Benelux-conferentie te Ulvenhout leverde nieuwe vooruitgang op Sinds Zaterdag vaart de „Noord-Beveland op Noord-Beveland Er was weer een vredescongres DRIE VLIEGTUIGRAMPEN OP ÉÉN DAG 1 SNIPPER k J A NIEUWS Commissaris der Koningin opende nieuwe school te Colijnsplaat Communistische agitaties in Oostelijk Groningen FROTESOurrS christelijk blad voor zeeland Nederlandse delegatie was tevreden Op 20 Januari wordt in Brussel de loonpolitiek besproken Russen beschuldigen de V.N. troepen Wat minder geïsoleerd Dr Korringa naar Zuid-Afrika Uitgave! Btiehting „Zeenwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst str. 00, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2070, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantorent Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelbu g: Korte oordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 2628 ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2859 MAANDAG 32 DEO. 1952 Abonnementsprijs 0.44 per week, ƒ1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 oent per man. Rubriek Kabouters 10 ot. per woord Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge: Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; 3. Huljssen, Terneuzen; Ds 3. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; 3. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiuema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan: Dinsdag! Zon op 8.46 u., onder 16.32 u. Maan op 12.06 u., onder u. Hoogwater Dinsdag 23 Dec.: Vlissingen: 6.12 u. 1.95 m., 18.52 u. 2.02 m. Terneuzen: 6.46 u. 2.13 m„ 19.21 u. 2.22 m. Wemeldinge: 8.02 u. 1.59 m., 20.33 u. 1.79 m. Zierikzee: 7.40 u. 1.37 m., 20.17 u. 1.58 m. Op de Benelux-conferentie, die Zaterdag te Ulvenhout bij Breda is ge houden zijn enkele kleine vorderingen gemaakt. De Nederlandse delegatie liet verklaren, dat men zelfs bepaald tevreden was over hetgeen bereikt werd. Voor het uiteengaan is bepaald, dat een volgende Benelux-conferentie in groot verband op 20 Januari a.s. te Brussel zal worden gehouden. Men zal dan spreken over de Nederlandse en Belgische loonpolitiek. Besloten werd, dat maandelijks een permanente groep van Benelux-ministers zal bijeen komen. Op de conferentie van Zaterdag is gesproken over hetgeen in enkele be drijfstakken is bereikt, met name ta bak, emaillewaren, haardkachels en bepaalde onderdelen van de papierin dustrie. Volgens het uitgegeven com muniqué hebben de ministers vertrou wen, dat in de betrokken sectoren de bereikte overeenkomsten zullen wor den uitgevoerd. Het tweede punt betrof die bedrijfs takken, waar het overleg nog gaande is. Het gaat hier"om de industrie van houten meubelen, schoenen, confectie een deel der papierindustrie. De ministers stelden vast, dat de commis si es, die tot het bereiken van overeen komsten na de conferentie van Knocke werden ingesteld, snel tot resultaten dienen te kjmen. Wat betreft de algemene moeilijkhe den in het bedrijfsleven in andere sec toren zal men zich wenden tot een commissie voor industrie en handel van de Unieraad. Via deze commissie kan men dan komen tot een eventueel speciale commissie, die de moeilijkhe den zou kunnen oplossen. TEVREDEN. Een Nederlandse woordvoerder ver klaarde, dat onze ministers bepaald te vreden waren over de bereikte resul taten. Hij deelde mede, dat de beper kingen ten aanzien van de sigarenuit- voer naar België vrijwillig zijn aange gaan door de Nederlandse exporteurs voor een half jaar. Het is niet juist, aldus de woord voerder, dat Nederland zich in de af spraken richt naar de Belgische prij zen. Men is er namelijk wel van over tuigd, dat de Nederlandse concurren tie van zeer geringe betekenis voor België is, tegenover andere factoren, met name de algemene malaise, de te ruggaande conjunctuur en de grote in ternationale concurrentie. Bij een voortgezette druk verwacht men, dat de prijzen vanzelf een dalende tendenz zullen gaan vertonen. Van Nederlandse zijde woonden de conferentie te Ulvenhout bij de minis ters v. d. Kieft (Financiën), Luns (Bui- En er waren geen tegen stemmers tegen de opge stelde moties I In Wenen is in de afgelopen dagen een „vredescongres" gehouden, analoog aan vorige congressen welke zich met deze naam sierden. Zoals gebruikljjk kenmerkten vrijwel alle redevoeringen zich door felle aanvallen op Amerika en op de Europese bewapening en werd steeds de loftrompet gestoken over de vredeswil van de Sowjet-Unie en zijn satelietstaten. Vrijdagnacht (er is steeds tot diep in de nacht vergaderd om alle spre kers aan het woord te laten komen), Is het congres gesloten met het aan nemen van een aantal moties (opge steld door commissies waarin alleen afgevaardigden van achter het ijzeren gordijn zitting hadden). De eerste mo tie behelst een oproep aan Amerika, Engeland, Frankrijk, de Sowjet-Unie en rood-China om een vredesverdrag te sluiten (1637 voorstemmers, 7 ont houdingen). In de tweede motie wor den de volken opgeroepen te verkla ren dat geen geschil tussen twee lan den te groot is voor een regeling door middel van onderhandelingen. De laatste motie bevat een groot aantal aanbevelingen, zoals b.v. een oproep tot verzet tegen de deelname van West-Duitsland aan het Atlantisch Pact, een verzoek tot „onmiddellijke beëindiging van de bacteriologische oorlogvoering", verbod van de atoom bom, zelfbeschikkingsrecht voor alle volkeren en zo meer. Aan het slot stonden de gedele geerden op, zwaaiden met gekleurde zakdoeken en riepen vive la paix leve de vrede. Dit alles onder rhyth- misch handgeklap! tenlandse Zaken), Zjjlstra (Ec. Zaken) en Suurhoff (Soc. Zaken). België was vertegenwoordigd door de ministers van Ec. Zaken, Financiën, Arbeid en Soc. Voorzieningen en Bui tenlandse Zaken; Luxemburg door minister du Pont. De permanente groep die maandelijks zal bijeenkomen, be staat uit de ministers van Buitenlandse Zaken, Ec. Zaken en Financiën van Nederland en België. aiHiHii."i'iiiBiBiiiiiili WAT IS AGRESSIE? De algemene vergadering der Ver. Naties heeft Zaterdag besloten een commissie van 15 leden in te stellen ter bestudering van de definitie van agressie. De commissie zal in 1954 ver slag uit moeten brengen. Nieuwe Brits-Amerikaanse stap bij Perzië. Engeland en Amerika hebben beslo ten een nieuwe stap bjj Perzië te doen om te trachten een regeling van het oliegeschil te bereiken, aldus is Vrjjdag in diplomatieke kringen te Londen ver klaard. Men meent te weten, dat de Ame rikaanse ambassadeur, Loy Henderson, die binnen enkele dagen uit de VB. naar Teheran terugkeert, zich met de Per zische regering in verbinding zal stel len. BIJNA HONDERD DODEN TE BETREUREN Nederlandse Catalina-vliegboot stortte neer in Syrië Voor de luchtvaart is het Zaterdag een zwarte dag geworden. Ook Neder land werd er bij betrokken, want één van de drie vliegtuigen, die op deze dag neerstortten, behoorde aan de Kon. Marine. Het was een Catalina-vlieg boot, die in Syrië verongelukte en waarbij één der negen inzittenden de dood vond. Het toestel was van Nieuw-Guinea onderweg naar ons land. Bij het zoeken naar het vliegtuig is een Syrische machine neergestort, waarbij 10 mensen zijn omgekomen. De grootste vliegtuigramp in de geschiedenis gebeurde Zaterdag in de Ver. Staten, waar een Globemaster, een reusachtig transportvliegtuig met 115 man aan boord neerstortte. Volgens de laatste berichten zijn bij deze ramp 86 personen om het leven gekomen. DE ZAAK-LATTIMORE. Professor Owen Lattimore, gewezen vooraanstaand raadgever van het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken, die er van beschuldigd wordt zeven maal valse verklaringen te hebben afgelegd voor de subcom missie van de Amerikaanse Senaat voor de binnenlandse veiligheid, is te Washington voor de rechter versche nen. Lattimore verklaarde niet schuldig te zQn aan het hem ten laste gelegde. HjJ is, tegen een borgstelling van 2.660 dollar, op vrjje voeten gesteld tot de aanvang van het proces, dat tegen hem aanhangig zal worden gemaakt en dat vermoedelijk in Maart 1958 zal be ginnen. DRAPER SPRAK MET ADENAUER De bijzondere Amerikaanse ambas sadeur Draper heeft Zaterdag in Bonn een onderhoud gehad met de West- duitse bondskanselier dr. Adenauer. Draper zou hem verzekerd hebben, dat de Amerikaanse hulp aan de bonds republiek ook in 1953 voortgezet zal worden. Kanselier Adenauer zou o.m. econo mische kwesties, die een gevolg van de toekomstige Duitse verdedigingsby- drage zouden zijn, ter sprake gebracht hebben. Voorts werd vernomen, dat gesproken is over de vraag hoe de ver dragen van West-Duitsland met de Westelijke geallieerden uitgevoerd zul len kunnen worden. Men verwacht, dat Draper in Janu- tri a.s. weer naar Bonn zal reizen om net de socialisten te praten over hun standpunt ten aanzien van de verdra gen met het pesten. Vrijdagavond iaat had de Neder landse vliegboot op het vliegveld Ni cosia op het eiland Cyprus moeten aankomen. Zaterdagmorgen in alle vroegte zijn vliegtuigen van de R.A.F. en de Syrische luchtmacht begonnen met het zoeken naar het verongelukte toestel. Het werd gevonaen op de berg Cedres, één der hoogste toppen van het Libanon-gebergte, Direct vertrokken hulpexpedities naar de plaats van de ramp. De eerste berichten over het aantal slachtoffers waren verward. Uiteindelijk kwam vast te staan, dat van de negen in zittenden, drie officieren en zes sche pelingen van de Marineluchtvaart dienst, de 27-jarige sergeant-vlieger J. H. Roeby uit Zandvoort om het leven was gekomen. Vier anderen waren ge wond en vier bleven ongedeerd. De overige inzittenden waren: lt. ter zee vl. Ie kl. J. R. Schuiling, de lts. ter zee vl. 2e kl. A. Haan en H. R. M. Scheeren, maj. vliegtuigmaker J. J. Visser, de korporaals-vliegtuigmaker K. Olthoff en J. A. Dekker, de korp. vliegtuigtelegrafist J. Müller en de vliegtuigtelegrafist le kl. F. H. Bos. Het bij het zoeken naar de Catalina verongelukte toestel is een Syrische Dakota met een bemanning van vijf koppen en negen passagiers aan boord. ZWARE RAMP. De Globemaster, die is neergestort kort na het opstijgen van een vliegveld in de staat Washington, had voor het merendeel militairen aan boord, die met Kerstverlof naar huis gingen. Er konden 32 personen worden ge red, doch drie bezweken later aan hun verwondingen en verwacht wordt, dat het aantal-doden, dat nu 86 bedraagt, nog verder zal stijgen. De benzine tanks in het vliegtuig scheurden bij de val open en er ontstond een felle brand, waardoor het onmogelijk werd meer mensen te redden. Sinds de Amerikaanse luchtmacht in De Israëlische regering heeft gewei gerd haar gezant in Polen terug te roepen. Polen heeft de terugroeping geëist, omdat leden van de legatie de groei van zionistische organisaties in het land zouden hebben bevorderd. iVJ' Tot officier in de Orde van Oranje Nassau is benoemd de heer T. Cnos- sen, directeur van de Chr. Emigratie centrale. Te Overloon had een niet alledaagse bruiloft plaats. Een 71-jari- ge man trouwde met zijn 73-jarige huishoudster. De huwelijksplechtigheid had in de slaapkamer van de bruid plaats, omdat zij door ouderdomsver- schijnselen aan bed gekluisterd is. Johan Bodegraven heeft Zaterdag het hem bij het einde van de „Haak-In" actie toegezegd huis in Hilversum be trokken. De IJm. 363, die van Am sterdam op weg was naar Zeeland, is op de golfbreker van de Oranjesluizen bij Amsterdam gelopen. Het scheepje verging, doch de opvarenden zijn ge red. Bij Gothenburg in Zweden is het Nederlandse kustvaartuig „West- terdok" gestrand. In de Antwerpse haven zijn twee Nederlandse lichters met elkaar in botsing gekomen.. Eén der schepen zonk onmiddellijk, doch de bemanning wist het schip tijdig te verlaten. Uit vele delen van West- Europa wordt melding gemaakt van overstromingen, waarbij slachtoffers zijn gevallen. De Franse stad Bordeaux staat gedeeltelijk onder water. By een lawine in het Duits-Oostenrijkse grensgebied zijn vijf mensen omgeko men. Een treinbotsing in Oost-Duits- land kostte een groot aantal personen het leven, terwijl 120 reizigers werden gewond. 1949 deze toestellen ging gebruiken, is dit de derde machine, die verongelukte. Voor de Amerikaanse senator Rus sell is dit aanleiding geweest te ver zoeken om een diepgaand onderzoek in te stellen en zolang de uitslag daarvan niet bekend is, het vliegen met deze vliegtuigen te staken. De grootste vliegramp was tot nog toe die met de Britse „Tudor", waarmee in 1950 in Wales 80 mensen om het leven kwa men. ISRAËLISCHE KABINET AFGETREDEN. De Israëlische minister-president, Ben Goerion, heeft gisteren het ont slag van zijn coalitieregering bij pre sident Ben Zvi ingediend. Ben Goe rion nam dit besluit nadat de partij en, die deel uitmaken van de huidige coalitie, zich opnieuw hadden gegroe peerd. Men verwacht, dat de premier in het komende weekeinde een nieu we coalitieregering van twee partijen zal vormen, n.l. de Israëlisdie Socia- listische Partij en de Algemene Zio nistische Partij. Het nieuwe Kabinet zal waarschijnlijk Maandag reeds aan het Parlement worden voorgesteld. FRANSE NOTA AAN BEY OVERHANDIGD De Franse plaatsvervangende resi dent-generaal in Tunesië, de Boisses- son, heeft Zaterdag een Franse nota aan de Bey van Tunis ter hand gesteld, waarin ondertekening van een deel van de Franse hervormingsvoorstellen wordt geëist. Gromyko, het plaatsvervangend hoofd van de Sowjet-delegatie bij de V.N., heeft Zaterdagavond een brief aan Pearson, de voorzitter van de algemene vergadering, gezonden, waarin hij heeft gevraagd de be handeling van een resolutie over de „massamoord van Amerikaanse au toriteiten op Koreaanse en Chinese krijgsgevangenen op Pongam" op de agenda van de algemene verga dering te plaatsen. Volgens Gromy ko moet deze kwestie behandeld worden voor de komende onder breking van de huidige zitting. Een andere tegelijkertijd inge diende Sowjet-resolutie betreft „de veroordeling van het misdadige op treden van de Amerikanen in Ko rea, dat strijdig is met de grond beginselen van de menselijkheid en de menselijke zedelijkheid en waar door het volkenrecht wordt ge schonden. „Gefeliciteerd met dit gebouw. En leer er maar goed!" NIET VOOR IEDERE JONGEN IS ER IN ZEELAND EEN BAAN „Gefeliciteerd met dit gebouw. En leer er maar goed!" Met deze woorden, gericht tot de schooljeugd, gaf Zaterdagmiddag de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, de sleutel terug aan de 4-jarige Karin Scheffer, nadat hij de voordeur van het nieuwe openbare schoolgebouw, de Prinses Marijkeschool, te Colijnsplaat had geopend. De sleutel was hem op een blauwfluwelen kussentje aangeboden. De meeste bewoners van Colijnsplaat hadden zich in de straat voor de school verzameld om van dit moment getuige te zijn. Op de stoep van het fraaie gebouw (drie lokalen, een ruim gymnastieklokaal en een onderwijzerskamer) heette burge meester A. A. Schuit de Commissaris en de genodigden welkom. Hij noemde de opening een bijzondere gebeurtenis, daar de oude school tijdens de oorlog gedeeltelijk werd vernield en het overblijvende gedeelte in zeer slechte toestand verkeerde. Jhr de Casembroot zei, dat het tot grote dankbaarheid stemt, wanneer men ziet wat er op onderwijsgebied in Zeeland na de oorlog is gepresteerd. Daarna roerde hij een onderwerp aan, dat het Prov. Bestuur met grote zorg vervuld. GEEN BAAN VOOR ALLEN. „Het Prov. Bestuur zag niets liever", zo zei de Commissaris, „dan dat alle kinderen, die nu op school gaan, straks ook een baan hebben. Maar het is zo erg jammer, dat dit niet zo is. Wjj hebben in Zeeland niet voldoende mo gelijkheden voor onze jeugd. Wij ex porteren veel intellect en op zichzelf is dat niet erg, maar het zou beter zijn, als er in de eigen provincie meer kan sen waren. Daarom zeg ik: polder zo veel mogelijk in als je kunt. Schep daarmede zoveel mogelijk werkgele genheid. De toekomst van onze jeugd gaat niet alleen de ouders, maar ook het Prov. Bestuur ter harte. Wij moe ten niet aan overdreven chauvinisme doen, maar wij moeten ook niet te beseheiden zijn. Ik word wel eens ZO ZIJN ONZE MANIEREN. Demonstraties in Finsterwolde, Beerta en Vlagtwedde. De burgemeester van Finsterwolde, de heer Tuin, die sinds het afzetten van de communistische gemeenteraad, regeringscommissaris is, heeft Vrijdag een verbod tot samenscholing in zijn gemeente uitgevaardigd. Hij werd bier toe genoopt door communistische agitatie. Van communistische zijde wordt een hogere uitkering voor de werklozen geëist en ook vraagt men op deze wijze om een kerstgratificatie. Ook in Beerta en Vlagtwedde is het tot com munistische demonstraties gekomen en in dit deel van de provincie Groningen worden in de komende dagen nog meer betogingen verwacht. In Finsterwolde drongen ongeveer 100 mannen en vrouwen aan de ach terzijde het gemeentehuis binnen en eiste verhoging van de steunuitkerin gen. Burgemeester Tuin, die reeds en kele malen met communistische voor mannen en andere personen over deze kwestie had geconfereerd, weigerde een nieuw onderhoud en daarop dron gen de demonstranten het gemeente huis binnen. De heer Tuin verkreeg na veel moeite stilte en legde uit, waarom het gevraagde niet gegeven kon worden. Zy bleven echter aan dringen, waarop hen gelast werd het gemeentehuis te verlaten. Toen zij hieraan niet voldeden gaf de heer Tuin vier politiemannen opdracht de men sen naar buiten te drijven, hetgeen gebeurde. Tegen twee hunner werd proces-verbaal opgemaakt Al eerder in de week was het ook in Beerta tot ongeregeldheden gekomen. Vrijdag kwam het tot onaangenaamheden in Vlagtwedde, waar communistische op ruiers eerst de raadsvergadering bij woonden, waar brieven om verhoging der uitkeringen werden behandeld. Toen de stukken voor kennisgeving werden aangenomen trokken zij naar het bureau van Sociale Zaken, dat zij bezet hielden tot de politie er aan te pas kwam. Men vroeg niet alleen hogere uit keringen en kerstgratificaties, maar eiste bovendien onmiddellijke uitbeta ling van het geld. GEKKE SITUATIE. De uitkering van werklozensteun in ons land geschiedt voor 44 werkuren. In Finsterwolde echter is op aandrin gen van de communisten het aantal uren op 37 gesteld. Daardoor ontvangt men in die gemeente en in enkele an dere plaatsen in de omgeving een la gere uitkering. Zou de steun echter worden verhoogd, dan ontstaat op nieuw een eigenaardige situatie, want de werklozen zouden dan meer ontvan gen dan het loon van de D.U.W.-ar- beiders bedraagt. Pogingen om in deze toestand verbetering te brengen zijn tot op heden mislukt. kwaad, als ik lees, dat we daar en daar achter zijn. Natuurlijk is dat wel zo. Maar wij zijn ook op een massa pun ten voor en wij zijn geen cent minder dan een ander deel van Nederland. En nu hoop ik van harte, dat ook dezé school zal bijdragen tot de bevordering van de prestaties van de Zeeuwen!" DERTIEN SPREKERS. In één der lokalen hebben daarna niet mipder dan dertien personen het woord ge voerd. Allereerst sprak burgemeester Schuit. Hij dankte allen, die aan de bouw van school hebben geholpen en maakte van de gelegenheid gebruik om de heer C. Haak, hoofd der chr. nationale school, d<e gaat vertrekken, hartelijk dank te zeggen voor de prettige samenwerking met het gemeen tebestuur. Daarna kwamen achtereenvolgens aan het woord de heren M. D. A. Glerum, hoof ding.-directeur van de wederopbouw en de volkshuisvesting in Zeeland; A. Leenhouts, inspecteur van het 1.^ v. <L Weele, pres.-kerkvoogd en vo^. vaü de kleuterschool; C. J. Koole, voorzitter vap de vrijwillige brandweer (in het verlengd van de school heeft de brandweer n.l. eep nieuwe garage gekregen); J. Cijsouw, voor* zitter der afd. Noord-Beveland vandeN.Öjl V.; C. Haak, hoofd' der chr. nationals school; Ds W. S. Hugo van Dalen, Hen*, predikant; J. Salomé, namens Volksonder wijs en oudercommissie (onder aanbieding van een electrische klok, vier thermometers» een barometer en enige sierbloempotten) I J. J. v. d. Woude, namens het Federatiebe stuur Zeeland van Volksonderwijs; Z. G. Salomè, namens de gemeenteraad; J. H» Valk, directeur van de Centrale Dienst ot> de Bevelanden, de ontwerper van 't s ooi- gebouw, en tenslotte mej. C. van Gilst. leidster der kleuterschool, die een artistiek» schemerlamp aanbood. Nadat het schoolgebouw en de brand weergarage was bezichtigd, werden in Ho tel „Zeelandia" verversingen aangeboden door het gemeentebestur. Maareen vaste oeververbinding blijft een vurige wens! Kort nadat de „Zandkreek" Zaterdagmorgen om tien voor half twaalf was vertrokken van Wolphaartsdijk naar Kortgene, kwam de „Noord-Beveland", met de vlag in top, langszij de nieuwe aanlegsteiger. Spoedig was het schip gemeerd. Een uitgebreid gezelschap ging aan boord met voorop de Commis saris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. do Casembroot. Aan het einde van de beweegbare brug hees hij de vlag op de heftoren. Na een korte rondvaart gingen aan de steiger te Kortgene de autoriteiten, o.w. leden van Ged. Staten en Prov. Staten, de colleges van B. en W. van Kortgene, Wissekerke en Wolphaartsdijk, van boord. Nadat de Commissaris ook hier de vlag had ge hesen, kon worden gezegd, dat Noord-Beveland eindelijk zijn nieuwe boot had en daardoor zieh wat minder geïsoleerd zal gevoelen dan dat tot Zaterdag het geval was. Onmiddellijk is het sëhip de normale dienst gaan varen. Natuurlijk was hiermee de plechtig heid niet afgelopen. Nadat het gezel schap in Hotel „De Stadswijnkelder" enige verversingen had gebruikt, zette het zich in Hotel „De Korenbeurs" aan een door het Prov. Bestuur aangebo den koffiemaaltijd, tijdens welke over en weer hartelijke toespraken werden gehouden. Jhr. de Casembroot opende de rij. Hij gaf uiting aan zijn vreugde, dat Noord-Beveland nu een betere verbin ding met de vastewal heeft gekregen door een schip, dat veel meer ruimte biedt en geschikt is voor het overzet ten van de zwaarste voertuigen. De Commissaris hoopte niettemin, dat de „Noord-Beveland" maar kort zal varen en dat er spoedig een dam of een brug tussen de Bevelanden zal komen. Hij deelde mede, dat Gedep. Staten Donderdag j.I. met minister Al- gera over het drie-eilandenplan heb ben gesproken. „Er wordt aan ge werkt. Meer kan ik nog niet zegggen. Vol verwachting klopt ons hart!" al dus de Commissaris. Daarna gaf hij de verzekering, dat het Prov. Bestuur al het mogelijke voor het eiland zal doen en in dit ver band wees hij op de plannen tot aan leg van waterleiding. Dank werd ge bracht aan de werf, die de „Noord-Be veland" in zeer snel tempo bouwde. Speciaal dankte de Commissaris voor de z.i goede aesthetische verzorging van het schip. Het bleek, dat de des kundigen him hart hadden vastgehou den bij deze eerste vaart, omdat die op het ongelukkigste uur van Decem ber met uiterst laag water moest plaatsvinden. De proef slaagde en de Commissaris dankte tenslotte allen, die de laatste weken bijna zonder te slapen doorzwoegden om alles zo snel mogelijk gereed te hebben. DANK NAMENS NOORD-BEVELAND. Burgemeester A A. Schuit van Kort gene dankte namens heel Noord-Beve land Ged. en Prov. Staten voor hun grote medewerking. Overigens sprak hij de hoop uit, dat de boot tussen Kortgene en Wolphaartsdijk niet zal verslijten. Een vurige wens was, dat door de boot en zo vlug mogelijk door brug of dam de Noordbevelanders ac tiever zullen kunnen deelnemen aan het Zeeuwse culturele leven, hetgeen thans wel zeer bezwaarlijk is. Daarna sprak dokter L. (i. Gelder man als lid van het Brugcomité. Hij verklaarde dat, wanneer onverhoopt het drie-eilandenpian niet tot uitvoe ring zou komen, het comité zal vast houden aan een brugverbinding. EEN MIJLPAAL. De heer Z. C. Salomé, lid Prov. Sta ten en raadslid, was dankbaar, maar niet voldaan. Een vaste oeververbin ding op zo kort mogelijke termijn blijft de vurige wens. Weth. L. J. Hoveijn van Wissekerke, die de burgemeester (welke ziek is) verving, noemde het in gebruik nemen van het nieuwe schip een mijlpaal op de weg tot ver lossing van JNoord-Beveland uit zijn isolement. Hij kon zich nog goed de tijd herinneren, dat men alleen met 'n roeiboot of een hoogaars kon overko men. Het vee moest in die tijd maar overzwemmen! Ook hij vroeg uitvoe ring van het drie-eilandenplan, niet slechts voor het eiland zelf, maar ook voor Walcheren en Zuid-Beveland. De heer E. Huizinga, directeur van Bij kers Aannemingsbedrijf N.V. te Gorin- chem, bood zijn gelukwensen aan. Hij zou in de toekomst het liefst een brug zien, „want daar doen wij ook wat aan!" Tenslotte werd nog het woord ge voerd door burgemeester S. A. N. van Oeveren van Wolphaartsdijk en burge meester A. H. Vermeulen van Drei- schor, tevens Statenlid. CRITIEK VAN GENERAAL RIDGWAY Generaal Ridgway, de geallieerde opperbevelhebber, heeft openlijk crl- tiek geleverd op de deze week door de N.A.V.O.-raad genomen besloten. Ridgway verklaarde, dat de geno men besluiten de opbouw van het Eu ropese defensiestelsel zullen vertragen, terwijl nog niet een noodzakelijke mi nimum voor dit stelsel is bereikt. Hij achtte het de plicht van de militairen om bij de politieke autoriteiten te biy- ven aandringen op snelle opbouw der Westeuropese verdediging. Ridgway verwierp de mening, dat de tegenstan ders van West-Europa geen oorlog wil len en dat zij niet gereed zijn voor oorlogvoering, als ongerechtvaardigd en gevaariyk. Op uitnodiging van de Zuid-Afrikaans# regering gaat de bekende bioloog van het Rijkslaboratorium voor Visserij-onderzoek te Bergen op Zoom, dr Korringa, op 7, Januari naar Zuid-Afrika. Gedurende twee maanden zal hij daar een onderzoek instel len naar de mogelijkheden van een oestef- cultuur. Dit onderzoek wordt gestimuleerd door de Visserij Ontwikkelings Corporatie, een instelling, die te beschouwen is als eeq bedrijfsschap en met steun van de overheid diverse projecten helpt ontwikkelen, zoal» visconserven-industrie, kreeftencultuur en oestercultuur. Men heeft destijds naar Zuid-Afrika Zeeuws materiaal gezonden doch de broed- val is erg tegengevallen. Men werkt nu met Portugese oesters, waarvan men In October 80 kisten heeft uitgezet en die uit stekend voldoen en inheemse oesters. Dr Korringa's taak is nu om uit te zoeken, welke natuurlijke vijanden de broedval, die in Zuid-Afrika in Januari begint, belemme ren. Hij heeft zich bereid verklaard om in het „Zeeuwsch Dagblad" te zijner tijd iet» over zijn ervaringen te schrijven. Alle territoriale commandanten in Indonesië naar Djakarta. Ter gelegenheid van de beëdiging van de nieuwe chef-staf landmacht, Bahmbang Sugeng, zijn alle territo riale commandanten van geheel Indo nesië naar Djakarta uitgenodigd. Waarnemers kennen aan de komst van deze territoriale commandanten grota waarde toe. Zij menen, dat een ge- dachtenwissehng tussen hen en da nieuwe chef-staf landmacht de moge lijkheid zal kunnen scheppen de mis verstanden weg te nemen bij de af wikkeling van de Oetober-kwestie. Jean Letourneau, de Franse minis ter voor aangelegenheden betreffende Indo-China, heeft in de nationale ver gadering verklaard, dat na het besluit van de Noordatlantische raad om Indo- China te helpen, een land van de N.A. V.O. Frankrijk hulp heeft aangeboden. De minister trad niet in bijzonderhe den en noemde ook niet de naam van het land. DE BILT ZEGT: Toenemende bewolking. Geleidelijk toenemende bewolking, maar op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind, krim pend naar West of Zuid-West. Onge veer dezelfde temperatuur als gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1