sonncma £m tand, Nederlandse torpedojager had veel geluk* BIJ HOEST EN KEELPIJN ïfe S&ocp Adenauer wil bijeenkomst van zeven Westeuropese mogendheden. ROBERT SCHUMAN ERE-DOCTOR» Kabinet-Wilopo blijft in huidige vorm gehandhaafd Een z.g. effecten- spaarregeling ontworpen» Communistisch China wijst resolutie van India af* Bewapening mag niet tot nationaal bankroet leiden* PLEESZaSTER BLSEHIiH Oud-Minister mr J* Terpstra* f FEUILLETON G N.V. neemt voorlichting over rheuma ter hand. KERK Dinsdag 16 December 1952 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina S g- Alarm op de „Piet Hein". Communistische vliegtuigen zochten het vaartuig tevergeefs. (Van le luit. oorlogscorrespondent J. Rups). Vier-, vijf-, zesmaal ratelt de grote electrische schel voor de deur van de hut. Alarm. Ik grijp meteen mijn zwemvest en mijn helm. Alarm be tekent hier, vlak voor de kust van communistisch Noord-Korea, dat er grote kans bestaat op een of andere vorm van een vijandelijke aanval. Het is bittere ernst. Ik ren de steile, smalle trapjes o naar de brug, wordt onderweg ettelijke malen ondersteboven gelopen door grote zware kerels, die allemaal ver schrikkelijke haast hebben om hun attributen te halen en hun posten te bezetten. Op de brug van de Nederlandse tor pedojager „Piet Hein" die in geal lieerd verband in de Koreaanse wa teren opereert, staan de dienstdoend comandant, de ltz 1 H. de Jonge van Ellemeet en nog enkele officieren met dikke jassen aan tegen de felle, ijs koude Noordelijke wind, helmen op en zwemvesten om. Van de radarhut is bericht binnengekomen, dat vijande lijke vliegtuigen op het scherm zijn waargenomen. „Rood twaalf, zeven", zegt de luidspreker. Dat betekent, dat de vliegtuigen zich twaalf graden links van de boeg en op zeven mijl afstand van ons bevinden. Op de brug zien wij niets anders dan de grauwe zee, de kust van Noord-Korea waar we langs varen en boven ons een dicht, haast ononderbroken wolken dek. Daarboven moeten de vijandelijke vliegtuigen zich bevinden. Wat zijn het voor vliegtuigen? Mig's, de be ruchte Russische straaljagers? Alle kanons zijn bezet, de vier stuk ken van twaalf centimeter Bofors luchtdoel, gereed om op het eerste te ken in de juiste positie te worden gedraaid en een regen van witgloeien de scherven staal te verspreiden tus sen de vijandelijke vliegtuigen. DB SPANNING STIJGT. „Groen acht, vjjf", zegt de luidspre ker. Ze komen dichterbij. De spanning is Intens en ledereen is er door bevangen, de officieren op de brug zowel als de matrozen bj) de kanons en in de muni tiebergplaatsen, de koks, de machinis ten en de stokers. „Groen vijftien, vijl", klinkt het door de luidsprekers. Nog steeds is van de vijand niets te zien. Heeft hjj ons wei waargenomen? Hjj vliegt in een cirkel om ons heen. Wat voert hij in zijn schild? Vele paren ogen turen door verre kijkers het luchtruim af. Hier en daar wordt tussen de wolkenformaties een streep blauwe lucht zichtbaar, die het volgende ogenblik weer is bedekt. Fier wappert van de achtermast het rood, wit en blauw en in ons kielzog vaart een moderne Amerikaanse tor pedojager, waarvan wij de kanons dreigend omhoog gericht zien. Laat ze maar komen, wij zijn gereed. „Ai-ai". „Groen honderd-een, acht", zegt de luidspreker. De vliegtuigen moeten zich nu rechts Zuidelijk van ons bevinden Niets te zien. Dat is nog het span. nendste element van de hele situa. tie. Als we die dingen maar zagen „Groen honderd een en zeventig vijftien", klinkt het een poos later, Dan een hele tijd niets meer. Met grote kracht boort de boeg van de Nederlandse torpedojager zich door de golven, die af en toe hoog over het dek spatten. Na tien minuten neemt de com mandant de microfoon uit het kastje en vraagt: „Heb je ze nog op het t :herm?" „Neen, commandant", is het ant woord door de luidspreker. „Ze zijn verdwenen." „Ai-ai". Dat is de marine-uitdrukking voor: heb het begrepen. Boven onze hoofden breekt de be wolking voor enkele momenten. Een vlucht van wel vijftig eenden klap wiekt in volmaakt V-formatie in Zui delijke richting. „Ze hebben toch geen eenden ge peild op de radar?" vraagt iemand la chend. „Moeten verdraaid snelle eenden geweest zijn", antwoordt een ander. De spanning is gebroken. De vlieg tuigen zijn weg. Even later wordt „einde alarm" aangekondigd en gaat iedereen weer normaal aan het werk. Vier en een half uur varen ten Zui den van Wladiwostok, dicht bij de grens tussen Korea en Mandsjoerije keren de twee torpedojagers, de Ne derlander en de Amerikaan, terug naar het Zuiden. Vanmiddag liggen we weer bij het eilandje Yangdo en is de blok kade-patrouille zonder incidenten vol bracht. Ingezonden Mededeling (Adv.) SLUM-OPLOSSEND De Westduitse bondskanselier, Aden auer, heeft in een vraaggesprek ge pleit voor een geregeld bijeenkomen van de premiers van Groot-Brittannië en de zes landen van het Europese leger. Hij achtte dit noodzakelijk omdat het naar zijn mening onmogelijk is een gemeenschappelijke defensie op te bouwen zonder een gemeenschappe lijke buitenlandse politiek. De te vormen raad moet zo onbu reaucratisch zijn als maar mogelijk is, aldus Adenauer, en zij zou zonder zich bezig te houden met problemen van organisatorische aard, bijeen moeten komen om een Europese vredes- en veiligheidspolitiek vast te stellen. Naar te Parijs werd vernomen hebben berichten uit Parys by Adenauer de indruk gewekt, dat de kansen op een bekrachtiging van het verdrag aan gaande het Europese leger zonder in grijpende wyzigingen zeer klein zyn. Waarnemers waren van mening, dat Adenauers voorstel ten doel heeft uit het dilemma te komen dat herziening van het legerverdrag om hals zal bren gen doch dat zonder enige herziening er geen legerverdrag zal komen. Het kabinet-Wilopo blijft in zijn huidige vorm gebandhaafd en de be slissingen van het P.NJ.-congre's be ïnvloeden de positie van de minister raad niet, aldus beeft de minister van Voorlichting, de heer A. Mononutu, na afloop van een kabinetsvergadering medegedeeld. In deze vergadering werden enkele beslissingen ten aanzien van de 17 Oc tober-affaire genomen, doch deze wer den nog niet bekend gemaakt. Intussen werd het Maandagochtend in politieke kringen in Djakarta zeer waarschijnlijk geacht, dat kolonel Bambang Sugeng benoemd zal worden i tot chef-staf van de landmacht. Effectenbezit moet worden gepopulariseerd. Zoals bekend worden sinds enige tijd pogingen gedaan om beurs- en effectenhandel tot vertrouwder be grippen te maken bij het publiek. Een eerste stap daartoe was het organiseren van wekelijkse bezoe ken aan de effectenbeurs, waarbij onder deskundige leiding inlichtin. gen over doel en werkwijze van de beurs worden verstrekt. Voor deze bezoeken blijkt grote belangstelling te bestaan, met name ook onder leerlingen van middelbare scholen. Ter popularisering van het effecten bezit en tevens ter bevordering van de spaarzin onder het publiek zijn de leden van de Vereniging voor de Ef fectenhandel thans in kennis gesteld van een z.g. effecten-spaarregeling, waarbij zij onder eigen naam contac ten kunnen leggen met een nieuwe kring van cliënten, die hierdoor na 2 jaar effectenbezitter worden. De rereling, die wordt voorgesteld als een nieuwe manier van sparen, komt hierop neer, dat de cliënt, die hieraan deelneemt, twee effecten in zijn bezit krijgt, t.w. een obligatie van f 500 der 414 pet. 40-jarige lening bank voor Nederlandse gemeenten en een V/? pet. premie-obligatie van één der grote gemeenten ad f 100. beide stukken, ter v> .ie van 1 500 samen, geven na afloop van de spaarperiode van 2 jaar circa 4 pet. rente per jaar en tot dat tijdstip ont vangt de cliënt 3 pet. rente over zijn spaargeld. Hy deelt ook in de kansen op een premie uit de premieleningen der grote gemeenten. De koopsom moet worden voldaan in 23 maande lijkse termijnen van f 25 elk en een slottermijn, die variabel is. De stukken rden gedeponeerd bij de kas-asso- ciatie, die als trustee optreedt. Zodra de laatste betalingstermijn is ontvan gen, verzendt de kas-associatie de bei de efiecten ter aflevering aan de cliënt. - Teleurstelling bij de V. N. Repatriëring van krijgsgevangenen het struikelblok. Het communistische persbureau „Nieuw China" heeft in de nacht van Zondag op Maandag de tekst van een boodschap van de minis ter van Buitenlandse Zaken Tsjoe en Lai aan de voorzitter der alge mene vergadering der V. N., Lester Pearson, bekend gemaakt. Daarin wordt meegedeeld, dat communistisch China de Indiase resolutie inzake regeling van het Koreaanse conflict van de hand wijst. Tydens de herdenking van het vijfde lustrum van de R.K. Economische Hogeschool te Tilburg heeft de ere-promotie plaats gevonden van de Fran se minister va. Buitenlandse Zaken, Robert Schuman.. De foto toont minister, president dr W. Drees, die Schuman zyn gelukwensen aanbiedt. Op de ach. tergrond van links naar rechts: mr J. Jonkman, voorzitter der Eerste Ka mer; mr L. G. Kortenhorst, voorzitter der Tweede Kamer en de oud-minister van Economische Zaken, prof. dr J. R. M. v. d. Brink. Lord lsmay over de NAVO-bijeenkomst. Er worden geen verregaande beslissingen te Parijs verwacht. Een langzamer tempo van de bewapening der Europese N.A.V.O.-landen* ten gunste van de versterking der economische stabiliteit zal, naar te Parijs wordt verwacht, worden bepleit op de vierdaagse conferentie van de raad van ministers der Atlantische organisatie. De secretaris-generaal der N.A.- V.O., Lord lsmay, heeft er aan de vooravond van de conferentie de nadruk op gelegd; dat er voor gewaakt moet worden, dat de bewapening niet leidt tot een nationaal bankroet der 14 landen. De burgerlijke en militaire inspan ning, zo zei Lord lsmay, moeten hand in hand gaan. Minister Tsjoe en Lai zegt in de no ta, dat zijn regering de aanvaarding der resolutie onwettig acht, omdat di geschied is zonder dat afgevaardigden van de Chinese volksrepubliek en Noord-Korea aan het debat hebben deelgenomen. De communisten me nen, dat het plan van India neerkomt op een veranderd voorstel van Ame rika. Zij spreken zich verder uit tegen wat wordt genoemd „gedwongen vast houden van krijgsgevangenen in strijd met de internationale conventies". In de boodschap wordt verder ge zegd, dat de veronderstelling, dat er Noordkoreaanse en Chinese krijgsge vangenen zijn, die niet willen repa triëren, in tegenstelling is met de wer kelijkheid. Tsjoe en Lai stelde onmiddellijke hervatting van de bestandsbesprekin gen te Panmoendjon voor op basis van de voorstellen van de Sowjet-mi- nister van Buitenlandse Zaken. Hij stelde voor, dat de krijgsgevan- genenkwestie zou worden verwezen naar een commissie, samengesteld uit vertegenwoordigers van de V.S., En geland, Frankrijk, de Sowjet-Unié, Pe king-China, India, Birma, Zwitserland, Tsjecho-Slowakije en Noord en Zuid- Korea. Dit voorstel van Wysjihsky is reeds op 2 December door de algemene vergadering der V.N. verworpen. TELEURSTELLING. Premier Nehroe van India heeft in een rede die by in het parlement hield, zyn spijt geuit over de afwijzing van het voorstel door Peking-China en de Sowj et-Unie. Hij hoopte echter, dat jeide regeringen na nieuwe bestude ring zouden bevinden, dat het voorstel eerlijk en rechtvaardig was. Ook in kringen van de V.N. te New York wordt dit antwoord van Peking betreurd. Men twjjfelt er niet aan of binnenkort zal van de Noordkoreaanse regering een dergelijk antwoord worden ontvangen. MEELUISTEREN NIET GEWENST. In kringen van plattelands- en land bouworganisaties is in de laatste tijd de wens geuit om mogelijkheden voor telefoonverbindingen met veraf gele gen boerderijen te vergroten. Zulks zou moeten geschieden door de kosten van aansluiting te verlagen door mid del van gemeenschappelijke lijnen, zo als ook in de Ver. Staten wordt toe gepast. Door middel van een „party- line" wordt daar een reeks boerderijen op een lijn aangesloten. Het bezwaar daarvan is, dat iedere aangeslotene ieder gesprek kan afluisteren en er zich zelfs in mengen kan. Blykens een verklaring van de direc teur-generaal van P.T.T., de heer L. Neher wordt het aanleggen van „par- tylines" niet overwogen. Eerstens zyn de afstanden in Nederland niet zo groot als in Amerika en bovendien wordt juist van de hang naar meeluisteren een haard van ellende verwacht. De vraag of het 10 maanden geleden in Lissabon opgesteld plan voor 50 divisies en 4000 vliegtuigen in 1952 in overeenstemming was met de eco nomische mogelijkheden, werd door Lord lsmay bevestigend beantwoord. Voor zover het de verdere plannen verdubbeling der strijdmacht in het voorjaar van 1955 betreft zullen de ministers de stand van zaken nog moe ten bezien. LANGZAMER TEMPO. De raad van de N.A.V.O. zal een rapport van de secretaris-generaal be spreken, waarin ook de verwachtingen omtrent de waarschijnlijke Russische strategie zijn opgenomen. Het zijn deze verwachtingen, die naar het schijnt een langzamer bewapeningstempo in Europa zouden kunnen rechtvaardi gen. Generaal Ridgway en zijn mede werkers hebben zich echter met kracht verzet tegen de veldwinnende over tuiging, dat de onmiddellijke oorlogs gevaren van het Europese toneel zijn verdwenen. Aanbevelingen om de druk van de wapenlasten te vermin deren zijn bij hun in. slechte aarde gevallen. Nu ook Churschill gezegd heeft, dat de gevaren voor een aan val verminderd zijn, wordt verwacht, dat het front, dat zich gekeerd heeft tegen de opvattingen van Ridgway met de machtige stem van Engeland wordt versterkt. Lord lsmay heeft bovendien laten doorschemeren, dat dit alles met zjjn eigen voorstellingen overeenkomt. Hjj schynt van mening te zjjn, dat de Rus sische tactiek in Europa er op gericht is, de Westelijke weerstandskracht te ondermanen door. de koude oorlog ge durende minstens 20 jaar gaande te houden. UITSTEL. Belangrijke besluiten worden niet verwacht. Daarvoor zijn verschillende oorzaken aan te wijzen. In de eerste plaats zou men willen wachten tot de presidentswisseling in Amerika een feit geworden is. Verder zijn er de moeilijkheden met de Westduitse bondsrepubliek en Frankrijk over de plannen, die verregaande besluiten in de weg staan. Lord lsmay heeft meegedeeld, dat in de toekomst geen cijfers meer zullen worden bekend ge maakt. Hij vindt, dat de militaire kracht eerder van de sterkte in mo reel en materieel opzicht afhangt, dan van het aantal divisies. Ingezonden Mededeling (Adv.) v« "nyi Geen energie meer nieuwe kracht met Zoals we gisteren reeds berichtten is te Den Haag overleden oud-minister J. T*-a. JAN TERPSTRA erd op 8 Juni 1888 j Scheemda gebo- jn. Hjj studeer- e aan de V.U. echten om 16 .pril 1918 aan deze ogeschool te pro- ;overen op een .ssertatie getiteld: ,e al! aaien in het ederlands B ur n-lijk wetboek". Datzelfde jaar volgde zyn benoeming tot secretaris van 56 „Net nu we voor een enkele keer aardappels en spek hebben komt die kerel", dacht Anton boos, „hjj zal dat lekkere eten wel op een afstand gero ken hebben". Het was een feit, dat Teunis onder de immigranten de naam kreeg op een goed maal te lopen. En niemand had hem ooit zien werken. Maar eindelijk was zijn gebed af gelopen. Teunis keek met een vrome blik op. Moeder deelde vlug de koud ge worden aardappels rond en Anton zag met afgrijzen toe hoe ze Teunis een hele snee spek toeschoof en zelf haar stukje met Marietje deelde. Maar ze deelde het spekvet zo rond, dat ieder evenveel ervan kreeg. Het was al gestold, maar evengoed noi verrukkelijk. Maar hoe dan ook, het rechte ple zier was er af. Moeder brak tenslotte de stilte en vroeg: „Is uw vrouw erg ziek?" Och nee", zei Teunis luchtig. „Koorts en wat maagpijn. Maar weet u wel dat er nogal veel ziekte is in de kolonie! De jongen van Notting is helemaal rood van het een of ander. Herman Huisman is ook al ziek. En anderen hebben ook klachten. Het komt al zo ik gezegd heb. Het oor deel van God komt over ons." „En waarom dacht u?" vroeg vader kalm. „Waarom, vraagt u?" riep Teunis uit. „Dat heb ik u in Arnhem inder tijd al gezegd. Ik heb u gewaar schuwd, dat hij, die God verlaat en wegloopt voor Gods kastijdende hand, ges trait zal worden. De hand des Hee- ren zal tegen hem zijn". „Maar u bent immers zelf ook ge gaan", zei vader. Teunis keek de tafel rond, van de een naar de ander met ogen die gloei den van profetisch vuur. „Ik ben ge komen om te getuigen", zei hij. „Ik ben gekomen als een waarschuwen de stem". Anton fronste het voorhoofd. Ze hadden het eten op en hy stond op om de Bijbel te krijgen. Vader nam het Boek aan. Zonder een woord te zeggen sloeg hij Romei- dat M U uMjfym yai door Marian Schoolland nen op, hoofdstuk veertien. Hy las het hoofdstuk rustig voor, alleen legde hij even meer nadruk op enkele teksten: „Zo dan, een iegelijk van ons zal voor zichzelf God rekenschap geven" en „Laat ons dan elkander niet oorde len." Toen hij gedankt had zei hjj tegen moeder: „Teunis en ik gaan even buiten zitten." Moeder gaf hem een dankbare blik. Anton bleef liever binnen. Hij ging op de vloer zitten met de rug tegen het harde hout en Tineke klauterde op zijn knie. Jacob zette de houten borden - in elkaar. Moeder probeerde te zingen, terwijl ze Marietje uitkleedde Maar de feestelijke sfeer wilde niet terugkomen. ,Veel zieken in de stad", zei moe der tenslotte tegen Anton. „Heb jij er iets van gehoord?" „Ik heb gehoord, dat Herman Huis man ziek is", zei hij. „Maar laat u toch niet overstuur maken door wat die oude Teunis rondbrieft, moeder". „Je hebt gelijk", zei moeder met een zucht. „Maar we zitten zover van een behoorlijke stad en zover van elke hulp. Stel je voor, dat er een ziekte uitbrak, zoals vroeger de zwarte dood?" Moediers angst duurde niet lang. Iedereen had het druk en werk is een beste remedie voor zorgen. De geluiden van monter gehanteer de hamers en zagen weerklonken de volgende dagen door het bos. Anton, die twee dagen geofferd had om het hout te verzamelen, was nu voor zich zelf bezig bomen te kappen voor zijn eigen huis. Maar vader Bertus werkte een paar dagen voor de gemeenschap, hetgeen alle mannen op hun beurt deden. Zodoende vorderde het voorlopig onderkomen voor de in aantocht zijn de immigranten snel. Juist op tijd wa ren ze klaar. Er kwam bericht, dat de Zeeuwen nu iedere dag konden aankomen. Ze komen met pramen van Grand Haven via Port Sheldon", luidde het bericht. Van der Veere zou ze natuurlijk opvangen aan de mond van het Zwarte Meer en hen over de zanddrempel heen hellpen. En eindelijk kwamen de boten in zicht op hun weg dicht langs de oever van het meer. Ieder, die even kon, haastte zich de nieuwe kolonisten te begroeten. Anton sloeg zijn bijl in een boom en volgde de stoet. Bij een wegkrui- sing liep hij bijna tegen Mina op, die ook onderweg was naar het meer. Hij groette haar vrolijk en samen gingen ze verden, (Wordt vervolgd). de Schoolraad voor de Scholen met de Bijbel en van de Unie „Een school met de Bijbel", alsook tot directeur van het bureau van verenigingen voor Chr. M.O en voorbereidend H.O. Op 10 Augustus 1929 werd hij benoemd tot minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. In 1933 werd hy voor de A R.-partij ge kozen tot lid van de Tweede Kamer en 12 Mei d.o.v. trad hij af als minister. De overledene maakte deel uit van de staats- commissie-Rutgers voor het L.O. Mr Terpstra was een bekwaam ken ner van de onderwijswetten en heeft als minister enkele wijzigingen "in de L.O. wet aangebracht. Zijn verdiensten von den erkenning in zijn benoeming tot Rid der in de Orde van de Nederlandse Leeuw, terwijl hij drager was van het Grootkruis van de Kroonorde van Bel gië alsook van het Grootkruis van de Orde van St. Sava van Zuid-Slavië. Opvolger van de overledene op de A.R. candidatenlijst voor de Tweede Kamer is de heer H. van Eysden te Rotterdam, bekend figuur in middenstandskringen. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot zal a.s. Donderdag te 's Gra- venhage op nader te bepalen plaats en uur plaats vinden- DE VLAG HALFSTOK IN GOES. In verband met dit overlijden bing gisteren de scboolvlag van bet Chr. Ly ceum voor Zeeland te Goes, halfstok. De overledene was ni. ere-voorzitter van de Stichting en heeft door zijn steun en waar devolle adviezen vee] tot de huidige, goe de stand van zaken van het Chr. middel baar onderwijs in Zeeland bijgedragen. HERDENKING IN DE TWEEDE KAMER. Ook bij de aanvang van de vergade ring der Tweede Kamer is de overle dene gisteren herdacht. Staande hoor den de aanwezigen de korte rede aan, waarin de voorzitter der Kamer, Dr Kortenhorst, Mr Terpstra als oud minister, als kamerlid en als mens tekende. „Zijn goede naam als minis ter en als kamerlid ontleende de over ledene niet alleen aan zijn toewijding en zijn bekwaamheid wat hem van anderen onderscheidde waren vooral zijn schier feilloze nauwkeurigheid en betrouwbaarheid". Maar ook zei de heer Kortenhorst: „Hij was een be- minlijk mens en een trouw vriend. In dat broze lichaam golfde een nooit op drogende stroom van hartelijkheid en goedheid. Ik herinner mij ons samen zijn in het gijzelaarskamp te St. Mi chielsgestel: hij gevoelde zich zwak en uitgeteerd, maar hij klaagde niet en hielp door zijn houding het lot van zijn mede-geïnterneerden draaglijk maken." Spreker besloot met vrouw en kinderen van de overledene troost en kracht toe te wensen in nederige overgave aan de gewijde woorden: ,De Here heeft gegeven, de Here heeft genomen, de naam des Heren zij geloofd." De verbondsraad van het C.N.V. heeft een breedvoerig rapport van zijn ad viescommissie voor volksgezondheid behandeld, welk rapport bet'--' g had op de bestrijding van hc Het C.N.V. beweegt zich .1 fonds tot bestrijding der tuberculose en ter bevordering van de volksge zondheid („Draagt Elkanders Lasten") thans reeds op drieërlei gebied, na melijk op dat van de tuberculosebe strijding, de kinderuitzending en de rusthuisverleging. Door middel van zyn fonds „D.E.L." zal het C.N.V. zich nu ook gaan be zighouden met de voorlichting over het rheuma en de sociaal-economische ge volgen van deze volksziekte. Voorts zal het de samenwerking gaan bevorderen van de organen, die voor de bestrijding van deze ziekte daadwerkelijk kunnen optreden. Teneinde een verdere bezinning over zijn taak op het gebied van de volks gezondheid mogelijk te maken, zal het C.N.V. zich door zijn adviescommissie voor volksgezondheid nog laten voor lichten over de omvang en de sociaal- economische gevolgen van andera volksziekten, waarbij in de eerste plaats aan kanker en neurose wordt gedacht. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Rijssen, W. de Bruyn ta IJsselmuiden, die bedankte voor Dirks- land. Aangenomen naar Winterswijk, J. J. Saraber te Nieuw-Dordrecht. Bedankt voor Driebergen, vac. wij len P. de Bruyyn, C. M. Graafstal, legerpredikant te Ermelo. Geref. Kerk. Beroepen te Roosenda'1 H. M. Kuiters te Scharendyke. Aangenomen naar Borne, G. P. Nooteboom, cand. te Goes, die be dankte voor Ems (N.O.P.) Geref. Kerk (art. 31 K.O.) Beroepen te Katwijk, K. J. Kap- teyn te Nijkerk; te Utrecht-C., vao. H. J. Schilder, J. Kamphuis te Bun schoten-Spakenburg. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te St. Thomas (Ontario), Old Christian Reformed Church, J. H. Velema te Zwolle. Evang. Luth. Kerk. Bedankt voor Leeuwarden, L. G. C. Grabandt te Wildervank-Veendam. Voor het aanvullend kerkelijk exa men aan de zendingshogeschool der Ned. Herv. Kerk is geslaagd de heer F. N. J. Ouwehand, theol. cand. te Voorschoten. TE DE Z.L.M.-VERGADERINv MIDDELBURG (Vervolg van i g. 1). Ir FRANKE. Ir Franke zette uiteen de ontwikke ling tot de huidige situatie op de land- bouw-wereldmarkt. De wereldbevol king steeg sedert 1936 met 15 pet. Een politieke bewustwording der volkeren in het Nabije en Verre Oosten bracht onmiddellijk een grotere vraag naar voedsel mede, zodat eertijds expor terende landen veelal tot op grote schaal importerende landen werden. De sterke industrialisatie veroorzaakt een stijgend verbruik van levensmid delen, speciaal in verduurzaamde vorm. Vroeger exporterende landen als Roe menië enz. liggen nu achter het ijze ren gordijn en kunnen geen rol meer spelen in de voedselvoorziening van de vrije wereld. Ir Franke was voorts van mening, dat het uitvallen van landen in het Verre Oosten, aan de andere kant van het ijzeren gordijn, wel eens funest zou kunnen zijn voor onze voedsel voorziening, met name wat vetten be treft. In het algemeen toonde hy zich op timistisch over de huidige siuatie. De tarwepositie en ook die van vosder- granen is goed. Belangrijk is ook, dat de agrarische productiekosten in West- Europa even hoog of zelfs aanmerke lijk lager liggen dan die in de V.S., Canada, Zuid-Amerika en Australië. Een der grootste gevaren is het pro tectionisme. Internationale samenwer king is dringend noodzakelijk, waarbij wij bereid moeten zyn enige offers te brengen. Gelukkig heeft Nederland 'n grote voorsprong op de rest van da wereld, zodat wij allerminst bang be hoeven te zyn voor concurrentie. VEILINGBER1CHTEN GOES, 15 Dec. Groentenvelling: Spruiten 4261; Knolselderij 55.50; Savoyekool 1922; Rodekool 69; Boerekool 1219; Prei 30; Uien (stek) 4.50; alles per 100 kg. Knolselderij 8— 16; Bloemkool 1556, beide per 100 st. GRAANBEURS. ROTTERDAM, 15 Dec. Binnenland se granen (off. noteringen per 100 kg. franco Rotterdam): Tarwe zonder vocktconditie 25.5026.85; op vochtconditie tot f 26.80. Voedergranen: Zomergerst 3233; Wintergerst 30.75—31.50; Haver 25.25 26.23; Rogge 25.2525.75; Mais geschoond tot f 36.50. Peulvruchten: Erwten flauw 4554; Schokkers kalm 4559; Bruine bonen flauw tot 74. AAR" APFELBEURS. ROTTERDAM, 15 Dec. Klei 35 opwaarts: Eigenheimers 1213; tjes 1112; Bevelanders 12; IJssels..r 9; Alpha's 9.50; Meerlanders 10.5011. Zand 35 mm. opwaarts: Noordeling 9.50; Voran 7.75; Record 7.75; Indus trie 7.75; Eigenheimers 7.75. Voeraardappelen f 3.50. Prijzen be rekend per 100 kg. VEERE. Vismijn van 15 Dec. 1952. 351 kg exportgarnalen 1.421.53, 63 kg schar 4265, 5 kg ongesorteerde Namens de regering sloot de minis ter van Onderwijs, Mr Cals, zich bij deze woorden aan. Ook hij roemde de deskundigheid van .de overledene, spe ciaal in onderwijszaken. „De kamer en de regering hebben door zijn heen gaan een gevoelig verlies geleden", al dus minister Cals. Na deze redevoeringen werd da vergadering voor enige tyd geschorst.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 3