WESTEUROPESE PRODUCTIE WAS ONBEVREDIGEND Ere-promotie van Schuman te Tilburg Administrateur plaatste valse handtekeningen Vitritc-Works tc Middelburg staakt 8 dagen de productie Bestaande hindernissen zijn blijvend van aard PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Het rapport van de O. E. ES. Wijziging gemeentegrenzen noodzakelijk Tehuis voor ouden van dagen te Kapelle 184 woningen voor Vlissingen Smokkelauto van de weg geschoten Verruimde emigratie-bepalingen voor Australië en N* Zeeland Militaire psychiater heeft belangrijke taak. Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor; Goes, L. Vorststr. BO, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelbu g: Korte Nfoordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26—28 ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2358 MAANDAG 15 DEO. 1952 Abonnementsprijs j 0.44 per week, f 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezeliuge; Ds 3. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiaema, Goes. Op-, en ondergang van Zon en Maan: Dinsdag: Zon op 8.43 u., onder 16.29 u. Maan op 8.34 u., onder 15.22 u. Hoogwater Dinsdag 16 December: Vlissingen: 1.01 u. 1.94 m., 13.16 u. 1.90 m. Terneuzen: 1.29 u. 2.13 m., 13.43 u. 2.09 m. Wemeldinge: 2.40 u. 1.74 m., 14.56 u. 1.64 m. Zierikzee: 2.26 u. 1.50 m., 14.44 u. 1.39 m. De optimistische tonen, die de O.E.E.S. anderhalf jaar geleden nog aansloeg, toen zij voorspelde, dat de Westeuropese landen in vijf jaren tijds hun productie met 25 procent zouden kunnen opvoeren en daardoor hun bewapeningsprogram zonder veel pijn zonden kunnen voltooien, hebben thans voor meer gereserveerde geluiden plaats gemaakt. Het thans uitgebrachte rapport der O.E.E.S. over 1952 heeft de zeer aangevochten voorspelling nu verloochend en de deskundigen der OR.E.S, mikken nu heel wat lager. Zjj hopen dat eind 1954 de totale industriële productie der achttien landen een kleine zeven procent boven die van 1951 zal liggen. :?ductk!3ehie(deeeerste>nnegen e^anden grondig productie in de eerste negen maanden van 1952 wordt in het rapport grotendeels toegeschreven aan tijdelijke factoren zo dat geen reden voor ontijdig pessimisme aanwezig wordt geacht. In een ander deel van het rapport wordt echter op grond van de berichten der aan gesloten landen vastgesteld, dat er onge lukkigerwijs geen reden is om te geloven, dat de huidige moeilijkheden zouden wor den veroorzaakt door ongewone factoren, die mettertijd zullen verdwijnen; integen deel wordt er op gewezen, dat de oorza ken der thans bestaande hindernissen, zo als de verdedigingsinspanning en het verlies van de handel met Oost-Europa, eerder van blijvende aard zijn. Ook de Nederlandse vertegenwoordiger In de raad der O.E.E.S., mr J. W. Beyen, minister van Buitenlandse Zaken, heeft daarop tijdens het tweedaagse beraad, dat de raad aan het rapport wijdde, bijzonde re aandacht gevestigd. De taak der O.E. gewijzigd daar de organisatie niet langer had te zoeken naar maatregelen om een ogenblikkelijke noodtoestand te overwin nen, doch eerder de weg moest banen naar een duurzame situatie, die niet het karakter van een noodtoestand meer ver toonde. De ministers hebben in hun korte zit ting het rapport der organisatie over 1952 aanvaard. Het bevat een serie aanbeve lingen van middelen om d^ Europese pro ductie te stimuleren en de dollars ruimer te doen vloeien. OUD-MINISTER TERPSTRA OVERLEDEN In het Gem. Ziekenhuis te 's-Gra- venliage waar hij Zaterdagmiddag 'u operatie heeft ondergaan, is gister nacht in de ouderdom van ruim 64 jaar overleden het Tweede Kamerlid mr J. Terpstra, oud-minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen. In mr Terpstra, die derde voor zitter van de Tweede Kamer was, ver liest ons parlement een algemeen ge acht afgevaardigde en de Anti-Rev- Tweede Kamerfractie een van haar kundigste leden. Morgen publiceren wij een uitvoerige levensbeschrij ving. Dr W. Beekman Stichting: De indeling van de gemeenten, die thans in ons land bestaat, biedt geen voldoende waarborg voor een doel matig gemeentelijk beleid. Dit geldt vooral voor gemeenten met weinig inwoners, maar ook voor gemeenten met veel inwoners zijn de tegenwoor dige grenzen bezwaarlijk. Tot deze conclusie is de sectie gemeente en Srovincie van de dr Wiardi Beekman tichting van de P.v.d.A. gekomen. De commissie, die ook tot de conclusie is gekomen, dat een herziening van de gemeentelijke indeling noodzakelijk is, heeft een aantal richtlijnen opge steld voor deze herziening. Een van deze richtlijnen is, dat het aanbeveling verdient, het minimum aantal inwoners van de gemeente op 6000 te stellen. Wanneer echter door plaatselijke omstandigheden hiervoor aanleiding bestaat, kan met een ge ringer aantal inwoners worden vol staan. Het aantal inwoners mag dan niet minder dan 2000 zijn. Het is niet wenselijk om een plattelandsgebied bij een stedelijke gemeente te voegen. Agrarische en industriële gebieden moeten zoveel mogelijk gescheiden worden. De levensovertuiging van de inwoners behceft geen factor te zijn bij de begrenzing van de gemeenten. Er kunnen zich gevallen voor doen, dat met levensovertuigingen rekening moet worden gehouden. Nederland telt 10.148,120 inwoners Op 1 November 1952 bedroeg het aantal inwoners van Nederland 10.418.120. Het aantal levend gebore nen was in de periode JanuariOcto ber 1952 196.239 tegen 192.658 in deze periode van het vorige jaar. Het aantal werklozen aan het eind van November bedroeg 138.600. In October waren er 120.200 werklozen en in November van het vorige jaar 121.800. HET HOOGTEPUNT VAN EEN LUSTRUM „WIJ REIKTEN ONZE VROEGERE VIJANDEN DE HAND" Het hoogtepunt op de tweede dag van de herdenking van het vijfde lustrum van de Katholieke Economische Hogeschool te Tilburg, vormde de ere-promotie van de Frau.se minister van Buitenlandse Zaken, Schuman, die de stoot gaf tot de vor ming van de eerste supra-nationale gemeenschap van West-Europa, (ie Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal. Om elf uur Zaterdagmorgen waren in de Me- tropole schouwburg zeer vele genodigden bijeengekomen om de promotie van Robert Schuman tot doctor honoris causa bij te wonen. Europa van morgen op te bouwen. Deze politiek is niet ingegeven door een sentimenteel pacifisme. Aan de oorlog moet zijn reden van bestaan worden ontnomen. Niemand, zelfs niet de minst scrupuleuze regering, moet er nog belang bij kunnen hebben een oorlog te beginnen. In plaats van het vroegere nationa lisme, een wantrouwende onafhanke lijkheid, zullen wij het lot van een nieuwe gemeenschap van staten, wier belangen vroeger met elkaar m strijd waren, moeten verbinden. Deze nieu we politiek is de basis voor onze nieuwe gemeenschap. Dat dezq idee van een verzoend Europa, verenigd en voortaan sterk, het wachtwoord moge zijn voor de jonge generatie, die verlangend is de eindelijk van vrees en haat bevrijde mensheid te dienen, waardoor na een te lange verscheurdheid de christelijke broederliefde opnieuw wordt beves tigd. Nadat de Franse minister Robert Schuman was binnengeleid sprak de rector-magnificus, prof. dr M. J. H. Smeets, een woord van welkom. Hij gaf hierna het woord aan prof. H. A. Kaag, hoogleraar in de economie, die door de senaat was gerechtigd minis ter Schuman, op de gebruikelijke wijze met het ere-doctoraat te be kleden. Na de promotierede verklaarde hij, Robert Schuman te bevorderen tot doctor honoris causa in de economi sche wetenschappen. Hij overhandigde hem de oorkonde met het grqotzegel der hogeschool. Na zovele mislukkingen van de di plomatie, zo zei Schuman in zijn rede, staan wij tegenover de verschrikke lijke bedreigingen, die door de dui zelingwekkende ontwikkeling van een hooghartige wetenschap zijn veroor zaakt. Door een paradox die we kwa lijk zouden aanvaarden als we geen christenen waren, zij het misschien onbewuste christenen, reiken we nu de hand aan onze vijanden van gis ten, niet alleen om hen te vergeven, maar om met hen gezamenlijk het FAKIR IN FLES. De 51-jarige Oostenrijkse Fakir Rayo is Zaterdag in aanwezigheid van 300 getuigen in een grote fles gezet, waarvan de bodem later werd dichtgesmolten. Hij wil daar een jaar in leven met als enig gezel schap een meterlange gifslang. Rayon reeft verklaard, dat het een zuiver wetenschappelijk experi ment betreft. Hij wil leven op glucose- en vitaminetabletten en dit rantsoen aanvullen door olie in de huid te masseren. De fles, die van een kleine ope ning is voorzien, is op een vracht auto gemonteerd. Het is de bedoe ling een reis door Europa te maken. MEJ. J. J. DONNER 70 JAAR. Mej. J. J. Donner, oud-onderwijzeres aan de Chr. Nat. school te Goes, viert vandaag haar 70ste verjaardag. Er zou geen reden zijn hieraan bijzondere aan dacht te schenken, ware het niet dat de jarige in brede kringen, niet alleen in Goes, maar ook ver daarbuiten, een be kende en zeer geziene figuur is. Zij is vooral bekend door haar arbeid in het belang van de Ned. Chr. Vrouwen bond, waarin zij jarenlang een leidende plaats innam. Van de afd. Goes, die door naar werd opgericht, is zij meer dan een kwarteeuw de bezielde leidster geweest. Van het gewest Zeeland-West-Brabant, was zij tal van jaren presidente, in welke kwaliteit zij een groot aantal afdelingen heeft helpen oprichten. Ook van het hoofdbestuur van de Bond heeft zij vele jaren deel uitgemaakt. Het was mee aan haar optreden te danken, dat deze Bond toen zich nat. socialistische invloeden deden gelden, in het rechte spoor is ge bleven. Voorts was de jubilaresse o.m. presi dente van de afdeling Zeeland 'van de Morgenland-zending, terwijl zij ook vele jaren bestuurslid was van de afdeling Goes van de Ned. Chr. Meisjesbond. Zeer velen zullen zich dan ook met haar verblijden, nu God die haar tot zo velerlei arbeid in Zijn Koninkrijk in staat stelde, haar het voorrecht schenkt, dat zij vandaag de leeftijd der sterken msg hereiken. „Oude bomen moet men niet verplanten," Zaterdag was het voor de gemeente Ka pelle en in het bijzonder voor het Bur gerlijk Armbestuur een goede en belang rijke dag. Van G.S. kwam namelijk het definitieve bericht binnen, dat dit colle ge accoord gaat met de aankoop van de villa Pomona" en de verbouwing hiervan tot een tehuis voor ouden van dagen. De plannen liggen reeds lang gereed bü bet Burgerlijk Armbestuur. Nu kan er spoed achter gezet worden en getracht zal worden in Januari reeds tot de aan besteding van de verbouw over te gaan. Als alles verloopt volgens de plannen zal nog in 1953 de opening kunnen plaats hebben. De voorzitter van het Burgerlijk Arm bestuur, de heer J. Ganseman, zei ons in een onderhoud: ,.Ik heb brieven van mensen, die hier geboren zijn en nu in een vreemd dorp in een tehuis voor ouden van dagen zit ten en die naar de dag hunkeren, dat zij kunnen komen naar een tehuis in hun eigen dorp, naar de plek waar zij zijn geboren en getogen. Oude bomen moet men niet verplanten, hierop heb ik steeds gewezen", aldus de voorzitter van het B.A. En met deze woorden, mat dit voor beeld, dat in het bijzonder in Kapelle zo een tehuis voor bejaarden in deze ge goed verstaan, tekent hij de noodzaak van meente. Er is veel belangstelling voor. Zestien één-persoonskamers zullen er komen en reeds zijn er twintig aanvragen voor. Voorts komen er zes suites voor echtpa ren en ook deze zijn reeds bezet. Voor deze mensen echter hun intrek kunnen nemen in het ,oude Pomona" zal er heel wat moeten veranderen. Ook over deze plannen vertelt ons de heer Ganse man en hij is er enthousiast over. In de bestaande villa wordt het dienstge- deelte ondergebracht. Hierin komt o.a- de woongelegenheid voor de vader en moe der van de directrice. Aan de villa zullen twee vleugels wor den gebouwd en hierin komen de kamers voor de ouden van dagen. Aan de ene kant de zestien één-persoonskamers met de eet- en conversatiezalen. Aan de andere kant komt de woongele genheid voor de echtparen. Deze echtpa ren zullen hier in zeer grote mate zelf standig zijn. Zij zijn vrij in hun doen en laten. Wel kunnen zij zich aansluiten bij de huiselijke gang van zaken, doch het is niet verplicht. Dc Zeeuwse collecte. OP NAAR DE 15 MILLE! Opnieuw is er een flink bedrag binnen gekomen voor de Zeeuwse actie. Het eindtotaal bedroeg Zaterdag reeds f 14828,27. Van 22 gemeenten moet de op brengst nog ontvangen worden, zodat met gemak de 15 mille zal worden bereikt. Clinge bracht f 260,17 op. De groothandel in schoenen van Van de Repe te Goes schonk f 10, de fa. Weststrate, in land en tuinbouwproducten te Krabbendijke, gaf f 50, de drukkerij Lakeman en Ocht- man pi Zierikzee f 10 en de Provinciale Zeeuwse Electriciteitsmij stelde niet min der dan f250 beschikbaar. De gemiddelde opbrengst per inwoner is op het ogen blik 7,7 cent. „NOORD-BEVELAND" 20 DECEMBER IN DE VAART. Zaterdag 20 December zal de nieuwe veerboot Noord-Beveland" alsmede de nieuwe aanlegplaatsen te Wolfaartsdijk en Kortgene officieel in gebruik worden genomen Na deze ingebruikname ,die om ongeveer 11.20 uur zal plaats vinden, zal het Prov Bestuur in hotel de „Stads- wijnkelder" te Kortgene de aanwzi- gen ontvangen en hun, in hotel de Koren beurs aldaar een eenvoudige koffiemaal tijd aanbieden. De Ver, tot verbetering van de volks huisvesting te Vlissingen en omliggende gemeenten heeft een plan opgesteld tot de bouw van 88 woningen aan de Bree- waterstraat en omgeving op de voet van de woninggwet- De Stichting „Woning stichting 1952" te Vlissingen (waarin sa menwerken de woningbouwverenigingen „Gemeenschappelijk Belang", Goed Wo nen" en „Sint Willibrord") is voornemens op korte termijn te geraken tot de bouw van 68 woningen met 2 winkels op het Eiland en van 28 woningen aan de Grave- straat en de Emmastraat. Dit delen B. en W. de raad mede in een voorstel tot het verstrekken van de no dige gelden voor de bouw. Voor het plan- Breewaterstraat werd een aanbieding van een vaste geldlening van f 250.000 tegen vier en een vierde procent ontvangen met een looptijd van 30 jaar. Met de op brengst van een deel uit de nationale wo ningbouwlening 1952 en de Rijksbijdragen Woningwetbouw 1950 (waartoe een ver zoek moet worden ingediend) kan de wo ningbouwvereniging. nadat een geldle ning is verstrekt, tot de bouw der wonin gen overgaan. Ook de financiële kant van de woning bouw op het Eiland en aan de Grave- straat is geregeld. In de gemeentekas is aan leningsgelden aanwezig f 88.000, ter wijl ook beschikbaar zijn de opbrengsten van enkele leningen van f 150.000 en f 200.000, waarbij tenslotte nog komt de gedeeltelijke opbrengst van de nationale woningbouwleningg 1952. Deze gelden kunnen aan de Stichting beschikbaar worden gesteld tegen een rente van vier procent. Deze voorstellen zullen aan de orde ko men in de jaarvergadering van Woensdag j.l., in welke vergaderingg ook de begro tingen voor 1953 zullen worden behan deld. OOST-DUITSLAND KOOPT DOORGEDRAAIDE BESSEN. Het Centraal Bureau van Tuinbouw veilingen is er in geslaagd grote hoe veelheden doorgedraaide zwarte bes sen en frambozen aan Oost-Duitsland te verkopen. Hierdoor is het nu mo gelijk aan de kwekers voor de door gedraaide bessen 60 en 50 ct. per kg te betalen. Door de doordraai van deze bessen waren vooral vele kleine kwekers' ge troffen. Eerst werd in het geheel geen vergoeding gegeven, later 20 ct. Door deze gang van zaken wordt nu een uitkering verkregen, die voor de be drijven van de kleine 1. .vekers een financiële uitkomst betekent. Succes van de douane. BUIT: 10 KOEIEN EN 2 ARRESTANTEN. Zaterdagochtend in alle vroegte hebben enkele Hollandse grens- commiezen, na een vuurgevecht aan de Belgische grens tussen Sas van Gent en Philippine, een Belgische smokkelauto met tien koeien buit gemaakt en twee smokkelaars ge arresteerd. Eén van de smokke laars moest in het ziekenhuis te Sluiskil worden opgenomen. De wagen, een anderhalftons vracht wagen, omgebouwd tot vee-auto, kwam met een flinke vaart aanrijden en gaf geen gehoor aan het bevel om te stoppen. De douaniers openden daarna het vuur op de cabine. De auto schoot van de weg af en kwam in de sloot terecht. De chauffeur wist te ontko men doch achter in de bak zaten tus sen de koebeesten twee Belgen. Ter wijl de wagen omsloeg trachtte één hunner eruit te klimmen, doch hij kwam daarbij met zijn been half on der de auto geklemd te liggen ter wijl de wild trappelende koeien op hem stonden. Nadat de beesten uit de wagen waren gehaald kon men de smokkelaar bevrijden, die toen naar het ziekenhuis gebracht werd. De andere werd in arrest gezet. De waar de van de beesten bedraagt ongeveer f 3000.Beiden Belgen komen uit Ertsvelde bij Gent. De ontsnapte chauffeur schijnt eveneens een Belg te zijn. MEER MOGELIJKHEDEN VOOR LANDVERHUIZERS Het komende jaar kunnen ruim 7000 Nederlanders uit alle beroepsgroepen naar Australië emigreren. Tussen de Nieuw-Zeelandse en Nederlandse auto riteiten is overeengekomen, dat de emigratie naar Nieuw-Zeeland openstaat in 1953 voor ongehuwde en gehuwde agrariërs, enkele categorieën ge schoolde en ongeschoolde arbeiders en voor jonge vrouwen en meisjes. Aan het aantal agrarische vrouwelijke emigranten is geen beperking gesteld. Aldus deelt de commissaris voor de emigratie mede. T' ans is ook emigratie naar Austra lië mogelijk, wanneer men niet onder auspiciën van de regeringen vertrekt, zonder in het bezit te zijn van een huisvestigings- erklaring. Op grond van persoonlijke omstandigheden moet men d; n over een goede emigratie geschiktheid beschikken. 2200 onge schoolden kunnen naar Australië ver trekken. Het aantal van hen, voor wie de Nederlandse emigratiedienst als „sponsor" zal optreden, ft beperkt tot 2500. Agrariërs, vrouwelijk perso neel en geschoolde metaalbewerkers en emigranten, die in eigen huisves ting voorzien en over een relatie be schikken, worden zonder beperking toegelaten. NIEUW-ZEELAND. Nieuw-Zeela~d laat in de industri ële sector slechts geschoolde arbeiders uit de bouwvak- en metaalbewerkings industrieën toe. Drie ongeschoolde ar beiders worden toegelaten tegen één geschoolde arbeider in het algemeen. Gehuwden moeten over een huis beschikken in Nieuw-Zeeland. Zo spoedig als de economische, situatie van het land het toelaat, zullen de mogelijkheden \oor andere industriële beroepen zoveel mogelijk worden ge opend. Meisjes, die naar Nieuw-Zee- VOGT DIRECTEUR TECHNISCHE DIENST. In de vergadering van het bestuur der Nederlandse Radio Unie is het vol gende besloten: Ter vervanging van de heer W. Vogt zal mr. A. H. xan der Veen worden belast met het commissariaat voor de techniek, waarbij deze dan aftreedt als commissaris voor personeels- en sociale zaken. In afwachting van de benoe ming van een nieuwe commissaris voor personeels- en sociale zaken zal drs G. J. Ligthart tijdelijk dit commissariaat waarnemen. De heer W. Vogt is be noemd tot directeur van de technische dienst, terwijl de heer E. Bomli zal op treden als directeur van de propagan- dadienst. Bovenstaande mutaties zul len ingaan op 1 Januari 1953. PROV. VER. TER BESTRIJDING T.B.C. VERDUISTERD BEDRAG BLEEK NOG HOGER TE ZIJN In de gehouden jaarvergadering van de Provinciale Vereniging ter Be strijding der Tuberculose heeft de voorzitter, mr A. 3. v. d. Weel, meegedeeld, dat het hedrag, dat de administrateur 3. H. H. had verduisterd bij onder zoek eerst f2600.— was. Later bleek dit bedrag f17.100 te zijn. Dit tekort is nog niet het juiste bedrag en het laat zich aanzien, dat de totale ver duisterde som nog aanzienlijk meer zal zijn. De fraude kwam aan het licht toen men ontdekte, dat de kas en de rekening bij de Boerenleenbank niet klopte met de cijfers, die de administrateur aan het bestuur had voorgelegd. Bij nadere controle bleek, dat de stukken, die waren voorgelegd, van valse handtekeningen waren voorzien. land willen vertrekken om daar met Nederlandse emigranten te trouwen, mpeten voldoen aan de geldende voor waarden voor de emigratie in het land. EINDELIJK EEN OPVOLGER VOOR KLAUS FUCHS. Het Britse ministerie van bevoorra ding is er na twee-en-een-half jaar zoeken in geslaagd een opvolger te vinden voor Klaus Fuchs, die verbon den was aan het instituut voor kern onderzoek te Harwell. Fuchs werd in 1950 beschuldigd van verraad, tot veertien jaar gevangenisstraf veroor deeld. Tot Fuch's" 'opvolger is benoemd dr Brian Flowers, die bekend staat om zijn wetenschappelijke en wiskundige kennis. Door deze benoeming is een einde gekomen aan de moeilijkheden van het ministerie, dat zelfs in de Londense „Times" adverteerde in de hoop een "geschikte opvolger, wat de weten schappelijke kennis betreft, voor Fuchs te vinden. Deze was een genaturali seerde Duitser. Hij werd in 1950 schul dig bevonden aan het verraden van geheimen aan de Sowj et-Unie. De wijze waarop de administrateur zijn werk de laatste tijd had gedaan, aldus de voorzitter, heeft intern ge leid tot het maken van opmerkingen. Nadat deze zomer de rij ksdccountants- dienst de boeken had gecontroleerd, is H. de gelegenheid gegeven de ad ministratie naar behoren bij te wer ken, en is hem gezegd, dat door de rijksaccountantsdienst en ook door een accountant die door het bestuur zou worden aangewezen, onverwacht con trole zou plaats vinden. Later ontdek te men de fraude. De kas en de rekening bij de Boe renleenbank bleek niet te kloppen met de cijfers, die de administrateur aan het bestuur had voorgelegd. Daar het onderzoek door de justi tie nog gaande is, konden geen an dere mededelingen worden gedaan. Slechts werd gezegd, dat alleen de afd. Serooskerke de subsidie over 1950 had gekregen. Het bestuur zal maat regelen treffen om de achterstand zo spoedig mogelijk uit te betalen. In deze vergadering werd door dr Stunt der Britse liberalen. De Britse liberale partij, die zes van de 625 zetels in het Lagerhuis bezet, heeft Vrijdag in het parlement een motie ingediend, waarin aangedrongen wordt op afzonderlijke parlementen voor Wales en Schotland, ter behande ling van eigen aangelegenheden. Nationalisten uit Schotland en Wales hebben reeds lang aangedrongen op eigen parlementen en extremisten wil len zelfs afscheiding van Engeland. Noord-Ierland, dat deel uitmaakt van het Verenigd Koninkrijk, doch dat een afzonderlijke status heeft, bezit reeds een eigen parlement ter behandeling van binnenlandse zaken en een eigen premier. UITVOERING „DE VOLKS STEM" TE MIDDELBURG. J. M. van Eaal een toelichting ge geven op het werk der T.B.C.-bestrij ding. Bij de bestuursverkiezing werd in de vacature gekozen dr R. C. Renes uit Oud-Vossemeer en mevrouw N. IJtsma. Tot slot hield dr C. R. N. F. van Joost een lezing over het bevol kingsonderzoek in Zeeland. Bijeenkomst van oud-Koreastrijders. In-Utrecht is Vrijdagavond een be groetingsavond gehouden van gerepa trieerde Korea-strijders. De bijeen komst werd door tal van autoriteiten bezocht. In zijn toespraak wees de staatssecretaris van Oorlog, mr Kra nenburg er op, dat Korea in de geschie denis een begrip is geworden nu vele volken daar tezamen strijden voor het internationale recht en de rechten van de mens. Na deze toespraak streek de vaandelwacht de vlag. De muziek speelde ,Wilt heden nu treden", waarop langzaam de vlag werd gehesen. „Bjj gevechtshandelingen zijn 40 tot 70 pet dergenen die zich om genees kundige hulp op de bataljonspost mel den, patiënten met afwijkingen op psychiatrisch gebied" aldus heeft de inspecteur van de geneeskundige dienst bij de Kon. Landmacht, gene- raal-majoor dr J. Th. Wilkens, ver klaard in een referaat over „De taak van de militaire psychiater bü het op voeren van de gevechtskracht van het leger." Naar zijn mening echter kunnen deze patiënten binnen zeer korte tijd weer naar het front worden gezonden, mita ze behandeld worden door een psychia ter, die het leger door en door kent en daarom een militair psychiater moet zijn. De beste resultaten worden bereikt bij de zo vroeg mogelijk ingestelde be handeling, zo dicht mogelijk achter 't front. Tijdens de afvoer en de behan deling dezer patiënten moetén deze zo streng mogelijk gescheiden blijven van de overige zieken en gewonden wegens het gevaar van een psychische infectie voor de anderen. De inleider achtte een juiste psychiatrische selectie, een goede geestelijke hygiëne en een effi ciënte behandeling zowel in vredes- als in oorlogstijd van grote invloed op het moreel van de troep. Met nadruk wees hij er op dat én bij de lichame lijke èn bij de geestelijke gezondheids toestand uiteindelijk de commandant de verantwoordelijkheid draagt en dat de taak der geneeskunde slechts een dienende is. De nieuwe Quarlespolder. OVEREENKOMST INZAKE WATERLOZING NOOD ZAKELIJK. In de afdelingen heeft één der Prov. Statenleden gevraagd, of het wel nood zakelijk is voor de nieuwe Quarlespolder een apart polderbestuur te benoemen. Be staat er geen mogelijkheid tot samenvoe ging van deze polder bij een andere? Vol gens Ged. Staten was dit laatste moeilijk. Er zal moeten worden afgewacht, welke wijzigingen er zullen komen nadat het rapport van de Rijkscommissie voor de nivellering der waterschapslasten is uit gebracht. Op een vraag naar de waterlozing van de Jacob- en de Zuid-Kraaijertpolder werd geantwoord, dat bij de inpoldering van het Sloe de bestaande uitwaterings middelen van genoemde polders werden verlegd, verbreed en verdiept, terwijl ook de vloer van de suatiesluis dieper werd gelegd. Er zal 'n overeenkomst moe ten worden gesloten, waardoor de water lozing gewaarborgd blijft. Naar wij vernemen heeft de directie van de N.V. Vitrite Works te Mid delburg het besluit moeten nemen de productie van Maandag 22 December a.s. tot en met Zaterdag 3 Januari 1953 stop te zetten. De maatregel is al leen genomen voor de afdelingen, waar geproduceerd wordt. De overige afdelingen zullen behoudens de feestdagen normaal werken en het personeel van de productie-afdelingen moet er rekening mee houden, dat men kan worden opgeroepen het werk te hervatten. Vier weken geleden hebben wij be- gemaakt, om een aaneensluitende pe- MIDDELBURGER DOOR GAS- VERSTIKKING OM HET LEVEN GEKOMEN. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag is de heer J. W. M. H., woonachtig te Middelburg en tijdelijk verblijf houdende in een woning in de Voorstraat 46 te Brielle door gasverstikking om het leven gekomen. Bfj de hoofdbewoonster van het perceel mevrouw de W- en de overige familieleden konden, nadat geneeskundige hulp was Ingeroepen, de levensgeesten worden opgewekt. De politie stelt een on derzoek in. De heer H. was ongehuwd. De gemengde zangvereniging „De Volksstem" te Middelburg, directeur de heer Hollaers, gaf Zaterdagavond in de Concert- en Gehoorzaal een uitvoering. Er werden o.m. enkele liederen van Beet hoven en Mozart en enkele fragmenten uit Schuberts Rosamunds uitgevoerd ter wijl na de pauze een cantate voor koor, orkest alt en declamator, getiteld „Vrij heid wekt een lied", ten gehore werd ge bracht. Het koor gaf een uitstekende in- druk. De samenzang was over het alge meen voortreffelijk en zowel uitspraak als nuancering waren goed verzorgd. Met na me de koorfragmenten uit Rosamunde de den het goed. ondanks de handicap van een uiterst slordige begeleiding. Jammer, want het koor verdiende een beter ac compagnement. Mevrouw A. M. Peeck- Boeke zong enkele altsoli, mevrouw A. Smit-Minderhoud begeleidde aan de vleugel en de heer J, 3- de Reij verzorg de de declamatie. B' richt, dat bij toerbeurt een aantal arbeiders een week (met een totaal van vier weken) aan het productie proces zou worden onttrokken. De directie nam deze maatregel in ver band met het feit. dat de afzet met moeilijkheden te kampen had. Lan den, waarheen de producten regel matig worden geëxporteerd, moesten de afname staken. Daardoor hoopt zich een grote voorraad op, die men moeilijk uit kon blijven breiden. GEEN OPLOSSING. Op zo korte termijn kon echter geen oplossing worden gevonden en daar om moesten opnieuw maatregelen worden beraamd de productie verder riode te krijgen, zodat alles bijeen het werk twee weken wordt stilgelegd. Het personeel, dat in de komende twee weken geen arbeid behoeft te doen, zal een weekloon worden uit gekeerd, dat gelijk is aan het gemid delde verdiende loon in de afgelopen dertien weken. Hierdoor is een nieuwe en te waarderen poging ondernomen, om zonder ontslag van werknemers, de huidige moeilijkheden te over bruggen. Half DE 3ILT ZEGT: Buiig. tot zwaar bewolkt. Op de te beperken. Dit gebeurt nu door in meeste plaatsen regen-, sneeuw- of productie-afdelingen het werk acht hagelbuien. Matige, aan de kust tij- werkdasen stop te zetten. Men heeft delijk krachtige wmd tussen Zuid van de vrije dagen 25 t/m 28 west en Noordwest. Temperaturen om December en 1 Januari a.s. gebruik het vriespunt

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1