Minister Suurhof ziet de werkloosheid niet meer zo somber in. Kabouter ZWITSAL Vele maatregelen zijn reeds getroffen, maar het probleem is nog nijpend. Secretaris leende 15 mille zonder medeweten van het bestuur* rolt plakt (fe&k brandt fafab Hoest Uw Kind....? SIROOP Een tand, - Interlokaal telefoonverkeer kan goedkoper worden* Voortdurend moet de pols gevoeld worden Definitieve oplossing is slechts in het internationale vlak mogelijk. De proefvordering van motorrijtuigen* Rusland loert op het Ruhrgebied. KERK FEUILLETON dat M U utijfyeti yai Maandag 15 December 1952 ZEEUY.'IXTH DAGBLAD Pagina 3 De Minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft in zijn memorie van antwoord op de begroting van zijn departement uiteengezet wat hij als zijn belangrijkste taak ziet. De punten van zijn program zijn een defini tieve ouderdomsverzekering, een nieuwe ziekenfondswet, een definitieve regeling voor de kinderbijslag voor kleine zelfstandigen, unificatie van de verschillende sociale verzekeringswetten en een afronding en perfectionering van de loonbelasting. Bovendien is de minister er niet van overtuigd, dat de huidige loonpolitiek gehandhaafd moet blijven. Werkgelegenheid. De hoofdlij .en van zijn beleid in zake de werkgelegenheid zijn, dat de sociale politiek zo moet wor den gevoerd, dat daardoor geen be staande werkgelegenheid verloren gaat, zonder dat elders een overeen komstige werkgelegenheid ontstaat. Door de sociale politiek mogen kan- sen op nieuwe werkgelegenheid nietl worden gemist. Zolang er geen nor hij heeft de resultaten van het par ticulier initiatief op dit gebied met sympathie gadegeslagen. Maar op dit gebied ligt ook e.u belangrijke taak voor de Overheid, zo zegt de minister nadrukkelijk. Immers de Overheid draagt do verantwoorde lijkheid voor de gezondheid van het Nederlandse volk. BESTRIJDING WERKLOOSHEID. Als genomen maatregelen ter be- male werkgelegenheid beschikbaar I strijding van de werkloosheid noemt de komt, moet er werkgelegenheid ge- crëeerd worden, of door emigratie verlichting op de ark "smarkt wor den gebracht. In het kort noemt de minister de oorzaken van de verminderde werk gelegenheid. Tengevolge van de mechanisatie Stoot het agrarische bedrijf jaarlijks ettelijke duizenden arbeidskrachten af. De in 1951 ingevoerde consumptie beperking, die onvermijdelijk was, veroorzaakte een zekere malaise in sommige industrieën van meer duur zame verbruiksgoederen. De investe ringsbeperking deed hetzelfde in de bouwnijverheid en de aanverwante bedrijfstakken. De stijgende defensie uitgaven vingen de toenemende werk loosheid slechts gedeeltelijk op. INTERNATIONALE OPLOSSING. Onder deze omstandigheden moest vorig jaar reeds werkgelegenheid ge schapen worden. Het bestrijden van conjuncturele storingen en het hand haven van een voldoende werk gelegenheid zijn vraagstukken, die in nationaal verband uiraster bevredi gend opgelost kunnen worden, zo merkt de minister op. De samenwerking op sociaal terrein tussen de Europese landen staat ech ter nog in haar kinderschoenen. De btU ..„:elijk geringe economi sche mogelijkheden van Nederland in 1945 zijn in hoofdzaak benut voor het trefien van maatregelen ter vergro ting van de sociale zekerheid van de werknemers en niet voor de verho ging van lonen n salarissen. Daarom werd een politiek van loonbeheersing gevoerd, welke gericht was op een verantwoord loongamma. PARTICULIER INITIATIEF. Met voorbehoud wil de minister name de verzekering geven dat hij net particulier initiatief zal aanmoe digen en kansen zal geven, waar dat nuttig is en waar dat mogelijk is. Wel knoopt de minister de wens hieraan 1st, dat het initiatief dan ook werke lijk initiatief is, en dat het zich niet beperkt tot het verlangen om taken over te nemen, die in samenwerking tussen Overheid en particuliere orga nisaties goed worden verricht. De grote verdienste van het par ticuliere initiatief op het gebied van het ziekenfondswezen en de volks gezondheid erkent de minister en minister, dat het tempo der uitkerin gen wegens oorlogsschade weer wordt verhoogd. Verder is in een voorstel in gediend ter verhoging van de uitgaven van de Rijkswaterstaat In de derde plaats is besloten het aangevraagde bedrag op de rijksbegroting voor de uitvoering van openbare werken te verhagen met f 50.000.000. Tenslotte was het mogelijk door de verbeterde situatie op de kapitaalsmarkt, de werk zaamheden van de z.g. investingscom- missie voor lagere publiekrechtelijke lichamen op te schorten. Het komt de minister nu voor, dat deze maatregelen met de verruiming van het beleid in de bouwnijverheid met enig vertrouwen een gunstig ef fect zullen hebben op de werkloos heid in 1953. Door de provinciale commissies voor de werkgelegenheid is een grote acti viteit ontwikkeld zdwel in de richting van het college van openbare werken en het bureau werkgelegenheid als in de richting van de gemec ten en an dere lagere organen. Via deze gelegen heden is in de eerste maanden van 1952 de uitvoering van werken bevorderd, waarvan de totale investeringskosten ca. 110 millioen gulden bedragen en de subsidies van het rijk ongeveer 40 millioen gulden. De bewindsman voelt niet voor een werkverschaffingspolitiek in de zin van „Heuveltje opwerpenHeuveltje wegkruien". De veiligste weg is om voort durend de pols te voelen opdat ergens werkloosheid van blijvende aard op treedt, deze onmiddellijk gesignaleerd wordt. De berekeningen van het centraal Planbureau hebben uitgewezen dat zonder overheidsmaatregelen geen ver- minderine van de werkloosheid zal op treden. Tenslotte wordt nog gephit om de loonvorming niet vrij te laten, want dan zon in korte tijd, volgens de mi nister, het „zo moeizaam opgebouwde seysteem geheel ontwricht worden". K.N.A.C. wendt zich tot de minister. De K.N.A.C. heeft zich tot de mi nister van Oorlog gewend naar aan leiding van de berichten over het voornemen om in het jaar 1953 ter gelegenheid van de mobilisatie-oefe ning in Augustus daarbij tevens een „proefvordering van motorrijtuigen to betrekken. Ongetwijfeld zal een dergelijke oefe ning naar haar mening van grote betekenis zijn. Er mag worden ver wacht, dat de noodzaak van deze maatregel dan ook zal worden inge zien. Dit neemt niet weg, dat juist door het onverwachte van de te schep pen situatie hiervan een min of meer grote storing in de normale gang van zaken is te verwachten. Afgezien nog van het feit, dat velen op de vast te stellen dag aan reeds van tevoren gemaakte afspraken en getroffen zakelijke regelingen niet zullen kunnen voldoen, of zich om maatschappelijke of andere redenen niet zelfs maar zeer tijdelijk aan hun taak kunnen onttrekken (artsen, vroedvrouwen, enz.) zullen ook velen zich met hun motorrijtuig elders be vinden of daarheen moeten vertrek ken. Teneinde het welslagen van de oefe ning enerzijds, en de behartiging der belangen van hen, die geroepen wor- den met hun motorrijtuig te verschij nen anderzijds, zoveel mogelijk te be vorderen, verzoekt de K.N.A.C. de minister met haar in overleg te wil len treden, teneinde zo spoedig dit enigszins mogelijk is het publiek in een nadere uiteenzetting te kunnen voorlichten, inzake de gedachte uit voering van het aangekondigde voor nemen. Ruim een ton voor het werk van dr Albert Schweitzer. Dr E. D. Spelberg heeft Vrijdag avond in een radio-uitzending bekend gemaakt, dat de inzamelingsactie, van de V.P.R.O. ten behoeve van het werk van dr Albert Schweitzer in Lamberene, ruim f 104.000 heeft op gebracht. Het eindresultaat is telegra fisch aan dr Schweitzer bekend ge maakt. De actie is op 16 November jj. begonnen. geweest. Er waren principiële bezwaren. Dt „verduistering" in de vakgroep voor het rijwielbedrijf. Over de lening ten bedrage van f 15.000 Hjj deed dit uit een geblokkeerde re- welke in 1949 door de secretaris-penning- kening van de vakgroep detailhandel in meester van de twee vakgroepen voor het rijwielen, via een girochegue, waarop al- rjjwielkleicbedrijf, de beer F. W. W. te I leen zijn handtekening voorkomt maar Amsterdam, zonder goedkeuring van de I ook een handtekening namens de be- besturen van de vakgroepen aan de heer drjjfsgroep detailhandel vereist zou zijn Tb. O. zou zijn verstrekt ten behoeve van de „Ronde van Nederland", wordt ons het volgende medegedeeld: In Februari 1949 kwam bij de besturen van de twee vakgroepen een aanvraag binnen voor een subsidie ten behoeve van de wielerronde, groot f13.000. Deze aanvrage werd door de besturen van de ze vakgroepen aanvankelijk gunstig be oordeeld. Voor stemden 18 bestuursleden en tegen 4. Voor inwilliging van de sub sidieaanvrage was echter nog nodig, dat ook de besturen van de bedrijfsgroepen detailhandel en metaalverwerkende am bachten toestemming gaven. Deze toe stemming is nimmer verleend. Onder meer omdat één of meer bestuursleden uit de Protestants-Christelijke sector om principieel-confessionele redenen tegen verlening van een subsidie waren aan een wielerronde, waarin op één of twee Zondagen zou worden gereden. Deze be zwaren werden toen ter kennis gebracht van de besturen der bedrijfsgroepen, die daarop hun goedkeuring aan de subsi dieverlening onthielden. In een vergadering van het dagelijks bestuur, die volgde op deze afwijzing, werd door de voorzitter melding gemaakt van het feit, dat de subsidie-verlening door de bedrijfsgroepen was geweigerd. Daarop heeft de heer O. zijn aanvraag om een subsidie groot f 13.000,omgezet in een aanvrage voor een lening, groot f15.000,welke aanvrage logischerwijze door de besturen van vakgroepen en be drijfsgroepen opnieuw in behandeling zou moeten zjjn genomen. Hoewel het vast staat, dat bepaalde functionarissen van de bedrijfsgroepen toestemming zonden hebben verleend om deze lening te ver strekken, heeft de secretaris-penning meester van de twee vakgroepen daarop op eigen gezag en zonder goedkeuring en voorkennis van zijn mede-bestuursleden aan de heer O. een lening verstrekt van f 15-000,—. Ingezonden Mededeling (adv.) Neem dus nooit zomaar „vloei", vraag om MASCOTTE Uitbreiding van de Canadese luchtmacht in Europa. De Canadese minister van Defensie, Brooke Claxton, heeft te Hannover verklaard, dat de Canadese luchtmacht in Europa voor het einde van 1953 tot een sterkte van vier volledige groepen straaljagers uitgebreid zal worden. De Canadese luchtmacht zou gesta- tionneerd worden op vliegvelden bij Metz, Zweibruecken en Solingen. Claxton zeide, dat Canada een be zoek van kanselier Adenauer zeer zou toejuichen. Nederlandse onderscheiding voor Noorse atoomgeleerden. De leider van het Noorse instituut vóór kernonderzoek. Gunnar Randers, en in genieur Odd Dahl zijn Vrijdag benoemd tot Commandeur in de Orde van Oranje- Nassau. Op de Nederlandse ambassade te Oslo zijn Randers en Dahl de versierse len van deze orde uitgereikt. Ingezonden Mededeling (Adv.) Straalvliegtuigen op Ypen- burg gevaar voor verkeer* A.N.W.B. wendt zich tot minister. In een adres aan de minister van Oorlog heeft de A.N.W.B. zijn ernstige verontrüsting uitgesproken over de plannen, welke er bestaan om Ypen- burg in te richten tot vliegveld voor straalvliegtuigen. -De Bond wijst er op, dat het vlieg veld Ypenburg enerzijds begrensd wordt door de drukste weg van ons land: Den HaagRotterdam, en straks eveneens door de in de naaste toekomst aan te leggen rijksweg 4a, Rotterdam Amsterdam. Voorts bevindt zich in de directe omgeving van Ypenburg even eens de weg Den HaagUtrecht. Dit betekent in feite, dat het belang rijkste wegenknooppunt van ons land in de onmiddellijke nabijheid van een militair vliegveld van hoge orde zal komen te liggen. Het valt te voorzien, aldus de A.N. W.B., dat de met grote snelheid opstij gende en dalende en dus laag vlie gende straalvliegtuigen, het verkeer op de betreffende wegen in verwarring zullen brengen, hetgeen ongetwijfeld ernstige verkeersgevaren zal scheppen. Ook is de mogelijkheid niet denk beeldig, dat de ligging van een zo bij uitstek militair doel temidden van 'n knooppunt van wegen, bij oorlogshan delingen zal leiden tot ernstige ont wrichting van het verkeer op deze we gen. De A.N.W.B. dringt er dan ook met klem bij de minister op aan, zijn be slissingfin deze te herzien. EEN DRAGLINE IN RUIL VOOR EEN HUIS. Sedert het gebrek aan huizen zijn In trede heeft gedaan in ons land, is het ge bruikelijk, dat woningen, of gedeelten van woningen als ruilobjecten dienen. Zonnige huizen, met tuin rondom, aan brede gezellige lanen en met riant uit zicht worden gezocht en huizen met de zelfde kwaliteiten worden veelvuldig aangeboden. Een familie wil eens van twee-hoog naar de begane grond, en een gezin van de begane grond eens naar een eerste etage. Dan zijn er nog diverse an dere ruilmogelijkheden, de drie- en vier- hoeksruil zijn al heel gewoon en ook de tienhoeksruil is geen zeldzaamheid meer. In het laatste nummer van het orgaan van een organisatie van het bouwbedrijf kan men echter de volgende annonce vinden: RUIL: Eett vrijstaand huis met erf, een kamerwoningen, keuken, kantoor, 3 slaapkamers en badkamer, gelegen in de Haarlemmermeer, aan vaarwater, geschikt voor bedrijf, voor een drag line, bakinhoud 450 liter, merk nader overeen te komen Otto Dibelius over de toestand in Oost-Duitsland: De Evangelische Bisschop van Berlijn, Otto Dibelius, heeft op de Algemene Vergadering van de National Council of Church of Christ verklaard, dat er in Oost-Duitsland minder overtuigde communisten zijn dan In West.Duits land. In het Westen kent men slechts het communistische program. In het Oosten weet men echter, dat het com munistische regiem een hardvochtig re giem is. In Oost-Duitsland, zo ging hij voort, heerst armoede en slechts een kleine groep overtuigde communisten, die als politieke functionarissen werken, heeft het goed. Niemand is vrij van de vrees voor plotselinge arrestatie of verdwijning naar een gevangenis. Niet meer dan vijf of zes procent van de Oostduitse bevolking gelooft in de Sowjet-propa- ganda van een schitterende toekomst onder het communisme. De bisschop zei verder, dat Berlijn het volgende punt op het Sowj et-pro gram is. Doch ook West-Duitsland staat op het spel, want het uiteinde lijke doel van de Sowjet-Unie is het industriegebied van het Ruhrgebied. „God heeft van Duitsland een slag veld voor het Christendom gemaakt. Wij beseffen, dat het een fataal vraag stuk voor de gehele wereld is of wij Christenen in Duitsland weerstand bieden en uiteindelijk overwinnen. Niemand kan deze verantwoordelijk heid van ons afnemen en niemand kan ons bij dit beslissende probleem hel pen", aldus Dibelius. pending Neger-studenten werden niet toegelaten. THEOLOGISCHE PROFES SOREN NAMEN ONTSLAG. Acht hoogleraren in de theologie van de Universiteit van Sewanee, in het Zuiden van de Verenigde Staten, hebben hun ontslag als docent inge diend, omdat aan neger-studenten de toelating tot de theologische faculteit werd geweigerd, zo meldt het pers bureau der Ned. Herv. Kerk. De betrokken universiteit wordt in stand gehouden door 22 diocesen dei- Episcopaalse Kerk in de Zuidelijke staten. Ongeveer een jaar geleden heeft één der provinciale synodes de wens uitgesproken, dat neger-studen ten aan dit college zouden kunnen studeren. In hun gemeenschappelijke ontslag brief spreken de acht professoren de hoop uit, dat hun ontslagneming er zal toe mogen bijdragen de hinder nissen uit de weg te ruimen, die blijk baar nog steeds bestaan. De secretaris van het curatorium, dr Edward McCrady, merkt in zijn beant woording van de ontslagbrief op, dat de beslissing van de Senaat tegen de toelating van negers aan de theolo gische faculteit, noch naar vorm noch naar bedoeling definitief is. Een spe ciale commissie zal de gebeurtenissen nagaan en aan het begin van het nieu we studiejaar hierover rapporteren. Examens. De classis Kollum heeft praeparatoir geëxamineerd en beroepbaar verklaard de heer J. Banga te Veenwouden, cand. aan de Vrije Universiteit. De classis Amsterdam heeft praepa ratoir geëxamineerd en beroepbaar verklaard de heer J. Banga te Veen- wouden, cand. aan de Vrije Universi teit. De classis Amsterdam heeft praepa ratoir geëxamineerd en beroepbaar verklaard, de heer W. J. Jelsma, Vliet- straat 14 boven, Amsterdam-Z., cand. aan de Vrije Universiteit. Aanvulling werkloosheidsuitkering via sociale voorziening. Het kan zich voordoen, zo heeft de mi nister van Sociale Zaken aan de gemeen tebesturen medegedeeld, dat uitkeringen, die krachtens de werkloosheidswet wor den verstrekt, gelegen zijn beneden het bedrag, dat betrokkenen zouden ontvan gen, indien zij in de sociale voorziening waren opgenomen. Om de hierin gelegen onbillijkheid weg te nemen, heeft de mi nister besloten de sociale voorzienings regeling in die voege te wijzigen, dat in zulke gevallen de uitkeringen ingevolge de werkloosheidswet met een bedrag uit de sociale voorziening kunnen worden aangevuld, geldende voor groep B. ^ai-den Mededeling (Adv Talm niet langer, grijp dadelijk In! [Om kinderhoest te bestrijden 1» er:] van 47 koppen de Duitse duikboot bij Kiel opgevist. Enige dagen geleden is ter hoogte van Kiel een duikboot opgevist. De Westduitse zeepolitie heeft thans uit gemaakt, dat het de Duitse duikboot „U 923" is. Men gelooft, dat de duik boot' in Februari 1945 gezonken is, nadat zij op een mijn was gelopen. Aangenomen wordt, dat de comman dant, eerste luitenant Heinz Froem- mer-Caru, met de gehele bemanning dood gevonden .ïeeft. Volgens een mededeling van de po litie, zijn de geraamten van 16 per sonen tot dusver aangetroffen. Ver moed wordt dat ook verscheidene vrouwen, vluchtelingen uit Danzig, die naar Sleeswijk-Holstein gebracht zouden worden, aan boord waren. 55 Ze vonden een verbazingwekkende hoeveelheid best hout: planken van alle soorten en afmetingen, lange masten, dikke balken. Al dat hout ge tuigde van de vele schipbreuken waaraan het meer reeds debet was. Ze vonden ook boomstammen, die al glad en wit geschuurd waren. Ze had den nog maar ten paar kilometer ge lopen en toch al hout genoeg om' de sloep vol te laden. Het was een secuur werkje het verzamelde hout op de boot te laden. Een tevige bries was opgestoken en de golven duwden voortdurend de sloep naar het strand. Steeds maar weer liep hij op het zand. En de la ding moest zó gestouwd worden dat de boot in evenwicht bleef. De zon ging onder aan een uitbun dig gevlamde lucht en het water had de diepe tint van paarse inkt, toen de tweede lading eindelijk veilig en wel aan wal was gebracht bij de hut. Van der Veere had de mannen pan nekoeken beloofd en haastte zich ze te bakken, terwijl de anderen het hout over de zanddrempel naar de praam sjouwden. De grootste stukken waren zó zwaar, dat ze over het zand ge sleept moesten worden. En de man nen waren oververmoeid toen Van der Veere riep: „Eten!" Het duurde tot de avond van de volgende dag, eer de mannen de re sultaten van hun strandjutten in „de stad" hadden en naar huis konden gaan. Tineke zag Anton het pad op komen en rende hem tegemoet. „Anton! Anton! Ik ben vandaag ja rig!" riep ze. „En nu krijgen we van avond aardappels en spek!" „Ben jij jarig?" Anton tilde haar op en vergat zijn vermoeidheid. „Aardappels en spek, wel, well" Hij rook het al bij de deur en moe ders gezicht straalde hem tegen. „Ik hoopte al dat je terug zou zijn", zei ze. „Vrouw Meijer heeft van haar voorraadje voor ons ieder een snee spek gebracht. En ik had nog een paar aardappels." door Marian Schoolland „Het ruikt zo lekker!" zei Tineke. Ze danste en sprong door de kamer. Marietje kwam ook al op hem toe waggelen. En een ogenblik later kwam vader thuis met Jacob en Hanske. De hele familie bij elkaarAnton moest ineens denken aan de avon den in Arnhem. Vader vroeg een zegen; en net was moeder bezig de aardappels rond te dienen, toen er op de deur geklopt werd. Op antwoord werd niet ge wacht. Hansko, die met zijn gezicht naar de deur toe zat, kreunde zacht van schrik. De anderen keerden zich om en meteen verdween de blijdschap van ieders gezicht. „Goedenavond, Teunis", zei vader. „Wat ruikt het hier heerlijk!" was Teunis Bogaarts groet en hij snoof hoorbaar. „Hebt u al gegeten?" vroeg moe der tot verontwaardiging van de jon gens. „Nee, vrouw Berghuis", antwoord de Teunis en glimlachte tegen haar met zijn tandeloze mond, hetgeen ken nelijk bedoeld was om haar gunstig te stemmen. „Mijn vrouw is ziek, weet u. Ze heeft de hele dag nog geen eten voor me kunnen klaarmaken. En dus dacht ik: Ik zal maar eens bij vrouw Berghuis kijken. Die is zo gastvrij." Jacob mompelde binnensmonds: „Hij had zelf wel maispap kunnen koken. Meer krijgen de meesten van ons an ders ook al niet". Maar moeder zei: „Jacob, Hansko en jij kunnen wel wat dichter bij elkaar schuiven, dan kan Anton er nog naast. Geef Teunis jouw stoel, Anton." Anton stond op en ging zonder een woord naast de jongens zitten. Ze zaten nauw. „We hebben al gebeden", zei vader. „Dan bid ik wel even stil", zei Teu nis meegaand. Hij boog zijn hoofd en begon te mompelen, net even luider dan fluis terend. Moeder waarschuwde de kin deren met haar ogen dat ze heel stil moesten zitten, totdat hij klaar was. Het gemompel hield maar niet op. Hansko keek Jacob aan, en vader schudde zijn hoofd tegen hem. Tineke keek met grote ernstige ogen naar dat grappig op en neer gaande haardje. Marietje wiebelde en moeder legde een hand op haar armpje. Anton keek moe der aan en zag het misprijzen waar mee ze naar de snel afkoelende aard appels keek. Toen haalde Teunis diep adem en Hansko gluurde hoopvol naar Jacob. Maar die zucht was blijkbaar alleen om nieuwe kracht op te doen. Het on verstaanbaar gemompel hield niet op. (Wordt vervolgd). Directeur-generaal van de P.T.T.t Waarom post de zakenman niet vroeger zijn stukken De directeur-generaal van de P.T.T., de heer L. Neher. heeft een toelichting gegeven op de door de minister van Verkeer en Waterstaat voorgestelde ver hogingen van de telefoon- en posttarieven De nieuwe telefoontarieven worden in de loop van 1953 districtsgewfjze van kracht. Omstreeks het vijf-jarig regerings jubileum van de Koningin verschijnt er een nieuwe serie postzegels met haar beeltenis. Het is slechts een resultaat geweest van intensief overleg, dat de brief port van een dubbeltje gehandhaafd is gebleven. Forto voor gedrukte stukken als dag-den met maatschappelijke eisen, zodat het en nieuwsbladen wordt niet verhoogd, om een zo wijd mogelijke spreiding van het vrije woord niet te remmen. Het zen den van gedrukte stukken naar het bui tenland wordt één cent duurder. Het interlocale verkeer kan bij rede lijke gesprekslengten goedkoper worden door vermindering der eerste aanslagen. Er is kans op, dat deze, na verloop van jaren, verder verlaagd zullen kunnen worden. Gestreefd wordt naar een een heids-basistarief. Boven het locale tarief komt een sectorentarief. Voor de eerste minuut zal dit 4 cent bedragen, stijgende met de duur van het gesprek. Hierdoor wordt kort telefoneren bevorderd. Het zal in de verre toekomst waar schijnlijk zo kunnen worden, dat men al leen een locaal en interiocaal tarief zal kennen. Het binnenlands telegraaftarief is niet gewijzigd, omdat het telegraferen in den lande een' afnemende tendes vertoont. Op grond van internationale monetaire ver houdingen was men gedwongen de bui tenlandse telegrammen wel duurder te maken. Naar het inzicht van de heer Neher volgen de tariefswijzigingen eigenlijk de economische gang van zaken. Indien de P.T.T. een particulier bedrijf was, zou den diverse andere tarieven ook ver hoogd zijn. Thans wordt rekening gehou- De titels van Koningin Eiizabeth. De premiers van het Britse Gemene best hebben op hun bijeenkomst te Lon den bepaald, dat elk land van het Ge menebest een eigen vorm voor de titel van Koningin Elizabeth dient te hebben. In Engeland wordt de titel: „Eliza beth de tweede, bij de gratie Gods Ko ningin van het Verenigd Koninkrijk van Groot-Brittannië en Noord-Ierland en van haar andere rijken en gebieden, hoofd van het Gemenebest, verdedig ster van het geloof". India, dat een republiek binnen het Ge menebest is, zal geen officiële titel bezi gen, aangezien Eüzabeth in India slechts erkend wordt als hoofd van het Gemene best, niet als koningin. Een belangrijke verandering in de ti tels is, dat het woord „dominion", dat bepaalde gebieden van het Gemenebest denigrerend achten, is komen te verval len. In Canada, Australië en Nieuw Zee land zal de titel gelijk zijn aan de Engel se, doch in plaats van Groot Brittannië zal de naam van het dominion worden ingevoegd. In Zuid-Afrika zal Elizabeth heten „Koningin van Zuid-Amerika", Zij wordt niet Koningin van Pakistan genoemd, omdat dit land nog een grond wet moet opstellen. In Krasnapolsky te Amsterdam zal op 23 en 24 December a.s. de algemene ver gadering worden gehouden van de ver eniging voor Christelijk Mulo. In de mid dagvergadering op 23 December zal het 50-jarig bestaan van de vereniging wor den herdacht. voorgestelde de laagste grens is van wat financieel verantwoord moet worden ge acht. De P.T.T. zal ook op grond hiervan even hard als voorheen, de uiterste doel matigheid moeten blijven nastreven. Indien het publiek en speciaal de za kenman de P.T-T. bij dit streven willen helpen, dan zou men moeten zorgen, dat de poststukken van bedrijven en instel lingen niet aiiemaal tegen of in de avond werden verzonden. Waarom post men niet meteen, als een deel van de post klaar is Daarmee voorkomt men afschu welijke pieken en een oneconomische, te grote bezetting in het postbedrijf. Verladers dringen aan op langere openstelling van de grenskantoren. Nadat door de Nederlandse Vereni ging van Transport Ondernemingen en de Nationale Organisatie voor het Be- roepsgoederenvervoer een verzoek bjj het Ministerie van Financiën is inge diend om te bevorderen dat enkele grenskantoren dag en nacht voor de in- en uitklaring van goederen open gesteld worden, is thans ook van ver- iaderszljde bjj het Ministerie aange drongen op een spoedige regeling. De Algemene Verladers en Eigen Vervoerders Organisatie (E.V.O.) heeft het Ministerie erop gewezen, dat Ne derlandse en buitenlandse im- en exporteurs het van groot belang achten dat de vervoerders hun goederen voor namelijk groenten, fruit, vlees en zuivelproducten zonder oponthoud naar de plaats van bestemming (mark ten, veilingen, en abattoir) kunnen ver voeren. Een langdurig oponthoud aan de grens kan oorzaak zijn van het niet tijdig arriveren van de goederen te bestemder plaatse, waardoor de ver laders financiële nadelen zouden on dervinden. De dag- en nacht-openstelling van een grenskantoor aan de Belgische en Duitse grens zal het de vervoerders en verladers mogelijk te maken trans porten te doen uitvoeren op tijdstip pen, die voor hen het meest geschikt zijn. NEDERLANDS VLOOT- BEZOEK AAN HULL. Zeven schepen van de Nederlandse vloot zijn Vrijdag in Huil aangekomen voor een beleefdheidsbezoek. Het zijn de torpedobootjagers „Banckert", „Evertsen" en „Van Galen", de fre gatten „Van Amstel" en „De Bitter" en de duikboten „Zwaardvis" en „Zee hond". De schepen zullen tot vandaag in Huil blijven. Dit is het eerste Nederlandse vloot- bezoek aan Huil sedert de oorlog.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 3