Sowjet-klacht over mishandeling van krijgsgevangenen afgewezen Verbouw van brouwgerst in Zeeland verkeert in moeilijke situatie WEGSCHAP WALCHEREN EEN FEIT Pinay afgetreden Frans schip voor de Libanese kust in tweeën gebroken k SNIPPER J NIEUWS' PROTESTAMTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Wat bezielt de Russen eigenlijk Een beperkt examen als selec- tiepost der scholen voor V.H.M.O. Algemene vergadering der V.N. tot 24 Febr, uiteen LAWINE DOODT 23 TOERISTEN P. Boogert uit 's Gravenpolder fruitverpak kampioen A'i Na urenlang debat Vijf leden der Prov. Staten stemden tegen Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, by geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantorent Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelbu g: Korte \oordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 28—28 ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. Abonnementsprijs j 0.44 per week, ƒ1.85 p. maand, ƒ5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DINSDAG 88 DEC. 1952 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Xholen; R. Zuiaema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maaiii Woensdag: Zon op 8.47 u., onder 16.32 u. Maan op 12.19 u., onder 1.08 u. Hoogwater Woensdag 24 Dec.: Vlissingen: 7.09 u. 1.74 m., 19.56 u. 1.79 m. Terneuzen: 7.41 u. 1.96 m. 20.22 u. 2.02 m. Wemeldinge: 8.53 u. 1.45 m. 21.29 u. 1.64 m. Zierikzee: 8.30 u. 1.25 m. 21:13 u. 1.44 m. IIIIIHllllllllilïl XIL WEEK gehandeld te de selectie op de TSjA VORIGE hebben over scholen voor Voorbereidend Hoger en Middelbaar Onderwijs (V.H.M.O.) en over de toelating tot die scholen als een selectiepost, moet tenslotte nog gelet worden op een zeer belangrijke oorzaak, waardoor deze scholen toch selectievelden zijn geworden. En deze oorzaak is het eindexamen. Want op het eindexamen is het on derwijs in alle klassen gericht en af gestemd. De elkaar opvolgende klassen immers zijn even zoveel schreden op de weg, die naar het doel het eind examen leidt. Geen wonder aldus, dat elke schrede op die weg met de duimstok der selectie nagemeten wordt. Want het eindexamen stelt barre eisen en het stelt die eisen omdat de Universiteit zulke eisen stelt. En dit is begrijpelijk, want ieder die straks leiding wil geven aan ons volk als in genieur, arts, jurist of leraar moet kunnen bewijzen dat hy daar de dooi de wet verlangde, intellectuele capa citeiten voor bezit. Daarom dus lopen de eenzijdig- of halfbegaafden in deze strijd om de Universitaire loopbaan een grote kans om het onderspit te delven en is het dus voor de hand liggend, dat een leraarsvergadering in de hui dige omstandigheden serieus en ijverig aan het selecteren en nog eens selec teren gaat. Zelfs een ethisch motief is hier aanwijsbaar, daar het toch on barmhartig is een leerling enkele kost bare jaren te doen besteden aan een taak, waartegen hij niet opgewassen is. tj N TOCH niettegenstaande dit a"es blijft mij het ideaal voor rgen ...laan, dat ik in de twee vorige artikelen aanwees, dat n.l. onze chris telijke scholen voor V.H.M.O. geen se- .e tievslden, maar ontplooiingsvelden behoren te zijn. Hoe is dit ideaal nu te verwezen- ïykan? Wij constateerden immers dat het ideaal, het „zó zou het moeten zijn", onherroepelijk schipbreuk lijdt en lij den moet op de onvermijdelijke eind- exameneisen, die er nu eenmaal zijn! Maar hier ligt juist de mogelijkheid tot do overwinning van het ideaal: Er behoort een radicale wijziging van het eindexamen te komen. Een onderwijs deskundige als Dr. Sprey verwerpt het huidige systeem van eind-diploma' met gelijke rechten voor allen. Want juist dit éénvormige einddiploma legt de boven gesignaleerde druk op alle schooljaren en alle klassen, waardoor de opvoeding door de selectie over woekerd wordt. Hij pleit dan ook voor gedifferentieerde einddiploma's en voor einddiploma's met aantekening. De Universitaire faculteiten zouden dan zelf de normen moeten vaststellen volgens welke zy de bezitters van zul ke einddiploma's als voor hen toelaat baar aanvaarden. Waarom toch moet van een a.s. student in de rechten of theologie een examen in de wiskunde worden geëist of van een medicus en landbouwingenieur een examen in de oude talen? Is het niet voldoende dat zy zo zy op een lyceum of gym nasium zyn die lessen volgen en dan vrijgesteld worden van een exa men! Men kan tegenwerpen dat zij die lessen dan met minder dan normale belangstelling zullen volgen, omdat het er niet zó voor hen op aankomt! Dit kan echter voorkomen worden door een aantekening op het einddiploma, iets mededelend over eigenschappen als plichtsbewustzijn en sociaal gericht gevoel. De Universiteit en later de maatschappy mogen toch wel iets meer van de mensen weten dan alleen dat zy veel kennis bezitten! Want eigen- a:happen als doorzettingsvermogen, plichtsgetrouwheid, sportiviteit en der gelijke zijn voor de maatschappij zeker zo belangryk als intellectuele begaafd heid, die als zodanig karakterloos zyn kan. Wanneer er zulke beperkte eind examens zouden komen, zou de stimu lans tot voortdurende selectie ontbre ken en dit ware niets dan winst. Dr. Turkstra wijst er zeer terecht op dat de scholen voor V.H.M.O. er toch waar- Rjk niet alleen zyn om voor einddiplo ma's op te leiden; dat de school geen fabriek voor einddiploma's, de rector geen directeur-fabrieksleider en de le raren geen fabrieksingenieurs zijn. Andrei Gromyko, de Russische afgevaardigde bij de Ver. Naties, heeft het in de laatste zitting van de assemblee voor het reces, dat tot 24 Februari duurt, behoorlijk bont gemaakt. Hij kwam met de beschuldiging, dat de Ver. Staten in Mei 1951 1400 communistische krijgsgevangenen naar Amerika hadden overgebracht om als „Chinese biggetjes" voor atoomexperimenten te worden gebruikt. De Rus zei dit, als toelichting op de Zondag door hem in gediende resolutie, waarin werd gevraagd de behandeling der krijgsgevan genen op Korea door de Amerikanen af te keuren. VONNISSEN IN OOST-DUIT SLAND. In Erfurt (Oost-Duitsland) zyn ze ven personen, onder wie een jonge vrouw, tot tuchthuisstraffen tot 15 jaar veroordeeld, op beschuldiging van spionnage voor de Amerikaanse ge heime dienst en het bureau-Oost van de C.D.U. (West-Duitsland). De veroordeelden behoren allen tot de Christen-Democratische Unie. Tij dens het proces werd de West-Duitse «sinister voor zaken betreffende ge heel Duitsland een agent van de Ame rikaanse geheime dienst genoemd. Gromyko had, hoe kon het anders, weinig succes met deze resolutie. Na een debat, waarin behoudens door de Sowjet-gedelegeerde werd deelgenomen door de Amerikaanse en Engelse afge vaardigde, werd het voorstel met al leen de stemmen van het Sowjet-blok voor, verworpen. De Westerse afgevaardigden wezen de beschuldiging als propaganda van de hand. Gross van de Ver. Staten wees er op, dat de Sow jets alle midde len te baat nemen om de vrede in Ko rea tegen te houden. De Britse afge vaardigde noemde de resolutie een laatste poging van Rusland om het ini tiatief in de koude oorlog te herkry- gen. De West in het geding, De algemene vergadering heeft tenslotte haar goedkeuring gehecht aan de aanbeveling van de beheer, schapscómmissie, volgens welke de documenten, die de Nederlandse re gering inzake de status van de Ne derlandse Antillen en Suriname heeft ingediend, moeten worden DEZE WIJZE zou er een gat ge- slagen worden in het heersende intellectualisme en de sch-al kon beter haar taak vervullen om onze jeugd, vooral ook ethisch, geestelijk en cultu reel te vormen. Het is te hopen, dat Minister Cals deze weg zal inslaan en is er een wolkje als een manshand, dat goede dingen verwachten doet. En laat enig provinciaal chauvi msme mij nu parten spelen het is mijn vurige wens dat de victorie van Goes zal beginnen en het ons christe- lyk lyceum voor Zeeland gegeven zal worden een bydrage te mogen en te kunnen leveren en de strijd tegen een darwinistisch selectivisme en voor de doorwerking van het christelijk begin sel op het terrein van het Christeiyk Middelbaar en Voorbereidend Hoger Onderwijs. VOOR DE STEMMING Frankrijk weer zonder regering De Franse premier Antoine Pinay is gisteravond plotseling afgetreden, daarmee een eind makend aan zijn tien maanden oude kabinet. Hij maakte dit bekend in de natio nale vergadering, waar gebateerd werd over de begroting voor 1953. Pinay had op verschillende punten de vertrou wenskwestie gesteld, doch voor het tot stemming kwam ging hij heen. President Auriol heeft geweigerd het aftreden te aanvaarden. In zyn rede, aan het eind waarvan hij zyn besluit bekend maakte, waar schuwde hy de vergadering, dat een politieke crisis zou kunnen leiden tot devaluatie van de franc. Zijn aftreden is een gevolg van de meningsverschil len tussen de coalitieparty en. Pinay verklaarde: „Ik heb nota ge nomen van het in gebreke bly ven van een deel der regeringsmeerderheid (de katholieke M.R.P.). Zonder het resul taat van de stemming af te wachten, nodig ik myn ministers uit my naar de president te vergezellen". Hy ver liet daarop gevolgd door de ministers de vergadering. De M.R.P. had tevoren verklaard zich by de vertrouwens- stemming te zullen onthouden, waar door de positie van Pinay critiek werd. verwezen naar een speciale studie commissie. De commissie is inge steld om de factoren na te gaan, die bepalen of een gebied zelfbesturend is. Deze aanbeveling werd aanvaard met 55 tegen 0 stemmen en 4 ont houdingen. Bij Stuben op de Arlberg in Oos tenrijk zijn Maandagmiddag 23 buitenlandse toeristen door een la wine om het leven gekomen. Het zijn 19 Britten en 4 Fransen, die in een bus zaten. Het voertuig, waarin 30 passagiers zaten, werd door de lawine volkomen verrast. MET 500 MAN AAN BOORD Reddingswerk wordt bemoeilijkt door fioge zee In de Middellandse Zee voor de Libanese kust ter hoogte van de havenstad Beiroet, waarheen het op weg was, is het Franse bijna 13.000 ton metende passagiersschip „Champollion" aan de grond gelopen. Het schip, dat 500 per sonen aan boord had, liep gisterochtend op enkele honderden meters uit de kust op een zandbank ten gevolge van de sterke stroming. In de avonduren brak het schip, dat toen 30 graden slagzij maakte, door midden. Er bevonden zich toen nog 80 personen aan boord. ker uitbreidde en tenslotte het schip deed breken. Met een kabel zyn een aantal personen van boord gehaald. De reddingspogingen moesten echter by het invallen van de duisternis worden gestaakt en zullen by daglicht vandaag worden voortgezet. Of er by deze ramp mensenlevens zyn te betreuren was nog niet bekend. De „Champollion", die eigendom is van de Franse regering en in Marseille thuis hoort, was op weg naar Beiroet, met o.m. passagiers, die de Kerstdagen in het Heilige Land wilden doorbren gen. De laatste dagen werd het Ooste- ïyke deel van de Middellandse Zee ge teisterd door zware stormen, waardoor de golven ook voor de Libanese kust hoog werden opgejaagd. Dit was oor zaak, dat het onmogelijk bleek het red dingswerk behooriyk te doen verlopen. Hoge golven sloegen over het schip en daar in de buurt vele klippen zich onder de zeespiegel bevinden, bleek ook het uitzetten van de reddingsboten een hacheiyk avontuur. Toen men één der boten toch uitzette, verging deze vlakby het schip. De vyf inzittenden hadden geluk en bereikten zwemmend de kust. CONFLICT. By het reddingswerk heeft zich een conflict voorgedaan tussen de Libanese en Israëlische autoriteiten. Sleepboten uit Israël voeren uit om de „Champol lion" te helpen, doch mochten niet in de Libanese wateren komen. Na inter ventie van de Fransen in de Libanon is later toch toestemming gegeven. GESCHEURD. In de loop van de dag werd het dui- deiyk, dat het schip niet meer gered kon worden. De honderden toeschou wers op het strand bemerkten een gro te scheur, die zich langzaam maar ze- Dr Brongers te Middelburg legt deel van zijn werk neer De geneesheer-directeur van het Gasthuis te Middelburg, de heer L. J. II. Brongers, die sinds 1936 de leiding heeft van het Radio-therapeutisch In stituut, heeft in verband met de steeds voortgaande uitbreiding dezer afdeling en de daarmee gepaard gaande toe name zijner werkzaamheden de wens te kennen gegeven met Ingang van 1 Januari 1953 van deze taak te worden ontheven. Het bestuur der Godshuizen heeft dit verzoek ingewilligd onder dankzeg ging voor de voortreffelyke diensten en het vele daarmee in verband staan de werk gedurende ruim 18 jaar aan het Instituut bewezen. Ter voorziening in de vacature hier door ontstaan, heeft het bestuur met ingang van 1 Januari 1953 benoemd de arts H. J. Jongepier, röntgenoloog te Voorburg. ZAL MEN OVERGAAN NAAR ANDERE RASSEN Stichting voor de Landbouw gaat met de regering praten De brouwgerst in Nederland ver keert in een moeilijke situatie. Het is vooral de provincie Zeeland, die hierbij betrokken is. Dit gebied levert een product van uitstekende kwaliteit, doch heeft te kampen met de moeilijkheid, dat voor de „vrije brouwgerst" in ver gelijking met de voergerst een onvol doende premie te maken is, hetgeen mede een gevolg is van de import van brouwgerst tegen lagere prijs. Er zyn in Zeeland reeds stemmen opgegaan om de teelt van voor de brouwerij geëigende gerstrassen te vervangen door de verbouw van ras sen, welke een hogere opbrengst geven dan de specifieke brouwgerstrassen. Hierop rijst echter het bezwaar, dat de brouwgerstcultuur achterop zou raken. Men meent een middel gevonden te hebben om deze teelf in stand te kun nen houden. De overheid zou dan brouwgerst moeten beschouwen als 'n kwaliteitsartikel, dat volkomen los staat van de voergerst. Op dezelfde wyze als de uitvoer van zaaigranen los gemaakt is van de binnenlandse be hoefte aan brood- en voergraan en zo als ook de uitvoer van pootaardappe- len in het geheel geen verband houdt met de binnenlandse voorziening van PROCES TEGEN EX-KONING FAROEK De regering van generaal Naguib geeft de wet tegen corruptie Maandag avond aangenomen. De wet is gericht tegen ex-koning Faroek, die beschul digd wordt van corruptie. Hy zal ver moedelijk krachtens deze wet zyn Egyptische nationaliteit verliezen. Fa- roek wordt by verstek berecht wegens politieke corruptie. WALCHERSE SMEDEN BIJEEN Zaterdag kwam de afd. Middelburg van de Bond van Smeden, Constructie- en Machinebedrijven in Nederland in het Schuttershof te Middelburg in jaar vergadering byeen. In zyn openings woord gaf de voorzitter de heer S. Hil- lebrand te St. Laurens een terugblik op het afgelopen verenigingsjaar. De 2e secretaris bracht het jaarverslag uit, waaruit bleek, dat het ledental met twee is verminderd. Uit het financieel versiag van de penningmeester bleek, dat er een batig saldo was. In verband echter met de opheffing van de Vakgroep Smederij werd besloten de afdelingscontributie te verhogen. Na de pauze, waarin een gemeenschappeiyke koffietafel werd gebruikt, vond de bestuursverkiezing plaats. De voorzitter werd met alge mene stemmen herkozen en ditzelfde was het geval met de aftredende be stuursleden de heren C. J. Somers, Vlissingen en L. Meyers, Veere. Ten slotte gaf de heer Groeskamp van de Ryksvoorlichtingsdienst een uiteenzet ting over de sociale wetgeving, het on- kostenperoentage en de te berekenen uurlonen. Nadat een aantal vragen waren beantwoord, sloot de voorzitter de goedbezochte vergadering. consumptieaardappelen. Indien men bij brouwgerst een soortgelijke rege ling zou treffen, zou de teelt van dit gewas behouden kunnen bly ven. Wel zou men de voorziening van de Neder landse brouwerijen voorrang moeten geven, maar het zal vrij gemakkelijk zyn een regeling te treffen, die export mogelyk maakt en toch de voorziening van de Nederlandse brouweryen veilig kan stellen. Eindles te Goes. De heer P. Boogert uit 's-Graven- polder kan zich erop beroemen de beste fruitverpakker van dit seizoen te zijn. Op de gisterenmiddag in de Goese veiling gehouden centrale eind les heeft hy de eerste prijs behaald. Van de dames, die aan deze fruit- verpakkingswedstrijd deelnamen, was mej. M. J. Mijnsbergen uit Goes de beste. Zij behaalde slechts een puntje minder dan de kampioen. Twaalf personen, t.w. vyf dames en 7 heren, namen aan deze wedstrijd deel; zij waren de beste van de ge geven cursussen en kregen nu ieder een kratje Jonathan te verpakken. De bijeenkomst werd geopend door de secretaris van de N.F.O., de heer I. Ph. F. v. d. Plassche uit Goes, die een woord van welkom richtte tot de genodigden en een speciaal woord sprak tot de Rijkstuinbouwconsulent, ir W. van Soest, die, zoals bekend, binnenkort naar Naaldwyk zal ver trekken. Na de wedstrijd heeft ir Van Soest, die met de heren C. L. de Wilde, leraar aan de R.L.W.S. te Goes en W. J. Robyn, hoofdassistent van de Rijks- tuinbouwvoorlichtingsdienst, de jury vormde, de uitslag bekend gemaakt. Hy had op eindlessen wel eens betere resultaten gezien, zo zei de heer Van Soest, die er voorts op aandrong steeds er naar te trachten een zo goed mogelijk verpakt product in de han del te brengen. Na de wedstrijd heeft de heer v. d. Plassche, namens de Prov. Com missie v. d. Veilingen de pry zen uit gereikt. De uitslag luidt als volgt: 1. P. Boogert, 's-Gravenpolder; 2. mej. M. J. Mijnsbergen, Goes; 3. mej. M. Korstanje, Kapelle; 4. mej. P. v. d. Schraaf, Kapelle; 5. C. M. Baa- rends, Goes; 6. A. van Dixhoorn, Phi lippine; 7. mej. A. G. de Jonge, 's-Gravenpolder; 8. D. van Maris, Kapelle; 9. mevr. J. de Haan-Flipse, Serooskerke (W.)j 10. A. Kasse, Mid delburg; 11. G. H. Hollebek, Axel; 12. W. Slabbekoorn, Kapelle. DE BILT ZEGT Later brekende bewolking. Aanvankelyk zwaar bewolkt met regen, later van het Westen uit bre kende bewolking en enkele buien. Matige tot vry krachtige Westelyke wind. Iets hogere temperaturen. OVERSTE HARJONO GEEN GETUIGE Naar het Indonesische hoge commis- sariaat in den Haag bekend maakt, is de Nederlandse regering medegedeeld, dat de Indonesische regering bezwaar heeft tegen het verhoor van de mili taire attache van Indonesië in Neder land, overste Harjono, op de openbare zitting van de Haagse rechtbank van heden. Dit verhoor wordt bovendien niet nodig geacht, omdat overste Har jono tijdens het vooronderzoek reeds een zeer uitvoerige verklaring heeft afgelegd. Zoals bekend wordt heden de be handeling door de Haagse rechtbank van de aanslag op overste Harjono, die op Hemelvaartsdag in zyn woning op hem werd gepleegd, hervat. Overste Harjono zou als getuige worden ge- hoord. PRIJS SUIKERBIETEN OOGST 1952 In verband met de invoering van de wet op de wachtgeld- en werkloos heidsverzekering heeft de minister van Landbouw, op aandrang van de Stich ting voor de Landbouw, besloten, dat de suikerprijs voor de suikerfabrieken zodanig zal worden verhoogd, dat deze per 1.000 kg bieten een prijs kunnen betalen, welke 57% cent hoger ligt dan de oorspronkelijke prijs. Deze 57% cent komen overeen met de gemiddelde kostenverhoging ten gevolge van genoemde wet. Kr. W. C. v. B. De Egyptische regering heeft een protest ingediend by de Franse rege ring tegen de actie van Frankryk in Tunesie en Marokko. Israël heeft een nieuwe regering, Het kabinet steunt op een behoorlijke meerderheid in het parlement, daar het uit drie partijen is gevormd. By een ontploffing in een ammoniumsul- faatfabriek in Midden-Japan zyn mins tens 30 personen gedood, 550 gewond, van wie 130 ernstig. Er is enorme scha de aangericht. Japan zal 18 fregatten en 50 grote landingsvaartuigen van de Ver. Staten pachten. In Polen is de aartsbisschop van Krakau gearresteerd. Overal in Europa heeft men last van overstromingen. Ook in ons land was het peil van de Maas gisteren zo hoog, dat het scheepvaartverkeer werd ge stremd. Na een debat, dat duurde van kwart vóór elf gistermorgen tot half zeven gisteravond, met een onderbreking van anderhalf uur, hebben de Provinciale Staten het voorstel tot oprichting van het waterschap, genaamd Wegschap Walcheren, aanvaard. Vijf Statenleden verklaarden zich bij de eindstemming tegen. Het waren de heren L. P. van Oorschot en jhr. mr. T. A. J. W. Schorer (beiden Arb.), P. Meliefste en A. A. van Eeten (beiden AR.) en J. L. Ver hagen (V.V.D.). Zij vonden de voorgestelde kostenverdeling dusdanig onjuist, dat zij uiteindelijk hun stem aan het Wegschap als zodanig niet konden geven. Ged. Staten kregen volledig hun zin: het percentage van 15, berekend naar het inwonertal der gemeenten, werd niet verlaagd. Niet minder dan drie voorstellen werden in de loop der besprekingen op de tafel van Ged. Staten gedepo neerd. Twee waren afkomstig van de heer van Oorschot en het derde van de heer A. H. S. Stemerding (C.H.). Het eerste voorstel-van Oorschot be helsde de 15 terug te brengen tot i en in verband daarmede het per centage, berekend naar het aantal ki lometers weglengte per gemeente, te verhogen van 35 tot 45 Het werd met 34 tegen 5 stemmen en 1 blanco (mevr. E. J. v. d. Broeckede Man) verworpen. De voorstemmers waren de heren van Oorschot, Sehorer, Me liefste, Verhagen en Baron van der Feltz. OOK GEEN 10 Het voorstel van de heer Stemerding ging niet zo ver. Het wilde genoemd percentage slechts tot 10 verlagen en de overblijvende 5 ook by de omslag voor de wegen tellen. Hiervoor stemden 16 van de 40 Statenleden, n.l, mevr. v. d. Broeckede Man, met de heren van Oorschot, Schorer, Visseher, Vermeulen, mr. Bouwman, Salomé, Bil (allen Arb.), Hommes, Meliefste en v. Eeten (allen A.R.), de C.H.-leden v. d. Feltz, Philipse (lid van Ged. Sta ten), Stemerding en Kaan, met de V.V.D.-er Verhagen. Tenslotte werd het voorstel-van Oor schot om te bepalen, dat Ged. Staten, teneinde een onevenredige omslag van kosten te vermijden, één der factoren (weglengte, oppervlakte gemeente of inwonertal) buiten beschouwing kun nen laten bij de berekening van de kostenverdeling, met 28 tegen 12 stem men verworpen. Hier stëmden voor mevr. v. d. Broecke en de heren v. d. Feltz, Hommes, Schorer, van Oorschot, Verhagen, Meliefste, Visseher, Ver meulen, Bouwman, Salomé en Bil. Het voorstel was ten zeerste ontra den door Ged. Staten, omdat het „doodsteek" van het gehele voorstel be tekende, wanneer ook de factor inwo nertal, die van principieel andere aard is dan de andere factoren, zou worden bijgevoegd. ANTWOORD VAN GED. STATEN. Nadat des morgens de algemene be schouwingen waren gehouden (zie pag. 2), antwoordde de heer C. Hamelink, lid van Ged. Staten, in de middagver gadering. Hy constateerde tot zyn ge noegen, dat niemand zich principieel tegen het Wegschap had verklaard. De bezwaren richtten zich hoofdzakelyk tegen de z.g. verdeelsleutel en daarby in het bijzonder tegen de hoogte van het percentage naar het inwonertal. De heer Hamelink gaf toe, dat het in derdaad niet de ideale oplossing was, mede door de onzekerheid omtrent de vraag, wat het Ryk gaat doen. Wy moeten er echter van uitgaan, dat de gehele bevolking van Walcheren van de wegen gebruik maakt, ook de in woners van Middelburg en Vlissingen. GEEN VERLAGING. Ged. Staten wilden van het percen tage van 15 allerminst een principe maken, maar zij waren van oordeel, dat zy daarmede een „verdelende rechtvaardigheid" hadden bereikt en de billijkheid zowel als de redelijkheid het meest hadden benaderd. In Mid delburg en Vlissingen woont ca. 66 der Waleherse bevolking. Zij betalen 14,7 der kosten, berekend naar de weglengte, en slechts 18,4 volgens het inwonertal. De andere gemeenten moeten echter samen 350 meer be talen volgens de inwoner-maatstafHet zou daarom onbillijk z(jn de 15 voor de «Men te verlagen. Dezen profiteren niet minder van de wegen dan het platteland. Natuurlyk hebben zy zwaardere lasten, maar zy dragen die graag, omdat het platteland haar veel profyt oplevert. De heer Ha- melink belichtte tenslotte het heroïsche werk, dat op Walcheren gebeurde en waarvan het Wegschap een schakel is. Hy drong er met grote kiem op aan het voorstel te aanvaarden. Ook mr. A. J. v. der Weel beant woordde namens Ged. Staten enkele opmerkingen. Hy schetste uitvoerig de voorbereidingen tot het ontwerp en merkte daarby op, dat de factor der financiële draagkracht niet hanteer baar bleek te zijn. Invoering van de inkomensfactor achtte hy principieel onjuist, omdat deze volkomen vreemd is aan enigerlei relatie tot de wegen. Ook vroeg hij aandacht voor de om standigheid, dat de lasten voor de agrariërs straks nog groter zullen wor den, wanneer zij een herverkavelings rente zulten moeten betalen. DE TWEEDE RONDE. In de tweede ronde bleek, dat de heer van Oorschot allerminst overtuigd was door de argumenten van Ged. Staten. Hy diende twee voorstellen in. Ook de heer Meliefste was niet tevre den. Hy wees nog eens op de enorme lasten, die Middelburg speciaal voor het platteland moet dragen. De ver lichting der buitenwegen kost veel geld. Zonder meer wordt de aanleg van een uitvalsweg opgelegd. Er moet een kapitale brug worden gebouwd en een straat worden aangelegd en zo kan men doorgaan. Ook mag het platteland dankbaar zyn voor de enorme hulp, die Middelburg in de meest benarde tyd heeft verleend. De heer Verhagen vond het een ern stig bezwaar, dat de gemeentebesturen geen onderling overleg hebben kunnen plegen over de verdeling der kosten, de heer Hommes achtte het voorstel- van Oorschot te vèr strekkend en wil de maar tot 12 of 10 teruggaan, de heer Vercauteren (K.V.P.) wees erop, dat ook de plattelandsgemeenten voor kostbare voorzieningen staan, de heer Stemerding vond de 5 van de heer van Oorschot even willekeurig nis de 15 ven G.S. en de heer Schorer ont kende het bestaan van een tegei stel ling tussen het standpunt van Middel burg t.a.v. de verkeersverbindingen en het Wegschap. VERDEDIGING VAN DE HEER KODDE. De heer Kodde (S.G.F.) nam ook ntt weer een groot deel der verdediging van Ged. Staten ovei. Hij bestreed dó argumenten van de heer Meliefste: ais Middelburg had gewaakt tegen lintbe bouwing, zou er nu geen uitvalsweg nodig zijn. Aan de verlichting der bui tenwegen heeft het platteland heus niet veel. Men is dankbaar voor de hulp, die Middelburg bood, maar.... hoeveel Middelburgers haalden in de bezetting geen levensmiddelen van het platteland? Aan de heer van Oorschot vroeg bij, waar de overschietende 10 vandaan moet komen. Legt Vlissin gen dat er soms bij of wil men de Pol der Walcheren ermee belasten? Er i3 gezegd, dat de gemeenten maar straatbelasting moeten heffen. Maar bedenkt men wel, dat deze weer ten laste van de agrariër zal komen? Ten slotte wenste de heer Kodde een woord van grote hulde te spreken aan het adres van de voorzitter van au r-older Walcheren, mr. dr. R. W. Graaf van Lynden, voor zyn zeer vele voorbe reidende werk. DE DERDE RONDE. Toen begon men vol moed aan da derde ronde. De heer Hamelink laakte het in zyn fractiegenoot van Oorschot, dat deze geen enkele motivering en argumentering voor zyn voorstel had gegeven. Is die 5 wel rechtvaardig? zo vroeg hy. In ieder geval is het leg gen van de „vrykomende" 10 op anderen dat niet! Ged. Staten nemen het voorstel in geen geval terug, want dat zou de herverkaveling ernstig be lemmeren. En de rechtszekerheid der betrokkenen zou op losse schroeven komen te staan, indien nog eens onder ling overleg zou plaatsvinden. Nadat ook mr. v. d. Weel nog en kele opmerkingen had gemaakt, üiende de heer Stemerding zijn voorstel in. De 10 zou z.i. de rechtvaardigheid nog meer benaderen en het opvoeren van het percentage voor de weglengte over de hele linie betekent, dat ook de steden in dit opzicht meer moeten be talen. Tenslotte kwam een enigszins ver ontwaardigde heer Kodde aan het woord. Hij achtte het gevoerae debat de Staten onwaardig. Het is een kwes tie van loven en bieden geworuen, zo vond hij. De Staten moeten ver.reu- wen hebben in het beleid van het col lege. Daarna vottdsn de stemmingen plaats.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1