Grootse plannen bij voltooiing Middelburgs wederopbouw in Juli 1953. Nieuws uit de Provincie. Te bouwen zweminrichting reeds volgend jaar in gebruik? Felle brand verwoest garage in Wissenkerke. Financiële regeling met het Rijk werkt remmend. Stichting „Herrezen Middelburg" presenteert Verlichting van stad en bolwerken, feestterrein, planten- en dierentuin zullen tienduizenden mensen trekken. Reorganisatie Sociale Zaken in Goes besproken* Boomplantdag te Wissenkerke, Middelburg. Vlissingen Goes. 7 holen. Mansholt tevreden over de t.b.c.-bestrij- ding onder het rundvee Niets kon worden gered. Lijdt niet langer Vrijdag 19 December 1952 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Een feestelijke en artistieke verlichting van geheel Middelburg, een feest terrein omgeuen door oude geveltjes, een in een planten- en dierentuin her schapen Vismarkt, geïllumineerde bolwerken en vesten met motorbootrond vaarten, een feesttrein door de stad, een grote ringrijderij en tal van sport en culturele evenementen, ziedaar in het kort de voornaamste plannen, die de Stichting „Herrezen Middelburg" voor de maand Juli van het volgende jaar heeft opgesteld en die de feestelijke herdenking zullen vor men van de voltooiing van de wederopbouw der Zeeuwse hoofdstad. Dit grootse programma, waarvoor in binnen- en buitenland veel reclame zal worden gemaakt, zal tienduizenden mensen trekken naar de stad, die de don kere jaren weer teboven is en die met olie kracht streeft naar ontplooiing op elk gebied. Onmiddellijk nadat bekend werd, dat de Zeeuwse tentoonstelling 1953 niet zou doorgaan, heeft een aantal Middelburgse particulieren de kop pen bij elkaar gestoken om te trach ten andere voor Middelburg attrac tieve evenementen te arrangeren. Zij vonden spontane instemming voor hun plannen, o.m. bij het gemeentebestuur, de handeldrijvende en industriële middenstand en particulieren. De Commissaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot, was bereid het beschermheerschap op zich te nemen en burgemeester mr dr N. Bolkestein het erevoorzitterschap. „INHAKEN'. Een prachtige gelegenheid deed zich voor „in te haken" aan de planner, van „Nieuw Walcheren" tot het op natio naal niveau herdenken van het ge reedkomen van herstel en wederop bouw van Walcheren. Een aansluiten de reeks van festiviteiten, die van 29 Juni tot en met 1 Augustus zullen duren, ligt in het voornemen. Teneinde doublures te voorkomen of op belangrijke onderdelen eikaars programma te schaden, werd op ini tiatief van de burgemeester een con tact commissie gevormd, die er reeds in geslaagd is uitstekende resultaten te bereiken. Daarin werd de Kon. Ver. „Vit het VolkVoor het Volk" betrok ken. Daarna is men overgegaan tot de vorming van de Stichting „Herrezen Middelburg", waarin een aantal voor aanstaande Middelburgers zitting heeft genomen. Tevens werden enige commissies ge vormd, die zich belasten met de voor bereiding van de verschillende on derdelen van het programma. De pro paganda zal zoveel mogelijk samen met „Nieuw Walcheren" worden ge voerd. DE VERLICHTING. „Herrezen Middelburg" wil de ge hele maand Juli zorgen voor een ver lichting der stad, die alle attracties zal verbinden. Een grote kaart van Middelburg, die daarvan een over zicht zal geven, wordt ontworpen. Reeds zijn er concrete plannen voor de versiering en verlichting van en kele straten. Een grootscheeps en fi< nancieel ook uitvoerbaar plan is voor deze verlichting ontworpen en als de voortekenen niet bedriegen zal Mid delburg een maand sprookjesstad zijn, want ook de Lange Jan, de Abdijker ken, het Stadhuis, het Militair Hos pitaal en tal van andere openbare ge bouwen zullen in floodlight baden, FEESTTERREIN EN VISMARKT, Het feestterrein zal worden ingericht in de onmiddellijke nabijheid van de Markt op het terrein achter hotel Wöh- Ier. Op dit terrein komt een podium en rondom zullen oud-Hollandse geveltjes verrijzen. Iedere dag, de Zondagen uit gezonderd, zullen aantrekkelijke muzi kale en artistieke programma's van zeer goede kwaliteit worden uitgevoerd. De Vismarkt, die door een schutting zal worden afgesloten, zal ongetwijfeld één der belangrijkste attracties wor den. Met medewerking van de Dier gaarde Blijdorp zal dit intieme plein n.L worden herschapen in een plan tentuin met verschillende diersoorten en vogels. Er komen plantsoenen en een fraai door gazons omringde vijver, waarin kraanvogels, flamingo's, berg eenden enz. zich zullen thuisvoelen. Overal zullen kooien met papegaaien staan, terwijl kooien met apen, beren en exotische vogels niet zullen ont breken. Op een verhoging zal een theehuis worden ingericht. VESTEN EN BOLWERKEN. Langs de vesten zullen op de bol werken en de singels niet minder dan 10.000 electrische lampjes worden op gehangen. Op de bolwerken komen 150 verlichte paddestoelen, terwijl vele schijnwerpers zullen worden opgesteld. In de stad zelf zullen op verschillende plaatsen verlichte fonteinen komen en ook de toegangswegen tot het Molen water, waar de miniatuur van Wal cheren zal staan, worden fraai verlicht. Reeds nu staat vast, dat in de vesten motorbootrondvaarten zullen worden gemaakt en dat een feesttrein dwars door de stad zal rijden. Overwogen wordt de jaarlijkse ring rijderij om de beker van de Koningin volgend jaar een maand te vervroegen en in Juli te doen verrijden. Verder zal gedurende de feestperiode elke dag gevuld worden met evenementen op sport- en cultureel gebied. DE FINANCIEN, Hoe denkt „Herrezen Middelburg" dit alles te financieren? zo zal men vragen. Een aantal particulieren heeft zich be reid verklaard een lening te verstrek ken aan de Stichting, terwijl de midden standsorganisaties een beroep op haar leden hebben gedaan voor het bijeen brengen van een garantiefonds. Zeer veel zal hier afhangen van de medewer king van de middenstanders, voor wie hier grote mogelijkheden liggen om een uitstekende omzet te maken. Middel burg moet tonen wat het kan. De plan nen liggen in grote trekken gereed. En het ziet er reeds naar uit, dat le ning en garantiefonds een dusdanige omvang zullen krjjgen, dat er inderdaad mee gewerkt kan worden. Raadsvoorstellen Vlissingen. Er komt een internaat voor de Zeevaartschool* Twee belangrjjke voorstellen komen voor op de agenda van de Vlissingse gemeenteraad, die voor het laatst dit jaar op 23 December a.s. 's avonds om acht uur vergadert. Er is overeenstemming bereikt over de bouw van een nieuwe zwemschool aan de Westelijke kanaaloever (aan het Jaagpad dus) en er Is een voorstel ingediend om een deel van het voormalige Gasthuis in de Hellebardierstraat om te bouwen tot een internaat voor leerlingen van de „De Ruyterschool". Voordat de Goese raad zich Woensdag aan de begroting wijdde is nog een aantal raadsvoorstellen behandeld- De verkoop van grond aan ,,Ons Streven" werd goed gekeurd. De heer Ph. Haverhoek (P. v. d. A.) was van mening, dat de grondprijs hier toch wel aan de hoge kant is. Ook het voorstel tot het verlenen van een bouw en woningvoorschot aan „Ons Stre ven" ging z.h.s. onder de hamer door. Bij het bepalen van het aantal lesuren vakonderwijs bepleitte de heer Vroome de aanstelling van een vakonderwijzer tekenen aan de U-L.O.-scholen. De begroting voor het Gasthuis voor '53 vond weinig bedenking. De heer Vermai- re (Midst.) maakte bezwaar tegen de ver bouwing, gezien de plannen voor een nieuw ziekenhuis. De heer De Roo drong aan op betere onderbrenging van de zus ters. - Bij de behandeling voor de begroting voor het Burgerllijk Armbestuur heeft de heer M. J. Bakker (K.V.P.) namens zijn frac tie aangedrongen op scheiding van sociale zorg en armenzorg. De sociale zorg dient te worden ondergebracht bij de gemeen te zoals dat ook in andere gemeenten geschiedt. Hij informeerde naar de be noeming van een nieuwe ambtenaar voor de dienst van sociale zaken en tevens hoe of het staat met de arbeidsplaats voor minder validen- De heer De Koo adviseerde de voorstel len over de reorganisatie van de dienst sociale zaken af te wachten. Dit is prac- tischer, mits het spoedig gebeurt, want het werk dreigt spaak te lopen. De bur gemeester deelde mede, dat de benoe ming van een ambtenaar voor sociale za ken binnenkort zal plaats vinden. B. en W. hopen in Januari met voorsteilen over de reorganisatie te komen. Wethou der Buijs deelde mede, dat het met het zoeken naar een werkplaats voor minder - valirlen niet naar wens loopt. Wellicht kan hier in regionaal verband iets tot stand gebracht worden. Het voorstel tot beantwoording van het adres van het comité Goes Noord inzake de eventuele demping van de Kade leid de tot misverstand bij de heer Sepers (C.H.) die er teveel theorie in zag en niet begreep, dat men dient te wachten tot het ontwikkelingsplan ter tafel komt. Tot onderwijzeres aan de O.L. school werd benoemd mej. T. E. Meyaard uit Kattendijke. In de rondvraag bepleitte de heer Ha verhoek betere huisvesting van de mu ziekvereniging en informeerde hij naar de beschadiging aan de banken in school B„ die door de Nat. Reserve zou zijn aan gebracht Voorts vond hij het onjuist, dat aan een schietvereniging vergunning is verle >nd om te oefenen in de Burg. van Dusseldorpschool. Hij was blijkbaar slecht ingelicht. De beschadiging aan de banken was niet door de Nat. Reserve gepleegd maar door een andere „vereniging!'' en het „schie ten' zijn oefeningen rnet een.wind buks. Van de zijde der muziekvereniging had men geen klachten ontvangen- Over de nieuwe zwemschool is al heel wat te doen geweest. Reeds in een raadsvergadering van 28 Septem ber 1951 is het plan besproken, doch werd toen aangehouden. Intussen heeft het college van B. en W. be sproken of de zweminrichting aan de Oostelijke dan wel aan de "Westelijke zijde van het kanaal moest komen. Bouw aan het Oostelijk deel zou be tekenen, dat het bouwsel bij vesti ging van industrie op het achterge legen terrein, in de weg zou blijken te staan. Om dit te voorkomen heb ben B. en W. thans gekozen voor de zijde van de Nieuwe Vlissingsewég, waardoor echter het Jaagpad moet worden verlegd, evenals bij de bouw van de Middelburgse zweminrichting is geschied. Daarom is dan ook ver gunning voor de bouw op deze plaats aangevraagd bij Ged. Staten en bij de hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat. De zweminrichting zal worden gebouwd door de Vlissingse zwemclub onder toezicht van de dienst van gemeentewerken. Het bedrag aan bijdragen (van Rijk, K.M.S. „De Schel de", Stichting Volkherstel) zal niet voldoende zijn de bouwkosten te dek ken. Een bedrag van i 32.000 zal meer nodig zijn en dit komt ten laste van de Vlissingse Zwemclub. De Vlissingse Nutsspaarbank is bereid gevonden dit bedrag te lenen, wanneer de gemeente zich garant stelt voor rentebetaling en aflossing. Tot op heden ontvangt de zwemclub een gemeentelijke sub sidie van f 800. Aangezien het tekort in de exploitatie nog niet berekend kan worden, hebben B. en W. ge meend te moeten voorstellen alleen voor 1953 een subsidie te verlenen ge lijk aan het exploitatietekort over dat jaar, doch ten hoogste f 3.200. Voor waarde is, dat de leerlingen der 6e klasse der lagere scholen tegen een vergoeding van f 1.50 per leerling per seizoen kunnen leren zwemmen. Het ligt in de bedoeling om met de bouw van de inrichting omstreeks het einde van Januari a.s. te beginnen, in elk geval op een zedanig tijdstip, dat de inrichting op 1 Mei 1953 voor ge bruik gereed zal zijn. Jeugd belooft spontane medewerking. Over enkele jaren zullen de Voor straat en Oostvoorstraat met groen getooid zijn. Woensdagmiddag heeft in tegenwoordigheid van de wnd. burge meester L. J. Hoveyn, wethouder M. de Nooyer en het gemeentepersoneel, de echtgenote van burgemeester J. J. v. d. Maas voor de burgemeesterswo- ning de eerste boom geplant. Reeds lang bestonden plannen om in de Voorstraat en Öoststraat bomen te planten. Daar de grond echter niet geschikt was konden deze plannen niet verwezenlijkt ■worden. Vorig jaar werd de grond volgens deskundig advies bij de riolering nu wel geschikt bevonden. De heer Hoveyn wekte de leerlingen van alle scholen, die met het onderwijzend per soneel hierbij aanwezig waren, op, de bo men te ontzien. Spontaan werd dit door de jeugd beloofd Nadat de eerste boom geplant was, vol tooiden de scholieren onder leiding van de districtsopzichter, de heer F. Warren, met veel enthousiasme de beplanting. Deze prestaties bleven niet onbeloond, want alle scholieren werden op een zak patates frites getracteerd. INTERNAAT. Sinds enige tijd is er een bespreking aan de gang tussen het bestuur van de „De Ruyterschool" en de wethou der van Onderwijs om te komen tot stichting van een internaat voor de leerlingen van deze school. Een be langrijke rol heeft daarbij gespeeld, dat één der grote maatschappijen, die leerlingen aan de school laat opleiden de wens te kennen heeft gegeven, dat er een dergelijke inrichting komt. B. en W. hebben nagegaan, dat in bijna alle gemeenten met een Zeevaart school bij deze onderwijsinrichting een internaat behoort. Nu de nieuwe school haar capaciteit van 470 tot 600 a 650 leerlingen gaat uitbreiden, is het nog noodzakelijker geworden een in ternaat te stichten. B .en W. stellen voor een deel van het oude gasthuis aan de Heliebardier- straat te verbouwen en in te richten als internaat. Het ligt in de bedoeling deze verbouwing in een snel tempo te doen plaats vinden, opdat de in gebruik neming hij het begin van het nieuwe schooljaar op 1 September 1953 zal kunnen plaats vinden. B. en W. ver wachten, dat het gehele internaat, dat een capaciteit krjjgt van 96 leerlingen, volledig bezet zal worden. Van enkele scheepvaartmaatschap pijen is reeds toezegging ontvangen, dat zij hun leerlingen in het internaat zullen onderbrengen en ook diegenen, die in huize „Ophir" verblijven, zul len in het nieuwe gebouw worden ondergebracht. De verbouwkosten worden geraamd op f 182.500. Bij een bezetting met 90 leerlingen kan de exploitatie een overschot opleveren van f2300 tot f3400 per jaar. Men wil als pension- prijs de geldende prijzen laten beta len, zodat concurrentie met particu liere pensions zoveel mogelijk wordt vermeden. Contactavond Nat, Reserve en S.W.G. Tijdens de contactavond van de Nat. Reserve en Steun Wettig Gezag, die on der leiding van de heer Bastiaanse, voor zitter van S.W.G. werd gehouden, heeft overste de reyter gesproKen over de toe stand in de wereia en het toetreden lot de Nat. Resei ve. Het ziet er in de wereld nog steeds niet rooskleurig uit, aldus spr. Het is onze plicht toe te treden tot een uer reservediensten, wanneer de gewone militaire piicnt ons met roept. In dit ver band ging spr- ook even in op de geval len, aat de vrouwen of venoofdeu het mei, willen neooen, dat de mannen dienst nemen. Er cuent beseft te woraen, dat net nier met gaat om die paar vrije uren, maar dat net gaat om net grote belang, ons aller beiang, ni. de gehele Westerse bevoutnig te vrijwaren voor mogelijke agressie uit hel Oosten. De bescnermmg qus van onze vrijneid. nan een a-taf vrijwilligers reikte over ste de Eeyter veraer het diploma „Geoe- iende man" uit. Na de pauze sprak de heer Bastiaanse over de discipline. Hij haalde hierbij vele voorbeelden uit de praktijk aan. Hierna sprak de heer Antheunisse en namens de vrijwilligers sprak tot slot nog de heer de Ru. Opening hotel „De burg". Dinsdagmorgen om 11 uur zal het met E.C.A-nulp herbouwde hotel „De Burg" aan de Groenmarkt te Middelburg geopend worden. De officiële opening zai geschieden door burgemeester mr dr N. Bolke stein, in tegenwoordigheid van ver schillende autoriteiten. Verplaatsing brievenbus. Naar wij vernemen is de brievenbus op de hoek BellinkstraatRouaanse kaai verplaatst naar hoek Nieuwstraat Bierkaai. Nutskleuterschool bestaat 100 jaar, In het Strandhotel werd Woensdagmid dag in besloten kring het 100-jarig be staan van de kleuterschool van het De partement vlissingen van de Mij. „Tot Nut van 't Algemeen" gevierd. De voorzitter van het schoolbestuur, de heer de Kloe sprak een welkomswoord in het bijzonder tot de Rijksinspeccrice van het kleuteronderwijs, mej- H. J. Glasz, lid van Ged. Staten, de heer A. Schout en tot mevr. Was-Ostingha, oud- direetrice van de school. De heer de Kloe gaf een overzicht van het ontstaan en de groei van het kleuteronderwijs sinds de oprichting van de school in 1852 in de Walstraat, waar werd begonnen met 40 leerlingen. ïn 1910 kon de nieuwe fröbelschool aan de P. Krügerstraat worden betrokken en in 1917 werd naast de Fröbel- de Monte- sorimethode ingevoerd. Het bestuur mocht vele gelukwensen in ontvangst nemen o.a. van de voorzitter van het Dep. Vlissingen, de heer W. M- van Aller. mej. Glasz, de heer Schout en van de heer C. Ouwehand, voorzitter van de Spaarbank, die een enveloppe met in houd overhandigde. Namens het Chr. kleuteronderwijs van ds F. Kloosterman. Mej- M. Lems, het hoofd van de kleuter school, dankte voor het geschenk, dat de school had gekregen van het hoofdbe stuur van het Chr. Onderwijs, nl- een playworkbox. De heer de Kloe dankte allen voor de vriendelijke woorden, waar na men nog enig tijd gezellig bijeenbleef. Centrum voor Kraamzorg. Tot Assistent-Leidster-Docente aan het Centrum voor Kraamzorg voor Zuid- en Noord-Beveland alhier (vaca ture zuster M. Dieleman) is met ingang van 18 December 1952 benoemd zuster A. E. Kuiper te Amsterdam. Chr, Besturenbond. In de Woensdagavond gehouden ver gadering van de Chr. Besturenbond, in de „Prins van Oranje" te Goes, werd de heer M. de Boot van de afd. N.C.L.B. te Kloetinge gekozen tot bestuurslid. Besproken werd de a.s. jaarvergade ring. Er zal getracht worden een film te vertonen en zo mogelijk zal er een toneelstuk opgevoerd worden. De heer D. Zachariasse behandelde het onderwerp „Heeft sparen nog zin?", waarin hij speciaal de sociale voorzie ning behandelde. Hierop volgde een geanimeerde bespreking. Kerstavond N.C.V.B. Was het de mooie zaal van de Prins van Oranje, was het de massale op komst, ik, weet het niet, ik weet al léén, dat de simpele uitnodiging tot onze „Kerstavond" iets goed heeft ge bracht Woensdagavond. Het was groot- hend in eenvoud, een gezamelijk feest van 180 vrouwen, waar ieder deel aan had op verschillende wijze, daarom beter niemand bij naam te noemen. Als uitzondering de enigste mannelijke persoon Frank Kousemaker, die met heldere jongensstem „Stille Nacht" zong. Met deze „Kerstavond" beëin digde de afdeling een goed jaar. Jaarvergadering Chr. Geref. Bijbelstudiekring. In de Chr. Geref. Kerk te Tholen hield de Chr. Geref. Bijbelstudiekring Samuëi en Ruth haar zesde jaarlijkse bijeenkomst onder voorzitterschap van de heer Jac. J. van Bemden. De secretaris, de heer J. v. d. Berge, gaf een overzicht van het verenigings leven in het afgelopen jaar en de penningmeesteres, mej. L. v. d. Berge Cd., gaf een financieel over zicht en meldde een batig saldo van f70. Vervolgens gaf mej. Riet Geluk een mooie recitatie, waarna de heer Jan v. d. Berge een onderwerp behan delde over „Abraham's offer", waar op een geanimeerde bespreking volgde. Na een samenzang volgde een de clamatie over „Het licht is opge gaan". Door de afgevaardigden uit Vlis singen, Middelburg, Zaamslag en Zie- rikzee en van de kerkeraad werden felicitaties uitgebracht. Hierna werd de heer J. v. d. Berge nog toegesproken door de voorzitter in verband met diens vertrek. Spr. hoopte, dat hij Gods Woord tot zijn richtsnoer mag houden. Tot slot van deze gezellige bijeen komst sprak de voorganger der ge meente, de heer L. Gebraad, nog een enkel woord en eindigde met dank gebed. KRABBEND1JKE N.C.V.B. hield Kerstavond. Woensdag heeft de N.C.V.B- een Kerstavond gehou den, die geheel gevuld werd met samen zang, solozang en zang door een koortje. De avond stond onder leiding van de pre sidente, mevr. de Pagter. De belangstel ling was groot. Er gaven zich vier nieuwe leden op. Lezing Voetbalvereniging. Voor de le den van de voetbalvereniging „Krabben- dijke heeft de K.N.V.B.-scheidsrechter, de heer Verkerk gesproken over de toe passing van de spelregels. Er bestond voor deze leerzame avond matige belang stelling. O.- EN W.-SOUBURG Vergadering C.B.T.B. In de vergade ring van de afd. Souburg van de C.B.T.B. heeft ir W. van Soest, Rijkstuinbouwcon- sulent voor Zeeland en West-Brabant, gesproken over de mogelijkheden in het klein- en grootbedrijf. De eerstvolgende vergadering zal gehouden worden op 20 Januari a.s. te Ritthem. YERSEKE Schilderijententoonstelling. Evenals vo rig jaar exposeert de Yersekse amateur schilders in de etalage van de heer Jan Buteyn gedurende ae Kerstweek hun schilderijen. Giek van los-installatie gebroken. Woensdagmiddag is bij het lossen van een lading oesters uit de Ye 120 de giek gebroken van de los-installatie- Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Met voldoening heeft minister Mans- holt in een nota aan de Tweede Ka mer medegedeeld, dat de bestrijding van de rundertuberculose in het ka der van het 5-jarenplan zeer goede vorderingen maakt. Hij droeg enkele cijfers ter illustratie aan: Van de in het basisjaar 1949—1950 aan wezige 406.194 reactiedieren is tot No vember 1952 een aantal van 148.827 ter slachting aangeboden. Mede hierdoor is het aantal t.b.c.-vrije bedrijven gestegen met 32.162, zodat ca. 75 pCt van het totale aantal bedrijven thans vrij van runder-t.b.c. is. Hoezeer bij de veehouders begrip be staat voor de bestrijding en de wil tot me dewerking aanwezig is, moge blijken uit het feit, dat van de 32.162 sedert de aanvang van het 5-jarenplan vrijgemaakte bedrijven 12.205 bedrijven zijn vrijgemaakt één of meerdere jaren voor dat dit volgens de provinciale reglementen verplicht is. De subsidiëring van de landbouw- tuigpaaraiokKerïj. In één der afdelingen van de Prov, Staten is tie opmerking gemaakt, dat de door G.S. voorgestelde suosiaiermg van de iandDouwtuigpaarcuokxerij veel guns tiger worat benuiiaeid eau oe kouaoioed- roaicerij, die economisch van zoveel meer betekenis is. Het lid sieft vpor het sub sidie te veriagen van rzuO,zoals aoor e-e. is voorgesteld tof izO,Andereu noeniuen een oearag van 12U,totaal on- voiaoenae, G.S. neoben in nun voorstel geen wijziging gebracht. Provinciale bijdrage in V.V.V.- propaganda? Het bestuur van de Prov. Zeeuwse Ver. voor Vreemdelingenverkeer heeft net Prov. Bestuur verzocht een bijdrage van izüuü,te wrUen verlenen om in 19a3 een grote propaganöa-uitgave over Zeeland te verzorgen. De A.N.VV. stelt daarvoor i400U,ter beschikking. Daar aan is echter ae voorwaarde verbonden, dat de Prov. Ver. eenzelfde bedrag ter beschikking moet stellen. Dit is echter onmogelijk en daarom wordt de hulp van oe Provincie ingeroepen. G.S. heb ben nu voorgesteid de bijdrage van f 2000 te verlenen, doch willen gekend worden bij het vervaardigen van de uitgave. G-S. betreuren, dat de Prov. Ver. van particu lieren niet meer gelden ontvangt. Aan gezien het van groot belang is voor Zee land, dat in het buitenland propaganda voor onze provincie wordt gemaakt, achten G.S. het bedrag goed besteed. ZIJ KWAMEN VOOR NIETS Vlak voor dat de verkoping te Ril land van een winkelhuis annex slagerij met inventaris zou beginnen, liet de eigenares, een dame uit Vlissingen, het verbouwereerde publiek, de nota ris en de omroeper weten, dat de ver koping niet door ging. SCHEEPSTIJDINGEN Opbrengst collecten. De collecte Octobermaand-Zeeuwse maand bracht te Rilland f 134,25 op. De gehouden Uniecollecte te Colijns- plaat bracht f 260,25 op De collecte voor het erefonds van oud verpleegsters bracht te 's H. Afctskerke f 138,en te Nisse f 130,15 op. Gisterochtend in alle vroegte is in de Oostvoorstraat te Wissenkerke de gara ge, de winkel en het woonhuis van de garagehouder I. M. de Moor door een felle brand verwoest. Vlissingse Raad. Geen misdadigheid, maar baldadigheid onder de jeugd. Namens B. en W. bracht, in de Woens- is ontvangen met de resultaten van het dag gehouden begrotingszitting van de onderzoek, dat is ingesteld op verzoek TTI.nM.MMnn -J MMM V nlff JAMI. n —1 1 TTT Vlissingse raad, mr Kolff dank voor de waarderende woorden. Hjj zei, dat bin nenkort een beroep op de Vlissingse be volking wordt gedaan inzake de bescher ming bevolking en riep ook de medewer king daarbij van de raadsleden in. Hjj wees er op, dat de huidige financiële re geling met liet Rijk remmend werkt op het gemeentelijk financieel beleid. Hij wilde graag onderzoeken hoe Ged. Staten staan tegenover de voorfinanciering van kapitaalswerken met kasgeld. Over de uitbreiding van de stadsgren zen zei hij, dat G-S. onderhandelen met Binnenlandse Zaken en binnenkort komt een ambtenaar van het Departement weer eens polshoogte nemen, terwijl er nog altijd de toezegging van G.S. ligt, met de raad over deze zaken te komen spreken. Hij sprak tenslotte de hoop uit, dat men met het Rijk overeenstemming zou berei ken over het industrieterrein b\j de Prins Hendrikweg ten behoeve van de Kon. Marine. „Wanneer dit niet het geval mocht zijn, aldus de burgemeester, dan is dit op zijn zachtst gezegd teleurstellend om geen zwaardere woorden te gebrui ken", DE JEUGD. De heer L. P. van Oorschot (Arb.) zei als wethouder van Sociale Zaken, dat pas een rapport van de Stichting Massajeugd van B. en W- Een der conclusies is, dat van misda digheid onder de jeugd niet kan worden gesproken. Grove baldigheid komt voor in de maanden, dat de jeugd niet naar het strand kan. Gebleken is ook, dat slechts een klein deel van de Vlissingse jeugd is opgenomen in de jeugdverenigingen. De rest schijnt „ongrijpbaar". Nog een andere verheugende medede ling had de wethouder. Donderdag vindt nl. een bespreking plaats met de Prov- Directie voor de Wederopbouw en Volks huisvesting over het plan -voor de bouw van een nieuw rusthuis. Zover zijn we nog nooit geweest, zo voegde de wethou der hier veelzeggend aan toe. Zolang er nog woningtekort is, zal er van opruiming van krotwoningen niets komen, was zijn mening, waarmee zijn collega van Volks huisvesting instemde. De heer van Pope- ring kwam nog met de mededeling, dat de aantrekking van industriën wordt be studeerd door het E.T.I., dat daarover een rapport zal uitbrengen. Met de bestude ring der naschade is een begin gemaakt, o.m. zijn proeven in ..Bethesda" genomen. Bfj de hoofdstuksgewijze behandeling werden nog slechts enkele opmerkingen gemaakt. De raad komt 23 December weer bijeen. Deze brand, die vermoedelijk in de garage is begonnen, werd omstreeks half vijf ontdekt door de inwonende monteur J. v. d. Ende. Deze moest zich over het dak in veiligheid stellen, doch kon op tijd de garagehouder en zijn gezin waarschuwen, zodat zij al len ongedeerd het brandende pand konden verlaten. De heer De Moor wist bovendien nog enkele gestalde auto's naar bui ten te brengen. Eén wagen echter, van de Gebrs Thien uit Zierikzee, geladen met tex tiel, kon men niet meer op tijd weg rijden, zodat deze geheel is verbrand. In de garage was een voorraad olie in vaten opgeslagen, die met luide knallen uiteen barstten en het vuur gretig voedsel boden. Een zich in de grond bevindende benzinetank bleef echter gespaard; wanneer deze eveneens in brand was geraakt waren de gevolgen zeker niet te overzien geweest. Van de inboedel uit het woonhuis en de winkel kon niets worden gered. De plaatselijke brandweer was zeer spoedig ter plaatse, doch stond voor een schier hopeloze taak. De belenden de percelen konden echter behouden blyven. De brandweren van Kamper land, Kortgene en Colijnsplaat, die ter assistentie waren geroepen, behoefden geen dienst meer te doen en konden om zes uur vertrekken. (Ingez. mededeling, adv.) door rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen. Neemt regelmatig Togal, dat verdrijft in al die gevallen snei en afdoende de pijnen. Togal baat waar andere middelen falen. Zuivert de nieren, is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist f 0.95, f 2.40 en f 8.88. GROTE VAART. DONGEDIJK: 17 te San Fransisco; MAASKERK; 19 te IJmuiden; MELIS- KERK: 17 te Manilla; GROOTE KERK: 17 v. Amsterdam n. Bremen; HEEMS KERK: 18 in Perz. Golf; NIEUW AM STERDAM: 18 te New York; RIJNDAM: 18 te Southampton; DIEMERDIJK; 18 te ban Fransisco; JOH. VAN OLDENBAR- NEVELT: 17 v. Melbourne n. Amsterd.; LEUVEKERK: 17 v. Calcutta n. Amster dam; MAASDAM: 17 v. Rotterdam naar New York; MARIEKERK; 17 v. Afrika n. Amsterdam; NOORDAM: 17 v. Rotterd. n. New York; SLOTERDIJK; 13 te Rot terdam; AAGTEKERK: 17 v. Japan naar Rotterdam; AKKRUMDIJK: 18 te Port Saïd; AMSTELDIJK: 16 v. New Orleans n. Havanna; ARENDSKERK: 18 te Fort Said; DALERDIJK: 17 te Rotterdam; EDAM; 18 v. New York n. Rotterdam; GROOi'E BEER; 18 in Walvisbaai; HOOGKERjts.: 17 te Suez; LGENER- KERK: 18 te Bombay; MOLENKERK: 18 v. Zanzibar n. Dar es Salaam; MUIDER- KERK: 17 te Bremen; RIJNKERK; 18 te Port Saïd; WESTEHDAM: 17 v. New Vork n- Rotterdam. HAVEN VAN VLISSINGEN. Aangenomen 17 Dec.: VLIELAND van Parijs; KRAUTSAiND v. Londen; DiN- KEE v. idem; DIANA V v. Antwerpen; PaeMA v. ïaem; PRINSES MARGRIET v. idem; LENY v. idem; DEETA v. idem; KUNEABORI v. idem; SURINAME van Brugge. Vertrokken 17 Dec.; DINKEL n. Rot terdam; VEIELAND n. Antwerpen; JU PITER n. Zweden. Gepasseerd naar Antwerpen 17 Dec.: KEMPHAAN v. Waterfort; 18 Dec.; PR. WiÈEEM I van Hamburg. Gepasseerd van Antwerpen 17 Dec.: PRINS WILLEM VAN ORANJE n. Rot terdam; BROUWERSGRACHT n. Londen Officiële Publication HINDERWET. B. en W. van Middelburg brengen ter openbare kennis dat ter gemeente-secre tarie ter inzage ligt een verzoek met bij lagen van c.v. J. J. de Vlieger en Co., om vergunning tot het oprichten en exploi teren van een limonadefabriek in per ceel Rotterdamsekaai no. 37, kadastraal bekend sectie B. no. 2845 ged. Op Woens dag 31 December a.s. des voormiddags 10 uur, zal de gelegenheid bestaan om be zwaren mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zowel de verzoeker, als zij, die bezwa ren hebben, kunnen gedurende drie da gen, vóór het bovengenoemde tijdstip ter secretarie der gemeente kennis nemen van de terzake ingekomen schrifturen. Middelburg, 17 December 1952. LEESTAFEL „Geen medailles voor spion nen", door George Howe. Uitg. Nederlandse Keurboekerij N.V., Amsterdam. 192 blz., f4,90. Howe heeft in dit boek de lotge vallen beschreven van een Duitse Rode Kruissoldaat, die, door de Amerikanen gevangen genomen, met zijn volle dige medewerking wordt opgeleid tot geheim agent tegen de Nazi's. Hij wordt met een speciale opdracht be last en boven Duitsland gedropt. De jonge kerel, die niets liever wil dan medewerken aan het vernietigen van de machten die zijn vaderland in het verderf storten en anderzijds met weerzin tegen zichzelf is vervuld, om dat hij per slot van rekening als spion tegen zijn landgenoten vecht, maakt een intens spannende tocht door het Derde Rijk. Howe heeft er een on opgesmukt verhaal van gemaakt, waarin de jonge man een naamloze blijft want hij sneuvelt aan het eind van zijn tocht. K,

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 2