E KERST BOMEN ALBERT HEIJN Kwekerij M. H. DEKKER Minister Donker wil streep onder het verleden van het Beheersinstituut zetten. Gruwelijk misdrijf eindelijk opgelost Griepbeslrijdingmet 4 middelen tegelijk! ChefarineJ! KABOUTERS 33 Als roerganger... Mosquito d'Italia 2crgddje tornt Hoe wordt de Noordoost- poider nu bestuurd? FEUILLETON Een tand, „Ik kon het niet langer volhouden/' Dr Brouwer 65 jaar* Bossen Dennengroen en Hulst. Kwekerij Langevielesingel 38 - Middelburg KERST-KRANSJES CHOC. KRANSJES JÉ&l MUSKET KRANSJES OQ FOND. KRANSJES SCHUIM KRANSJES KERSTPUDDING -I KERSTBOOM-KAARSJES A£± KNAKWORST OO NIERBROOD - - v' H. H. Landbouwers - Tuinders A. CORNELISSE f 1500.- /luit JO BOGAARD 1 Woensdag )0 December 1952 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Critiek van de Kamer aanvaard. Schuld t samenloop van omstandigheden. Minister Donker kan de ernstige critiek van de Tweede Kamer op de hou ding van de regering ten opzichte van het Nederlandse Beheersinstituut niet afwijzen. Hij meent, dat de vraagstukken, die met het Beheersinstituut ver band houden niet steeds zijn behandeld met de voorrang, die nodig was. De ontstane vertraging wil minister Donker niet aan onwil wjjten. De regering kan men hiervan geen verwijt maken. Het is ondoenlijk, 20 zegt de minister ver Jer in de memorie van antwoord over het wetsontwerp waarbij de machti ging is gevraagd van de Rekenkamer om de ontvangsten en uitgaven van het Beheersinstituut uit te breiden, in de feitelijke gang van het verleden veran dering te brengen. Daarom is hij van mening, dat door het wetsontwerp een streep gezet moet worden onder een periode, waarin veie fouten zijn gemaakt. Dit is de enige en de mogelijke uitweg. De leiding van het Beheersinstituut, zo luidt de verontschuldiging van de minister, heeft gedurende de eerste tijd voor grote moeilijkheden gestaan. De taak van het instituut was nieuw en groot van omvang. Het werk moest verricht worden met ongeoefend en sterk wisselend personeel. In die tijd kwam van de eigenlijke beheerstaak zeer weinig terecht. Er werd te wei nig aandacht besteed aan de organi satorische en administratieve zijde van het werk en dit wreekte zich bij de financiële verantwoording. Hoewel de bepalingen van de besluiten rechts herstel, rechtsverkeer en vijandelijk vermogen een deugdelijk toezicht op het Beheersinstituut mogelijk maken is hiervan weinig terecht gekomen in het begin. Men maakte moeilijke jaren mee. Aan de wensen van de Algemene Re kenkamer met betrekking tot de ad ministratie is zoveel mogelijk tege moet gekomen. De Rekenkamer heeft dan ook de ontvangsten en uitgaven van het Beheersinstituut over 1950 verevend. In haar verslag van 1951 maakt de Rekenkamer weinig opmer kingen. De minister is van oordeel, dat zo spoedig mogelijk na de weigering der verevening van de ontvangsten en uit gaven van het Beheersinstituut door de algemene Rekenkamer een regeling bij de wet totstand moest komen. Hjj be treurt het, dat dit niet is gebeurd. Een Volgende week Woensdag komt de poldercommissie voor algemene belangen, welke in de Noordoostpolder nog steeds de taak van de gemeenteraad, maar dan in adviserende zin, waarneemt, voor een belangrijke beslissing te staan. Zij zal moeten adviseren over de vraag hoe de Noordoostpolder in de naaste toekomst bestuurd zal moeten worden. Het is nl. ruim 10 jaar geleden, dat het openbaar lichaam der Noordoostpolder werd ingesteld. Het heeft altijd in de be doeling geiegen, dat de bestaansduur van dit openbare lichaam zo kort mogelijk zou zijn, maar met name in de periode 19421947 heeft de polder zich niet zo snel kunnen ontwikkelen als in normale tijdsomstandigheden het geval zou zijn geweest. Nog steeds worden de besluiten welke elders door een gemeenteraad moeten worden genomen, door de land drost, tevens directeur van de Wiering- meer (afd. N-O.P.-werken), genomen. In besloten zitting heeft de poldercom missie de vraag wat er nu verder moet gebeuren reeds onder ogen gezien. 17 December zal zfj dat in het openbaar doen. De belangrijkste vraag welke daar bij aan de orde zal komen zal zijn of tot opheffing van het openbaar lichaam zal moeten worden overgegaan. Daarbij moet men in aanmerking nemen de vraag of de polder reeds voldoende tot ontwikke ling is gekomen om door de eigen bevol king bestuurd te kunnen worden. samenloop van omstandigheden Is hier van de oorzaak. De mening dat hierdoor een ver traging is ontstaan door onwil van de regering kan de minister niet delen. Dat men aan het departement van Justitie niet gediend is geweest van de rol van de Rekenkamer is een verkeerde veronderstelling. Er is geen verzet geweest tegen de Reken kamer in lijdelijke of andere vorm. Wel is er verschil van mening ge weest, maar dit kan men niet als ver zet kwalificeren. Denk om de zinken centen! ,,Laat niemand vergeten deze week nog alle spaarpotten, collectebussen e d. na te gaan", zo luidt een raad van het ministe rie van Financiën Ze bevatten misschien nog vele centen, die tot en met 15 December a s. nog in gewisseld kunnen worden bij alle post kantoren. Daarna zijn ze waardeloos. Ingezonden Mededeling Cadv.). w Een lekkernij: verrukkelijk van smaak, pittig van aroma, croquant van samenstelling. 35 ct. per 100 gr. KINGFABRIEKEN TONNEMA N.V. Grondverzakking in Den Haag. Zaterdag deed een heer aan da politie post Gevers Deijnootweg te 's Graven- hage aangifte, dat hij met zijn rijwiel op de Van Alkemadelaan, bij de Pompsta- tionsweg, in een groot gat was gereden. Men vermoedde, dat dit gat was ontstaan door een lek in de waterleiding. Het werd gedicht. Toen Zondagmorgen twee dames over de bewuste plek wandelden, zakten zij plotseling in een gat van twee bij twee meter, dat bovendien twee meter diép was en vol water stond. De slachtoffers liepen verwondingen op, terwijl hun kle ren ernstig werden beschadigd. Het gat in nu voor de tweede maal gedicht. Eerst thans is een misdaad opgehelderd, dat Zwolle en omgeving ruim zes jaar geleden in rep en roer heeft gebracht. De 33-jarige Zwollenaar J. S. heeft bekend, dat de twaalf jaar oude Henny Koezen op 6 October 1946 door zijn toedoen het leven heeft verloren. In de Zwollerkerspelse buurtschap Ber- kum. vond men indertijd aan de oever van de Overijsselse Vecht het levenloze lichaam van het meisje, met het hoofd in de rivier. Achttien dagen later werd J.S., verdacht van dit misdrijf, aangehouden. De man ontkende. Wegens gebrek aan bewijs moest hij na vijf dagen vrijgelaten worden. Onlangs is deze oude zaak door de justitie weer aan de orde gesteld- Toevallig werd een maand geleden J. S. weer aangehouden, verdacht van een heel andere zaak. Als depothouder van een Tilburgse textielfabriek had hij nl. f 18.000 verduisterd. J. S. werd door de Zwolse politie nog eens danig aan de tand gevoeld inzake het drama van het najaar 1946. En ditmaal bekende hij het meisje met het hoofd in de rivier gelegd te hebben. Hij vermoedde nl-, dat het kind reeds dood was, hetgeen naar bij de sectie achteraf bleek niet het geval was. Henny Koezen had met een dochtertje van J. S. de bewuste dag beukenootjes gezocht. Zij was daarna even aangelopen bij de woning van S„ waar behalve S., zijn vrouw en drie kinderen zich bevon den. Even nadat het meisje weg was, ging S. een eindje omlopen. Hü heeft in de buurt van een bunker aan de Vecht het meisje ontmoet en haar met grote kracht vastgegrepen- Naderhand werden sporen van geweld aan de hals van het meisje gevonden. Toen het slachtoffertje op de grond viel, dacht J. S. dat zij dood was en hij legde haar vervolgens met het hoofd in de rivier. Ingezonden Mededeling (adv.) De mist in Londen is gistermorgen vrij wel geheel opgetrokken. Enkele mistban- kep kwamen hier en daar nog voor. Tuinbouw ongerust over Belgische handelingen. De Stichting voor de Landbouw heeft in een brief aan minister Mansholt haar ernstige ongerustheid tot uiting gebracht over de wijze, waarop van Belgische zij de de bepalingen van het landbouwproto- col ten aanzien van tuinbouwproducten worden toegepast. De Stichting heeft er de nadruk op ge vestigd, dat het Belgische optreden ge heel indruist tegen de geest van het pro tocol, daar vaak minimum-prijzen wor den vastgesteld, die vèr liggen boven de Belgische kostprijzen van het product. Daarnaast heeft de stichting ernstige bezwaren tegen de wijze, waarop van Belgisclpe zijde import van tuinbouwpro ducten in verscheidene gevallen is stop gezet. 51 _o— „Nemen jullie ons bed maar", zei Liesbet tegen de Meijers. „Bertus en ik moeten vandaag toch vroeg aan de slag. We trekken vandaag in ons eigen huis, ziet u", zei ze trots. En vrouw Huisman voegde erbij „Nu zij ons toch verlaten gaan, kun nen jullie mooi bij ons in komen tot dat jullie een eigen huis hebben." Vrouw Meijers dankte hen beiden hartelijk. „Ik denk, dat we al gauw teruggaan naar Albany", zei ze, „maar we willen zolang graag bij u blijven." Bertus merkte op: „Het leven hier is zo mooi door de christelijke naasten liefde en broederdienst, die men hier ervaart." De Zondagen waren hoogtepunten in het leven van de immigranten. Dan werd het geluid van een bijl noch het gekraak van vallend hout gehoord. Het gereedschap van boer en houthakker rustte. Zondagsmorgens was het in het woud zo stil, alsof geen mens het ooit betreden had. De Zondag was een dag van aanbidding. Even voor negenen ging de deur van het huis van Bertus en Liesbet open en de kinderen stapten naar bui ten gevolgd door him moeder. Jacob liep voorop, dan kwam Hansko en dan, hand in hand, Tineke en Marietje. Va der en moeder sloten de rij. Achter elkaar gingen ze het smalle paadje naar de kerk. Moeder zuchtte even toen ze haar schare overzag. De kle ren van de kinderen waren niet zo netjes als ze in Arnhem gewend was geweest op Zondag. Ze waren welis waar schoon. De zelfgemaakte zeep en de houten wasplank, die Bertus zo zorgvuldig geschaafd en geschuurd had, zorgden daar wel voor. De was dag was heus niet een bezoeking als de jongens het water aandroegen uit de put en het vuur stookten. Maar de kleren waren zo erg versleten en al zo dikwijls versteld. De hele zoom was al uitgelegd van Tinekes jurkje, maar het was alweer te kort. En geld had ze niet. Enfin, ze wilde zulke gedachten niet de Zondagochtend laten beder ven. De kerk was een kathedraal met een dak van groene bladeren, maar met boomstammen en boomstronken dat 9& U w-ijyen yxZ door Marian Schoolland als banken. De open plek was gelegen naast het huis van Van Raalte. Aan de ene zijde, het dichtst bij de „pas torie" stond een hoge stronk, die diende als preekstoel. Vlak naast de preekstoel zat mevrouw Van Raalte al met de jongste in het wiegje onder haar bereik. De andere kinderen zaten onder de hoede van Jennigje op een boomstam. Bertus Berghuis vond een goed plaatsje voor zijn gezin: de kleintjes met moeder op een stam, de oudsten elk op een stronk. Uit alle richtingen kwamen de gezinnen aanwandelen. Ze groetten elkander met gedempte stem men en lachten naar kennissen. De Zondag was een gezellige dag. Zonder die ene hoogtijdag van geestelijk le ven en gezellig samenzijn in een week van zwoegen zou het bestaan ondraaglijk eentonig en moeilijk zijn geweest. Anton schatte hoeveel er nu waren. Wel een paar honderd. Iedere Zon dag was de gemeente groter dan de Zondag daarvoor. Steeds druppelden immigranten binnen van Detroit en Albany en Kalamazoo, en af en toe arriveerden grotere groepen direct van over de oceaan. De Meijers vonden de open plek reeds bijna geheel bezet. Er was nog wat ruimte vooraan. Antons gedachten concentreerden zich plotseling op Anna en het huis, waaraan hij binnenkort hoopte te be ginnen. „De eerste boom gaat morgen om", beloofde hij zichzelf. Plotseling verstomde het gefluister. Van Raalte stond op de preekstoel. Alle hoofden bogen zich toen hij zijn handen ophief. En hoe weergalmde het woud van het plechtige rhythme van de psalmmelodieën. Hun hele ziel leg den de kerkgangers in hun gezang. Die man daar werpt zijn hoofd in de nek van geestdrift. En het gezicht van dat oude vrouwtje straalt van instemming met de woorden van de psalmist. In hun gezang belijden zij hun zonde en onwaardigheid, in het gezang spreken zij hun geloof en vertrouwen uit, in het gezang storten zij hun gebeden, hun lofprijzing, hun dankbaarheid en hun geroep om hulp uit. Hoe heerlijk was het zo samen God te kunnen dienen! Moeder Liesbet voelde de blijdschap in zich gloeien. De vogels zingen op zoete tonen Zijn lof, maar hoeveel schoner moet het gezang van Zijn kinderen Hem in de oren klinken. Want zij weten wat ze zingen. Zij kennen de vreugde van Zijn verlossing. (Wordt vervolgd) Tsjech pleegde zelfmoord, Hij werd achtervolgd door Russische koeriers. Ladislas Brozek, de Tsjechoslowaak dia vorige week dood in zijn hut aan boord van het Italiaanse passagiersschip „Guilio Cesare" werd gevonden, heeft in een af scheidsbrief aan zijn vrouw geschreven dat hij door Russische koeriers werd achtervolgd en dat hij zich van het leven beroofde, omdat hij het niet langer kon volhouden. Hij was op weg naar huis, na een reis door Zuid-Amerika- ln de brief schreef Erozek verder, dat hij niet de hulp van de Italiaanse politie wilde inroepen, omdat dit moeilijkheden voor zijn gezin in Tsjecho-Slowakije met zich mede zou brengen. Hij zei verder, dat een Tsjechosiowaakse auto hem in Genua zou opwachten om hem recht streeks naar Praag te brengen. Een functionaris van de Tsjechoslo- waakse legatie te Rome had aan de auto riteiten te Genua toestemming gevraagd om het stoffelijk overschot van Brozek naar Praag over te brengen. Onderscheiding voor majoor Breunesse. De voorzitter van de Ned. Bond voor Lichamel. Opvoeding, majoor b. d. J. N. Breunesse, is benoemd tot Officier in de Orde van de Eikenkroon van Luxem burg. Hij heeft deze onderscheiding ont vangen als waardering voor zijn werk voor de Internationale Vierdaagse Af standsmarsen, Zendingsdirector der Ned. Herv. Kerk, Morgen, 11 Dec., hoopt dr K. J. Brouwer te Oegstgeest zijn 65e ver jaardag te vieren. Daarmee zal hij dan de pensioengerechtigde leeftijd hebben bereikt. Het Nederlandse Zendingsblad, dat dezer dagen verschijnt, wijdt aan dit feit een artikel van de hand van zendingsdirector D. Crommelin, waarin onder andere wordt gememoreerd, dat de veis die dr Brouwer in 1927 naar de zendingsterreinen maakte, hem de grondslag heeft gegeven voor het be leid dat hij in 25 jaar heeft gevoerd. Een beleid dat de laatste jaren zijn weerslag vond in het rijpend inzicht bij de zending van de Hervormde Kerk, dat de zendingsleiding in Neder land voor alles moest trachten het In donesische gezichtspunt in het oog te vatten, opdat van goede samenwerking tussen hier en ginds sprake zou kun nen zijn. Ook van de na-oorlogse si tuatie in Indonesië stelde dr Brouwer zich persoonlijk op de hoogte, door zijn reis in 1948. Hij kon zich toen re kenschap geven van het groeiend zelf bewustzijn der volken van Oost-Azië en van de dringende noodzaak om de kerk in Nederland te doordringen van de ernst van de nieuwe verhoudingen. Indien dit inzicht zich in de Hervorm de Kerk heeft baangebroken is dit voor een belangrijk deel aan de arbeid van dr Brouwer te danken, aldus het ar tikel. Algemeen tekort in het sterlinggebied. De economische conferentie van het Britse Gemenebest is het er over een* geworden, dat alle delen van het ster linggebied zich gesteld zien voor een al gemeen tekort aan financiële middelen voor economische ontwikkeling. Dit be tekent, dat het sterlinggebied er in de eerste 'plaats tiaar zal moeten streven zijn betalingsbalans met de rest van de we reld in evenwicht te brengen. Bij de be studering der, ter conferentie ingediende ontwikkelingsplannen, werd rekening ge houden het het feit, dat het betalingsba lans-tekort van het sterlinggebied on danks de bestaande invoerbeperkingen en ondanks de hulp ten bedrage van 260 millioen pond sterling per jaar, die van buitenaf wordt ontvangen, r.og steeds 160 millioen pond sterling per jaar bedraagt. ,7n-vden Mededeling (Adv.) Elk tablet Chelaiine „4" bevat 4 geneesmiddelen, die in de gehele wereld beroemd zijn geworden en miilioenen mensen al baat brachten. BEROEMDS GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET 'njjföedöetwonderw Zeven blanken in Zuid-Afrika gearresteerd. In Zuid-Afrika zijn Maandagmiddag zeven blanken gearresteerd,- omdat zij deelnamen aan de „ongehoorzaam heidsactie". Zij betraden Germiston, een woonoord voor inheemsen in de omgeving van Johannesburg. Daar or ganiseerden zij een bijeenkomst van inheemsen. OUD-K.N.I.L. EN KX.-LEDEN UIT INDONESIË? Radio Indonesia heeft bericht, dat de regering alle in Indonesië vertoevende oud-leden van het K.L. en K.N.I-L. zou hebben aangezegd zo spoedig mogelijk het land te verlaten. De emigratiedienst heeft echter verklaard, dat van een alge mene uitwijzing niets bekend is.'Een aan tal oud-militairen heeft geen verlenging van hun toelatingskaart verkregen en moet het land verlaten, maar in veel meer gevallen is de gevraagde verlenging wèl toegestaan. Bestel nu reeds Uw Kerst bomen. Grote voorraad 1e kwal. van 50 600 cm vanaf 60 cent per stuk. Voor de kamer: Cyclamen vol knop van f0.45 tot f3. Verder alle soorten potplanten, snij bloemen, Cyclamebloemen f 1.50 per bos, en Chrysanten. Voor de tuin: Heesters, Rozen, Vruchtbomen, Bessen, Frambozen, Lygustrum, Els, Populieren, enz. Turfmolm en Rietmatten. Beleefd aanbevelend, Elke Dinsdag op de Markt te Goes, elke Woens dag op de Markt te Oostburg en elke Donderdag en Zaterdag op de Markt te Middelburg of elke dag op de Telefoon 2661 TE KOOP. b Een overjas lft. 14 j. Marie- kerke 11, Meliskerke. 1 Vrieze, 2 zwarte winter Rokken, middelmaat- Noord- weg 59, Serooskerke (W.) - Mooie BIGGEN, Popkens- burg 23, St. Laurens. -. Passerdoos (klein formaat) en enige boeken over bouw kunde, o-a. Timmeren IJ. v. d. Veen en Metselen F. Weide. Korendijk 44, Middelburg. - BIGGEN. CHR. DEKKER, 't Hof ter Hoge, Breeweg 14. «- Nette werkmanswoning in centrum Middelburg, direct te aanvaarden. Hypoth. beschikb. InlNieuwe Vlissingseweg 116 Middelburg Nikkele plattebuis-kachel, als nieuw. B 7, Gapinge. DIVERSEN. - Verdelg ratten met Tqmo- rin Verkrijgbaar bij drogiste rij D. Verhulst, Westkapelle. Nu voor Ieder !l Een ELER WASMACHIEN i Ongekend stuk vakmans weck voor 2 'l2 kg wasg. in 5 minuten stoom De White Wash f 197,50 Hoe dit mogelijk is? Vraag dit bij VAN ROON L.Viele 62, Middelburg KACHELS en HAARDEN ook Oliestookkachels en Imperator Wringers de betere en niet duurder PETR. KACHELS en RADIATORS Bezoekt de postduiventen- toonstelling Vrijdag en Zater dag a.s. „Mercurius", Koe poortstraat, Middelburg- Ge opend, Vrijdagavond van 18 22 u. Zaterdag de gehele dag. met suiker bestrooid 250 gram u %r 100 gram58- 100 gram 100 gram 100 gram met hele vruchten 100 gram Grote sortering kaarsenI per pak55 en Frankfurter per paar 100 gramj Zie a.s. week onze Kerstfolder voor onze Speciale Kerst Aanbieding MAAKT U HET LEVEN GOEDKOPER! w rf - - - De administratie van „Zecuwsch Dagblad" belast zich ook gaarne met het plaatsen Uwer berichten en ad vertenties in alle dag- en weekbladen, zonder enige prijsverhoging. VOORRADIG Stalen Mestkruiwagens op ijzer of luchtband Zware Zakkenopheffers Bascules, Biggenbakken Lëwe spaden Walch. model Stalschoppen en rieken Stallant. en vergassers Hooizagen - Boomzagen Robur Tuinderswagens Snoeigereedschappen Spuitvet en consistenivet Engelse sleutels, ring- en steeksleutels enz. Timmergereedschappen Ijzerwaren Beleefd aanbevelend Vlasmerkt 14 - Tel.f. 3343 MIDDELBURG Gevraagd door particulier: Voorwaarden nader over een te komen. Brieven on der Nr A 3723, aan Bureau van dit blad te Goes. Uw Waldorp Mosquito in en voor slechts f210.— krijgt U een originele Geen één die kapoi gaatl Dealer voor Walcheren Kromme Waal - Middelburg Telefoon 3409 MOSQUITO SERVICE? DE BESTE SERVICE li et is ondoenlijk, om een ook maar enigszins beknopte op somming te geven van het werk, dat een matroos aan boord van een oorlogsschip verricht. Of het meert of ontmeert of dat het zich in volle zee bevindt, zfjn handen vinden altijd nuttig werk. De matroos kan zich bovendien specialiseren door het halen van een brevet, waarvoor verschillende mo gelijkheden bestaan. Sommige van die bre vetten openen de mogelijkheid tot overgang naar een daarmee verband houdend dienst vak. Matrozen kunnen opklimmen tot op- perschipper (adjudant-onderofficier). Alle inlichtingen zijn te verkrijgen by de volgende adressen i By de Koninklijke Marine is voor flinke jongemannen van IS jaar en onder weer plaats in vele dienstvakken, als matroos, seiner, tele grafist, stoker dienstvak machinistelectro-mon- teur, chauffeur, marinier, marinier van de verbin dingsdienst, enz. enz. Goes Gem.huis, Donderd. v. 17-17.30 u. Middelburg Koepoorisfr. 8, Donderd. v. 12-15 u. Torneuxen Gem.huis, 1e, en 3e Vrijd. v. d. mnd v. 13-14.30 u. Zlerikzee Gem.huis, 2e, en 4e Vrijd. v. d. mnd van 12-14 u. en te 's-Gravenhage Hoofd Marinewerving Bezuldenhouise- weg 123. KON.INKLIJKI MA RIN E

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 3