Statenleden hadden veel critiek op de kosten verdeling van het Wegschap Walcheren. (Kpfarine „4 Draagt elkanders lasten' het principe Percentage van 15 naar het inwonertal werd onbillijk geacht Opbouwende M llliddensfant Belangrijk voor post- r abonnees. Nieuws uit de Provincie. Middelburg WEK DE GAL I IN UW LEVER.OP Fiets gewonnen in St Nicolaas-Prijsvraag van het „Zeeuwsch Dagblad GEMEENTERADEN Raad van 's H. Arendskerke over winkelsluiting. Gemeentehuis te Kortgene in Januari in gebruik. Ër komt een nieuwe brand- weergarage. Raad van Wemeldingc keur begroting goed. Goes. 7 holen. Griep? Chefarine „4" doe! wonderen! Dinsdag 23 December 1952 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Het „Wegschap Walcheren" heeft heel wat tongen hl beweging gebracht tyilens de morgenvergadering van de Provinciale Staten, die gisteren hun laat ste zitting van dit jaar begonnen. De discussies concentreerden zich in hoofd zaak op de vraag of de verdeling der bosten, zoals die door G.S. zjjn voor gesteld, wel billijk is. Zoals bekend worden de totale kosten verdeeld in per centages; zo wordt b.v. 85 pCt berekend naar de lengte der wegen in iedere gemeente en zo wordt ook 15 pCt berekend naar het aantal inwoners in iedere plaats. Het is duidelijk dat Middelburg en Vlissingen het leeuwenaan deel van deze 15 pCt moeten opbrengen. Reden waarom Middelburg zich aan het wegschap wil onttrekken. De wegen van het wegschap zijn immers gro tendeels tertiaire wegen, buiten de steden gelegen dus, en men is in Middel burg van mening, dat men al genoeg doet voor het platteland en dat het vervullen van de functie als centrumgemeente toch al een zware last op de stad legt. Het platteland stelt hiertegenover, dat men dit wegschap moet zien als een gemeenschappelijk belang en dat de beide grote steden gemakkelijker een behoorlijk aandeel kunnen betalen, dan de kleine gemeenten. De vraa°- is alleen maar: „Wat is een behoorlijk aandeel?" Middelburgs afwijzende houding gelaakt Rondom deze feiten ontspon zich een uiterst interessant debat, waarin de stem van het platteland zowel als van de steden behoorlijk tot hun recht kwamen. De eerste spreker was de heer L. P. van Oorschot (P.v.d.A.-wethouder van Vlissingen). Met de gedachte, die aan dit hele voorstel ten grondslag ligt, n.l. .het „Draagt elkanders lasten" kon hij zich goed verenigen. Maar hij vond dat sommige gemeenten toch wel een beetje teveel van de lasten te dragen krijgen. Als voorbeeld nam hjj na tuurlijk Vlissingen. „Vlissingen en Middelburg hebben een geheel ander belang bij het wegennet dan een plattelandsgemeente", zo betoogde hij. „Hoe men het wendt of keert, het weg. schap is een uitvloeisel van de her verkaveling en in feite een volledig agrarisch belang. Waarom moet Vlis singen voor zijn 4,2 km buitenweg (in feite is het maar 1,75 km) een bedrag van f 14.000 per jaar betalen? Vlissin gen laat de plattelandsgemeenten toch ook niet voor haar wegen betalen? En die worden door de plattelanders heel wat meer gebruikt, bv. voor het ver voer van landbouwproducten!" De heer 3. Hommes (A.R.) kon zich ook wel met de gedachte van het weg schap verenigen, maar ook by had be zwaren tegen de kostenverdeling. Hy bepleitte voor de steden terugbrenging van het inwonertal-percentage vau 15 naar 10 pCt. «Focus" opent zaak in Goes-Noord Het opschrift van deze rubriek zou ook kunnen luiden; „Wat er achter de schutting vandaan komt". Eerst wordt de winkelstraat ontsiert door een schutting en de klop- en hamer geluiden erachter doen .vermoeden dat er iets gaande is. Altijd is dat iets goeds, want is de schutting ver wijderd, dan komt er een prachtig winkelpand te voorschijn, een sieraad voor de winkelstraat. Zo stonden we Zaterdag weer verrast te kijken in het nieuwe moderne bedrijf voor optiek van „Focus". Waar vroeger aan de Opril GrQte Markt te Goes een fiet senstalling was, is nu een winkelpand verrezen met een ruime entree. Ach ter de zaak is een paskamer en een royale ruimte voor reparaties biedt een goed zicht over de winkel. De heer Christ. J. Mazure noemde Zaterdag een belangrijke dag in de ge schiedenis van zijn bedrijf en hjj ver burg was gesticht en sindsdien was telde hoe „Focus" in 1893 in Middel- uitgegroeid tot een zaak met export over de gehele wereld met name naar Z.-Afrika en het vaste land van EuropaMet weemoed vertelde de heer Mazure hoe „Focus" in 1940 ge heel verwoest werd, maar ook hoor den we van opbouw en van de vele patenten die dit bedrijf verwierf met uitvindingen vooral voor de beveili ging van de arbeider in o.a. de land bouw en in de kolen- en staalin dustrie. „Focus" is met deze tijd mee gegroeid. Na 20 jaar in de Lange Kerkstraat gevestigd te zijn, is het Goese bedrijf thans verhuist naar Opril Grote Markt. Vele zaken vlagden Zaterdag in Goes- Noord en behalve wethouder J. J. van Melle kwamen o.m. de heren G. M. Broekstra en J. A. Verbeem hun ge lukwensen aanbieden namens het Za- kencentrum-Goes-Noord. De heer Ma zure ziet in zijn Goese zaak door de Koningsstraat uit op de Kade en hy vertrouwde ons toe, dat het ook zjjn hartewens is, dat deze Kade gedempt wordt. Opening meubelzaak van de firma H. W. Goosen te Bergen op Zoom. Vrijdagmiddag werd onder grote be langstelling in huize „De grote Valk" op de Grote Markt 26 te Bergen op Zoom een nieuwe meubelzaak van de kunsthandel de firma H. W. Goosen geopend. Drie weken geleden begon de heer Goosen het geheel in te richten en er is een zaak in gekomen, die er zijn mag. Er was allereerst een expositie van de herenkamer, welke door de burge rij van Bergen op Zoom aangeboden is aan zijne Excellentie ir H. B. J. Witte, minister van Wederopbouw en Volks- nuisvesting. Doze herenkamer is in de tekenka mer ontworpen door de heer Jos. Goo sen binnenhuis architect. Daarnaast waren alle hoekjes in de hall en gang smaakvol ingericht en al les vormde een sfeervol, apart geheel. Beneden zijn een viertal toonkamers, ieuc. op zich een juweeltje ''an aan kleding en meubilering. Op de volgende verdieping was een aanbal kamers ingericht als slaapka mer en smaakvol gemeubileerd. Er was een keus uit tal van modellen van fauteuils; hall meubelen; riet en roLan meubelen. Over alle toonkamers was een expo sitie verdeeld van een dertigtal schil derijen van de bekende Bredase kunst schilder Frans Meijer. Ook waarschuwde hij tegen een top zware technische dienst en was hij ontstemd over het feit, dat de staten leden zo weinig tijd hadden gekregen om deze materie te bestuderen. VERLAGING VOOR ALLE GEMEENTEN. Ook de heer A. H. S. Stemerding (C.H.) voelde wel iets voor verlaging van 15 naar 10, maar dan voor alle gemeenten. De toon van zijn betoog was geheel anders dan die van zijn voorgangers. „Het is ontzettend moei lijk zo zei hij uit te maken wat het meest rechtvaardige standpunt is bij de kostenverdeling omdat nu een maal'niet precies is aan te geven, wel ke gemeenten het meeste belang bij wegen hebben". Naar zjjn mening had de heer van Oorschot veel te veel als wethouder van Vlissingen gesproken. Als men het principe van „Draagt elkanders las ten" aanvaardt, dan moet men ook niet proberen onder die lasten uit te komen! Het was hem niet duldeiyic, waarom Ged. Staten het oorspronkelijke voor stel van 25 pCt der kosten naar het inwonertal, hebben veranderd hl 15 pCt. Waarom 10 pCt minder en niet b.v. 15 pCt naar beneden. Laten we het percen tage op 10 stellen, zo vond hy en laten we dan het percentage van 85 dat ge baseerd is op de lengte der wegen, ver hogen om deze 5 pCt te compenseren. De heer J. L. Verhagen (V.V.D.) had critiek op de houding van Middel burg. „Wij moeten Walcheren als een eenheid zien" zo vond hjj „en de gemeenten moeten bereid zijn voor de wegen een offer te brengen zonder daarbij allereerst te kijken naar het aantal kilometers dat in een bepaalde gemeente ligt. Scherper nog stelde het de heer P. V. M. Vercauteren (K.V.P.). Hij pleitte vooral voor de plattelandsgemeenten, die het naar zijn mening heel wat moeilijker krijgen dan de steden, ter wijl er toch heel wat meer auto's en vrachtwagens uit de steden over de wegen rijden, dan voertuigen van het platteland! Ook mr W. F. E. baron van der Feltz (C.H.) had critiek op Middelburg. Hij wilde aan G.S. de bevoegdheid geven niet alleen de leng te der wegen of de oppervlakte der ge meenten, maar ook het inwonertal bui ten beschouwing te laten bij de verde ling der kosten. Critiek op Middelburg kwam er ook van de heer J. M. A. C. van Dongen (K.V.P.). Deze had eens berekend hoe veel iedere gemeente per inwoner nu volgens het voorstel moet betalen. Voor Vlissingen is dat 55 ets per in woner per jaar, voor Middelburg 90 ets, voor Souburg f 1.50 en voor Grypg- kerkef II. Jhr mr T. A. W. J. Schrorer (P.v.d. A.) verdedigde Middelburg door er op te wijzen, dat deze gemeente toch al zware lasten draagt voor het platte land, maar de vertegenwoordiger van de Middenstandspartij, de heer Ver- maire, deed die verklaring te niet door te betogen, dat juist Middelburg, nog veel meer dan Vlissingen, profijt heeft van een goed wegennet dit met het oog op zijn marktdagen en zijn middenstand! Hij vond op zyn beurt echter weer een bestryder in de heer Meliefste (A.R.) die vond dat een kleine ge meente gemakkeiyker de lasten kan opbrengen dan een grote, omdat men in de kleineren nog geen straatbelasting heeft. Hij stelde voor het percentage van 15 voor de steden te schrappen. De laatste spreker was de heer D. Kodde (S.G.P.), die liet weten dat hij één van de geestelijke vaders was van het voorstel en dat van hem dus geen critiek was te verwachten. Die critiek was er wel op de houdifig van Mid delburg. Volgens de heet Kodde ziet deze stad het belang van een goed we gennet niet, terwijl het zich steeds sterker industrialiserende Vlissingen dient te beseffen, dat het veel beter is de arbeiders, die van het platteland komen, daar voorlopig te laten wo nen. Daarvoor zijn goede wegen even eens nodig. En dan is er nog het vreemdelingenverkeer. De lieer Kodde meende dat het on- mogelyk is een wiskundige lastenverde ling te berekenen. Van het voorstel om het percentage naar de lengte der we gen. te verhogen verklaarde hy zich een tegenstander en ernstige bezwaren had hy ook tegen schrapping van het per centage naar inwonertal voor de steden. DE QUARLESPOLDER. Was de heer Kodde de laatste spre ker van deze morgen, hij was ook de eerste geweest, toen het n.l. ging over het voorstel tot oprichting van de Quarlespolder. Hij vroeg toen G.S. nog eens te bekijken of het wel juist is dat alle wegen in de polder voor rekening van het polderbestuur moe ten komen. Na antwoord van de heer C. Philipse werd het voorstel z.h.s aangenomen. De postabonneefe van ons blad, die gewend zijn op Zaterdag middag hun krant (in oranje bandje) aan de postkantoren af te halen, kunnen dat ook doen op Woensdag voor Kerstmis. De P. T. T. heeft n.l. goedgevonden, dat op die dag dezelfde regeling zal gelden als op Zaterdagen, zodat ook deze abonnee's niet tijdens de Kerstdagen van ons blad versto ken behoeven te blijven. Motorrijders slippen op spoorrails bij de Keersluis te Vlissingen. Het komt herhaaldeiyk voor, aldus de Toeristenbond A.N.W.B., dat bij de Keersluis te Vlissingen voertuigen slip pen op de aanwezige spoorrails. Voor al motorryders zijn hier vaak slacht offer van zo'n slipongeval. De Bond heeft tot de Nederlandse Spoorwegen het verzoek gericht om deze gevaarlijke situatie te verbete ren. De N.S. hebben de A.N.W.B. toe gezegd, dat tijdens de op handen zijn de werkzaamheden aan de Keersluis brug tevens de ligging van de rails zal worden gewijzigd, waardoor het slipgevaar voor motorrijders sterk zal verminderen. FAMILIEBERICHTEN UIT ANDERE BLADEN Geboren: Reinier Lambertus, z. van de fam. Berends-Leunis, Venezuela. Overleden: L. Vercouteren, 39 j., O-, en W. Souburg; P. J. Meyler, 43 j., Wilhelminadorp; A. Klap, 74 j., Middel burg; A. Bommeljé. Rochester 9, U.S.A.; I. Guequierre, 76 j., Terneuzen. Ouderlingen gekozen. Door de Ned. Herv. Gemeente van 't Zand zijn de heren J. in 't Anker en J. Jacobse gekozen tot ouderling. Tot ouderling-kerkvoogd zijn benoemd de heren A. Hannewijk, G. Lems en J. Ligteringen. Zij namen hun benoeming aan en zullen op Zondag 4 Januari a.s. in de morgendienst door ds E. Durkstra in het ambt worden beves tigd. Alg. vergadering K.V. „Swift". In de algemene vergadering van de korfbalvereniging „Swift", noemde de voorzitter de heer H. G. Bruggeman het jaar 1953 een goed verenigings jaar. Met tien elftallen werd aan de competitie deelgenomen. Na de bestuursverkiezing ziet het bestuur er als volgt uit: de heer H. G. Bruggeman, voorzitter; mevr. K. v. Bergen, penningmeesteresse. Een (Ingez. mededeling, adv.) U ssult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal In uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. Mc/. Steijn in Yerseke bofti Duizenden oplossingen kwamen binnen. K/JEJ. J. STEIJN 17,>. de Van Tienhovenstr. 53 te Yerseke is een bof- ferd. Zij heeft namelijk in de St. Nicolaasprijs- vraag van 't „Zeeuwsch Dagblad" de eerste prijs, een fraaie damesfiets gewonnen. Haar oplos sing was een van de ve le duizenden, die op on ze redactietafels zijn neergeploft. De post heeft er een heel karwei aan gehad en wij niet minder. En laten we dan nog maar niet spreken van de ju ry, die alles beoordelen moest. Er waren onder de oplossingen tal van fraaie inzendingen, ver lucht met tekeningen en zelfs rijmpjes. Het aan tal goede oplossingen was naturlijk legio, zo dat uiteindelijk het lot heeft moeien beslissen. De fiets vormde de hoofdprijs en de andere prijzen zijn de cadeau tjes. Ze vormden samen de naam Flip Bramse. NI. Fiets, linnen tos, inktlap, portemonnaie, boek, roman, asbak, mondorgel, slipover en eau de colognespuit. Wie de andere prijs winnaars zijn? Welnu hier volgen ze. Linnen tas: Josephine Deurloo, Hoogstraat 32, Tholen. Inktlap: J. v. d. Broe- ke, Abeelseweg 313, Souburg. Portemonnaie: Beppie Provoost, Zuidstraat 67, Domburg. Boek: J. P. Overbee- ke 't Vrije A 239, Zie- rikzee. Roman: M. J. F. Do- minicus-Mulder, Albert Hahnplantsoen, Amster dam. Asbak: Me j. J. M. Hun- dersmarek, Smederij, Kwadendamme. Mondorgel: J. den Hamer, Terneuzen. Bon voor Slipover: W. den Boer, Blokweg, Zie- rikzee. Eau de colognespuit. Mevr. Polderman-Meij ers, Noordweg 15, Se- rooskerke (W.). Deze prijzen zijn onderweg! al De gemeenteraad van 's-H. Arends kerke, die wegens ziekte van de burge meester geleid werd door wethouder Hommes, heeft een verzoek van het Roode Kruis om subsidie, alsmede van de cursussen tot opleiding van kleuter onderwijzeressen te Middelburg inge^ willlgd. Eenzelfde verzoek van de ver. voor rheumatiekbestrijding werd afge wezen. De begroting 1952 werd gewijzigd, De heer Lindenbergh (V.V.D.) merkte hierbij op, dat de leges voor bouwver gunningen In vele gevallen nog een zware last is voor de Inwoners, terwyl het toezicht toch gering is of helemaal ontbreekt. De voorzitter zegt, dat de kosten van bouw- en woningtoezicht aanmerkelijk hoog zijn en de financiële positie van de gemeente geen verla ging toelaat. Met de N.V. Bank voor Nederlandse gemeenten werd een geldlening ad f 124.000 gesolten t.b.v. de consolidatie van het restant vlottende schuld van 29 woningen. De begrotingen voor belde instellin gen voor Maatschappelijke Zorg voor 1953 werden goedgekeurd. Als bestuursleden van deze Instellin gen worden herbenoemd: voor 's-Heer Arendskerke, J. P. Lindenbergh, O. Ver dook en J. r. d. Weele, en voor 's-Heer Hendrikskinderen, W. A. Smit. Een voorstel tot opzegging van de pacht van het sportveld te 's-Heer Arends kerke aan de heer Lamper en de huur voor de voetbal- en korfbalverg. te verhogen op resp. f 100 en f 50 werd met de stem van de heer Lidenbergh (V.V, D) tegen, aangenomen. Breedvoerig werd gesproken over de halve-dag-sluitlng voor alle winkeliers in de gemeente op Woensdagmiddag en voor alle slagers op Dinsdagmiddag, De winkeliersvereniging van Lewedorp en 's-Heer Arendskerke wensen deze sluiting niet. Toch overwegen B. en W., dat in deze dorpen een minderheid dit voorstel toejuicht. De voorzitter drong aan op een uniforme regeling voor heel de gemeente. Een amandement van de heer Lin denbergh (V.V.D.) om de halve-i sluiting te beperken tot de dorpen Nieuwdorp en 's-Heer Hendrikskinde ren werd aangenomen met de stemmen van de heren Hommes (A.R.), op 'tHof (C.H.) en Snoodijk (A.R.) tegen. Besloten werd de riolering ln de Korte Achterweg te verbeteren. Bij de rondvraag merkt dé heer Mey- aard (P.v.d.A.) op, dat de Kweekschool te Krabbendijke niet van overheidswe ge als zodanig is erkend en dus geen recht heeft op subsidie. De voorzitter antwoordde, dat hiervoor ook geen sub sidie wordt verstrekt. De heer Zonne veld wees op een paar slecht verlichte punten in de gemeente. De voorzitter zei, dat reeds prijsopgaaf is gevraagd voor enkele straatlantaarns. De heer Lindenbergh bracht de werkkleding van de gemeente-werklieden ter sprake. Voorts wees hy nog op het ontbreken van een goede parkeergelegenheid. een gezegend uiteinde en een goed 1953 toe. BIGGEKERKE. Noodschool zal verkocht worden. In de raadsvergadering van Bigge- kerke onder voorzitterschap van bur gemeester J. L. Dregmans, werd be sloten de politieverordening inzake het afmaken van honden te wijzigen. De honden zullen afgemaakt worden als zij gevaarlijk of schadelijk blijken te zijn. Besloten werd over te gaan tot de aankoop van cyclostyle, voor een be drag van f 132,50. De gemeentebegroting lyó* werd gewijzigd. Nu C. V. O. de nieuwe school heeft betrokken, heeft de raad B. en W. gemachtigd de noodschool te verkopen. De rondvraag leverde niets op. De raad der gemeente Kortgene kwam Zaterdagmorgen onder voorzit terschap van burgemeester A. A. Schuit bijeen. Tot grote voldoening vernam men, dat de bouw van een nieuw gym nastieklokaal by de nieuwe 9-klassige school in het dorp Kortgene de goed keuring van de autoriteiten kan weg dragen. Tot lid van de adviescommissie Woonrutmtewet 1947 werd benoemd de heer G. J. Goudswaard te Kats. De heer van Gilst te Colynsplaats kreeg een vergoeding ln de kosten voor het bezoe ken van de U.L.O.-school te Wissekerke door zyn zoontje. De subsidies aan de bijz. kleuterscholen werden gebracht op f 20 per leerling van 4 jaren en ouder. Besloten werd tot het verbete ren van de gemeentewoning naast het gemeentehuis te Kortgene. In deze wo ning zal de gemeentebode van Colyns- plaat gehuisvest worden. De bijdrage ln de kosten van de spulmiddelen van de Stadspolder werd, ingaande 1953, ge bracht van f25 op f50 per jaar. Aan de heer C. Haak, hoofd der byzondere lagere school te Colijnsplaat, werd eer vol ontslag verleend als lid van de com missie tot wering van schoolverzuim, Ingaande 1 Januari 1953. Aan de Op leidingscursus van de Rijkskweekschool te Middelburg voor kleuteronderwyzeres werd f75 subsidie verstrekt voor twee leerlingen, afkomstig uit de gemeente Kortgene. Zonder hoofdeiyke stemming werden gewijzigdhet ambtenarenre glement, de Arbeidsovereenkomstenver ordening en de Kinderbijslagverorde ning. Het credlet ln rekening-courant met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten te 's-Gravenhage werd voor 1953 vastgesteld op f75.000. De reke ning over 1951 werd voorlopig vastge steld met een nadelig slot van de ge wone dienst van f 934.63, en een nade lig slot van de kapitaaldienst van 154.736,63. Voorts werden verschillen de onderwijsbedragen, voortvloeiende uit de voorlopige vaststelling van ge noemde rekening, vastgesteld. By de deze opzichter klachten geuit. De voor zitter zegde toe, dat aan een en ander aandacht besteed zal worden. Verschil lende leden vestigden de aandacht op het feit, dat verschillende lichtpunten noodzakelijk by geplaatst moeten wor den. Op een vraag van een der leden, deelde de voorzitter mee, dat het ge meentehuis waarschijnlijk in de tweede helft van Januari 1953 geopend zal worden. Een lid vroeg of het mogelijk was een openbaar bakhuis te stichten, zodra de waterleiding Noordbeveland aangebracht zal zyn. De voorzitter ant woordde, dat een en ander van de finan ciële toestand der gemeente afhangt. VEERE. In de rondvraag drong de heer Bakker er op aan de mogelijkheid voor aanleg van riolering in Zanddijk te bezien. Het oudste raadslid, P. Houterman, dankte namens de raad de voorzitter voor de goede samenwerking in 1952, De burgemeester dankte hem hier voor en hij hoopte dat in het nieuwe jaar eenzelfde prettige verhouding zal bestaan. rondvraag werd nogmaals over da distrlctaopzlchter. Ooi eklaagd t in de Tenslotte wenste de voorzitter de leden vorige raadsvergaderingen werden over Vrijdagmiddag vergaderde de raad onder voorzitterschap van burge meester jhr L F. *den Beer Poortu- gael. Aangezien te verwachten is, dat zonder Rijksbijdrage geen sluitende exploitatie kan worden verkregen voor de te bouwen 5 woningwetwo ningen, zal getracht worden een jaar lijkse bijdrage van het Rijk te ver krijgen. De huur dezer woningen zal f5,75 per week bedragen. Het ophalen van huisvuil werd aan de laagste inschrijver, de heer L. Ver meulen, gegund voor de som van f 832, Van de N.V. Bank voor Neder landse Gemeenten zal een crediet ln rekening-courant worden aanvaard ad f25.000. Tot regent van het Godshuis werd herbenoemd P. Houterman, en tot re gentes in de vacature van mevr. P. CastelVogel, mevr. D. de Graaf- Kampman. Tot leden van de commissie tot we ring van schoolverzuim werden be noemd de heren J. de Graaf, J. L. v. d. Zwan, L. Schout, W. Wouters, A. C. Caljouw. Op advies van G. S. werd besloten de reinigingsrechten en rioolrechten beide te verhogen van f2,50 tot f4. De gemeenterekening, de rekening van het gemeentelijk vismijnbedrijf, het Burgerlijk Armbestuur en het Godshuis over 1950 werden zonder stemming goedgekeurd. De gemeentebegroting voor 1953 werd na kleine wijzigingen vastge- vereniging voor kleuteronderwijs te steld. Het subsidiebedrag t.b.v. de vereniging voor kleuteronderwijs te Veere werd voor 1953 vastgesteld op 30 per leerling, met een minimum van f 1350 per jaar. De begroting van het gemeentelijk vismijnbedrijf voor 1953 werd vast gesteld. De begroting 1953 van het Burgerlijk Armbestuur werd goedge keurd. Aangezien de thans in gebruik zijn de brandweergarage niet aan de rede lijk te stellen eisen voldoet, werd in principe tot bouw van een nieuwe ga rage annex werkplaats voor de ge meente-werkman, op het terrein hoek BaljuwstraatWagenaarstraat beslo ten. Aan de Centrale Dienst voer Bouw- en Woningtoezicht is opdracht tot het maken van een plan gegeven. De rand van Wemeldinge, die Vry dagavond vergaderde, heeft tot afge vaardigde en plaatsvervangend afge vaardigde van de gemeente naar de in 1953 te houden algemene vergaderingen van aandeelhouders in de N.V. Water leiding Maatschappy Zuid-Beveland be noemd resp. de heren C. N. F. van Sas, burgemeester, en M. C. Lindenbergh, wethouder. Deze heren werden ook be noemd tot afgevaardigde en plaatsver vangend afgevaardigde naar de verga deringen van stemgerechtigde Ingelan den van het Waterschap „De Breede Watering bewesten Yerseke". Als plaatsvervangende afgevaardigde naar de vergaderingen van het Prot. Chr. Streekziekenhuis wordt aangewe zen de heer J. Veerhoek, wethouder, De heer M. C. Lindenbergh wordt herbenoemd tot lid van het Eurgeriyk Armbestuur m.i.v. 1 Januari 1953. Op voorstel van B. en W. wordt be sloten tot het huren van de helft der z.g. Armenschuur t.b.v. de dienst van gemeentewerken, voor het tydvak van 1 Januari 1953 t/m 31 December 1955 voor de som van f 50 per jaar, ver meerderd met de helft der gewone on derhoudskosten, Na een uitgebreid advies van de raadscommissie voor het onderzoek van de begroting van het B.A. voor het dienstjaar 1953, wordt de begroting goedgekeurd niet een totaal in ontvangst en uitgaaf van f36.914,90 op de gewo ne dienst en van f 6175 op de kapitaal- dienst. Vastgesteld wordt het bedrag per leerling voor de O. L. school als be doeld in art. 55 bis der L.O.-wet 1920, voor het jaar 1953 op f30.34, zomede het bedrag van de werkelyke uitgaven over 1951 voor deze school op f 3305.86. Een voorstel tot overdracht in beheer en onderhoud aan de Provincie Zeeland van een gedeelte van de Wemeldlngse Zandweg voor de som van f 26.983 wordt na breedvoerige bespreking door B. en W. teruggenomen voor nader ad vies. Na een bespreking ln besloten zitting wordt besloten aan de heer W. F. Gnirrep, arts alhier, op zijn verzoek m.i.v. 1 Februari a.s. eervol ontslag te verlenen als gemeente-geneesheer, ter- wyi tevens wordt besloten Dr Gnirrep m.i.v. die datum te benoemen tot me disch adviseur op arbeidscontract, be last met de vaccinatie, doodschouw en armenpraktijk. De voorzitter wydt woorden van waardering aan Dr Gnir rep by het officieel neerleggen van zijn ambt als gemeente-geneesheer by het bereiken van zyn pensioengerechtigde leeftyd, doch spreekt de hoop uit, dat deze secretaresse moet nog uit de bestuurs leden gekozen worden. Tot elftalcom missieleden werden benoemd mej. T. van Dalen en de heren H. Bruggeman en L. de Voogd. Ontspanningsavond. Zaterdag werd in het Huis van Be waring aan de Blauwedijk te Middel burg een oi.tspaningsavond gegeven. De buurtgenoten van de Buurtver. de Veerseweg voerden een revue op die zeer in de smaak viel bij de aanwezi gen. Als gast-conferencier trad de heer Kemeling op, die met zijn gesproken woord en zijn liedje de aanwezigen kostelijk wist te vermaken. Ontspanningsavond. Aan personen tewerkgesteld krach tens de. gemeentelijke Sociale Werk voorzieningsregeling voor handarbei ders is een culturele ontspannings avond aangeboden, die o.m. werd bij gewoond door de wethouder van so ciale zaken, de heer A. Buys en zijn echtgenote, de heer J. S. Visscher, adj, consulent van het Ministerie van So ciale Zaken en de heer A. P. Bos, di recteur van het gewestelijk arbeids bureau bijkantoor Goes. Onder het ge not van een kopje koffie en een si gaartje heerste er al spoedig een op gewekte stemming. Door de heer Van Essen werden enige films vertoond over het leven van vogels en plan ten. De heer J. Oranje, directeur van gemeentewerken, heeft de avond ge-' sloten. Ouden van Dagen vierden Kerstfeest. In de sociëteit voor ouden van dagen hebben gisteren de dames van U.V.V. met medewerking van een koortje, ge vormd door vijf leerlingen van het Chr. Lyceum voor Zeeland, een hon derdtal ouden van dagen een gezellige kerstmiddag aangeboden. Het Kerst evangelie werd gelezen en enkele kerstverhalen verteld. In de pauze werden de oudjes getracteerd. Chr. Nationale school herdacht 40-jarig bestaan. Onder grote belangstelling heeft de Vereniging voor Chr. Nationaal On derwijs te Tholen haar 40-jarig be staan herdacht. Dr K. Huizenga, oud- inspecteur van het C.N.O. heeft deze herdenking bijgewoond. De bijeenkomst, die gehouden werd in de zaal van de heer Van Boven, werd geopend door de voorzitter van het schoolbestuur, de heer Dijkslag, die de moeilijkheden in herinnering riep waarmede de oprichters te kam pen hebben gehad. Dr Huizenga sprak, na zijn felicita tie, over: „Wat is eigenlijk een Chris telijke school?" waarin hij met nadruk erop wees, dat dit een school is van ouders, die beseffen dat Gods wil hier spreekt. De school mag niet staan onder kerk of staat. Het Chr. Onderwijs wordt door gevaren bedreigd, de ideeën van Barth en de doorbraak zijn er voor beelden van. Na een pauze, waarin het werk der leerlingen kon worden be zichtigd, werden vele felicitaties uit gebracht. Namens B. en W. sprak wet houder van Westen, namens de Herv. kerkeraad ds G. A. v. d. Wiel, na mens het schoolbestuur uit Poortvliet de heer Van Oosten, namens de Ge- ref. Kerk ds van Halsema. De heren Nelisse en Verkamman spraken als oud-leerlingen. Voorts voerden het woord de heren Looijenga, hoofd der Chr. school te Poortvliet en Aarnoudse namens de ouders der leerlingen. In een keurig gedicht herdacht de voor zitter verder het verleden en het he den der school waarna hij aan de leer krachten een fraai cadeau uitreikte. De heer Rol, het schoolhoofd vertolk te daarna namens de leerkrachten de dank voor de prettige samenwerking en de onderwijzer, de heer Brusse, deed evenzo. Ds G. A. v. d. Wiel sprak een slotwoord. Zangavond. In de school aan de Doelweg werd onder flinke belangstelling, de jaarlijk se zangavond gehouden van het zang koor der Geref. gemeente. De avond werd geopend door ouder ling A. Kot, waarna onder leiding van de directeur de heer Jac. Baay Sz„ de verschillende zangnummers keurig werden uitgevoerd. Het was een mooie avond. Gesnapt. Door de Rijkspolitie is vorige week bij de landbouwer H. wonende nabij de Thoolse brug, een frauduleus ge slacht varken in beslag genomen. Een deel, dat reeds bij een inwoner van Tholen was ondergebracht, werd even eens verbeurd verklaard. Tegen de be trokken persoon is procesverbaal opge maakt. (Zie vervolg pag. 5). Ingezonden Mededeling (Adv.) Elk tablet Chefarine „4" bevat 4 geneesmiddelen, die in de gehele wereld beroemd zijn geworden en millioenen mensen al baat brachten. BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET 'n jtylje doet wonderen f houding zyn werk na zijn veeljarige arbeid in dienst der gemeente en van de gemeenschap zal kunnen voortzet ten. By de rondvraag wordt door de heer de Jonge geïnformeerd naar de verde ling van het vrachtryderswerk, waarop de voorzitter mededeelt, dat dit ge schiedt by Inschrijving. Tot slot betuigde de voorzitter zyn goede samenwerking. dank voor de x- mede namens het gemeentebestuur, met zy het in enigszins andere ver- beste wensen voor de raadsleden.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 2