ZEEUWSCH DAGBLAD KONINGIN JULIANA ONTHULDE VER- ZETSMONUMENT TE AMSTERDAM Tweede Kamer beëindigde de begrotingswedloop Indrukwekkend défilé De toestand in Marokko NEDERLAND VERPLETTERT ONZE ONDERNEMINGEN Werklozen en D*U*W*-arbeiders doen beroep op de regering Spontane Februari-staking gaf de stoot tot georganiseerd verzet PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Sobere plechtigheid in jachtende sneeuw k SNIPPER NIEUWS Van een Prot, Christ. Sanatorium in het Zuiden is voorlopig geen sprake Poien werden clandestien over de grens gezet* Denkt aan onze vrouw en kinderen Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Voxststr. 80, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelbu g: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 2628 8e JAARGANG No. 2358 ZATERDAG 20 DEO. 1952 Abonnementsprijs 0.44 per week, ƒ1.85 p. maand, ƒ5.45 p. kwartaal Losse nnmmers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rnbriek Kabouters 10 et. per woord Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J, Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Ewekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiaema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan: Zondag: Zon opi 8.45 u„ onde 16.31 u. Maan op 11.38 u., onde 22.19 u. Hoogwater Zondag 21 December! Vlissingen: 4.29 a 2.21 m., 17, u. 2.33 m. Terneuzen: 5.02 u. 2.: m., 17.36 u. 2.49 m. Wemeldinge: 6.27 u. 1.78 m., 18.56 u. L95 m> Zierikzee: 6.08 u. 1.54 m., 18.42 u. 1.71 m. HET TOELATINGSEXAMEN ALS EEN SELECTIEPOST DER SCHOLEN VOOR V.H.M.O. II. Gisteren schreef ik over de selectie op de scholen voor V.H. M.O. en trachtte ik aan te tonen, dat de selecterende functie ondergeschikt behoort te zijn aan de opvoedende laak dizr scholen. Thans wordt Uw aandacht gevraagd voor een selectiepost, die in het cen trum van veler belangstelling staat en wel.de toelating. Het kan als bekend worden veron dersteld dat de overgang van de la gere- naar de middelbare school ge weldig groot is. Er gaapt als het wars een kloof tussen deze beide school typen. De leerstof, de methode, het tempo, de zelfwerkzaamheid der leerlingen enz. maken dat de aansluiting zeer moeilijk, ja misschien zelfs wel on mogelijk is om te vinden. Er zou aansluiting moeten zijn, maar wij kunnen als 'n feit constateren dat zij er niet is. Bekende deskundigen op dit gebied hebben op dit terrein geëx perimenteerd en rapporten opgesteld, Er is ontzaglijk veei over gedacht en geschreven, maar dit neemt niet weg, dat de rector van het Gooise lyceum, dr Turkstra, verklaren moet, dat het probleem der aansluiting voor schier onoplosbare moeilijkheden plaatst. Hij zegt echter tevens, dat dit ons niet ont slaat van de plicht om naar een op lossing te zoeken. ZO STELT HIJ DAN DE VRAAG: „Wie is geschikt voor de middel bare school?" Of liever nog: „Van wie kan verwacht worden dat hij het on derwijs in de lagere klassen zal kun nen volgen?" De klemtoon valt hier op de woorden „de lagere klassen". Want het is onmogelijk of profetieën te doen over de hele schoolloopbaan. De psy chologie d.i. de wetenschap, die het menselijk geestesleven onderzoekt, heeft nl. aangetoond, dat de intelligen tiecurve bij jongens op jeugdige leef tijd lager ligt dan bij meisjes, terwijl bij het ouder worden de rollen omge keerd zijn. Zó kan een leerling het on derwijs in de lagere klassen soms goed volgen, maar gaat het mis in de hogere klassen. Dit vooral bij meisjes. En bij jongens gaat het soms maar zó-zó in de lagere klassen en veel beter in de hogere. Lukt het dus de eerste jaren niet zó goed, dan is dat nog geen oor zaak om de moed te laten zakken. Juist hierom is het dus onmogelijk om voorspellingen op lange termijn te doen. Wij moeten volstaan met een voorspelling uitsluitend over de eer ste leerjaren. Verder kunnen wij nog vaststellen, dat het examen dient te gaan over de intelligentie, het ver standelijk vermogen van de jeugdige leerling en hiertoe behoort dus ook het geheugen, het associatievermogen en de concentratie. Nu zijn aardrijkskun de en geschiedenis geheugenvakken, Zij zeggen weinig over de intelligentie In haar geheel. Twee kinderen, die beiden dezelfde geschiedenisles leren en het beiden goed kennen, zijn daar om elkanders gelijken in intelligentie nog niet. Want de één heeft er mis schien op moeten zwoegen, terwijl de ander het slechts een paar maal over las. Daarom hebben wij dan ook meer te letten op de aanleg en geschiktheid dan op de bekwaamheid en de dres suur. WANNEER wij ons nu afvragen of dit onderzoek naar de geschikt heid op het toelatingsexamen tot zijn recht komt, dan moet deze vraag ont kennend worden beantwoord. Ik ben in de gelegenheid geweest om over enkele jaren de cijfers, die de leerlin gen op het toelatingsexamen kregen, te vergelijken met de rapportcijfers in de loop der eerste klasse en dan blijkt, dat jongelui, van wie op grond van hun examen verwacht mocht worden, dat zij glorieus zouden sla gen, teleurstelden, terwijl anderen, die met een bezwaard hart werden toegelaten, het haalden. Een onder zoek op 10 Haagse scholen heeft uit gewezen, dat het meer gezocht moet worden in de richting van een ge schiktheidsverklaring door de hoofd- den der lagere scholen,daar deze ver klaringen behoorlijk betrouw baar zijn. Het komt mij echter niet gewenst voor, dat het toelatingsexa men geheel vervalt, maar wel dient met deze geschiktheidsverklaringen zeer ernstig en doorslaggevend ge rekend te worden. Verder zou het aanbeveling verdienen, mede uit vrees voor overmatige dressuur, het examen m geschiedenis en aardrijkskunde te laten vervallen. Ter compensatie van deze beperking der leerstof kome er echter een psychotechnisch onderzoek of behoorlijke intelligentietest. En „last but not least" worde de eerste klasse een experimenteerklasse met aange past onderwijs, opdat die leerlingen, die nog niet geheel rijp zijn en het tempo thans niet bij kunnen houden, een grotere kans krijgen. I S MEN BEVREESD dat de toegangs- 1 poort tot de scholen voor V.H.M.O. op deze wijze te ruim wordt of dat de naam en de standing der school nadeel zouden ondervinden, dan wor de deze bedenking beantwoord met de opmerking, dat niet de naam der school, maar het belang van de leer ling in elk opzicht primair is. Voor de riet-intelligente leerling is geen plaats. Maar aangezien de intelligen tie-ontwikkeling voor zoveel verras singen plaatst, is het beter de toe gangspoort iets te ruim dan iets te nauw te maken. Wjj zijn slechts men sen van één dag en kunnen maar een klem eindje vooruit zien. God over ziet het ganse mensenleven en Hij stelt ons aansprakelijk ock voor dat gene, wat wij doen in die kleine tijdsruimte van één jaar opvoeding en onderwijs. Kr. W. C. v. B. Gistermiddag heeft H. M. Koningin Juliana te Amsterdam op het Jonas Daniël Meyerplein het verzetsmonument, ter herinnering aan de Februari-staking in 1941, onthuld. Bij deze plechtigheid waren Prins Bernhard en vele autoriteiten aanwezig. Het Koninklijk Paar met het gevolg en begeleid door burgemeester d'Ailly arriveerde om kwart over twee op het Jonas Daniël Meyerplein. Hier had den de genodigden en een 1000 a 1200 belangstellenden zich rond het mo nument opgesteld, waarvoor een erewacht van oud-B.S.-ers stond aange-, treden. Na de toespraak van de burgemeester trok H. M. aan een lint, waar door de stadsvlag met het devies, die het beeld bedekte, er af gleed en tegelijk aan de er naast geplaatste vlaggestok in top werd gehesen. groep, doch later bijna als een alge mene beweging, haar duidelijk verzet demonstreerde tegen de gevangen neming van medeburgers. Toen de Duitsers openlijk het beginsel van ge lijkheid van rechten van alle burgers schonden, werd het volk zich bewust van de aantasting van dit grote be ginsel. Heldhaftig trad men in de bres voor de verdrukte medeburger, vast beraden bleef men in het grote be ginsel, barmhartig zorgde men voor de vertrapte landgenoot waar dit mo gelijk was. Zo brak een staking uit, zeldzaam in de geschiedenis. Terwille van medeburgers, terwille van de be ginselen, waarop ons volksbestaan sinds eeuwen vast en thans nog is ge grondvest. Het is het doorbreken op dat mo ment van dit besef, dat de stoot gaf tot het zich geleidelijk organiserend verzet in het bezette gebied. De aan slag op onze heilige beginselen wekte ons uit de staat van verwardheid en vormde de kiem van de sedertdien voortdurende opstand tegen een on dragelijk regiem. Het beeld, dat niet is het beeld van een man, doch dat symboliseert de ziel van het Nederlandse volk, dat in eeuwen van bewind van ons Oranje huis, deze beginselen door zijn vor sten heeft zien uitdragen. Terstond daarop volgde de onthul ling. De politiekapel speelde het Wilhel mus. De Koningin en de Prins legden tesamen een grote krans aan de voet van dit monument als koninklijke hul- Op de voorzijde van het monu ment, dat een stoere dokwerker voorstelt, door de beeldhouwer Mari Andriessen, in opdracht van het ge meentebestuur vervaardigd, staat; „1951, 25 Februari". De inscriptie aan de achterzijde luidt: „Februaristaking 1941. Daad van verzet der burgerij tegen de Jodenvervolging door de Duitse be zetters". BURGEMEESTER D'AILLY. In zijn korte rede zeide burgemees ter d'Ailly, dat Amsterdam trots is op de 25ste Februari 1941, toen de bur gerij, aanvankelijk in een enkele In Marokko hebben de arbeiders gisteren geen gehoor gegeven aan een stakingsoproep van de Nationalistische Democratische Onafhankelij kheidspar- ty. Vele winkels bleven gesloten. Vier leiders van de Istiqlal zijn aangehouden op beschuldiging van het vormen van partijcellen in het havengebied van Casablanca. De Algemene Vergadering der Ver enigde Naties heeft gisteren de beslis sing van haar politieke commissie te niet gedaan, door een geamendeerde resolutie goed te keuren, waarin uiting wordt gegeven aan de hoop, dat Frankrijk en Marokko de dringende noodzaak zullen inzien van het hou den van besprekingen, om te komen tot de ontwikkeling van vrije politieke instellingen voor het Marokkaanse volk. Rectificatie. In het hoofdartikel van gisteren kwam een tweetal onjuistheden voor. De laatste alii.ea begon met: „Waar om zullen selectieposten steeds nood zakelijk blijven, enz." Dit moet zijn: iki Gisteren heeft in Rome een dertig jarige arbeidersvrouw het leven ge schonken aan een vierling. Moeder en kinderen verkeren in goede ge zondheid. Gisteren is te Saclay, in de buurt van Parijs, een atoomoven in bedrijf gesteld, die tien keer krach tiger is dan de eerste Franse atoom oven in Chatilion. Negen inheem sen, de laatsten van een groep van negentien, die sedert Woensdagoch tend in een goudmijn ten Zuiden van Johannesburg ingesloten hebben ge zeten, zyn gisteren bevrijd. Eerder op de dag waren de andere tien mün- werkers gered. Dr Schacht opent 2 Januari een handelsbank te Dussel- dorf. «- Het echtpaar J. van Klinken de Groot te Ter Apel, zal Woensdag 24 December a.s. zijn zestigjarig huwe lijksfeest vieren. Een overzicht van de plechtigheid. Rechts op de foto Koningin Juliana, Prins Bernhard en Burgemeester Arn. J. di'Ailly. de aan de eerste helden van het verzet. Nadat de burgemeester namens de burgerij van de hoofdstad eveneens een krans bij het monument had neer- geleövertrok het Koninklijk Paar met het gevolg naar de ambtswoning van de burgemeester, waar het met de autoriteiten, vertegenwoordigers van de voormalige verzetsorganisaties en ook de beeldhouwer Mari Andries sen c.a. een half uur vertoefde. Op het plein was intussen het défilé langs het heeld begonnen. Talrijke bloemstukken en simpele boeketten werden aan de voet van het beeld neergelegd. Een natte sneeuw joeg over het plein. VOOR HET LAATST DIT JAAR (Van onze parlementaire redacteur.) Een vermoeide Kamer maakte gisteren de begroting van Sociale Zaken af. Alleen de afdeling Volksgezondheid was nog aan de orde. Men was et zich gelukkig van bewust, dat dit begrotingsgejakker nu niet bepaald do gezondheid bevordert. En daarom maakte men het kort. Met vaardige hand hanteerde voorzitter Kortenhorst een artikel uit het reglement van orde, waardoor hü de replieken onmogelqk kon maken. Minister Suurhoff weet hoe het belastingverhoging, maar daar voelt hoort op zo'n laatste dag. Daar is hij Kamerlid voor geweest. In zijn zeer korte rede zeide hij, dat de Overheid 'n taak heeft op 't gebied van de sub sidieverlening aan particuliere orga nisaties. Een volksgezondheidspolitiek van boven af wees hij af, maar ander zijds moeten de organisaties begrijpen, dat de middelen zijn beperkt. Het grot-» argument voor een grotere sub sidie is, dat de zorg voor de volks gezondheid van grote betekenis is voor het economische leven. Dat is juist, maar de Overheid profiteert daar niet van. Dat zou kunnen door Vragen van de heer Vermeer. Het Tweede Kamerlid de heer Ver meer (Arb.) heeft aan de minister van Justitie gevraagd of het juist is dat de Kon. Marechaussee van het district En schede in November twee in Nederland clandestien verblijvende Pblen bij Los ser over de Nederlands-Duitse grens heeft gezet. Hebben de desbetreffende Neder landse instanties met de Duitse auto riteiten omtrent deze uitleiding overleg gepleegd en, zo ja, hoe valt het dan te verklaren, dat de ambtenaren van het Duitse passenbureau bij de doorlaat post Glanerbrug geweigerd hebben de Polen toe te laten? Werden deze Polen, wegens het ple gen van roof, door de Justitie te Frank fort a. Main gezocht en heeft overleg met de Duitse instanties dit niet uitge wezen, zodat een Duitse kommies deze ontdekking moest doen en vaststellen, dat het hier door Duitsland gezochten betrof? Welke instantie is verantwoordelijk voor deze clandestiene uitleiding? De heer Vermeer is van mening, dat het clandestien uitleiden van vreemdelin gen als ongepast moet worden afgewe zen. Hü vroeg de minister daarvan aan de betrokken Nederlandse instanties duidelijk blijk te geven. SIBELUX CONTRA BENELUX De Sibelux, een organisatie, die de Belgische fabrikanten in zich ver enigt, die ontevreden zijn over de Nederlandse concurrentie, laat thans huis aan huis in alle grote steden van België pamfletten bezorgen, waarin stem ming wordt gemaakt tegen de Benelux. „Benelux bedreigt u rechtstreeks. Denkt aan uw vrouw en aan nw kinderen, aan uw ouders", zo staat in dit met foto's verluchte vlugschrift. „België is geen Nederlandse kolonie", zo heet het verder. „In 1830 kwamen onze voorouders in opstand". „Thans eisen wij een herziening der Beneluxovereenkomsten." „Daarom zullen selectieposten, enz.". Én enkele regels verder staat: „Want hoe de wereld onze armzaligheid ook noemen magdit moet zijn: Want hoe de wereld onze armzalig heid ook roemen mag...." COMMANDOTROEPEN SCHENKEN WISSELBEKER AAN VLISSINGEN. Het Britse Vierde Commando heeft een wisselbeker beschikbaar gesteld voor de Vlissingse seholen. Ieder jaar zal in de week voer de grote vacan- ties op open veld door de leerlingen der hoogste klassen van de lagere scholen bij gymnastiekwedstrijden om deze beker worden gestreden. De school, waarvan de leerlingen de beste prestaties leveren op gym- nastiekgebied komt dus in het bezit van de beker. De wedstrqden zullen voor het eerst in 1953 worden gehouden. Het Is waarschünlijk, dat de commandant van het Vierde Commando alsmede enige leden de beker persoonlijk naar Vlissingen zullen brengen om aan het eind van de wedstryden uit te reiken. De beker is een geschenk uit dank baarheid voor wat de Vlissingse be volking heeft gedaan bij de ontvangst van de Commandotroepen dit jaar en tevens uit erkentelijkheid voor het oprichten van het monument, dat is verrezen ter nagedachtenis van de gesneuvelden. 21 STUKS VEE IN VLAMMEN OMGEKOMEN. Donderdagavond is bij een korte doch felle brand de koestal van de landbou wer C. Simons te Steenbergen geheel In de as gelegd. Achttien koelen en drie kalveren kwa men in de vlammen om. Het vuur ontstond in de benzinemotor, waarmede de melkinrichting werd ge dreven. Het pamflet geeft een aantal opna men weer van de wederopbouw in Nederland met daarnaast een Belgisch stempelbureau, waar Belgische werk lozen te wachten staan. Hieronder schrijft de Sibelux: „Deze weder opbouw in Nederland wordt betaald met de werkloosheid in België. Weet u, dat sedert de bevrijding België fr. 4 milliard heeft geleend aan Ne derland?" „Met ons geld heeft het zijn havens uitgerust en zijn zakenleven ontwik keld. Het heeft fabrieken gebouwd, die de onze kapot maken. Waarom? Omdat in Nederland een arbeider fr. 100 verdient, daar waar gij er fr. 200 ontvangt. In 1953 keerde België fr. 4.5 milliard aan steun nit aan zijn 235.000 werklozen. Waarom zoveel werk lozen? Omdat Nederland onze onder nemingen verplettert." Het pamflet geeft een foto weer van een arm meisje, dat met haar hoofd ZEEUWS FRUIT VOOR JONGE DOCTOR. Een wel zeer büzonder cadeau Is gisteren aan een jonge doctor aan- gebod.n. Ter gelegenheid van de pro motie van mr W. Rip aan de V.U. te Amsterdam boden drie dames in Zeeuwse klederdracht hem tqdens de receptie een drietal kisten fruit aan, waarin de initialen van zyn titulatuur en naam waren verwerkt. De belangstelling voor deze promo tie was trouwens algemeen. Onder de aanwezigen waren de beide A.R. mi nisters Algera en Zqlstra, de voorzit ter van de Eerste Kamer, mr Jonkman, de vrüwel voltallige A.R. fractie van de Eerste Kamer, de voorzitter van de S.E.R., mr F. de Vries, de burge meester van Wassenaar, dr S. F. A. C. M. Baron van Wijnbergen, alsmede tal van figuren uit de C.B.T.B. Mr Rip had zijn proefschrift (waar: van we op pag. een uittreksel geven) te verdedigen tegen mrs J. S. Biesheuvel uit Voorburg, prof. dr A. M. Donner en prof. H. Dooyeweerd. Na beraadslaging in de senaatskamer deelde prof. G. J. Sizoo mede, dat aan de promovendus de graad van doctor in de rechtsgeleerdheid was verleend, waarna prof. dr T. F. v. d. Kooy met een harteiyke toespraak de promotie verrrichtte. op een buideltje kleren ligt te slapen ap twee stoelen, met daaronder een afbeelding van drie welgedane Neder landse boerinnen. Het bqschrift luidt: „Spaar uw kinderen dit afschuwelijk lot. De Nederlanders leven op onze kosten". - De lezers van het vlugschrift wor den tenslotte uitgenodigd een afge drukt stembiljet in te vullen, waarop vermeld staat dat de ondergetekende een herziening van de Benelux eist. de Kamer niets voor. Voor de drink* watervoorziening zijn reeds belang* rijke bedragen beschikbaar gesteld! ten bate van de oorlogsgetroffen* gebieden f 1.3 millioen, voor de on ontwikkelde gebieden f 7 millioen* terwül anderhalf millioen wordt uit getrokken voor plannen inzake de werkverruiming. Pogingen om hier voor gelden uit de tegenwaardereke ning van het Marshallplan te krijgen, zullen wel niet lukken. Staatssecretaris Muntendam kondig de een wettelijke regeling voor het geneeskundig schooltoezicht aan, dis gebouwd zal worden op de nieuwe gezondheidswet. Wat de ziekenhuis- bouw betreft merkte de staatssecreta ris op, dat er een urgentie volgorde is opgesteld. Voordat tot de bouw kan worden overgegaan zijn er langdurige voorbereidingen nodig. De bouw van het Prot. Chr. sanatorium in het Zuiden, hetgeen vele sprekers hadden bepleit, zal voorlopig wel niet geschieden. Het aantal t.b.c.-patiëntea daalt n.l. het sterkst in Brabant en Zeeland. Deze gebieden zijn gunstiger dan de rest van het land. Gelukkig valt er over het hele land een dalin# waar te nemen. Zonder hoofdelijke stemming en. zonder debat werd een ontwerp om het pachtbesluit te herzien, goed gekeurd. De pachters worden nu be schermd tegen het kort voor het eiaj< de van de pachtovereenkomst over dragen van het verpachte aan iemanck die een beroep op het eigen gebruilf kan doen. Tot nu toe was het zo, daf de verpachter voorrang had op dé pachter. Minister de Bruyn kreeg, ook al nq een zeer kort debat, het ontwerp ei door om een deel van de Woltersom» organisatie nog te laten voortbestaan Hü beloofde op een vraag van de heef Verkerk (A.R.) een scherp toezicht uit te oefenen op de financiën van de oude organen. Het is echter niet dé bedoeling dat de Woltersomorganisa» tie geruisloos overgaat in de P.B.O.»' organen. Deze maand zal bekend wori den gemaakt, dat het in de bedoeling! ligt van de S.E.R. om advies uit té brengen over het instellen van zej productschapp-n, hetgeen bü de wel zal moeten geschieden. In de traditionele zeide voorzitter Kortenhorst, dat he peil der nieuwe leden, die nu bijnq allen het woord hebben gevoerd, be hoorlijk was. De president speelde mei de gedachte van tweejaariykse begro tingen voor sommige departementen* Hy gaf toe, dat daar veel problemen, aan vastzitten. Ook gaf hü in over! weging om de Algemene Politieke Be schouwingen te doen houden, zondef schrifteiyke voorbereiding, aan dé hand van de Troonrede. Voorzltte» Kortenhorst herdacht nog wijlen dé heer Terpstra en de heren Serrarena en Joekes, die de Kamer hebben ver* laten om andere ambten te kunne aanvaarden. Een vriendelijke groe bracht hy aan de drie oud-Kan leden, die nu Minister zijn: Do Suurhoff en Algera, die het er beé afgebracht hebben. Tot slot de wensen aan iedereen* Ook aan de parlementaire pers, dié als de ring om Saturnus de onafge broken reis door het parlementaire luchtruim heeft meegemaakt. Op drié Februari begint de Tweede Kamef weer. Belangryke ontwerpen zuU ca aan de orde komen, zoals de verlaging van de vereveningsheffing en de Zon dagswet. CRITIEK OP DE WERKLOOSHEIDSWET VELE GEZINNEN ZOUDEN IN EEN SCHRIJNENDE SOCIAAL-ECONOMISCHE TOESTAND VERKEREN Het landelijk comité van werklozen en D.U.W.-arbeiders heeft een schrij ven gericht aan de Raad van Ministers met de bedoeling de aandacht van de regering te vestigen op de schrijnende sociaal-economische toestancj, waarin duizenden gezinnen van werkloze arbeiders verkeren. Een toestand* die voor een zeer groot gedeelte wordt veroorzaakt door de wijze, waarop de werkloosheidswet wordt uitgevoerd. Het comité is van mening, dat o.a. voornameiyk de volgende maatrege^ len moeten worden genomen: Het in alle gevallen doen bereke nen van de uitkeringen ingevolge de werkloosheidswet op basis van het loon, dat de werknemer tijdens het genot der uitkering gemiddeld per dag zou kunnen verdienen, indien hij werkzaam was in het beroep, dat hy gewooniyk uitoefent en het buiten- werking stellen van alle bijzondere dagloonbesluiten. Het doen berekenen van de uitkeringen krachtens de werkloosheidswet op basis van een werkweek van tenminste 48 uur. Af schaffing van de wachtdagen. Het toepassen van de werkloosheidswet op alle thuiswerkers, die onder de ziekte- en kinderbyslagwet vallen. Het doen verstrekken van vacantie- bonnen aan werkloze land- en D.U.W.- arbeiders. Het doorgaan van pen sioenrechten gedurende werkloosheid. Het in alle gevallen in het dagloon doen opnemen van de looncompensa- tie voor de werkloosheidspremie, als mede van de looncompensatie voorde pensioenpremie voor de deelnemers aan bedrijfspensioenfondsen, die ge durende de uitkeringsperiode geen pensioenrechten verzamelen. Het stel len van het uitkeringspercentage op 80 procent in alle gevallen van uit kering. Het nimmer aanmerken als „vrijwillig" van een werkloosheid, als deze werkloosheid ontstaat door oor zaken, die huiten de wil van de ar beider liggen. Het stellen van alge mene normen voor de toepassing van het begrip „passende arbeid" en wel dusdanig, dat bedoeling en structuur, noch de aan dit begrip te stellen eisen van redeiykheid geweld worden aan gedaan. DE BILT ZEGT: Weersverwachting, geldig tot van avond. Weinig wind. Aanvankelijk hier en daar mist en enige regen of sneeuw. Vrij veel be wolking met enkele verspreide opkla ringen. Over het algemeen zwakke wind. Lichte dooi.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1