Westduitse socialisten pogen regering ten val te brengen Vlassersschool te Eede officieel geopend Energiebronnen van ons land binnen 25 jaar uitgeput PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Imponderabilia Motie van wantrouwen in de Bondsdag Verkiezingen van volgend jaar moeten onmiddellijk worden gehouden Hollands glorie* Prins Uernnarci be perkt sportbeoefening k SNIPPER NIEUWSk t t i i t A*R* en K*V*P* tegen algehele afschaffing van schoolgeld Stichting Uitgave! „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. ÏO, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren! Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelbu g: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 2628 ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2852 ZATERDAG 18 DEO. 1952 Abonnementsprijs j 0.44 per week, ƒ1.85 p. maand, ƒ5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg) Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Grappen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tbolen; R. Zuiaema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan: Zondag: Zon op 8.41 u., onder 16.29 u. Maan op 5.56 u., onder 14.02 u. Hoogwater Zondag 14 Dec.: Vlissingen: 11.50 u. 1.50 m., u. m. Terneuzen: 12.50 u. 1.70 m. u. m. Wemeldinge: 1.04 u. 1.57 m., 13.28 u. 1.38 m. Zierikzee: 0.48 u. 1.37 m., 13.05 u. 1.17 m. WIJ LEVEN thans weer in advents tijd, in de tijd dat de gedachten van de christen uitgaan naar het grote wonder hoe God mens geworden is. Adventstijd, tijd van overdenking van Gods wonderen! Onwillekeurig denkt men aan het wonderbare beeld waar van ons „Daniël" vertelt en aan de steen die zonder handen afgehouwen werd. Góds werk! Gods werk in de ge schiedenis! Gods werk is steeds zeer wonderlijk. Het wonder is god dank! de wereld nog niet uit. Al leen: men moet het zien! Bereid zijn het te zien. En dit is mogelijk als men vol eerbied op Gods daden let. Het is verheugend als men ziet hoe allerwege 't logisch denken niet meer als het hoogste wordt beschouwd. Het optimisme van een honderd jaar terug, het groot vertrouwen in 't begrijpen en het kunnen van de mens, het is voorbij! Wij leven in een nieuwe pe riode. Er wordt in onze tijd verbazend veel ontdekt, ie mens kan meer, veel meer dan honderd jaar terug begrijpen en beheersen. Maar hij begrijpt veel minder 1 Dat is de grote winst van deze tijd: wij weten, bij ons vele weten, dat er oneindig veel is waar we niets van weten: Er is thans voor het wonder weer een plaats! HET WONDER heeft opnieuw een plaats gekregen in ons denken, liever: aan het einde van ons denken: waar ons denken ophoudt en aanbid ding wordt! Het wonder in ons leven, het wonder in de wereld, het wonder in 't bestaan van deze wereld: de ge schiedenis. Er is een christelijke weten schapsbeoefening, een christelijk be schouwen der geschiedenis. Die chris ten is en aan historiestudie doet, zal overal Gods vinger zien. En juist in onze tijd krijgt de beschrijver der ge schiedenis vanuit het standpunt van de christen weer een grote kans. Juist nu, nu er weer aandacht voor het wonder is! Erkennen van het wonder is het zien van dingen die in maat en in getal niet uit te drukken zijn: Imponderabilia! Voor dit begrip en dat van de labiliteit moet ik thans aandacht vragen. Een tcjstand van labiliteit bestaat wanneer de zaken nog ternauwernood in even wicht te houden zijn. Het allerminste kleinigheidje dat dit evenwicht ver breken zou, kan, populair gezegd, de hela zaak aan 't rollen brengen. Er kan een situatie zjjn waarin de hele mens heid als het ware zeer gespannen op de wijzer tussen beide schalen van de weegschaal ziet Men voelt dat een be slissing komen moet, de wijzer trilt en wat zal hem doen doorslaan en naar welke kant? Wellicht een kleinig heid Het is ermee als in de bergen. Een sneeuwwand of een losse massa steen verkeert in. zeer labiele toestand boven op een helling. De bergbeklimmer weet het, houdt zich stil. Hij durft zijn vrienden zelfs niets toe te roepen: de minste trilling van de lucht zou de la biele massa in beweging kunnen bren gen en het ongeluk was niet te over zien! Een kleine oorzaak heeft een groot gevolg. Een ander voorbeeld: de katalysator. De chemie kent stoffen die, zo op zich zelf beschouwd, niet erg bijzonder lij ken. Een nietige hoeveelheid echter is begaafd met krachten die niet te weer staan zijn. Ontketening van nieuwe krachten geeft reactie op reactie. En dit geschiedt dan enkel door een mini mum van buiten dat bij een maximaal gespannen toestand komt! Een ketting van reacties volgt.... En' nu in de geschiedenis: Wanneer de mannen van de Franse revolutie gaan beslissen over 't lot van wie hun vorst was, is de spanning voelbaar. Er is verschil van inzicht openbaar ge worden l Zal men met de revolutie voortgaan of is men thans op een keer punt aangeland? Eén enkele meerder- heidsstem stuurt Lodewijk XVI de dood in! En de revolutie gaat voort... In 1566, 9 Maart, wordt David Riccio vermoord, de muzikale secretaris en vertrouwde van Maria Stuart. Zijn dood veroorzaakt een keten van reac ties: Darnley's dood, het huwelijk met Bothweli, opstand van de adel, gevan genschap der koningin, uiteindelijk haar ondergang.... De Coiigny was nuchter, langzaam denkend, uiterst za kelijk. De protestantenmoorden van Vassy en Sens wil hij niet met geweld beantwoorden. De aandrang van zijn vrienden en zijn broers blijft zonder resultaat. Vermoeid begeeft hij zich ter ruste, doch wordt weldra gewekt door 't snikken van zjjn vrouw. Zijn tegenstand bezwijkt: de admiraal stemt toe in burgerlijke opstand van de Hu genoten: de reeks van uiterst wrede burgeroorlogen begint.... Een stem, een beetje parvenu bloed, de onverwachte stem van een veelme- nende, maar kortzichtige vrouw: Im ponderabilia! Niet of nauwelijks te we gen, af te wegen, onzichtbare en vaak bovennatuurlijke dingen, die in het le ven van zo groot belang en van zo on verwachte nasleep kunnen zijn. In het leven, van de enkeling en van de vol ken! Er zijn hogere krachten in ge schiedenis. Het grootste volkenge- schiedkundige raadsel der wereld, het raadsel van een onbekend volkje aan de Oostkust van de Middellandse Zee, dat, alle waarschijnlijkheidsberekening ten spijt, nog leeft terwijl de reuzen- rijken der historie van de wereld zijn weggevaagd, wordt verklaard uit een van de imponderabilia der geschiede nis: dat van een Godsverbond! Een ander is dat van een steen die, zonder handen afgehouwen, werd tot een gro te berg, „alzo dat hij de gehele aarde vervulde'. IMPONDERABILIA christelijke wetenschapsbeoefening vraagt hier voor aandacht. Het stemt weemoedig te bedenken dat er haast geen christe lijke historieschrijver meer gevonden wordt. Dit te denken in de dagen van advent! Het christendom is toch zo lauw geworden! Ook in 't beoefenen der wetenschap van de geschiedenis. Want, immers, waarmee vergenoegt men zich? Een onvoldoende kennis van de feiten. Een angstvallig mijden van het trekken van de lijnen. De lijnen- De Westduitse socialisten gaan een poging doen de regering van dr Ade nauer omver te werpen. Zij zullen een motie van wantrouwen indienen in de Bondsdag. De voorzitter van de socialistische partij Ollenhauer heeft bekend gemaakt, dat onmiddellijk verkiezingen dienen te worden gehouden. De alge mene verkiezingen zullen pas in de zomer van 1953 plaats vinden. Komen de socialisten aan de macht, dan zullen zij onder geen- beding de verdragen met het Westen aanvaarden, zo is verder meegedeeld. Ollenhauer kon de korte verklaring, die door bondskanselier Adenauer is afgelegd over het intrekken van het verzoek aan het Constitutionele hof om een uitspraak over de grondwettigheid van de verdragen niet accepteren. Voorts drong Ollenhauer aan op vér- vanging van de huidige verdragen de conventies van Bonn en het E.V.G.- verdrag door een regeling in de geest van een vredesverdrag. Op grond hiervan zouden de Westerse geallieer den slechts bevoegdheden voorbehou den blijven betreffende vraagstukken met betrekking tot Berlijn en de her eniging van Duitsland, alsmede het be palen van een passend status voor de in West-Duitsland gelegerde geallieer de troepen. Volgens de partijvoorzitter steunen de socialisten de medewerking van West-Duitsland aan wat hij noem de een internationaal veillgheidsstelsel. Ollenhauer heeft de uitnodiging van In 1927 werd een droogdok van 50.000 ton hefvermogen van Engeland naar Singapore gesleept door acht sleepboten van L. Smit en Co's inter nationale sleepdienst. Tijdens de oor logshandelingen op Malakka werd het dok door de Engelsen tot zinken ge bracht. De Japanners brachten het weer boven water, maar Amerikaanse bommenwerpers brachten het nogmaals tot zinken. Sinds Maart van dit jaar heeft de bergingsafdeling van de Engelse admi raliteit, volgens de plannen van com mander C. L. Black, gewerkt aan de berging van het dok. De eerste helft met een lengte van 360 voet is thans boven water en wordt in gereedheid gebracht voor gesleept vervoer naar Engeland. Dit sleeptransport is opge dragen aan L. Smit en Co's internatio nale sleepdienst te Rotterdam en zal worden uitgevoerd door de sleepboten „Zwarte Zee" en „Thames". De „Tha mes" is reeds onderweg naar de Indi sche Oceaan, terwijl de „Zwarte Zee" tegen Januari van Maassluis zal ver trekken. Het dok zal in Engeland wor den gesloopt. REGERING-PINAY WANKELT. De Franse regering heeft bij de de batten over belastinghervormingen weer een nederlaag geleden. Aangezien aan de stemming de vertrouwenskwes tie niet was verbonden, zal de regering niet aftreden. Dinsdag echter zal worden gestemd over de aanvaarding van de premies der sociale verzekering. Aan deze stemming heeft Pinay het voortbestaan van zijn regering verbonden. Men acht in Parijs de kans op een overwinning der regering niet groot en houdt rekening met de val van het Kabinet-Pinay. Adenauer voor een gesprek onder vier ogen geaccepteerd. Hij zal de bonds kanselier daartoe Woensdag ontmoe ten. HERVORMING. De regering heeft geopperd het hof voor de grondwetszaken door het par lement te laten hervormen. Het hof zou de laatste tijd de neiging hebben vertoond inbreuk te willen maken op de souvereine wetgevende macht van het parlement. Nederland exporteert jaarlijks 1300 milUoen eieren. OPENING VAN LABORA TORIUM VOOR PLUIMVEE. Donderdagmiddag is te Soesterberg een nieuw laboratorium van de gezond heidsdienst voor pluimvee geopend door de directeur van het bedrijfschap voor eieren en pluimvee, ir J. G. Tukker. Ir. Tukker gaf in zijn toespraak een overzicht van de veranderingen, die er in de laatste tientallen jaren in de pluimveewereld zijn geschied. Neder land was veertig jaar geleden een eieren-importerend land. Ofschoon de bevolking sindsdien verdubbeld is, ex porteert ons land nu jaarlijks circa 1300 millioen eieren. Dat ligt niet al leen aan de uitbreiding van de hoen derstand, doch in aanzienlijke mate ook aan de ziektebestrijding bij het pluimvee. In die jaren is de productie per kip gestegen van 40 tot 175 eieren per jaar, terwijl beoogt wordt, dit aan tal tot 200 op te voeren. De invoer van nylon-kousen zal met ingang van U December worden be perkt. De bestedingsmogelijkheden van export-bonus-dollars wordt verminderd. „HEILIGE OORLOG" TEGEN FRANKRIJK? De groot-Moefti van Egypte heeft Vrijdag opgeroepen tot een heilige oor log van alle Mohammedanen om de volken van Noord-Afrika te helpen in de strijd tegen het Franse imperia lisme. In Marokko werden weer 519 arres taties verricht, terwijl er zich onge regeldheden voordeden. Toen de troe pen op het toneel van de strijd ver schenen, keerde de rust spoedig weer. Prins Bernhard zal op medisch ad vies ophouden met de beoefening van paardspringen en ski-lopen. De reden hiervan is gelegen in het feit, dat enige maanden geleden bij een medisch routine-onderzoek is gebleken, dat de Prins een lichte beschadiging aan een wervel heeft overgehouden uit het auto-ongeluk, dat hem in 1937 op de Muiderstraatweg bij Diemen is overkomen. Dit heeft geleid tot het advies, dat geheel onderschreven is geworden door de medici, die de Prins onlangs in het Walter Reedhospitaal te Washington nogmaals hebben onderzocht. De gezondheid van de Prins laat overigens niets te wensen over. Tegen de beoefening van sporten als paard rijden, tennis, zwemmen en dergelijke bestaat geen enkel bezwaar. Slechts dienen bijzondere risico's te worden vermeden. ACHESON NAAR PARIJS. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Dean Acheson, is Vrijdag uit Washington naar Parijs vertrokken ter bijwoning van de bij eenkomst van de Noordatlantische Raad. Minister van Financiën John Snyder eh de directeur voor de weder zijdse beveiliging Averell Harriman reizen met hem mee. Acheson zei bij het vertrek dat hij een vertraging verwacht in de voltooi ing van de plannen voor 1953 voor de verdediging van het Westen. Hij ver wacht geen belangrijke besluiten te Parijs. AANDACHT GEVRAAGD VOO'* NIEUW VRAAGSTUK Uranium kan uitkomst brengen, mits wij zelf het onderzoek ter hand nemen Dr W. J. Beekman uit Utrecht, directeur van het bureau van de F.O.M. heeft tegenover een redacteur van het A.N.P. verklaard, dat Nederland er rekening mee moet houden, dat de energievoorraden op de duur uitgeput zullen raken. In het belang van de volgende generaties achtte hij het nouig, dat wij onze fossiele brandstoffen gaan sparen en voor de grote krachtsinstal- laties gaan overschakelen op slijtingsbrandstof. Twee keer gestemd. Een stoker uit Amsterdam hoorde voor het Gerechtshof een maand ge vangenisstraf tegen zich eisen en ont zetting uit actief en passief kiesrecht voor de tijd van een jaar. De man was bijzonder actief geweest tijdens de laatstgehouden verkiezingen. Hij had niet één maar twee stembiljetten inge vuld en ingeleverd. Generaal van Fleet heeft verklaard, dat hij deze winter geen belangrijke aanvallen van de communisten in Ko rea verwacht. De V.N.-strijdkrachten achtte hij in staat zowel een statische als een bewegingsoorlog te voeren. Volgens berichten uit India zou de Pakistaanse luchtmacht een aanval hebben uitgevoerd op een stad in Pakhtoenistan, waar een conferentie van stammen plaats vond. In Wenen is het zgn. Vredescongres van de com munisten begonnen. België heeft een nieuwe minister van Justitie. Het is burggraaf Charles du Bus de Warnaf- fe. Prins Bernhard is Vrijdag te Lon den getuige geweest bij het huwelijk van een Engelse bedrijlsleider van de K.L.M. m Engeland. De beide mannen waren bevrend. van de Waarheid, die wel hard is soms! Maar wee de dienstknechten welke hun Heer zal vinden alzo doende! Christelij ke geschiedenisbeschouwing vraagt aandacht voor de imponderabi lia, goede en kwade. God weet beide te gebruiken tot Zijn doel. Wfj kunnen weliswaar God niet narekenen, doch wel hebben wjj in beide Gods vinger te zien! Moge dit allen die met histo riestudie te maken hebben in deze da gen tot nadenken stemmen. Waarbij hen helpen kan een boek dat in ons land ten onrechte tot heden toe vrijwel onbekend bleef: Joseph Chambon's „Einführung in das Verstandnis der Geschichte" Ik ontleende er enkele voorbeelden aan. In de hoop, dat dit artikel voor enkele lezers de aanlei ding tot het lezen van het boek zelf zal zijn! G. J. Kw. Gotthelf-Verlag, Züricht (1047). Dr Beekman vertelde, dat wanneer men erin zou slagen bijv. 50 procent van uranium te verbranden, voor de gehele energievoorziening van Neder land 10 ton uranium voldoende zal zijn. Daarom zal de ontwikkeling van een zogenaamde „breeder reactor" met kracht moeten worden aangepakt. Wij moeten dit zelf doen, aldus dr Beekman, want het staat wel vast, dat men noch in de V.S. noch in Engeland plannen heeft anderen te doen delen in de resultaten van hun dure weten schappelijk onderzoek. Het eigen on derzoek is dan ook onontkoombaar, want indien de wereldvraag naar ener gie en brandstof blijft toenemen als de laatste jaren het geval was, zullen wij binnen 25 jaar nieuwe energiebronnen ter beschikking moeten hebben. Japanse politie grijpt spion. De Japanse politie heeft Donderdag avond een radiotechnicus gearresteerd, die in Rusland als spion was opgeleid. Men was de spion op het spoor geko men door middel van Kadji, een linkse schrijver, die eveneens agent van een buitenlandse mogendheid is geweest. Met deze Kadji is nog iets bijzonders aan de hand. Hij heeft n.l. beweerd dat de Amerikaanse contra- spionnage hém een jaar heeft vastge houden. Dit wordt nu door een juri dische commissie van het Parlement onderzocht. Het spelletje is uit. ZWARE STRAFFEN TEGEN AETHERPIRATEN, Het spelletje, dat hoofdzakelijk in Drente wordt gespeeld, n.l. het clan destien uitzenden van radioprogram ma's, is door het Gerechtshof te Leeu warden streng gestraft. Meindert J., scholier, Anna van der L., grondwer ker, Jakob Sch., broodventer en Anne J., bakkersbediende, werden veroor deeld tot resp. vier weken, één week, twee weken en drie weken gevange nisstraf. Het vonnis van de Asser Rechtbank was milder geweest. Nieuwe chef van de Egyptische generale staf. Generaal Naguib heeft generaal Ibra him tot chef van de Egyptische gene rale staf benoemd. Naguib blijft opper bevelhebber, doch generaal Ibrahim zal hem van een gedeelte van zijn werkzaamheden ontlasten. Dit is nodig geworden, daar de Egyp tische premier, die tevens opperbevel hebber is en de leiding heeft van de besprekingen met Groot-Brittannië over Soedan en met Arabische staten over belangrijke politieke vraagstuk ken, het thans overstelpend druk heeft. De industrie zal tijdelijk afstand moeten doen van bekwame ingenieurs voor het onderzoek en bovendien jaar lijks een behoorlijk bedrag dienen te voteren voor de bestrijding der kosten. Ook de regering diende zich volgens dr Beekman voor de zaak te gaan inte resseren en gelden uit de schatkist be schikbaar te stellen. In het Concertgebouw te Stockholm werden tijdens een plechtigheid, die werd bijgewoond door de Zweedse Koninklijke Familie, de Nobelprijswinnaars geëerd. Uit banden van Koning Gustaaf ontvingen zij de prijzen en de diploma's. Van links naar rechts: de prijswinnaars voor medicijnen, Selman A. Waksman (V.S.); voor literatuur, Frangois Mauriae (Frankrijk); de beide winnaars voor Natuurkunde, Felix Bloch en Edward Miles Purchell (beide uit de V.S.) en R. L. Millington Synge en Archer Martin uit Engeland, die de prijs voor chemie in handen kregen. ONDERWIJSZAKEN IN DE TWEEDE KAMER Nog vier begrotingen wachten op behandeling (Van onze parlementaire redacteur). De laatste middag van deze zwaar vermoeiende begrotingsweek met ver gaderingen tot diep in de nacht werd gevuld met enige redevoeringen over de Onderwijsbegroting. Voorzitter Kortenhorst zal over het verloop van zaken wel niet ontevreden zijn. Met Onderwijs meegerekend liggen er nog vier begrotingen op behandeling te wachten: Unie Zaken en Overzeese Rijks delen, Maatscüappelijk Werk en Sociale Zaken. De begroting van minister van Tbiel zal wel met behandeld kunnen worden. De andere drie wel. De voorzitter was echter teleurgesteld over het feit dat minister Suurhof nog steeds de Memorie van Antwoord niet had ingestuurd. Daardoor dreigt de be handeling vertraagd te worden. Wat niemand verwacht heeft, is dus gebeurd! de begrotingen zijn bijna afgehandeld. Als beloning krijgt de Kamer daar voor een rustperiode van ongeveer een maand, hetgeen ongetwijfeld ver diend is. Wat Onderwijs betreft: het waren weer de bekende zaken die aan de orde kwamen. Minister Cais werd algemeen wel met vertrouwen begroet. Men hoopte slechts dat hij in staat zou zijn even hard te werken als zijn voorgan ger Rutten. Pater brokman (K.V.P.) hield een redevoering aan de hand van twee gra fieken, die in de Kamer op ezels waren opgesteld. Zjj hadden betrekking op het intelligentiepeil van de onderwij zers en op hun financiële positie. Ver betering van de bezoldiging, op korte termijn, is noodzakelijk en de minister moet een duidelijke pertinente toezeg ging doen. Ook bepleitte dr Stokman een verruiming van de studiemogelijk heden. Deze kan gevonden worden in een vereenvoudiging van de schoolgel den, waartoe de bewindsman bereid is en in het geven van belastingfacilitei ten. De studiekosten moeten voor be lastingaftrek in aanmerking komen. Ook moeten er meer studiebeurzen verleend woruen. Zeer ernstig verzette Pater Stokman zich tegen een volledi ge afschaffing van de schoolgelden. Een bescheiden schoolgeld maakt, dat de ouders van de leerlingen hét onder wijs waarderen. Dit standpunt werd door de heer Roosjen (A.R.) ten volle onderschreven. Het onderwijs is voor alles zaak van de ouders. De Staat DE DERDE IN NEDERLAND Mevr. de Casembroct verricutte symbolische opening. Met een eenvoudige handbeweging, waardoor de vlasbewerkingsmachines op volle toeren gingen draaien, werd Vrijdagmiddag door mevr. S. C. de Ca- sembroot-baronesse v. d. Feltz de nieu we R.K. Vlasserschool te Eede de tweede in Zeeuwsch-Vlaanderen en de derde in Nederland officieel ge opend, in tegenwoordigheid van de Commissaris der Koningin en tal van vooraanstaande figuren uit de vlassers wereld. Jhr de Casembroot en zijn echtge note, vergezeld van de burgemeester van Aardenburg, de heer J. M. A. C. van Dongen, werden verwelkomd door de heer A. v. d. Putte uit Koewacht, directeur der beide Zeeuws-Vlaamse vlasserscholen, die van Maandag a.s. af zullen worden beheerd door de Stichting bevordering Vlasonderwijs. Nadat men in het zwingellokaal bijeen was gekomen, hield burgemeester van Dongen als voorzitter van het oude schoolbestuur een toespraak, waarin hij er o.m. op wees, dat reeds in de dertiger jaren de kiem is gelegd voor deze ontwikkeling der vlasindustrie. Ondanks de moeilijke tijden heeft men weten op te bouwen en er kwa men belangrijke dingen tot stand. Na de oorlog heeft de vlasserij een evolu tie doorgemaakt. Nadat mevr. de Casembroot de sym bolische opening had verricht, begaf men zich naar het leslokaal, waar aan een dertigtal cursisten, die hun twee jarige opleiding in een noodgebouw hadden genoten, het diploma werd uitgereikt. Deze uitreiking geschiedde door de heren van Keulen, inspecteur van het landbouwonderwijs, ir Butler van het Vlasinstituut te Wageningen en mr Fruytier, secr. van de landelijke Vlas sersfederatie. De, heer van Keulen hoopte nog veel voor 't vlassersonder- wijs te mogen doen, opdat men hoogwaardig product kan leveren. Ir Butler gaf een kort overzicht van de ontwikkeling van het vlassersonüerwijs in Nederland, die met tal van moeilijk heden gepaard ging en bijzondere aan dacht van de overneid nodig heeft. Wij mogen dankbaar zijn met de opening van deze schooi, dergelijk vakonder wijs is uniek in de wereld. Mr Fruytier wees eveneens op het belang van dit onderwijs en zeiue, dat er gevaren op komst zijn voor de vlasnijverheid door dat Frankrijk 30.000 baien vias gaat exporteren, met 40 pet staatssubsidie op de vlaslin-kosten. Burgemeester van Dongen wenste het nieuwe school bestuur, dat a.s. Maandag in iunctie treedt, alle succes toe. Een der leerlin gen sprak een dankwoord tot de beide leraren de heren v.'d. Putte en Lansu en bood hun namens zijn medeleerlin gen een cadeau aan. De heer A. T. Lamping terug uit Indonesië. De oud Hoge Commissaris de heer A. Th. Lamping, die benoemd is tot am bassadeur in Bonn is in ons land terug gekeerd. Hij zei, dat de verhoudingen voor ons in Indonesië moeilijker zijn gewor den. We moeten er rekennmg mee houden, dat er van Indonesische zijde in veel grotere mate aanspraken zul len worden gedaan. Op zijn reis via een aantal Zuid-Azitiatische hoofdste den heeft de heer lamping bemerkt, dat men weinig belangstelling heeft voor de kwestie Indonesië-Nederland. DE BILT ZEGT; Iets kouder. Half tot zwaar bewolkt met plaatse lijk enkele regen- of sneeuwbuien. Zwakke tot matige wind uit uiteenlo- pende richtingen. Iets lagere middag een temperaturen dan gisteren. moet hulp verlenen als dit noodzake lijk is. Deze rechtse afgevaardigden trokken één lijn toen het ging om het recht van christelijk onderwijs. Dat was noodza kelijk, want de heer v. Sleen (Arb.) bereed weer bet oude stokpaardje en voerde een pleidooi voor de openbare school. Overigens was hij voor gelijke kansen voor allen. Dit houdt volgens hem meer in dan alleen de afschaffing van schoolgeld. Ondanks de grote te genstand van de rechterzijde der Ka mer meende hij toch de leuze te kun nen aanheffen: „het kosteloos onder wijs is op mars". Volgens de heer Roosjen is het ont werp kleuteronderwijs voor de A.R.- fractie in deze vorm, onaanvaardbaar. Hij was ervan overtuigd, dat de minis ter geen moordplannen tegen het Ulo onderwijs koestert. Het is echter maar de vraag hoe de plannen zich ontwik kelen. Een feit is dat de nieuwe Alge mene Middelbare School betere pro motiekansen biedt. En daardoor zullen de beste leerlingen door deze school van de Ulo worden weggezogen. Sprekende, over de onderwijzerssala rissen hief de heer Roosjen nog een twee-regelig lied aan: „Verlos ons van het ontknikkingszeer. En geef ons rust en vrede weer". De salariskwestie werd ook bespro ken door de heer de Loor (Arb.), die speciaal het pleit voerde voor de lera ren aan het V.H.M.O. Zij moeten zo veel verdienen, dat bijverdiensten on nodig zijn. De enige vrolijke noot in deze droge debatten was de verspreking van de heer v. Sleen, die opmerkte dat Pater Stokman heus zijn kinderen niet naar de school van de heer Tilanus zou stu renDe Pater kon deze verspreking wel waarderen. Dr Mol (K.V.P.) toonde aan, dat het minder begaafde kind, (30 pet van de leerlingen) bij ons intellectualistisch ingesteld onderwijs niet tot zijn recht komt. Het onderwijs moet meer op het individuele kind worden gericht. Maan dag een unicum dat de Kamer op deze dag vergadert worden de de batten over deze begroting voortgezet. POSTDUI VENTENTOON STELLING IN MIDDELBURG. Gisteravond is in zaal „Mercurius" door de voorzitter de heer S. Kodde te Veere, de tentoonstelling van postdui ven geopend, georganiseerd door de af delingen op Walcheren, die deelnemen aan de wedstrijden voor Zaterdagvlie gers. Er zijn niet minder dan 353 postdui ven ingezonden en de keurmeesters de heren L. Donders te Tilburg en P. Brand te Dordrecht hebben handen vol werk gehad om de dieren te keuren en de prijzen toe te kennen. De heer A. de Bue uit Gapinge kreeg de hoofdprijs voor de mooiste doffer, de heer J. Koelman uit Veere een zelfde prijs voor de mooiste duivin van de exposi tie. Vermelding verdient voorts, dat een pot met 20 rolmopsen werd ont vangen voor de eigenaar van de duif, die het laagst geklasseerd werd. De rolmopsen moesten echter achter el kaar in de tentoonstellingszaal worden geconsumeerd. De heer L. de Kam te Middelburg was de „gelukkige". Mee gedeeld kon nog worden, dat door de Postduivenvereniging „De Telegraaf" 12 Middelburg in Januari a.s. de suc cesvolle duivenfilm „Snelle wieken V3" zal worden vertoond. De heer L. L onders zal hierbij een toelichting ge- v til. Ongetwijfeld zullen vele duiven- li. fhebbers van de gelegenheid gebruik m.tken deze film te gaan zien. De uit slagen van de keuringen zullen we Maandag publiceren.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1