MASSALE OPSTAND OP PONGAM VAN KRIJGSGEVANGENEN Opbouw organisatie in Goes is moedgevend im rffJFl Z, L. M. hield haar algemene vergadering te Middelburg Zuidkoreaanse bewakers knalden 82 Noordkoreanea neer Drie-eilandenplan in nieuw stadium Ziekenhuis „Schouwen-Duiveland herdacht 50-jarig bestaan Kroningssouvenirs Minister Cals stelt voorwaarden voor afschaffing van schoolgeld Ir M. A. Geuze: „Coöperatieve winkel hoort niet in de dorpsgemeenschap" PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Voor de derde keer Oud-patiënten brachten vele guldens bijeen Flinke belangstelling voor propaganda- avond /SNIPPER 1 i di NIEUWS Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad?* Hoofdkantoor: Goes, L. Vorgtstr. 90, TeL 2438, bi) geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantorent Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelbu gt Korte Noördstraat 35. Tel. administratie 2009, TeL redactie 2347; Ter- neuzen t Dijkstraat 26—28 ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2854 DINSDAG 16 DEC. 1952 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Grappen, BiezeUnge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Temeuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel Tholen; R. Zuiuema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan: Woensdag: Zon op 8.43 u., onder 16.29 u. Maan op 9.37 u., onder 16.28 u. Hoogwater Woensdag 17 Dec.: Vlissingen: 1.41 u. 2.06 m., 13.57 u. 2.07 m. Terneuzen: 2.12 u. 2.24 m., 14.25 u. 2.25 m. Wemeldinge: з.27 u. 1.78 m„ 15.43 u. 1.76 m. Zierikzee: 3.13 u. 1.52* m., 15.31 1.50 m. Bij een opstand van communistische krijgsgevangenen in het kamp op het eiland Pongam, hebben 82 krijgsgevangenen het leven verlo ren, terwijl 120 werden gewond. De opstand was waarschijnlijk een onderdeel van een plan tot een algemeen uitbreken der negenduizend doorgewinterde Noordkoreaan- se communistische militairen, die in het kamp op Pongam krijgsgevan gen zijn. Zij hebben allen verklaard naar door de communisten be zet gebied terug te willen worden gezonden. Als kampbewaking fun geerde een Zuidkoreaanse bataljon. De stenen, die de krijgsgevangenen naar de wachten wierpen, werden ge gooid van hoger gelegen plaatsen, waardoor de uitwerking der steenwor pen werd vergroot. Intussen stormden de drie rijen van krijgsgevangenen op de bewakers af. Waarschuwingsscho ten hadden geen uitwerking. Eerst toen een massale uitbraak der com munistische krijgsgevangenen dreig de, werd door de bewakers gevuurd. Ten tijde van de opstand stond de wind dwars over het terrein, hetgeen het gebruik van traangasbommen on mogelijk maakte. Zodra het oproer was bedwongen, werd hulp geboden aan de slacht offers. De gewonden werden naar het strand en vandaar per schip naar een veldziekenhuis en een hulpverlenings- Herverkaveling van Tholen? Ged. Staten Donderdag op bezoek bij Minister Algera. De heer C. Philipse, lid van G.S., heeft gisteren in de algemene verga dering van de Z.L.M. te Middelburg medegedeeld, dat het college vau G.S. Donderdag a.s. in Den Haag een be spreking zal hebben met minister Al gera over alle verkeersvraagstukken in Zeeland. De heer Philipse verklaar de, dat thans ook op het veer Zierik zeeKatse Veer soms niet alle auto's meer kunnen worden vervoerd en dat erover wordt gedacht de „Ooster- Schelde" te verlengen. Reeds geruime tijd geleden is gevraagd om een nieuw schip voor KruiningenPerkpolder, welk onderwerp ook met minister Al gera zal worden besproken. Ook over de inpolderingen werden enige belangrijke mededelingen ge daan. De plannen tot bedijking van hei Noord-Sioe liggen gereed. De kos ten zijn geraamd op 6'/z millioen. Met het oog op de mogelijkheden tot uit voering van het drie-eilandenplan is het niet gewenst thans reeds tot in poldering over te gaan. Bovendien speelt bfj het drie-eilandenplan de in poldering van de Kalandpolder een rol. De eigenaar daarvan, die in Brus sel woout, heeft plannen hiertoe. Tenslotte verklaarde de heer Phi lipse, dat de Prov. Commissie voor de werkgelegenheid voor 50 miliioenaan projecten in portefeuille heeft. Reeds is goedkeuring verleend voor de vol- tende plannen: de weg St. Annaland- tavenisse, waarvoor f90.000.be schikbaar wordt gesteld, de rondweg rond Poortvliet, de doorbraak Oud- Vossemeersepoort-brug Thoien (waar bij zeven woningen afgebroken moe ten worden), voor welke projecten 25 pet subsidie in de kosten wordt ver leend, de afgraving van de Armendjjk en de voorbereidingen tot aanleg van een parkeerterrein te Axeb de tra verse door Groede, voor welke wer ken nog geen subsidiepercentage is bepaald, en tenslotte de beschoeiing van de havendam in Tholen, waardoor het plan nog moet worden goedge keurd. Bovendien zijn drie opzichters, tijdelijk aangesteld voor het nader uit werken der plannen. THOLEN. Het Frov. Bestuur heeft de railver kaveling aangevraagd van het gehele eiland Tholen. Met de voorbereidingen daarvan zullen V/2 tot 2 jaar zijn ge moeid. Zodra een aanvraag uit het eiland zelf wordt gedaan, kunnen de plannen een vastere vorm aannemen. Indien zij doorgaan, zal er gedurende 15 jaar op Tholen geen werkloosheid bestaan. post op het eiland Koje vervoerd. Dit was de derde maal, dat communisti sche krijgsgevangenen op het eiland Pongam in opstand zijn gekomen. De eerste twee oproeren vonden in Juli en November j.l. plaats. Amerikaanse hoge officieren zijn naar het kamp ge gaan voor een onderzoek. itlllllllllllllllllllilllllilillllllllllllllllllllllllwiiiiiiii.niiiiiiiiMiiiiiiimiiiniiiiijiiiiiiiBiiiiiiiniiiiiiwmiiiiiiiiHiiH Luchtvaartovereenkomst tussen Japan en ons land. De Japanse burgerluchtvaart-dele- gatie, geleid door de Japanse ambas sadeur in ons land, heeft in Den Haag onderhandeld over het sluiten' van een burgerluchtvaart-overeenkomst tussen Japan en Nederland. Deze over eenkomst machtigt een Japanse lucht- vervoersmaatschappij om Lichtdiensten te exploiteren van Japan naar Neder land en omgekeerd en machtigt de Nederlandse luchtvaartmaatschappij om luchtdiensten van Nederland naar Ja pan te exploiteren. AMERIKAANSE EIS AAN TSJOEIKOF. Do Amerikaanse bevelhebber In Europa, generaal Manton S. Eddy, heeft van de Sowjet-bevelhebber in Duitsland, generaal Tsjoeikof, geëist de Amerikaanse luitenant Sincore in vrij heid te stellen. Luitenant Sincore verdween volgens Amerikaanse inlichtingen op 24 No vember bij een militaire oefening in de omgeving van Berlijn. Hij was, vol gens deze inlichtingen, door de Oost- Duitse volkspolitie gearresteerd. Landbouwhuishoudschool tc Haamstede. In de Z.L.M.-vergadering te Middel burg is medegedeeld, dat op de be groting van O., K. en W. gelden zijn uitgetrokken voor een nieuwe land bouwhuishoudschool te Haamstede. Deze zal uitgaan van de Z.L.M., in samenwerking met de Stichting voor Frot. Chr. Landbouwonderwijs op Schouwen. Tot heden werden in Haamstede alleen cursussen gegeven. LIJK VAN CHAUFFEUR UIT ROOSENDAAL GEVONDEN. Gistermiddag is het stoffelijk over schot van de sinds 14 November j.l. vermiste chauffeur M. van Beek in de Roosendaalse- en Steenbergse Vliet gevonden. Toen 'n schipper ter hoog te van de Gastelse Brug voer, kwam door de schroefslag het lijk boven drijven. De schipper waarschuwde di rect de brugwachter, die de politie in lichtte. De politie van Roosendaal, die in deze zaak mede het onderzoek heeft, werd gewaarschuwd, waarna het lijk naar Roosendaal werd vervoerd. Mor gen zal er Sectie worden verricht. Oostduitse minister van bevoor rading verdwenen. De Oostduitse minister van bevoorra ding, dr Karl Hamann1 die verleden week is geschorst, omdat hu verantwoordelijk wordt gesteld voor het ln Oost-Duitsland heersende tekort aan levensmiddelen, is sinds Woensdag j.L spoorloos verdwenen. Het Westberlijnse socialistische dagblad ,,Der Telegraf" meldt, dat Hamann Vrij dag door de Oostduitse veiligheidsdienst is gearresteerd. MET ERE IN HET GOUD Onder grote belangstelling is gisterenmiddag in de Ned. Herv. Kerk te Noordgonwe het 50-jarig bestaan herdacht van het ziekenhuis „Schouwen- Duiveland". Het was een sfeervolle herdenking, die o.m. werd bijgewoond door dr Slettenaar, namens het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezond heid en door de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr mr A. F. C. de Casembroot. Tal van sprekers hebben het woord gevoerd en velen hebben het bestuur van 't „gouden" ziekenhuis verblijd met fraaie geschenken. Het mooiste geschenk was wel het bedrag van f 2584.dat bijeengebracht is door niet minder dan 852 oud-patiënten. Te Krabbendjjke is aan een hart verlamming plotseling overleden de heer L. Slieker. Burgemeester jhr mr J. Schuurbeque Boeije, de voorzitter van het dagelijks bestuur van het ziekenhuis, heeft aller eerst een historisch overzicht gegeven. Voordien deelde hij mede, dat een van de drie nog in leven zijnde oprichters van het ziekenhuis, ds Nauta uit Was senaar, tot zijn spijt de verre reis niet meer had kunnen maken. Voorts was er een bericht van verhindering geko men van dr Huese, vroeger chirurg aan het ziekenhuis, die thans werkt in de Belgische Congo en schreef, „dat hij zijn negerkindertjes niet in de steek kon laten".... Jhr. Schuurbeque Boeije herdacht ook de twee andere, niet meer in leven zijn de oprichters, jhr van Citters uit Burgh en dr Wortman, die arts was te Noordgouwe. Dr H. Ezendam, geneesheer-direc teur, die vervolgens het .woord voerde, DRIE ONGEVALLEN TE KRABBENDIJKE. Een uit de richting Goes komende luxe auto, bestuurd door de heer H. uit Rotterdam, en een luxe auto met aanhangwagen, bestuurd door de heer Schelvis uit Goes, zijn op de Rijksweg ter hoogte van het gemeentehuis van Krabbendijke in botsing gekomen. De Goese bestuurder werd licht gewond. De heer H. uit Rotterdam brak zijn knieschijf en zijn medepassagier liep hoofdwonden op. Omstreeks drie uur slipte ter hoog te van het Shell-station een auto in de sloot. Om 9 uur 's morgens kwam een bus van Verschoort Tours in bot sing met een luxe auto en liep mate riële schade op. Schoorsteenbrand te Middelburg. Gistermiddag omstreeks 12 uur werd de brandweer gealarmeerd voor een schoorsteenbrand in een door de fam. V. bewoond pand in de Lange Gist- straat te Middelburg. Het bleek, dat het roet brandde. De oorzaak was 'n constructiefout in de schoorsteen. De brandweer had het vuur spoedig ge blust vrouwenorganisaties in de lande deel nemen. Tenslotte besprak de heer Oranje de sociale voorzieningen zoals die zijn vastgelegd in de wet op de nood- wachten. Hij besloot zijn toespraak met een bezielend woord tot deel name. De avond werd verder gevuld met het beantwoorden van vragen en het vertonen van enkele documentaries over brandbestrijding en hulp in nood gevallen. HET WOORD IS AAN DE VRIJWILLIGERS De opbouw van de organisatie Bescherming Bevolking in oorlogs tijd in de gemeente Goes is moedgevend genoemd op een gisteravond in het Schuttershof gehouden propaganda-bijeenkomst waar door de plaatselijke commandant, de heer J. Oranje, aan de talrijke bezoe kers uiteengezet is hoe de organisatie in Goes is opgebouwd en wat er reeds is bereikt. De burgemeester van Goes, mr W. C. ten Kate, heeft deze bijeenkomst geopend en na hem heeft de heer Van Waaijen, propagandist van de Stichting B.B., de toehoorders gewezen op de noodzaak van zelfbescherming. Dat Nederland in 1940 hier niet pa raat was, mag als een excuus gelden; nu geldt dat excuus zeker niet meer en de overheid heeft dit ook begrepen. Moest dit begrijpen met voorbeelden als Londen, Coventry, Rotterdam en Hamburg. In Londen bijvoorbeeld is tijdens de oorlog een Dienst B.B. op gebouwd en het zegt al genoeg als men weet, dat deze stad, die 300 keer zoveel bommen heeft gekregen als Rotterdam, slechts 8 maal zoveel doden moest betreuren. In het voorjaar van 1953 kan Neder land zeggen, dat de overheid het hare heeft gedaan; de technische opbouw van het apparaat is dan verzekerd. Nu is het woord aan de bevolking zelf om toe te treden. De heer Oranje, die vervolgens ver teld heeft, hoe de organisatie in Zee land is opgebouwd, heeft speciaal ge sproken over Noord- en Zuid-Beve land, die samen Kring II vormen. De heer H. Pilaar heeft hier de leiding als kringhoofd. In Goes is de leiding opgedragen aan een plaatselijk com mandant de heer Oranje die meteen wijkhoofd is van de in deze stad gevormde blokken. Achtereenvolgens besprak de heer Oranje het werk van de diensten zo als Brandweer, Politie, Geneeskundi ge Dienst, verbindingsdiensten en op- ruimings- en reddingsdiensten, en het werk in de blokken waarvan Goes er 13 heeft. In ieder blok kent men een blokhoofd en een assistent, die ook weer over specialisten beschikken als brandweer, E.H.B.O.-ers en reddings ploegen. Tenslotte zijn er de bedrijven, zoals Gemeentewerken, Waterleiding, Gas bedrijf, P.Z.E.M., Ned. Spoorwegen, Telefoon en P.T.T., Veiling, en de bei de ziekenhuizen, die ieder voor zich een eigen apparaat moeten opbouwen. De heer Oranje belichtte ook de taak van de vrouw in dit werk. De Dienst Sociale Verzorging heeft vrouwen nodig; vrouwen, die vooral morele steun moeten verlenen aan hen, die in nood zijn. In ons land is opgericht de Ned. Federatie van Vrijwillige vrouwelijke hulpverlening waaraan practisch alle heeft de aandacht vooral gevestigd op de financiële positie van het zieken huis en erop gewezen, dat de door de overheid genomen maatregelen in het belang van het ziekenhuiswezen, vaak ernstige belemmeringen vormen voor de plattelandsziekenhuizen. Hij noem de in dit verband de jongste maatrege len m.b.t. de opleiding van verpleeg sters. Hij wees erop, dat in het zieken huis ook getracht wordt de geestelijke verzorging zo goed mogelijk te dofen plaats vinden, want de geestelijke rust van de patiënten is immers van belang voor him algeheel herstel. ZIJSTER v. d. KLIPPE ONDERSCHEIDEN. Ka hem sprak dr Slettenaar. Deze deelde o.m. mede, dat het H. M. de Koningin behaagd heeft het oudste personeelslid, zuster T. J. A. v. d. Klippe, te begiftigen met de ere medaille in zilver van de Orde van Oranje Nassau. De zoon van een der oprichters, jhr A. v. Citters uit Burgh, kwam vervol gens met de grote verrassing. De actie om het bedrag bijeen te brengen heeft hij zelfstandig gevoerd. Van het be drag van 2584 gulden zal een blijvend geschenk worden gekocht. Nadat" jhr mr de Casembroot zijn gelukwens had uitgesproken hij wees er o.m. op, dat het ziekenhuis te Noordgouwe het eerste plattelands ziekenhuis is, dat in ons land werd op gericht bood de chirurg, dr Mot mans, namens het ziekenfonds Schou- wen-Duiveland en de stichting Zie- kenhuisverpleging, een schilderij aan, evenals burgemeester Z. Cornells van Noordgouwe en dr C. M. van Hoorn te Zierikzee, die sprak namens de afd. Schouwen van de Ned. Mij ter bevor dering van de Geneeskunst. De heer Moolenburgh uit Burgh, die de oprichting nog heeft meegemaakt en er krasse staaltjes over vertelde, kwam tenslotte nog met een heel aar dige verrassing, n.L een vergroting van een foto van de eerste steenlegging. In de hal van het ziekenhuis volg de tenslotte een staande receptie, die uitermate, gezellig verliep. ■hRp?1 Een Engelse monnik, broeder Gilbert, vervaardigt in zijn klooster, Prink- nash Abbey, In Gloucestershire, beeldjes, die zijn bedoeld als kronings- souvenirs. De monniken werken daar in hun eigen pottebakkerijen en ver» vaardigen de beeldjes naar origineel ontwerp, waarbij ze de klei uit do tuinen van de Abdij gebruiken. Broeder Gilbert maakt ongeveer 30 dozijn van deze beeldjes per weekl TWEEDE KAMER: OVER HET SALARIS VAN DE LERAAR WORDT NOG GEPRAAT (Van onze parlementaire redacteur.) Vanmorgen om twee uur ging de Tweede Kamer naar huis, nadat minister Cals op zeer uitvoerige wijze zijn beleid uiteen had gezet. Hoewel de heren Roosjen (A.R.) en Tilanus (C.H.) bij de benoeming van een staatssecretaris aan het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen de kleu- renvariatie wilden toepassen, zei de minister, dat de nieuwe staatssecretaris afkomstig zou zijn uit de K.V.P. Gezien de aard van dit departement achtte hij het noodzakelijk, dat de staatssecretaris dezelfde levensbeschouwing had als de minister. Maar wellicht is dan toch nog een klenrenschakering moge lijk, zo merkt minister Cals enigszins gewaagd op. Als hoofdpunt van z(jn beleid ziet de minister de bevordering om de Ne derlandse bevolking van alle soorten van onderwijs te laten profiteren, ook al zijn de ouders niet draagkrachtig. Te beginnen is dan met een stevige basering van het kleuteronderwijs. Een afschaffing van het schoolgeld voor het lager onderwijs is voor de minister niet zonder meer onaanvaard baar. Een ambtelijke commissie is be zig dit probleem te onderzoeken. Het resultaat zal getoetst moeten worden aan drie voorwaarden: 1. De afschaf fing van het schoolgeld moet gepaard gaan met een subbsidie aan die onder wijsinrichtingen, die voortgezet onder wijs geven en daarvoor geen vergoe ding ontvangen. 2. De afschaffing moet geen aanleiding zijn om het onderwijs aan nog meer wettelijke bepalingen te binden. 3. Het mag geen afbreuk doen aan de concrete wensen die ten aanzien van actieve gezinspolitiek worden geuit. Bestaat over deze voorwaarden ver schil van inzicht, dan kan van afschaf- In de algemene vergadering van de Z.L.M., die gistermiddag in het Schut tershof te Middelburg werd gehouden, heeft de voorzitter, ir M. A. Geuze, actuele landbouwproblemen aan de orde gesteld. Bovendien roerde hij in zijn openingswoord de moeilijke verkeersverbindingen in Zeeland aan, waar na hij enkele wensen naar voren bracht met betrekking tot de inpolderin gen. Ir J. A. P. Franke, plaatsvervangend directeur-generaal van de voedsel voorziening, behandelde na de pauze het onderwerp: „Aspecten van de agrarisehe in- en uitvoer". Tr Geuze zei dat nnz steeds vele aPPele«- Zo wordt het voor de boer Ir Geuze zei, dat nog steeds veie wej erg moeiiyk een keuze te maken. De laatste jaren gaf het fonds de boeren achter de markt aan zaaien of door een geforceerd bouwplan te grote risico's nemen. Als eerste eis stelde hij: de grond in orde houden en die niet alleen dwingen tot een direct rendement, maar ook met ko mende jaren rekening houden. Een boer, die het financieel kan doen, dient een maximale groenbemesting toe te passen. De weersomstandigheden van dit najaar brachten hoge kosten mede, zodat men dankbaar mag zijn voor de gunstige oogstresultaten. Voor de fruitteelt zal 1952 berucht blijven door de hagel en door het gedaalde prijsniveau tengevolge van afzetmoei- lijkheden. De aardappelmarkt is thans nog gun stig, maar deskundigen zijn onzeker over de aanwezige voorraden en de exportmogelijkheden. De minister blijkt niets te voelen voor het con sumptie-aardappelenfonds en ook niet voor een overheidsgarantie op de aard- markt een enorme steun. Een zekere garantie is niet teveel gevraagd. De voorlopige balans voor 1953 geeft een ontstellend negatief aan. Velen konden nog geen wintertarwe zaaien. Die het reeds wél deden, moeten con stateren, dat gemiddeld meer dan de helft van de inzaai is mislukt. Onder applaus der vergadering verklaarde de heer Geuze, dat de koppelingsregeling moet worden afgeschaft. Voor het eerst werd een advies ge- gegeven over de verbruikscoöperatie, in dit geval de coöperatieve winkeL Iedereen is natuurlijk vrij, maar vol gens de voorzitter hoort zo'n winkel niet thuis in de dorpsgemeenschap, waar allen mèt elkaar moeten leven en elk de ander nodig heeft. LANGE WACHTTIJDEN. Zeer onbevredigend achtte de voor zitter de lange wachttijden aan de provinciale steigers, vooral aan Krui ningen en Perkpolder. Er is volgens hem slechts een oplossing te bereiken, als het gehele vraagstuk der verbin dingen in groot verband wordt gezien. Een provinciaal subsidie voor Zijpe Anna Jacobapolder kan misschien hier een verbetering brengen. Ir Geuze deelde mede, dat thans horingen en metingen worden ver richt met het oog op de uitvoering van het drie-eilandenplan. Voorts bestaan er plannen tot afsluiting van de arm van de Pluimpot voorbij de haven van St. Maartensdijk tot Scherpenisse, waardoor flink wat cultuurgrond zal worden gewonnen. Deze winter zullen grote acties wor den gevoerd in het kader van de be strijding van mond- en klauwzeer en de vergelingsziekte. Per 1 Januari a.s. zal de Z.L.M. aan haar werk toevoe gen een speciale afdeling voor de brandverzekering. Namens het gemeentebestuur van Middelburg heeft wethouder J. W. Kögeler zijn waardering uitgesproken voor het werk der Z.L.M. en gewezen op de positie van zijn gemeente als landbouw-onderwijscentrum. Vooral ir Geuze bracht hij hulde voor zijn grote activiteit. (Vervolg zie pag. 3). fing van schoolgeld geen sprake zijn. De minister hoopte het overleg over de salarissen der leraren spoedig te zullen voortzetten. Het is een alge meen belang, dat deze groep in staat wordt gesteld de culturele taak te volbrengen. Hij ontkende dat er een werkelijk tekort aan onderwijzers be staat. Op het betoog van de heer Stapel kamp over de tenachterstelling van het prot. ohrist. nijverheidsonderwijs, ging de minister helaas niet te diep in. Tussen de bedrijven door had mi nister Algera de P.T.T.-begroting te verdedigen. De bewindsman deelde mee, dat hij bereid is te bezien een aparte regeling voor grootgebruiker* te maken. HET AUTOVERKEER MET WEST-BERLIJN. De Oostberlijnse politie heeft Vrijdag de toegangswegen tot West-Berlijn voor autoverkeer uit het Oosten van de stad afgesloten. Alleen voor zeer dringende officiële autoritten kan een vergunning worden aangevraagd bij het Oostduitse ministerie van Binnen landse Zaken. De politie in West-Berlijn verklaart, dat ongeveer de helft van de vorige week in Oost-Berlijn in beslag geno men auto's nog niet is teruggegeven. Smokkelarij is als reden voor de inbe slagneming opgegeven. iVi' In Japan is het voortdurend mis. 10.000 regeringsambtenaren hebben het gebouw van de rijksdag te Tokio bestormd. En inmiddels verminderen de stakingen niet, die het economische leven lamleggen. „Jaag alle Ne derlandse onruststokers weg", stond op de pamfletten, die op de huizen van Nederlanders en andere buiten landers in Djakarta warén geplakt. Naar aanleiding hiervan heeft de Hoge Commissaris een nota overhandigd. In Istanbul is een complot ontdekt om de Turkse president te vermoorden. Het verkeer heeft gisteren vier doden geëist: In Schoorl reed een auto in het water en een oude dame verdronk; in Utrecht raakte een bejaarde dame on der de autobus en werd gedood; in Apeldoorn werden twee personen, rij dend in een auto, door de trein gegre pen en gedood. De Atlantische Raad heeft Maandag in de eerste zitting 'n beslissing genomen, die de vrijneden van de militaire leiders in de N.A.V.O. inperkt. DE BILT ZEGT: Minder buiig. Wisselend bewolkt met plaatselijk nog enkele regen- of sneeuwbuien. Overwegend matige wind tussen West en Zuid. Temperaturen om het vries punt tot lichte dooi.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1