de loup< DERMA outmm Prachtig nieuws! De vrijheid van de mens* Gevaar voor ontsporing* Europese politieke Autoriteit en een Senaat voorgesteld* Economische bezwaren* I. C*V* protesteert tegen K, S* G* De «Goede Tijd" blijft voorlopig in de V* S. PLEEGZUSTER BLOEDWIJN Directeur van Chr* Emigratie- Centrale onderscheiden* Twee-partijen-Kabinet biedt katholieken meer kansen* Goede vooruitzichten voor Z.-Afrika* HOESTPRIKKEL, KUCHEN helpt SAOOP FEUILLETON Dinsdag 23 December 1952 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Onder Tijdens een buitengewone algemene vergadering van het Nederlands Olym pisch Comité ls door een afgevaardigde van de Nederlandse Cricket Bond, me de namens de Kon. Ned. Lawntennis- bond, de nieuwe Zondagswet ter spra ke gebracht. Deze afgevaardigde schijnt zeer goed thuis te zijn in de regeringskeuken, want hij gaf een ex plicatie van deze wet met betrekking tot de sport, die klinkklaar nieuws be vat. Als zijn gegevens juist zijn, zal deze wet in drie phases tot uitvoering worden gebracht. De eerste phase zal zijn dat voor wedstrijden, welke vóór 12 uur 'a Zondags worden gespeeld, geen entree meer mag worden gehe ven. De tweede phase heeft tot resul taat, dat belangrijke sportgebeurtenis sen naar de Zaterdag worden terug gebracht en de derde phase zal zijn, dat er in het geheel geen sport meer op Zondag mag plaats vinden, maar dat alles naar de Zaterdag wordt ge bracht. Nemen we eens een ogenblik aan, dat deze afgevaardigde het bü het rechte eind heeft, dan mag dit wetsontwerp op de Zondagsrust tot een der beste wetsvoorstellen gere kend worden die in jaren bij het par lement is ingediend. Dan is er reden tot bijzondere verheuging en dan zal dit Kabinet zich alleen al door deze wet een bijzondere naam gevestigd hebben. Dit is onze mening de heer van Houten (zo heet deze afgevaardigde) is het daar natuurlijk in de verste verte niet mee eensl Hy heeft dan ook het bestuur van het N.O.C. aangespoord met kracht tegen dit ontwerp te ageren. Drieërlei bezwaren heeft de heer van Houten ingebracht. Allereerst meent hy dat een protest op zijn plaats is, omdat de vrijheid van de mens in het geding komt. Uit zijn gezichtshoek be zien is dit een begrijpelijk bezwaar; in derdaad lijkt het of de vrijheid van de mens wordt aangetast, als de overheid hem verbiedt op Zondag cricket te spe len of te tennissen. Maardat zal de overheid ook nooit verbieden. Dat kan zij niet verbieden omdat dit haar taak niet is. Wat zy echter wel ver bieden kan en als christehjke overheid ook verbieden moet is de sport-exploi tatie op Zondag. Omdat die in stryd is met het karakter van de Zondag, de dag des Heren. De overheid heeft tot taak de Zon dagsrust veilig te stellen en de Zon dagsheiliging mogelijk te maken voor ieder die die heiliging wil beleven. Zo als het nu is, verzaakt de overheid haar plicht, want de Zondagssport verstoort die rust en voor een sport liefhebber is Zondagsheiliging alleen mogelijk als hy zijn liefde voor de sport geweld aandoet. Dat laatste zal geen enkele sportsman py'n doen, om dat, als het goed is, de liefde tot God verre gaat boven zijn sportliefde. Als men het goed beschouwt draait de heer van Houten de zaak eigenlijk om: juist sport op Zondag brengt de vryheid van de mens in gevaar. Nu kan geen enkele Christen-voetballer ooit in het Nederlands elftal worden opge nomen waarom niet Omdat men sen als de heer van Houten hem die mogelijkheid ontnemen door Zondags- sport te bepleiten. Dat is een aantasting van de vryheid, meneer van Houten! Zijn tweede bezwaar formuleert de heer van Houten aldus: „Ik voorzie het toenemen van de baldadigheid van de jeugd, een toenemend gebruik van alcohol en van de sexuele uitspattin gen". Merkwaardige uitspraak. Wy zullen de laatsten zijn om te ontken nen, dat er van sport een grote opvoe dende waarde kan uitgaan en dat sport een uitnemend middel van vrije tijds besteding is voor de massa. Maar. laat niemand er zyn ogen voor sluiten, dat de Zondagssport een der hoofd oorzaken is van de ontkerstening, van het feit, dat vooral de jeugd steeds meer de kerk de rug toekeert. Laat iedereen er goed van doordrongen zyn dat vele jongeren zich soms voor deze vraag stellen: „Zal ik naar de kerk of naar het voetballen gaan?" En dat zy dan maar al te vaak de kerk voorby- ryden. In, hoe hoog we de sport dan ook aanslaan, de Christeiyke leer zoal3 die iedere Zondag in onze kerken geleerd wordt, is een oneindig veel beter mid del in de stryd tegen baldadigheid, drankmisbruik en sexuele uitspattin gen dan welke hoogstaande sportbe oefening ook. Dat ons volk steeds ver der afglijdt op dit hellend vlak is voor een deel te wijten aan de Zondags sport! Commissie van Parlementsledent K. S. G.-landen vormen de kiesdistricten voor verkiezing van de Volkskamer (Tweede Kamer)* Een commissie van parlementsleden van de zes landen der Europese Kolen- en Staalgemeenschap (K.S.G.) hebben Zaterdag besloten de instelling van een Europese politieke Autoriteit aan te bevelen. Deze Autoriteit zou een gemeenschappelijke buitenlandse politiek moeten opstellen, en de bestaande Kolen- en Staalgemeenschap en de voor gestelde Europese Defensiegemeenschap moeten besturen. Ten slotte brengt de heer van Hou ten economisch geschut in stelling. „Onze economische verhoudingen la ten geen vrije Zaterdag toe", zegt hy. „En het terugbrengen van de sport naar de Zaterdag zal het terreinenpro bleem volkomen onoplosbaar maken!" De commissie stelt een Parlement, bestaande uit twee Kamers, voor. De Tweede Kamer, Volkskamer, zou worden gekozen by algemeen kies recht en 63 afgevaardigden voor Duitsland, 63 voor Frankrijk, 63 voor Italië, 30 voor België, 30 voor Neder land en 12 voor Luxemburg tellen. Kiesdistricten zouden niet nationale grenzen overschrijden, doch candida- ten zouden niet noodzakelijkerwijs de nationaliteit van hun kiesdistrict moeten bezitten. De leden van de Europese Senaat zouden worden gekozen door de natio nale parlementen van de ledenstaten, en wel 21 voor Frankrijk, 21 voor Italië, 21 voor Duitsland, 10 voor Bel gië, 10 voor Nederland en 4 voor Luxemburg. De Europese politieke autoriteit zou verantwoordelyk zijn aan dit parle ment en Europese Politieke Uitvoe rende Commissie heten. Zij zou negen leden tellen. De voorzitter zou worden benoemd door het Europees parlement of door een ministercomité, dat elk der ledenregeringen zou vertegenwoordi gen. Deze voorzitter zou zelfs zes landen van de politieke uitvoerende commis sie kiezen. Voorts zouden de president van de Hoge Autoriteit van de K.S.G. en de voorziter van het Commissariaat van de Europese verdedigingsgemeen schap lid van dit Kabinet zyn. De commissie van parlementariërs legde eenstemmig de nadruk op de wens, dat Engeland nauw verbonden zal zijn met de Europese politieke ge meenschap. Hierom voorziet de ont- werp-grondwet in geassocieerde leden, die nauw met de Politieke Gemeen schap willen samenwerken zonder ech ter het supranationale beginsel te aan vaarden. Voorts is de commissie voorstand ster van instelling van Europese pas poorten en andere rechten, die zouden leiden tot het schepen van werkelijke Europese burgers. Doch dit zijn kwes ties, waarover het toekomstige Euro pese parlement zou moeten beslissen. Ingezonden Mededeling (Adv.) Raad van ministers hoorde de vakverenigingen niet. In een te Brussel gehouden byeen- komst van de Bestuursraad en het Congres van het Internationaal Chris telijk Vakverbond hebben deze be stuursorganen zich uitgesproken over een aantal organisatorische en admi nistratieve maatregelen met het oog op de uitbreiding van de taken van de Internationale Christelijke Arbei dersbeweging en de verplaatsing van de zetel van het I.C.V. dat sinds 32 jaar in Utrecht gevestigd is. De zetel van het I.C.V. zal binnen afzienbare tijd naar Brussel worden verplaatst, omdat dit voor de inter nationale betrekkingen meer centraal gelegen is. Er werd een resolutie aan genomen, waarin geprotesteerd wordt tegen de besluiten van de raad van ministers van de Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal over de samenstelling van de arbeidersgroep van het Raadgevend Comité van de Europese Kolen- en Staalgemeenschap. Geprotesteerd wordt tegen het feit, dat de Raad, alvorens hij beslissingen nam over de arbeidersvertegenwoor digers, heeft nagelaten de representa tieve vakorganisaties te raadplegen teneinde een bevredigende oplossing te vinden. De Raad van Ministers wordt verzocht rekening te houden met het oordeel van de twee inter nationale vakverbonden en de vak organisaties toe te staan, een aantal plaatsvervangers of waarnemers ge lijk aan dat van het aantal werke lijke leden van de arbeidersgroep te benoemen. Besloten wordt contact op te nemen met het internationaal ver bond van vrije vakverenigingen ten einde de toestand welke is ontstaan door de besluiten van de Raad van Ministers aan een algemeen onderzoek te onderwerpen. Stalin was jarig. Zondag heeft maarschalk Stalin zyn 73ste verjaardag gevierd. De kranten brachten met grote opmaak de namen der winnaars van de Stalinprijs, een prijs, welke drie jaar geleden werd ingesteld ter versterking van de vrede. Radio-Moskou besteedde zoals gewoonlijk weinig aandacht aan de verjaardag. De andere Oost-Europese zenders echter wijdden veel aandacht aan de gebeurtenis. Zy zonden geluk wensen uit en verklaringen van aan hankelijkheid. Zaterdag zijn zes Stalinprijzen voor de vrede toegekend, o.m. aan de Ame rikaanse negerzanger Paul Robeson en de Sowjet-schrijver Ilya Ehrenburg. MUTATIES BIJ DE KON. MARINE. Op 1 Januari 1953 wordt luitenant kolonel der Mariniers W. J. van Rhijn, hoofd van het bureau ontwikkeling, sport en ontspanning, tevens alge meen secretaris van de nationale raad welzijn militairen, eervol ontheven van eerstgenoemde functie. Hij wordt opgevolgd door majoor der Mariniers K. J. J. Hamburg. Overste van Rhijn blijft echter al gemeen secretaris van de nationale raad welzijn militairen. „De goede tijd" uit het jongste ver leden kan de normale situatie van de eerstvolgende jaren worden, aldus staat te lezen in een rapport over de economische situatie in de V.S. In verband met de grotere mogelijkhe den tot investering van kapitaal mag verwacht worden, dat de particuliere consumptie, mede door de voortdu rende bevolkingsaanwas, zelfs het ho ge peil der laatste jaren overtreffen zal. Het onderzoek van de economische toestand werd ingesteld naar aanlei ding van de in bepaalde kringen ge uite bezorgdheid, dat het zakenleven een teruggang, zo niet een inzinking te wachten stond. Oude boomgaarden leveren verlies op in Utrecht. In de najaarsvergadering van het Utrechtse Landbouwgenootschap is het rooien van oude boomgaarden ter sprake gekomen. Van de 7.000 ha. boomgaarden in Utrecht moet 1.000 ha. worden opgeruimd. Door de slech te kwaliteit van het fruit leveren de ze boomgaarden een aanzienlijk ver lies op. Het volgend jaar worden in Utrecht 100 ha. oude boomgaarden op geruimd. ZIEKENFONDSRAAD. Geen hulp meer na de 42ste dag. De Ziekenfondsraad is tot de con clusie gekomen, dat aan verplicht verzekerden na de 42ste dag geen kli- nisch-specialistische hulp verleend kan worden. Gezien de financiële toestand van de verplichte verzekering achtte de Raad een wijziging van de voor schriften niet gewenst. Duizenden weten het? versterrkt Hij verrichtte baanbrekend werk. xydens een hoofdbestuursvergade- r Maart van dit jaar treedt hij op als ring van de Christelijke Emigratie directeur van de C.E.C., waarvan hii r\Dl.l* X n:inu Centrale, die Zaterdag in Hotel „Birk- hoven" te Amersfoort werd gehouden, deed de commissaris van emigratie, de heer mr ir B. W. Haveman, de mededeling, dat het H. M. de Ko ningin had behaagd, de directeur van de C.E.C., de heer T. Cnossen, te be noemen tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Met deze bijzondere onderscheiding wil de regering de man eren, die zich nu reeds ruim 27 jaar heeft beziggehouden met het emi- gratiewerk en op dit gebied baan brekend werk van zeer grote beteke nis heeft verricht, eerst in engere kring, maar later in breder verband voor de hele gemeenschap. Het twee de punt van motivering is, dat de activiteiten van de heer Cnossen van beslissende betekenis zijn geweest met betrekking tot de ontwikkeling van de emigratie van Nederlanders naar Canada, De heer Cnossen, geboren 20 Juni 1896, is Fries van afkomst. Hy emi greerde voor de eerste wereldoorlog naar Amerika, doch keerde in 1914 terug om zyn militaire dienstplicht te vervullen. Na de oorlog bleef hij in Nederland en verrichtte journalis tieke werkzaamheden voor 't„Friesch Dagblad". Later werd hij o.m. chef redacteur van „De Standaard". Ver scheidene reizen maakte hy naar Ca nada en werd daarbij zeer getroffen door het feit, dat van overheidswege zo weinig voor emigranten werd ge daan. Hy trachtte hiervoor belang stelling te wekken en verzamelde een groep mensen om zich heen, waaruit de Gereformeerde Emigratievereni ging werd geboren. Deze naam werd later gewijzigd in Christelyke Emi gratie Centrale. De officiële oprich tingsdatum is 23 November 1927. Na de oorlog werd de heer Cnossen in 1947 directeur van de Centrale Stich ting Landbouwemigratie en sedert 1 Mr ]an Derks op buitengewone K. V. P.-vergadering Vrijere loonvorming en de belangen der middengroepen op de urgentielijst. Mr Jau Derks, één der inleiders op de buitengewone vergadering van de Partijraad van de K.V.P., die Zaterdag j.l. gehouden is, heeft een lans gebroken voor een Kabinet op smalle basis (de K.V.P. samen met de socialisten), om dat hij de mogelijkheid niet uitgeslo ten achtte dat men alsdan „voor de verwezenlijking van de katholieke be ginselen meer zou kunnen bereiken". De samenwerking met de P.v.d.A. noem de hy een vraag van doelmatigheid, die men vooralsnog bevestigend zal moeten beantwoorden. In herstel van de oude coalitie zag hij geen enkel heil. Deze buitengewone vergadering was belegd ter bespreking van de huidige situatie van de K.V.P. Na een brede discussie is tenslotte een resolutie aan genomen, waarin opgeroepen wordt tot krachtige eenheid van het katho lieke volksdeel. Men heeft een soort urgentieprogramma opgesteld, dat door het hoofdbestuur aan de beide Kamerfracties ter kennis moet worden gebracht met het verzoek aan deze fracties „alles te doen wat redelijker wijze mogelijk en verantwoord is, om de in genoemde punten vervatte voor stellen in de huidige parlementaire periode te verwezenlyken". De pun ten zyn: 1. het krachtig medewerken aan eco nomische, politieke en militaire inte gratie van het vrije Europa; 2. het verwezenlijken van de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie; 3. het bevorderen van een actieve werkgelegenheidspolitiek 4. het voeren van een doelbewuste gezinspolitiek; 5. het voeren van een doortastende woningbouwpolitiek, met in achtne ming van het daarmee verbonden huurprobleem; 6. het verlichten van de lasten van het bedrijfsleven, door een daartoe geëigen de fiscale politiek, ook tot het behoud van de werkgelegenheid; 7. het krachtig bevorderen van de be langen der middengroepen, overeenkom stig de verlangens, neergelegd in het derde rapport van de commissie mid dengroepen der K.V.P.; 8. het bevorderen van een vrijere loon vorming; 9. het voeren van een krachtige en rationele middenstandspolitiek; 10. het daadwerkelijk bevorderen van de bezitsvorming; 11. het definitief regelen van het pen- sioenvraagstuk; 12. het herzien op korte termijn van de onhoudbare verouderde classifica tieregelingen. Schipper Rog naar hospitaalkerkschip „De Hoop". De heer W. Rog uit Scheveningen, schipper van de Schev, 9 „Prinses Mary- ke" is uit een groot aantal sollicitanten gekozen als schipper van het hospitaal kerkschip „De Hoop". Ingezonden Mededeling (adv.). SPECIAAL VOOR ÖE HANDEN Prijzen sterk verlaagd! Grote tube thans 95 ct. sedert de oprichting hoofdbestuurslid is geweest. Tijdens de vergadering werd nog 'n tweede Ridder gehuldigd, n.l. het hoofdbestuurslid, mr J. S. Biesheuvel. Deze ontving op 4 December 1.1. het Ridderkruis van de Braziliaanse rege ring, voor hetgeen hij op het gebied van de emigratie naar Brazilië heeft verricht. Op 30 Januari 1953 zal de C.E.C. haar 25-jarig bestaan vieren met een feestelijke vergadering, waarbij alle provinciale werkers van de centrale uit het gehele land aanwezig zullen zijn. Dit zal in Utrecht gebeuren. Tevens werd nog medegedeeld, dat de heer Cnossen volgend jaar naar Austra lië zal vertrekken om zich aldaar op de hoogte te stellen van de emigratie- mogelijkheden naar dat land en tevens om zich een beeld te vormen van de toestanden bij de huidige emi granten. Op een, op Zaterdag j.l. gehouden, bespreking tussen de commissaris voor de emigratie, mr ir B. W. Haveman, en de heer G. I,. Dickerson, voorzitter van het Zuid-Afrikaanse Emigranten Keuringscomitê en Emigratie-attaché by de Zuid-Afrikaanse ambassade, is gebleken, dat de vooruitzichten voor de emigratie van Nederlanders naar Zuid-Afrika zeer goed zyn te noemen, zodat verwacht kan worden, dat in 1958 het recordjaar 1952 zal worden overtroffen. In 1952 is meer dan het dubbele van het aantal Nederlandse emigranten vertrokken dan in enig ander land in het verleden, doordat aan het eind van dit jaar meer dan 5000 emigranten him goedkeuring voor blij vende vestiging in de Unie hebben ontvangen. In het komende jaar evenwel zal een nog groter aantal Nederlanders zich in Zuid-Afrika kunnen vestigen. In verband hiermee is reeds vastge steld dat zes (dit jaar vijf) schepen met emigranten in 1953 naar Zuid- Afrika zullen vertrekken. Bovendien zal de K.L.M. voor dit doel maande lijks een speciale vlucht uitvoeren. Er werd vastgelegd, dat Zuid-Afrika ook volgend jaar behoefte heeft aan geschoolde krachten in de metaal industrie, de bouwnijverheid, de mij nen en de electriciteitsbedrijven en dat met het oog op de industriële ont wikkeling van de Unie tal van klei nere bedrijven diverse categorieën van arbeiders, die over een zekere be roepsbekwaamheid beschikken, zullen aanstellen. Ook Nederlandse vrouwen zullen in Zuid-Afrika voldoening gevend werk kunnen vinden. Immers de South Afri can Nurses Services zullen in Neder land opgeleide verpleegsters gaarne aanstellen. Ingezonden Mededeling (Adv.) Dan S SL'JM-OPLOSSEND Schoonschijnende argumenten, maar geheel en al waardeloos, want met kan met hetzelfde aplomb de stelling ver dedigen, dat in de toekomst (de derde phase zal heus niet morgen of volgend jaar een aanvang nemen) de vrye Za terdag een economische noodzaak zal zyn. Meerdere economen hebben al de stelling van 'n kortere werkweek voor de toekomst geponeerd. En die ter reinkwestie inderdaad zal het dan niet gemakkelijk zijn hiervoor een oplossing te vinden, maar dat is het nu ook niet. Waar de onmogelijkheid de levenden, moeder", zei^hij. „We om die moeilijkheid op te lossen be- 62 „Ja", zei Bertus en hy keek zyn vrouw liefdevol aan. Liesbet had im mers ook veel opgegeven zonder mor ren. Zy was ook een steun voor hem en had vele anderen geholpen. Vader", zei Hansko, die achter hem stond. „Ja, jongen? Hij keek om. Anton was in slaap gevallen. Jacob zat lusteloos te dom melen op een stoel. Marietje zat op de grond geheel inbeslaggenomen door een spelletje met denappels, dié Hansko voor haar gezocht had. En Tineke lag met wijd open ogen on beweeglijk in bed. „Vader, mag ik Huisman morgen vragen om zijn geweer? En een duif schieten? Dan kunnen we soep -ma ken." Moeder keek vlug om. „Vrouw Huisman is pas gisteren overleden, Hansko. Misschien is het beter hem nu niet lastig te vallen." Vader schudde het hoofd. „Het gaat gint, kan de heer van Houten even min aangeven als welke andere expert ook. Maar mag dit probleem een oorzaak zijn, dat de dag des Heren ontwijd wordt? Dat de jeugd uit de kerken wordt gehaald? Dat ons volk steeds verder afraakt van het gro te heil, dat alleen in gehoorzaamheid aan God gevonden kan worden? Dit zouden wy graag het bestuur van het N.O.C. op het hart willen bindenl zullen Huisman vragen en dan gaan we samen." Moeder keek zwijgend van de een naar de ander. Ze knikte. Ze vond het goed. Die arme Tineke moest zo nodig soep hebben. De zomer liep ten einde en het werd hoe langer hoe stiller in het dorp. Er was geen kracht meer om een bijl te zwaaien. En waarom zou men hut ten bouwen voor een kolonie, die ge doemd was onder te gaan? Begra fenissen kwamen alle dagen voor.... Smart en heimwee waren gevolgd door wanhoop en doffe berusting. De dood scheen nu een vriend, die nu de een en dan de ander kwam verlossen van de ellende van het bestaan. Tegen de eerste September waren al velen gevlucht als van een ver doemde stad. De Meijers waren ver trokken en vele anderen. Anton pakte al dagenlang er mee om. Zodra Tineke sterk genoeg v was of nadat ze ge storven zou zijn wilde hy voor stellen dat ook zy maar zouden ver trekken. De halve kolonie was uitge- Eeti Ccuid, dat 9& U iv-ifyeti $al door Marian Schoolland storven. En wat zou de winter en nog zo'n zomer hun brengen? Zelfs Van Raalte zou moeten inzien dat het geen zin had de poging voort te zetten, Arme Tineke. Het scheen dat ze te sterk was om te sterven en te zwak om te leven. Moeder week bijna niet van haar bedje. Wanneer de koorts zelfs moeder noodzaakte in bed te blijven, lag ze met haar ogen voort- 'durend met oneindig medelijden ge richt op haar kindje. Maar er was altijd één zekerheid, zelfs wanneer de wan hoop haar hart deed ineenkrimpen: moeder wist, dat ze in leven en in sterven Gods lieve kinderen waren, gekocht met het bloed van Zyn Zoon. En Tineke klaagde nooit. Ze glim lachte dankbaar voor elke kleine at tentie en nestelde zich behaaglijk in de armen van wie haar maar opnam. Toen kwam er een avond, waarop een verkwikkende onweersbui enige verlichting bracht. Nieuwe hoop flik kerde op. Jacob was met een duif thuisgekomen en moeder had soep gekookt. Tineke giimlachte bij elke lepelvol, die moeder haar voerde. Er was wel zoveel, dat ze ieder een bordjevol konden krijgen. Hansko be loofde dat Jacob en hy morgen vast weer een duif zouden schieten. Ar me duifjes! Maar moeder was blij met de soep en ze stuurde de hele familie naar de tafel, die buiten stond, en verzekerde hen, dat ze zich alle maal beter zouden voelen als ze wat gegeten hadden. Anton droeg Tineke op haar strozak naar buiten, opdat ze dicht by hen kon zyn. Maar ze zaten nauwelijks, toen ze voetstappen hoorden op het pad. Teunis! „Goedenavond!" riep hy opgewekt. „Goedenavond, Teunis". Vader was de enige, die Teunis' groet beant woordde en hij kon nauwelyks zyn misgenoegen onderdrukken. Teunis keek moeder aan als ver wachtte hy uitgenodigd te worden om te blijven eten. Maar ditmaal was ze niet van plan het kostbare eten weg te geven. Zij wilde de kinderen niets ontnemen noch haar eigen kleine beetje afstaan. Ze zei plotseling vast beraden: „We hebben bonen. Als u gaat zitten Teunis trok een kist aan en ging zitten. Moeder bracht hem een bord en schepte er bonen op uit een pan: witte bonen met zout. Vader zei: „En waar kom je van daan?" „Van om te trekken op de aarde en haar te doorwandelen", zei Teunis, er blijkbaar niet bij stilstaand, wie die woorden het eerst gesproken had. (Wordt vervolgd). Radio- foenqt oM WOENSDAG 24 DECEMBER 1952. HILVERSUM I (402 m.) NCRV: 7.00 Nieuws; 7.10 Gewijde muziek; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws en weer- ber.; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Voor de huisvrouw; 9.35 Waterstan den; 9.40 Gram.; 10-30 Morgend.; 11.00 „De schrijver en het kind". Kerst-hoor spel; 12.00 Sopraan en piano; 12.30 Land en tuinbouwmed.; 12.33 Adventsstonde; 12.59 Klokgelui; 13.00 Nieuws; 13.15 Prot. Interk. Thuisfront; 13.20 Negro-spirituals; 13.50 Gram.; 14.15 Metropole orkest; 14.45 Voor de meisjes; 15 00 Gram.; 16.00 Voor de jeugd; 17.20 Orgelspel; 17.50 Mil. re portage; 18.00 Geestelijke liederen; 18.15 „De boodschap van de Kerstklokken", toespraak; 18.30 R-V.U.: Prof. dr A J. P. van den Broek: „De cultuur en de kuns ten van de mensen uit de ijstijd"; 19.00 Nieuws en weerber.; 19.10 Boekbespr.; 19.25 Gram.; 19.30 Buitenl. overz-; 19.50 Gram.; 20.00 Radiokrant; 20.20 Kameror kest en solist; 21.10 „Het Kerstevangelie in 1952", causerie; 21.40 Advents- en Kerstliederen; 22-10 „In de Arabische wereld"; 22.20 Gram.; 22.30 Intern. Evang. commentaar; 22.40 Gram.; 22.45 Avond overdenking; 23.00 Nieuws en S-O.S.-be- richten; 23.15 Gram.; 23.25 Strijkkwartet en orgel; 23.50 Kerstnacht Bethlehem; 24.00—1-00 Kerstnachtdienst. HILVERSUM I (298 m.) VARA; 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.15 Ochtendgymn.; 7.30 Gram.; 8-00 Nieuws en weerber.; 8.18 Gram.; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Gram.; VPRO: „Oude en nieuwe Kerst liederen", causerie; 10.05 Morgenw,; VA RA: 10.20 Voor de vrouw; 11-00 R.V.U.: Drs W. Proost: „De betekenis van de mi cro-organismen voor het dagelijks leven"; 11,30 Gram.; 12.00 Accordeonmuziek; 12.30 Land- en tuinbgmwmed.; 12.33 Voor het platteland; 12-38 Hawaiianmuziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Commentaar; 13.20 Gev. muziek; 13.45 Gram,; 14.00 „De weg om hoog", causerie; 14.15 Kamermuziek; 15.00 Voor de jeugd; 15-50 Gram.; 16.00 Voor de jeugd; 16.45 Voor de zieken; 17.25 Lichte muziek; 17.50 Regeringsuitz.: A. E. Ben jamins: „Van ruiters en hertenjacht in Zuid-Ceiebes"; 18.00 Nieuws; 18.15 VA- RA-Varia; 18-20 Actualiteiten; 18.30 Joods progrVPRO: 19.00 Kinderkerstdienst; VARA: 20.00 Nieuws; 20.05 Pol. commen taar; 20.15 Promenade orkest en soliste; 21.00 „De toekomst van de mens", cause rie; 22.30 Piano, viool en cello; 23-00 Nieuws; 23.15 Vocaal Dubbelkwartet; 23.30 Gram.; 24.00—1.30 Plechtige Nacht mis. BRUSSEL (Vlaams 324 m.) 11-45 Gram. 12.30 Weerber.; 12.34 Gram.; (Om 12.50 Koersen); 13.00 Nieuws; 13.15 Gram 15.25 Omroepork.; 16.10 Gram.; 17.00 Nieuws; 17.10 Gram-; 17.30 Causerie; 17.40 Gram.; 17.50 Boekbespr.; 18.00 Gram.; 18.15 Causerie; 18.30 Voor de soldaten; 1900 Nieuws; 19.40 Gram.; 20.00 Sympho- nie orkest en koor; 21.00 Gram,; 21.15 Omroeporkest; 22.00 Nieuws; 22.15 Gram.; 22.55 Nieuws; 23.00 Litterair -muzikaal programma; 23-551.30 Nachtmis.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 3