Nieuws uit de Provincie. Algemene beschouwingen over de Provinciale Begroting 1953 D.D.D. „Ev moet op de Haagse deuren gebonsd worden" Industrialisatie, inpolderingen, woningbouw en slechte wegen waren o.m, punten op de verlanglijsten der afgevaardigden Hollandse en Amerikaanse waar dering bij de opening van hotel „De Burg tt Puistjes! Brouwgerstfeelt in gevaar Middelburg. Goes. 7 holen GEMEENTERADEN Oostweg eindelijk verbeterd? VERKOUDHEID BLOEDSOMLOOP Woensdag 24 December 1952 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 De gehele Dinsdagmorgen van negen uur tot half één hebben de Prov. Staten zich beziggehouden met de algemene beschouwingen over de begroting der Pro vincie voor 1953. De woningnood was een onderwerp waarover bijna alle spre kers iets zeiden en ook aan de inpolderingen werd uitvoerig aandacht be steed. Andere belangrijke vraagstukken bleken te zün de industrialisatie en het verkeer, met name de verbetering van de wegen. Andere onderwerpen als de terugkeer van de Mjj „Zeeland" naar Vlissingen en het veer Zijpe-Anna Jacobapolder werden ook dit jaar niet vergeten. De heer J. Hommes (A.R.) opende de algemene beschouwingen met te wijzen op de dringende noodzaak van een goede oeververdediging, waarbij hij in het bijzonder noemde de kusten van West-Zeeuwsch-Vlaanderen en Walcheren. Sprekend over de achter grond van het vraagstuk, nl. de Rijks- hulp zei de heer Hommes. „Er blijkt een lange weg te liggen tussen Zee land en Den Haag". Dit geldt ook voor de afwikkeling van de oorlogsschade, de verbinding met Noord-Beveland, de inpoldering van het verdronken land v. Saeftingen de verbetering van de wegen enz. Fel protesteerde de heer Hommes tegen de nonsens, dat er in Zeeland geen woningnood meer zou bestaan, maar zeer erkentelijk was liij voor de tegemoetkomende houding van minister Algera voor Zeeland. „G.S. moeten op de deuren van Den Haag blijven bon zen", zo zei hy nog. De heer Hommes zou gaarne een voorstel zien van G.S. om een dotatie te doen aan het Tertiair Wegenfonds, wanneer de rekening over 1951 een overschot oplevert. Verder wilde deze spreker graag weten, wat G.S. gaan doen met het geld, dat voor sociale en culturele doeleinden is uitgetrokken. Hij sprak over wensen die gaan in de richting van een uitbreiding van de geestelijke volksgezondheid en het uit schrijven van een Zeeuwse literatuur prijsvraag. Evenals de voorgaande spreker in formeerde de heer P. V. M. Vercaute- ren hoe het nu stond met het water wingebied Dishoeck. De heer Vercau- teren vond het eigenaardig dat er nog alleen over het drie-eilandenplan wordt gesproken, terwijl het land van Saeftingen op de achtergrond is ge raakt. Als men de prachtige gronden van Saeftingen ziet, zou men haast met dr Ritter sentimenteel worden. De heer Vercauteren zei, dat Z. Vlaanderen met spanning uitziet naar de beslissing ten aanzien van de wegen door de Braakman. In het algemean pleitte deze spreker voor de verbete ring van de wegen. Hoe vaak kunnen de bussen de dorpen niet aandoen van wege het slechte wegdek! Een eresa luut werd gebracht aan het personeel van de stoombootdiensten, die in de dikke mist toch nog diensten wisten te onderhouden. Met tevredenheid spre kend over de financiële toestand van de Provincie, vroeg hij of het niet mo gelijk was een post uit te trekken voor een onderzoek naar de nazorg der maatschappelijke gebrekkigen. De heer L. P. van Oorschot (Arb.) voelde zich gedrongen eerst een be schouwing te geven over de situatie in binnen- en buitenland. Daarna werd een lans gebroken voor de moeilijke financiële positie van de gemeenten en werd de hulp van G.S. ingeroepen om de Rijksuitkering verhoogd te krijgen, als er zich bijzondere omstandigheden voordeden. Ook de woningnood werd door deze spreker niet vergeten. Ook de heer van Oorschot protesteerde te gen de uitlating volgens welke Zee land verzadigd zou zijn met woningen. Wel wordt aangegeven, waar indus trialisatie mogelijk is, zo bracht de heer van Oorschot op het tapijt, maar er wordt in het Ontwikkelingsplan niet gezegd welke wegen moeten worden bewandeld. Onze provincie lijdt schade, zo was de heer van Oorschot verder van me ning doordat de veerboten op Zondag niet voldoende varen. Hij vroeg zich af of die eeuwig durende concessie van de R.T.M. op het veer ZijpeAn na Jacobapolder wel staatsrechtelijk juist was. G.S. moesten deze vraag maar eens aan de minister voorleggen. Tenslotte ageerde deze P.v.d.A.-spre- ker nog fel tegen de handelwijze van de Mjj „Zeeland", die alle pogingen om naar Vüsingen terug te keren te genwerkt. Met dit laatste was mr W. F. E. Ba ron v. d. Feltz (C.H.) het roerend eens en ook de opmerking over het veer ZijpeAnna Jacobapolder kon hij on derschrijven. Wat de uitbreiding van de Zondag- diensten betreft, was hij van oordeel, dat men beter de behandeling van de Zondagswet door de Staten Generaal kon afwachten. De heer van de Feltz sprak evenals zyn voorganger over de watervoorziening op Noord-Beveland en hy drong er op aan het Tractaat met België van 1839 in Benelux-verband onder ue loupe te nemen met het oog op de inpolderingsplannen van Saef tingen. De heer van de Feltz was er tegen dat de Polder Walcheren cala- miteus wordt verklaard. Uit een oog punt van werkverruiming moet de uit voering van het drie-eilandenplan wor den versneld. De S.G.P.-afgevaardigde, de heer D. Kodde, keerde zich eerst tegen de heer van Oorschot, die over de Euro pese eenwording had gesproken en daarna tegen de uitbreiding van de Zondagsdiensten van de veerboten. Het beste is nog altijd, zo zei hij, de opbouw volgens de vaste begin selen, die ons volk groot maakte. De uitbreiding van de Zondags diensten doet geen weerzin groeien, maar smart. Ook de wijze waarop de uitslagen van de Zeeuwse collecten werd be- ke d gemaakt, kon geen genade vin- 'den in de ogen van de heer Kodde. De collecte trouwens, zoals deze is opgezet, wordt niet door de gehele bevolking gedragen. Er wordt al te veel gesteund en geleund op de Over heid. Wanneer de waterleiding wordt aangelegd, moet men speciaal denken aan de afgelegen boerderijen. Waar om zou hier geen financiële rugge steun mogelijk zjjn? Ook deze spre ker was er voor, dat Zeeland nogmaals weer vroeg om meer bouwvolume. En ook de zeeweringen mogen niet ver geten worden. Sprekend over de woningbouw in Zeeland, zei de V.V.D.-afgevaardigde, de heer J. L. Verhage, dat er voor Zeeland behoorlijk veel gedaan is en dat een onderzoek naar de particu liere woningbouw gewenst is. Over de. industrialisatie van Zee land was hij niet erg tevreden. De heer Vernage vond het wel erg merk waardig dat in andere delen van ons land voor millioenen wordt geïnves teerd. Waarom stelt het Rijk nu eens niet een half millioen beschikbaar voor een drijvend dok voor b.v. de „Schelde"? Ook de heer A. Vermaire (Mid- denst.) brak een lans voor de bouw van meer woningen en mevr. E. J. v. d. Broecke-de Man (Arb.) viel de heer Hommes bij wat betreft de prijs vraag voor literatuur voor Zeeland Zij pleitte voor stimulering van cul tuurbeoefening in de provincie en dacht b.v. aan voordrachtwedstrijden voor het amateurtoneel. HET VRIJE VAN SLUIS. Mevr. v. d. Broecke verzocht G.S. in Januari met een voorstel te komen tot het verlenen van een provinciale bijdrage voor het Het Vrije van Sluis. De beste oplossing voor de moeilijk heden is de vernieuwing van de zee sluis. De capaciteit moet worden op gevoerd met het oog op een be tere beheersing van het waterpeil. Mocht blijken, dat het buitengemaal niet voldoende kan worden open gehouden, dan zou een eenvoudige stuw op de plaats van de oude wacht- sluis voldoende zijn. De Rijkswater staat ontwerpt de plannen. Het rijk draagt 55 van de kosten, als de Provincie ook bijdraagt. Waarschijn lijk kan de oorlogsschade op wacht en zeesluis dan worden geclaimd. Nadat de heer Meliefste (A.R.) ge ïnformeerd had zaken voor de naar de stand van verruiming van de werkgelegenheid, bracht de heer A. A. van Eeten (A.R.) op zijn beurt het veer ZijpeAnna Jacobapolder ter sprake. Deze spreker deed een suggestie om gelden te besteden voor een muziekprijsvraag en steun te verlenen voor dissertatie's met een Zeeuws onderwerp. De heer A. H. P. Stemerding (C.H.) bracht hulde aan het E.T.I. en vroeg inlichtingen over de weg MiddelburgW.-Souburg. Er zijn geruchten omtrent moeilijkheden met de aannemer. ANTWOORD VAN G.S. In het antwoord in eerste instan tie namens G.S. maande mr A. J. v. d. Weel tot voorzichtigheid bij het uittrekken van gelden voor nieuwe doelen. Er is immers nog zo veel te doen. op medisch en sociaal gebied. Daar is de noodzaak van een medisch opvoedkundig bureau, de uitbreiding van het werk van de Kruisverenigin gen en nog meer. Hij beloofde, dat er op de Haagse deuren zou worden gehamerd, zoals dat ook in het ver leden was gedaan. Zo was hij met de Commissaris der Koningin op bezoek geweest bij mi nister Witte om hem in te iichten over de woningtoestand in Zeeland. Volgens de statistiek, zo bleek uit"dit gesprek, zou m Middelburg een over schot van 150 woningen bestaan. Hoe dit ook zij, bij de berekening van de hoofdzakelijke woningbouw zal de statistiek niet gelden. Voor Zeeland zal het aantal gesloten huwelijken wellicht worden verdisconteerd. Reeds thans kan worden meege deeld, dat voor de jaren 1954, 1955 en 1956 een bouwvolume van 1236 woningen beschikbaar zal worden ge steld. Minister Witte had nog aangedron gen op een zoveel mogelijk inschake len van de particuliere woningbouw. By de bespreking met minister Al gera bleek, dat de bewindsman zich nog niet had ingewerkt in de inge wikkelde kwesties rond het veer ZijpeAnna Jacobapolder. Als alles goed gaat zal de lange- afstandsgasvoorziening in April haar beslag krijgen. Verwacht wordt, dat onder het personeel van het Prov. Gasbedrijf niet veel slachtoffers zul len vallen. De te benoemen directeur van het Goese gasbedrijf wordt dooi de Prov. Staten benoemd tot advi seur van het Prov. Bedrijf. Het Mid delburgs Bedrijf blijft zelfstandig. De gasprijs zal iets hoger worden, maar zo zei mr van der Weel nog, de calorische waarde van het gas zal aanmerkelijk hoger zyn, n.l. 5200. Een oud hotel in nieuwe glorie Rustig en degelijk Het was niet toevallig, dat gisteren by de opening van het herboren hotel „De Burg'' de Amerikaan mr Manthy aanwezig was. Dit hotel immers, één der gebouwen waarop de Middelburgers voor de oorlog trots waren, maar dat zy op 17 Mei 1940 tot een puinhoop za gen verworden, is met Amerikaanse steun tot stand gekomen. „Met Mars hallhulp" heet dit in de volksmond, maar de Marshallhulp is allang ver anderd in „wederzydse steun". De heer Manthy vertegenwoordigde dan ook het hoofd van het M.S.A.-bureau (M.S.A, is Mutual Security Agency: Bureau voor wederzydse veiligheid) de heer Clarence Hunter. Burgemeester mr dr N. Bolkestein verrichtte de officiële opening. In het Engels sprekend vertolkte hij aan de heer Manthy niet alleen de dank van de directie van het hotel, de gebroe ders Visser, maar ook die van het ge meentebestuur en van de gehele Mid delburgse burgerij. „Belangrijker ech ter dan de materiële hulp is de idee die hier achter ligt", aldus de burge meester. „Dat een land een ander land beoorloogt is oud dat echter een land andere landen helpt zoals het uwe nu doet, is nieuw in de geschiedenis. Zijn toespraak in het Engels besloot mr Bolkestein met een opwekking tot grote eensgezindheid omdat verdeeld heid rampen tot gevolg zou hebben. In het Nederlands vervolgend bracht hij dank aan allen, die aan de totstand koming hebben meegewerkt, architect en aannemers en al die instanties, die, hetzij bij de bouw hetzy bij de finan ciering het hunne hebben bijgedragen. Een bijzonder woord sprak hij tot de gebroeders Visser. „Voor U", zo zei hij, „is dit een feestdag, die echter overschaduwd wordt door de dood van uw vader, die de voltooiing van deze herbouw net niet meer heeft mogen beleven". De heer A. C. Visser dankte hem voor deze woorden. Bloemen bood hij aan de echtgenote van de vroegere bur gemeester van Middelburg, mevr. Sand- bergh. JUr Sandbergh heeft n.I. zo als de heer Visser bet noemde de eerste spade in de grond gestoken. Het nieuwe hotel maakt een rustige, IN EEN BOMTRECHTER VERDRONKEN. Maandagmiddag vonden spelende kin deren in Breskens het lijk van de 79 jaar oude heer v. d. W. in een vol water staande bomtrechter nabij het Oranje plein te Breskens. De heer v. d. W-, een Rotterdammer, welke bij familie te Bres kens logeerde, had Zaterdagavond tot omstreeks half elf in Hotel „Valk" zitten wachten op een familielid, die met de boot mee had moeten komen, doch niet gearriveerd is. Tijdens het naar huis gaan moet hij in de bornput gevallen zijn. Vermoed wordt dat de heer v. d. W. van te voren reeds onwel was, aangezien hij, volgens verklaring van de hoteleige naar, met een enigszins waggelende gang het hotel verliet, hoewel hij volstrekt geen alcoholische drank had gebruikt. Zondagnacht en Maandag is de politie reeds druk naar de vermiste aan het zoe ken geweest, uiteraard zonder resultaat. degelijke indruk. Het is niet groot (35 bedden), maar het biedt comfort en het ademt een geest van standing. Spe ciaal de lounge heeft een aparte sfeer, want hier staan enkele fraaie oud- Hollandse meubels en er hangen en kele oude schilderyen, toebehorend aan de confrérie „Sint Sebastiaan", voortzetting nog van het oude schut tersgilde. Met een rijke bloemenschat hadden tal van vrienden en relaties van hun vreugde over deze herbouw blijk ge geven en aan de lunch, die na de offi ciële opening volgde, werden harte lijke woorden gesproken. Ingezonden Mededeling (Adv.) Zuiver en ontsmet uw huid met de hel- der vloeib are D .D .D De jeuk bedaart, de ziektekiemen worden gedood en de huid geneest. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Z.L.M.-vergadering te Middelburc In de Maandag gehouden vergade ring van het dagelijks bestuur der Z.L.M. te Middelburg, onder voorzit terschap van de heer ir M. A. Geuze, werd de brouwgerstsituatie en hierbij tevens de koppelingsregeling voor tar- i en gerst uitvoerig besproken. Vastgesteld werd, dat het Zuid-Weste lijk kleigebied een uitstekende kwali teit brouwgerst oplevert en reeds ja ren heeft opgeleverd. De brouwgerstteelt komt echter in dit gebied in gevaar, door de huidige toestand, waarbij de brouwerij geen behoorlijke vergoeding wenst te ge ven voor de extra kosten, die aan het schonen en klaar maken van de brouwgerst zijn verbonden. Wanneer het huidige overheidsbe leid vanhet beschikbaar stellen van deviezen voor buitenlandse brouw gerst en het mogelijk maken van de deviezen voor buitenlandse brouw gerst zou voortduren, dan bestaat er een redelijke kans, dat de telers zul len overschakelen naar opbrengstrijke voergerstrassen, zoals b.v. de Agio. Het bestuur zou een dergelyke ont wikkeling betreuren. Het zou derhalve willen aandringen op het vrylaten van de uitvoer van binnenlandse brouwgerst. Daarnaast zou een opheffing van de koppelingsregeling tarwegerst ook op dit punt van goede invloed zijn. Deze regeling zal, wanneer zy onverhoopt mocht blyven bestaan tevens tot grote onbillykheden aanleiding geven, daar door zeer slechte weersomstandigheden vele boeren weinig of geen tarwe heb ben kunnen uitzaaien. Medegedeeld werd verder, dat het Bedrijfschap voor Vlas en Hennep plannen maakte de verordening, vol gens welke vlas slechts aan erkende handelaren verkocht mag worden, ook toepasselijk te maken op de verkoop van vlas te velde. Het dagelijks bestuur verklaarde zich tegen een dergelijke uitbreiding van bedoelde verordening. De verkoop van vlas te velde dient te worden vrij gelaten. PACHT VOOR HET LEVEN. De Centrale Grondkamer deed on langs uitspraak, waarbij bepaald werd, dat pacht voor het leven niet aange merkt mag worden als pacht voor een bepaalde tijd. Juridisch gezien, lijkt deze uitspraak juist. Voor Lim burg, waar honderden contracten lo pen, welke zijn aangegaan voor ten hoogste elf jaar, doch eindigen bij eerder overlijden van de verpachter, b.v. één of twee jaar na diens dood, is de uitspraak ernstig. De Commissie Grondgebruik besloot het D.B. te ad viseren deze kwestie aan de organi saties ter bestudering en beoordeling voor te leggen. Sommige Grondkamers, als b.v. Friesland, staan principieel afwijzend tegenover een pachttermijn, welke van het leven afhankelijk is. Mocht blijken, dat de georganiseerde lanaDouw een dergelijke pachttermijn wel gewenst zou achten, dan zou een dergelijke Grondkamer haar standpunt kunnen herzien. Het dagelyks bestuur meent, dat het beter zou zyn, indien pacht voor het le ven wei werd toegestaan wanneer op genomen wordt dat na overlijden nog twee jaar door de erfgenamen doorge- pacht kan worden, zodat verlenging dan kan worden aangevraagd. EXPORT VAN OESTERS EN MOSSELEN. De export naar België is tegen de a.s. feestdaogen enorm. Reeds direct na middernacht werd Maandag begon nen met het inpakken van oesters en dit duurt tot Woensdagmiddag voort. Grote voor. ..den oesters staan klaar. Alleen in de 2e helft van Dec, gaat 25 der gehele export de grens over. In de mosselexport gaat het niet zo goed. De export is totéén -derde ge deelte van, 1951 gedaald. Naar het schijnt moet ook de aan voer vanuit Duitsland zeer tegen vallen. Bouw consultatiebureau te Bergen op Zoom. Het aannemersbedrijf W. Blaas te Tholen was Zaterdag j.l. bij de te Ber gen op Zoom gehouden aanbesteding de laagste inschrijfster voor de bouw van een consultatiebureau, aldaar met een som van f 56.500.De begroting bedroeg f54.000. De heer J. de Kuijper te Nw- en St. Joosland gehuldigd In de goedgevulde zaal van de heer Pluijmers werd de heer J. de Kuijper Maandagavond gehuldigd ter gelegenheid van zijn 50-jarig jubileum als magazijn meester-bode van de vereniging „Het Groene Kruis" te Nieuw- en Sint Joos land. De voorzitter van de vereniging, dok ter A. J. de Weerd, voerde allereerst het woord en memoreerde de verdiensten van de jubilaris. Namens het besiuur en de leden van „Het Groene Kruis" bood hij de jubilaris een enveloppe met in houd aan benevens een fraai bloemstuk, hetgeen hij vergezeld deed gaan.met zijn gelukwensen aan de jubilaris en diens echtgenote. Vervolgens sprak de burgemeester van N. - St. Joosland, mr F. S. K. J. Graaf van Randwyck. nie uiededeeiüe, dat het U.iVÏ. de Koningin had beuaagd de heer de Kuijper de Bronzen medaine veroon- nen aan de Orde van Oranje-Nassau te verlenen. De spreker spelde de jubilaris de onderscheiding op de borst en bood hem zyn narteiijne getmtwensca aan. Namens het bestuur van de Provinciale vereniging „Het Groene Kruis" voerde de districtsverpleegster zuster Kuijn- schot uit Goes het woord. Zij overhandig de hem de zilveren legpenning van ae Alg, Ned. vereniging „liet Groene Kruis" te Utrecht en ïeiiciteerde hem namens het bestuur van de Provinciale vereni ging. ue secretaris van de plaatseujue ver eniging, de heer J. K. lviesu, dankte na mens de jubilaris voor de verleende on derscheidingen, het aangeboden, hulde blijk en de hartelijke toespraken. Tot slot werd door zuster Fuijkschot een in teressante film over „Doelmatige voe ding" vertoond, welke vooraf door de districtsverpleegster zuster .Stellweg in geleid werd. Examens. De heer D. M. Hollestelle te Goes, oud resident van Oost-Borneo, slaagde te Utrecht voor het cand. ex. rechten. Benoeming. Dezer dagen ontving de heer J. v d. Windt, directeur van „Kinderzorg' te Middelburg, een benoeming voor de „Kinderwetten" te Alkmaar en samen met mevrouw v. d. Windt een benoe ming als directeur en directrice van „Het Stadsambachtskindertehuis" te Utrecht. Kerstavond voor Ouderen der Ned. Herv. Gem. Maandag werd met de meer bejaarden der Ned. Herv. Gemeente in de grote zaal van de „Prins van Oranje" een Kerst avond gehouden, waar weer evenals vorige jaren zeer grote belangstelling voor bleek te bestaan. De leiding berust te ditmaal bij de heer A.'G. Heijboer, dia ken der gemeente. Een kinderkoor zong, mej. Smallegange hield een Kerstvertel ling, ds Odé sprak een Kerstwoord, waar na het Kerstspel „Ontmoetingen bij de Kribbe" werd opgevoerd. Tussen een en ander door werden de bezoekers op ver versingen onthaald. Evenals voorheen waren ook de ouden van dagen uit Wil- helminadorp aanwezig. Het was een zeer goed geslaagde avond, waarop weer met dankbaarheid zal worden teruggezien. Kerstmiddag Z.P.M. De Z.P.M. hield gistermiddag in De Landbouw haar Kerstmiddag. De pres. opende de vergadering, waarna mej. L. de Jager enkele gedichtjes decla meerde. Na de pauze las mej. E. v. d. Velde het Kerstverhaal: „De Kerstroos van Selma Lagerlöff". Tot slot van deze middag las A. de Vlieger nog een Kerstgedichtje, waar na nog enkele liederen werden ge zongen. Bijbelstudiekring. De Bijbelstudiekring der Ned. Herv. Kerk te Tholen kwam onder leiding van Ds B. G. A. v. d. Wiel bijeen. De heer C. Zachariasse hield een Kerstonderwerp over Mattheus. Na de pauze sprak de heer H. Cornelisse over het onderwerp: „De geboorte» van Christus". Na de tweede pauze werden enkele gedichten voorgedragen en een Kerstverhaal voorgelezen. De avond werd voorts gevuld met Kerstzang, KRABBENDIJKE. j men in de verwaarborgingsregeling tij j n Ivan de Fraude-Risico-onderlinge van WOFuCn UOrpSStrBBt en Gemeenten tot een verzekerd bedrag r van f 13.000. Vastgesteld werd het bedrag per leerling voor het openbaar onderwijs f 26.70 (met instandhouding) en f 25.16 (zonder instandhouding), voor het U.L.O. op f 31.66 (zonder instandhou ding). Het voorstel tot wijziging van de begroting 1953 in verband met de bouw van een kleuterschool en het verlenen van een renteloos crediet aan de heer J. Sinke, voor de bouw van een vergaderlokaal, werd goed gekeurd. De gemeente zal bij Ged. Staten en de minister aandringen op het ver krijgen van meer bouwvolume. Subsidie werd verleend aan de land en tuinbouwschool vaii de N.F.O. In de rondvraag werd er door de heren Vogelaar en Waverijn op aan gedrongen het wegdek in de Dorps straat en Oostweg te verbeteren. Men zal trachten dit te verbeteren. DOMBURG. Opening gemeentehuis vermoedelijk begin Februari. In de raadsvergadering van de gemeen te Domburg werd besloten een rekening courant overeenkomst aan te gaan tot een max. bedrag van f40.000, Besloten werd het wederopbouwplan en het uitbreidingsplan te herzien. De begrotingswijziging over 1952 werd goedgekeurd. De rekening over 1950 werd voorlopig vastgesteld. Besloten werd de naamsverandering van Burgerlijk Armbestuur in „Instelling voor Sociale Zorg" aan te nemen. De heer Joh. de Visser had tegen deze naams verandering bezwaar, maar besloot niet tegen te stemmen. De instructie voor de schoonmaakster van het gemeentehuis werd vastgesteld. De vergoeding hiervoor werd gebracht op 17-50 per week. Enkele raadsleden vroegen bij de rond vraag aandacht voor de wijze, waarop in By de behandeling van de begroting 1953, in de Maandag gehouden raads vergadering onder voorzitterschap van burgemeester J. Vader, had de heer G. van Veizen (S.G.P.) bezwaren tegen de post verzekeringen. De heer Mar- kusse bracht dank aan de secretaris en het gemeentepersoneel voor de prachti ge memorie van toelichting op de be groting. De begroting werd aangenomen met aan inkomsten en uitgaven in de ge wone dienst f 288.678,86, een post on voorzien van t 5.975,57; en in de kapitaaldienst aan inkomsten f 1.167.799,89 en uitgaven f 1.217.938,23. Wegens het bedanken van de heer D. Waveryn als lid van de sportcom- missie werd de heer M. Griep geko zen. De overige leden de heren Jac. Vogelaar, A. Wattel, J. P. Kakebeeke en C. van Weele werden herkozen. Benoemd tot lid van de adviescom missie ingevolge de woonruimtewet, wegens het bedanken van de heer D. Waveryn, de heer M. L. Markusse. Tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim wegens het be danken van de heer Waverijn, werd benoemd de heer H. Kok, die echter ook bedankte voor zijn benoeming, zo dat deze vacature nog werd aangehou den. Een premie voor woningverbetering werd toegekend aan de heren C. J. Snoep en W. Kaat. Het verzoek van de heer H. Tramper werd aangehou den. Het voorstel van B. en W. tot vast stelling van het crediet in rekening courant by de N.V. Bank voor Neder landse Gemeenten voor 1953 op max. f 73.000 werd aangenomen, evenals f961.50 bedragen. de toekomst het huisvuil geborgen zal worden. Er zal naar een oplossing ge zocht worden. Binnenkort zal de heer Kapitz uit Middelburg met de raad een bespreking houden over de bescherming van de burgerbevolking. Tot slot werden nog enkele klachten geuit over het niet goed functioneren van enkele straatlan taarns. KOUDEKERKE. Nieuwe instructie voor gemeente-ontvanger. In de raadsvergadering van de ge meente Koudekerke werd besloten een nieuwe instructie vast te stellen voor de gemeente-ontvanger en de bestaan de op te heffen. Een verzoek van de heer C. de Kroo om voor het verkrijgen van een uit weg in de Noordstraat een strook grond dat eigendom der gemeente is in eigendom of erfpacht te krijgen werd van de hand gewezen. De meer derheid van het college van B. en W. was van oordeel dat de e.v. hierdoor teweeg gebrachte splitsing van de ge meente eigendommen en de nog niet zekere bestemming van deze gemeen tegrond voor het belang van een en kele neringdoende niet opgeofferd kan worden. Het crediet in rekening-courant bij de bank voor Ned. Gemeenten werd voor 1953 bepaald op f30.000.—. Aan de heren F. Berting en W. de Potter werd in verband met woning splitsing een subsidie verleend van f525.— resp. voor de splitsing van de panden Tramstraat 19 en Breeweg 13. Aan de inrichtingen voor opleiding van kleuteronderwijzeressen te Mid delburg werd een subsidie verstrekt van f 75.per cursist. De achste wijziging in de begroting voor 1952 werd vastgesteld. Onder de verschillende nieuwe begrotingsposten bevindt zich een post voor de burger lijke verdediging van f575.waarbij nog wordt opgemerkt, dat het aandeel der gemeente in de kosten van de kring Walcheren van deze instelling het voorstel tot het opnieuw deelne- ARTSENDIENST De practijk van de artsen is gedu rende de Kerstdagen als volgt gere geld: Middelburg: (25) C. F. Frumau, Groenmarkt 17, telef. 2635; (26) A. W. Boerwinkel, Noordweg 22, telef. 2460; Vlissingen: (25) J. Vader, Badhuis straat, telef. 2472; (26) L. P. Boone, Badhuisstraat 24, telef. 2950; Goes: H. Doeleman, Oostsingel 118, telef. 2391; (26) M. P. Bruynzeel, Jac. Valcke- straat 3, telef. 2375; 's-Heer Arends- kerke, Heinkenszand en Wolfaartsdijk: (25) A. I. Vos, Veerweg, Wolfaartsdijk, telef. K 1198—231; (26) A. J. Zonne- vijlle, Dorpsstraat E 141, 's-Heer Arendskerke, telef. K 1106202; Bors- sele, Driewegen, 's-Heerenhoek, Le- wedorp en Nieuwdorp: normale dienst; Oostkapelle,Serooskerke en Veere: normale dienst; Koudekerke, Westka- pelle en Zoutelande: L. Sloos, Middel burgsestraat A 61, Koudekerke, telef. K 1185—231. Zondagsdienst dierenartsen De Zondagsdienst dierenartsen wordt gedurende de Kerstdagen waargeno men door de heer M. Gaakeer, te Ove- zande, telef. K 1195283 en de heer Joh. Klaassen te Heinkenszand, telef. K 1106—288. ingezonden Mededeling (adv.J Als de eerkoudheidskiemen zich vast zetten, raken uw ademhalingsorganen verstopt. Het natuurlijke afweermiddel, de bloedsomloop, raakt in de knel. U krijgt het benauwdde besmetting woe kert voort. Geef de microben geen Kans. Ga ze te lijf met MENTHO-REX. Wrijf borst, keel en rug er flink mee In en de 8 genees krachtige oliën van MENTHO-REX ja gen het bloed weer door de weefsels. MENTHO-REX verdrijft de kou via de bloedsomloop, zonder dat u iets hoeft in te nemen. Grote pot Mentho-Rex L 1.25. waarna Ds v. d. Wiel eindigde met dankgebed. B1GGEKERKE A.R.-Kiesvereniging. De A.R.-kiesver eniging vergaderde onder voorzitterschap van de heer J- Kodde. Door de secretaris werd ingeleid het onderwerp: „De plaats van de vrouw in de politiek". Na breedvoerige bespreking werd besloten aan het Centraal Comité de volgende conclusie, die met algemene stemmen werd aanvaard, te doen toekomen: Toe treding van de vrouw tot de bestuurs lichamen is' niet ontoelaatbaar wanneer der tijden-nood dit vordert en wanneer meerdere vraagstukken zich gaan voor doen, waarbij het inzicht van de vrouw domineert. Deze aangelegenheid wordt echter met voorzichtigheid en bedacht zaamheid behandeld, terwijl de vrouw, die een zelfstandige maatschappelijke positie inneemt aparte vermelding ver dient. Examen E.H.B.O. Bij het gehouden examen voor het diploma E.H.B-O., dat werd afgenomen door dokter van Gel deren, zijn alle candidaten geslaagd. De namen der candidaten zijn: de dames N. Davidse, L. Gesehiere, C. Jobse, N. Pol derman, R. Koelse en de heren A. Fran- cke, J. Jobse, L. Kodde en A. Wolf. De. heer Jobse bracht namens de cursis ten dank aan de leiders van de cursu^ dokter Frima en de heer Stuy, onder aan bieding van een boekengeschenk. De vergadering stond onder leiding van burgemeester J. L. Dregmans. BRUINISSE Jaarvergadering Landbouw vereniging, In een druk bezochte jaarvergadering van de landbouwvereniging heeft burge meester H. K. Michaëlis de achteruitgang van de wildstand besproken. Het aantal hazen is. tengevolge van het natte weer sterk verminderd- De heer Bos van de Z.L.M. behandelde daarna enige aspecten van de landbouw- prijspolitiek. Hierna heeft de heer van der Wekken gesproken over de mond- en klauwzeeroestrijding. Vervolgens behan delde spreker de t.b.c.-vrij making van de rundveestapel op Schouwen- en Duive- land. Per 1 December kende dit eiland nog 122 besmette bedrijven. Ook hier slaat Bruinisse geen slecht figuur, met slechts 4 besmette bedrijven. Er is dus goede hoop, dat per 1 Mei 1953 Schou wen- en Duiveland werkelijk t.b.c.-vrij zal zijn, wat de veehoudersbedrijven be treft. In de vacature van de heer L. M. van den Bos werd als secretaris gekozen de heer Joh. Bal-Krijger. De voorzitter bracht dank aan de heer van den Bos, die 12 jaar de vereniging als secretaris en wel 30 jaar als bode en penningmeester had gediend. Voor de uitvoering van de landbouw - jongerenvereniging zal de vereniging een subsidie ad. f100,toekennen. Ei ei. Een kip van de heer A. Padmos alhier presteerde het een ei te leggen, dat 155 gram woog. Naar de N.OJP. Na Jac- Jonker en L. Flohil is thans ook een bedrijf in de N.O. P. toegewezen aan de heer Adriaan Bo- lijn Jz., als derde oud-Bruinissenaar. CULIJNSPLAAT Verkiezing ambtsdragers. Bij de gehou den verkiezing in de Geref. Kerk werden tot ouderling gekozen de heer J. van Gilst Jz. en tot diaken de heer K. J. de Vos. 's-GRA VEN POLDER Examen „Veilig Verkeer. De door de wachtmeester M. Barendse belangeloos gegeven cursus „Veilig Verkeer" is afge sloten met een examen, waarvoor alle 16 deelnemers slaagden. HAAMSTEDE Najaarsvergadering „Groene Kruis". In de najaarsvergadering van „Het Groene Kruis", deelde de voorzitter, jhr R. Roëll in zijn'openingswoord mee, dat de moge lijkheid bestaat, dat binnen afzienbare tijd zich in de omgeving een tandarts zal vestigen. De begroting 1953 werd aange nomen met een totaal bedrag van f7518 en een post voor onvoorzien van f 95, Een voorstel van het bestuur tot het aan gaan van een hypotheek van f 10 000 voor het wijkgebouw met de Coöp. Boeren leenbank tegen een rente van 3% pet werd goedgekeurd. De voorzitter deelde verder mee, dat er busjes verkrijgbaar zijn om daarin giften te doen voor het Groene Kruis. Een der badgasten, een twaalfjarige Belg, die deze zomer een autoped won tijdens de winkelweek, heelt deze ter beschikking gesteld van het Groene Kruis. Dit aanbod werd in dank aanvaard. Na de pauze werd het woord gevoerd door de heer A- van Nieuwenhuyzep, die een causerie hield over de tweede ronde van het bevolkingsonderzoek. ■s-H. ABTSKERKE Ouderavond O.L. school. Dezer dagen werd in „Irene" een ouderavond gehou den van "de O.L. school. Onder leiding van het hoofd der school voerden de leerlingen op „Sneeuwitje en de 7 dwer gen". Collecte. De collecte ten bate van da kankerbestrijding bracht op f61,85. (Zie vervolg pagina 5).

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 2