de loupe Mavo-landen zullen Frankrijk steunen de strijd in Indo-China. Een Koninklijke foto voor een goed doel Gabardine TERHORST Amerikaans* Scherp oordeel* Touristen* Succes voor Robert Schuman Tempo der bewapening moet gedrukt worden ter wille van de levens standaard der deelnemende volkeren. Schouderklopje voor Nederland* Krantenbureaux ver nield, redacteuren 'ontvoerd* Vertrouwen* Ambonezen stonden terecht* t" „Majesteitsschennis" in België J Utrechtse K. v. Koophandel rookte „eigen teelt"* Het regent klachten over Marken en Volendamu FEUILLETON Cen tand, dat M U urifam %aZ Vrijdag 19 December 1952 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 5 Onder Van tijd tot tijd dwaalt er de een of andere Amerikaanse commissie door Europa om te onderzoekep hoe het er nu bij staat. In dit oude werelddeel heeft men nogal eens de neiging daar om te lachen: „Hier een dag en daar twee dagen en men heeft de zaken door!" zo pleegt men dan schamper op te merken en de slotconclusie is on veranderlijk: „Echt Amerikaans!" Dat schampere oordeel is niet altijd verdiend. Men vergeet wel eens dat verscheidene Amerikaanse politici „big business man" zijn, mensen die ge wend zijn zaken, van zeer grote om vang te beoordelen en die dikwijls na een paar uur grondige studie meer van een zaak afweten dan een ander, die ei een maand tijd voor neemt. Zij zijn de mannen van het snelle oor deel en de snelle beslissingen na tuurlijk soms foutieve beslissingen, maar gezien hun succes in zaken ko men zulke fouten niet zo heel vaak voor! In plaats van schamper oordelen is het misschien raadzamer te trachten iets van deze wijze van werken te Ieren. Mogelijk zou er heel wat min der tijd verknoeid worden in allerlei conferenties! Onlangs is er in Europa een delega tie geweest onder leiding van de mi nister van Handel, Charles ISawyer. Deze delegatie heeft thans rapport uit gebracht en het is een document dat uitmunt door een scherp oordeel en door een zeer practische inslag. Tien aanbevelingen zijn aan het rapport toegevoegd en deze zijn stuk voor stuk de moeite van het overwegen meer dan waard. Omdat er koel en nuchter in geconstateerd wordt welke fouten Europa maakt en ook welke fouten Amerika aankleven. De economische hulp moet geleidelijk verminderen en plaats maken voor handel dat is punt 1 »an het programma. En daar wordt dan onmiddellijk aan toege voegd, dat Amerika dan zal moeten beginnen met het opheffen van som mige beschermende maatregelen voor zijn eigen producten. „Hulpverminde ring en handel onmogelijk maken gaan niet samen!" zo wordt opgemerkt. En met name wordt dan genoemd de on middellijke intrekking van de wetten, welke quota vaststellen voor de in voer van kaas en andere zuivelpro ducten. Gezien de voorgeschiedenis kan men dit gerust een Nederlandse overwinning noeme'n. Die niet zou zijn behaald als deze heren ook niet eens hier in ons land hadden rondgeneusd. Nog één punt uit deze reeks aanbe velingen: het bezoek van Amerikaanse touristen aan West-Europa dient te worden bevorderd, want dit vormt een dollarbijdrage, die de Amerikaanse be lastingbetaler niets kost. Iedereen in ons land zal die opmer king graag onderschrijven maar het schijnt dat lang niet iedereen er aan wil meewerken, dat ook wij van deze dollarstroom het nodige ontvangen. Op een van deze pagina's kan men lezen hoe men soms op Marken en in Vo- lendam tewerk gaat terecht heeft de A.N.V.V. hierover haar veront waardiging uitgesproken. Maar men behoeft niet naar deze touristencentra bij uitnemendheid te gaan om te kun nen constateren, dat men wel eens wat raar omspringt met vreemdelingen. Zo heeft de V.V.V. in Breda besloten om die café's en restaurants van de leden lijst te schrappen, die doorgaan met het afzetten van vreemdelingen. Toen Breda Oranjestad was en veel touristen trok, schijnt men daar van oordeel ge weest te zijn: „Pluk ze als je kans krijgt!" Die ellendige, bekrompen mentaliteit moet verdwijnen. Niet al leen is een dergelijke handelwijze in strijd met de eerlijkheid, maar ze be zorgt Nederland bovendien een slech te naam als touristenland. En dat moet anders kunnen! „Ik ben verheugd over het besluit van de Raad!" dat was de con clusie die de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Robert Schu man, Woensdagavond trok na een dag van inspannende besprekingen in de Navo-Raad, de raad van ministers der landen die zijn aangeslo ten bij de Atlantische Verdragsorganisatie. En Schuman had reden voor deze blijdschap: eigenlijk voor het eerst is ronduit erkend welke enorme verdienste Frankrijk heeft voor de vrije wereld door zijn strijd tegen de opstandelingen in Indo-China. „De staten-Navoleden geven van ganser harte uiting aan hun bewondering voor Frankrijks held haftige en langdurige worsteling tegen de communistische aanvallers", aldus heet het in de verklaring. En behalve dat wordt aan de landen verzocht Frankrijk de grootst mogelijke steun te verlenen. Wat deze uitspraak in de practyk waard zai zijn, moet echter nog blij ken. Lord Ismay, secretaris-generaal der Navo, verklaarde na afloop, dat deze steun in hoofdzaak zal geschieden in de vorm van geldelijke bijdra gen en het leveren van materiaal. „De regeringen der betrokken landen zul len ieder voor zichzelf moeten uitmaken hoe zij Frankrijk kunnen helpen!", zo was zjjn mening. Afgezien van deze verheugende er kenning is er van deze bijeenkomst weinig hoopvols te vertellen. Ter con ferentie waren ook vele ministers van Financiën aanwezig en wat zij te ver tellen hadden was niet zo bemoedi gend. „De raad heeft het vorig jaar in Lissabon wel een prachtig plan op gesteld" zo zeggen zij, „maar als we dat plan ten uitvoer leggen zal dat onze economieën ontwrichten en daar door zouden we het Kremlin nog meer in de kaart spelen. Militaire krachtsinspanning is natuurlijk nood zakelijk, maar die mag niet gaan ten koste van de levensstandaard onzer volken!" Deze wijze woorden maakten indruk en het voorstel kwam dan ook ter ta fel om zich in 1953 niet zozeer op uit breiding ais wel op verbetering van het peii der strijdkrachten toe te leg gen; en daarnaast voort te gaan met de uitvoering van het militaire bouw programma, dat voorziet in de aanleg van vliegvelden en andere militaire werken. DE MILITAIRE KRACHT. Ter tafel van de ministers kwam een rapport waarin de militaire kracht van Sowjet-Rusland geschat werd; het is opgesteld door de chefs van de ge nerale staven der aangesloten landen. Naar aanleiding hiervan werd ook ge sproken over de Europese Verdedi gingsgemeenschap. Een Italiaanse re solutie werd aangenomen waarin op spoedige ratificatie door de parlemen ten der hieraan deelnemende landen wordt aangedrongen. Nederlands minister Beijen kon in deze bespreking vol trots meedelen, dat omstreeks de jaarwisseling het verdrag aan on3 parlement zal wor den voorgelegd. Hij kreeg hierover te vredenheidsbetuigingen te incasseren en ons land werd aan de anderen ten voorbeeld gesteld. Over de in 1952 bereikte resultaten kon men niet zo erg optimistisch zijn. De leden zijn er niet in geslaagd hun verplichtingen na te komen. Het was de bedoeling in dat jaar 25 gevechts- klare divisies en 25 reserve-divisies op de been te brengen maar dat zal niet lukken. Ook het streefgetal van 4000 vliegtuigen zal niet geheel wor den gehaald. Volgens de oorspronke lijke plannen zou men in 1953 70 ge- vechtsklare divisies moeten hebben en 7000 vliegtuigen men ziet echter wel in, dat men blij mag zijn als het er 60 zullen zijn en een aantal vlieg tuigen dat niet zo heel veel beneden De „brave" schooljeugd in Indonesië. Mijn zoontje van vijf jaar pleegt kalktabletten te eten, terwille van zijn gebit. Het zijn tabletten van een vier kante cm., die hij in vierden pleegt te breken. Eens was het ding wat harder dan anders: „Ik kan hem niet stuk krijgen!" zei hij. Gekscherend antwoordde ik dat hij dan eerst maar zijn thee moest op drinken. „Dan ben je sterker!" Hij dronk zijn thee en brak daarna het tablet door. Tot grote hilariteit van zijn zusje (8 jaar), dat vroeg hoe dat nu kon. Hij gaf als antwoord: „Pappa zegt het en dan is het toch zeker zo! Dan kan het ook!" Als iedere Christen eens dat ver trouwen had in zijn Hemelse Vader, hoeveel meer zouden wij dan preste ren in de dienst van Zijn Koninkrijk! Papagos betuigt trouw aan het Westen. De Griekse eerste minister, Alexander Papagos. heeft in het parlement samen- kerking beloofd met Zuid-Slavië en Tur kije en verklaard, dat de drie landen ,het meest vooruitgeschoven bolwerk van de vrije wereld" vormen. De veldmaarschalk, wiens partij van de Griekse concentratie door de verkiezin gen ;n vorige maand de macht veroverd heeft, zeide, dat de Griekse buitenlandse politiek een politiek zal blijven van nau we samenwerking met Engeland, Frank rijk en de V.S. (Per luchtpost.) SodRABAJA. De hoofdredacteur van het dagblad „Perdamaian", de heer Tjia Tik Sing en zijn plaatsvervanger, de heer Oei Siong, zijn vorige week door een bende schooljongens ontvoerd, omdat het blad zijn misnoegen had uitgesproken over de ravage die schooljongens hadden aangericht in de redactieiokalen van de „Maiangpost" in Malang. De geschiedenis herhaalde zich nu. De bende, ongeveer 50 jongens, verscheurden zo goed ais alle papieren in het redactiekantoor. Twee krant waren neergezet men vermoedde rechercheurs, die bij de ingang van de dat deze aanval zou komen - werden onder de voet gelopen. De twee ontvoerde redacteuren werden in trucks weggevoerd doch later weer los gelaten. Enkele jongens zijn door de po litie gearresteerd. In Medan, zo meldt Pi-aneta, zijn leer lingen van een kweekschool voor onder wijzers in staking gegaan, omdat hun eis om de directeur van hun onderwijsin richting over te plaatsen niet is ingewil ligd. De directeur had hun misnoegen opgewekt door de aanbesteding van een nieuwe school te gunnen aan een per soon, die volgens de leerlingen niet vol komen „eerlijk" zou zijn. Wie deze berichten leest, zal kunnen begrijpen, dat er bij de leerkrachten in ons land weinig animo bestaat om een baan in Indonesië te aanvaarden. Zo is de heer A. C. Korteweg, directeur van de Chr. H-B.S. te Djakarta naar ons land gekomen met de opdracht minstens vijf leraren te zoeken voor het Chr. middel baar onderwijs in Djakarta, vooral voor wiskunde maar ook voor Duits en Frans. Op advertenties kwam nl. geen enkele sollicitant. de 7000 ligt! Met het vaststellen van de definitieve cijfers wil men echter maar liever wachten tot het volgend voorjaar; dan kan men beter de stand van zaken overzien! Dat een en ander door de stafchefs echter met bezorgdheid wordt gade geslagen, spreekt voor zichzelf. Zjj wij zen er op, dat „de gevaarlijke periode' hierdoor langer zal duren dan was voorzien en zij wijzen ook op de snel heid, waarmee Oost-Duitsland b.v. be wapend wordt. GRIEKENLAND EN TURKIJE. Uit de gehouden redevoeringen is wel gebleken, dat Turkije een waar devoller bondgenoot is dari Grieken land. Turkije heeft 21 divisies be schikbaar, terwijl Griekenland nog geen 200.000 man op de been heeft. De Griekse minister van Buitenlandse Zaken heeft de financiële moeilijkhe den van zijn land uiteengezet en en kele amendementen voorgesteld op het Navo-verdrag, handelend over de samenwerking op economisch en maat schappelijk gebied. Italië liet weten, dat men wel met Joego-Slavië wil samenwerken (op het ogenblik voert Tito militaire besprekingen met Grie kenland en Turkije), maar dat er eerst overeenstemming moet worden bereikt inzake Triëst. De ongeregeldheden in „Lunetten' Voor de politierechter te 's Hertogen bosch hebben de vijf Ambonezen terecht gestaan, die naar aanleiding van de onre gelmatigheden op 10 Dec. j.l. in het Am bonezen-woonoord „Lunetten" te Vught waren gearresteerd. De Ambonese oud korporaal van het KN.I.L- S. S. T. werd wegens verboden wapenbezit tot een ge vangenisstraf van twee maanden veroor deeld met verbeurdverklaring van het in- beslaggenomen oorlogstuig. De politierechter stelde, dat deze ge voelige straf een duidelijk teken zal zijn voor de Ambonezen dat men zich niet ongestraft kan onttrekken aan de ver plichting, de in het bezit zijnde wapens en munitie in te leveren. De Ambonezen hebben zich te gedra gen naar de normen van het land waarin zij thans verblijven. Andere Ambonese oud-militairen wer den veroordeeld tot lichte gevangenis straffen of geldboetes wegens mishande ling of opruiing tot gewelddaden. De heer Polaupessy, de vertegenwoor diger van de C.R.A.M.S., welke organisa tie een derde van de Ambonezen in Ne derland vertegenwoordigd, heeft over de onregelmatigheden in het kamp „Lunet ten" geprotesteerd tegen de onware en gekleurde berichtgeving daarover, zoals die door de politie zijn doorgegeven. Puttens raadslid gemolesteerd. Toen na afloop van de raadsvergade ring te Putten, waar de C.H.-fractie is weggelopen, de heer A. Nijburg (Voor uitgang) zich per fiets naar huis begaf, werd hij door een lid van de vrijwillige brandweer van de fiets geduwd en be dreigd. Dit naar aanleiding van het geen de heer Nijburg in de raadszitting over de vrijwillige brandweer had ge zegd. En postzegelverzamelaars wrijven zich de handen! De Belgische bevolking is in het geheel niet tevreden over de afbeelding van Koning Bou- dewijn op de nieuwe serie post zegels, welke sedert enkele we ken in omloop is. Men vindt dat de gelijkenis geheel zoek is, om dat de trekken in het gelaat van de jonge vorst veel te hard zijn en men vraagt zich af, waarom koning Boudewijn niet is afge beeld zoals iedereen hem kent, n.l. met zijn bril op. Sommigen gaan zelfs zo ver te spreken van majesteitsschen nis en een der dagbladen stelt voor, dat als men dan toch de abstracte kunst de vrije teugel wil laten, men de regerende vorst nog beter op de postzegel zou kunnen weergeven door een aantal vliegende schotels op een oceaan van spinazie en tomaten. De Belgische minister van Verkeer, die van alle kanten wordt aangevallen, heeft inmid dels besloten de gewraakte se rie niet te laten vernieuwen en binnenkort een postzegel het licht doen zien met een waar heidsgetrouwe afbeelding van de koning. De Belgische postzegel handelaars wrijven zich intus sen de handen en kopen de ver oordeelde zegels, in waarden van fr. 1,50, fr. 2, fr. 4 en fr. 50, in grote getale op. Men twijfelt er namelijk niet aan, dat deze over enkele jaren zeer in trek zullen komen bij buitenlandse verza melaars en tegen hoge prijzen van de hand gedaan zullen kunnen worden. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Utrecht heeft gisteren het hon derdjarig bestaan gevierd in een bijzon dere vergadering. De voorzitter, jhr L. Huydecoper van Nigtevecht, sprak een herdenkingsrede uit. In deze vergadering is een belangrijke mededeling gedaan over de stand van zaken in de Nederlandse tabakscultuur. Proefnemingen hebben nl. uitgewezen, dat door een melange van 80 pet. import met 20 pet. Nederlandse tabak een uitste kend product kan worden geleverd voor een zeer redelijke prijs. Tijdens de verga dering werd ter overtuiging een monster van dit gemengde product aan de leden uitgereikt. ATOOMGELEERDE IN ONGENADE. In het Argentijnse congres heeft de afgevaardigde van de radicale (oppo sitie) partij Ravignani verklaard, dat de Oostenrijkse atoomgeleerde profes sor Richter van het eiland Huemul, waar de Argentijnse regering atoom onderzoek laat verrichten, is gebannen. Onder interrupties van Peronistiscshe afgevaardigden verklaarde Ravignani dat hij bewijzen had en voegde er aan toe: „Het leger heeft dit gedaan". Twaalf dagen geleden verluidde, dat professor Richter in ongenade was ge vallen en zich in arrest bevond. Deze foto, genomen door de bekende Amsterdamse fotograaf Cas Oorthuys, is door de Regerings Voorlichtingsdienst, bij welke het copyright berust, bestemd voor een goed doel uiteraard met toestemming van het Koninklijk gezin. Dit goede doel is de kankerbestrijding en de baten komen ten goede aan het Koningin Wilhel- mina Fonds. Vergrotingen van deze foto, uitgevoerd op hoogglanspapier, ter grootte van 24 x 24 cm. zijn verkrijgbaar bij het Koningin Wilhelmina Fonds. Koninginneweg 28, Amsterdam-Z. Na overmaking van f 1.75 per postwissel dan wel door storting op giro no. 26000 t.n.v. deze Vereniging ontvangt men de foto franco thuis. In lijst achter glas bedraagt de prijs franco thuis f 4.75. De netto-opbrengst komt ten goedt aan de kankerbestrijding. „Zo moet het niet", zegt A.N.V.V. aan ons land is 1952 een nieuw topjaar. Het aantal logeergasten is als volgt vertelde de heer Boreel. verdeeld (t.e.m. Augustus): Ver. Sta- ten 140.200, Amerikaanse militairen uit Volendam, aldus verklaarde jhr W. Duitsland 76.400, (een stijging van 57 Vreemdelingen bezoek aan ons land stijgt nog steeds. Het regent klachten over Marken en Boreel, directeur van de Alg. Ned. Ver. voor Vreemdelingenverkeer. Bezoekers uit het buitenland hebben veel overlast van bepaalde elementen die om de paar meter op een nuchtere bot te manier, zonder enige stijl en humor buitenlanders aanklampen om hen bezienswaardigheid te tonen, souvenir een geschikt restaurant te wijzen, een winkels binnen te lokken, om hen een bootreis aan te praten, hun auto's te bewaken om naar een parkeerplaats te leiden, hen al dan niet in klederkracht te fotograferen enzovoorts. Hoewel de A.N.V.V. nooit een vreem deling zal afraden naar Marken en Vo lendam te gaan, kan zij toch aan de andere kant moeilijk deze gemeenten in haar buitenlandse propaganda blij ven betrekken. De heer Boreel heeft, zonder succes, de overheid enige malen doen wijzen op genoemde onplezierige toestanden. Indien de autoriteiten niet snel maat regelen nemen, - dat kan naar opvat ting van de heer Boreel alleen door het aanbieden van bepaalde ongevraagde diensten zonder toestemming te verbie den, dan zal het naar zijn inzicht met Marken en Volendam als toeristen centra gedaan zijn. TOPJAAR. Wat betreft het vreemdelingenbezoek Ingezonden Mededeling (Adv.) de ideale regenkleding voor DAMES en HEREN Bergen op Zoom heeft voor U 'n uitgebreide collectie Prijzen vanaf I 77,®® Deze week vragen wij speciaal Uw aandacht voor onze waterdichte Canadians met Teddy gevoerd. Voor heren en jongens vanaf f 28,75. De Japanse regering grijpt in. De Japanse regering heeft Dinsdag een noodwet uitgevaardigd, waarbij de mijn werkers, die reeds twee maanden staken, wordt bevolen weer aan het werk te gaan. De order gaat te middernacht in. Een woordvoerder van het Nationaal Vakverbond van mijnwerkers heeft ver klaard, dat de vakbonden de order zullen negeren. De politie heeft medegedeeld, dat zij zal optreden tegen mijnwerkers, die weigeren gehoor te geven aan het be vel der regering. 59 „En we leven als beesten en slapen op de grond", klaagde een andere vrouw. „Als beesten?" protesteerde de oude man. „Thuis hadden mijn koeien een betere plaats dan mijn vrouw en ik hier." Naast de jonge vrouw, die begon nen was te schreien, zat oude vrouw Keppel. Ze had de jonge vrouw tegen zich aan getrokken. Nu praatte ze zacht, maar ieder kon het verstaan: „De Here leidt ons zeker langs don kere wegen. Hij is bezig ons geloof te beproeven. En soms ben ik wel eens bang, dat Hij erg in ons teleurgesteld wordt. Wij stellen vertrouven in Hem zolang alles goed gaat. Maar een waar geloof klemt zich aan Hem vast ook in tijden van tegenspoed." De oude man fronste het voorhoofd. Van Raalte heeft ons misleid", zei hij De deur ging open en daar stond Van Raalte. Hij keek de rij langs naar de gezichten, die naar hem toegekeerd waren vol hoop, of wanhoop, of ver bittering. En hijzelf, het enige houvast van zijn wanhopige mensen, keek hopeloos. Zijn rug was gebogen. Het vuur in zijn ogen was gedoofd. Zijn gezicht was mager en grauw. Maar hij boog zich voorover naar de vrouw, die het dichtst bij de deur zat, om te horen waarvoor zij ge komen was, en zo ging hij van de een naar de ander. Hij deelde wat uit van zijn huismiddeltjes: rabar ber, kinine, bitterzoet. Hij sprak woor den van troost, van bemoediging. Hü Informeerde naar die en die. Een voor een gingen de mensen weg als zij gekregen hadden wat zij nodig hadden. Van Raalte was aan Anton toe. Hij vroeg naar zijn vader. Maar ze waren het meest bezorgd om Tineke, vertelde Anton hem. „Vanavond ga ik naar Kalamazoo", zei Van Raalte, „ik zal proberen een dokter mee te krijgen. Misschien kan hij iets doen". Anton was weer onderweg. Hij liep als een slaapwandelaar. Was dit nu de Nieuwe Wereld waarvan ze ge- door Marian Schoolland droomd hadden? Was dit het oord, waar hij Anna een huis had willen bouwen? Het was maar goed, dat ze niet gekomen was. Moeder zat op hem te wachten. Ze nam de rabarber van hem aan en gaf hem een brief. Een brief van Anna. Anton maakte hem open. Het was een kort briefje. Haar moeder was ziek en hulpbehoe vend. Anna kon haar zo niet in de steek laten en had geen idee hoe lang ze nog zou leven en haar nodig zou hebben. Anton moest maar proberen haar te vergeten.... „Het is maar beter zo", zei Anton en gaf de brief aan moeder, dat zij hem zou lezen. Moeder zuchtte alleen maar toen ze hem had gelezen en gaf hem terug. Later, tegen de avond, toen Anton met de rug tegen de muur zat met Tineke op zijn knieën, haar hoofdje op zijn arm e» moeder bezig was me dicijn voor haar klaar te maken, klon ken er snelle voetstappen op het pad. Meteen stapte Dirk Verhorst binnen. „Vrouw Berghuis kunt u even ko men? Mijn vrouw „Ik kom direct, hoor". Dirk was alweer weg. Moeder gaf Tineke haar drankje, dat het kind lusteloos doorslikte. „Zie dat je haar in slaap krijgt, An ton", zei moeder. „En als ik voor don ker niet terug ben, wil je me dan ko men halen?" „Goed, moeder". „En zorg jij voor Marietje. Ze moet naar bed zodra Jacob met haar thuis komt". Anton knikte en moeder ging. Toen keek hij naar het vermagerde lichaam pje op zijn knie. Ze was er nooit hele maal bovenop gekomen na die vre selijke ziekte aan boord, en nu dit. Het leek alsof ze iedere dag magerder werd. Haar gezichtje was gelig en stond strak, zodat ze veel ouder leek dan zes. Haar altijd grote ogen domi neerden nu het hele gezichtje. Anton verzette haar een beetje om het haar wat gemakkelijker te maken. Ze keek hem aan met een glimlachje. Hij streek haar vochtig haar glad. ,Vind je me lief, Anton?" fluisterde ze. En hij knike met toegeknepen keel en verjoeg een muskiet. „En Jezus heeft me lief", zei ze. Moeder en de anderen ook", voegde ze er na een ogenblik aan toe. Jacob kwam juist thuis met Marietje op de arm, die in slaap was gevallen. Hij kwam op zijn tenen de kamer binnen om haar neer te leggen. On dertussen kwam ook Hansko om de hoek van het huis met een schildpad, die hij aan een poot omhoog hield. (Wordt vervolgd). percent), Belgen 102.200, 1 Engelsen 145.600, Fransen 67.000, Zwitsers 55.600, Duitsers 84.000, Scandinaviërs 94.000 en uit overige landen 181.000. De dollarontvangsten uit het vreem delingenbezoek zullen dit jaar die uit Vermeldenswaard is nog, dat de lo- vorige jaren aanzienlijk overschrijden, geergasten voor bijna 5 percent te Am sterdam vertoefden. Ruim tachtig per cent van de Amerikaanse militaire be zoekers uit Duitsland prefereerden Amsterdam, want zij vinden deze stad „Just like home" (net als bij ons thuis). Binnen drie jaar volledig automatisch nationaal telexnet. Het Nederlandse telexnet wordt ge automatiseerd. In 1953 komt een auto matische telex-telegraafcentrale ta Amsterdam gereed. Daarna zal te Rot terdam en tenslotte te Den Haag een dergelijke centrale worden gebouwd. Daarna zullen de abonné's te Amster dam en te Roterdam zelfs al spoedig rechtstreeks volautomatisch een num mer in Duitsland kunnen kiezen. Thans, en ook nog in de eerste tijd na het in dienst stellen van de Amsterdamss centrale, moet dit nog via de telefo niste geschieden. Den Haag zal later aan de beurt komen. By een op„tand in een krijgsgevan genkamp in Korea, waarbij 82 Noord- Koreanen zijn betrokken, is Zondag één man gedood en zijn er 120 gewond. Wat brengt de radio? ZATERDAG 2» DECEMBER 1952. HILVERSUM I (402 m.) KRO: 7.00 Nieuws; 7.10 Gew. muziek; 7.4a Morgen gebed en liturg, kalender; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram-; 9.0o Voor de huisvrouw; 9.35 Waterst.; 9.40 Gram.; 10,00 Voor de Kleu ters; 10.15 Gram.; 11.00 Voor de Ziehen; 11.45 Gram.; 12.00 Angelus; 12.03 Gram.; (12.3012-33 Land- en tuinbouwmed.) 12,35 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en Kath. nieuws; 13.20 Luncnconcert; 14.00 Boek- bespr.; 14.10 Gram.; 14.20 Engelse les; 14.40 Gemengd koor; 15-UU Kroniek van Letteren en Kunsten; 15.4U rauiare ork.; 10.00 Omroeporkest en solisten; 10.30 „De schoonheid van het Gregoriaans lv.00 Voor de jeugd; 18.00 Gev. muziek; 18.15 Journalistiek weekoverzicht; 18.25 Oude Kerstliederen; 18-45 Buiteiii. correspon denties; 19.00 Nieuws; 19.10 Gram.; ia.20 Parlementsoverzicht; 19.30 Gram.; 20.25 De gewone man zegt er t zijne van; 20.30 „Eicntbaken'causerie; 20.50 Gram.; 21-00 Gev. progr.; 21.50 Actualiteiten; 22.00 Dichte muziek; 22.30 Wij luiden de Zon dag m; 23.00 Nieuws; 23.15 Nieuws in Es peranto; 23.22 Kamerorkest, klein koor en solisten; 23-4524.00 Blazersensemble, udvuKSUM 11 (298 m.J VARA: 7.00 Nieuws; i.lü Gram.; 7.15 Ochtendgymn.; 7.33 Gram.; 8.00 Nieuws en weerber.; 8.18 Gram.; 8.3u Urgeisp.; 8.55 Voor de Huis vrouw; 9.00 Gram.; VPRO: 10-00 „Tljüe- Bjk uitgeschakeld", causerie; 10.05 Mor- genw.; vara: iu.2ü Voor de arbeiders in oe continu-bedryven; 11.30 Altviool en piano; 12.00 Gram.; 12.30 Band- en tuin- oouwmed.; 12.33 Orgelspel; 13.00 Nieuws; 13.15 Commentaar; 13.20 Dansmuziek; 13.50 Radioweekjournaal; 14.15 Dames koor; 14.35 Gronings progr.; 15.00 Ama teursprogramma; 15.30 „Eerst denken, dan uoen", causerie; 15.45 Metropole ork. en solisten; 16.10 Sportpraatje; 16.30 Ka ïnerorkest; 17.15 Voor de jeugd; 18.00 Nieuws; 18.15 VARA-Varia; 18.20 Fum- progr.; 18.40 Regermgsuitz.: „Zoeklicht op ue Westerse Deiensie"; 19-00 Artistieke Staalkaart; VPRO: 19.30 „Passepartout", causerie; 19.45 „Het Oude Testament in deze tijd", causerie; VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Gev. progr.; 22.00 Socialistisch commentaar; 22.1o Weense muziek; 22.40 „Onder de pannen", hoorsp.; 23-00 Nieuws 23.15 Reportage; 23.2524,00 Verzoekpro gramma. BRUSSEL (Vlaams 324 m.) 11.45 Gram. 12.30 Weerber.; 12.33 Gram.; 13 00 Nieuws; 13.15 Gram.; 14.00 Muziekkapel en solist; 15.00 Gram.; 15.15 Nederl. muziek; 16.00 Gram-; 16.45 Engelse les; 17.00 Nieuws; 17.10 Gram.; 17.30 Verzoekprogr.; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.40 Dansmuziek; 20.00 Gev. progr.; 2115 Ac- cordeonmuziek; 21.30 Gram.; 21.45 Accor- deonmuziek; 22.00 Nieuws; 22.15 Gram.; 23.00 Nieuws; 23-05—24.00 Dansmuziek.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 5