DE BEY MOET AFTREDEN OF LUISTEREN Rob Geraerds speelde Dickens Dc Prins en de Prinses helpen AMERIKAANSE KLAROENSTOOT IN DE ATLANTISCHE RAAD Geen vrije lonen in grotere ondernemingen In Zeeland moeten zoetwaterreservoirs uitkomst brengen PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Afscheid van Acheson Bezorgdheid over de vertraging van de Europese bewapening en intregatie Brutale inbraak te Bergen op Zoom SNIPPER NIEUWS Wat te doen tegen verzilting Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Daghlad" Hoofdkantoor: Goes, L Vorststr. 90, Tel. 2438, bü geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2430. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelbu g: Korte Moordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: D|jkstraat 26—28 ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2857 VRIJDAG 18 DEO. 1952 Abonnementsprijs 0.44 per week, ƒ1.85 p. maand, ƒ5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiuema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan: Zaterdag: Zon op 8.45 u., onder 16.30 u. Maan op 11.20 u., onder 20.51 u. Hoogwater Zaterdag 20 Dec.: Vlissingen: 3.47 u. 2.22 m., 16.14 u. 2.35 m. Terneuzen: 4.19 u. 2.39 m., 16.45 u. 2.52 m. Wemeldinge: 5.43 u. 1.81 m„ 18.06 u. 1.97 m. Zierikzee: 5.27 u. 1.55 m., 17.53 u. 1.71 m. Met een krachtig vermaan tot Europese eenheid van de scheidende Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, is giste ren een zitting van de Atlantische Raad geëindigd. ,,De Europese Verdedigingsgemeenschap zou Duitse strijdkrachten bij die der Atlan tische organisaties aansluiten. Zonder deze Duitse troepen zouden landen als Noorwegen, Denemarken en Nederland op fatale wijze wor den blootgesteld. De grote taak, die nu voor ons ligt, is de Europese Verdedigingsgemeenschap te verwezenlijken en de nodige politieke or ganen voor Europa op te richten zo zei Dean Acheson. IDe Atlantische Raad liet deze Ame rikaanse klaroenstoot niet onbeant woord. Hij legde in het slotbericht van zijn bijeenkomst opnieuw de vast- beslotenheid der veertien regeringen VOOR MIDDELBAAR EN VOORBEREIDEND HOGER ONDERWIJS (V.H.M.O.) XX7ANNEER wü ons bezinnen op wezen en taak ener christelijke school voor middelbaar en voor bereidend hoger onderwijs, dient ons aanstonds voor ogen te staan dat zulk een school nog niet christelijk is door dat er gebeden, gedankt, uit de Bijbel gelezen wordt en het godsdienstonder wijs een verplicht vak is in onderscheid met een openbare school. De schooi heet christelijk, daar zij als ideaal stelt dat het christelijk geloof en levensbe ginsel geheel het onderwijs bezielt en doordringt. Een christelijke school voor V.H.M.O. heeft aldus een christelijke stijl te vertonen en zij heeft de taak om waardevol materiaal te leveren voor een christelijke cultuur. Wanneer dit echter zó is, hebben wij uit principiële overwegingen front te maken tegen veel wat thans onze christelijke scholen voor V.H.M.O. ont siert. De middelbare school is geboren in de tijd van T'.orbecke, de grote libe rale staatsman der vorige eeuw. Als elk ander mens, was ook hij een kind van zijn tijd en zijn tijd draagt het stempel van een materialistisch-mecha- nische wereldbeschouwing. Aan deze levensbeschouwing was echter het ra tionalistische selectiesysteem, dat onze middelbare scholen nog altijd ken merkt, inhaerent. Darwin had geleerd dat slechts die soorten en individuen in de strijd om het bestaan overblijven, die het sterkst zijn. De ontwikkeling gaat in de richting van de „Ueber- mensch" en voor „kleine mensen" is geen plaats. Dr Turkstra en dr Sprey hebben hier in de brochure „Selectie op de M.S." behartenswaardige dingen over gezegd, o.a. dat deze Darwinis tische gedachte van „the survival of the fittest" d.w.z. het overblijven van uitsluitend de sterkste en geschik- ste de middelbare school gebracht heeft tot een selecteren en nog eens se lecteren van het begin tot het einde. En dit Darwinisme op onderwijsgebied hebben wij af te wijzen op grond van onze christelijke levensbeschouwing, die het onsterke en zwakke niet uit stoot en afvoert, maar het juist aan trekt om het tot ontwikeling en ont plooiing te brengen. Selecteren is goed en noodzakelijk, maar het mag nooit zijn een afvoeren en uitstoten, daar het gericht moet zijn op de meest geschikte ontwikkelings mogelijkheid der leerlingen. WANNEER EEN LEERLING de school niet geheel kan aflopen en de school dus voortijdig verlaten moet, z|jn wij spoedig geneigd om van brandhout of van een mislukking te spreken. Ik ben ervan overtuigd dat dit on juist is. Zulk een zogenaamd mislukte heeft immers in elk geval een waarde volle opleiding ontvangen en wat is er eigenlijk tegen dat deze niet-voltooide opleiding ook maatschappelijk beloond wordt! Ook voor hen is de christelijke middelbare of voorbereidend hogere school een opvoedingsinstituut en als zodanig heeft ook r n c-.voltooide op leiding maatschappelijke waarde (Dr Spreij). Opvoeding, karaktervorming en on derwijs zijn alle drie taak ener christe lijke school en ik geloof dat de opvoe dende taak, de karaktervorming num mer één behoort te zijn. Dr Turkstra zegt dan ook zeer terecht dat onze scholen voor V.H.M.O. geen selectie slagvelden mogen zijn, maar dat zij moeten worden tot een wijd ontplooi- ingsveld met bepaalde selectieposten. Want niet de selectie op en voor zichzelf wordt door mij verworpen. Ik verzet mij alleen tegen een gedachten- gang, waardoor heel de school als een selectieveld wordt beschouwd. Voor domme kinderen is er geen plaats op een school voor V.H.M.O. Deze scholen toch hebben hoge pretenties, terwijl ook de ouders, die him kinderen naar deze scholen zenden, hoge pretenties hebben en dus ook moeten verdragen lat deze pretenties getoetst worden aan de werkelijke situatie. Bovendien stelt het eindexamen hoge eisen en het spreekt vanzelf dat de eindexamen- eisen haar schaduwen vooruit laten vallen, niet slechts in de hogere, maar ook in de lagere klassen. vast om door te gaan op de gekozen weg, die de beste is om de vrije sa menleving te besehermen tegen di recte communistische pogingen, haar omver te werpen. De verbetering, die in de algemene internationale situa tie is ingetreden, werd door de Raad toegeschreven aan de bewapenings inspanningen der veertien landen. In dien er enige vertraging in deze po gingen komc-i dan zou in gelijke mate het gevaar worden verhoogd, waaraan wij zijn blootgesteld, aldus de verklaring. In de Amerikaanse uitingen op deze laatste dag van de zitting van de Raad klonk met dat al toch een ze kere mate van bezorgdheid door, dat de Europese landen het tempo te zeer zouden willen vertragen, teneii.de hun economische positie te ontzien. „Wij v/hmen wellicht meer aan kracht, doch het tempo waarin wij vooruit gaan, is niet zo snel als wij het gaarne zouden zien", zo zeide Acheson. En generaal Ridi ay, de Amerikaan se opperbevelhebber der N.A.V.O., ver maande de Raad, dat h|j slechts door een voortgezette versterking van zijn strijdkrachten in staat zou zijn zijn taak ten uitvoer te brengen. Evenwel staat veel op het program ma: 1953 zal een topjaar worden, waarin voor de gemeenschappelijke militaire werken, dus afgezien van de nationale, 500.000.000 pond zal worden uitgegeven. In het thans beschikbaar gestelde bedrag neemt Nederland voor 4,08 of 3,35 millioen pond deel, dus in dezelfde verhouding die tot dus verre bestond. Behalve de resolutie tot ondersteu ning van de Frar.se strijd in Indo- China en tot stimulering van de 'ver wezenlijking van de Europese Verde digingen ^meenschap, heeft de Raad ook nog een besluit genomen waarin de i geringen worden aangemaand hun politieke en economische kracht te versterken en omtrent de pogingen daartoe periodiek verslag aan de Raad uit te brengen. De bijeenkomst is tot tevredenheid van een ieder verlopen en vele ministers sprake., hun voldoe ning uit in persconferenties. BEGRAFENIS Mr TERPSTRA. Gisteren is het stoffelijk overschot van mr J. Terpstra, oud-minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, iid van de Tweede Kamer, op de begraafplaats Nieuw Eyckenduinen te Den Haag ter aarde besteld. Aaif het sterfhuis werd een korte rouw dienst gehouden door de wijkpredi- kant, ds W. C. van den Brink, Gere formeerd predikant in 's-Gravenhage- Oost. Daarna is in de intieme familie kring een persoonlijk woord gespro ken door de voorzitter van de A.-R. fractie in de Tweede Kamer, dr J. Schouten. In de aula der begraafplaats heeft ds van den Brink een kort woord ge sproken en aan de groeve het Apos- tolicum gelezen en het Onze Vader gebeden. De schoonzoon van wijlen mr Terp stra, de heer J. Vermeyden, dankte voor de betoonde belangstelling. DE STIER IS ER BIJ. Na een spannende klopjacht is gistermiddag in de bossen van de familie de Ram, de losgebroken stier die daar ronddoolde, door de po litie neergeschoten. Des morgens was deze jacht in- gezet waarbij het dier zo ver mo gelijk de bossen werd ingejaagd. In de middag kregen de wachtmeesters het dier onder schot en toen was het spoedig gedaan. Het k-.Javer werd later naar het gemeentelijk slachthuis te Bergen op Zoom overgebracht voor de vrij- bank. Boodschap van de Franse regering VERZETSSTRIJDERS WILLEN TUNESIE BINNENDRINGEN Het Franse Kabinet zou de Bey groepen Tunesische verzetsstrijders, van Tunis een boodschap hebben ge zonden, waarin hij voor de keuze wordt gesteld de Franse hervormings plannen af te kondigen en sommige van zijn huidige adviseurs te ontslaan of eventueel zelf de kans te lopen te worden afgezet. Het is onbekend, welke termijn de Franse regering de Bey heeft gesteld om op de boodschap te antwoorden. Volgens politieke kringen te Parijs zou premier Pinay echter de kwestie wil len zien geregeld, voordat Maandag in het Parlement gestemd wordt over de twee vertrouwenskwesties inzake de begroting. Troepen van het Franse Sahara- corps patrouilleren langs de grens tussen Tunesië en Libye teneinde V\T AAROM zullen selectieposten v steeds noodzakelijk blijven en dit zonder iets tekort te doen aan datgene wat ik in 't jaarverslag over 1951 van ons Christelijk Lyceum voor Zeeland -chreef en wat ik hier herhaal: „Pri mair is de paedagogische taak van ons Lyceum om nl. voor zover het in menselijke macht staat, want w|j kun nen slechts planten en natmaken, maar God is het die de wasdom geeft de ons toevertrouwde kinderen op te voe den tot mensen Gods, tot alle goed werk bekwamelijk toegerust. Want hoe de wereld onze armzaligheid ook noe men mag, toch zijn er in Gods oog maar twee soorten van mensen: waarlijk wij zen of jammerlijk dwazen, hetzij dan Uitstekende Z.V.U.-avond te Goes. Zoals Charles Dickens voor zijn vrienden verscheen om uit zijn eigen werk voor te dragen, zo trad gister avond in „De Prins van Oranje" te Goes, de bekende toneelspeler Rob Geraerds voer het voetlicht om de leden van de Z.V.U. de bekende „Christmas Carol", het meer dan een eeuw oude Kerstverhaal, dat nimmer zijn bekoring z 1 verliezen, voor te dragen. Hij deed dit in een bewerking van wijlen Eduard Veterman, een bewer king, die als het ware een samenvat ting is van de, voor deze tijd van de „short-story", wat langdradige Dic- kens-stijL Maar zoals Dickens, toen hij deze kerstvertelling schreef, ge vangen raakte in zijn eigen spel, en haar „lachend en schreiend" voltooi de, zo wist Geraerds zijn publiek te boeien. Het was de knijpende, wrin gende, schrapende uitzuiger Scrooge, die daar op het toneel stond en met snerpende stem zijn klerk, de arme Bob Cratchit, uitschold, zijn neef Fred en de heer, die voor een liefdadig doel kwam, de deur wees en Kerstmis „lariekoek" noemde. Wie Dickens gelezen heeft, en wie heeft dat niet, beleefde opnieuw de tocht door verleden, heden en toe komst, die Scrooge samen met zijn gestorven vroegere compagnon Mar- ley maakt, waarin hij tot inkeer komt en waardoor Kerstmis voor hem een nieuwe dag wordt. Toen het doek was gevallen heeft Geraerds een welverdiende ovatie in ontvangst mogen nemen. De werkgroep Goes van de Z.V.U. verdient echter een evenzo groot com pliment; we zjjn dankbaar dat men dit initiatief heeft durven nemen. Geraerds heeft gisterochtend voor de middelbare en de Uloscholen van Terneuzen de „Camera Obscura" ge speeld. Vandaag komen de leerlingen van de middelbare- en Uloscholen te Goes „Don Quichotte" beluisteren. Ad. die Tunesië zouden willen binnen dringen, op te vangen. Ook eenheden van de Franse vloot zijn waakzaam met het oog op eventuele landings pogingen Generaal Tahar Maoei, de chef van het protocol aan het hof van de Bey van Tunis, heeft Woensdagavond een n-ta aan de Bey bij de Franse resi dentie ingediend, waarin wordt ge protesteerd tegen de door de Haute- Clacque afgelegde verklaring, dat de Bey beloofd had een deel van de Franse hervor-,'-"rsvoorstellen te ondertekenen. - De N.C.R.V. heeft haar 300.000ste werkend-lid ingeschreven. Daarmee heeft deze omroepvereniging haar ledental sedert 1946 verdrievoudigd. ^hospitium „Zonneveld" heeft nieuwe administrateur. Tot administrateur van het Zee hospitium „Zonneveld" te Oostkapelle is benoemd de heer C. Francke te Domburg, tot op heden pla tsvervan- gend kassier van de Coöp. Boeren leenbank te Domburg. Hü volgt de heer van H. op, die enige weken ge leden wegens fraude werd aangehou den door de politie. BUIT: 22 MILLE. In de nacht van Woensdag op Don derdag is een brutale inbraak ge pleegd in het kantoor van de Bra bantse Buurtspcrwegen en Autobus diensten (B.B.A.) te Bergen op Zoom, gelegen nabij het Stationsplein. De dader (s) viel een buit in handen van 20 a 22 duizend gulden. De inbraak werd de vo:„ -de morg- ontdekt. Alles i het kantoor was onderste boven gehaald en de brandkast ge plunderd. De inbraak moet tussen 12 en vijf uur gepleegd zijn. De daders zijn als volgt te werk gegaan: Zij hebben een leeg benzine- vat van het terrein naar het kantoor verrold. Het vat werd voor de ramen van het kantoor geplaatst waardoor zij op de betonnen rand boven deze ramen konden klimmen om een glas- in-lood-raam te forceren. Een strop van duizenden guldens. GAT IN DE VLISSINGSE BOULEVARD THANS GESTOPT. Al het werk, dat Woensdagavond is verricht om het gat in de glooiing van de Boulevard Evertsen te Vlis singen te stoppen, is tevergeefs ge weest. De wind had in de nacht van Woensdag op Donderdag nog zo'n kracht, dat bij hoog water de golven alle zandzakken en puin, die in het Woensdagmiddag ontstane gat waren gestort, weer deden véVdwijnen. Gisteren heeft de Dienst van Ge meentewerken een nieuwe poging ge daan en nu met succes. Opnieuw werden puin en zandzakken aange voerd öm het 20 m brede gat te dichten en bij hoog water gistermid dag werd het noodherstel niet aan getast. Zodra het weer goed is zal met het defii.-.'eve herstel den begonnen. De schade wordt op enige duizenden guldens geraamd. Hoeveel precies zal in de raadsvergadering van 23 December worden meegedeeld, als een crediet voor de herstelkosten moet worden gevoteerd. r r 14 4 „Had Witte de With vangewe ten, dan had hij vast Witter dan With geheten", dichtte mevrouw J. Pijlman- Bovenschen uit Amsterdam en zij won 10 duizend gulden als hoofdprijs van een wedstrijd, uitgeschreven door een zeeppoederfabriek. Op het drukke kruispunt bij de Haagse Schouw onder de gemeente Voor schoten, is de straat schoon gespoeld met bier, toen daar een vrachtauto gela'en met bierflessen kantelde. Een Engelse „Vampire" moet bij de kust van Zuid-Oost-Engeland bij Kaap Dungeness in - - zijn gestort. Millioenen families over de gehele wereld bereiden zich voor op de viering van het Kerstfeest, wat voor velen heerlijk eten betekent. Ook in de keuken van het Paleis van de Zweedse Koninklijke Familie wordt „koortsachtig" gewerkt om alle versnaperingen op tijd klaar te krijgen. De fotograaf snapte de Zweedse Kroonprins Carl-Gustaf en zijn zuster Prinses Christina op weg naar de oven met bakplaten speculaas. MINISTER SUURHOFF ANTWOORDDE DE KAMER: „DE ARBEIDSRUST MAG NIET VERSTOORD WORDEN" In een goede redevoering besprak minister Suurhoff gisteravond de drio grote punten, die in het debat over sociale zaken door zestien sprekers naar voren zijn gebracht: werkgelegenheid, loonpolitiek en emigratie. Zouden er geen extra maatregelen worden genomen, aldus de minister, dan kan men rekenen op 130 a 140 duizend werklozen. De structurele werkloosheid kan bestreden worden door industrialisatie, verhoging van export en emi gratie. De directe taak van de Overheid bestaat in het scheppen van additio nele werkgelegenheid. Het volgend jaar kan 400 millioen gulden worden uitgetrokken, zonder dat de betalingsbalans teveel wordt belast. In de schrif telijke stukken zijn reeds verschillende maatregelen aangekondigd, zoals een versnelde uitkering van de oorlogsschade, verhoging van gelden voor do Waterstaatswerken, een bedrag van 50.000.000 gulden voor openbare werken en de uitbreiding van het bouwprogramma. Deze planr.en kosten ongeveer 210 millioen gulden. Daarnaast staan in 1953 nog andere objecten op stapel: overheidsinvesteringen in spoor wegen, vliegtuigindustrie en in de aanleg van waterleidingen. Verder: compensatie van huurverhoging, een huurverhoging, een verbetering van de pensioenen voor het overheids personeel en een belastingverlaging. Met al deze plannen zijn 90 a 190 millioen gemoeid, zodat de minister kon concluderen, dat het niet moge lijk is om nog andere grote projec ten dan die in de 230 millioen be grepen zijn, uit te werken. De minister twijfelde er aan of in het huidige systeem van loonb-heer- PROF. HELLINGA BELICHTTE DE BETEKENIS VAN HET DRIE-EILANDEN-PLAN EN DE AFSLUITING VAN DE ZEEARMEN Wat kan men in ons land en speciaal in Zeeland doen om de steeds toenemende verzilting van de bodem tegen te gaan? Deze vraag is uitvoerig besproken op de gisterenmiddag te Goes gehouden bijeenkomst van de Commissie voor Waterbeheersing en Verzilting. Wie in Zeeland ook maar enigszins met dit probleem te maken heeft, was aanwezig om te luisteren naar hetgeen prof. F. Hellinga, hoogleraar in de cultuurtechniek te Wage- ningen, hierover heeft verteld en waarin hij aandrong op de voorraad- vorming van zoet water in de kreken en tevens de betekenis belichtte van het zgn „drie-eilandenplan" en de afsluiting der zce-armen. met of zonder geleerdheid". Morgen hoop ik op dit alles nog eens terug te komen en wel met name op de selec- tiepost bij het toelatingsexamen. Kr. W. C. v. B. Voordat hij echter aan het woord kwam, heeft ir J. D. Dorst uit Goes, namens de Rijkscultuurconsulent voor Zeeland, ir A. Franke, een beschou wing gehouden over het belang van regionaal onderzoek, dat door hem sterk werd bepleit. Het is nJL in het belang van de landbouw noodzakelijk, dat men zo spoedig mogelijk het te veel aan zout water in Zeeland weert en het tekort aan zoet water in de zomer aanvult. De Commissie Water beheersing heeft in Zeeland al uit stekend werk verricht en ze was vol belangstelling naar de resultaten van het onderzoek. Ir D. W. Stolp uit Wageningen, die namens de voorzitter van de Zeeuw se commissie, de heer C. Philipsc, de bijeenkomst leidde, heeft in het debat, dat na de rede van Ir Dorst volgde, ojn. medegedeeld, dat de commissie van plan is een beroep te doen op de provinciale kas om in 1954 in Zeeland een onderzoek In te stellen naar ondergrondse zoetwatervoorraden. VAN GROOT BELANG. Dat een dergelijk onderzoek van groot belang is, bleek ook uit de rede van prof. Hellinga, die in een knap betoog deed uitkomen, dat het zoute water steeds verder naar het hart van Nederland toe sluipt en daarmee ook de drinkwatervoorziening in gevaar brengt. Als factoren, die daaraan mee werken, noemde hij het onttrekken van zoet water uit de reservoirs, die zich onder de duinen hebben gevormd en het slaan van bronnen voor de zgn brongasvoorziening. In Zeeland heeft men de problemen direct inge zien, vooral na de droge zomers van 1947 en 1949. Prof. Hellinga wees er met nadruk op, dat de hoeveelheid zoet water, die door rivieren, kanalen en sluizen wordt afgevoerd, voldoende is om het hele zoutwaterprobleem m ons land op te lossen. De polders en waterschappen, die in het voorjaa. hun overtollig water lozen, beseffen maar al te weinig, dat dit direct leidt tot een tekort in de zomer, wanneer de aanvoer wordt overtroffen door de verdamping. Reservoirvorming is daarom een machtig middel tegen het zoetwater tekort. IJSSELMEER. Zo is het ontstaan van het IJssel- meer van grote betekenis gebleken voor Friesland en Noord-Holland. Het bleek hierdoor mogelijk het binnen dringende zout terug te dringen en te lozen via Afsluitdijk en Noordzee- kanaaL Bij verdere inpolderingen zal dit nuttig effect echter verminderen en meer water door de IJssel moeten worden aangevoerd. Daartoe zijn in de Rijn stuwen geproji erd en is gedacht aan de vorming van een tweede reservoir, dat o ..staat door afdamming van het Waddengebied. Door het maken van stuwen in de R|jn krijgt echter het Zuiden weer minder zoet water. Vandaar, dat men in de Brielse Maas daor afdamming een zoetwaterreservoir heeft gevormd. Voor de zoetwatervoorziening van Voorne en Putten is dit werk van groot belang en men overweegt nu door Amerikaanse methoden stu wen en derg. het zoutge'. ilte in de bodem terug te brengen. (Zie vervolg op pag. 7) sing elementen van vrijheid geïntro duceerd kunnen worden, zonder da loonpolitiek te schaden. Het belonen van extra prestaties kan leiden, zo vreesde hij, tot het geven van hogere lonen aan alle arbeiders. Dat kan da bedoeling niet zijn. Aan het verlan gen om vrije lonen, met een maxi. mumgrens voor ondernemingen, dia behoorlijke winst maken, kan de re gering ook niet voldoen. Zo'n maat regel zou maar arbeidsonrust schep pen. In het algemeen was de minister van mening, dat door het stelsel van een gedifferentiëerde loonpolitiek verschil in beloning, geschoolheid en prestatie een rechtvaardiger onder linge verhouding is geschapen dan voor de oorlog. De regering wenst een actieve emi- gratiepolitiek te voeren. Aan dit be leid liggen vier beginselen ten grond slag: Inschakeling en stimulering van maatschappelijke organisaties, verrui ming van het aantal groepen emi granten en verruiming van de sub sidiemogelijkheden, het ontwikkelen van nieuwe emigratiegebieden en het mogelijk maken van een ruime kapi taalstransfer. In beginsel zal iedereen voor subsidie in aanmerking kunnen komen, dus ook de vakbekwamen. Het belang van de emigrant blijft op de voorgrond staan. Financiële steun zal niet worden gegeven als een mis lukking bij voorbaat vast staat. Over het emigrantenvervoer was de minis ter wel te spreken. Aan het verzoek om de sociale activiteit van geestelijke verzorgers te si ren kon h|j niet voldoen omdat het niet aangaat kerk genootschappen hier geld voor te geven. Tenslotte beloofde hij binnen een jaar met definitieve voorstellen over de kinderbijslag voor kleine zelfstandigen te komen. Tot onderwijzer aan de school Gra venstraat, uitgaande van de Vereni ging voor Gereformeerd Onderwijs te Middelburg, is benoemd de heer C. J. Barth, onderwijzer uan de Chr. school te Nieuwdorp. DE BILT ZEGT: Weersverwachting, geldig tot van avond. Aanvankelijk hier en daar mist en op de meeste plaatsen lichte vorst. Tot matig of krachtig toenemende wind uit Zuidelijke richtingen. Zwaar bewolkt met regen of sneeuw. Zelfde middagtemperaturen of iets lagere.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1