ZEEUWSCH DAGBLAD MINISTER KERNKAMP MOET ZIJN BELEID WIJZIGEN Uitbreiding van het open baar werkprogramma Vlissingse raadsleden vragen woningbouw en industrie P. v. d. A. bracht deining in de Goese Raad '/SNIPPER NIEUWS1 Delft en Bolsward zijn voor een verenigd Europa Gat in Vlissingse boulevard geslagen Brilliant Z.V.U.- concert PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Onze verhouding tol de West Het zelfbeschikkingsrecht mag geen recht van afscheiding van het Koninkrijk inhouden Op Marken krijgt men er genoeg van* Nieuwe hagel- en sneeuwbuien verwacht* Zwaar geschut of zeepbel? Stichting Uitgave; „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 80, TeL 2438, bjj geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289, Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelbu g: Korte loordstraat 35. TeL administratie 2009, TeL redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 2628 8e JAARGANG No. 2356 Abonnementsprijs j 0.44 per week, ƒ1.85 p. maand, ƒ5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per nun. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DONDERDAG 18 DEC. 1952 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; 3. S. Hoek, Middelburg; 3. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiaema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maam Vrijdag: Zon op 8.44 u, onder 16.30 u. Maan op 10.57 u., onder 19.20 u. Hoogwater Vrijdag 19 December! Vlissingen: 3.05 u. 2.21 m., 15.20 u. 2.28 m. Terneuzen: 3.36 u. 2.40 m., 15.56 u. 2.45 m. Wemeldinge: 4.59 u. 1.83 m., 17.17 u. 1.91 m. Zierikzee: 4.45 u. 1.57 m., 17.06 u. 1.65 m. (Van onze parlementaire redacteur,) - de over de sloot heeft minister Kernkamp gisteravond de eindstreep gehaald. Zijn beschouwingen over het zelfbeschikkingsrecht van Suriname en de Antillen waarin h!j een recht van afscheiding niet wen- ontkennen vielen by alle fracties, uitgezonderd de socialistische, niet in goede aarde. Ontegenzeggelijk heeft hjj tijdens de onderhandelingen in New-York grote fouten gemaakt, zo groot, dat hij genoopt werd te verklaren bereid te zijn een ander beleid te voeren. Dat is ook noodzakelijk geworden, want uit de rede van minister-president Drees is duidelijk ge bleken, dat het gehele Kabinet hem niet wil steunen, om dan van de Kamer maar te zwijgen. Misschien is de grootste fout wel geweest, dat men de „jonge bewinds man" heeft laten onderhandelen zon der behoorlijke instructies. Daarnaast is hij ongetwijfeld te overijld en te wetenschappelijk te werk gegaan. Niet minister Kernkamp maar de pro fessor Kernkamp gaf uiteenzettingen over het zelfbeschikkingsrecht en dan loopt men gevaar de politieke kant uit het oog te verliezen. Dit nog af gezien van de vraag of zijn staats rechterlijke inzichten wel door ande ren worden gedeeld. Te veel heeft hij zich blind gestaard op zijn stelling, dat een afscheiding van de West po litiek een onmogelijkheid is. Dat de Kamer een plank over de sloot heeft gelegd waarin hij in wilde lopen, is te danken aan de waardering, die men voor zijn persoon heeft. De bereidheid om een ander beleid te voeren, heeft echter de doorslag gegeven. Het is maar de vraag hoe deze zaak in de West wordt opgevat. Minister Kernkamp vertelde, dat bij in het openhartige gesprek met de vertegenwoordigers van de Lands regering zelfbeschikkingsrecht met recht van afscheiding heeft beloofd. Het was hem echter duidelijk gewor den, dat Suriname niet uit het Ko ninkrijk wenst te treden, doch de theoretische mogelijkheid van afschei ding wenst te gebruiken om de nieu were verhoudingen aan te kunnen gaan. Telegrammen werden naar Ne derland gestuurd om het Nederlandse Kabinet hiermee te laten instemmen. Na toezegging te hebben gekregen maakte professor Kernkamp defini tieve afspraken. Later bleek, dat men hem in Nederland niet goed had be grepen. Nu zijn terugkomst he ft de Minis terraad zjjn uiteenzetting ar -gehoord maar men heeft geen beslissing ge nomen en dus nam hij het recht van afscheiding voorlopig voor zijn per soonlijke rekening. Dr Drees had een andere uitleg. Het Kabinet heeft wel degelijk de vijf punten van het over leg aanvaard. Er is echter verschil van interpretatie voornamelijk over de vraag of zelfbeschikkingsrecht en recht van afscheiding impliciet zijn. VERWEER. Minister Kernkamp motiveerde zijn houding door te wijzen op de poli tieke realiteit. Suriname kan econo misch niet alleen staan. En wie kan dit gebiedsdeel dwingen, als het zelf beschikkingsrecht heeft om binnen het Koninkrijk te blijven? Bovendien wensen de Airtillianen het recht van afscheiding niet te bezitten. De erken ning van een afscheidingsrecht is daar om gewaagde onderneming. Van zwichten voor Suriname is geen sprake. Het recht van afscheiding is weliswaar theoretisch mogelijk, maar zulk een wantrouwen tegen het volk brengt de zaak niets verder. Het standpunt de Kort noemde de minis ter onwerkelijk en een tikkeltje naief. Als men ouder wordt wil men de huissleutel hebben. In mijn con ceptie zal het Koninkrijk bij elkaar worden gehouden. Toen ik minister werd heb ik mijn kinderen gewaarschuwd, dat ik uit gekreten zou worden voor 'n schurk, een prul en een landverrader, maar ik heb gezegd, dat zij zich daar niets ven moeten aantrekken. Hij zag wel in, dat zijn persoonlijk beleid geen kans van slagen had. De minister wil de van standpunt veranderen, opdat de K.V.P. bereid is een andere vorm van het Statuut te aanvaarden. Deze partij is niet afkerig van een confe deratie. Hij stelde voor, nu deze zaak op losse schroeven is kor-.en te staan, haar nog eens in intieme kring te overwegen. Maar het vervulde hem met grote zorg, dat men een andere kant uit wil. By de replieken gaven de heren van de Wetering (C.H.), van Baal (A.R.), de Kort (K.V.P.), Ankersmit (V.V.D.) en Lemaire (K.N.P.) onom wonden te kennen van een seccessie- reeht niet gediend te zijn. In het zelf beschikkingsrecht is geen plaats voor afscheiding. Deze moet voorkomen worden door het voeren van een goed beleid, aangepast aan wisselende om standigheden. De minister schijnt niet in te zien, zo zeiden zij, dat wij juist via het zelfbeschikkingsrecht een ein de maken aan koloniale verhoudingen. De socialist de Kadt was van mening door deze wankele politiek nationaal en internationaal schade zou lijden. Hij begreep niet, dat de minister nu van beleid wilde veranderen. Bij de stemming over de begroting deed zich de vraag voor of aanneming zou betekenen dat het oude politieke beleid wordt aanvaard. De heer Schouten (A.R.) zei on uitdrukkelijk, dat dit geen instemming betekende met het gevoerde beleid van prof. Kernkamp. Met de stemmen van de communisten tege.i kon de minister deze begroting mee naar huis nemen. Raad van Vakcentralen vraagt: VOLLEDIGE COMPENSATIE VAN HUURVERHOGING VOOR LOONTREKKERS De Raad van Vakcentralen heeft aan de Ministerraad een adres gericht, waarin wordt gezegd, dat de gemiddelde werkloosheid het afgelopen jaar ca. 135.000 bedroeg. Dit aantal, dat 40.000 meer is dan destijds door de minister toelaatbaar werd geacht, heeft in brede kringen van de werknemers ongerustheid verwekt. Op dit moment is de werkloosheid aanmerkelijk groter dan een jaar geleden. Bij deze ontwikkeling heeft de Raad van Vakcentralen er behoefte aan er met klem bij de regering op aan te drin gen onverwijld over te gaan tot het nemen van een aantal doeltreffende maatregelen. Gemeend Kind was in levensgevaar boot liep vast. De boot naar Marken is Dinsdag avond weer in Monnikendam blijven vastzitten, nadat de laatste dagen de verbinding herhaaldelijk was gestag neerd. De 200 arbeiders, die zich aan boord bevonden, werden in Monni kendam door de bevolking opgeno men. Een kind, dat een spoedoperatie moest ondergaan, is tijdig aan de vaste wal gekomen. Uitstel van de operatie zou levensgevaar hebben medege bracht. Deze stagnatie heeft de burgerij er toe geleid telegrammen aan de rege ring en aan de Tweede Kamer te richten met aandrang een dijkver- binding van het eiland met de vaste wal tot stand te brengen. Vermeulen en de Keyzer naar Tunis. Een woordvoerder van het Interna tionale Verbond van vrije vakvereni gingen" (I.V.V.V.) heeft te Brussel me degedeeld, dat de heren A Vermeu len en Roger de Keyzer, functionaris sen van respectievelijk hei Neder landse N.V.V., en de Belgische fede ratie van vakverenigingen. Dinsdag avond uit Brussel naar Parijs zijn vertrokken, met de bedoeling Woens dag, na besprekingen met Franse vak bondsbestuurderen te hebben geveerd, per vliegtuig door te reizen naar Tu nis. i'.'i Eisenhower e-. MacArthur hebben gezegd, dat zij een nuttige bespreking hebben gehad over Korea en de rest van de wereld. In Tunesië moet in het Zuiden een goedgewapend legioen van verzetsstrijders opereren. In de Noordoostpolder komt nu een ge- me- te, zo heeft de commissie voor algemene belangen met 94 stemmen besloten. Tegen waren de C.H. en een lid van „Polderbel=T"*"v>". wordt dat bij de thans geheel veranderde situatie het mone tair verantwoord is een actieve werk- gelegenheidspolitiek te voeren. De Raad van Vakcentralen meent dat het werkgelegenheidsprogramma van de regering zowel verhoging van de overheidsuitgaven als verlaging van de lasten op het bedrijfsleven en de verbruikers moet omvatten. Gedacht wordt in de eerste plaats aan de uit breiding van het openbare werken- programma en versnelling van de uit voering van dit programma. In het adrc wordt er de nadruk op gevestigd, dat deze uitbreiding en versnelling op zo kort mogelijke ter mijn dienen te geschieden en ter be strijding van de structurele gevaren voor de werkgelegenheid zoveel mo gelijk aan een versnelde ontsluiting van de onderontwikkelde gebieden dienstbaar dienen te worden gemaakt. Gedacht wordt aan een verhoging van het woningbouwprogramma bo ven het aantal van 55.000, dat door dé regering in de troonrede is ge noemd. In een totaal werkgelegenheids programma is naar de mening van de vakcentralen belastingverlaging op zijn plaats. WILDE STIER ONTSNAPTE ONDANKS DE STENGUN. In de bossen rond Bergen op Z_-Tn zwerft een wilde stier. Hij verkoos de vrijheid boven het slachthuis, waar hij uit zijn warme stal by de landbouwer Ooms in Steenbergen per auto moest wor den heengevoerd. „Moest worden", want onderweg ontsnapte hij. Boe ren arbeiders en zelfs Rijkspolitie met stengu .s rr.:.sden achter hem aan. En de stier liep voor zijn leven. Eindelijk kreeg men hem onder schot. De koude loop vaneen stengun was op 20 m afstand van zijn zwoegende borst. Toen.ket ste het wapen en de stier verdween weer. Snuivend en wilder dan ooit. Geen stormschade aan de dijk bij Westkapelle. Gelukkig hebben zich gistermiddag tijdens hoog water geen bijzonder heden voorgedaan bij de herstelwerk zaamheden aan de dijk tussen Dom burg en Westkapelle. Naar wy vernamen had men het geluk, dat de Westerstorm niet on tijdig naar het N.-Westen draaide. Daardoor werd nieuwe schade voor- kor. n. De werkzaamheden vlotten ;oed en men verwacht, dat wanneer o komende dagen ongehinderd kan worden gewerkt, omstreeks Kerstmis de gaten zover zijn gedicht, dat geen direct gevaar meer bij stormweer te duchten is. Verder zou de Raad van Vakcen tralen erop willen aandringen bij maatregelen tot huurverhoging de ge volgen voor de werkgelegenheid nauw keurig te overwegen. Gevraagd wordt enerzijds deze huurverhoging voor de loontrekkers en de sociale zwakkeren volledig te compenseren teneinde de koopkracht niet aan te tasten en anderzijds de lasten voor het bedrijfs leven, die er eventueel uit voortvloei en, -.veel mogelijk te verlichten. Voorts wordt gemeend, dat de on rechtvaardigheid bij de invoering van de kinderbijslagen 1950 begaan, moet worden hersteld. De kinderbijslagwet 1950 kent andere peildata dan de kinderbijslagwet 1939. Het komt de Raad van Vakcentralen gewenst voor de nadelen, die hieruit voor sommige verzekerden zijn ontstaan, zoveel als technisch mogelijk is te compenseren. Politieke Commissie aanvaardt Latijns-Amerikaanse resolutie. De politieke commissie van de Al gemene Vergadering der V.N. heeft gisteren met veertig tegen vijf stem men bij elf onthoudingen de door Pa kistan geamendeerde Latijns-Ameri kaanse resolutie over Marokko aan vaard. Hierin wordt verzocht om spoedige onderhandelingen tussen Frankrijk en Marokko met het doel zelfbes' .-.ur te verlenen aan de Ma rokkanen. De commissie verwierp de Arabisch- Aziatische resolutie, waarin bespre kingen tussen Frankrijk en Marokko werden voorgesteld met het doel een regeling te treffen in overeenstem ming met de souvereiniteit van Ma rokko, de verlangens van het Marok kaanse volk en het Handvest van de Ver. Naties. ZUID-SLA VIE VERBREEKT DIPLOMATIEKE BETREKKIN GEN MET HET VATICAAN. De Zr'dsL. sriie onderminister van Buitenlandse Zaken, dr Ales Bebler, heeft gisteren de zaakgelastigde Pau selijke nuntiatuur te Belgrado, mgr Silvio Oddi, een nota overhandigd, waarin het Vaticaan wordt verzocht zijn vertegenwoordiging in de Zuid- slavl 3he hoofdstad terug te trekken. Het Zuidslavische verzoek volgt op critiek van maarschalk Tito op de be noeming van aartsbisschop Stepinac tot kardinaal. Het staatshoofd noemde dit Linsdag in een rede een „beledi ging". Het proefreferendum. By het proefreferendum in Bolsward over de Europese eenheid werden in totaal van 4208 „kiezers" 3714 stem men uitgebracht, dat is 88.26 Hier. van stemden voor 3586 (96.55 tegen 105 (2.82%). Deze uitslag is boven alle verwach ting. Vooral als men bedenkt, dat 3' zieken zich nog wel hebben ge meld, d.w.z. door gemachtigden te sturen, die evenwel niet konden wor den erkend. De uitslag werd door de burge meester op het stadhuis bekend ge maakt. Van de 3B039 kiesgerechtigden te Delft zijn er 29188 of 74,77 opge komen. Daarvan zijn er 27168 ja- stemmers (93,08 1551 neen-stem mers (5,31 649 stemmen zyn van onw: rde (0,01 Medegedeeld werd, dat de uitslag van de stemming te Bolsward telegra fisch zal worden doorgezonden aan H. M. de Koningin, aan Paul Henri Spaak, de president van de Europese beweging in Brussel, aan de minister president van Binnenlandse Zaken, de beide ministers van Buitenlandse Zaken, de voorzitters van de Kamers en aan de burgemeesters van Brus sel, Luxemburg, Parijs, Rome en aan de lord-mayor van Londen. De Bey van Tunis heeft de Franse Residentie te Tunis meegedeeld, dat hy weigert zijn zegel te hechten aan een deel v: i de Franse hervormings voorstellen. BEGROTING 1953 BEHANDELD De leden van de Vlissingse gemeenteraad hebben gisteren by de behan deling van de begroting 1953 ruimschoots hun wensen en verlangens be kend gemaakt. Natuurlijk stond de woningbouw boven aan het lijstje bij de algemene beschouwingen. Dan volgden de industrialisatie, de zorg voor de massajeugd, waarover bij B. en W. een uitvoerig rapport is binnengeko men en het opgespoten industrieterrein bij de Prins Hendrikweg, dat door de Marine in gebruik zou worden genomen, doch waarover nog geen over eenstemming is bereikt met het Rijk. De heer 3. Marijs (A.R.) ging nog een stapje verder, door, wijzend op de vele arbeiders, die in Vlissingen werken, doch in een nabije gemeente wonen, B. en W. te vragen hoe het stond met de grenswijziging. De gemeente, die hij op het oog had, bleek Souburg te zijn en hij scheen er voor te voelen, dit grondgebied bij Vlis singen te willen voegen. Aan de algemene beschouwingen werd deelgenomen door alle fracties behoudens de K.V.P. Voor de P. v. d. A. sprak de heer M. J. van Poelje, gevolgd door de heren H. van Rooyen (C.H.), J. Marijs (A.R.) en J. C. Corver (V.V.D.) De heer J. Post (Arb.) gaf namens zijn fractie nog een beschouwing over de woning bouw. De wensen liepen niet ver uiteen. Algemeen was de lof, die men aan B. en W. toezwaaide voor alles wat in de afgelopen jaren tot stand is ge bracht. De woordvoerder van de P. v. d. A kon het niet nalaten een politiek binnen- en buitenlandse beschouwing weg te geven en er op aan te dringen, dat alle partijen front moeten maken tegen de bedreiging van het commu nisme. Hij vroeg aandacht voor de stimulering van de zelfwerkzaamheid en zorg voor de „ongrijpbare" jeugd. Komt er weer een bijeenkomst met jeugdige kiezers voor de gemeente raadsverkiezingen, zo wilden enkelen weten. De burgemeester, mr B. Kolff, zei, dat het wel in de bedoeling ligt. De heer van Poelje en de heer Marys waren niet te spreken over het feit, dat bij belangrijke gebeurtenissen (de heer van Poelje noemde de te waterlating van de „Kungsholm") de raad niet wordt uitgenodigd. De indu strialisatie was een geliefkoosd onder werp. Bijna alle sprekers zeiden er iets over. Ook hier eensgezindheid: Laten we proberen kleine industrie aan te trekken en daardoor de bevol king meer keuze te geven bij het zoe ken van werk, luidde het oordeel van de raadsleden. Daar zat echter ook de woningbouw aan vast. Allen bleken geschrokken door de Straten waren in één nacht schoon, maar mening van minister Witte, dat in Zeeland geen woningnoodi meer heerst. Voor Vlissingen had de heer Post het haarfijn uitgerekend. Er zijn bjjna 2000 woningen gebouwd na de bevrijding, zo rekende hij voor. Daar van zijn 1500 herbouwgevallen, dus maar 'n paar honderd om de grote be volkingstoename op te vangen. Boven dien zit men met 600 noodwoningen, waarvan er zijn, die al opgeruimd had den moeten worden, omdat ze maar een levensduur van vijf jaar,hadden. De heer Post pleitte dan ook voor ec handhaving van de woningbouw in een tempo als vlak na de bevrij ding. De heer van Rooyen meende, spre kend over het tekort op de begroting, dat is opgelopen tot f 224.000.dat bezuiniging geweld zou aandoen aan de vitale belangen van de stad. Met vreugde begroette hij en de anderen de aankondiging, dat binnen afzien bare tijd een nieuw stadhuis wordt gebouwd. Hij vroeg of de burgemeester al had onderhandeld met de organisatoren van de Boulevardloop om deze wed strijd van de Zondag naar de Zater dag te verplaatsen, hetgeen ook vroe ger het geval is geweest. De burge meester was echter nog niet in de gelegenheid geweest contact hierover op te nemen. Met de heer Marijs vroegen ook de andere sprekers het probleem van de na-schade aan de woningen grondig te bezien en op behoorlijke regelingen aan te dringen bij het Rijk. Nadat het Dinsdag omstreeks het middaguur in bijna geheel Nederland nog 1 tot 3 graden vroor, is er gis ternacht een buitengewoon snelle dooi ingetreden. Wind en regen werkten tezamen om de aanwezige sneeuwlaag op te ruimen, zodat deze gisteroch tend reeds zo goed als verdwenen was. Deze opvallende weersomslag hing samen met een kleine storing, die Maandagmiddag de zuidpunt van Groenland passeerde en daarna met grote snelheid de Oceaan overtrok, voortdurend in diepte toenemend. Het gevolg hiervan was, dat de wind tot storm aanwakkerde, eerst boven de Britse eilanden, later eok aan onze kust, waar gemiddelde windsnelheden tot 175 km. per uur werden gemeten. Snel trokken de depressiefronten naar het Oosten. De neerslag, die ze brach ten, viel zowel in Engeland als in ons land, België en Noord-Frankrijk eerst in de vorm van sneeuw of ysregen, later in de vorm van regen. Vele Ne derlandse stations in het Westen van het land tapten gistermorgen meer dan 10 mm. af. Onmiddellijk na de frontpassage nam de wind in kracht af. Men verwachtte gisteren weer een geleidelijke aanvoer van koudere lucht met nieuwe hagel- of sneeuw buien. DE STORM. De storm heeft inmiddels goed huisgehouden aan de Nederlandse kust. Voor de Nieuwe Waterweg raak te het Zweedse ..chip „Mangen" en het Duitse schip „Butentor" in moei lijkheden. De reddingboot „Jan Leis" en twee sleepboten kwamen in de weer. De schepen hebben het tenslotte gehouden. Vele loodsdiensten waren gisteren gestaakt. Vroede vaderen werden opgeschrikt. De Westerstorm heeft gisteren bij hoog water, in de Boulevard Evertsen voor het voormalige hotel „Brittania" te Vlissingen, een gat van 10 meter geslagen. Met veel moeite is de Dienst van Gemeente, werken, die onmiddellijk maatrege. len nam, erin geslaagd met het storten van puin en zandzakken de diepe bres voorlopig te dichten. De Vlissingse vroede vaderen wa ren gisteren juist bezig te praten over de gemeentebegroting en haar tekort, toen zij werden opgeschrikt door een daverende knaL Tevoren was reeds de wethouder van Openbare Werken, de heer M. A Popering, weggeroepen. Maar niemand had daaraan aandacht geschonken. Toen even later die knal klonk en daarop het bericht binnen kwam, dat de boulevard door de storm kapot was geslagen, ging het nog al levendige debat als een nachtkaars uit. Vandaag bij daglicht zal men kunnen schatten hoe groot de schade is en in de vo!_ -de begrotingsvergade- ring, het volgende jaar, zal men wel licht nog kunnen nakaarten over deze stormachtige dag. Veerboot vastgelopen. Dinsdagavond ongeveer half acht liep de Provincialboot „Prins Wil lem I", op weg naai- Katseveer, ten gevolge van de krachtige Zuidelijke wind op de Westhavendijk te Zierik zee. De sleepboot „Olga" van de Fa E rrevoets Zn, voer uit en slaagde er in na VA uur de boot los te slepen.' TERUGTREKKING VAN VERTEGENWOORDIGERS UIT COMMISSIES WORDT OVERWOGEN In de gisterenmiddag gehouden begrotingszitting van de Goese gemeente raad heeft de P. v. d. A.-fractie, bij monde van de heer J. S. Visscher, zwaar geschut in stelling gebracht. Deze fractie is nl. van mening, dat zij door sommige raadsleden wordt tegengewerkt. De samenstelling van de commissie voor het Medisch Centrum en vooral de verkiezing van het lid voor de algemene vergadering van het Prot. Chr. Ziekenhuis zouden hier het bewijs van vormen. De fractie overweegt nu zeer ernstig, haar ver tegenwoordigers, die namsiis de gemeente zitting hebben in de diverse commissies en besturen, terug te trekken. De C.H., A.R., V.V.D. en Midden- schied. Hij herinnerde hier aan de standspartij hadden afgesproken geen algemene beschouwingen te houden. De beschuldiging van de P. v. d. A. moest men echter tegenspreken, zodat toch nog een uitvoerig debat ontstond. De heren Zuidema (A.R.) en A. de Rood (V.V.D.) traden daarbij tegen de heer Visscher in het krjjt. Zij wezen beiden de beschuldiging van de hand, waarbij de heer Zuidema met nadruk zei, dat aan de samen werking met zjjn fractie z.i. nimmer iets heeft ontbroken en dat deze beter is dan in lar.delyk verband is ge- Hij kabinetsformatie. „Als Romme toen niet had gerommeld en Donker zjjn gang had laten gaan, was de A.R. op de stoep blijven staan".... Be heer de Roo drong erop aan, z':h nog eens ernstig te beraden alvorens deze stap pen te nemen. Tenslotte bleek uit 'n mededeling van de heer Visscher, dat men in de fractie zelf nog geen over eenstemming bestaat in deze, zodat het geheel veel gaat lijken op een zeepbel. De heer Visscher uitte In zjjn al gemene beschou.. ingen allereerst zjjn teleurstelling, dat de Goese bevolking nog steeds geen invloed kan uitoefe nen op het terrein van de sociale- en armenzorg. Hij sprak over „achter lijke toestanden" en bepleitte de in stelling van een volledige dienst voor Sociale Zaken. Voorts drong hij met kracht aan op een zuinig beleid tot behoud van de autonomie. Overigens had hjj nog tal van wensen: een zwembad, een recreatieoord, tewerk stelling van minder-validen, een mo derne schouwburg en last but not least grenswijziging. Hij had hierover iedere beschouwing van B. en W. ge mist. Voorts drong hij aan op hogere verpleegprijzen in het gasthuis en op spoed inzake de bouw van een streek ziekenhuis. Hjj bepleitte verbetering van school B, informeerde naar de doorbraak Brouwersgang, naar de overeenkomst met de Leer Verwer inzake de beurs en naar het onder houd van de havendam. De heer W. J. J. M. Vroome (Zie vervolg op pag. 7.) PROF. GERBRANDY HERSTELLENDE. De oud-minister president prof. mr P, S. Gerbrandyy, die sedert 30 NovembeS j.L in een Haags ziekenhuis verblijft en die op 2 December j.l. een operatie van ingrijpende aard heeft ondergaan, mag vandaag het ziekenhuis verlaten. Zoals bekend, leed prof- Gerbrandyy aan een middenoorontsteking. Hij zal op mediscli advies nog enige tijd rust moeten houden. In het gebouw van de Duitse ambassa» de te New Delhi heeft de Duitse ambas- sadeur in India namens bondspresident Heuss aan dr Frank N, D. Buchman, de grondlegger van morele herbewapening de onderscheiding uitgereikt van het Grootkruis van verdienste der Duitse bondsrepubliek, wegens zijn verdiensteit bjj de na-oorlogse wederopbouw van W. Duitsland. Nederlandse leerling-vlieger in Amerika verongelukt. Op de vliegbasis Writtenhouse nabij „Williams Airiorce base" in Arizona in de V.S. is een Harvard lestoestel veron gelukt. De inzittenden, de Nederlandse reserve-korporaal lerling-vlieger L. 1. P. G. Lecocq d'Armandville en zjjn Ameri kaanse instructeur kwamen om het leven De korporaal vertrok op 8 April 1952 voor de vliegeropleiding naar de VB. Hjj was gehuwd en in Den Haag woonachtig. Het peil van de Z.V.U.-concerten is altijd hoog, maar wat zij gisteravond gaf in de Concertzaal te Middelburg, was phenomenaal. Lola Bobesco (viool) en Jacques Genty (vleugel), het internationaal beroemde Franse duo, gaf een vertol king van een klassiek programma, zo als we zelden hoorden. De violista heeft een grandiose techniek en eea zeldzame artistieke opvatting, dis vooral Brahms en Franck verblindend schoon deden herleven. De begelei ding van Genty was zo gaaf en tege lijk ook zo levendig, dat er een sa menspel werd bereikt, dat practisch onovertrefbaar. Was ons de sonata in A groot van Mozart wel wat ta week (misschien een Franse versia van Mozart?), die in D klein van Brahms was verrukkelijk. Het forsa dat Brahms' muziek kenmerkt (zoals we reeds eerder schreven) werd hier geen geweld aangedaan, maar zo goed benaderd, dat men moest beamen: dit is Brahms! We denken hierbij aan het prachtig en het Hongaars aandoende presto agitato, dat door zijn uitbundig heid schitterde als vuurwerk. Het mooiste was de bekende sonate van César Franck. Zeldzaam schoon van- melodie werd deze sonate niet alleen, een klank-, maar als het ware ook een „kleurfestjjn". Het bijzondere co- loristische vermogen van de grote meester werd hier weergaloos niet al leen ten gehore gebracht, maar ook „vertolkt". Het was, zou men kunnen zeggen een wonderschone mengeling van klank en kleur. Velen kennen Franck alleen van zijn orgelwerken en van zijn symphonie. Hier blijkt echter ook hoe geniaal hij was in zijn kamermuziek. Na een zeer spontane hulde, die het publiek de kunstenaars bracht, gaven deze een brilliant scherzo van Grabriël Fauré als toe gift. B. DE BILT ZEGT: Buien. Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk enkele regen-, hagel- of sneeuwbuien. Krachtige tot matige wind in hoofdzaak tussen Zuid-West en Noord-West, maar later in het Noorden van het land weinig wind. Dezelfde temperaturen of iets lagere.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1