Ramp met de „Champillion" eiste vijftien mensenlevens Defaitisme op het punt van industrialisatie is uit den boze I Kerstfeest* Vier Nederlandse kinderen gedood KERSTFEESTVIERING OP HbT LOO Verplichte sluiting voor vis- en bakkerswinkels opgeheven Koninklijk gezin naar Sankt Anton PfiOTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Schip wordt als verloren beschouwd Loodsboot uit Beiroet wist groot aantal passagiers van boord te halen Ook massamoorden in Korea. brits protest bij Amerikaanse regering Prov. Staten aanvaardden begroting voor 1953 Stichting Uitgave) „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor) Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bü geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelbu gt Korte ^oordstraat 35. Tei administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Djjkstraat 2628 ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2361 Abonnementsprijs j 0.44 per week, ƒ1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord WOENSDAG 24 DEO. 1952 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiaema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maant Donderdag: Zon op 8.47 u, onder 16.38 ii. Maan op 12.35 u., onder 2.31 u. Hoogwater Donderdag 25 Dec.t Vlissingen: 8.14 u. 1.57 m., 21.07 u. 1.69 m. Terneuzen: 8.43 u. X79 m., 21.80 u. 1.90 m. Wemeldinget 9.50 u. 1.34 m., 22.23 u. 1.57 m. Zierikzee: 9.27 u. 1.15 m., 22.18 u. 1.38 m. MET HET VOLSTE RECHT mogen wjj de geboorte van Jezus het Meesterstuk van Gods Almacht noe men. Want op geen plaats der Heilige Schrift wordt ons duidelijker voor ogen gesteld dat Hij de Koning der koningen is. Wanneer wij immers het Kerstevangelie lezen, dan treft het ons hoe verstrooit en schijnbaar toevallig alles hier door elkaar geworpen ligt: één punt, waar de draden van dit ver haal samenkomen, ligt in Rome; een ander in Syrië; weer een ander in Na zareth in Galilea en een vierde in Bethlehem in Judea. En wij vragen ons af hoe hieruit een geheel ontstaan zal. De profetie had het doen horen dat de Heiland der wereld uit het ge slacht van David geboren zou worden, want „een rijsje zal voortkomen uit de afgehouwen tronk van Isaï", Micha had verkondigd, dat God Zijn grote geschenk te Bethlehem aan de mens heid geven zou, daar uit haar de Heer ser in Israël zou voortkomen". In Beth lehem in Judea moest dus de Heiland geboren worden. Maar Maria woonde niet in Bethlehem, doch in Nazareth in Galilea. ZIET THANS ECHTER hoe God Zijn Almachtige Arm uitstrekt en alle draden van dit verhaal in Zijn Hand doet samenkomen. Als de hoog ste gebieder der wereld gold in die da gen Caesar Augustus, de heerser te Rome. In hem had het Romeinse rijk de regent gevonden, die het lang ge zocht en na veel revoluties en oorlo gen tenslote gevonden had. Een onge stoorde vrede deed de welvaart bloei en en het ganse rijk lag verzadigd aan de voeten van de Keizer Augustus, die het al zijn onoverwinnelijke legioenen, zijn weldoordachte wetten, zijn grote rijkdommen en zijn, naar alle richtin gen voerende, verkeerswegen ter be schikking stelde. Augustus was in de volken des tijds de alleenheerser der wereld en van de hollandse duinen tot de afrikaanse woestijnen, van de Pyreneeën tot de Zwarte Zee kenden de volken geen hogere meester dan hem. En daarom kon Augustus het be vel geven een bevel dat vroeger niet mogelijk, maar thans gemakkelijk door te voeren was dat de ganse wereld beschreven moest worden, op dat hij precies zou weten hoeveel be lasting hij van elk rijksonderdeel hef fen kon. Daarom kon hij het zich ver oorloven om uit de ganse machtsont wikkeling van zijn rijk het trotse eind resultaat op te maken: zoveel mensen zijn mij onderdanig van de morgen tot de avond, van de middag tot de mid dernacht der aarde. En iet er thans op, hoe deze Impe rator juist door deze maatregel, waar door de macht en uitbreiding van het 'Romeinse rijk in geweldige getallen uitgedrukt moet worden en dat zon der het te weten of te willen een Ander dienen moet. Wiens onderdaan ook hij is. Deze hele volkstelling im mers heeft slechts één resultaat ge had, voor de mensheid van betekenis, dat namelijk het keizerlijk bevel o.a. ook naar Syrië kwam, waarvan het heilige land onderdeel was. En zó, via de stadhouder Cyrenius, bereikte dit bevel Jozef met zijn ondertrouwde vrouw in Nazareth, die hier door een despotisch gebod gedwongen worden om naar Bethlehem te gaan. Moeilijk en vol bezwaren zal deze reis voor hen geweest zijn, maar dit alles geschiedde opdat de ware Gebieder der wereld naar de wil Gods en het woord der profetie niet te Nazareth, maar in Bethlehem geboren zou worden. Neen, Augustus heeft het niet vermoed dat hij met al zijn macht slechts een werk tuig was om aan de ware Gebieder der wereld de weg te bereiden. Hij heeft het niet vermoed, dat gans de geschiedenis van het Romeinse rijk slechts ten doel had om in de volheid des tijds het rijk van de Koning der koningen de wereld te laten binnen treden en dat Rome, terwijl het meen de te arbeiden aan eigen grootheid, toch in werkelijkheid slechts voor de Heer des hemels arbeidde, die in het kleine Bethlehem geboren moest wor den en voor Wien de trotse goden van Rome straks in het stof verzinken zouden. Het aantal doden, dat bij de ramp met het Franse schip „Champollion" te betreuren valt, bedraagt vijftien. Daaronder bevinden zich veertien leden van de bemanning en één passagier. De gehele dag heeft men gisteren ge tracht iedereen van boord te halen, doch het weer was zo ongunstig, dat het ontzaglijk veel inspanning heeft gekost. Dat er mensenlevens te betreuren zijn, vindt zijn oorzaak in het feit, dat een aantal personen overboord is ge sprongen, in de veronderstelling, dat redding onmogelijk was. Zij verdronken in de stookolie of sloegen te pletter op de rotsen. Een prachtige prestatie is geleverd door een loodsboot uit Beiroet, de ha venstad in Syrië, in de buurt waarvan het schip is gestrand. Tot tweemaal toe heeft men met de loodsboot een aan tal ménsen van boord gehaald en vei lig aan land gezet. De wanhoop aan boord was het grootst, toen een. boot met 12 zeelieden bij een poging het schip te bereiken omsloeg. Alle man nen zagen echter kans zwemmend het strand te bereiken. Duizenden hebben vanaf het strand de dramatische on- I_1 IER IS ONS een blik vergunt in 1 het wondere wereldbestuur Gods. De meest uiteenlopende tonen weet HU samen te stemmen in één heerlijke symphonie en wat voor ons kleu terschoolleerlingen als wU zUn he melsbreed uit elkander schijnt te lig gen, dat vormt Hy tot één groots ge heel. En stellig zouden wy er verkeerd aan doen, wanneer wy meenden dat God alleen het leven van de Heerlijk ste, die ooit op aarde wandelde, alzó heeft bestuurd, want Hy, die de le vensdraden van het Kind uit Bethle hem zó ordende, houdt de levensdra den van al Zyn kinderen in Diezelfde almachtige Hand. Zoals eens alle ge beurtenissen en omstandigheden, ook de zondige hoogmoed van een Augus tus, dienstbaar gemaakt werden aan le redding en verlossing der wereld, zó moeten nog steeds alle dingen. alle dingenmedewerken ten goede nl. degenen die God liefhebben en naar Zyn voornemen geroepen zyn. Zó kunnen wij, midden in deze donkere en raadselachtige en van onheil zwan gere tyd, Kerstfeest vieren, want dankbaar werpen wij heden onze blikken terug naar het verleden en vergaderen daar hoop voor de toe komst. In de geboorte van het Kind in de kribbe toont God het, dat zon daren, ais u en ik, door niets geschei den kunnen worden van Zijn liefde, hoe de afgrond ook mag strijden en de wereld ons verschrikken. Zijn macht toch is Alvermogen En ied're vijand vliedt voor d' opslag Zyner ogen, waar Hy ais Vorst gebiedt. Kr- W. C. v. B. Na Katyn. Wordt Rusland voor Interna tionaal Gerechtshof gedaagd? Een Amerikaanse Congrescommissie heeft voorgesteld de Sowjct-Unie voor het internationaal gerechtshof te dagen wegens het ombrengen van 15.000 Poolse officieren in de bossen van Katyn. In het eindrapport van de commissie wordt verklaard, dat de commissie van oordeel is, dat het Congres een onderzoek moet instellen naar wreedheden tegen de strijdkrachten der Verenigde Naties, in Korea begaan door de communisten. De commissie beveelt veraer aan, dat de president haar bevindingen aan de Verenigde Naties zal zenden en dat de president bij de Verenigde Naties pogin gen in het werk stelt, om een internatio nale commissie in te stellen, die andere massamoorden en misdaden tegen de mensheid zai onderzoeken. De commissie zegt, dat er een treffen de overeenkomst is tussen de misdaden, die te Katyn tegen de Polen zijn begaan en die, welke tegen de Amerikaanse en andere troepen in Korea zyn begaan. Het rapport zegt dat de communistische tac tiek in Korea identiek is aan die jn Ka tyn. Engeland heeft bij de Amerikaanse re gering krachtig geprotesteerd tegen be perkingen, die buitenlandse zeelieden, die in de Amerikaanse havens aan wal willen gaan, zullen worden opgelegd als van daag de nieuwe Amerikaanse immigra- tiewet van kracht wordt. Reeds eerder is door landen die scheep vaartlijnen op de Verenigde Staten ex ploiteren, waaronder Nederland, tegen deze beperkingen geprotesteerd- Onder de bepalingen van de nieuwe immigra- tiewet zullen bemanningen van buiten landse schepen, die Amerikaanse havens aandoen, door Amerikaanse immigratie officieren ondervraagd worden om te voorkomen, dat ondermijnende elemen ten het land binnenkomen. Men vreest o.m., dat door deze bepa lingen het oponthoud van de buitenland se schepen in de Amerikaanse havens vergroot zai worden. dergang van de „Champollion" ge volgd. Het schip, dat steeds verder in tweeën scheurde, en een prooi van de woedende zee was geworden, wordt geheel als verloren beschouwd. STRUBBELINGEN IN EMMEN Gistermiddag hebben zich in Emmen strubbelingen voorgedaan met werk loze- en D.U.W.-arbeiders. Het ging, evenals vorige week, in Oostelijk Gro ningen om een Kerstgratificatie. Daartoe was een verzoek ingediend bij de gemeenteraad, die een tweedaags debat hield over de begroting. Het ver zoek om de gratificatie werd afgewe zen en toen de raadsleden naar huis wilden gaan, trachtten dmonstranten hen dit te beletten. De politie had ech ter maatregelen genomen, zodat de vroede vaderen ongehinderd naar huis konden gaan. WORDT DE „MAIPU" GELICHT Er bestaat een kans, dat de „Maipu", het 11.540 br. reg. ton metende Argen tijnse schip, dat bij de K.M.S. te Vlis singen werd gebouwd, en bij de derde reis in de Elbemonding zonk na een aanvaring, zal worden gelicht. Het schip is ongeveer zeven en halve meter weggezakt. Het ligt in 22 meter diep water op de bakboordzyde met een helling van 80 graden. Vermoed wordt, dat de „Maipu" door samenge perste lucht drijvende zou kunnen worden gemaakt en daarna naar on diep water gesleept. Lawine stortte op autobus Zoals we gisteren al berichtten zijn 23 personen gedood, toen een autobus met 35 passagiers in Oostijrjjk door 'n lawine werd verrast. Li de bus zat ook het Nederlandse echtpaar C. Clasie met hun kinderen uit Amstelveen en twee kinderen van de fam. P. Blad uit Hilversum, Zowel deze laatste twee kinderen, resp. 15 en 13 jaar, als twee kinderen van de fam. C., t.w. een 15-jarige jon gen en een 14-jarig meisje, zijn daarbij mede om bet leven gekomen. DE KONINGIN LAS HET KERSTEVANGELIE Treffende toespraak van Z.K.H, Prins Bernhard Het is een jaarlijkse, goede traditie geworden, dat ons koninklijk gezin voorgaat bij de viering van het Kerstfeest. Zo was het ook gisteren weer, toen enkele honderden genodigden, voor het merendeel personeel van de paleizen met hun gezinnen, op Het Loo bijeen waren om het Kerstfeest te vieren. Ongetwijfeld hebben velen door de radio meegeluisterd boe H.M, op eenvoudige wijze bet Kerstevangelie las en Prins Brnhard een korte, maar treffende toespraak hield. HET KAN VERKEREN. Het Tsjechoslowaakse blad „Rude Pravo" meldt de arrestatie van Jaroslav Sosnar, beschuldigd van spionnage en verraad. Sosnar is een nauwe mede werker van Slansky geweest. Tot 1947 was hy communistisch afgevaardigde in het Parlement. Hy moest echter af treden en werd tot gevangenisstraf veroordeeld, omdat gebleken was, dat hy briefbommen gezonden had aan de toenmalige ministers van Buitenlandse Zaken, Jan Masaryk, plaatsvervangend premier Zenkl en de minister van Ju stitie, Prokop Drtina. Masaryks secre taris had het pakje voorzichtig ge opend, dat het niet ontplofte en de po litie werd toen gewaarschuwd. Toen de communisten in Februari 1948 het bewind in handen namen, werd Sosnar uit de gevangenis gehaald en gevierd als held van het communis me. Later werd hij een medewerker van Slansky, die toen secretaris-gene raal van de communistische party was. Behoudens het koninklyk Paar wa ren ook prinses Wilhelmina en de drie oudste prinsessen aanwezig. Nadat H.M. het Kerstevangelie had gelezen, zong het koor „Daar is uit 's werelds duistere wolken". TOESPRAAK VAN DE PRINS. Aansluitend hierop hield de Prins, staande naast de grote kerstboom, een toespraak, waarin hij er op wees, dat het Kerstevangelie als een licht in de duisternis tot ons komt. Hy zei, dat we moeten afleren, dat onze menselijke wysheid, idealen en organisaties vol doende zouden zyn de duisternis te verdrijven. Kerstfeest, zo vervolgde Z.K.H., wordt alleen een. feest voor hen, die een Heiland en Zaligmaker verwachten, evenals de verlossmg en genade van God. De Prins zei, dat God ons de weg wil wyzen en dat we niet onze eigen weg moeten gaan. Tenslotte wees Prins Bernhard erop, dat Chris tus vraagt de ander te aanvaarden en ook offers te brengen. De bijeenkomst, die bijna anderhalf uur duurde, werd afgewisseld door koor- en samenzang. Mevr. Rosa Spier bespeelde de harp en de declamator Jerkhemer droeg enkele Bybelgedel- ten voor. GEMEENTERAAD VLISSINGEN De nieuwe zwemschool kan worden gebouwd De raad der gemeente Vlissingen heeft in haar vergadering van Dinsdag avond besloten om op verzoek van de meerderheid der betreffende winkeliers de verplichte Maandagmiddagsluiting voor viswinkels en de Dinsdagmiddag- sluiting voor bakkers op te heffen. Verder is in principe besloten tot het in het leven roepen van een stichting die ten doel heeft de oprichting en in stand houding van een internaat ten behoeve van de leerlingen der „De Ruyterschool" en t.z.t. een geldlening te verstrekken voor de financiering van de kosten van verbouwing en inrichting van een deel vau bet oude Gast huis aan de Hellebardierstraat. B. en W. kregen hiervoor een cre- diet van ƒ202.500,By het behande len van dit voorstel zei de heer J. Ma rijs (A.R.) dat hij dit bedrag zo hoog vond, dat men hier misschien beter 'n nieuw pand op een beter gelegen plaats kon oprichten. Wethouder W. Poppe ontkende niet, dat de plaats niet be paald riant was, maar een andere was er niet. Er was wel een plan voor een nieuw tehuis, maar dit zou een tekort van 20.000,per jaar betekenen. Met zo'n plan wilden B. en W. niet by de raad komen. ZWEMSCHOOL. De raad besloot verder zich er mee te verenigen, dat de zweminrichting door de Vlissingse Zwemclub wordt ge bouwd aan de Westzyde van het ka naal en tot de gemeentelyke borgstel ling van 32.000,voor de betaling van rente en aflossing van de door de Zwemclub met de Vlissingse Nuts- spaarbank gesloten lening. Ook werd besloten de Zwemclub over 1953 een subsidie te verlenen tot een bedrag van het tekort op de exploitatie van de zweminrichting tot een maximum van 3200, Voor de mechanisatie van de bevol kingsadministratie werd B. en W. een crediet verleend van maximaal ƒ30.000,alsmede een crediet van ƒ7410,voor het voltooien van de straatverlichting van de Bonedyke- straat. CHURCHILL NAAR BRITS WEST-INDIE? Volgens welingelichte kringen zal de Britse premier, Churchill, in het reces van het parlement naar Brits West-Indië gaan. Men acht het niet uitgesloten, dat hy van daar een informeel bezoek aan generaal Eisenhower zal brengen. Van West-Indië uit zou hy slechts acht vlieguren daarvoor nodig hebben. AURIOL AANVAARDT ONTSLAG VAN PINAY De Franse president Auriol heeft gisteren het ontslag van Pinay, nadat hy dit aanvankelijk had geweigerd, toch aanvaard. Men verwacht, dat Auriol de vroe gere ministers Bidault van de M.R.P. of de Radicaal Rene Mayer zal vragen een nieuwe regering te vormen. Opstandige boeren in Saksen- Anhalt en Mecklenburg? Volgens het Berlynse blad „Montag- morgen", dat met Britse vergunning ver schijnt, zyn deze dagen in de Oostduitse provincies Saksen-Anhait en Mecklen burg boeren in opstand gekomen tegen politie en communistische ambtenaren, die hen wilden bewegen landbouwcoöpe raties te vormen. Op vier plaatsen in Saksen-Anhait en in het gebied van Ros tock in Mecklenburg is het tot bloedige botsingen gekomen. Een politie-officier, een procureur en verscheidene burgemeesters en boeren zouden zijn gearresteerd. Nederlandse winterkleding voor weeshuis te Seoul." Namens kapitein H. Vader van het Nederlandse detachement der Ver enigde Naties in Korea, die door de Amerikaanse autoriteiten is aange steld als vader in het weeshuis „Nam Muk" te Seoul, in welk huis zich 170 ouderloze Koreaanse kinderen bevin den, is aan het Nederlandse Rode Kruis kennis gegeven, dat deze kin deren door gebrek aan winterkleding kou lijuen. Het hoofdbestuur van het Neder landse Rode Kruis heeft daarpp 180 kindercapes, 180 wollen rokjes en 170 wollen kindermutsen ter beschikking gesteld van de desbetreffende dienst van het Nederlandse ministerie van Oorlog om aan kapitein Vader toe te zenden. Aan hét slot van de vergadering wenste de burgemeester allen prettige Kerstdagen. De eerstvolgende raads vergadering wordt gehouden op 16 Ja nuari a.s. Schilderijen-expositie van amateurs te Middelburg Een interessante tentoonstelling van schilderyen is op het ogenblik te bet zichtigen in het Kunstmuseum te Mid delburg. Interessant is deze expositie van de leden van de Zeeuwse vereni ging voor amateurschilders „Coloriet", omdat men er kan zien, wat een jaar studie onder degelyke leiding doet. Het is op zichzelf ai een genoegen om te constateren, hoe intens er is gewerkt, hoe er is gezwoegd en gezweet om nu eens werkelijk iets goeds te maken. En dan is er een kunstwerk gewrocht, een schiidery, dat boven het strak- schoolse, het prenterige uitkomt. Neem b.v. dat vergezicht op Veere van H. Kuiper. Hoe mooi is in dit schiidery die niet te beschrijven sfeer van wol ken, wind en water aangevoeld, weer gegeven in stemmige, zachte kleuren. Dit schiidery, gehouden in een treffen de tonaliteit, springt er uit, evenals da geschilderde koppen van de 18-jarige L. Provoost dat doen. Deze knappe, psychologische verantwoorde portret ten getuigen van een haast-geestelijka rijpheid van deze jonge schilder. H. Wesselink uit Middelburg is een schil der, die durft. Soms slaat hy de plank net mis zoals in zijn zeegolven, maar ook presteerde hy iets verbluffends^ zoals zyn „Stoel", knap van composi tie, gehouden in een mooie kleuren combinatie. De „Stoel met jas en pet" van F. Meyer is niet origineel van op zet, maar technisch knap en goed ge troffen. De 17-jarige Engelsman belooft iets te worden gezien zyn stadsbeeld. Mej. C. A. Vader uit Vlissingen heeft zin voor compositie en weet met haar kleuren te werken. Naast de niet on- verdienstelyke stadsgezichten van K. J. Holster, die zacht van toon zUn e» ietwat schools, moeten we het „Kerk orgel" van J. P. le Clercq noemen. De compositie van dit werk is wat be krompen, er zit weinig diepte in, maar toch spreekt uit dit schiidery de eer bied voor het kerkgebouw en het in strument. De tekeningen geven een goed over zicht van het studiewerk van de leden, die allen en hun leermeester, de heer J. Prince, niet in de laatste plaats een pluimpje hebben verdiend. Deze ex positie is zeker een bezoek waard. De exposanten verdienen het. deJ. DE BILT ZEGT Tijdelijk regen. Overwegend zwaar bewolkt met vooral aanvankelijk op vele plaatsen mist en tydelyk regen. Matige tot krachtige wind tussen Zuid en West. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. De minister van Arbeid in het toe komstige kabinet van Eisenhower, Mar tin Durkin, heeft verklaard, dat hij wij zigingen in de arbeidswet Taft-Hartley zal aanbrengen om deze in het openbaar belang aanvaardbaar te maken voor werkgevers en werknemers. De Britse soldaat Norman Roberta die op 7 December per vergissing in Oost- Duitsland terecht kwam en daar werd aangehouden, is aan de Britse autoritei ten teruggegeven. Ongelukkige motie over het maken van afdelingsrapporten verworpen De begrotingen voor 1953 zijn gistermiddag door de Prov. Staten van Zee land zonder hoofdelijke stemming aanvaard. Maar voordat het zover was, hadden uitvoerige beschouwingen plaatsgevonden en waren Ged. Staten aan het woord geweest om de critische sprekers zoveel mogelijk tevreden te stellen. Om tijd te winnen werd afgezien van de replieken. Bij de artikel- gewyze behandeling der begroting werd echter een motie ingediend, waar over bijna drie kwartier werd gepraat. Het was een zeer ongelukkige motie, want uit de discussie en de toelichting bleek, dat verschillende Statenleden óf opzien tegen het werk van rapporteur van één der afdelingen óf niet over de capaciteit daarvoor beschikken...... Het was naar onze mening een on prettig incident, dat gelukkig werd afgesloten, toen de motie werd verworpen. Op 27 December a.s. zullen H.M. de Koningin en de drie oudste prin sessen naar de bekende wintersport plaats Sankt Anton in Oostenrijk reizen, waar ze gedurende veertien dagen de wintersport zullen beoefe nen. Op uitnodiging van H.M. zul len de burgemeester van Utrecht en zijn echtgenote de reis meemaken, Z.K.H. Prins Bernhard zal kort daarop naar Sankt Anton vertrek ken om gezamenlijk de jaarwisse ling te vieren. De Prins zal begin Januari in gezelschap van hen, die met hem de Spaanse lessen op het hrlnrL 0,ge!,1' dagen door- uauilau eJr eea oeiangryne acnier- orengen op de Canansche eilanden. stand op sommige gebieden, maar het De heer A. L. S. Lockefeer, lid van Ged. Staten, bevestigde nogeens de mededeling van minister Algera, dat geen nieuwe heffing of uitbreiding van tarieven voor de Wester-Scheldeveren te verwachten is. De kwestie van de verbinding VlissingenBreskens is opnieuw bekeken. Gehandhaafd blyft de regeling, dat, wanneer er auto's overstaan, een tweede boot wordt in geschakeld. De deze zomer ingelegde drie extra vaarten op Zondag zullen in de zomerdienstregeling worden op genomen. Nagegaan zal worden, of het noodzakelijk en mogelyk is in de a.s. zomer des Zondags op Katse Veer Zierikzee een vaart extra te maken. Tu; isen Kortgene en Wolphaartsdyk wordt om het uur gevaren. Daar zit niet veei muziek meer in. Maar het zal worden bekeken. I (et Ontwikkelingsrapport Zeeland zal worden gevolgd door concrete vo/irstellen van Ged. Staten t.a.v. de e j.lisering van bepaalde industriële m /^gelijkheden. Het was niet de bedoe- hg van de opstellers van het rapport /ecies aan te geven, in welke richting c b ontwikkeling zal moeten gaan. Er i.omt nog een agrarisch rapport, zo mogelijk voor eind Maart 1958. Op het punt van industrialisatie moeten wij niet défaitistisch zijn. In derdaad is er een belangrijke achter- zou funest zijn, nu de eerste stap nog maar is gezet reeds te waarschuwen voor een overijld handelen. Hoe moei lijk het is, wij zullen de voorwaarden moeten scheppen, en dat betekent al lereerst: aanleg van industrieterreinen, die er heus nog niet veel zyn in Zee land. Er bestaat geen andere mogelykheid om permanente werkgelegenheid in onze provincie te scheppen dan indus trialisatie. Na alle mogelykheden be keken te hebben is er ook voor Tholen geen andere weg. Daar is momenteel 20 procent der beroepsbevolking werk loos. Ruilverkavelingen geven geen definitieve oplossing. De heer Locke feer bleek wel enige verwachting te hebben van de belangstelling der re gering voor het probleem Tholen. INPOLDERINGEN. De heer C. Philipse behandelde de inpolderingen, die ook met minister Algera zijn besproken. Ernstig betreur de hy, dat er hierover zo weinig con tact wordt onderhouden met de pro vinciale overheid. Ged. Staten zullen echter niet schromen hierop steeds weer te w^Een. De minister kon absoluut nog niet zeggen, in welke riohting het drie-ei- landenplan zich zal ontwikkelen. Er zyn nog slechts onderzoekingen gaan de. De tarieven van de W.M.Z. zuilen opnieuw onder het oog worden gezien. Op 28 Januari zal de urgentie van de in Zeeland opgestelde projecten voor verruiming werkgelegenheid worden vastgesteld. „Ged. Staten zyn het volkomen eens met de heer van Oorschot wat betreft de My „Zeeland", zo verklaarde de lieer C. Hamelink. De kaarten liggen echter moeilyk en de beslissing der re gering is nog niet bekend. Over de kwestie van de wacht- en zeesluis by Cadzand is al meermalen overleg ge pleegd met het Ryk. Niet de aanne mer, maar het weer is oorzaak der stagnatie van het werk aan de weg MiddelburgW.-Souburg. Mr. dr. A. J. J. M. Mes deelde mede, dat hij vandaag een onderhoud zal hebben met de inuustrie in Z. Vlaan deren om te onderzoeken, of er be langstelling bestaat voor een Zeeuwse manifestatie in één der Zeeuwse plaat sen in de komende jaren. Er is overleg gaande voor een plan tot geleidelyke voorziening met zoet water van alle Zeeuwse weidegebie den. Binnen 8 a 10 jaar zal het mogelyk zijn heel Noord-Beveland van water leiding te voorzien. Wat Dishoeck be treft is het wachten op een rapport van prof. Krul, directeur van het Rijks instituut voor de Drinkwatervoorzie ning. De heer A. Schout verklaarde, dat Ged. Staten zélf geen b.l.Q.-scholen kunnen oprichten. Zy kunnen slechts stimuleren en zij doen dat ook. Er is een commissie ingesteld, die de na zorg der onvolwaardige jeugd zal on derzoeken. GEEN REPLIEKEN. Van het houden van replieken werd afgezien. By de artikelgewyze behan deling kregen de Statenleden de gele genheid nader op één en ander in te gaan. De K.V.P.-er Vercauteren diende 'n wel zeer vreemde motie in om in het vervolg ambtenaren de afdelingsrap porten te laten maken. De heer Kodde voelde daar niets voor. „Laten de Sta tenleden zich wat meer respecteren!" zo vond hij. De heer van Oorschot on derschreef dit. Volgens hem moet de zaak anders worden georganiseerd. Eindeloze discussies volgden. Mr. van der Weel noemde de motie een „tes timonium paupertatis". Van ieder Sta tenlid mag toch worden verwacht dat hij in staat is een klein verslagje to maken. De motie werd tenslotte verworpen met 21 tegen 16 stemmen. Vóór waren de heren: de Kruyter, Bruynzeel, Dek ker, den Boer (C.H.j, de Putter, van Eeten, Boudeling (A.R.), Vercauteren Poppe, v. Dongen, Plasschaert, Dikot- ter, Verdonk (Arb.), Cambier (V.V.D.) Visscher (Arb.) en Vermaire (Midd.). Daarna werden de diverse begrotin gen z.h.s. vastgesteld. Besloten werd de voorstellen tot wyziging der polder- regiementen aan te hounden tot de Februari-vergadering. In de vacatures Immig en v. d. Huinst werden tot le den van de Raad van Bestuur der P. Z.E.M. resp. gekozen de heren J. S. Visscher (Arb.) en ir. L. P. M. Dikot- ter (K.V.P.). By de behandeling van het voorstel tot het wyzigen der subsidieregeling voor de Kruisverenigingen vroegen de heren Hommes en Bruijnzeel de be paling, dat het maximum 0,25 per lid zal bedragen te schrappen. Mr. Mes deelde mede, dat dit zal geschieden. De heer van Oorschot achtte de ver hoging van het subsidie aan de ge meenten voor armlastige krankzinni gen aan de lage kant. Volgens de heer Schout is het niet mogelyk verder te gaan. Verhoging zou neerkomen op 'n bedrag van rond 56.000,Zou dit geschieden, dan moeten andere taken daaronder lijden. De overige voorstellen werden zonh der discussies aanvaard, waarna de Commissaris in een korte toespraak de Staten dankte voor hun werk in het belang van Zeeland en hen ook voor 1953 Gods zegen en bystand wenste. De heer Kodde beantwoordde de toespraak en sprak de hoop uit, dat de waarachtige vrede van Kerstfeest door alle Statenleden persoonlyk ervaren mag worden.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1