President Heuss trekt zijn verzoek om ad vies aan het Staatsgerechtshof in Socialist Goedhart is ont goocheld over Indonesië Kijkgeld f30*- per jaar IJskorst op straten en wegen Ongeregeldheden in Ambonezen kamp te Vught SNIPPER NIEUWS1'' Maasdam" in aanvaring met Duitse tanker Een christen~medicus sprak over de gebedsgenezingen PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Nieuwe onverwachte wending in Bonn Hij gaat niet accoord met beslissing dit advies bindend te verklaren Zuidafrikaanse Bijbel wordt in Amsterdam gedrukt. J) tt Uit postkantoor Boxmeer verdween f 39*000 MacArthur adviseur van Üisenhower Stagnatie op de Zeeuwse lijn» Uitgave» atiflhtüig „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelbu g: Korte *7oordstraat 35. Tel. administratie 2009, TeL redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 2628 ZEEUWSCH DAGBLAD Op- en ondergang 2oO en Maant van Zon op 8.30 u., ondej Maan op 3,18 tu, ónde# 8e JAARGANG No. 2850 DONDERDAG 11 DEO. 1952 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiaema, Goes. Vrijdag» op 16.29 Maan op 13.23 U. Hoogwater Vrijdag 18 December» Vlissingen: 9.57 u. 1.22 m., 22.39 u. 1.48 m. Terneuzen» 10.21 u. 1.4S »n., 23.02 u. 1.69 m. Wemeldinge: 11.21 u. 1.12 m., u. m. Zierikzee: 11.02 u. 0.94 nx, 23.49 u. 1.26 m. Opnieuw is er een onverwachte wending gekomen in al hetgeen zich af speelt rondom de goedkeuring der verdragen met het Westen door de West- Duitse regering. President Heuss van West-Duitsland heeft gisteren n.l. be kend gemaakt, dat hfj zijn verzoek aan het Staatsgerechtshof te Karlsruhe om advies met betrekking tot de grondwettelijkheid der verdragen heeft in getrokken, omdat hij niet accoord gaat met de beslissing van dit Hof het aan hem uit te brengen advies voor de beide kamers van het Hof bindend te ver klaren. Gerechtshof zijn uitgehaald, gemakke lijk de doodsteek kunnen toebrengen aan deze instelling, die als hoogste be schermer van de grondwet is bedoeld. Zo doemt de mogelijkheid op, dat Europa het straks met een Duitse part ner zal moeten vinden, wiens democra tische kleed verre van smetteloos is, nog voordat het land officieel in de rij der democratische mogendheden is op genomen.... In een verklaring van het bureau van de president wordt o.m. gezegd, dat't Hof tijdens veelvuldige besprekin gen het raadgevende karakter van zijn te geven advies onomwonden heeft er kend en dat het nooit de bedoeling kon zijn om dit advies een bindend karak ter te geven. In een radiorede heeft president Heuss gisteravond verklaard, dat zijn beslissing niet was Ingegeven om de politieke leiders der regeringscoalitie terwille te zijn, doch omdat het Hof de wet, waarbij het werd ingesteld, had geïnterpreteerd op een wijze, die hij niet voor mogelijk had gehouden, toen hij de adviserende uitspraak vroeg. VOORSTEL AAN STATEN- GENERAAL. Wie van televisie wil genieten zal daarvoor straks f 30.per jaar aan de fiscus moeten betalen. Tenminste, als hij zelf een toestel bezit en de Staten- Generaal met het genoemde bedrag accoord gaan. Men krijgt een televisie kaart en moet de f 30.vooruit beta len. Dit alles is te lezen in een bij de Tweede Kamer ingediend „Ontwerp- wet op het kijkgeld". Er staat in de toelichting o.m., dat het voorstel allerminst wil vooruitlo pen op de beslissing, die genomen zal worden over de vraag, of na de experi mentele periode met de televisie-uit zendingen zal worden voortgegaan. De regering vindt het te heffen be drag redelijk. Televisieprogramma's kosten nu eenmaal aanmerkelijk meer dan radio-uitzendingen. De schattingen van het aantal toestellen lopen sterk uiteen. Zij variëren van 3000 tot 6000. Rekening houdend met de omstandig heid, dat een aantal toestelbezitters geen belasting zal moeten betalen, kan de opbrengst voorlopig worden geschat op f 75.000.— tot f 165.000.—. P.T.T. zal het geld innen. De opbrengst van het kijkgeld zal uitsluitend worden ge bruikt ter bestrijding van de kosten, die aan de televisie-uitzendingen zijn verbonden. „Er moet niet een te zware last op het Hof worden gelegd. Dit Hof is één bewaarder van de grondwet, de presi dent is de andere. Zij moeten bereid zijn elkaar halverwege tegemoet te ko men, overeenkomstig de behoeften van onze staat en de gerechtigheid", zo zei Heuss. ADENAUERS VERZOEK. Nu Heuss deze beslissing heeft ge nomen, is de weg geopend voor de be handeling van het verzoek van Ade nauer, dat door één der kamers van het Hof zal worden behandeld. Ade nauer hoopt, dat deze op de hand der regering zal zijn. Overigens bestaat nog de mogelijkheid, dat deze kamer het verzoek niet ontvankelijk zal ver klaren. In dat geval is de impasse vol komen. Maar ook, wanneer de kamer beslist Adenauers verzoek wèl te be- handelen, is de coalitieleider er nog niet. Want reeds gaan geruchten, dat verscheidene rechters dan zullen af treden. En aangezien dan de kamer niet voltallig meer is, zai geen beslis sing kunnen worden genomen. De ANF-correspondent tekent bij dit alles aan, dat de beslissing van de president in Bonn algemene bevreem ding heeft gewekt, zelfs bij sommige aanhangers van Adenauer. Zjj menen n.l., dat het aanzien van Heuss ernstig in gevaar wordt gebracht door zijn handelwijze, die er in feite op neer komt, dat hij ten onrechte in de poli tieke strijd heeft ingegrepen. In diplomatieke kringen te Bonn is men van oordeel, dat de toespitsing van de strijd en de foefjes, die met het OF U DIT NUMMER VAN ONS BLAD op hetzelfde tijdstip als op andere dagen in uw bezit zult hebben, is op het ogenblik, dat wij dit schrijven, een grote vraag. De Zeeuwse wegen zijn spiegel glad. Stad en land zijn deze nacht bedekt met een dikke ijslaag, die alle verkeer volslagen onmogelijk maakt. Lopen op straat is levens gevaarlijk. Gisteravond hebben vele mensen al valpartijen ge maakt. In de loop van de avond, toen de regen tot ijs was gestold, vielen overal de busdiensten uit. Taxi's reden slechts in het uiter ste geval. Automobilisten bleven onderweg geregeld steken en met grote risico's en urenlange vertra ging bereikten zij de plaats van bestemming. Fietsen was hele maal uitgesloten. Talrijke bezoe kers van vergaderingen konden slechts met de grootste moeite glij dend thuiskomen. Of er zat voor hen niets anders op, wanneer zij te ver weg woonden van hun woonplaats, bij anderen onderdak te vragen voor de nacht. In de hoop, dat zij vanmorgen vroeg weg zouden kunnen. Op dit mo ment is dat nog lang niet zeker, want het ijs zit muurvast op de wegen en straten. Nadat vorig jaar aan een Friese uitgeverij (A. Jongbloed te Leeuwar den) een opdracht was verstrekt voor het drukken van een Bijbel in het Frans (eerste oplaag 25.000 exempla ren in de vert-.ling van Louis Se- gond), heeft thans weer een Neder landse drukkerij een buitenlandse order voor het drukken van een Bijbeluitgave ontvangen. „Die Verenigde Protestantse Uit gevers van Suid-Afrika" heeft aan N.V. Drukkerij en Uitgeverij J. H. de Bussy te Amsterdam opdracht ge geven tot het drukken van huisbijbels in het Zuidafrikaans en voorts een bestelling gedaan voor kansel- en familiebijbels. De eerste oplaag is 25.000 stuks. Ook het papier en het bindwerk wordt door Nederlandse firma's verzorgd. De Zuidafrikaanse uitgeverscombinatie legt zich vooral toe op het drukken, uitgeven en ver spreiden van speciale edities van de lijbei. De nieuwe vertaling, de twee. de, is onder auspiciën van het Brits en buitenlands bijbelgenootschap tot stand gekomen door een interkerke lijke commissie uit de drie „Holland se Kerken" in Zuid-Afrika. Een be langrijk aandeel in de vertaling heeft de Afrikaanse dichter Totius (prof. dr J. D. du Toit) gehad. Het ligt in de bedoeling de nieuwe vertaling in Sep tember volgend jaar te laten ver schijnen. INTERNE POLITIEKE TEGENSTELLINGEN Rijkspolitie (150 man sterk) heeft het woonoord bezet Gistermiddag zijn er in het Ambonese woonoord „Lunetten" te Vught nieuwe ongeregeldheden voorgekomen, waardoor hot noodzakelijk werd ge acht extra poljtieversterking naar het kamp te zenden. De gemoederen de» Ambonezen waren de laatste dagen nogal gespannen wegens de politieke tegenstellingen tussen de CRAMS (Commissie Repatriëring Amboneae Mili tairen en Schepelingen) en de BPRMS (Badan Perwakilan Rajat Maloekoo Selatan of vereniging tot behartiging der belangen van het Zuidmolukse vol* in de kampen). De aanhang van de CRAMS in het Vughtse woonoord, waarin 4000 Am bonezen zijn ondergebracht, bedraagt ongeveer een derde van het aantal be woners. De indirecte aanleiding tot deze ongeregeldheden moet waar schijnlijk worden gezocht in de recente publicatie over de Indonesische kwes tie en de positie der Ambonezen. Eén der aanhangers van de BPRMS, die zijn politiek inzicht tegenover een lid van de CRAMS kenbaar maakte, werd op hardhandige wijze aangepakt en Minister Staf heeft gisteren een be zoek gebracht aan zijn Belgische colle ga kolonel de Greef in Brussel. In het R.K. Binnenziekenhuis te Eindho ven is de 33-jarige A. J. V. I. overle den. De man was daar na gasvergifti ging opgenomen. aan het gezicht gewond. De CRAMS' man werd door de politie gearresteerd, waarop de aanhangers van deze laatste groep zich tegen de politie keerden. Da burgemeester van Vught, jhr mr F. van Rijckevorsel, heeft daarop da Rijkspolitie om versterking verzocht. Ongeveer 150 man politie met hand» vuurwapens uitgerust hebben thans het kamp bezet. 160 mensen stierven tengevolge van de Londense mist. 160 personen zijn om het leven ge komen tengevolge van de dichte mist, die boven Engeland heeft gehangen. Vooral bejaarde mensen zjjn het slachtoffer geworden. In het Londensa stadsdeel Croydon was het aantal do den het hoogst. Hier stierven Zondag en Maandag 53 personen. K.S.G.-HOOGGERECHTSHOF GEÏNSTALLEERD. Het eerste „Europese Hooggerechts hof in de geschiedenis" is Woensdag een feit geworden, doordat zeven rech ters en een procureur-generaal, be noemd door de raad van ministers van de kolen- en staalgemeenschap, zwoe ren „geheel onpartijdig en naar gewe ien" te zullen oordelen. De 73-jarige president van het Hof, Pilotti van Italië, zei na de plechtig heid, welke in 't stadhuis van Luxem burg plaats vond, dat de Europese rechters bekleed zijn met een grote en delicate macht. Hun taak is de betrok ken partijen of het leden-staten zijn, industriële ondernemingen of indivi duele personen garantie te geven voor het in acht nemen van de be perkingen, welke aan het optreden van de leidende instanties van de K.S.G. gesteld zijn. „V OEDSELREDDINGS' PLOEGEN" IN OOST- DUITSLAND. In geheel Oost-Duitsland zijn „voed- selreddingsploegen" in actie gekomen. Zij hebben in ,ier dorpen bij Schwe- ring in twee dagen tijds 150 biggen, 15 stuks vee, 1000 liter melk en hoeveel heden eieren verzameld. De regering heeft 6000 mark uitgeloofd voor het eerste district in Schwerin, dat zijn graanlevering zal hebben voltooid. In het begin van deze week stelden boeren in het districtvan Cottbus 6000 biggen, 2000 ton mais en 3000 ton aard appelen ter beschikking van de staat. WORDT DE BEY VAN TUNIS AFGEZET? Naar in politieke kringen te Parijs Is bekendgemaakt, heeft de Franse re- jering Woensdag de mogelijkheid be sproken om de Bey van Tunis af te zetten wegens gebrek aan samenwer king met Frankrijk. Er waren echter geen besluiten genomen, omdat de meeste ministers een dergelijke maat regel op dit ogenblik ongeschikt acht ten. Frankrijk is gekant tegen een uitno diging aan de Bey om gedurende de huidige bespreking van de toestand in Frans Noord-Afrika in de V.N. een vertegenwoordiger naar New York te zenden, aangezien Frankrijk bij het standpunt blijft, dat de V.N. niet be voegd zijn deze kwestie te behandelen. De voormalige president van de Ar gentijnse centrale bank, Miguel Mir- danda, is naar Argentinië teruggekeerd na drie jaren van vrijwillige balling schap in Montevideo. Men gelooft, dat Peron hem verzocht heeft terug te ke ren voor een bespreking over de uit voering van het tweede Argentijnse vijf-jarenplan. „DE VERHOUDING TOT DIT LAND IS SLECHT". Maar toch wil hij Nieuw-Guinea internationaliseren (Van onze parlementaire redacteur). Er zijn gisteren wijze en minder wijze woorden gesproken in de Tweede Kamer. Wijs waren de uiteenzettingen van de heren Bruins Slot (A.R.) en Blaisse (K.V.P.) over de Europese integratie, al was er op onderdelen wel verschil van mening. Onwijs waren uiteraard de communisten, wier argu menten wij zwijgend voorbij kunnen gaan. Verbazingwekkend zouden wij het betoog van de socialist Goedhart kunnen noemen. Hij, de vriend van de Indo nesiërs gedurende het Indonesische drama, sprak het nu uit: „De verhouding met dit land is slecht". Dat komt, aldus de spreker, omdat de kleine, talrijke constructieve groe pen de kracht missen om tegen de wil de bevolkingsgroepen op te treden. Zij zijn bang uitgekreten te worden voor Westers of pro-Nederlands. Niet aan dringen om onze militaire missie daar te houden, zo zei hij. Wij moeten ons op het standpunt stellen van: graag of helemaal nietl „Wij socialisten wensen een goede samenwerking met Indone sië en wij steken de vlag uit zodra een Indonesiër in het parlement verklaart evenzeer de goede verhouding met Ne derland op prijs te stellen". „KOLONIALE POSITIE". Maar nu de heer de Kadt. Na de speech van zijn ontgoochelde partijge noot Goedhart te hebben beluisterd aarzelde hij niet ervoor te pleiten de nationalistische stromingen in Tunis de vrije hand te laten. Hij veroordeelde de Franse politiek. Niet omdat hij anti- Frans is, wel omdat hij in de mening verkeert, dat de krampachtige pogin gen van landen, die hun „koloniale po sitie" willen behouden ten koste moet gaan van de volkskracht in het land. En var: de kracht die de wereld nodig heeft om zich tegen de Russische beer te beschermen. ENORMITEITEN. Wie gedacht zou hebben, dat deze socialistische enormiteiten althans voor één middag voldoende zouden zijn, ver gist zich. Want de heer Goedhart vreesde, dat de regering zich stortte in een Nieuw-Guinea-avontuur, dat al leen maar in narigheid kan uitlopen. Milliarden zijn in korte tijd nodig om De Egyptische politieke partijen, waaronder de Wafd, hebben besloten gehoor te geven aan de oproep van Na- guib om hem te helpen, teneinde zo spoedig mogelijk een nieuwe grondwet op te stellen. Een federale rechter te New York heeft een verzoek verwor pen om de terechtstelling uit te stellen van Julius en Ethel Rosenberg, die in 1951 ter dood werden veroordeeld op beschuldiging van atoomspionnage. Neues Deutschland", het dagblad van de (comm.) eenheidspartij, meldt, dat een Oostduitse regeringscommissie de arrestatie heeft gelast van een aantal hoge Oostduitse mijnbouwbeambten. De voorzitters van Amerika's twee grootste vakbonden hebben aangebo den hun ontslag in te dienen, indien het bevorderlijk zou zijn voor de sa menvoeging van deze twee vakbonden. Prins Bernhard zal morgen de gala première bijwonen van de Britse film „Geluidsbarrière" in het Metropole- Tuschinski Theater te 's-Gravenhage. dit gebied te ontwikkelen. En als dat gelukt is, gaan wij het overdragen... Zulk een standpunt was voor de heer Goedhart te naïef. Al het gepraat over onze bescha- vingstaak vond hij overbodig. „Het klinkt zo nobel", zo zei hij, „maar als klein land kunnen wij die taak niet aan". En daarom hief hij weer de be kende leuze aan van de internationali sering van Nieuw-Guinea. De heren Bruins Slot en Blaisse ver schilden van mening over de vraag, of de politieke integratie samen moet gaan met de economische. Frankrijk en Duitsland voelen niet veel voor deze samenkoppeling. Nu vroeg de heer Blaisse, of dit samengaan een absolute eis is. Naar zijn mening kunnen er om standigheden zijn, dat een politieke in tegratie op beperkt terrein aanvaard baar is zonder een economische. Dit echter alleen als het gaat om de vraag: doen we met de andere landen mee of riskeren wij een breuk? De heer Bruins Slot vond het niet verstandig om het Nederlandse uit gangspunt in dit stadium discutabel te stellen, want dat verzwakt de positie tijdens de onderhandelingen. De heer Blaisse wenste t.z.t. een di recte verkiezing voor het Europese parlement. Zijn tegenspeler Bruins Slot verzette zich daartegen, omdat hij vreesde, dat er clan ongewenste en des tructieve krachten in de super-natio nale organen zitting zullen nemen. Ernstig scheepsongeval op de Nieuwe Waterweg WAARSCHIJNLIJK ZIJN VIJF MENSEN VERDRONKEN Gistermorgen om half negen is de „Maasdam", het nieuwste schip van de „Holland-Amerika-Lijn", op de Nieuwe Waterweg ter hoogte van Levers' Zeepfabrieken voor Vlaardingen, in botsing gekomen met het Duitse tank schip „Ellen", vijftien minuten nadat het vlaggeschip de kade had verlaten voor zijn reis naar Amerika. De „Ellen", die een bemanning van elf leden en een loods aan boord had, werd volledig overvaren, kapseisde en zonk langzaam. Zes der opvarenden en de loods werden gered. Helaas moet worden aangenomen, dat de andere vijf bemanningsleden (van wie men niet weet, of zij overboord zijn gespron gen dan wel aan boord zijn gebleven) zijn verdronken. Onmiddellijk werden reddingspogin gen in het werk gesteld. Een groot aantal vaartuigen voer direct naar de plaats des onheiis, terwijl reddings boeien op het water werden geworpen. Na betrekkelijk korte tijd was men er- In geslaagd zes drenkelingen, van wie enigen reeds bewusteloos waren, uit het w.ater te halen. Toen de „Maas dam" reeds de petroleumhaven was gepasseerd, kwam de „Ellen" weer bo ven om later langzaam maar zeker op nieuw te verdwijnen. Het schip zal worden gelicht. Omtrent de oorzaak van het ongeval tast men nog in het duister. Het zicht was door de mist niet al te best, maar toch ook weer niet zo, dat er geen na vigatie mogelijk was. Vermoedelijk heeft men op de „Ellen" gemeend nog wel ruimte genoeg te hebben om voor Aanslag op Sowjet-ambassadeur in Oost-Duitsland? Volgens de „Sunday Times" blijkt uit thans doorgekomen berichten, dat onlangs een aanslag is gepleegd op de Sowjetrussische ambassadeur in Oost- Duitsland, Semjonof. In de nieuwe Sowjet-ambassade „Unter den Linden" zou een kleine bom geplaatst zijn on der het bureau van de ambassadeur, die tien minuten nadat de bom was ontploft in het gebouw was aangeko men. Door de ontploffing liepen enkele personeelsleden verwondingen op. De bom zou geplaatst zijn door twee Duit sers, die de electrische installatie kwa men nazien. Uit de brandkast van het postkan toor te Boxmeer is een bedrag van f 39.000 verdwenen. Aangenomen wordt, dat deze som Dinsdagavond om streeks half tien weggenomen is. Van de daders ontbreekt elk spoor. Het schijnt, dat een postambtenaar de deur van de safe niet heeft gesloten, maar op een kiertje heeft laten staan. Even daarna gingen de drie aanwezige ambtenaren naar het kantoor van de directeur om iets te bespreken. Toen zij terugkwamen ontdekten zij tot hun schrik, dat de safe openstond en dat het geld was verdwenen. de „Maasdam" langs te komen, maar heeft men zich verrekend of hebben zich omstandigheden voorgedaan, die dit verhinderden. TENMINSTE 1000 MAROK KANEN GEARRESTEERD. Volgens berichten van Franse zijde zijn, na de wanordelijkheden te Casa blanca op Maandag j.l., waarbij acht blanken werden vermoord en een veertigtal betogers in botsingen met de politie om het leven is gekomen, ten minste duizend Marokkanen gearres teerd. Te Casablanca waren Dinsdag alle winkels, scholen en kantoren gesloten, zulks i.v.m. de begrafenis van de acht vermoorde Europeanen. Marokkaanse en Franse troepen, eenheden van het Vreemdelingeniegi oen, Franse marmepatrouilles en een heden Marokkaanse militie, bij elkaar 10.000 man, patrouilleerden door de straten. Eisenhower zal na aankomst in New York met MacArthur besprekin gen voeren over diens standpunt ten aanzien van de Koreaanse kwestie, al dus is Woensdag aan boord van de kruiser „Heleua", die vandaag in Ho- nolocloe aankomt, vernomen. Eisenhower zou MacArthur veel raadplegen op het gebied van zaken, het Verre Oosten betreffend, doch hem zou geen post in Eisenhowers regering worden aangeboden. KAPPERSZAKEN OPEN TOT HALF ZEVEN. Een aantal organisaties in het da mes- en het herenkappersbedrjjf heeft destijds verzocht het verbod een win kel op werkdagen na 18 uur voor het publiek geopend te hebben niet to doen gelden van 18.00 tot 18.30 uur voor winkels, waar het bedrijf van da mes- of herenkapper wordt uitgeoe fend. Bij K.B. is dit verzoek thans ingewil ligd. Bepaald is, dat dit latere sluitings uur uitsluitend geldt voorzover betreft het verrichten van kapperswerkzaam heden. Het besluit treedt 11 December in werking MARKEN GEÏSOLEERD. Marken is geïsoleerd. De veerboot Monnikendam-Marken, die gistermid» dag uit Monnikendam was vertrokken, moest wegens kruiend Ijs terugkeren. Een paar honderd arbeiders en scho lieren konden tengevolge hiervan het eiland niet meer bereiken en moesten trachten elders onderdak te verkrij gen. Veertig Amerikaanse militairen, die juist op Marken hun verlof door brachten, konden het eiland evenmin verlaten. Gistermiddag zjjn vier bewoners van Monnikendam op de schaats de Gouw zee overgestoken. Aangezien gisteren geen post op Marken werd bezorgd, zal een aantal Markers vanmorgen pogen per slede de vaste wal te bereiken. BB het krieken van de dag zal de N.Z.HL V.M. met de veerboot „Koningin Em ma" proberen een vaargeul te breken over de Gouwzee. RIDGWAY TEVREDEN MAAR NIET VOLDAAN. Officieel is meegedeeld, dat generaal Ridgway zeer tevreden is over de op bouw van zijn strijdkrachten geduren de 1952. Hjj waarschuwde echter, dat de beschikbare strijdkrachten nog niet voldoende waren om voldoende veilig heid te verschaffen. Volgens voorlopige ramingen van de militaire commissie van de Navo zal het leger van het Atlantisch Pact aan het einde van 1953 60 divisies omvat ten, nl. 30 in actieve dienst en 30 in reserve, tegen 50 divisies, waarvan eveneens de helft in reserve, tegen het einde van .dit jaar. „BIJ GOD ZIJN ALLE DINGEN MOGELIJK" Ring Walcheren der Herv. Mannenorganisaties bijeen „Alleen wanneer dat tot Zijn eer is, zal God gebedsgenezingen laten plaats vinden. Laten wij echter steeds in het oog houden, dat wij boven alles bidden: „niet onze wil, maar Uw wil geschiede". Aldus besloot de Vlissingse chirurg, dr P. C. Kraan, zijn inleiding, die hij gisteravond hield in de Ringvergadering van de Herv. Mannenorganisaties op Walcheren in de Bogardzaal te Middel burg. De arts sprak over: „De houding van de christen-arts tegenover ziekte en genezing, in het bijzonder de zin van de gebedsgenezing". Dr Kraan zei, dat het voor hem on omstotelijk vaststaat, dat ziekte een uitvloeisel is van de zonde. Bij de zondeval is de relatie met God ver broken en zo is ook onze relatie tot de Heer verbroken. Hij wees erop, dat de christenheid zich ervan bewust moet zijn, dat mén gemeenschappelijk schuld heeft aan ziekte, doch niet, dat men een bepaalde ziekte moet zien als gevolg van een bepaalde zonde. De medische wetenschap heeft de laatste jaren zich zodanig ontwikkeld, dat er aandacht wordt geschonken aan het verband dat bestaat tussen het geestelijk leven van een patiënt en een lichamelijke aandoening. Dat betekent echter niet, dat men nu van een chris telijke wetenschap kan spreken. Een aantal kwalen kan niet genezen wor den met het mes van de chirurg of met medicamenten, maar uitsluitend door het in evenwicht brengen van de geestelijke gesteldheid. Het is hier, dat de christen-arts een prachtkans krijgt Ook de nieuwste medicamenten zag dr Kraan als een gave Gods en hetzelf de geldt voor de nieuwste snufjes op het gebied van operatief ingrijpen. Uitdrukkelijk vestigde dr Kraan er de aandacht op, dat de genezing niet van de arts afhangt, maar alleen van God. God spreekt het laatste woord, aldus de medicus. Sommige kringen eisen van hun arts genezing en dat is fout. Vervolgens wees dr Kraan op het feit, dat het christelijk leven zoveel vervlakking vertoont inplaats van een noodzakelijke blijheid. Het is op dit terrein, dat de opwekkingsbijeenkom sten van Zaiss een kans krijgen. De mensen, die er heen gaan, verwachten iets. Ook zij, die ongeneeslijk ziek zijn. En terecht, want wat voor de medici onmogelijk is, is mogelijk bij God. God verricht dagelijks genezingen op gebed. Ook met behulp van de me dici. Dat moet de chistenheid leren zien. Zoals hij Zaiss gebruikt als een middel om mensen te genezen, zo ge bruikt God ook de artsen. Niet alle ge nezingen op de opwekkingsbijeenkom sten zijn gebedsgenezingen; soms is het alleen maar massa-psychose. Ten slotte merkte de arts op, dat hij als christen grote bezwaren heeft tegen de dringende toon, waarop door Zaiss ge beden wordt. Uitdrukkelijk wees hij erop, dat God Zich niet laat dwingen. Na dit duidelijke en uitermate boeiende referaat werden tal van schriftelijke vragen gesteld. De bijeen komst, die onder leiding stond van de heer C. Dronkers uit Vlissingen, was zeer druk bezocht. Vele reizigers gedupeerd De trein richting Vlissingen, die 's mor gens om 7.55 uit Goes naar Middel» burg moet vertrekken, is gistermorgen op het Goese station blijven staan wegen» een defect aan de motor. Hierdoor kwam de verbinding van 8.32 uit Vlissingen en 8 39 uit Middelburg naar Goes te ver» vallen. Er was op het Vlissingse station geen reserve-treinstel aanwezig. Het ge volg was, dat tientallen reizigers, voor namelijk zij, die hun werk in Goes heb ben en in Middelburg en Vlissingen wo nen en een groot aantal scholieren, die Goese scholen bezoeken, ernstig gedu peerd werden. Zij moesten wachten op de trein van 9.37 voor zij naar hun werk of school konden vertrekken. De reizigers van de trein, die pech had, konden pas een uur later uit Goes vers trekken. Hoge straffen geëist tegen V.V. „Zuid-Beveland" en administrateur De Veilingver. „Zuid-Beveland" te Goes en de administrateur van deza instelling, J. C. C. uit Goes, waren door de Economische Politierechter gedag vaard, omdat deze veiling zich niet had gehouden aan de voorschriften betref fende de minimumaankoopprijs van exportfruit naar Duitsland, alsmede, omdat de veiling ongeoorloofd een uit- voermachtiging voor zulk fruit had verstrekt. Voor dit feit eiste de Off. van Justi tie tegen de veiling een boete van f 2000.en storting van een waarborg som van f 5000.gedurende twee jaar. Tegen C. werd geëist f 250 of 1 rnxid hechtenis. De fruitexporteur Th. uit Den Haag, die door aankoop van dit fruit medeplichtig was geweest aan de overtreding, hoorde tegen zich een. boete van f 750.of 2 maanden hech tenis eisen, met storting van een waar borgsom van f 1000.gedurende 2 jaar. Uitspraak 16 December. Zweeds motorschip liep bij Bath aan de grond. Precies twaalf uur nadat het bij Bath op de z.g. ballastplaats in de Wester- Schelde aan de grond was gelopen, is het 7066 brt. metende Zweedse motor schip „Nuolja" van de Grangesberg rederij te Stockholm tussen 8 en 9 uur gisteravond vlot gesleept met behulp van zes sleepboten, nadat gistermorgen reeds pogingen daartoe in het werk waren gesteld door een Nederlandse en een Belgische sleepboot. Het schip was met erts op weg naar Antwerpen. Er ontstond bijna geen schade. DE BILT ZEGT» Dooi. Veranderlijke bewolking met tijde lijk enige sneeuw of regen. Vrij krach tige tot matige wind tussen Zuid en West. Temperatuur overal oplopend tol enkele graden boven het vriespunt.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1