverschrikker nog niet mee z.iu uitdossen. Bedelaars zijn er zoveel, dat ze een plaag vormen. Het zijn meestal jon gens, die op blote voeten lopen en in niets anders dan een vuil en gescheurd stuk ondergoed de voorbijgangers aan klampen en hen half-huilend blijven volgen. Of ze stellen zich rillend voor de deur van een bakkerij of eetgele genheid op en trachten zo de klanten te vermurwen. De duizenden straatventers aan weerszijden van de grote boulevards hebben ook een moeizaam bestaan. Met meloenen en sinaasappels, bloe men, kranten en loterijbriefjes, zeep, garen en band, speelgoed, gepofte ka stanjes, zonnebrillen, overschoenen en duizend-en-een andere artikelen zitten ze bibberend op straat. Nu de winter ingetreden is zijn de voorbijgangers geneigd om haastig door te lopen. Bovendien zijn er veel te veel van deze kooplieden om hen een menswaardig bestaan te kunnen verzekeren. En dus versterken zij het groeiende leger der ontevredenen. Activiteit, De communisten trachten die onte vredenen natuurlijk uit te buiten. Ze leggen, daarbij gesteund door Rus land, een grote activiteit aan de dag, Behalve de leeszaal van de Internatio nale Organisatie voor Cultureel Con tact is er iets verderop aan de Avenue Istanboel een Huis des Vredes een andere communistische propaganda- instelling, welke zich vooral op de jon geren concentreert. Nationaal-socialis- tische tegenstanders hebben het in terieur hiervan enige tijd geleden ver woest. De communistische activiteit is echter op het platteland het grootst. Tachtig procent van het Perzische volk bestaat van de landbouw. Er heerst onder de boeren evenwel ar moede en ontevredenheid. De com munisten sparen geld noch moeite om daarvan te profiteren onder het mom van bestrijding van 't analphabetisme. In vele dorpen en gehuchten organi seren zij cursussen om de mensen le zen en schrijven te leren. Het mate riaal dat zij daarbij gebruiken is na tuurlijk sterk communistisch getint. De Perzische regering doet weinig om deze communistischë activiteit te beteugelen. Misschien durft zij dat niet uit angst voor de machtige nabuur. Soms krijgt men de indruk, dat zij het ook niet wil, om zodoende het Westen en met name Amerika goed te door dringen van het communistische ge vaar, dat Iran bedreigt als Amerika niet helpt de olieproductie weer op gang te brengen. Er hebben geregeld communistische demonstraties plaats, waarby men zelfs auto's van Amerikaanse diplomaten aangehouden heeft om hen toe te roe pen: Yank go home! Communistische publicaties zjjn gesteld in felle taal. En de laatste tjjd is het in de bioscopen tot incidenten gekomen omdat commu nistische bezoekers weigerden op te aan toen het beeld van de Sjah op Sinds 1948 is bij Knysna in Zuid- Afrika de teelt van oesters ter hand genomen. Deze teelt blijkt thans een groot succes geworden te zijn. De oes ters, die afkomstig waren uit Neder land en Frankrijk, bleken in de Afri kaanse wateren veel sneller te groeien. Thans worden ook proeven genomen met Portugese oesters en onlangs zijn per schip 47 kisten oesterzaad uit Por tugal aangekomen, welke ongeveer 1200 kg. oesters inhielden. De kisten, welke zelf het dubbele wogen, waren aan de binnenkant met kurk bekleed en werden in koelruimten vervoerd. Verwacht wordt, dat de Portugese oes ters nog sneller zullen groeien dan de Nederlandse en Franse. Deze laatste soorten zullen het volgende jaar voor het eerst op de markt worden ge bracht. W aarschuwing van de Ziekenfondsraad. Op verzoek van de voorzitter van de Ziekenfondsraad wordt het volgende me degedeeld. Werkgevers, die nog in het bezit zijn van schutbladen van couponboekjes voor ziekenfondspremie, aan de voorzijde voorzien van de letters A tot en met K, dienen deze schutbladen uiterlijk 31 Dec. 1952 te hebben ingeleverd bij de Raad van Arbeid of de bedrijfsvereniging, waarbij zij zijn aangesloten. Na genoemde datum kunnen die schut bladen niet meer voor premiebetaling in aanmerking worden gebracht. BAMBANG SlIGENG BEEDIGD. In het paleis te Djakarta is Maandag ochtend kolonel Sugeng beëdigd als fun gerend chef-staf van de Indonesische landmacht tijdens een plechtigheid, die werd bijgewoond door vele leden van het Kabinet, leden van het parlement, bui tenlandse attaché's en een groot aantal militaire autoriteiten. Met uitzondering van de commandant van het territorium Oost-Indonesië, waren alle territoriale commandanten aanwezig. Oost-Indonesië was vertegenwoordigd door overste Su- marno. Nadat president Sukarno de eed had afgenomen, zei kolonel Sugeng. dat hij alle krachten zal wijden aan de hem opgelegde taak. „Een mens was te veel." (Van één onzer verslaggevers). In Seheveningen heeft de première gedraaid van een zeer bijzondere film, „Een mens was teveel", die in de komende maanden in tal van steden en dorpen in Nederland vertoond zal worden. De mens die teveel was, is een jonge vrouw die in de opgang van haar le ven getroffen wordt door een verlamming. Zij kan niet meer beter worden. Aanvankelijk ontvangt ze bij familie een gastvrij onderdak, maar op de duur vindt men haar aanwezigheid veel te lastig. Men laat haar overbrengen naar een rusthuis, een particuliere verpleeginrichting voor chronisch zieken. Daar aangekomen ondergaat de jonge vrouw al de nadelen van een dergelijke in richting. Zij was bij haar familie al teveel maar zij is het in het verpleeghuis evenzeer. Men brengt haar onder op een kamer waar reeds drie vrouwen lig gen, voor wie geen hoop op herstel meer bestaat. In deze ellendige omgeving brengt de jonge vrouw enige tijd door. Maar weldra sterft zij. Wij willen op het eigenlijke „verhaal" in deze film niet ingaan. Dat is aan alle kanten een tragedie, gelijk men bij het aanschouwen van het filmwerk zal con stateren. De strekking van de film verdient vooral de aandacht. Wat is het lot van de talloze chronisch zieken in Neder land? Sommigen zijn financieel in staat een goede verzorging (privé) te bekostigen. Velen zijn bij familie ondergebracht met alle bezwaren van dien. Vele anderen brengen hun dagen door in een verpleeghuispeen inrichting zoals men ze bij dozijnen vindt in de steden. Er zijn goede verpleeghuizen. Deze bonafide instellingen blijven van blaam gevrijwaard. Maar er zijn tal van ver pleeghuizen, waar als enig ideaal geldt: wij moeten zoveel mogelijk op de men sen verdienen. In dergelijke instellingen leeft men vèn de zieken en niet vóór de zieken. Rondweg ellendig zijn de toestanden, die in deze huizen heersen. Deze toestanden gaven 25 jaar ge leden de stoot tot de oprichting van de Christelijke Vereniging tot verpleging van behoeftige chronisch zieken. „Het Zonnehuis", die tehuizen exploiteert te Beekbergen, Schiedam en weldra ook te Doorn. Daar krijgen de langdurige zieken de verpleging die ze behoeven. Daar gaat het er niet om de mensen uit te bui ten. Maar de ogen van ons volk zijn nog niet geopend voor de nood van de chro nisch zieken. En ook in regeringskrin gen beseft men niet ten volle hoeveel problemen er liggen op dit terrein. De film „Een mens was teveel" is een aangrijpende aanklacht tegen de mens onwaardige behandeling der chronisch zieken. „Het Zonnehuis", dat het film werk liet vervaardigen door de cineast Rudi Hornecker, hoopt met deze film veler ogen te openen. Reeds eerder trok „Het Zonnehuis" met een film door het land. Dat was „Doortje Verkerk". De bedoeling van Ingezonden Mededeling (Adv.) jnproew ZEER OUDE GENEVER WAT LEVERT LEVERT IS GOED' LEVERT CC - AMSTERDAM die film was een andere dan de strek king van „Een mens was teveel". Toen ging het om het Zonnehuiswerk zelf. Nu gaat het om het wezen van wantoestanden. Naar onze opvatting is de film tech nisch wel geslaagd, al zijn er tekort komingen. Maar die technische zijde van het stuk komt op de tweede plaats. De toeschouwers worden aangegrepen door de ernst van de zaak en dat is wel het beste wat men van een film kan zeggen. DONDERDAG 25 DECEMBER 1952. HILVERSUM I (402 m.) NCRV: 7.30 Kerstzangdienst; 8.45 Morgenw.;' KRO: 930 Nieuws; 9.45 Kerstliederen; 10.25 Pontificale Hoogmis van Kerstmis; 12.00 Strijkkwartet; 12.35 Gram.; 12.40 Kerst toespraak van Z.H, Paus Pius XII; 13.00 Nieuws en Kath. nieuws; 13.10 Promena de orkest en solisten; NCRV: 14.00 Kerst liederen; 14-30 Kinderfeest; 15.30 Weih- nachtsoratorium, Bach; IKOR: 17.00 „Kerstmis uit- en thuis"; NCRV: 19.00 Nieuws en weerber.; 19.10 Gram.; 19.35 Pianokwartet; 20.00 „Christus geboren" Kerstprogr.; 21.10 ,,De schrijver en het kind", Kersthoorspel; 22.15 „Het Kerst lied der volken"; 22-45 Avondoverd.; 23.00 Nieuws en S.O.S.-ber.; 23.1524.00 Strijkkwartet. HILVERSUM II (298 m.) AVRO: 8.00. Nieuws; 8-15 Gram.; 9.00 Morgenwijding; 9.15 Blokfluitensemble; 9.35 Kinderkoor; VPRO: 10.00 Kerstdeclamatorium; 11.00 Ned. Herv. Kerkd.; AVRO: 12.00 Carillon; 12.20 „In 't spionnetje"; 12.25 Liehte mu ziek; 13-00 Nieuws; 13.05 Med. of gram.; 13.10 Leger des Heils orkest en koor; 13.50 Kerstgroet; 14.00 Radio Philh. ork.; 15.15 Voor de zieken; 15.45 Oude Franse Kerstliederen; 16.00 Groeten van Neder landers in den vreemde; 16.20 „Een witte Kerst....?"; 16.45 Kerstprogramma; 18.00 Nieuws; 18.15 Regeringsuitz.: Prof. dr J. H- Bavinck: „Wetenschap en geloof in In donesië"; 18.30 Metropole orkest; 19.00 Gesproken brief uit Londen; 19.05 Kerst concert; 20.05 „Koningen in Judea", spel met muziek; 21-05 Zang en orgel; 21.30 Reportage; 21.50 Negro-spirituals; 22.25 Strijkorkest; 23.00 Nieuws; 23.15 Sport- actualiteiten; 23.30 „Kerstmis in jvanjs", causerie; 23.4524.00 Gram. BRUSSEL (Vlaams 324 m.) 11.00 „Da Komst des Heren"„ oratorium; 12.30 Weerber.; 12.34 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 13.30 Voor de sold:; 14.00 „De Komst des Heren", oratorium (ver volg); 15.00 Sport; 16.4» Gram.; 17.15 Voor de kinderen; 18.1o Kertmis bij ver scheidene volkeren; 18.30 Godsd. uitz.; 19-00 Nieuws; 19.40 Gram.; 20.00 Klank beeld; 20.30 Gram.; 21.00 Voor de vrouw; 21.45 Verzoekprogr.; 22.00 Nieuws; 22-15 Amerikaanse Kerstliederen; 22.45 Gram.; 23.00 Nieuws; 23.05 Dansmuziek; 23.30 24.00 Omroeporkest. NEHROE VERWERPT PLAN VOOR KASJMIR. De Indiase minister-president Nehree heeft in antwoord op vragen in het parle ment verklaard, dat het jongste voorstel van de Pakistaanse minister van Buiten landse Zaken, Zafroellah Khan, voor de demilitarisatie van Kasjmir, nog veel slechter was dan de meeste voorstellen, die India tot dusverre voorgelegd had ge kregen. Volgens het voorstel van Khan zou Pa kistan instemmen met een contignent van 28.000 man Indiase troepen in Kasjmir na de demilitarisatie, indien de Azad Kasjmir-strijdkrachten aan de Pakistaan se kant van de wapenstilstandslinie in tact werden gelaten. India had de Veilig heidsraad -tevoren meegedeeld, dat het zijn troepen tot 21.000 man wilde beper ken, wanneer de Azad Kasjmir-strijd krachten ontbonden zouden worden. Vol gens Nehroe zijn de z.g. Azad-troepen voor honderd procent opgenomen in het Pakistaanse leger, goed geoefend en uit gerust. VERKLARING VAN TSJANG KAI SJEK. Generalissimus Tsjang Kai Sjek heeft heeft Maandag tijdens een inspectie van troepen verklaard, dat het volgend jaar alle militaire voorbereidingen zullen zijn getroffen, om het Chinese vasteland te heroveren en dat de Verenigde Staten binnenkort aanvullend materiaal zullen sturen om de nationalistische strijdkrach ten te helpen bij de tegenaanval. Generaal William Chase, chef van de Amerikaanse militaire missie op Formosa, heeft bevestigd, dat de V.S. het volgend jaar zware wapens en vliegtuigen naar Formosa zullen zenden. Tot nog toe zijn alleen lichte wapens gezonden. Het straatbeeld van Teheran is overwegend Westers met een enkele Mohammedaanse priester voorgrondof 'n boerenvrouw in 'n grote doek gewikkeld, die voor het Oosterse element zorgen. Op vallend veel mensen zien er ech ter armoedig en onverzorgd uit. Men is begonnen met boringen tenein- te trachten vast te stellen of de olievel den van Seria zich onder de bodem van de Zuid-Chinese Zee voort zetten. De boringen geschieden van een stalen platvorm af, dat zich ongeveer 2 km buiten de kust bevindt. Er zullen op die plaats 4 bronnen worden geboord. De Zweedse gezant, de heer J. de La- gerberg heeft aah vice-admiraal jhr E. J. van Holthe, voorzitter van het comité van chefs van staven, het Groot Kruis in de Orde van het Zwaard overhandigd. Washingtonsc bladen meldden Maandag dat de Amerikaanse am bassadeur te Teheran, Loy Hen derson, binnenkort naar Perzië zal terugkeren, om te pogen een einde te maken aan het Perzische olie geschil. Henderson heeft in het af gelopen weekeinde besprekingen gevoerd met minister Acheson. Volgens de persberichten is van Ame rikaanse officiële zijde vernomen, dat de Perzische regering een nieuw voorstel zal worden gedaan, inhoudende dat Ame rikaanse oliemaatschappijen en de „Ang- lo-Iranian oil company" de van Perzische olievelden afkomstige olieproducten zul len vervoeren en verkopen. Groot Brit- tannië zou met dit voorstel hebben inge stemd. Vernomen wordt, dat de voornaamste reden voor het voorgenomen inschakelen van Amerikaanse oliemaatschappijen ge legen is in het feit dat deAnglo-Iranian" er in is geslaagd het verloren gaan der Perzische olieproducten door verhoogde productie elders te dekken, zodat zij nog slechts belang heeft bij het uitvoeren van een zeer gering gedeelte der vroegere door haar afgenomen productie der Per zische olievelden. Charles Chaplin is benoemd tot Grootofficier in de Orde van Verdien ste van de Italiaanse Republiek. 63 „Zo, zo!" zei Bertus. Hü onderdruk te de opwelling eraan toe te voegen: „Die woorden passen precies in jouw mond". De ellende, zo dacht hij, maakt hem bitter en wraakzuchtig. Teunis zei: „Ik kom afscheid ne men. Morgen verlaat ik deze verdoem de kolonie en keer terug naar het vaderland". „En je vrouw? Die gaat toch mee, denk ik?" vroeg Bertus koel. „Zij is naar haar eeuwig huis ge gaan", zei Teunis. „De Here heeft haar genadig uit deze slechte wereld ver lost". En met de rug van zijn hand wiste hij een denkbeeldige traan weg. Het bleef verder stil, alleen het ge luid van Teunis, die luidruchtig zijn bonen at, en het geschraap van hou ten lepels in houten borden was te horen. Eindelijk schraapte Teunis zijn keel. „Bertus", begon hij, „jij en ik waren buren en vrienden in het vaderland. Als vriend waarschuw ik je: ontvlucht dit verdoemde en godverlaten oord. Ga mee". „Dat nooit", zei vader Bertus. Hij had juist zijn soep op en legde de lepel -in het bord. Langzaam draaide hij zich naar de bezoeker. ,Je hebt niet het recht deze plaats verdoemd of godverlaten te noemen", zei hij kalm. „Een plaats, waarvan zoveel vurige gebeden zijn opgestegen, kan niet van God verlaten zijn. God verlaat nooit degenen, die Hem aan roepen. Hij mag ons zwaar beproeven en Hij stelt zeker ons geloof op de proef, maar Hij zal ook aan hen, die tot Hem roepen, het onwankelbare geloof schenken". Teunis schudde het hoofd: „Je bent nog steeds verblind door het dwaze vertrouwen in de man, die jullie in dit avontuur heeft gelokt. Weet je wel wat de mensen zeggen niet hier, maar in Nederland? Ze lachen ons uit. Ze noemen ons idioten, dwa zen, omdat we een man gevolgd zijn, wiens verlangen het is een kolonie te stichten om aan zijn eigen eerzucht te voldoen, en die volkomen ge faald...." door Marian Schoolland Bertus stond zo plotseling op, dat zijn stoel ondersteboven viel. „Dat is voor de tweede maal, Teunis, en nu is het genoeg", zei hij bars. „Nie mand heeft hoger idealen, niemand is eenvoudiger voor God. Teunis was ook opgestaan: „En hooghartiger tegenover mensen!" viel hij Bertus onbeheerst in de rede. „Dat is laster!" Bertus bulderde op eens. Marietje begon te huilen en moeder nam haar op haar schoot. De anderen staakten hun pogingen de laatste druppels soep uit de borden te schra pen en keken verschrikt toe. Teunis trok de schouders op. „Ik zal je niet langer lastig vallen", zei hij. „Je kunt om mij in je eigen sop gaarkoken". Zonder verder een woord te zeggen, stapte hij weg. Moeder schepte bonen in de borden. Anton staarde voor zich uit. Hij schudde het hoofd toen moeder aan hem toe was. „Ik heb geen trek." Zag vader werkelijk de situatie verkeerd? Het leek er op, dat er wat aan was van de voorspellingen van die oude dweper. De anderen zaten zwijgend. Toen het eten op was, las vader als gewoonlijk uit de Bijbel. Daarna vroeg hij: „Wat zullen we zingen, moeder?" „Psalm twee-en-veertig, het vijfde vers", antwoordde ze terstond, als had ze er aan zitten denken. Ze zongen wel, maar zonder ani mo. Zelfs moeder, al hield ze moedig het hoofd op, zong met een ijle, glansloze stem. Maar de Heer zal uitkomst gevei>, Hij, die 's daags Zijn gunst gebiedt. Anton kuchte. Hjj wilde de vol gende regels niet zingen. Het zou in zijn mond een bittere leugen zijn. Hij zag moeder naar Tineke kijken, die op haar strozak lag met wijd open ogen. Hij zag Tineke glim lachen. En toch zong moeder: 'k Zal Zijn lof, zelfs in de nacht, Zingen. Toen vader gedankt had, zei Anton: „Ik ga een eindje om." Én hij ging er haastig vandoor. Anton liep hard; zijn opgewonden heid gaf hem kracht. Hij liep het pad af naar het Zwarte Meer. De schaduwen van de nacht trokken al samen onder de bomen. Maar toen hij uit het halfduister van het bos vandaan trad in de open ruimte aan de oever van het meer, zag hij, dat de zon nog gloeide aan de lucht. De zon ging onder in een sinistere, bloedrode wolkentroep en de wind joeg onrus tige golven tegen de wal. (Wordt vervolgd). VRIJDAG 26 DECEMBER 1952. HILVERSUM I (402 ra.) KRO: 8.00 Nieuws en waterst.; 8.15 Kinderkoor; 8.25 Hoogmis; NCRV: 9,30 Nieuws en water standen;; 9.45 Gew- muziek; 10.00 Chr. Geref. Kerkdienst; 11.30 Vocaal ensemble en solisten; 12.00 Koninklijke Militaire Kapel; 12.30 Amusementsmuziek; 12.59 Klokgelui; 13.00 Nieuws; 13.05 Gram.; 13-30 mstrumentaal trio; 14.00 Voordracht. 14.30 Harp-ensemble; 15.00 Meisjeskoor; 15.30 Voor de jeugd; 16.0o Kamermuziek; 16.25 Emigrantenuitz.; 17.30 Fries progr.; 18.00 Gram-; 18.15 Intrumentaal ensemble. 18.45 Huismuziek; 19.00 Nieuws en weer ber.; 19.10 „The Messiah", oratorium; 22.00 „Kerstfeest buiten de familiekring"; 22.30 Kunstrubriek; 22.45 Avondoverd.; 23.00 Nieuws en S.O.S.-ber.; 23.15 Evan gelisatie-uitzending in de Hongaarse taal; 23.30—24.00 Gram. HILVERSUM II Uao m-) vnim: 8.00 Nieuws en weerber.; 8.18 Torenmuziek en orgelconcert; 8.45 Poëzie en muziek; 9.15 Omroeporkest; VPRO: 10.00 „Het verhaal van üe vierde wijze uit het Oosten", klankbeeld; IKOR: 10.30 Remonstrantse Kerkd.; AVRO: 12.00 Amusementsmuz.j 12.30 Sport en prognose; 12 4o xvrontjong ensemble; 13.00 Nieuws en weeroverz.; 13.05 Med. en gram.; 13.20 Dansmuziek; 13.45 Groeten van Nederlanders uit den vreemde; 14.00 „Kerstmis in New York"; 14-30 Middennederlandse Kerstliederen; 14,45 Gev. muziek; VARA16.00 „De Hoofdprijs", hoorspel; 16.30 Pianorecital; 16.50 Voor de kinderen; 17.10 Prijsvraag; 17-30 Kerstliederen; 18.00 Nieuws; 18.10 Strijksextet; 18.35 „Kerstmis in Wenen en Hilversum"; 19.15 Strijkkwartet; 19.45 „Vrede op aarde", toespraak; VPRO: 20.00 Nieuws; 20.05 „Het rustpunt", hoor spel; 20.35 Kamerkoor en orgel; VAHA: 21.00 „Komedie op de brug", opera; 21.40 „Het dichtertje en de eenzaamheid" hoorspel; 22.19 Spirituals; VPRO: 22-40 Vandaag", hoorspel; 22.45 Avonawijaing; VARA: 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Gram. BRUSSEL (Vlaams 324 m.) 12.00 Om- roepork.; 12-30 Weerber.; 12.34 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Kerstmuziek; 13.30 Voor de soldaten; 14.00 Orgelspel; (In de pauze: gram.); 14.45 Kamermuziek; 16.20 Kerstliederen; 16.35 Gram.; 16.45 Kerst liederen; 17.00 Gram.; 18.00 Kerstliederen; 13.10 Causerie; 18.20 Kerstliederen; 18.30 Gram.; 19.00 Nieuws; 19-40 Gram.; 20.00 Pianorecital; 20.15 Symphonie orkest, ko ren en solisten; (In de pauze: Kunstover zicht); 22.00 Nieuws; 22.10 Causerie; 22.15 Intern. Radio-Universiteit; 22.45 Gram.; 22-55 Nieuws; 23.0524.00 Gram. TELEVISIE-UITZENDING. 20.1521.45 1. „De Hoop" moet - varen, filmreportage; 2. Weeroverzicbt; 3. Hei Kerstverhaal in de schilderkunst; 4. „De verloren melodie", T.V-fantasie; ZATERDAG 27 DECEMBER 1952. HILVERSUM I (402 m.) KRO: 7.00 Nieuws; 7.10 Gewijde muziek; 7.45 Mor gengebed en liturgische kalender; 8.00 Nieuws en weerber.; 815 Gram.; 9.00 Voor de huisvrouw; 9.35 Waterst.; 9.40 Gram.; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Gram.; 11.00 Voor de zieken; 11-45 Klein koor; 12.00 Angelus; 12.03 Gram.; (12.30 12.33 Land- en tuinbouwmed.); 12.55 Zonnewijzer; 13-00 Nieuws en Katholiek nieuws; 13.20 Promenade ork. en soliste; 13.50 Gram.; 14.00 Boekbespreking; 14.10 Gram.; 14.40 Amateurprogr.; 15.15 Kro niek van letteren en kunsten; 15-55 Gram. 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans: 17.00 Voor de jeugd; 18.00 Instrumentaal ensemble en solist; 18.15 Journalistiek weekoverz.; 18.25 Oude Kerstliederen; 18.40 Regeringsuitz.; Zoeklicht op de Westerse Defensie; 19.00 Nieuws; 19-10 Gram.; 19.20 Parlementsoverzicht; 19.30 Gram.; 20.25 De gewone man; 20.30 Licht baken; 20.50 „100 Jaar Kromstaf"; 21-00 Gev. progr.; 21.50 Actualiteiten; 22.00 Amusementsmuziek; 22.30 Wij luiden de Zondag in!; 23.00 Nieuws; 23.15 Nieuws in Esperanto; 23-25—24.00 Operaprogr. HILVERSUM U (29o m.) VARA: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.15 Ochtendgymn.; 7.33 Gram.; 8 00 Nieuws en weêrco. 8.18 Gram; 8.35 Orgelspel; 8.55 Vo„r ..is- vrouw; 9.00 Gram.; VPRO: 10.00 „Tijde lijk uitgeschakeld", causerie; 10.05 Mor genw.; VARA: 10.20-Voor de arbeiders in de continubedrijven; 11.30 Pianorecital; 12.00 Gram.; 12.30 Land- en tuinbouw med.; 12.33 Dansmuziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Commentaar; 13.20 Metropole ork.; 13.50 Radioweekjournaal; 14.20 Harmo nie orkest; 14.45 Boekbespr.15.00 Dans muziek; 15.30 „Van de wieg tot het graf", causerie; 15.45 Lichte muziek; 16.15 Sportpraatje; 16.30 Militaire kapel; 17.15 Voor de jeugd; 18.00 Nieuws; 18.15 VA- RA-Varia; 18.20 Orgel en zang; 18.45 Gram.; 19.00 Artistieke staalkaart; VPR O: 19.30 „Passepartout", causerie; 19.40 „Het Oude Testament in deze tijd", cau serie; 19.55 „Deze week", causerie; VA RA: 20.00 Nieuws; 20.05 Gev- progr.22.00 Socialistisch commentaar; 22.15 Gram.; 22.40 „Onder de pannen", hoorspel; 23.00 Nieuws; 23.1524 00 Gram. BRUSSEL (Vlaams 324 m.) 11.45 Gram. 12.30 Weerber.; 12.34 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 14.00 „Les deux avares", ope ra; 15.00 Zuid-Afrikaanse muziek; 16.45 Engelse les; 17-00 Nieuws; 17.10 Gram.; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.40 Gram.; 20.00 Omroeporkest; 20,55 Gram.; 2115 Accordeonmuziek; 21.30 Gram.; 21.45 Accordeonmuziek; 22.00 Nieuws; 22.15 Gram.; 23.00 Nieuws; 23-30 24,00 Salonorkest.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 3