Nieuws uit de Provincie. Witten Mee poetsen i JEUK: D.D.D. Sanapirin Middelburg. Goes. 7 holen. M/o ffep&QL De echte Chlorophyll- tandpasta RE BEURS NOTEERDE GISTEREN Geen aansluiting bij 't C. N.V, Een dode» twee zwaar gewonden bij botsing Duitsland streeft Engeland voorbij. Dinsdag 16 December 1952 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 "P.T.T. -filmavond. Op de door de P.T.T.-ontspannings- vereniging gehouden filmavond in de „Schouwburg" te Middelburg werd de documentaire kleurenflim „Marok ko, tuin van Allah" vertoond. Deze film werd opgenomen door de Haag se cineast D. van Sijn. De voorzitter van de dit jaar weer tot activiteit ge komen vereniging, de heer W. Freriks, verwelkomde in zijn openingswoord in het bijzonder de directeur de heer L. A. Hoeve, die voor het eerst een bij eenkomst bijwoonde. Voor de pauze vertoonde de heer v. Sijn enkele kleu renplaatjes over Marokko, waarbij hij zeer onderhoudend vertelde over zijn reis door dit land en zijn verblijf bij de in de Atlas levende Berbers. Tij dens de film vertelde de heer v. Sijn iets over het leven van de Arabieren en de Berbers. De film werd met grote belangstelling door de vele aanwezi gen gevolgd. Slippend elkaar geramd. Ook in Goes heeft de gladde weg gisteren haar tol geëist. In de Middel burgse straat reed des ochtends een auto, bestuurd door de heer B. uit Middelburg, toen deze remde om een lifter mee te nemen, slippend op de melkwagen van de he.er Karelse. Auto en melkwagen werden beschadigd, maar niemand werd gewond. 's Middags viel er weer een klap en wel in de Wilhelminastraat. Hier ramde een montagewagen van de Fordgarage een personenauto van de landbouwer W. P. Beije u:'. Kloetinge toen deze stopte om een passagier uit te laten. Deze passagier kwam er het slechtst van af. Hij kreeg natuurlijk 't portier tegen zijn kaak en daardoor een gescheurde lip. Ook de beide auto's werde beschadigd. Octobermaand—Zeeuwse maand. Het doel van d# „Octobermaand Zeeuwse maa&£" m .w 'nngzamemand wel bekend; samenbundeling van krachten, teneinde het medische en culturele werk binnen Zeeland te steunen. In dit verband werd er op gewezen, vooral op het platteland aan dacht te schenken aan de vrije-tijds- besteding van de jeugd. In Tholen heeft men dat zeer ter harte genomen. Men heeft daar de beschikking gekregen over een niet in bedrijf zijnde molen. De eerste ver dieping van deze molen, werkmolen „De Hoop", is omgetoverd in een ge zellig vertrek met zes ramen. Reeds acht weken werkt men daar met meer dan honderd kinderen en een groep volwassenen. Er wordt geboetseerd, getekend en geschilderd en mergel ge sneden, naar eigen verkiezing. Onder wijskrachten leiden de groepen, die uit ongeveer 20 kinderen bestaan te gen een kleine vergoeding. De kinderen betalen 25 ct, 20 ct of 15 ct lesgeld naar gelang de grootte van het gezin. De materialen zijn niet kostbaar. De gezuiverde klei wordt geleverd door de draineerbuizenfabriek in de om geving, de mergel werd door een vrachtrijder meegebracht, die op een goede dag naar Limburg moest rijden. De vreugde en voldoening, waarmee de kinderen de vruchten van hun fan tasie mee naar huis dragen, moge een stimulans zijn voor velen in Zeeland, om dit werk ter hand te nemen. Iheer Vermeer, landbouwkundige uit Den Haag, voor genodigden een lezing ge houden over de toepassing van de chemie in de landbouw. De lezing werd toege licht met films o.a. over onkruidbestrij dingsmiddelen en groeistoffen en plan- tenziektebestrijding. Mossel- en bliekvisserij Afgezien van het feit, dat de mist de eerste dagen van de vorige week de visserij aan banden legde, zijn de resultaten van de mossel en bliekvisserij onbevredigend te noe men. Vlucbthaven schoongemaakt. De bag germolen, die de vluchthaven te Zijoe weer zijn jaarlijkse schoonmaakbeuit heeft gegeven, is weer vertrokken De to tale hoeveelheid specie die werd uitge baggerd was ruim 87.000 kub. meter. Raadsvergadering. Morgen te 2 uur zal de gemeenteraad in openbare vergadering bijeen komen- In deze vergadering zal onder meer de begroting 1953 behandeld worden. DOMBURG Feestavond Herv. Jeugdverenigingen. Ten bate van de inwendige restauratie van het gebouw „Rehoboth" organiseer de de Hervormde jeugdverenigingen een feestavond in de zaal „Wilhelmina". De avond stond onder leiding van Ds G. H, O. Willemswaard. Op vlotte wijze werd een zeer gevarieerd programma afgewerkt waaraan zowel door de meis jes- als jongensleden werd deelgenomen. Tijdens de pauze werden tal van ge schonken prijzen verloot; ook een Ame rikaanse verkoping en een collecte de den de ontvangsten belangrijk stijgen. ELLEWOU TSDl ]K Uitvoering. Voor een goed bezette zaal gaf de Chr. meisjesvereniging .Martha" de Chr. jeugdclub „De Scheldezonnetjes" en de Chr. jongensclub ,,Eljo" Zaterdag avond een uitvoering in "het M. J. van Hattumhuis. Diverse schetsjes en toneelstukjes wer den opgevoerd. Na de pauze werden nog enkele toneelstukjes ten beste gegeven, welke bij het publiek bijzonder in de smaak vielen. HEINKENSZAND Kerkelijke verkiezing. In de Geref. Kerk is benoemd tot ouderling de heer Mededeling (Adv.) MUNHARDT bovendien de waardevolste.namelijk de enige met Vitamine A en D. Tube 120 95 70 ct. bi) Apothekers en Drogisten BORSSELE 60-jarig bestaan zangveic„6iiig. De zangvereniging „T.O.E.O." vierde Vrijdag haar 60-jarig bestaan. Na het zingen van het bondslied hield da voorzitter, de heer J. de Smit, een rede, waarna de avond feestelijk werd doorgebracht. Burgemees ter Dominicus, erelid, sprak een slot woord BR1 V -)JL Verkeerstellingen. Tussen Bruinisse en Oosterland en op de Slaakdam tussen St Philipsland en Noord-Brabant worden momenteel de z.g. verkeerstellingen ge houden met behulp van de mechanische automatische methode, waarbij gebruik wordt gemaakt van een over de Rijks weg gelegde gummislang. Deze moderne methode heeft veel verlichting gebracht voor de „tellers", die vroeger hier dagen lang mee bezig waren. Lezing en filmvoorstelling. In het ge meentelijk vergaderlokaal werd door de FAMILIEBERICHTEN UIT ANDERE BLADEN Geboren: Anneliesje, d. v. de lam. Krijger-Hoogstra, Middelburg. Overleden: B. Legemale, 45 j., Middelburg; J. Lous, geb. Sanderse, 70 j., Westkapelle; J. C. Kingmans, 64 j., Zie- rikzee; J. Ringelberg, geb. Evertse, 79 j., Burgh; Chr. Sampon, geb. Dekker, 43 j., Sas lan Gent; A. F. van Luijk, 66 j., Viis- singen; A. Poley, geb. Blok, 84 j., Krui- ningen. NAAR DE WATERVAL Pieter speelde en speel- ie, maar het hele bos ■tond blank van het water. Voorovergebogen luisterde Karolus en vergat zelfs adem te halen. Het ene brok na het andere schoot de kraai in zijn keel en uit zijn teder gesloten ogen stroomden de tranen. De ooomstam verhief zich langzaam van de grond en dobberde langzaam het bos door. De wind stak op en blies de paraplu vol, maar noch Pieter, noch Karolus hadden iets in de gaten. De tere melodieën uit de viool stierven weg bij het geloei van de opkomende storm. Sneller en sneller dreef de boom voort. Maar Pieter fiedelde en Karolus griende dat het een lieve lust was. Tenslotte zette Pieter. helemaal ter ere van zijn nieuwe vriend, de kraaienmars in en dit werd het hoogtepunt. Karolus zag alles voor zijn ogen dansen en stot terde met weemoed de naam van zijn overleden grootvader, die dit stuk zo prach tig kon krassen- Toen viel de kraai van zijn stokje. Tenminste, dat was hij zeker van plan, maar juist toen hij van de boomstam wilde tuimelen ontwaarde hij de enorme watervlakte. „Pietergilde hij. „We zitten op zeeGeschrokken keek Pieter om zich heen, maar er hielp geen moedertje-lief meer aan want met grote snelheid naderden ze een brede waterval. noes Mededeling (Adv.) SLOTKOERSEN AMSTERDAMSCHE EFFECTENBEURS medegedeeld door de AMSTERDAMSCHE BANK N.V. INCASSO-BANK N.V., GOES. i „derland 1947 95 X 94)4 Kon. Olie 3085-4 310J4 Twentsche Bank 165 163L Dollarlening 1947 WA 9334 Dito, onderaand. 306 30854 Overzeese Gas 74 73 Invest. Certif, 95)4 95 Moeara Enim 495 B orneo Sum atra 96 95 Ncderl. 1962-64 cum 95 94/8 A'dam Rubber 78)4 7754 Internatio 135J4 Gi'rotboek 1946 91*/- Bandar Rubber 85 84 Am. Radiator 1534 1554 3/ K. Olie 1950 110)4 111 Deli Bat. Rubber 84 84 Am. Smelting 40J4B 40)4 C. H. ind. Bk 43 44J4 Kendeng Lemboe 62B 62L Anaconda Copper 41 41 Nat. Handelsban' 96)4 97 Oost Java Rubber 29B 28L Bethl. Steel 51)4exd 52)4 Ned. Handel Mij 148y» T:SK De Oostkust 79H Chrysler 87 mi A.K.U. 15P/4 152 Sebadjadi 40J4 3954 Ford Canada 63B Bergh's Jurg. 259 258 Holl. Am. lijn 129 129 General Motor» 6754 67)4 BerKci's l'atént 97 97)4 Java Ch. Jap.lijn 11651 Hudson Motor 17J4 17)4 C.ilvé Delft 117)4 117 Kou. Boot 132H 132)4 Intern. Nickel 43)4 44 Centrale Suiker 15934 159 Kon. l'aketvrt 107# 107 Kennecott 78)4 77)4 Fokker lil H 107 Kon. Rott. Lloyd 119 119 Rep. Steel 44)4 45)4 Geibch Zonen 117 «4 147J4 Ned. Sch. Unie 122J4 12154 Stand. Brands 27H 41H 27)4 Kun. Hoogovens 14914 150 Ommeren's Sv. 153 U.S. Steel 41)4 Ned. Ford 178 174j4exd St.v. Mij Nederl. 137{4 137)4 North. Am,, 23)4 23)4 Ned. Kabelfabr. 200 203 ll.V.A. 8134 80)4 Cities Service 94'4 6354 9554 X'l-.ilips* Gloei 1. 15 8)6 159)4 Java Cult. 35 Cont. Oil 6354 Do 6 pet cum. pref. \vd. N.I.S.U. 80 7854 Midcomt. Oil 63)4 64 5954 137 138 Vorstenlanden 1534 1554 Philips Oil 58)4 Unilever 176 A 175)4 Deli Mij 66)4 6654 Shell Union 69J4 7054 i'ttü-Feijcnoord 159 160 Senembah 55 54)4 Tide Water 22 22 j:iiiion l rubr. Muller Co. 16254 16354 Baltimore 24)4 li ia ton. 11 rubr. 172 170 Amsterd. Bank 166 165 Miss. K. Texas 554 Dordtsche Petr. 289)4 290*4 Esconipto Bank 59)4 59J4 New York Centr, 21)4 21)4 Ditc^ pref. 299)4 29934 Rotterd. Bank 166A 150 Pennsylvania m, 22j4<* J. van Damme Czn. en tot diaken de heer W. C. de Schipper. Begrafenis. Zaterdagmiddag is het stof felijk overschot van de zo noodlottig om het leven gekomen Ch. Franse ter aarae besteld. Aan de groeve sprak dr Klijn, Ned, Herv. predikant, alhier. Jubileumuitvoering „Kunst naar kracht". Ter gelegenheid van haar 25-jarig be staan gaf de toneelvereniging „Kunst naar kracht" Vrijdag en Zaterdag een ju bileumuitvoering in „Maranatha". Opge voerd werd het stuk „Pinky een blank negermeisje", waarin het rassenprobleem verwerkt is. Het is zeker een goede keus geweest om vooral in deze tijd, nu het rassenvraagstuk weer actueel is, dit stuk te kiezen voor deze jubileumuitvoering. Het stuk werd door de leden op voor beeldige wijze uitgevoerd. Na het laatste bedrijf werden door ver schillende verenigingen gelukwensen en bloemen aangeboden. KAPnLLE Ledenvergadering Volksonderwijs. In de Vrijdagavond gehouden vergadering van ae aid. Volksonderwijs in hotel „De Zwaan", onder leiding van de heer C. L, Duinmck, werden de heren C. L. Dui- ninck en H. M. van Cruyningen bij de be stuursverkiezing bij acclamatie herkozen, Tot lid van de kascontrole-commissie werd oenoemd de heer Jac. Dommisse. De financiële positie van de vereniging is goed. Besloten werd dit seizoen een propaganda-feestavond te houden en wel op 2i Januari. Bij de rondvraag werden er vragen gesteld aangaande de plannen voor een nieuwe school. De voorzitter deelde mede, dat de plannen voor res tauratie en verbouwing thans in Den Haag zijn. Fu„.ii»ivententoonstelling. Door de P.V, O.W.T.B." werd Zaterdag in hotel „De zwaan" een tentoonstelling gehouden, waaraan door alle postduivenhouders uit Zuid-Beveiand werd deelgenomen. Het aantal tentoongestelde duiven bedroek 430. De jury bestond uit de heren C. Knappers te Roosendaal en Ed. Lecomte te Boaerdam. De uitslagen: Klasse I, oude doffers i. L. Lavooy; 2, C. Hundersmarck, Kattendijke; 3. W. M. van Haver, Yerseke. Klasse II, ouue dulvinnen: 1. P. H. van 't Westeinde, Bewedorp; 2. L. Lavooy, Baarland; 3. Gebr. Rijk, Schore. Klasse III, jarige dotters: 1. en 2. P. v. d. Vliet, Kapelle; 3. J. C. v. d. Vreede, Krabbendijke. Klasse iv, jarige duivinnen: I. C. Boon man, 's H-Arendskerke; 2. W. M. van Haver, Yerseke; 3. P. Hengsdijk, Bieze- linge. Klasse V, jonge doffers: 1. Gebr. Rijk Schore; 2. D. v. d. Poel, Oudelande; 3- J! J. van Oeveren, Yerseke. Klasse VI, jonge duivinnen: 1. J. Bal, Kwadendamme; 2. I. de Keijzer, Hans- weert; 3. Joh. de Witte, Goes. Klasse VII, late jonge doffers: 1. M. Pekaar Jzn„ Yerseke; 2. J, de Herder, Goes; 3. P. v. d. Vliet, Kapelle; 4. M. C. Lamper, Yerseke. Klasse VIII, late jonge duivinnen: 1. J. C. Nijsse, Kapelle; 2. M. J. Nelisse. Kat- tendfjKe; 3. J. de Herder, Goes; 4.' J. v, d. Weijde, Kapelle, De prijs voor de beste dofier werd toe gewezen aan P. v- d. Vliet, Kapelle en de prijs voor de beste duivin ging naar P, H. van 't Westeinde, Lewedorp. Landhonger. Er is in Kapelle groot ge brek aan cultuurgrond. Dezer dagen was de inschrijving mogelijk op 1 hectare grond van het Burgerlijk Armbestuur, Hiervoor hebben zich niet minder dan 53 gegadigden gemeld. Jaarvergadering Jongensclub. Vrijdag avond heeft de jongensclub „Samuël" haar jaarvergadering gehouden in het C.JM.V.-gebouw. In zijn openingswoord vertelde de voor zitter, de heer P. Oele, dat de club drie afdelingen heeft met 45 leden in totaal. Voorts herdacht hij de overleden voorzit ter der club, wijlen de heer S. P. Groen- leer, welke 35 jaar leider is geweest. Hierna volgde een aardig programma met zang, spel en toneelstukjes. Voordrachten werden gedaan door Evert v. d. Kuyl en Adrie Oele Lzn. Ds Jebbink hield de dagsluitnig. Er was grote belangstelling voor deze avond- KRABBENDIJKE C.J.M.V.-jaarfeest. De C.J.M.V. heeft ook dit jaar weer haar jaarfeest gehou den in de consistorie van de Ned Herv; Kerk alhier. De avond stond onder lei ding van de heer C. Snoep. Opgevoerd werd het toneelstuk „Oordeelt niet, op- Ingezonden Mededeling (adv.) Vereniging voor Chr. onderwijzers. In de Zaterdagmiddag gehouden ver gadering van de afd. Zuid-Beveland en Omstreken van de vereniging voor Chr. onderwijzers in de Chr, Uloschool te Goes werd besloten niet over te gaan tot aansluiting b(j het C.N.V. De heren Hordijk en Jonkheer hadden alvorens hiertoe over te gaan het voor en tegen Inzake de aansluiting naar voren ge bracht. De suggestie om te komen tot het stichten van een eigen bibliotheekje werd verworpen. Na de pauze refe reerde de heer Velthuis uit Utrecht, bestuurslid van de Coöp. vereniging „De drukpers op school" over het ge bruik van de drukpers op school. Daar Zeeland de enige provincie is, waar nog geen enkele school met dit leer middel werkt, dat in 10.000 Franse scholen gebruikt wordt, hoopte spr. ook hier iemand voor dit leermiddel enthousiast te maken. Er bestond op deze vergadering gelegenheid demon stratiemateriaal hiervan te bezichti gen. De vergadering stond onder leiding van de wnd. voorz. de heer G. Vleu gel. Op de volgende vergadering zal een nieuwe voorzitter worden geko zen, daar de huidige voorzitter, de heer H. C. van Donk, wegens te druk ke bezigheden deze functie niet meer kan vervullen. Niet krabben. De helder vloeibare D. D. D. ltal- meert de jeuk in enkele seconden, doodt de ziektekiemen en ge neest tot diep in de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN dat gij nietDe avond werd verder gevuld met samenzang en voordrachten en werd gesloten door ds Baarslag. POORTVLIET Rode Kruisfilm. In de oude raadszaal van het gemeentehuis werd de Rode Kruisfilm vertoond, getiteld „Dr Ehr- lichs geheimzinnige kogel" vertoond. Er was veel belangstelling. In de pauze werd een verloting gehouden en even- eens was er gelegenheid om zich als lid van het Rode Kruis op te geven. RILLAND-B ATH „De Floddermadam", Op initiatief van het Nutsdepartement Krabbendijke werd Zaterdag in „Het Wapen van Zeeland" te Rilland een toneelavond gehouden. Na de opening door de voorzitter, burge meester J. Vader van Krabbendijke, werd door de toneel-afdeling van de Zeeuwse vereniging uit Dordrecht het toneelstuk „De Floddermadam", in Zeeuws dialect geschreven door mevr. Huisman-Griep, met veel succes opgevoerd. Het stuk speelt op een boerderij in Zeeland. De eigenaar heeft twee zoons, waarvan er één studeert voor arts. Na zijn examen deelt deze mede, dat hij met een meisje uit de stad wil trouwen. „Omdat er in de buurt nog wel meiden met geld zijn" wordt deze stadse floddermadam door de boer verworpen. Met een listig opgezet plannetje weet de zoon het toch zo ver te krijgen, dat zijn huwelijk doorgang kan vinden. De rollen werden door de Dordtse Zeeuwen op uitnemende wijze vertolkt. Het spel viel bij de vele aanwezigen goed in de smaak. Jaarfeest C.J.M.V. Op de feestavond van de C.J.M.V. „Uw Koninkrijk kome", gehouden in de zaal van de heer Col- paart. onder voorzitterschap van de heer C G. Lobbezoo, heeft ds C. den Engelse dé inleiding „Verwachting" gehouden. Het toneelstuk „Ronkende motoren' werd opgevoerd. „Erato" verzorgde het muzikale gedeelte. De belangstelling was groot. ST. ANNALAND Uitvoering; W.HS. De sportvereniging W.H.S. gaf in de zaai van de heer Rijn berg haar jaarlijkse uitvoering. Na de opening door de heer A. J. Soeters Jzn. werd het toneelstuk in drie bedrijven „Mensen in botsing" opgevoerd. Het ligt in de bedoeling Donderdag a.s. deze ayond te herhalen. ST. LAURENS Vergadering N.C.V.B. O.l.v. mevr. J de Jong-Bikker uit Middelburg verga derde Vrijdagavond voor de eerste maal na de oprichting de afdeling van de Ned. Chr. Vrouwen Bond. In deze vergadering werd het bestuur als volgt samengesteld. Presidente mevr. D; H. Baas-Kemp; 2e pres. mevr. J. A. Kalkman-Den Haag; secretaresse mevr. C. S. Christiaanse-Boon; 2e secr. mevr. Bommeljé-Wisse; penning- m.esse mevr. G. H. van Doorn-NJeu- wenhuijze; 2e pennlngm.esse mevr. J, Luikenaar-Remijnse. De avond werd verder gevuld met een verslag door de secretaresse over de Gewestelijke vergadering, gehouden te Goes en een lezing van mevr. F. L. v. d. Berg-Overbeeke uit Middelburg, over: „De zin van ons leven". Vervol gens werden verschillende zaken be handeld. Er gaven zich 9 nieuwe leden op, zodat de afd, thans 30 leden telt. VEERE C.B.T.B.-vergadering. Voor de afd. Veere van de C.B.T.B. heeft drs Knib- be uit Goes gesproken over: „Bezits- spreiding". De ledenvergadering stond onder leiding van de heer D. Kasse. WAARDE Jaarfeest C.J.M.V. Op het jaarfeest van de C.J.M.V. „Onderzoekt de Schriften", dat Vrijdagavond werd gehouden, heeft, na de opening door de voorzitter, de heer H. A. Schrier, de ere-voorzitter ds G. den Boer over het onderwerp „Gort U aan" gesproken- Uit het verslag van de secretaris en penningmeester bleek, dat de vereniging op een goed verenigingsjaar kan bogen. Na de pauze werd door eigen krachten het toneelstuk in drie bedrijven „Om de Wilgenhof" opgevoerd. De spelers oogst ten veel succes. Ds G. den Boer sloot de avond. WEMELD1N GE Volksonderwijs. In de Vrijdagavond ge houden vergadering van de vereniging voor Volksonderwijs, onder voorzitter schap van de heer Jac. Wabeke, werd in de plaats van de heer Wabeke, die zijn functie neerlegt, omdat hij de vereniging reeds 44 jaar heeft gediend en zijn functie nu aan een jongere kracht meent te moe ten overdragen, ds J. G. van Ieperen ge kozen. De heer Jac. Benschap-Knook werd als bestuurslid herkozen. De heren L. Ruissen en C. de Schipper brachten de aftredende voorzitter dank voor hetgeen hij tot stand heelt helpen brengen. WOLPHAARTSDIJK Benoeming. Tot hoofd van de sohool der Geref. Gem. werd benoemd, de heer J. Moerland, onderwijzer te Middelburg, die enkele jaren geleden alhier gerui me tijd onderwijzer is geweest. Vergadering Coöp. Landbouwverenlging. Voor de, door de Coöp. Landbouwver. „Landbouwbelang", gehouden vergade ring in hotel Ossewaarde heeft mr J. F. G. Schlingemann een interessante lezing met lichtbeelden gehouden over z'n reis indrukken naar Amerika. De avond stond onder leiding van de voorzitter de heer Joh. Klompe. YERSEKE Oester-export. De export van oesters is tamelijk goed en zal, nu de prijs der kleine oesters aanmerkelijk is verlaagd, nog wel toenemen, alleen mag ér wel rekening mee worden gehouden, dat de levering van kleinere soorten niet meer aantrekkelijk is, daar de zaai- goedprijzen aanzienlijk hoger liggen. De prijs van 3-0, 2-0 1-0 en eerste soort is nu voor export voor alle landen resp. f 180, f 140, f 100 en f 80 geworden. Een prijs die voor de kleinste soorten beneden de f 1 per kg komt. Kreeften zijn duur. De prijzen der buitenlandse kreeften zijn als gewoon lijk tegen de feestdagen heel wat hoger geworden en maken met invoerrechten en weeldebelasting de kreeft tot een luxe product. De schade opgelopen door de mist (toen verleden week de schepen met kreeft enkele dagen voor de Nieu we Waterweg moesten blijven liggen) is groot. Ruim driekwart van de kreeft was dood en de schade beloopt in de duizenden. ZOUTELANDE Jaarfeest Meisjesclubs. Zaterdag vier den de drie meisjesclubs „Van knop tot bloem", „Jong Martha" en „Martha" hun 33ste jaarfeest in „Middendorp". Na de Kerstliturgie werden de jaarver slagen gelezen. Aan de leidsters werd een cyclaam aangeboden. Met een rijk gevarieerd programma o.a. een voordrachtenwedstrijd, samenspra ken schetsjes en een improvisatiewed- strijd, werd de avond gevuld. De collecte gehouden voor de nieuwe geluidsinstalla tie bracht f22.11 op. Ingezonden Mededeling (adv Niet ie sterk Niet te zwak Altijd veilig en zeker bij kou, griep en pijnen Kok.r 50 l.bl.tt.n 80 ct 25 tablattan 45 cl Een vrouw werd gedood en twee mannen ernstig gewond toen Zater dagavond op de weg IJzendijke Schoondijke twee auto's op elkaar vlogen. De vertegenwoordiger van de meel fabriek „De Walzenmolen", de heer Sampon uit Sas van Gent, kwam met zijn echtgenote mevr. Sampon-Dekker en een medepassagier, de heer Van Hullu, metselaar uit Sas van Gent uit de richting Schoondijke. Van de an dere zijde naderde de auto van de aannemer Christiaansen uit Oostl arg. Volgens getuigenverklaringen zijn de wagens recht op elkaar ingevlogen. Mevr. Sampon was op slag gedood en haar man werd met een ernstige kaakfractuur c:i twee gebroken benen naar het ziekenhuis in Oostburg ver voerd, evenals de heer van H., die een zware hersenschudding kreeg. De bestuurder van de andere wagen kreeg nagenoeg geen letsel. Hij is aan gehouden. De heer Sampon heeft gisternacht een vrij rustige nacht gehad, zo ver nemen we nog nader. Waar zijn onze schepen UIEN-EXPORT. De maanden November en Januari zijn van ouds topmaanden wat de uien- export betreft en ook in November '52 was de verzonden hoeveelheid, die ruim 25 millioen kg. bedroeg zeer be vredigend. Opmerkelijk i wel dat En geland niet aan de top stond, wat toch meestal wel het geval is, maar ver voorbij werd gestreefd door de export naar Duitsland. De keerzijde van de médaille is even wel, dat de markt zowel in Duitsland als in Engeland momenteel verzadigd lijkt en er na de grote hoeveelheden die resp. begin en eind November, toen de invoer door de betrokken landen werd toegestaan en werden verzonden, de laatste weken weinig vraag meer was. Wel worden nog grote hoeveel heden verzonden, maar dit zijn meest alle contractpartijen. Zonder dit van te voren te kunnen vaststellen, zijn zowel telers als hande laars benieuwd, naar de recatie van de markt, wanneer straks deze contract partijen zijn aangeleverd en de uien uit andere landen eveneens niet meer in grote hoeveelheden in Engeland wor den aangevoerd. Want al is er weinig vraag, de telers wensen ook niet te verkopen, wanneer de prijs ver beneden de 20 cent per kg. komt. Er is dus wel enige verwachting, omdat de markt in Holland niet bene den de 18 cent komt, terwijl deze prijs door de naar Engeland verzendende ex porteurs niet eens gemaakt kan wor den. Een stimulans voor de telers om het been stijf te houden is natuurlijk wel het feit, dat naast Duitsland, ook Bel gië en Frankrijk aan de markt zijn en zelfs Amerika enige interesse voor on ze uien toont. Zoals steeds, is ook het weer een factor die mee spreekt, om de toekom stige prijs te bepalen. Ontstaat er door grote koude een tekort aan andere groenten, dan is de vraag naar uien direct groter dan normaal. In de maand November werden ge ëxporteerd; naar Duitsland 13.601.698 GROTE VAART. .oOTE BEER: 14 te Kaapstad; JA GERSFONTEIN: 14 te Antwerp.; MAAS- KERK: 15 te Hamburg; OR-ANJEFON- TEIN: 14 te Durban; AAGTEDIJK: 13 v. Buenos Aires n. New York; DALER- DIJK: 15 v. Vlissingen n. Antwerpen; INDRAPOERA: 14 v. Tj. Priok n. Rot- terd LEERDAM: 12 te Rotterd.; LIEVE VROUWEKERK: 15 in de Perz. Golf; LUTTERKERK: 13 v. Amsterdam.; ME- LISKERK: 15 V. Hongkong; NOORDAM: 14 v. Rotterdam n, New York; RIJNDAM: 17 v. New York n. Rotterdam; WESTER- DAM: 13 v. New York n. Rotterdam-; WILLEM RUYS: 16 te Tj. Priok; ABBE- DIJK: 14 v. Antwerpen; ARENDSKERK: 14 v. Genua n. Port Said; LEOPOLDS- KERK: 14 Port Said gepass.; MAASDAM: 13 v. Rotterdam n. New York; NIEUW AMSTERDAM: 13 v. Rotterdam n. New York; RIJNKERK: 13 v. New York naar Rotterdam; SIBAJAK: 16 V. Tj, Priok n. Rotterdam; WONOSARI: 13 v. New York n Calcutta; SOESTDIJK: 14 te Boston; MUIDERKERK: 14 te Antwerpen; LOE- NERKERK: 13 te Karachi; LINDEKERK: 14 te Cochin; AVERDIJK: 14 v. Antwer pen; AKKRUMDIJK: 14 v. Genua n. Port Said; aBBEKERK: 13 te Manilla; AAG- TEKERK: 15 te Suez. HAVEN VAN VLISSINGEN. Aangekomen 13 Dec.: ANNE DE FRAN CE van Leneda; 14 Dec.: WARZAWA v. Glascow; ASTRID v. Safi; MUS KO v. Antwerpen; PAMPANO v. idem; AR1ET- TE v. Middelsbrough; NESTE v. Con- stanza; öEABROOK van Goole. Vertrokken 14 Dec.: ANNE DE FRAN CE naar.Abö; MUSKO n. Embden; PAM PANO n. New Castels; ASTRID naar Landskrona; ARIETTE n. Oran; 15 Dec.: NESTA n. Abö. Gepasseerd naar Antwerpen 13 Dec.: PRINS WILLEM VAN ORANJE v. Mon treal; WILJA v. Swansi; 14 Dec-: MUI DERKERK v. Duinkerken; TOSARI van Bremen; JAGERSFONTEIN v. Hamburg; KUNLABORI v. Nakskov; LENY v. New Port; ANTILOPE v. Londen n. Vilvoor de; NIAGARA v. Rotterdam; BORNEO v. Londen; DORINTA v. Stettin; 15 Dec- DALERDIJK v. Vancouver; WEA v. Es- bjerg; ZEELAND van Denemarken; AMBRSKERK v. Hamburg. Gepasseerd van Antwerpen 13 Dëc,: PRINS ALEXANDER naar Hamburg; JOOST n. Stockholm; HARTEL n. Ham burg; TYRO n. Drogheda; HONDSRUG naar Londen van Hansweert; MYPUCK n. Rostock; 14 Dec.: ATT. S n. Aven- mouth; HEELSUM n. Rotterd.; OLEUM: n idem v- Gent; HERA n. Rotterdam; LEUVEHAVEN n. Kopenhagen; CERAM n. Londen; DELFT n. Amsterdam; AVER DIJK n. New Orleans; ANNEKJSRK naar Bremen; 15 Dec.: ABBEKERK naar New York. Wat brengt de radio? WOENSDAG 17 DECEMBER 1952. HILVERSUM I (402 m.) NCRV7.00 Nieuws; 7,13 Gewijde muziek; 7.45 Een woord voor ae dag; 6.00 Nieuws en weer- ber.; 3-15 Gram.; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Voor de huisvrouw; 9.35 Waterst.; 9.40 Gram.; 10.30 Morgend.; 11.00 „Het oude en net nieuwe orgel", hoorsp.; 12.15 Gram-; 12.30 Land- en tuinbouwmed.; 12.33 Gram.; 12.37 Adventsstonde; 12.59 Klokgelui; 13.00 Nieuws; 13.15 Prot. In- terk. Thuisfront; 13.20 Gram.; 14.45 Voor de meisjes; 1500 jeugdconcert; 15.50 Gram.; lu.00 Voor de jeugd; 17.20 Orgel spel; 17.50 Mil. causerie; 18.00 Gram.; 18.30 Spectrum van het Chr. Organisatie- en Verenigingsleven; 18.45 Geestelijke liederen; 1S.00 Nieuws en weerber; ls.10 Boekbespr.; 19,25 Gram.; 19.30 Buitenl. overzicht,; 19.50 Gram,; 20.00 Radiokrant; 20.20 Radio Philh. orkest en soliste; 21.30 .Figuren rondom Calvijn", causerie; 21-50 Geestelijke liederen; 22.30 Intern. Evang. Commentaar; 22.40 Gram.; 22.45 Avond- overd.; 23.00 Nieuws en S.O.S.-ber.; 23.15 24.00 Gram. HILVERSUM II (298 m.) VARA: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 715 Ochtendgymn.; 7.30 Gram.; 8.00 Nieuws en weerber.; 8.18 Gram 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Gram.; VPRO10 00 Schoolradio; VARA: 10.20 Voor de vrouw; 11.00 Gram.; 12.00 Orgelspel; 12.30 Land- en tuinbouwmed.; 12.33 Voor het platteland; 12.38 Gram.; 13.00 Nieuws; 1315 Commentaar; 13.20 Lichte muziek; 13.45 Gram.; 14.00 „De weg naar omhoog", causerie; 14.15 jeugd concert; 15.00 Voor de jeugd; 15.50 Piano recital; 16.10 Voor de jeugd; 16.45 Voor de zieken; 17.15 Gram.; 17 50 Regerings- uitz.: H. M. Laupman: „Rotstekeningen in Paualand" 18.00 Nieuws; 18.15 VARA-Va- ria; 18.20 Mil. causerie; 18.30 Actualitei ten; 18.35 Accordeonmuziek; 19 00 „De Katholieken en het Socialisme", toespr.; 19.15 Gram VPRO: 19.30 Voor de jeugd; VARA20.00 Nieuws; 20.05 Politiek com mentaar; 20.15 Promenade orkest, klein koor en solisten; 20.50 „De gesloten deur", hoorspel; 21.55 Dansmuziek; 22.15 „Bana nen", causerie; 22-30 Wiener Octet; 23.00 Nieuws; 23.15—24.00 Gram. BRUSSEL (Vlaams 324 m.) 11.45 Gram. 12 00 Omroeporkest; 12.30 Weerber.; 12.34 Gram (Om 12-50 Koersen)13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 14.00 Schoolradio; 15.40 Gram.; 17.00 Nieuws; 17.10 Gram.; 17.50 Boekbespr.; 1800 Kerstlyriek; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.40 Grarn.; 20.00 Verzoekpr.; 20.30 De Intern. Geluks keten; 21.30 Verzoekpr.; 22.00 Nieuws; 2215 Gram.; 22.5523.00 Nieuws. kg, naar Engeland 8.217.856 kg, België 1.275.760 kg, Frankrijk 666.223 kg, W.- Indië 405.270 kg, Zweden 289.575 kg. Engels leger in Duitsland 197.645 kg. Midden-Amerika 115.975 kg., Afrika 96.475 kg., Zwitserland 66.500 kg., Noord-Amerika 62.100 kg., Italië 10.500 kg, Nieuw-Guinea 6500 kg, Oos tenrijk 5425 kg, Noorwegen 2750 kg. Totaal 25.020.252 kg. De totale export in het seizoen 1952-'53 was per 30 No vember ruim 69 miliioen.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 2