Herhalingsoefeningen voor drie divisies in de loop van 1953 PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Y Van „Wij' „Ik" naar Minister Staf is optimistisch In October 1954 zal er 110.000 man paraat of mobilisabel zijn De zeeroverij m de Middellandse Z,ee* Socialisten contra Adenauer Trumau vueit mets voor gesprek met MacArthur Regering zal memorandum aan Schumann-landen zenden Minister Algera sprak over de Zondagsrust* Huip voor de Walcherse zeewering. 1 SNIPPER NIEUWS' Communistische en nationalistische ieitiers in Marokko gearresteerd Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 00, Tel. 2438, bi) geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren! Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelbu g: Korte Naordstraat 35. TeL administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 28—28 ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2351 Abonnementsprijs j 0.44 per week, ƒ1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord VRIJDAG 12 DEO. 1952 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W.' C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tbolen; R. Zuiuema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maant Zaterdag: Zon op 8.40 u., onder 16.29 u. Maan op 4.36 u., onder 13.39 u. Hoogwater Zaterdag 18 Deo.: Vlissingen: 11.02 u. 1.84 m., 23.34 u. 1.62 m. Terneuzen! 1L26 a 1.54 m., 23.59 u. 1.82 m. Wemeldlnge: 0.03 u. 1.46 m., 12.29 u. 1.25 m. Zierikzee: 12.11 u. 1.06 m., u. m. (VTIET DIKWIJLS zal het de Neder- landse vakverenigingen overko men zijn, dat hun het stempel „reac- tionnair" werd opgedrukt (behoudens dan natuurlijk van communistische zijde). Want voor een vakvereniging is reactionnair een lelijk woord èl te vasthoudend aan oude toestanden be tekent het immers! En als dat van een vakvereniging gezegd kan worden, dan wil dat zeggen, dat zij uit het offensief, tot dusverre een wezenstrek van deze organisaties, is verdrongen en nu de fensief haar rechten tracht te verde digen. Gisteren werd in Vlissingen, tijdens een lunchbijeenkomst van het dep. Zeeland van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel, deze be titeling gebezigd door drs J. G. Ba. vinck, de adjunct-directeur Sociale Zaken van Philips uit Eindhoven. De heer Bavmck sprak over „Nieuwe ten- denzen in het personeelsbeleid" en het waren juist die nieuwe tendenzen, die hem tot deze uitspraak brachten. A LVORENS op deze woorden dieper in te gaan, is het nodig in korte trekken de rede van drs Bavinck weer te geven in het kort omdat een der gelijke causerie niet bestemd en niet geschikt is voor een breed verslag. De heer Bavinck deelde de -geschie denis van het ondernemingsgewijze personeelsbeleid in enkele tijdvakken in, memoreerde hoe omstreeks de eeuwwisseling en daarna de vakver enigingen opkwamen en hoe men on der invloed van politieke stromingen meer het sociale element in de arbeids verhoudingen op de voorgrond ging stellen. Tussen de beide wereldoor logen is het tempo, waarin sociale voorzieningen tot stand kwamen aan zienlijk versneld en na de laatste oor log zijn als het ware de sluitstenen in gemetseld. Resultaat is, dat de mate riële positie der arbeiders in een halve eeuw tijds enorm verbeterd is, dat welvaart nu niet meer het deel is van enkelen maar van velen en dat veel meer mensen dan vroeger deel hebben aan ontwikkelings- en ontspannings mogelijkheden. En nu staat men op een grens of is men eigenlijk al een nieuw tijdperk ingetreden: het tijdperk waarin men bemerkt, dat die materiële welvaart toch niet alles is; dat de arbeider in geestelijk opzicht ten achter is geble ven bij het materieel verworvene. Dat hij zijn verhoogde koopkracht eigen lijk niet op de juiste wijze kan beste den en dat hij met de vrije tijd, waar voor hij zo gevochten heeft, eigenlijk geen raad weet. Waardoor het beeld van onze tijd is verkregen, dat de heer Bavinck met één woord kenschetste: lamlendigheid! Jongelui, die niets be ters weten te doen dan al hun vrije uren langs de straat te lummelen, men sen die nergens meer warm voor lopen, die het «taatsburgerschap en zovele andere rechten hebben, maar die eigenlijk niet weten wat ze er mee moeten aanvangen. Om dit alles moet thans de sociale voorzieningenreeks een keer nemen: niet langer zal er ge streefd moeten worden naar „rechten voor de arbeidersmassa", men zal juist tégen die massa moeten strijden om de mens weer aan zichzelf te ontdekken, om hem weer zelfstandigheid en ver antwoordelijkheidsbesef bij te brengen. Het was hiertoe dat drs Bavinck zijn gehoor opwekte en hij somde daarvoor tal van maatregelen op. En het was op dit punt, dat hij als zijn oordeel uit sprak dat handel en industrie in deze wel mee zouden willen werken, maar dat hü twijfelde aan de bereidheid van re vakverenigingen. Volgend jaar zullen drie Nederlandse divisies voor herhalingsoefeningen worden opgeroepen. Dit is gistermiddag door de minister van Oorlog en Marine, ir. C. Staf, meegedeeld. In de eerste helft van 1953 zal de eerste divisie voor ongeveer vier weken onder de wapenen komen en tevens omge schoold worden met Amerikaans materieel. Aan de grote internationale herfstmanoeuvres (hopeulijk bij de aanvallende partij) zal de vierde divisie deelnemen. Begin Augustus 1953 zal de derde divisie, die deze zomer heeft deelgenomen aan de oefening „Hold Fast" voor een mobilisatie-oefening 10 dagen opkomen. In October 1954 zal Nederland 110.000 man paraat of mobili sabel hebben. De mobilisatie-oefening van de derde divisie zal zo realistisch mogelijk wor den opgezet. Niemand zal van tevoren weten, wanneer hij wordt opgeroepen. Op de straat zal dit door aanplakbiljet ten bekend worden gemaakt. Het tele- graafverkeer zal worden ingeschakeld en de burgervoertuigen worden gevor derd. Dit laatste met dien verstande, dat de eigenaren hun voertuigen wel moeten inleveren, doch onmiddellijk terugkrijgen, omdat ze worden vervan gen door militair materieel. Men hoopt de divisie in drie dagen op een plaats te hebben, die vergelijkbaar is met haar oorlogsbestemming. De militairen zuilen er dan twee of drie dagen blij ven. Voor het verloop van deze oefe ning bestaat in geallieerde kringen grote belangstelling. Minister Staf wil echter graag bewijzen, dat het kan. DIENST-SCHEMA. Het Nederlandse legerplan streeft er naar drie volwaardige divisies te heb ben. De parate en mobilisabele een heden zullen eind October 1954 een sterkte hebben van 110.000 man. In AAR ONS GEVOELEN heeft drs Bavinck met deze uitspraak, hoe wondeiwel die ook past in zijn rede nering, onrecht gedaan aan op zijn minst twee onzer vakverenigingen: het G.N.V. en de K.A.B. Van deze beide bonden zullen de leidende figuren ze ker de stelling onderschrijven, dat niet langer vóór de massa maar juist tegen het massaverschijnsel de stryd dient te worden aangebonden. Het C.N.V. heeft dat ten duidelijkste getoond in zijn deelname aan de Christelijk Sociale Conferentie, waar juist de strijd tegen de massificatie in het middelpunt stond, terwijl de K.A.B. een zelfde ge luid h-ert aoen horen tijdens haar con gres dat „De weg naar geluk" als motto had. En toen kan men ten dele met de be schuldiging van drs Bavmck meegaan. Maar aan dient die niet gericht te zijn tegen ae vakverenigingen als zodanig maar tegen vele leuen, noem ze de massa-ieuen, dezer verenigingen. Want daar zit juist voor de vakverenigingen de grote moeilijkheid: zij moeten de strijd aanbinden tegen de massa-mens, terwijl grote groepen van hun leden massa-mensen zyn. ilat zijn de mensen die de taal van, zeg 2U ol 3u jaar ge leden spreken; die geloven dat alle bazen uitbuiters zyn en dat alleen de massaaineid der arbeiders tegen hen bestand is. Dat zijn de mensen, die nog altijd praten over „Jan met de pet, die altijd in het hoekje zit, waar de slagen vallen"! Die zien niet realiseren, dat ue materiele strijd gewonnen is, glans rijk gewonnen zeiis, en dat men nu tegen een heel andere vijand de strijd moet aanDinden: tegen zichzelf omdat men nu moet gaan leren de voordelen van die overwinning te plukken. De oorlog is gewonnen, maar nu moet de vrede n,.^ gewonnen worden. De Amerikaanse rechter te langer heeft Woensdag bepaald, dat de Ameri kaan Sidney l'aley terecht moet staan in verband met de overval op het Neder landse schip „Combinatie" op 2 October. De Nederlandse kapitein van de „Es- me", E. Engelsman, had op de terecht zitting medegedeeld, dat twee Amerika nen, Paley en Forrest, hem in langer 8000 dollar hadden aangeooden voor net binnenslepen van hun schip, dat in de Middellandse Zee onklaar zou zijn ge raakt. Toen de ,,Esme" zee koos waren For rest en twee andere mannen aan boord van het schip. Paley was er niet bij. Op 2 October had Forrest Engelsman bevolen langszij de „Combinatie" te gaan liggen. Gemaskerde mannen waren aan boord van de „Combinatie" geklommen en hadden een lading sigaretten in de „Esme" overgeladen. Daarna was hij ge dwongen naar een punt op vijltien mijl van Marseille te koersen, waar Forrest aan land ging. De volgende dag Kwam hij terug en beval Engelsman naar Corsica te varen. Hier wachtte een motorboot, waarin de sigaretten werden overgeladen. Volgens de Nederlandse zeeman Van Delden, scheen de „Combinatie" op de Esme" te wachten en er werd geen te genstand geboden. „Onze wapenen wa ren stuk", aldus Van Delden. Hij zeide, dat bij tijdens de overval een masker nau gedragen en dat de bemanning van de Combinatie" geboeid werd. Daarna werd zü in een hut opgesloten en de boeien werden losgemaakt. 1955 zal nog een divisie worden ge vormd van 37.000 man. De minister meende niet pessimis tisch te moeten zijn over wat tot op heden is bereikt. De uitkomsten vau dit jaar zijn over het algemeen gun stiger, dan men gelooft. De luchtmacht ligt voor op het schema, de marine is bij en het leger deed meer, dan ge hoopt werd. De Westduitse socialisten hebben bondskanselier Adenauer ervan be- schuldigd een constitutionele crisis té hebben veroorzaakt. Een der socialis ten verklaarde, dat de regering in ge-; breke is gebleven het parlement in te lichten over de gebeurtenissen, die deze week in Bonn en Karlsruhe heb ben plaatsgevonden. Volgens Adenauer heeft president' Heuss zijn verzoek om een uitspraak over de wettigheid van de verdragen van Bonn en gericht tot het Constitu tioneel hof in Karlsruhe, eigener bewe ging ingetrokken. Adenauer heeft de leider der socialisten Ollenhauer uit genodigd voor een gesprek onder vier ogen. - ■|,|i UITGIFTE BEDRIJVEN IN NOORDOOSTPOLDER De minister van Verkeer en Water staat heeft er zijn goedkeuring aan ge hecht. dat de Dienst van de Noordoost polder-werken de laatste groep bedrijven van de uitgifte 1952 (die totaal 144 be drijven omvatte) toewijst aan de naar het inzicht van deze dienst daarvoor in aan merking komende personen. De dienst van de Noordoostpolder-wer ken heeft deze personen bericht gezon den, dat zij in aanmerking komen voor een bedrijf. Gegadigden, die geen bericht hebben ontvangen, komen deze keer dus niet in aanmerking. Op zijn wekelijkse persconferentie heeft president Truman verklaard, dat hij geen nut ziet in een bespreking met de generaals Eisenhower en Mac Arthur over de middelen om een einde te maken aan bet conflict in Korea. Zoals bekend heeft MacArthur ge zegd, dat hij een plan heeft om een einde aan de oorlog in Korea te maken. Generaal Eisenhower zal daarover in de komende week een onderhoud met hem hebben. Truman zei, dat MacArthur nog steeds deel uit maakt van het leger en de plicht heeft aan de regering mee te delen, wat het plan behelst. Overigens was Truman erg critisoh, want hij meende, dat het voorstel niet nieuw is. De kruiser „Helena" met generaal Eisenhower aan boord is gisteren te Honoloeloe aangekomen. De generaal zal zich tijdens het weekeinde per vliegtuig naar New York begeven. VIJF AMBONEZEN VER- HOORD TE DEN BOSCH. In de nacht van Woensdag op Don derdag zijn in verband met de ongere geldheden in het woonoord der Ambo nezen „Lunetten" te Vught, 32 arresta ties verricht. Vijf Ambonezen zuilen voor de offi cier van Justitie te Den Bosch moeten verschijnen, verdacht van mishande ling, opruiing, vernieling en het onbe voegd voorhanden hebben van muni tie en trotyl. In een tiental barakken is een onderzoek ingesteld. De gezin nen van de 32 aangehoudenen zijn naar andere kampen overgebracht. Naar is komen vast te staan heeft het rumoer zich alleen afgespeeld tussen de leden van de C.R.A.M.S. en de Nederlandse politie. De leden van de B.P.R.M.S. hielden zich afzijdig. President van Israël beëdigd. De nieuwe president van Israël, Benzvie, is Woensdag in het parlement beëdigd. De president betrok het par-' lementsgebouw in Jeruzalem onder de schrille tonen van ramshorens. Na de eedsaflegging vuurden 21 kanonnen een salvo af en werd de vlag van de president gehesen. Arrestaties in Kenia Bij een actie te Karega in Kenia zijn 68 Kikoejoes aangehouden, onder wie een man, die vergiftigde pijlen had afgescho ten op de politie. Te Maragwa werden 200 inheemsen gearresteerd, omdat zij zich zonder vergunning in een trein naar Nairobi bevonden. Tijdelijke onderwijzers bij het bijzonder onderwijs vallen niet onder de werkloosheidswet *w>s:- In het algemeen vallen de tijdelijke leerkrachten bij het bijzonder onderwijs nit eonder de werkloosheidswet, zo lezen we in de memorie van antwoord inzake het wetsontwerp „verlaging van de ver eveningsheffing". De minister acht de klacht van het be drijfsleven, dat de compensatie voor de werkloosheidspremie niet voldoende is, ongegrond. BUITENLANDSE ZAKEN IN DE KAMER Komt er een interparlementaire Beneluxraad? (Van onze parlementaire redacteur). Opdat niemand zal kunnen beweren het Nederlandse standpunt niet te kennen zal de regering een memorandum opstellen, voor de zes ministers der Schumann-landen omtrent de samenhang tussen de politieke en economische integratie. Reeds maandenlang wordt er over gesproken. Men zou dus kun nen veronderstellen dat de regering precies weet hoe de economische een wording gerealiseerd moet worden. De uiteenzetting van minister Beyen was echter wel teleurstellend. Op landbouwgebied zijn we reeds ver gevorderd, zo zei hij en wat het economisch terrein betreft, daar beeft minister Zjjisira zijn gedachten over, hoewel de verdediging van het Nederlandse stanupunt accuut is heelt de regering nog geen concreet voorstel. De belofte, dat daaraan gewerkt zal worden kon niet veel aan de teleur stelling af doen. Drijvende bokken hebben gisteren het gezonken Duitse tankscheepje „Elion" gelicht. Zoals bekend werd het scheepje Woensdagmorgen door de „Maasdam" overvaren, waarbij zes opvarenden het leven verloren. De foto toont één der bokken op het moment, dat men het wrak van de „Eilen" nadert. De verzilting neemt sterk toe. (Van onze parlementaire redacteur.) „De Zondag is de dag des Heeren, waarover de mens niet autonoom kan beschikken. Wij overtreden Gods Gebod ook op dit gebied schromelijk", zo zei minister Algera Woensdagavond laat in zijn antwoord aan de Tweede Kamer. lu zijn lede beperkte de minister zich tot de Zondagsrust, de ver houding tuj.sea overheid en vervoer, de verkeersintregatie, de Rijnvaart, de openbare werken-politiek ten aanzien van de verziltingsbestrijding en de Bieschbosch. A I AlE brrtlJD zal misschien heel wat moeiiyker zjjn dan de materiële; maar desondanks Behoeft men niet aan de overwinning te wanhopen Wan neer die overwinning in het zicht komt? Als de massa-mens niet meer zal denken in de „wij-term": wij ar beiders, wij dit en wij dat, maar in de „ik-term": ik, de door God geschapen mens, die verantwoordelijkheid draag en eenmaal rekenschap zal moeten af leggen aan mijn Schepper. Het is die geest die elk mens, arbeider of baas, zal moeten doordringen! De gladheid van de wegen heeft vooral in de grote steden slachtoffers gemaakt. De meeste ongevallen ge beurden door het uitglijden van voet gangers en fietsers, die met gebroken ledematen in ziekenhuizen moesten worden opgenomen. Ernstige ongeluk ken zijn echter niet gemeld. Op Schiphol ondervond men ook last van de jjzel, daar de startbanen zo glad waren, dat een landings- en startver bod gedurende de morgenuren moest worden afgekondigd. De Haagse wet houder drs C. A. A. van Luttervelt (V.V.D.) heeft thans zijn ontslag inge diend als wethouder en raadslid. Een en ander is gebeurd in verband met de bezwaren, die zijn ingebracht tegen zijn beleid. >- Zwitserland heeft een nieuwe president. Het is de huidige minister van Binnenlandse Zaken, Phillip Etter, die op 1 Januari a.s. zijn werk als bondspresident zal aanvaar den. Bij een vliegtuigongeluk op Formosa zijn 31 personen, waaronder drie kinderen, omgekomen. In Indonesië en in ons land bestaat er een bittere teleurstelling over de gang van zaken in de beide landen. Wij zijn teleurgesteld, aldus minister Beyen, dat Indonesië miskent, wat we in het verleden voor dit land hebben gedaan en wat we nu nog zouden kun nen doen. Indonesië is teleurgesteld, omdat de vurig gewenste onafhanke lijkheid het verwachte paradijs niet heeft gebracht. Sommigen in Indonesië menen, dat andere landen de Neder landse taak kunnen overnemen. Wij weten, dat dit een grote vergissing is. DE VER. NATIES. Minister Luns onderschreef voor een groot deel de critiek, die op de Ver. Naties wordt uitgeoefend. De techniek van vergaderen leidde tot veel overbodig en ij del gepraat. En Europa komt te weinig aan bod. Maar ander zijds zou er zonder de V.N. onrust in de wereld zijn. Zou dit orgaan worden opgeheven, dan is het beslist noodzake lijk een ander internationaal lichaam te creëren. Als het gaat om zeer be langrijke beslissingen, zoals bijv. de Korea-kwestie, dan blijken gelukkig de Kominformlanden nog altijd een ge- isoleerde positie in te nemen. Ik geloof in de Benelux, zo verklaar de minister Luns plechtig. Deze samen werking moet uitgebouwd worden. Op 20 December komt de permanente mi nisteriële groep weer bijeen. De Ne- uerlandse regering stelt een ontwerp op om te komen tot een interparlemen taire Beneluxraad. Hij verklaarde oneens te zijn met de geloofsvervolgingen in verschillende landen. Nederland kan hier niets aan doen en een poging onzerzijds voor een HERV. PREDIKANT UIT HET AMBT ONTZET. Dr H. O. R. baron van Tuyll van Serooskerken, tot voor kort Herv. pre dikant te Opijnen is door de commissie voor het opzicht van de Prov. kerk vergadering van Gelderland uit zijn ambtsbediening ontzet. Dit gebeurde op grond van het feit, dat lij enige tijd geleden zijn gemeen te heeft verlaten zonder enige kerke lijke instantie hierin te kennen en aan de oproep van de commissie om voor haar te verschijnen geen gehoor heeft gegeven. De predikant behoort tot de groep dominees en lidmaten, die een proces hebben gevoerd ter nietig ver klaring van de nieuwe kerkorde. Hun eisen werden in twee instanties onont vankelijk verklaard. collectieve actie is mislukt. Hij vond recht voor de Ambonezen te willen het niet reëel om het zelfbeschikkings ver wezenlij ken. Wat in 1950 niet te be reiken was, is nu helemaal een onmo gelijkheid geworden. S.G.P. ALLEEN. Prof. Kernkamp, die slechts zeer kort sprak, deelde mede, dat hij er wel voor voelde om de op Nieuw-Guinea gevangen genomen ministers van de Zuid-Molukse republiek naar Neder land over te brengen. Dit was echter een persoonlijk standpunt Bij de re plieken deed ds Zandt (S.G.P.) een po ging om het gezantschap bij de Paus op te heffen. Het desbetreffende amen dement kwam echter niet in behan deling, omdat het onvoldoende onder tekend was, n.l. alleen door de twee S.G.P.-leden. De begroting van Buitenlandse Za ken werd daarna z.h.s. en met de stem van de enige communist, die aanwezig was, tegen, goedgekeurd. De verhouding Overheid-Zondags- rust zal bij de behandeling van het nieuwe oi.„worp Zondagswet kunnen worden besproken. Minister Algera zei hier niet voor het Kabinet te kunnen spreken. Er bestaat een wisselvorming tussen vorm en praktijk. Als minister zou hij geen toestemming geven voor vliegfeesten op Zondag om de reislust van het publiek te bevredigen. Het Zondags ver voer zal voor wat de prak tijk betreft aangepast worden aan de vorm, temeer waar de sociale Zon. dagsnorm een religieuse kant heeft. De minister verwachtte een advies van de S.E.R. over de verhouding van de Overheid en het bedrijfsleven. De Overheid dient zich in het algemeen belang met het vervoer te bemoeien. De Overheid mag zich als vervoerder nooit laten verleiden tot beïnvloeding van het gehe'e vervoer. De Staat mag zich nimmer bevoordelen ten koste van het bedrijfsleven. VERZILTING. Over de verzilting zei minister Al gera dat de ontziltingswerken tevens zullen ieiu-en tot vergoung van de ar- beidsgelegenneid. De verzilting neemt sterk toe. De eisen van land- en tuin bouw voor de kwaliteit van het water worden steeds strenger. Drink- en bedrijfswater moet aan hoge eisen voldoen. Daarom zijn de ontziltings- werkzaamheden van groot belang. Een groot deel van Nederland inclu sief Zeeland en Friesland heeft van de verzilting te lijden. Daarom zal van het IJsselmeer een zoetwaterreservoir worden gemaakt door kanalisatie van de Neder rijn en Lek. Het vraagstuk vau de oester- en mos selcultuur zal bij de planning voor het vjjf eilanden-plan worden betrokken WALCHEREN. Zodra het djjkenprogramma van Walcheren gereed is, zal worden over wogen in welke mate hulp van rege ringswege en tot welk bedrag kan worden verleend. De zeeweringen in Nederland zijn in redelijke staat. De achterstand van onderhoud wordt ingehaald. SPANNING DUURT ONVERMINDERD VOORT Franse troepen zijn op alles voorbereid In verband met de onrust in Frans Marokko zijn gisteren 12 commu nistische leiders en 24 leiders van de nationalistische Marokkaanse Istiqlal-partij gearresteerd. De com munisten zijn onmiddellijk per vlieg tuig naar Frankrijk overgebracht. De nationalisten zullen in Zuid» Marokko worden geïnterneerd. Inmiddels worden vandaag nieuwe ongeregeldheden verwacht, omdat naar aanleiding van de arrestaties een be roep op de Marokkanen is gedaan, drie dagen te staken. Bovendien zullen van daag in alle moskeeën gebeden worden gezegd voor de slachtoffers van de jongste onlusten. Meer dan 10.000 man Franse troepen zijn in Rabat geconcentreerd waar tanks en gevechtswagens door de stra- Te Istanbul is een geheime communis tische organisatie ontdekt, die vertakkin gen in Ankara had en in verbinding stond met het „comité van Jong-Turken", waarvan het bestuur in Parijs is geves tigd. ten rjjden. Ook in Casablanca wordt druk ge patrouilleerd. De spanning in het ge hele gebied is groot. De MO betogers, die zijn gearresteerd in verband met de onlusten, die begin deze week plaats vonden, zullen binnenkort terecht staan. CRITIEK VAN DE „PRAWDA" OP PARTiJ-ORGANiSATiES Het orgaan van de Sowjetrussische communistische partij, „Prawda", levert critiek op plaatselijke party-organisaties wegens de verkiezing van partijfunctio narissen. Volgens de Prawüa trachtten oude communistische leiders ue jeugd te beletten, verantwoordelijke posten te be kleden en hadden zij een muur om zich heen gebouwd. In een hoofdartikel, dat Woensdag door radio Moskou is aange haald, zegt de Prawda. dat te veel posten worden bezet op grond van familie- of vriendschappelijse betrekkingen en dat zij, die critiek durven te oefenen, worden geweerd. In vele bureaux -werden de mensen uitgekozen volgens bureaucrati sche methoden. Naar de Prawda ver klaart, worden zeer dikwijls posten bezet door mensen, die er in het geheel niet geschikt voor zijn. Ten bate van de werkgelegenheid wordt thans een groot aantal onder houdswerken tot een bedrag van 8,5 millioen gulden voor 30.000 man- weken uitgevoerd. Om dezelfde reden wordt in Maart 1953 voor 15 millioen gulden grote rijkswerken ter hand genomen. Koning Gustaaf Adolf van Zweden heeft Woensdag in het Concertgebouw van Stockholm de Nobelprijzen voor ge neeskunde, scheikunde, natuurkunde en litteratuur voor het jaar 1952 uitgereikt aan resp. prof. Waksman (Amerika), ds Martin en dr Synge (Engeland), prof, Purcell en prof. Block (Amerika) en Mauriac (Frankrijk). DE DOMINEE EN DE GANS, Voor het aanbrengen van nieuwe N.C.R.V.-leden waren in de afgelopen week enkele aardige prijzen beschik baar gesteld. Zij, die een duizendtal volmaakten zouaen een kalkoen ont vangen voor de nummers 1000 tot en met 4000. Voor het aanbrengen van het 5 en 6000ste lid was een gans beschik baar. Aangezien er deze week bijna 5500 nieuwe leden bij geboekt konuen wor den, werden gisteravond vier kalkoe nen en een gans gewonnen. De gelukkige winnaar van de gans bleek ds H. L, van Aller, Geref. pre dikant te Geersdijk te zijn. Ijs-tennisbanen te Goes. Op de jaarvergadering van de ijsclub „Ijsvermaak", die Donderdagavond in de „Prins van Oranje" te Goes werd gehouden, heeft de voorzitter de heer E. N. C. van Riessen meegedeeld, dat de besprekingen met „Sportbelangen" als resultaat hebben gehad, dat de ten nisbanen in het sportpark ook als ijs baan kunnen worden gebruikt. Over de vorm van exploitatie van de tennis banen als ijsbaan moet nog gesproken worden. Het volgend jaar zal het mo gelijk zijn, dat reeds na twee dagen vorst de inwoners van Goes hun hart kunnen ophalen aan de ijssport. Er wordt een pompinstallatie aangebracht die de tennisbanen in korte tijd onder water kunnen zetten. De vergaaermg begon met „taande de heer M. Francxen te herdenken, dia jaren lang bestuurslid is geweest. Het jaarverslag van de penning meester vermelüae een batig saldo van f2479.76. In het bestuur werden her kozen de heer E. N. C. van Riessen, voorzitter en de heer K. H. van raas- sen, secretaris. Als baancommissarissen werden herkozen de heren J. v. d. MeulenBosma, C. Wisse en C. No- beis. net programma voor het komende seizoen vermeldt een wedstrijd voor de leuen, een weastrijd voor de jeugd en een gecostumeerae wedstrijd. Voor het vorige seizoen was hetzeJlue program ma opgesteld, in de vergaaermg was aanwezig, de heer H. Bliek, erena, die 63 jaar lid was en 53 jaar bestuurslid. KATSE V EüK—ZIERHyxhiE GEbiREMD. Tengevolge van reparatiewerkzaam heden konaen gisteravond met de laat ste dienst van ue provinciale boot Kat- seveerZierikzee geen auto's woraen vervoerd. Vandaag is de dienst weer normaal. DE BILT ZEGT: Aanhoudende dooi. Aanvankelijk nog op vele plaatsen nevel of mist, overigens overwegend zwaar bewolkt met vooral in de kust gebieden enkele buien. Matige tot vrij krachtige wind tussen Zuid en West. Flinke dooi.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1