Ernstige crisis tussen Westduitse regering en Staatsgerechtshof Churchill volgend jaar naar Eisenhower Tweede Kamer is ontevreden over het werk der Ver* Naties Oostduitse minister van Handel geschorst SNIPPER NIEUWS1 Nederlandse regering bezorgd over uitspraak van Amerikaanse rechter PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Manoeuvre van Adenauers coalitie mislukt Bindend ver klaring van advies over Europese verdragen „ontoelaatbaar" geacht Eisenhower vraagt Mac- Arthurs plan voor Korea Pinay behield het vertrouwen Dodelijk ongeval hij 's-H* H/kinderen 1 i Z.L.M.-tentoonstelling dit jaar te Zierikzee Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad* Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, TeL 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelbu g» Korte Voordstraat 35. TeL administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Djjkstraat 26—28 ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2840 WOENSDAG 10 DEC. 1852 Abonnementsprijs j 0.44 per week, ƒ1.85 p. maand, ƒ5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEÏDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Hujjssen, Temeuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; 3. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiuema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maant Ponderdag: Zon op 8,38 u., onder 16.29 u. Maan op 2.06 u., onder 18.09 u. Hoogwater Donderdag 11 Deo.! Vlissingen: 8.46 u. 1.17 m., 21.82 u. 1.39 m. Terneuzen: 9.09 u. 1.3T m., 21.54 u. 1.60 m. Wemeldlngel 10.11 u. 1.07 m., 22.53 u. 1.37 m. Zierikzee: 9.49 u. 0.88 m., 22.38 u. 1.18 m. IlllllillllHlllllllilllllllllMlllNIllllMMIIIIIIMIIllllIBMIlIBtinillltnffllfflllllillllMllllllllllliliiiilPiri Het gisteren genomen besluit van het Staatsgerechtshof te Karlsruhe om het aan Bondspresident Heuss te verstrekken advies met betrekking tot de grondwettelijkheid der Europese verdragen bindend te verklaren voor beide kamers van het Hof heeft tot een ernstige crisis tussen Bondsregering en hoogste Gerechtshof geleid. Het besluit heeft in de Bondskanselarij te Bonn als een bominslag gewerkt en officieel werd verklaard, dat men deze ont wikkeling niet had voorzien, toen men vorige week besloot een snelle en bindende uitspraak 'an de tweede kamer van het Hof te vragen. Het besluit werd „ontoelaatbaar" genoemd. Staatssecretaris dr Lenz, Adenauers naaste medewerker, verheelde niet, dat een ernstige crisis is uitgebroken. „De regering kan niet inzien op wel ke bepaling van de wet op het Staats gerechtshof het arrest werd gebaseerd. De regering ziet in dit besluit een on toelaatbare beperking van de juridi sche besluitvaardigheid van beide ka mers van het Hof", aldus Lenz, die verder zei, dat een voltallige zitting van het Hof eerst bindende besluiten kan nemen, wanneer beide kamers een De aanstaande president van de Ver. Saten, Eisenhower, heeft tele grammen gewisseld met generaal MacArthur. Eisenhower verzocht om diens plan tot beëindiging van de Koreaanse oorlog. De perssecretaris van Eisenhower, Hagerty, deelde verslaggevers aan boord van de „Helena" mede, dat Eisenhower sinds hü Korea had ver laten in telegrafisch contact had ge staan met MacArthur. „Vanzelfspre kend wenst de gekozen president ken nis te nemen van de inzichten en de mening van de generaal over Korea", aldus Hagerty. MacArthur zei Vrijdag in een rede, dat hij een plan had, maar dat hij het alleen aan Eisenhower zou geven, in dien deze erom zou vragen. Dronken diplomaat had geheime stukken bij zich. Het State Department heeft maat regelen gelast tegen de Amerikaanse diplomaat Kohier, die niet voldoende zorg gedragen zou hebben voor gehei me documenten over Tunesië en Ma rokko, welke onder zijn berusting wa ren. Kohier werd wegens dronkenschap aangehouden, nadat de auto, waarin hij met zijn vrouw van een feest kwam, tegen een telegraafpaal was gereden. Hij bleek toen bedoelde stukken, waar van de bronnen van informatie geheim moesten blijven, bij zich te hebben. tegengesteld oordeel hebben uitgespro ken. Dit geval deed zich volgens hem niet voor. ONGUNSTIG VOOR ADENAUER. De betekenis van het besluit ligt vooral in de verwachting, dat het door het Staatsgerechtshof aan de Bonds president te geven advies voor de re gering ongunstig zal uitvallen. Vorige week heeft de regering naar het schijnt inlichtingen gekregen, die haar tot het plotselinge uitstel van de behandeling der verdragen deden be sluiten. De regeringspartijen hebben ge tracht door zelf een klacht bjj de twee de kamer van het Hof in te dienen de dreigende ongunstige beslissing nog af te wenden. Van de tweede kamer van het Hof werd nl. aangenomen, dat zij in meerderheid het standpunt der re gering zou delen. Deze manoeuvre der regeringspartijen is mislukt. In Bonn rekent men op verreikende gevolgen van het besluit van het Hof. Men neemt aan, dat een afwachten van het advies aan de president zou bete kenen, dat de verdragen in de huidige tekst niet zullen kunnen worden gera tificeerd. OPEN HAARDEN SCHULD AAN LONDENSE MIST? Londen is nu reeds vier dagen in een dikke mist gehuld. De „Daily Herald" heeft met het oog op deze onprettige situatie de afschaffing van de „open haarden" bepleit.Volgens het blad zijn de millioenen open haarden in de Lon- dense huizen en de talloze fabrieks schoorstenen de medeveroorzakers van de dikke nevel. Wanneer men rookloze stookplaatsen zou invoeren, aldus het blad, zou men niet alleen de mist be strijden, doch tegelijk veel brandstof sparen. KAMP VAN POLITIEKE GEVANGENEN IN VENEZUELA? Een zekere kapitein Osborne heeft tegenover D.P.A. verklaard, dat hij zon der veroordeling gedurende vijf maanden in Venezolaanse kerkers gevangen gehou den is- O.m. had hij 18 dagen lang in ket tingen geboeid gelegen. Men had hem met een sabel een houw op zijn schouder gegeven. De Venezolanen hadden voorts een schip van Osborne geramd en laten zin ken en een ander schip geconfiskeerd. Volgens hem houden de Venezolaanse autoriteiten op een eiland meer dan 100 professoren, artsen en andere intellectu elen in het geheim gevangen. Dezen zou den tegen het huidige regiem zijn. INDIA VERWERPT BRITS- AMERIKAANSE RESOLUTIE. ndia heeft bij monde van mevr. Lasjmi Pandit het jongste voorstel van Engeland en de V.S. inzake demilitarisatie van Kasjmir alvorens daar een volksstemming wordt gehouden, in de Veiligheidsraad verworpen. Het liet echter de deur open voor verdere onderhandelingen. In het Brits-Amerikaanse voorstel werd aangedrongen op onmiddellijke on derhandelingen tussen India en Pakistan in het hoofdkwartier van de V.N. Deze besprekingen zouden ten doel hebben tot een overeenkomst te komen over de troe pensterkte aan weerszijden van de schei dingslijn in Kasjmir, nadat het tijdperk van de demilitarisatie ten einde is. De regering-Pinay heeft in de Franse Nationale Vergadering een vertrou wensvotum gekregen. Gestemd werd over het regeringsvoorstel om de be groting artikelsgewijze te behandelen. 300 stemmen werden voor de regering uitgebracht en 201 tegen. Het leven van Pinay's regering hing aan een zijden draad, toen de Gaullis tische fractie besloot tegen te stem men, maar de coalitiepartijen, hoewel zij critiek .hebben op enkele punten van de begrotingsvoorstellen, schaar den zich voor het overgrote deel achter de regering met het oog op de ernstige toestand in Noord-Afrika en Indo- China en. de komende vergadering van de Noordatlantische Raad. De overwinning van Pinay betekent niet, dat zijn voorstellen gemakkelijk door het parlement zullen worden aan genomen. Pinay was bereid kleine wijzigingen in het wetsontwerp aan te brengen om het voor het einde van het jaar aange nomen te krijgen. Inwoner van Heinkenszand in sloof gereden. De landarbeider A. G. uit 's-Heer Hendrikskinderen heef gistermorgen omstreeks 10 uur in een sloot langs de Rijksweg GoesMiddelburg ter hoog te van 's-Heer Hendrikskinderen, waar de weg afsplitst naar Wolphaartsdijk, het stoffelijk overschot gevonden van de handelaar in goud en zilver, de heer B. Fransen uit Heinkenszand. Het tragisch ongeval, waarvan nie mand getuige is geweest, moet Maan dagavond laat gebeurd zijn. De heer Fransen is naar alle waarschijnlijkheid in het donker in de sloot gereden. Men vermoedt, dat hij voorover in de mod der is gevallen en spoedig gestikt is. De fam. Fransen te Heinkenszand heeft Maandagavond in de veronder stelling verkeerd, dat de heer Fransen bij zijn zuster in Kapelle zou overnach ten. Men miste hem niet, toen hij niet thuis kwam. De heer Fransen, laat een vrouw met drie kinderen achter. De Rijkspolitie en het parket uit Middelburg, die een uitvoerig onder zoek ingesteld hebben, zijn tot de con clusie gekomen, dat bij dit ongeval geen sprake was van een misdrijf. IS SULTAN BUWONO NIET AFGETREDEN? De namen van kolonel Simbolon, ter ritoriaal en troepencommandant van Noord-Sumatra en kolonel Sugeng, commandant van Brwawidjaj a-divisie, doen de ronde als mogelijke candida- ten voor de functie van chef-staf voor de luchtmacht. Inmiddels beweert men dat de minister van Defensie zijn func tie niet heeft neergelegd, omdat de af- wikkelingsvoorstellen, die door hem zijn ingediend, allen door het Kabinet zijn aanvaard. Voorts zou zijn aftre ding geen oplossing betekenen van de moeilijkheden. Men is van mening, dat de door Sultan Buwono ingedien de voorstellen alle partijen kunnen be vredigen. Nader wordt gemeld, dat de kolonels het aanbod van de regering om de functie van chef van de staf van de luchtmacht hebben afgewezen. Kolonel Sugeng heeft zijn ontslag uit de dienst gevraagd. Wijziging belemmeringswet landsverdediging. ONGESTOORDE UITVOERING VAN DE BURGERLIJKE VERDEDIGING. Bjj de inrichting van de commando posten voor de burgerlijke verdedi ging is het mogelijk, dat men niet ge wenste medewerking verkrijgt van de eigenaar van het perceel, waarin de post gevestigd wordt. Evenals dat dit het geval is in de militaire sector, zo zegt de minister in zijn nota over het wetsontwerp tot wijziging van de be lemmeringen van de landverdediging, is het ook nodig, dat de burgerlijke verdediging ongestoord voorbereidin gen kan treffen. Tot nu toe zijn con flicten over b.v. de vestiging van commandoposten in der minnen opge lost, maar het is in het geheel niet zeker, dat dit in de toekomst ook het geval is, wanneer veel voorzieningen moeten worden getroffen. Israëlische gezant moet Polen verlaten. De Poolse regering heeft thans ook op de Israëlische legatie te Warschau een nota doen overhandigen, waarin wordt verklaard, dat de Israëlische ge zant als ongewenst persoon wordt be schouwd. De gezant is dr Koubovi, die zijn land zowel in Polen als in Tsjecho- Slowakije vertegenwoordigde. In Casablanca is het tot vuurgevechten gekomen tussen Inheemse troepen onder Frans bevel en een menigte demonstranten. Een opstandige wordt naaf het polltie-bureau gebracht. De politie verrichtte meer dan 500 arrestatie*. PLAN TOT HERSTEL DER WERELDECONOMIE Premiers van het Gemenebest bereikten overeenstemming Churchill zal in het begin van het volgende jaar naar Amerika gaan om aan Eisenhower een plan van het Britse Gemenebest voor herstel van de wereldeconomie voor te stellen. Het plan is uitgewerkt door de premiers van de landen van het Gemene best, die de afgelopen 10 dagen te Londen hebben vergaderd. De voornaamste punten, waarover overeenstemming is bereikt, zijn in grote lijnen: Mau Mau pleegt nieuwe moorden. Dertig leden van de Mau Mau heb ben Dinsdag weer een moord gepleegd. Het slachtoffer was Hoessein Kandji Dossa Madhani, een lid van een voor aanstaande Mohammedaanse familie te Ismailia. Zijn vrouw is met ernstige verwondingen naar het ziekenhuis ge bracht. Drie van zijn zeven kinderen werden eveneens aangevallen. Eerder op de dag zijn nog twee Mau Mau-moorden gepleegd op een blanke winkelier en een Afrikaan. Aiie Kikoejoes moeten nu hun regi- stratiekaarten bij zich dragen. Boete geëist tegen de „Telegraaf" Bjj behandeling ,in hoger beroep voor ae Amsterdamse rechtbank heeft de Of ficier van Justitie een principiële geld boete van f 10,of vijf dagen geëist te- de hoofdredacteur van de dagbladen Telegraafen „Nieuws van den Dag", wegens het plaatsen van een voetbal- prijsvraag zonder vergunning Volgens de Oflicier werd hiermee de loterijwet over treden. In eerste instantie voor de kan tonrechter, was de zaak met vrijspraak geëindigd. Maandag is een voorbereidende bespre king van drie dagen begonnen voor het opstellen van de agenda der wereldcon ferentie van Christelijke jeugd, die op 11 December in Kottayam, in de Zuid- Indische staat Travancore-Kotsjin, wordt geopend en veertien dagen zal duren. DRIE NIEUWE MINISTERS ACHTER REGERINGSTAFEL Kwestie-Nieuw-Guinea is voor de A.R. afgedaan (Van onze parlementaire redacteur). De fraaie luchters mochten dan branden, niet minder dan drie nieuwe ministers mochten achter de regeringstafel hebben plaatsgenomen, het debat over de begroting van Buitenlandse Zaken voldeed gistermiddag niet aan de verwachtingen. Professor Kernkamp assisteerde zijn collega's van Buiten landse Zaken, omdat de Unie-aangelegenheden m.i.v. 1 Januari naar dit de partement zullen worden overgebracht. Door de beschouwingen, die des mid dags werden gehouden (des'avonds kwam Verkeer en Waterstaat aan de orde), liep de rode draad van ontevredenheid over het werk der Ver. Naties. De heren Korthals (V.V.D.), van Baal (A.R.), Welter (K.N.P.) en mej. Klom- „WEGENS HET GEVEN VAN ONJUISTE LEIDING" Processen tegen hoge functionarissen in voorbereiding De Oostduitse premier Grotewohl heeft medegedeeld, dat de minister van Handel en Bevoorrading, dr Karl Hamann (liberaal-democraat), van ziju functies ontheven is „wegens het geven van onjuiste leiding, die gevoerd heeft tot een vermindering van de margarinebevoorrading van de Oostduitse bevolking". De staatssecretaris voor de voedsel- en genotmiddelenindustrie, Rudolf Albrecht (agrarische partij) is met „verlof" gezonden. Dat de boter- en margarinevoorzie ning stokt, wordt aan de „kapitalisti sche landen" verweten. Deze immers, aldus Grotewohl, kwamen hun leve rantieverplichtingen niet na. Verder was de schaarste te wijten aan het naar het Westen uitgeweken afdelings hoofd van het ministerie van Handel, Frits Hankte. Het suikergebrek was ontstaan, doordat suiker als compensatie voor f Schacht is op uitnodiging van de re gering van Syrië in Damascus aange komen om de financiële situatie in dit land, alsmede de uitvoering van diver se grote werken, zoals aanleg van spoorwegen en havenbouw, te bestu deren. Groot-Brittannië en Egypte hebben op een aantal punten overeen stemming bereikt over de toekomst van de Soedan. Volgens diplomatieke kringen is een algehele overeenkomst in zicht. Veertien Italianen zijn om gekomen en dertien gewond, doordat te Barletta, in Zuid-Italië, twee huizen zijn ingestort tengevolge van de zware regenval in de afgelopen twee dagen. Schuman, de Franse minister van Buitenlandse Zaken, zal Vrijdag naar Nederland vertrekken. Zaterdag zal hij in Tilburg de bul in ontvangst nemen waarbij hem het eredoctoraat van de Tilburgse Economische Hogeschool wordt verleend. Twee Nederlandse schepen, de „Damco 10" en de „Rijns burg", zijn licht beschadigd bij een aanvaring van 40 schepen die Dinsdag morgen op de Rijn bij Krefeld tenge volge van de dichte mist heeft plaats gevonden. Het vertrek van mr W. F. L. Graaf van Bylandt, de nieuwe Hoge Commissaris te Djakarta, is uitgesteld tot 20 December. Door nog onbeken de oorzaak is gistermorgen te Boven- karspel een groot, met riet bedekt woonhuis, geheel uitgebrand. vetten werd gebruikt en een dankbaar object vormde voor zwarte handel en speculatie. Vijftien ministers en staatssecreta rissen zullen nu door het land trekken en de boeren aanmoedigen meer boter, melk, vet en vlees te produceren. De regering heeft 80.000 ton suiker uit haar reservevoorraden genomen, teneinde tegemoet te komen aan de be hoeften voor Kerstmis. Volgens West-Berlijnse pers- en ra dioberichten worden in Oost-Duitsland processen tegen een groep hoge func tionarissen voorbereid. Behalve Karl Hamann zouden moe ten terechtstaan Hermann Matern, lid van het politieke bureau van de S.E.D., Paul Merker, voormalig lid van het politieke bureau, Willie Kreike- meyer, voorm. hoofd van de Oostduitse spoorwegen, Kurt Müller, voorm. com munistisch leider in West-Duitsland, Karl Steinhoff, voorm. Oostduits mi nister van. Binnenlandse Zaken, Leo Bauer, voorm. chef van de Oostduitse radio, en Bruno Goldhammer, voorm. functionaris bij de communistische voorlichtingsdienst. VRIJERE LOONVORMING ONDER CONTROLE VAN DE OVERHEID. Bij de bestaande sociale en econo mische toestand van Nederland is het wenselijk over te gaan tot vrijere loon vorming, waarbij meer zelfstandigheid moet worden toegekend aan het geor ganiseerde bedrijfsleven. Tot deze con clusie is een speciale commissie van het katholieke centrum voor staatkun dige vorming gekomen in een door haar gepubliceerd rapport. De commissie wijst er op, dat het niet juist zou zijn om terug te vallen in een al te vrije loonvorming, zoals deze voor de oorlog bestond. Maar de stem van het georganiseerde be drijfsleven moet gehoord worden. Blij vende contröle van de overheid blijft noodzakelijk. pé (K.V.P.) waren van mening, dat de V.N. als politiek orgaan mislukt zijn. Niettegenstaande deze conclusie waren zij niet bereid het lidmaatschap van Nederland op te zeggen, aangezien het sociale en culturele werk geen bestrij ding kan ondervinden. Het meest interessante van deze middag waren de Unie-aangelegenhe den. In zijn puntige maiden-speech zei de heer van Baal, dat de berichten over onze betrekkingen met Indonesië somber zijn. Pure zakelijkheid is de enige basis om door de emotionele te genstellingen heen te breken. De ons vijandige beweging is niet te bezweren door toe te geven op het punt van Nw- Guinea. Voor de A.R. is deze zaak af gedaan. GEEN KOLONIALE OORLOG. Hij bestreed de socialisten, die de stelling verkondigden, dat dit gebieds deel een springplank is voor een nieu we koloniale oorlog. Deze stelling is zó onwerkelijk, dat daarop geen politiek te bouwen is. Hij erkende, dat aan de Ambonezen groot onrecht is gedaan. Dit onrecht strekt zich ook uit over de Republiek Zuid-Molukken. Op dit moment ontbreken de Am bonezen en ons de macht, de middelen en de bevoegdheid om deze Republiek recht te verschaffen. Dr van Baal stemde ermede in, dat de regering er bij de Indonesiërs op zal aandringen een oplossing te zoeken in de richting van een soort autonomie. Onze Am- bonese vrienden hebben er recht op te weten, hoe zeer wij hun rechtsposi tie inzien' dat wij ons niet kunnen storten in een avontuur, dat schade zou kunnen doen aan hun eigen belangen. „TERUG NAAR INDONESIë". „Terug naar Indonesië", dat was de oplossing, die de heer v. d. Wetering (C.H.) meende aan de hand te moeten doen. Hij was zich ervan bewust, dat het moeilijk zal zijn deze mensen, die de Westerse welvaart hebben leren kennen, naar hun eenvoudige kam pongs terug te brengen. Als Soekamo pogingen doet om van de parlementaire Kabinetten af te ko men, behoeft hij nog niet de Neder landse gasten, de Nederlandse militaire missie, in die strijd te betrekken. Een dergelijk optreden is voor Nederland onwaardig en voor onze militairen on aanvaardbaar. VERKEER EN WATERSTAAT. Bij de begroting van Verkeer en Wa terstaat zei Baron v. d. Feltz (C.H.), dat het voor de Pola-r Walcheren on mogelijk is de onderhoudskosten voor dijken en zeeweringen te dragen. Het Rijk of andere publiekrechtelijke in stanties zullen moeten bijspringen. De recente stormschade aan de West- kappelse zeedijk zal waarschijnlijk 4 ton zijn. Andere noodzakelijke en ge wenste werken zullen resp. 4.4 en 6.7 millioen vergen. Uiteraard was de Zeeuwse afgevaar digde verheugd, dat de veertarieven voor de Wester-Schelde niet veranderd worden, maar voor alle zekerheid vroeg hij aan minister Algera om, als dit t.z.t. toch nodig zal zijn, geen ta riefsverhoging toe te staan zonder dat de Kamer daarin wordt gekend. In 1953 valt aan de Kring Schouwen Duiveland der Zeeuwse Landbouw Mij de eer te beurt de traditionele ten toonstelling van deze maatschappij te organiseren. Indien men alle plannen, die men heeft, kan verwerkelijken, dan zal op Vrijdag 19 en Zaterdag 20 Juni deze tentoonstelling te Zierikzee -worden gehouden. De Ruitersport zal zich op die dag van haar beste zijde laten zien, terwijl men ook geprimeerd vee zal kunnen bewonderen. De gebruikelijke rijtoer zal eveneens deze dag worden gehouden. Aan Drs Lockefeer is verzocht, een openluchtspel te schrijven, dat 's Za terdags zal worden opgevoerd. De Za terdag is tevens bedoeld als Jeugd- dag. De anti-trust-procedure in de Ver. Staten. ARCHIEVEN MOGEN NIET WORDEN VERZONDEN De wijze, waarop in Nederland gevestigde vennootschappen indirect be trokken zijn geworden in de thans in Amerika tegen de grote oliemaatschap pijen aanhangig gemaakte anti-trust-procedure, heeft de bezorgdheid van de Nederlandse regering gewekt, zo is in Den Haag medegedeeld. De behandelende rechtbank, heeft n.l. aan deze oliemaatschappijen opgedra gen over te leggen bepaalde, in alge mene termen aangeduide categorieën van documenten of copieën daarvan, welke deel uitmaken van de archieven van in Nederland gevestigde maat schappijen, waarin Amerikaans aan delenbezit is vertegenwoordigd. De Nederlandse regering stelt hier tegenover, dat in een procedure tegen de Amerikaanse aandeelhouders deze overlegging niet kan worden gevergd. De regering heeft daarom te Washing- tong haar bezorgdheid tot uitdrukking gebracht en mededeling gedaan van het feit, dat zjj haar toestemming aan de verzending der betrokken docu menten van Nederland naar Amerika zal onthouden. Alle landen het het Gemenebest, die tot het sterlinggebied behoren, zijn vastbesloten elk voor zich de tering naar de nering te zetten, hetgeen meer uitvoer, minder invoer en maatregelen tot bestrijding van de inflatie zal in houden. Het Gemenebest zal zich eerst tot Europa en vervolgens tot Amerika wenden met een verzoek om medewer king voor de uitvoering van het plan tot versterking der positie van het pond sterling en vrijmaking van de in ternationale handel. Met medewerking van Europa en Amerika wii men maatregelen nemen tot geleidelijk herstel van de omwis- selbaarheid van het pond. Er zullen maatregelen worden getroffen om te komen tot een verhoging van de pro ductie in de verschillende landen van het Gemenebest en tot verbetering van de levensstandaard in de onontwikkel de gebieden daarvan. REACTIE TE WASHINGTON. In Washington gelooft men, dat Churchills bezoek eerst in April of Met zal kunnen plaatsvinden, daar Eisen hower zich eerst vertrouwd moet ma ken met de belangrijke staatszaken. Verder sprak men de verwachting uit, dat Churchill ook andere kwesties ter sprake zal brengen, zoals Enge- lands wens om weer in de Amerikaan se atoomgeheimen te worden ingewijd en de buitenlandse politiek in het Ver re Oosten. Wat de verhoging van de goudprijs betreft, die door het Gemenebest wordt verlangd, wordt gezegd, dat er geen kans schijnt te zijn, dat de Ame rikaanse regering deze wens zal inwil ligen. De Zeeuwse collecte. WIE MAAKT DE f 14000 VOL?, In de afgelopen dagen kwamen de volgende bijdragen voor de Zeeuwse actie binnen: Grijpskerke f 184.50, d.i. 20 ct. per in woner; Middelburg f923.(4,5 ct) Oosterland f 44.97 (2,5 ct)Rilland- Bath f 164.25 (6 ct). Het Accountantskantoor Kraayeveld en Luyendijk te Middelburg schonk f 50.de fa. Meyer te Kruiningen f 25 en N.N. f 10.—. Het totaalbedrag is nu gestegen tot f 13.985.41. Ouders van brutale Middelburgse jongens werden de dupe. Het kwam de laatste tijd herhaalde lijk voor, dat Middelburgse taxi-onder nemingen werden opgebeld met het verzoek op bepaalde adressen te ko men om mensen af te halen. Wanneer de taxi arriveerde, bleek, dat de bewo ners van niets wisten. De Middelburgse politie heeft ont dekt, dat voor het opbellen een drie tal veelbelovende knapen aansprake lijk moet worden gesteld. De ouders moeten nu de kosten be talen. Zweden heeft bij Tsjecho-Slowakije geprotesteerd tegen de beschuldiging van spionnage, geuit tegen de vroegere Zweedse gezant te Praag, Winther, tij dens het proces tegen Slansky e s. DE BILT ZEGT: Meer wind. Weersverwachting geldig tot vanavond Overwegend zwaar bewolkt met voornamelijk in de Zuidoostelijke helft van het land nog nevel of mist. Hier en daar enige lichte neerslag. Matige tot vrij krachtige, in het Westen van het land tot krachtig toenemende zui delijke wind. Langzame stijging van temperatuur, maar aanvankelijk op de meeste plaatsen nog lichte vorst.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1